De kijkkast van de toekomst Trends C&A heeft juiste maat voor 'kleintjes' Gezondheid Arts vecht voor erkenning marihuana als medicijn Fabrikant: suikerpatiënten geen proefpersonen humane insuline Gezuiverd beenmerg na chemotherapi MAANDAG 16 JANUAR119959si Philips en Italiaanse ontwerpers vinden elkaar in high design De televisie als zwarte kijk kast lijkt zijn langste tijd te hebben gehad. In de toe komst zullen we in ons huis ruimte scheppen voor een kijkobject dat heel veel meer te bieden heeft dan een schermpje. Philips Corporate Design heeft al vast een voorzetje gegeven door zowel in Nederland als Italië ontwerpers te la ten stoeien met het con cept televisie. EVELIEN BAKS Van een armetierig beeldbuisje dat alleen in zwart-wit kon communiceren, heeft de televi sie zich ontwikkeld tot een mul tifunctionele kijkkast, die we op afstand bedienen. Hij stelt ons met hulpmiddelen als video en CD-1 in staat om informatie op te zoeken, spelletjes te doen, vi deofilms te zien, foto's te bekij ken en zelfs te vergaderen met mensen aan het andere eind van de wereld. En de mogelijk heden lijken nog lang niet uit geput. Toch heeft het kastje zelf in de loop der decennia maar bitter weinig veranderingen onder gaan. Bij Philips Corporate Design ge loven ze dat het ook anders zou moeten kunnen zijn. De elek tronicagigant zet al jaren workshops op, waarin eigen ontwerpers stoeien met aller hande onderwerpen. Om nu de televisie eens grondig onder handen te nemen, schakelde Philips twee Italiaanse maestro's in: Alessandro Men- dini en Andrea Branzi. Marzano De man achter Philips Corpora te Design is Stefano Marzano. Een 44-jarige Italiaan die zich sinds 1972, toen hij zijn carrière begon bij Makio Hasuike in Mi laan, verdienstelijk heeft ge maakt in de internationale designvvereld. Hij werkte in de jaren zeventig en tachtig voor bekende namen als Pavesi Pavesi en is ook nu nog verbon den aan de Domus Academie. Sinds drie jaar zwaait hij de scepter bij Philips Corporate Design. Zo'n 270 ontwerpers met in totaal 23 nationaliteiten zijn dagelijks op diverse locaties in de wereld in de weer met de vormgeving van consumenten elektronica, verlichting, profes- sionale apparatuur, communi catiesystemen en huishoudelij ke apparatuur. „Het is belang rijk dat we met veel verschillen de nationaliteiten werken, want het zijn de ontwerpers die in Schortjurk Jaren geleden waren zo ook al eens een echt mode-artikel. „Dragen jullie dat als jurk," was toen de verbaasde reac tie van een Griekse res tauranthouder. „Onze vrouwen dagen dat in de keuken". De man had kennelijk geen tie nerdochters.... Deze zo mer duikt de schortjurk weer op in alle mode collecties. Op de foto een ruitjes-exemplaar uit de collectie van Lau ra Ashley. FOTO» PR Mendini leidden ieder één workshop. De opzet: bepaal de nieuwe identiteit van het object televisie. Het resultaat van de workshops is een bonte verzameling kijk kasten. Zestien bijzondere schermen, die alleen vanwege hun vormgeving al de nodige aandacht vragen. De werkende modellen vormen met elkaar een reizende tentoonstelling, die deze maand aan de buiten wereld zal worden gepresen teerd. Dat zal gebeuren in Mi laan. In februari verhuist alles naar Frankrijk. „Het zijn zestien concepten," verklaart Stefano Marzano. „Zestien voorbeelden van hoe een televisie er in de toekomst zou kunnen uitzien. De televisie van nu is niet meer dan passief entertainment, terwijl de televi sie in de toekomst een grote ac tiviteit in zich herbergt. „We verkeren op dit moment nog steeds", zo benadrukt Mar zano, „in de research-fase. Het resultaat van een workshop is altijd abstract. Het is een fase uit het onderzoek. Daarom is het ook niet de bedoeling om deze objecten ooit in produktie te nemen." Confectie-fabrikanten werken met standaardmaten. Een ge middelde lichaamslengte, taille- en borstomvang en armlengte bijvoorbeeld. Dikkerds pasten al nooit in die standaard en daar om kwamen er steeds meer 'maatjes-meer-collecties'. Maar omdat door ondermeer een an der voedingspatroon de mens gemiddeld groter is dan zo'n 20 jaar geleden, passen veel vijfti gers van nu qua lengte niet meer in de standaard-maten. Bustenaden komen op de ver keerde plaats, leuke details aan de zoom vallen meestal weg, zakken zitten veel te laag. Kortom aan de pasvorm man keert het een en ander. Voor vrouwen rond de 1.60 m heeft C&A nu een speciale col lectie. En omdat eenderde van de kleintjes volgens onderzoek van C&A tot de vijftig-plussers behoort is het mode met een klassiek tintje geworden, een beetje in de stijl van Canda en Your Sixth Sense. De collectie heeft een eigen maatsysteem. Om de juiste te vinden moet je je maat door twee delen. Maat 46 wordt 23, maat 40 wordt 20 enz. De kle ding is veder te herkennen aanm een speciaal label waarop in grote letter KORTERE PAS VORM staat. staat moeten zijn om de ver schillen in cultuur te interprete ren," zegt Marzano. Dankzij Marzano heeft het be drijf nu een duidelijke strategie als het om de ontwikkeling van produkten gaat. De Italiaan heeft er zelfs een nieuwe temi tegenaan gegooid. Bij Philips hebben ze het niet langer over design, maar over 'high design'. In de mensheid is volgens de hoogste baas van Corporate Design een grote verandering gekomen. We zoeken niet lan ger naar de groepsmentaliteit, maar kiezen voor de individua liteit. „Er is een enorme groei aan produkten geweest, maar wel heel veel tegelijk. Hoe is de ze maatschappij in staat verder te groeien? Daaraan kunnen wij een kleine bijdrage leveren. Ons antwoord is high design." Nieuw tijdperk We staan, in de woorden van Stefano Marzano, aan het begin van een nieuw tijdperk. Een tijdperk vyaarin het niet meer gaat om de kwantiteit, maar om de kwaliteit. „De industriële Re naissance," aldus Marzano. Hoe Philips Corporate Design daar aan kan bijdragen? „Door tradi tionele vaardigheden te combi neren met nieuwe. High design is het proces van alle vaardighe den waarop het ontwerpen in het verleden stoelde, plus alle nieuweontwerpvaardigheden." Maar Philips wil ook recht streeks met het publiek com municeren. Stefano Marzano kiest voor een direct contact door de resultaten van workshops niet achter gesloten deuren te houden, maar ook aan de gebruikers te presente ren. De elektronicagigant doet ook veel aan onderzoek: „Onder verschillendeleeftijdsgroepen, in ziekenhuizen, op jeugdmani- festaties enz." Geregeld zet de onderneming workshops op, waarin ontwer pers aan de slag gaan om vorm te geven aan bepaalde concep ten. Er is een workshop geweest waarin tweehonderd ontwer pers en sociologen gestoeid hebben met het begrip 'ecologi sche esthetiek'. Marzano: „Eco logie wordt nu gezien als een moeten. Het moet iets kosten. Het zou het tegenovergestelde moeten worden. We maken produkten, mensen kopen ze en ontdekken dan dat het produkt ook ecologisch is." We moeten volgens hem af van onze obsessie om veelal overbo dige snufjes aan produkten toe te voegen. Marzano: „Produk ten moeten hun oude waardig heid terugkrijgen. Waarom bij voorbeeld wordt hout op een mooie manier oud en plastic niet? Dat betekent echter ook een grondige verandering in de visie op het ontwerpen." Mede daarom heeft Philips het project 'New Tools' onder steund. Dit project van Marco Susani en Mario Trimarchi om vat ideeën voor toekomstige elektrische apparaten voor thuis. Ze zijn ontworpen als keukengerei uit vroeger tijden, dus zonder overbodige poespas. Een succesvolle operatie ook is de samenwerking met de designondernemingAlessi. De ze samenwerking leverde tot nu toe de fraai vormgegeven Phi lips Alessi-line op. bestaande uit een waterkoker, koffiezetter, ci- truspers en broodrooster. „We hebben dezelfde ideeën, ook als bedrijf," vertelt Marzano. Televisie Een van de laatste projecten is de workshop televisie geweest. Daartoe heeft Marzano contact gezocht met twee Italiaanse ontwerpers, namelijk designfi- losoof Andrea Branzi en Ales sandro Mendini, ontwerper van het spraakmakende nieuwe Groninger Museum. Er werden drie workshops op gezet, twee in Italië, één in Eindhoven. Marzano, Branzi en Links een combinatie in de korte pasvorm: onder de zomerregenjas 125) een overhemdblouse en rok met stolpplooi (beide 59,-). F0 TO PR Een van de zestien experimentele televisietoestellen van Philips. FOTO GPD SASKIA BELLEMAN ANP Hij was al bijna dertig toen hij zijn eerste stickie rookte. Had zich tijdens zijn studententijd in Nijmegen nooit aan het populaire genotsmiddel overgegeven. „Ik was een enorme dwangneuroot en hennep maakt alles zo lekker betrekkelijk". Het extatische gevoel dat de eerste keer hem gaf, wekte zijn belangstelling. „Ik moest er meer van weten." Tegenwoordig is de Alkmaarse huisarts Jan Wiese één van de grootste pleitbezorgers van het ge bruik van marihuana als medicijn. aangetoond - is de reactie heel individueel. Je moet volstrekt eerlijk zijn in je voorlichting. Wiet kan leiden tot extase, maar ook tot doodsangst." Kritiek verwelkomt hij. Het brengt tenminste een debat op gang. „Mijn bezwaar is dat op het moment de emoties van voor- en tegenstanders de dis cussie binnen de wetenschap beheersen. Echte bezwaren hoor ik niet. De critici vinden dat marihuana thuishoort in de criminele sfeer en dat het daar vooral moet blijven. Dat is niet alleen weinig humaan, het is ook kostbaar, omdat het gaat om een relatief goedkoop ge neesmiddel", stelt Wiese. Oogarts Hoyng bestrijdt dat. Marihuana heeft nog een lange weg te gaan voor het als medi cijn kan worden geregistreerd, meent hij. Je kunt niet zomaar wietplantjes gaan telen en de delen met de werkzame stof in de schappen van de apotheek Marihuana is een middel dat volgens Wiese een depressieve patiënt de lol in het leven terug geeft, de misselijkheid die che motherapie veroorzaakt onder drukt, de druk op de oogbol van lijders aan grijze staar - glaucoom - wegneemt, een sti mulerend effect heeft op het seksleven van zowel mannen als vrouwen en dat eenvoudig in Nederland kan worden gepro duceerd. Hoewel geen wonder middel, is de werking opmerke lijk genoeg om het de bevolking niet te mogen onthouden, vindt Wiese. De medische wereld is daarvan geenszins overtuigd. Marihuana heeft vervelende bijwerkingen, werkt verslavend en is niet ge test, vindt oogarts P. Hoyng van het Amsterdamse Lucas Zieken huis. „De gunstige werking staat niet vast en het is verloren tijd om die te onderzoeken, omdat er geen enkele behoefte aan mari huana bestaat. Er zijn prima an dere middelen op de markt om depressies te bestrijden", zegt ook psychiater W. op den Velde, verbonden aan hetzelfde zie kenhuis. Individueel Wiese hoort de bezwaren niet voor het eerst en voor een deel bestrijdt hij ze niet eens. .Afge zien van het verminderen van de druk in de oogbol bij staarlij- ders - die is wetenschappelijk De Alkmaarse huisarts Jan Wiese rookt wiet met een waterpijp. Hij is een gebruik van marihuana als medicijn. umwet. „Ik moet helaas „Er is veel onderzoek nodig. In internationaal verband lukt het je sowieso niet. In de Verenigde Staten pakken ze je al op als je een zwaar shaggie rookt omdat ze denken dat het hasj is. En wat is Nederland als afzetgebied voor de farmaceutische indu strie? Een „peanut". Waarom zou je die moeite nemen als er al middelen zijn die net zo goed helpen, zonder het verslavende bij-effect?" Maar er zijn meer bezwaren. Het middel valt onder de Opi- kortstondig de illegaliteit in om het vervolgens legaal te kunnen verhandelen", beaamt apothe ker C. Wauters uit Schiedam. Gelukkig loopt het nog geen storm met recepten voor mari huana. Bij gebrek aan een officiële cen trale toeleverancier haalt Wauters desnoods zijn handel bij koffieshops. „Dat maakt controle op de kwaliteit moei lijk. Die moet ik zelf doen", zegt hij. „Ik kan het natuurlijk laten proberen door een aantal men sen, maar dan is 't op. Niet dat er veel gevaar voor ongelukken is. Kans op een medische over dosis is er niet", zegt Wauters. „Het effect is direct merkbaar. Als je denkt dat je teveel krijgt, druk je gewoon halverwege je sigaret uit." Toch zou hij liever legale mari- huana-kwekerijen zien met een goed toezicht op de kwaliteit van het verbouwde. Door het il legale sfeertje dat er nu nog rond softdrugs hangt, is hij één van de weinigen in het land waar patiënten met een dok tersrecept in de hand de soft drug kunnen krijgen. Zijn apo theek Gouka is gespecialiseerd in kruidengeneeskunde. Veel collega's, weet Wauters, houden zich liever verre van dit alles, omdat het riekt naar illegaliteit. Wauters zit daar niet mee. „Ik ben gebonden aan de regels van de farmacie wat betreft kwali teit, zuiverheid en veiligheid. De analyses moet ik zelf uitvoeren en ik ben verplicht om een ad ministratie volgens de Opium wet bij te houden. Maar als een arts die weet waar hij mee bezig van de grote pleitbezorgers van het FOTO ANP is een kilo voorschrijft, dan span ik me in om er aan te komen. Al moet ik er 33,3 keer voor naar de koffieshop omdat ik me heb te houden aan de regels van het gedoogbeleid en niet meer dan 30 gram per keer mag vervoe ren." Wiese pleegt zelf patiënten nog wel eens ,,'n pluimpje" mee te geven. In september 1994 liet de Noordhollandselnspecteur voor de Volksgezondheid hem per brief liet weten dat hij daar mee buiten zijn boekje ging. Ondanks de weerstand staken Wiese, Wauters en hun mede standers de strijd voor medi sche marihuana niet. Wauters: We zoeken nu wegen om min stens één marihuanakwekerij onder farmaceutisch toezicht legaal te laten kweken." Suikerpatiënten worden niet ge bruikt als proefpersoon voor humane insuline. Alle benodig de tests en onderzoeken zijn ge daan voordat het middel op de markt is gebracht. Dit zegt H. Dalenoord van de firma Novo-Nordisk, marktlei der van humane insuline. Hij reageert op uitlatingen van de suikerpatiënte I. den Beid voor de VPRO-radio, waarin zij art sen en Novo-Nordisk ervan be schuldigt diabetici als proefper sonen te gebruiken voor hu mane insuline. Den Beid strijdt al jaren tegen dit middel. Sinds 1988 is de in suline op de markt en heeft in de loop van de jaren het dierlij ke insuline verdrongen. Dit middel is inmiddels niet meer geregistreerd en dus niet meer in Nederland te krijgen. Den Belds grootste bezwaar te: gen het middel is dat het onvol doende waarschuwt voor sui kertekort. Patiënten zouden dit niet meer voelen aankomen, waardoor zij niet tijdig kunnen ingrijpen. Zonder waarschu wing treden dan verschijnselen op als geheugenverlies, concen tratiestoornissen en verlammin gen. Volgens Den Beid is zij niet. de enige die grote problemen met de insuline heeft. Diabetespatiënten gebruiken insuline om hun bloedsuikerge halte op het normale peil te houden. Als dat suikergehalte flink daalt, krijgt de patiënt last van zweten, trillen en een hon gergevoel. Zo'n aanval heet een hypo. De patiënt corrigeert die toestand door suiker te nemen of wat te eten. Die insuline werd tot eindjaren tachtig gemaakt uit dierlijk slachtafval. Met behulp van ge netisch gemanipuleerde baci| riën is een nieuw middel ont wikkeld: de humane insuline Het is identiek aan de eigen (menselijke) insuline en g koper om te maken. De Diabetis Vereniging Nedt land noemt de humane insu een fantastische ontwikkelin „Het middel is erg zuiver en werkt goed", zegt woordvoei i ster P. Verwolf. Ze kent ook 1 mensen die zeggen klachten krijgen van het middel. „Hel moeilijk te zeggen wat de oo zaak is, omdat het ook kan k men doordat de ziekte zich. ders is gaan ontwikkelen. He hoeft niet te komen van hu mane insuline", aldus Verwt Een multidisciplinaire werk groep (artsen, psychologen, pleegkundigen en mensen v diabetis vereniging) komt in april met een onderzoeksraj port. ZWOLLE GPD In het Sophia Ziekenhuis in Zwolle is de eerste beenmergtransplantatie uitgevoerd. Behandelend arts Rien van Marwijk Kooy meldt dat die behan deling geslaagd is: „De patiënt is al weer naar huis". Deze specialist werd drie jaar geleden naar Zwolle gehaald om beenmergtransplantatie ook hier binnen de gezondheidszorg op te zetten. Het Sophia Ziekenhuis is in ons land het derde niet-academische ziekenhuis dat dergelijke trans plantaties mag uitvoeren. In Zwolle zullen overigens niet de meest ver gaande beenmergtransplantanties worden uitge voerd, zoals de transplantatie waarbij een patiënt het beenmerg van een donor ontvangt. In Zwolle gaat het om het afnemen en later opnieuw toe dienen van beenmerg bij een en dezelfde patiënt. Voorlopig zullen acht tot tien patiënten per ja in Zwolle worden behandeld. Over de behandeling, die in totaal enkele ma: den ziekenhuisverblijf noodzakelijk maakt, ze Van Marwijk Kooy: „We weten dat tumoren g zen kunnen worden met hoge doses chemotl i pie, soms gecombineerd met radiotherapie. T bijwerking van die therapieën is beschadiginj van het gezonde en van levensbelang zijnde beenmerg. Wat wij hier doen is, voordat de tl pie begint, onder narcose beenmergcellen afi men uit het bekken van de patiënt. Dat beem wordt daarna gezuiverd en bewaard in vloeib stikstof met een temperatuur van min 180 g den. Na de therapie van veelal twee tot vier w ken krijgt de patiënt het eigen beenmerg via transfusie terug. Dat biedt het beschadigde b merg een goede kans op herstel."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12