'Ze behandelen ons als beesten' Amerikaanse studie rekent af met mythen over wilde seks Saatchi directeur kwijt, maar concurrent rijker Buitenland ZATERDAG 21 JANUAR11995 Arme, kastenloze, Indiase landarbeiders pikken de feodale toestanden op het platteland van de deelstaat Bihar niet langer. archieffoto ep a Indiase kastenlozen komen in opstand tegen achterstand en onderdrukking NEW DELHI TIM McGIRK Het zijn roerige tijden in het noorden van India. Het kas tensysteem van cie hindoes, dat al meer dan 2.500 jaar bestaat, kraakt in zijn voegen. Dagelijks vallen er in de kastenstrijd in tie noordelijke staat Bihar meer doden dan in de omstreden staat Kasjmir, waar een opstand van is lamitische separatistische militanten broeit. Maar terwijl de media uitgebreid ingaan op de onrust in Kasjmir, wordt nauwelijks aandacht besteed aan de situatie in Bi- har. In de Indiase hoofdstad New Delhi groeit echter de angst dat het kastengeweld in Bihar zich naar naburige staten zal verspreiden. nog langer op de velden van de hereboer te werken. Hen tiental andere boze arbeiders volgde zijn voorbeeld. Die nacht trok een grote groep landeigenaren naar de rieten hut van Ram Paswan om hem een lesje te leren. Ze sta ken de hut in brand en sleurden Ram Paswan en zijn moeder naar buiten. Hij werd gedwon gen toe te kijken terwijl de boe ren met kapmessen op zijn 65- jarige moeder inhakten tot ze stierf. ,,Ze hakten mijn moeders borsten af. Het bloeden wilde niet stoppen", vertelt Ram Pas wan. terwijl hij zijn hemd om hoog houdt om zijn eigen litte kens te laten zien. ..Mij lieten ze voordood achter." De andere dorpelingen ver zorgden Ram Paswans wonden en brachten hem heimelijk naar het ziekenhuis in de Biharese hoofdstad Patna. Drie jaar lang leefde hij ondergedoken en zon hij op wraak. Toen Ram Paswan tenslotte naar zijn dorp terug keerde, bracht hij veertig gewe ren mee. Bovendien werd hij vergezeld door een aantal in- THE INDEPENDENT Bihar is India's armste, meest achtergestelde slaat. Al genera ties lang is de sociale onderlaag van kastelozen overgeleverd aan de willekeur van de landei genaren. Ook de kasteloze Pas wan familie was dit lot van sla vernij beschoren. De Paswans durfden niet te klagen toen hun zonen voor 20 roepies werden verkocht, of toen een meisje uit de familie op de avond van haar trouwdag door de plaatselijke hereboer naar zijn buis werd gesommeerd en door hem werd verkracht. Mid MD dig KNIK landeigenaar te ver. I lij bedroog de trotse telg Ram Paswan door. hem voor drie maanden werk op de rijstvelden slechts een zak rijst te geven in plaats van vijf. waardoor Rams gezin op de rand van de hongerdood kwam te balanceren. „Ze behandelen en en vergrijpen zich aan oi dochters", verklaarde hij ver ontwaardigd. Ram weigerde de radikale groe pering Dalit Sena, oftewel 'leger der onderdrukten'. Ze leerden de boeren te schieten en bom men te maken van kruit en spij kers. Sinds we ons hebben bewa pend, betalen de landeigenaren van de Bhumiar-kaste onze lo nen en laten ze onze vrouwen met rust", zegt Ram Paswan. Het hindoeïsme onderscheidt vier hoofdkasten, in volgorde van belangrijkheid: de Brahmins (priesters en schrij vers), de Ksjatriya's (strijders en koningen). de Vaisjya's (kooplieden en landbezitters) en de Sjudra's (arbeiders). Deze hoofdkasten zijn weer onder verdeeld in duizenden sub-kas ten, vaak gebaseerd op beroep, familie en culturele gewoonten. Helemaal onderaan staan de kastelozen, oftewel de onaan- raakbaren, die waarschijnlijk 18 procent uitmaken van de 870 miljoen Indiërs. Hindoes geloven dat de onge lijkheid tussen mensen het di recte gevolg is van goede daden of misdaden die in een vorig le ven zijn gepleegd. Op de kaste lozen wordt dan ook minach tend neergekeken. De Indiase grondwet verbiedt weliswaar discriminatie op basis van kas teloosheid, maar in de praktijk wordt de sociale hiërarchie nog steeds door het kastensysteem bepaald. Alleen wie zich bij zijn lot neerlegt, kan hopen op een betere wedergeboorte in een hogere kaste. Maar de kastelozen, die zich zelf tegenwoordig Dalits (onderdrukten) noemen, vech ten dit basisprincipe van het hindoeïsme steeds openlijker aan. „Dat gedoe van als je je ge draagt dan wacht je vanzelf een betere reïncarnatie, is niets an ders dan een zoethoudertje om de kastelozen op hun plaats te houden", zegt Ram Paswan. Wat in Ram Paswans dorp is gebeurd, vindt in heel Bihar na volging. Er zijn drie maoïstische guerrillagroeperingen opgericht die zich tot doel hebben gesteld de kastelozen tegen de landei genaren te beschermen. De re volutionaire maoïsten beheer sen inmiddels honderden dor pen in het midden en westen van Bihar. Ze houden volksge richten in de bossen, waar dra conische straffen worden opge legd en uitgevoerd, zoals het af hakken van handen of hoofden. Vaak beroven ze vrachtwagens die via Bihar tussen Calcutta en Delhi heen en weer pendelen. Ze zeggen de hogere kasten te willen uitroeien, maar vaak zijn ze bereid het leven van een landeigenaar te sparen in ruil voor een 'revolutiebelasting' van 20.000 roepies en een goed geweer. De leider van Dalit Sena, Sa- tyanand Sharma, zegt dat hij aan 1.800 boerenvrouwen pri mitieve, op het platteland ge maakte geweren heeft verstrekt. „Vrouwen hebben zo vaak te maken met wreedheden, dat ze zich moeten kunnen verdedi gen", aldus Sharma. Maar de hogere kasten slaan terug. Vorige maand is een dorp van kastelozen ten oosten van Patna aangevallen door een groep zwaarbewapende landei genaren. „We vochten met alles wat we hadden", vertelt een vrouw. „Geweren, bommen en stenen. De kinderen vochten met ons mee. Waarom zouden we ze binnen houden? Als we vechtend ten onder moeten gaan, laat ze dan samen met ons sterven." Na een vuurgevecht van twee uur werden de overvallers ver dreven, maa&de kastelozen vre zen dat hun onderdrukkers te rugkomen. In een ander dorp sloegen veertig door de Dalit Sena opgeleide vrouwen een ge wapende aanval af van 300 landeigenaren die hen voor hun wapenbezit hadden willen straf fen. In de afgelopen vijf jaar is de kastenoorlog in Bihar steeds wreder geworden. De politie kan het probleem niet aan en de wetteloosheid neemt toe. Steeds vaker moeten de hogere kasten de politie ontzetten. De landeigenaren zijn bezig hun ei gen legers te vormen om zich tegen de oprukkende revolutio nairen te beschermen. In rusti ger tijden hadden ze nog tijd voor een spelletje schaak. Tus sen de zetten door dronken ze rozewater en keuvelden over hun olifanten, een traditioneel statussymbool in het landelijke Bihar. Deze tijden lijken echter voorgoed voorbij. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET MARGREETHESLINGA De wraak van Maurice Saatchi CORRESPONDENT Het gebeurt zo vaak: een presi dent-directeur die aan de kant wordt gezet omdat door zijn be labberd beleid de aandelen koers in vrije val is geraakt. Zel den vermag zo'n ontslag verder te komen dan de financiële ko lommen van de krant. Het ontslag van Maurice Saatchi daarentegen haalde de afgelopen weken moeiteloos de TV-journaals. Het ontketende de woede van mammoetcon cerns als Mars, bracht een exo dus van directieleden op gang, en leidde tot een verdere daling van de aandelenkoers. Ais de Russen in plaats van Grozny het Londense hoofdkantoor van Saatchi Saatchi hadden ge bombardeerd, zou het reclame bureau niet meer publiciteit hebben gekregen. De reden voor al deze belang stelling was niet zozeer dat Maurice Saatchi vijftien jaar ge leden Margaret Thatcher aan het Britse volk verkocht of Bri tish Airways veranderde in 'The World's Favourite Airline'. Die reden was dat hij er als geen an der in is geslaagd zichzelf aan de wereld te verkopen. Maurice Saatchi wordt gezien als de on betwiste goeroe van het recla- Het verhaal van de opkomst van Maurice Saatchi is opmer kelijk, dat van zijn val ronduit bizar. Getergde aandeelhouders van het door hemzelf (en zijn broer Charles) gestichte Saatchi Saatchi stootten Maurice vo rige maand van zijn troon. Ze ontsloegen hem als president- directeur en boden hem het baantje aan van directeur van een dochteronderneming. Zoals te verwachten, hield Maurice de eer aan zichzelf en vertrok. Maar als de aandeel houders hadden verwacht dat Maurice Saatchi met de staart tussen de benen zou afdruipen, hadden zij zich deerlijk vergist. Saatchi Saatchi kan nu de concurrentie tegemoet van een nieuw reclamebureau: The New Saatchi Agency. President-direc teur is Maurice Saatchi. Reeds binnen een dag nadat hij in een open brief aan het personeel van Saatchi Saatchi zijn vertrek bekend had ge maakt, begon Maurice onder de duiven van datzelfde personeel te schieten. Grote klanten van Saatchi Saatchi kondigden aan hun duurbetaalde banden met het reclamebureau te wil len doorsnijden nu Maurice weg was. En drie topdirecteuren stapten op en kondigden aan in zee te gaan met The New Saat chi Agency, een vermetel voor beeld dat werd gevolgd door de voltallige afdeling die bij Saatchi Saatchi voor Britsh Airways werkte. Onder de klanten van Saatchi Saatchi die nu overwegen naar The New Saatchi Agency van Maurice over te lopen, zijn gerenommeerde namen als Mars, British Airways, Dixons en de Mirror Group Newspa pers. En voor de Britse Conser vatieve Partij, die nog een schuld van 1,7 miljoen gulden heeft aan Saatchi Saatchi, hoeft het ook niet meer. Charlie Scott, de hoofddirec teur die na het vertrek van Mau rice Saatchi diens troon had be stegen, poogde vorige week wanhopig olie op de golven te gooien. Ia, de weglopende klan ten hadden grote namen. Maar Saatchi Saatchi had jaarlijkse inkomsten van 18,4 miljard gul den, en het viertal dissidente klanten bracht daarvan maar vijf procent in. Maar de publiciteit over de 'uittocht' bij Saatchi Saatchi miste haar uitwerking niet. De aandelenkoers, die in acht jaar tijds van 160 gulden naar een luizige 4 gulden was gekelderd, begon nog verder te dalen. Hij stond afgelopen maandag op 2,70 gulden, ruim 30 procent la ger. Maurice Saatchi was aan de kant gezet na een aandeelhou dersrevolutie onder leiding van David Herro, een Amerikaanse fondsmanager die tien procent van de aandelen controleert. Peilingen hadden uitgewezen dat Herro voor een ruime meer derheid van de aandeelhouders had geproken, maar niet voor allen. De reactie van deze 'con tra-revolutionairen' kwam in de vorm van een schadeclaim. Zij eisten bijna 420 miljoen gulden van Saatchi Saatchi, het be drag waarmee hun aandelen waren gezakt sinds het vertrek van Maurice. De gebroeders Saatchi waren synoniem geworden met het succes van British Airways en de Conservatieve Partij, maar zij paarden grote creativiteit aan fi nancieel wanbeheer en per soonlijk winstbejag. Elke andere topman met een dergelijke staat van dienst, zo meende elke des kundige, zou al veel eerder van zijn troon zijn gestoten. Maurice Saatchi had zich tot over de oren in de schulden ge stoken om steeds meer recla mebureaus op te kopen, en in 1987 had hij zelfs een vermetele poging gedaan de Midland Bank over te nemen. Toen aan het einde van het vorig decen nia echter de recessie inzette, was hij niet langer in staat die schulden af te betalen. De winsten, die ooit 350 miljoen gulden per jaar hadden belo pen, begonnen te slinken. De koers van de aandelen viel. Nooit had Maurice enig oog gehad voor deze aandeelhou ders, tenslotte de mensen die de miljarden hadden opgehoest waarmee hij zijn wereldimperi um had opgebouwd. Tom Rus- sel, een commissaris bij Saatchi Saatchi, deed in een vraagge sprek met The Independentver- slag van een vergadering van aandeelhouders waarop aanwe zigen de (gratis) verstrekte bo terhammen na afloop mee naar huis namen. „Nimmer had ik de gevolgen van financieel wan beheer zo levendig geïllustreerd gezien als toeh". zei hij. Dat alles was misschien nog te verteren geweest als Maurice zelf ook de broekriem wat had aangehaald. Maar in november, nog geen jaar nadat het bedrijf een verlies 1,7 miljard gulden had geleden, bedacht Maurice Saatchi zichzelf aandelen ter waarde van 14 miljoen gulden toe. Voor fondsmanager David Herro was dat het sein voor de revolutie. Herro kreeg vele handen op elkaar voor zijn aanval op Mau rice. M&G bijvoorbeeld, een groot investeringsfonds dat een jaar eerder nog de herverkiezing van Maurice Saatchi had ge steund, was woedend. „Een be drag van 14 miljoen zou de meest genereuze betaling zijn I geweest aan wie dan ook in het Verenigd Koninkrijk", zei een M &G-manager, „en nog wel aan de slechtste president-directeur van alle bedrijven waarin wij hebben geïnvesteerd". Het lot van Maurice Saatchi was beze geld. Saatchi Saatchi was een slechte president-directeur ar mer maar een formidabele concurrent rijker. Maurice Saatchi, omstreden goeroe van de reclamewereld. DEN HAAG SIGRID V Bijna iedereen heeft eindeloze, fascinerende seks behalve jij. I )at is vaak de boodschap van de media. Onzin, valt te conclu deren uit een recent in het Ne derlands gepubliceerd rapport. I let doorsnee-seksleven van de Amerikaan is zo gewoon als een boterham met pindakaas. Bo vendien zijn de meesten er ui terst gelukkig mee. 'Seks, het definitieve onder zoek'. dat sinds enkele dagen in de Nederlandse winkels ligt. is hel resultaat van zeven jaar stu die naar het seksuele gedrag van Amerikanen. Vier onder zoekers uit Chicago hebben daarvoor bijna 3.500 Amerika nen tussen de 18 en 59 jaar per soonlijk ondervraagd. De onderzoekers hebben er buitengewoon veel aandacht aan besteed dat hun steekproef uit de Amerikaanse bevolking deugt. De schrijvers wilden na melijk 'de eerste betrouwbare wetenschappelijke studie van ons seksuele leven' schrijven. Zc vegen dan ook de vloer aan met al die andere Amerikaanse on derzoeken die pretendeerden licht te werpen op de ware ge beurtenissen in de Amerikaanse slaapkamers. De vaak geciteer de studies van Alfred Kinsey. Snere ïite en Mpsters Johnson worden allemaal naar de prullebak verwezen, omdat ze niet representatief worden geacht voor de hele Amerikaanse bevolking. Die eerdere studies vertelden dat de Amerikanen er een veel wilder seksleven er op na hiel den dan altijd was gedacht. Zo bracht Kinsey in 1948 een schok teweeg met zijn melding dat ze ker de helft van de Amerikaanse mannen overspel had gepleegd. De schrijvers van het nu gepu bliceerde rapport komen echter met heel andere cijfers. Die roe pen eerder het beeld op van een braaf en tam seksleven dan van ongetemperde seks. 1 loewel de onderzoekers onbevooroor- deeld te werk hebben willen gaan, is het rapport in feite één groot pleidooi voor het huwelijk of duurzaam samenwonen. De getrouwde paren, zo luidt een van de conclusies, hebben het bevredigendstc seksleven. De schrijvers willen 'genadeloos afrekenen met de seksuele my then die door de media worden voorgespiegeld'. De eerste my the die ze doorprikken, is dat een vrij seksueel leven met veel partners de norm is. De Ameri kanen blijken juist heel mono gaam. Bijna 75 procent van de getrouwde mannen en 85 pro cent van de getrouwde vrouwen zeggen dat ze hun partner nooit ontrouw zijn geweest. De media proberen elkaar te overtroeven met programma's en artikelen over buitenissige seks. Toch slaan allerlei seksue le spelletjes. SM. groepsseks en andere varianten in de slaapka mers niet erg aan. Bijna ieder een (96 procent) vindt gewone geslachtsgemeenschap het lek kerst. De Amerikanen vrijen vooral met mensen die opvallend veel op henzelf lijken qua leeftijd, ras of etnische groep en oplei ding. Amerika is dus niet de smeltkroes die het graag had willen zijn: zwartwitte relaties zijn nog altijd uitzonderlijk. Vrienden, familie en kennissen spreken bij de partnerkeuze een sterk woord mee. De meeste mensen kennen hun partner doordat ze door hun familie of vrienden ooit aan elkaar zijn voorgesteld. Dan de vraag hoe vaak vrijen normaal is. Typerend is de scè ne in de film Annie Hall, waarin Woodv Allen zijn psychiater vertwijfeld toevertrouwt dat hij nauwelijks seks heeft met An nie. 'misschien drie keer per week'. En zij vertelt haar eigen psychiater 'dat ze constant vrij en. wel drie keer per week'. De onderzoekers ontdekten dat de Amerikanen te verdelen zijn in drie groepen. Eenderde heeft twee of iyieer keer per week seks, eenderde doet het een paar keer per maand en eender de bedrijft de liefde een paar keer per jaar of helemaal niet. De groepen die het meest vrij en. zijn de gehuwden en de 1 die Lo gisch. want die hebben het ge makkelijkst een partner voor handen. Het idee dat jonge ongebonden Een programma's als 'Lief en Leed' van Maya Eksteen, dat vaak over seksualiteit handelt en als het kan een beetje buitenissige seksualiteit, biedt op z'n hoogst amusement. Representatief voor wat zich werkelijk in de samenleving afspeelt, zijn zulke programma's echter allerminst. archieffoto kippa mensen, die van de ene partner naar de andere kunnen vlinde ren. een zeer actief seksleven hebben, blijkt dus ongegrond. Het wijdverbreide idee van het huwelijk als een saaie sleur is evenmin waar. Uit de antwoor den van de getrouwden blijkt juist dat zij fysiek en emotioneel het meest tevreden zijn over bun seksleven. De AIDS-crisis vormde de direc te aanleiding voor deze groot scheepse studie. Toen in 1987 duidelijk werd dat niet snel een vaccin tegen deze ziekte gevon den zou worden, hadden we tenschappers dringend behoef- T^aan meer inzicht in dé seksu- ele^ewooQten in de VS. De uit komst var derdaad tot gevolg hebbent de bestrijding van AIDS dras tisch van karakter n deren. Net zoals in Nederland heeft de Amerikaanse AIDS-be- strijdingscommissie haar best gedaan om van AIDS een 'ziekte voor iedereen' te maken en niet alleen een bedreiging voor ho moseksuele mannen en drugge bruikers. Maar de werkelijkheid is anders. De kans dat een met HIV besmette man die besmet ting overbrengt op een vrouw tijdens één keer vrijen zonder condoom, is slechts één op de vijfhonderd. De kans om op zo'n manier een geslachtsziekte als gonorroe op te lopen is vele malen groter, namelijk één op twee. Voordat het AIDS-virus zich als een epidemie kan verspreiden, moeten er dus geregelde en veelvuldige seksuele contacten zijn tussen besmette en niet-be- smette groepen. In de praktijk is die kans echter klein, omdat dit onderzoek aantoont dat vooral 'soort met soort' vrijt. De onder zoekers menen daarom dat AIDS beperkt is en zal blijven tot de groepen waar de ziekte als eerste om zich heen sloeg: homoseksuele mannen, drug spuiters en hun seksuele part ners. Dat betekent dat de AIDS-cam- pagnes, ook in Nederland, tot nu toe verkeerd zijn gericht. „We zouden eigenlijk moeten ophouden met deze geldsmijte rij en onze inspanningen moe ten richten op hen die lijden üjm-dezêriekte en er aan ster ven en ophen diehenneeste gevaar lopen de ziekte te krij gen", aldus de onderzoekers. Eén onderzoek dat zo sterk be nadrukt dat het wetenschappe lijk betrouwbaar is, roept na tuurlijk over zich af dat mensen zich afvragen of dat werkelijk zo is. De onderzoekers hameren erop dat bun respondenten de waarheid hebben verteld over hun seksleven. Ze hebben ook hun resultaten vergeleken met recente Britse en Franse stu- edies. Die geven inderdaad on geveer hetzelfde beeld. Kloppen de resultaten van deze Amerikaanse studie, dan zegt dat in grove trekken ook wel iets over Nederland. Dat betekent dat de Maya Eksteens en de Ca therine Keyls, die Nederland per televisie voorlichten over het ongebreidelde seksleven van anderen, hooguit voor amus# ment zorgen, meer niet. Sa menlevende stellen die 's avonds uitgeput in bed vallen hoeven zich geen zorgen te ken over hun geringe lustgevoe lens. Even strelen en vervolgens omdraaien voor een gezonde nachtrust is heel normaal. Robert T. Michael, John H. Gagnon, Edward O. Lautnann en Gina KolataSeks, het defi nitieve onderzoek. Uitg. Pro metheus, 45.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6