EU-ministers slepen parlement voor rechter Ik heb kleine stap naar vrede gemaakt Buitenland Langste kabelbrug Japan controleert prijzen om misbruik na beving tegen te gaan Mandela en De Klerk begraven strijdbijl ZATERDAG 21 JANUAR11995 ALP Ajtrx (Flans Wes» ANP Algfntmi Ncd«rt«iHh Pcnbuieau Af AuocMlcd V Prtft OPA OcutKhc Prw\e Agentuf GPD GMnooec'tlc Pen DottenInd fhc J irnlri*uitent R'K Reutn UPl UmtrdPtr« intenution.d Vliegtuig stort neer in Parijs: 10 doden parus Bij een vliegtuigongeluk op het Parijse vliegveld Le Bour- get zijn gistermiddag tien mensen om het leven gekomen. Het vliegtuig, dat was gecharterd door de levensmiddelenmuitinatio- nal Saint Louis, stortte bij het opstijgen neer en vloog in brand. Alle inzittenden kwamen in de vlammen om. Onder hen bevond zich ook president-directeur Bernard Dumon. IRA-terroristen krijgen lange straften londen Een gerechtshof in Londen heeft twee IRA-terroristen gisteren tot lange gevangenisstraffen veroordeeld wegens het beramen van bomaanslagen in verscheidene Britse steden. De 44-jarige Robert Fryers uit Belfast kreeg 25 jaar en de 37-jarige Hugh Jack uit Schotland 20 jaar. De beide mannen ontkenden de beschuldigingen. Boutros-Gbali met lege handen terug berlun VN-secretaris generaal Boutros Boutros-Ghali is gisteren uit Duitsland vertrokken zonder de concrete belofte dat het land zijn .bijdrage aan internationale vredesmissies zal uitbreiden. Boutros-Ghali kreeg geen toezeggingen van de Duitse leiders los, hoewel het land herhaaldelijk heeft laten weten een permanente zetel in de Veiligheidsraad na te streven en de op twee na groot ste geldschieter is van de VN. Peruaanse presidentsvrouw eet weer lima» Susana Higuchi, de 44-jarige vrouw van de Peruaanse pre sident Alberto Fujimori, heeft haar hongerstaking opgegeven. Zij had longontsteking gekregen en was uitgedroogd. Haar arts noemde haar toestand zorgwekkend. Higuchi wilde met haar hongerstaking, waarmee zij dinsdag was begonnen, protesteren tegen het besluit van de nationale kiesraad om haar partij niet mee te laten doen aan de parlementsverkiezingen van 9 april. Paus komt in Sri Lanka aan colombo Paus Johannes Paulus ii is gisteren öp Sri Lanka aan gekomen. Het is de laatste stop tijdens het twaalfdaagse bezoek waarbij hij ook de Filipijnen, Papoea-Nieuw-Guinea en Australië aandeed. De regering van Sri Lanka heeft uiterst strenge veilig heidsmaatregelen genomen om de paus te beschermen tegen mogelijke aanvallen van de Tamil-tijgers. De politie houdt ook rekening met demonstraties van boeddhistische monniken die zich door uitspraken van de paus in zijn boek 'Over de drempel van dé hoop' gekwetst voelen. le havre De Franse premier Balladur heeft gisteren de langste met kabels verbonden brug jard franc (ruim 800 miljoen gulden) gekost. Tot gisteren was de langste brug van dit type ter wereld geopend. De brug verbindt twee oevers van de monding van de Seine in de ha- de Nin-Ko brug in Shanghai, die 602 meter overspant. Nabij Hiroshima in Japan wordt een ven van Le Havre met elkaar. De brug wordt donderdag opengesteld voor het verkeer. De brug gebouwd die met een lengte van 890 meter nog langer wordt dan de brug In Le Ha- brug is 856 meter lang en wordt vastgehouden met 184 smalle kabels die zijn bevestigd vre. foto reuter aan twee 214 meter hoge torens. De brug, waar zeven jaar aan gewerkt is, heeft 2,jj mil- I TOKYO/KOBE AFP/KRF/DPA/Rtr worden nog zeker 673 mensen vermist. Het aan tal gewonden is tot 23.738 gestegen. Het gebied wordt nog steeds geteisterd door naschokken. Gistermiddag werd een beving met een kracht van 3,6 op de schaal van Richter waargenomen. Hoewel de herstel- en reddingswerkzaamheden op gang zijn gekomen, zitten nog 110.000 huis houdens zonder stroom. Bijna 850.000 huizen hadden nog geen aardgas en de aardbeving heeft zoveel ondergrondse leidingen vernield dat hel water naar een miljoen huizen moest worden af gesloten. Ook de riolering is dusdanig vernietigd dat be sloten werd honderden chemische toiletten te distribueren om cje verspreiding van ziektes tegen te gaan. Daarnaast ligt de vuilnisophaaldienst volkomen plat, waardoor het vuil zich inmiddels opstapelt in de straten van Kobe. De Japanse regering gaat toezicht houden op de prijzen. Volgens het economische planbüreau in Tokyo zal de komende twee weken worden nage gaan of producenten misbruik maken van de aardbeving om de prijzen op te drijven. De distri buteurs vallen ook onder de maatregel. De prijs controle geldt voor zo'n' zeventig produkten, waaronder voedingsmiddelen en grondstoffen. Artsen in Japan hebben gistereh gewaarschuwd voor een mogelijke griepepidemie onder de over levenden in Kobe. De temperaturen liggen rond liét vriespunt è'n (3e "kans stijgt dat er griep uit breekt. Volgens een woordvoerder van een zie kenhuis zijn er al veel kinderen met koorts. Vlieg tuigen van de Amerikaanse luchtmacht brachten gisteren 52.000 dekens naar Kobe. Tot nu toe zijn er 4.438 doden geborgen. Er Groeiende irritatie over eigengereid optreden speelt op achtergrond De ministers van buitenlandse /.aken van de vijftien EU- landen dagen het Europarlement maandag voor <4e rech ter. Daarover is gisteren overeenstemming bereikt, /.o heeft een woordvoerder in JJrus^el bevestigd. Het eigen gereide optreden van het Europas parlement in aèlaiïd-'1 bouwuitgaven is de andere Europese instellingen in het verkeerde keelgat geschoten. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Het hooglopende conflict tus sen de Europese instellingen gaat officieel over de vraag wie er beslist over de ruim tachtig miljard gulden omvattende landbouwbegroting van de EU. Op de achtergrond speelt echter de groeiende irritatie over de profileringsdrang van het parle ment, dat deze week ook de nieuwe Europese Commissie dreigde af te keuren. „Het Euro parlement is onvoorzichtig en driest bezig. Als ze oorlog wil len, kunnen ze het krijgen", zei den diplomaten gisteren boos. Formeel heeft hel Europarle ment nauwelijks macht over de EU-uitgaven aan de boeren. De landbouwministers en de Com missie, het Brusselse dagelijks bestuur van de EU, stellen die uitgaven vast. Maar het Euro parlement bracht er deson danks vorijj jaar december tien tallen wijzigingen In fftfn.'Daar Vriëë 'dn'ófbAik lU't A*n£ijdlg til' afspraken over de begrotings procedures, zo luidt nu de {dacht in Brussel. Diplomatiek overleg tussen de vijftien hoofdsteden heeft uitgewezen dat de wijzigingen allemaal genegeerd zullen wor den. Maar daarmee is de kous niet af. De Europese minister raad sleept het parlement voor hei Europese Hof, de hoogste rechtbank van de EU, om 'dit machtsmisbruik aan de kaak te stellen', aldus een woordvoer ster van het secretariaat van de ministerraad. Het Europese parlement, dytpu iets myi;r macht heeft maai desalnictte min bij dij kiezers geep aanzien geniet, stel? zjdi steeds harder Op. Zo dreigde'hel deze wéék i'lé nieuwe Commissie onder lei ding van de Luxemburger San ter af te keuren, omdat enkele Commissarissen niet in de smaak vielen. Achter de scher men was juist afgesproken dat hel Luropaifcment geen Indivi duele rapportcijfers zou geven. In Brusselse diplomatieke en ambtelijke kringen wordt nu gemopperd dat er met het Eu roparlement 'geen afspraken te maken zijn, want die schenden ze toch'. De herstelwerkzaamheden in Kobe zijn op gang gekomen. Met bulldozers en kranen werd gisteren h werkt aan het herstel van een totaal vernielde autosnelweg. Ex-premier van Iran overleden PARUS/TEHERAN AFP/Rtr Mehdi Bazargan, de eerste pre mier van Iran na de islamitische revolutie in 1979, is gisteren op 87-jarige leeftijd in het Zwitser se Zürich overleden na een hartstilstand. De revolutie maakte een einde aan het be wind van wijlen de sjah van Iran, toen nog Perzië geheten. Bazargan was nationalist in hart en nieren en vocht zijn hele leven tegen onderdrukking en dictatuur in zijn land. Hij was leider van de door hem opge richte Beweging voor de Bevrij ding van Iran. een van de weini ge oppositiebewegingen die ook nu nog zijn toegestaan. Nog geen jaar nadat hij pre mier was geworden, legde Ba- izargan zijn functie neer als ge volg van onenigheid met de aan |de macht zijnde geestelijken over de gijzeling van de Ameri kaanse ambassade. Hij was een van de weinige politici in Iran die kritiek op geestelijk leider Khomeini durfde te leveren. Ba zargan bleef lid van het parle ment, maar moest Teheran ont vluchten nadat hij door funda- Kentalistische haviken uit zijn nctie was gewipt. Crisis over amnestieregeling bezworen crisis' had geleid. De Klerk deed een felle aanval op het ANC, dat de NP met een „ongerechtvaar digde, unfaire en totaal onaan vaardbare aanval zwaar had be ledigd". Zelfs dreigde De Klerk bedekt met aftreden door le zeggen dat hij zijn positie in het kabinet opnieuw wilde bezien. Gisteren nam hij dat echter weer een beetje terug door te zeggen dat hij had bedoeld dat 'alle opties' onder ogen moesten worden gezien. De aanleiding voor de controverse was het besluit van de regering een amnestie ongel dig te maken die de vorige rege ring net voor de machtsover dracht had toegekend aan 3500 politiemannen en de ex-minis ters Malan (defensie) en Vlok (politie). Het ANC beschuldigde de partij van De Klerk ervan met de amnestie inbreuken op de mensenrechten te hebben willen verbloemen. De Klerk zei dat soortgelijke afspraken ook waren gemaakt voor duizenden ANC-leden. JOHANNESBURG DPA/Rtr De Zuidafrikaanse president Mandela en vice-president De Klerk hebben gisteren in een lang gesprek een crisis bezwo ren in de regeringscoalitie. De crisis was ontstaan over amnes tie die de vorige regering zou hebben verleend aan twee ex- ministers en 3500 politieman nen. In een gezamenlijke verkla ring zeiden beide leiders dat alle 'misverstanden' zijn opgehel derd en dat het 'wederzijdse vertrouwen' is hersteld. Zij spra ken af „een nieuwe start te ma ken die ons zal helpen een her haling te voorkomen van de si tuatie die eerder deze week in het kabinet ontstond". De twee leiders spraken met elkaar, nadat De Klerk donder dag op de openingszitting van hei jaarlijkse congres van zijn Nationale Partij (NP) de alarm klok had geluid. In zijn ope ningsrede zei hij toen dat dé amnestie-zaak tot 'een ernstige Generaal Rose is tevreden met bescheiden successen VN in Bosnië SARAJEVO ARTHUR ALLEN/AP Onderzijn leiderschap is het rustiger ge worden in Sarajevo en hebben de VN- troepen een zekere mate van vrede in Bos nië bewerkstelligd. De Britse generaal Sir Michael Rose, die maandag na een jaar af scheid neemt als commandant van de VN-vredesmacht in Bosnië, is tevreden met de bescheiden successen voor de VN- macht, die „kan overreden en aandringen, maar niemand kan dwingen om de strijd te beëindigen". Rose wordt opgevolgd door generaal Ru pert Smith, die tijdens de Golfoorlog com mandant van de Britse troepen was. De Bosnische vice-president Ejup Ganic zei onlangs nog dat niemand een traan om het vertrek van Rose zal laten en „nie mand zal hem zelfs een hand willen ge ven". De Bosnische regering, hulporgani saties en ook een aantal van zijn eigen stafleden vinden dat Rose niet hard ge noeg tegen de Serviërs is opgetreden. De 54-jarige commandant: ,.lk was niet zo naïef te denken dat ik hier in Bosnië wel even vrede zou komen stichten, toen ik er aan begon. Als ik een kleine stap in die richting zou bereiken, zou ik al tevreden zijn. En ik denk dat ik daarin geslaagd ben." Gedurende zijn leiderschap werden de NAVO en de Verenigde Naties door de Serviërs vernederd en VN-functionarissen, die niet bij naam genoemd willen worden, nemen hem dat kwalijk. Desondanks moeten zelfs zijn critici toegeven dat Rose niet meer of minder heeft gedaan dan liet vertolken van het beleid uit Moskou, Was hington, Parijs en Londen. Zijn missie had twee doelen, zegt Rose: het veiligstellen van de humanitaire hulp verleningen (je strijdende partijen de kans bieden om vrede te sluiten. En volgens de ze strikte definitie heeft hij succes ge boekt. Hulptransporten, hoewel ze vaak worden geblokkeerd, houden miljoenen mensen in leven. En sinds de Kroaten en moslims zich door de VS hebben laten inspireren om een federatie te vormen, is een van de burgeroorlogen in Bosnië in elk geval Generaal Michael Rose. voorlopigopgelost. I let verdwijnen van de blokkades die het gevolg waren van de strijd tussen de Bosnische Kroaten en moslims, heeft er volgens Rose toe bijgedragen dat het aan tal van humanitaire hulp afhankelijke mensen is gedaald van 2,7 naar zo n 1,4 miljoen. In de laatste weken van zijn missie bereik te Rose een vier maanden durend staakt- het-vuren tussen de Serven en de Bosni sche regering, dat echter nog niet volledig wordt nageleefd. Dat het momenteel in een groot deel van Bosnië rustig is, zou ook aan de winterse omstandigheden kunnen liggen. „Als de huidige rust wordt verbroken volgens een doemscenario waar ik niet in geloof kun je de vredesmissie daar niet de schuld van geven", zegt Rose. „Daar voor moet je bij de politieke leiders zijn die de kansen nebben laten liggen om vre de voor hun bevolking te bewerkstelligen. Wij hebben alleen gedaan wat ons ge vraagd werd." Rose had aanvankelijk succes in februari toen de Serviërs zich door de dreiging met een NAVO-luchtaanval uit de omgeving van Sarajevo terugtrokken. Maar in de pe riode daarna, die hij zelf als zijn moeilijk ste tijd omschrijft, maakte de luitenant generaal volgens critici een kapitale fout. Zij vinden dat Rose in april vorig jaar zijn troepen had moeten inzetten, na de NAVtluchtaanval op de Servische troe pen die de Bosnische enclave Gorazde aanvielen. Rose is het daar niet mee eens. Er gingen een hoop stemmen op om ons in de oor log te betrekken, zegt hij, maar het was belangrijk om een herhaling van de ge beurtenissen in Mogadishu te voorkomen. I liermee verwijst Rose naar de humanitai re operatie Restore Hope in Somalië waar Amerikaanse soldaten bij schietpartijen betrokken raakten. Afgelopen najaar gijzelden de Serviërs VN soldaten en stelden luchtafweergeschut op. Zo dwongen ze de NAVO de luchtaan vallen op de naar de veilige zone Bihac optrekkende Servische troepen te staken. Rose ontkent dat NAVO-lucntaanvallcn hierdoor waardeloos zijn geworden. Ze blijven bruikbaar als afschrikmiddel tegen Servische aanvallen op Sarajevo en de geï soleerde Bosnische enclaves Gorazde, Ze- pa en Srebrenica. Sinds de affaire dringen wereldleiders aan op een vredesplan dat de Bosnische rege ring zou kunnen dwingen hel verlies van een groot deel van de door de Serviërs be zette gebieden te accepteren. „We kunnen ons niet in de oorlog laten slepen", bena drukt Rose. „Ik geloof niet dat de wereld dc behoefte heeft om In de Balkan te ko men vechten," Duitse Bondsdag veroordeelt inval in Tsjetsjenië BONN/GROZNY GPQ/AP De Duitse Bondsdag heeft giste ren eenstemmig het optreden van Rusland in Tsjetsjenië ver oordeeld. Terwijl de Russische vlag triomfantelijk op het presi dentiële paleis in Grozny wajH perdc en de Tsjetsjeense sttijJ dm verklaarden hun heilige oorlog tegen Moskou voort te zetten, sleutelden de parlemen tariërs in Bonn tfan een motie waaruit, behalve de verplichte verontrusting, vooral machte loosheid sprak. Het Kremlin heeft zI6h m Tsjetsjenië schuldig gemaakt aan een ernstige schending vatjl de internationale normen, zul stellen de parlementariërs. Ze roepen de strijdende partijen op de gevechten onmiddellijk te staken. Het recht van de Russeij op de territoriale integriteit van hun land wordt niet bestreden, maar oorlog en het minachten van mensenrechten zijn onuanj vaardbaar. Over economische sancties wordt in de tekst mej geen woord gerept. In Bonn werd een kinder*- vuistje gebald, maar en dat i$ het opmerkelijke van het dcbai niemand, regering noch op positie, had de illusie dat hij eeii enorme klap had uitgedeeld. I betekenis van het debat lag vooral in de constatering dat niemand goed raad weet met de ontwikkelingen in Rusland. Ondertussen probeerde hol Russische leger gisteren In Gro zny met zware artillerie om de overgebleven Tsjetsjeense snij» ders uit de stad te verdrijven, I ionderden burgers probeerde* het zwaar getroffen Grozny te midden van een sneeuwstorm te verlaten. In sommige deler) van de stad hielden de Tsjctsje- nen nog steeds stand, maar de Russen hebben op dit moment in de strijd duidelijk de over hand. Aan Nederlandse bijdrage aan EU valt niets te doen DEN HAAG/BRUSSEL GPD Nederland Is tot het Jaar 2OO0 een vun de grootste betaler* aan Brussel. Daar Is niet veel aan todoen. Dat heeft een stu die van het ministerie van fi nanciën uitgewezen. lief onderzoek werd uitge voerd op verzoek van de Twee de Kamer, die steeds geïrri teerder raakt over de hoogte van de bijdrage van Nederland. Nederland, achtste op de lijst van rijkste landen In de Eu ropese Unie, betaalt dit jaar met 4,4 miljard gulden zelfs ref latief het meest van de vijftien Linden. lot aan 2000 lOOpt dl rekening uit Brussel alleen nog maar op, tol ruim ft miljard gulden. Premier Kok zei gisteren na het kabinetsberaad dat Brussel geld dat over Is, vuker moet te ruggeven nun de lldslulen in plaats vun het direct weer uit te geven. Nederland zou daar bij vooraan moeten staan. Ook een scherpere controle op fruude zou de financiële pijn misschien wat kunnen ver zochten. Gevechten in Bihac laaien weer hevig op BIH AC/SARAJEVO DPA/Af P/Rtr VN-opperbevelhebber Bertrarflp de lopesle heeft gisteren onver wacht de moslimenclave Bihar in het noordwesten van Bosnië bezocht. Hij poogde dc escahf rende geveenten te bezweren en vooral liet bestand tussen mos lims en Serviërs in Bosnië tot Óf enclave uit te breiden. Het probleem met Bihac is dat de Bosnische (moslim) re geringstroepen het bestand nu leven, maar moslim rebellen eb hun Servische bondgenoten un Kroatië niet. Die laatste twet? hebben het bestandsakkoord niet ondertekend. De strijd In het gebied laaide* gisteren vooral op hij de plaats Vellka Kladusa in het noorden van de enclave. Daar vechten opstandige moslims met troó- pen van hei Bosnische rcgiv ringslcger, zei VN woordvoer der Gourmelon. Er sloegen gis teren achthonderd granaten ruim zeven maal zo veel al normaal sinds het bestand v: 1 januari, dat vier maanden had moeten duren. Gisteravond werd een hegih gemaakt met het uitruilen vat) honderd gevangenen. De ruil werd door het Rode Kruis geor ganiseerd en had plaats op de Broederschapsbrug in het een trurn van Sarajevo. In Londen is gisteren bekend gemaakt dat de Britse re ge rl dg op verzoek van de VN heeft hé- sloten vijftien helikopters, twee honderd manschappen en ne gentien waarnemers te sturep voor toezicht op de naleving van dc wapenstilstand.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5