'Witte' illegaal mag wellicht toch blij ven Binnenland Defensie hoeft niet verder in te leveren Hoeren worden weer in een hoekje gedrukt' Tegen wind en streekvervoer UNPO begint vergadering met forse kritiek op VN Willem-Alexander en Emily betrokken bij verkeersongeval Kok sluit invoering van ministelsel uit 'Passiviteit van leerlingen is erg groot geworden' ZATERDAG 21 JANUAR11995 AJjtc NrdefUndt P*t\Nj<rau GPD Gnvvxxrfdr Pm Ormtrr Vrouw en dochter verdacht van moord venlo De politie in Venlo heeft gisteren een 39-jarige vrouw aangehouden in verband met de moord op haar 45-jarige echt genoot. Ook een 21-jarige dochter van het slachtoffer is gearres teerd. De echtgenote wordt ervan verdacht de moord te hebben gepleegd. De dochter zou haar daarbij hebben geholpen. De man werd eind vorige week doodgeschoten bij een camping in Venlo. Het echtpaar was verwikkeld in een echtscheidingsproce dure. Strengere controle op huursubsidie den haag Mensen die voor de eerste keer huursubsidie aanvra gen. moeten voortaan een verklaring overleggen over de huurge- gevens. De regeling geldt alleen voor huurders van particuliere woningen. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een voor stel van deze strekking van staatssecretaris Tommei (volkshuis vesting). Het voorstel moet voorkomen dat mensen ten onrechte huursubsidie krijgen. Nederlandse technicus omgekomen lissabon F.en Nederlandse technicus en twee zeelieden uit Ivoorkust zijn gisteren in een opslagtank van een vrachtschip omgekomen. Het schip Tumodidat in Ivoorkust is geregistreerd, ligt voor reparatie in een droogdok in Lissabon. Het schip ver voert vloeibare stoffen als plantaardige oliën en wijn. Volgens de directeur van de werf was de Nederlander de fank binnengegaan om hem te inspecteren. Toen hij niet naar buiten kwam, gingen de eerste stuurman en een bemanningslid op onderzoek uit. De drie zijn vermoedelijk bezweken aan giftige gassen die zijn vrij gekomen bij reparatiewerkzaamheden. Luxe afdeling in Bredaas ziekenhuis breda In het Bredase ziekenhuis De Baronie kunnen particulier verzekerenden zich sinds kort in dezelfde weelde baden als mensen in een viersterren hotel. Het ziekenhuis heeft een ver- pleegafdeling geopend met eenpersoonskamers met toilet, was tafel. douche, bad, minibar, telefoon en televisie. Bovendien kunnen patiënten tegen vergoeding beschikken over secretares se-service voor typwerk, telefoon- en faxberichten. Verbod op PAK-coatings den haag Met ingang van volgend jaar juli is het verboden coatings te gebruiken die polycyclische aromatische koolwater stoffen (PAK) bevatten. Vanaf 1 oktober 1996 mogen bedrijven PAK-houdende coatings alleen nog in verpakkingen van maxi maal 25 liter in voorraad hebben. Dat heeft de ministerraad gis teren bepaald. PAK-coatings worden gebruikt voor het aanbren gen van een beschermlaag en vormen tezamen een groep van enkele honderden giftige en soms kankerverwekkende stoffen. den haag anp De Organisatie van Niet-verte- genwoordigde Naties (UNPO) is zijn vierde jaarvergadering gis teren in Den Haag begonnen met een felle aanval op de Vere nigde Naties. UNPO-secretaris- generaal Michiel van Walt van Praag toonde zich diep teleur gesteld over het uitblijven van1 een officiële VN-reactie op het e bloedvergieten in Tsjetsjenië. De bijeenkomst van volkeren of etnische groepen die zich door de regeringen van het land in ze wonen, genegeerd of onderdrukt voelen, duurt een week. De UNPO zegt zeker 150 miljoen mensen te vertegen woordigen. Bij de openingszit ting traden tien nieuwe bevol kingsgroepen toe; Ingoesjiërs en Tsjerkessiërs (Kaukasus), Gagaoesj (Moldova), Unkeri's (Finnen in Rusland), Hawaïa- nen, Lakota-indianen, Scaniërs (Zuid-Zweden), Maohi's (Frans- Polynesië). Oedmoerten (Cen traal-Rusland) en de Hongaarse minderheid in Roemenië. Talrij ke aanvragen voor het lidmaat schap zijn in behandeling. Niet alleen het aantal leden PvdA schaart zich achter Voorhoeve DEN haag gpd Defensieminister Voorhoeve. WD en D66 alsnog achter voorstel Schmitz groningen gpd den haag gpd-anp Illegalen die langer dan zes jaar in Nederland 'wit' heb ben gewerkt, mogen hier vermoedelijk toch blijven. Dit voorstel van staatssecretaris Schmitz (justitie), dat begin deze maand nog veel politieke commotie teweegbracht, krijgt namelijk alsnog de steun van WD en D66. De PvdA had er al geen moeite mee. verblijfsvergunningen aan ille galen die kunnen aantonen offi cieel in Nederland te wonen en een inkomen uit werk hebben. De Tweede Kamer debatteert volgende week nog met de staatssecretaris over haar voor stel. Woordvoerder Verhagen van oppositiepartij CDA betwij felt of die discussie nog zin heeft. Hij houdt bezwaren tegen het voorstel en vindt vooral de ommezwaai van de WD merk waardig. „Je bent voor of tegen zo'n beslissing, maar de WD is dus alleen voor als er niet te veel illegalen profijt van heb ben." Bulgarije, Hongarije, Polen, Roemenië, Tsjechische Repu bliek, Slowakije, Ghana en Se-' negal. Onderdanen van die sta ten die in Nederland asiel aan- Rond de jaarwissling reageer den de coalitiepartners WD en D66 nog woedend op het plan omdat de staatssecretaris de Kamer niet had geraadpleegd. De woordvoerders van WD en D66 zeiden gisteren voor de VPRO-radio echter alsnog ak koord te gaan. De WD stelt daarbij wel als voorwaarde dat er na een half jaar een overzicht komt, omdat de liberalen geen pardon voor te veel illegalen willen. D66 eist dat werkgevers die illegalen in dienst hebben genomen niet worden vervolgd. De PvdA heeft er altijd op ge wezen dat de maatregel slechts bevestigt wat in de praktijk al gebeurt. Het ministerie van jus titie verstrekt al in geringe mate vragen, komen daarvoor in principe niet meer in aanmer king. De directie vreemdelin genbeleid van Justitie heeft de acht landen als veilig bestem peld. Staatssecretaris Schmitz meldde dit gisteren aan Eerste en Tweede Kamer. Het lijstje met veilige landen vloeit voort uit een aanpassing van de Vreemdelingenwet, die beoogt asielzoekers te onder scheiden in echte vluchtelingen en mensen die uit economische motieven naar het Westen ko men. Bij de samenstelling ervan heeft Justitie naar de lijst geke ken die Duitsland hanteert. Daarna heeft het ministerie van buitenlandse zaken de politieke situatie in de acht landen nog eens zelf beoordeeld. Schmitz schrijft in een brief aan beide Kamers dat de positie van zigeuners in Bulgarije. Roe menië en Slowakije nog voor verbetering vatbaar is. Maar met de algemene mensenrech tensituatie is het daar inmiddels bevredigend gesteld, aldus de bewindsvrouw. Het College voor Bloedtransfu sie wil mannen die zowel bloeddonor als prostituant (hoerenloper) zijn in ieder ge val voor een jaar verbieden bloed af te staan. Volgens het college is het gevaar groot dat mannen die prostituées bezoe ken besmet raken met het IHV-virus, dat AIDS veroor zaakt. „Een belachelijk voornemen", zegt Margot Alvarez, voorzitter van de stichting De Rode Draad, de belangenvereniging voor prostituees in Nederland. „Wij hoeren worden daarmee weer in een hoekje gedrukt. Ik heb zelf elf jaar achter de ramen ge zeten en nog nooit wat gehad. 1 loeren zijn zich zeer bewust van het gevaar van besmetting." Volgens Alvarez is het plan ook niet op cijfers bebaseerd. Onder nette prostituées komt volgens haar geen besmetting voor. Al leen de heroïnehoertjes vindt zij een uitzondering. „Als een man bij zo n meisje geen condoom gebruikt, is de kans inderdaad groot dat hij besmet raakt. Maar bij de bloedbank moeten ze vragen of mensen onveilig vrij en. Dét is hel essentiële punt." „Het voornemen van het Colle ge van Bloedtransfusie is op geen enkel cijfer gebaseerd. Mijn eerste reactie is dan ook dat dit niet kan. Als er veilig wordt gevreeën, is de kans op besmetting nihil. En over het al gemeen zorgen de prostituées. heroïnehoertjes daargelaten, goed voor zichzelf', aldus ('.a- roliene Keirer van de Stichting so\ Directeur Smit Sihinga van de nngse bloedt iet op het vo positief op het voorstel. „Ik heb er zelf ook voor gestemd. Maar het wordt een beetje verkeerd uitgelegd. Kijk. ie hebt onder de prostituées veel drugverslaaf den. Veel van deze vrouwen zijn besmet met het HIV-virus. En als mensen daar naartoe gaan en vervolgens bloed gaan geven voor een ander is dat een te groot risico." Smit Sibinga geeft toe dat het voornemen niet op cijfers is ge baseerd. „Nee, dat is zo. maar wij hebben hierhver uitvoerig vooroverleg gehad en het in alle geledingen van de bloedbanken beproken. In Nederland willen wij elk risico uitsluiten dat men sen besmet bloed krijgen toege diend." van de in 1991 in Den Haag op gerichte UNPO groeit, ook het zelfvertrouwen van de bonte verzameling vergeten volken neemt toe. De organisatie wordt vaak omschreven als 'alternatie ve Verenigde Naties'. Een deel van de vergadering wordt ge wijd aan een kritische beoorde ling van de daadkracht van de vijftigjarige VN, vooral bij het bezweren van gewapende con flicten. De VN zijn daarbij aan wezig, net als diplomaten en vertegenwoordigers van weten schappelijke, culturele of chari tatieve instellingen. Om lid te worden van de UN PO is het niet voldoende dat een volk zich onderscheidt van de rest van de bevolking of het gevoel hefeft dat men wordt on derdrukt. Een bevolkingsgroep of volk moet historische aan spraken kunnen maken op het woongebied. De UNPO wordt daarom soms aangeduid als 'in heemse volkerenorganisatie'. De meeste UNPO-volkeren stre ven niet direct naar onafhanke lijkheid. Wel willen ze worden erkend en hun rechten geres pecteerd zien. westbroek Een eenzame fietser streed gisteren in het Utrechtse Westbroek tegen de wind en het streekvervoer. Als de fietser vandaag weer op pad moet, staat hem hetzelfde lot te wachten. De Vervoersbond FNV besloot gisteren na raadpleging van haar leden de staking voort te zetten. Als vandaag wordt besloten de acties nog verder te verlengen, stappen de werkgevers, verenigd in het Verenigd Streekvervoer Nederland (VSN), naar de rechter. roro anp raymohd ruftinc freising-den haag gpd-anp Prins Willem-Alexander en zijn vriendin Emily Bremers zijn gistermiddag in zuid-Duitsland betrokken geraakt bij een verkeersongeval. Het paar liep lichte kneuzingen op. De kroonprins was met zijn vriendin op weg naar Oostenrijk voor een wintersportvakantie. Het ongeluk gebeurde op de Autobahn onge veer vijftig kilometer ten noorden van Mün- chen. Een personenauto die voor de auto van Willem-Alexander op de middelste rijstrook reed, raakte in een slip en botste tegen een vrachtauto. Toen de wagen terugkaatste, werd de auto van de prins tegen de vangrail van de middenberm gedrukt. De kroonprins was niet met zijn eigen auto, maar met een Volvo met een Duits kenteken dat over een Nederlands kenteken was ge plaatst. „Dat is blijkbaar toegestaan voor hoog geplaatste personen aldus de politie in Freising. De Rijksvoorlichtingsdienst vermoedt dat Willem-Alexander opzettelijk met een an dere auto op reis is gegaan om nieuwsgierige fotografen op een dwaalspoor te brengen. De prins heeft sinds kort een relatie met Emily. De auto raakte total-loss. De politie van Freising vermoedt dat het stel er niet zo goed was afgekomen als het in een kleinere auto had gereden. De prins reed volgens de politie op het moment van het ongeval 150 tot 160 kilometer per uur. „Dat is ter plekke toegestaan en het is ook niet onverantwoord hard", aldus een poli tiewoordvoerder. den haag anp Premier steunt minister Melkert schot op de herijkingsdiscussic over het sociale zekerheidsstel sel, die het kabinet volgend jaar wil voeren. Regeringspartner WD is voorstander van een mi nistelsel waarhij de overheid al leen een (lage) basisuitkering garandeert. Wie meer wil, moet zich bijverzekeren. Volgens Kok is echter uitdruk kelijk in het regeerakkoord afge sproken, dat een discussie over ingrijpende wijzigingen alleen aan de orde is als Je omstandig heden daartoe aanleiding ge ven. En dat is volgens Kok niet het geval. Premier Kok deelt de inschat ting van minister Melkert (sociale zaken), dat ingrijpende veranderingen in het stelsel van sociale zekerheid waarschijnlijk niet nodig zijn. Volgens de pre mier sprak Melkert de mening van het hele kabinet uit, toen hij invoering van een ministelsel in deze kabinetsperiode uitsloot. In een interview met i'NV Magazine zei Melkert dat invoe ring van een ministelsel wat hem betreft 'volstrekt niet aan de orejf is'. De PvdA-bewinds man nam daarmee een voor- bezuinigd, dus ook niet op een ander ministerie. Volgens hem kan dat, nu het economisch be ter gaat en de overheidsfinanci ën redelijk op orde raken. Volgens Van der Ploeg, finan cieel woordvoerder voor de PvdA. is dat onmogelijk. Het be drag moet volgens hem hoe dan ook worden bezuinigd. Hij denkt daarbij aan het extra pot je van vierhonderd miljoen gul den. dat het kabinet heeft gere serveerd voor internationale sa menwerking en dat moet wor den verdeeld tussen de ministe ries van defensie, buitenlandse zaken en ontwikkelingssamen werking. utrecht paul van der bul „Ik heb een 3-HAVO-klas, waar ik heel veel moeite mee heb. Ze zijn onaardig, reageren verve lend. ik heb voortdurend de conrector nodig. Ik heb ze maar drie uur in de week. maar soms lijkt het of ik de hele week voor die klas sta." Schrijver Jan Siebelink. in het dagelijks leven docent Frans aan het Mamix College in Ede, beaamt ogenblikkelijk dat ge drevenheid en vakkennis tegen woordig niet meer voldoende zijn om in de klas de orde te kunnen handhaven, „ik wil graag de indruk wegnemen dat het bij mij allemaal zo makke lijk gaat", zei hij gisteren in Utrecht op een discussiebijeen komst over de toekomst van het leraarschap. Siebelink maakt deel uit het le ger docenten dat worstelt met een mondige jeugd, die op school slechts met enige tegen zin walkmans en lollies terzijde legt om vervolgens ongeïnteres seerd naar een docent te luiste ren. „Niet alle jongeren zijn na tuurlijk zo. Maar het moet me van het hart dat de passiviteit in het denken van leerlingen erg groot is geworden", aldus Sie belink. Jacques Wallage, oud-staatsse cretaris van onderwijs en tegen woordig leider van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer schetste de veranderingen van de laatste jaren aldus: „Het le raarschap is niet meer het be roep waar iedereen tegenop kijkt, de leraar is niet langer de enige houder van kennis. Ou ders zijn kritische consumenten geworden die het beter weten dan de leraar. De overdracht van kennis vindt nu op grote schaal plaats via de media. De leraar heeft concurrentie gekre gen. In het commercieel gere gisseerde dagelijks bestaan van kinderen zijn honderden impul sen. De leraar is er daar slechts één van. Hoe met die 'golf van vernieu wingen' om te gaan als leraar, dat is een moeilijk te beant woorden vraag, vonden Walla ge, Siebelink en de aanwezige docenten. De oud-staatssecre taris wil het onderwijs graag vormgeven als een moderne or ganisatie. Docenten moeten zich niet opsluiten in hun 'ko ninkrijkje', het klaslokaal, maar gezamenlijk naar oplossingen zoeken. Ervaring moet beter worden benut, bij voorbeeld door oudere docenten niet meer op te zadelen met een on gedisciplineerde klas. maar hen in te zetten bij de begeleiding van jonge leerkrachten. Ook Siebelink beaamde dat er wat moet gebeuren, maar wat? „Dan hoor ik weer van een commissie dat de school een studiehuis moet worden, waar in leerlingen gestimuleerd moe ten worden om zelfstandig te le ren. Ik moet 'studiehuisreceptionist'worden. Maar ik heb kinderen die opge wonden op school komen, om- <l.ii allerlei problemen heb ben. Ik ben steeds bezig kinde ren gerust te stellen. Die kan ik tot h MMt <h i \m ultaturen dm de opdracht: vorst en zoekt." Arrestaties na ontvoering van 28-jarige Rus amsterdam anp spreid over het landtwintig mensen aangehouden in ver band met dc ontvoering van een 28-jarige Rus. De man /elf is niet gevonden. De politie vreest voor zijn leven. De mees te huiszoekingen vonden plaats in Amsterdam. Moar ook in Aal smeer. Zaandam. Blormendaal. Wassenaar en I-osser kwam de politie in actie. De man vertrok vorige week woensdag met zijn auto vunaf zijn huisadres in Amsterdam en is sindsdien niet meer gezien. Hij is directeur van een nu en exportbedrijf in boter, wodka en kleding. De politie werkt met een team van 151) mensen aan de zaak. Uit onderzoek is inmid dels gebleken dat het om een criminele ontvoering gaat. Bij de zaak speelt het verwerven van een marktaandeel in het Ie gale handelscircitit mee. De arrestanten, dertien man nen en zeven vrouwen, zijn al len van Russische afkomst. Ze worden verdacht van wedet rechtelijke vrijheidsberoving of betrokkenheid daarbij. I)cn Haag aast op huisvesting NAVO-onderdeel DEN HAAG ANP De Nederlandse regering en tie gemeente Den Haag lobbyen momenteel in Brussel om een NAVO onderdeel overgehev eld te krijgen naar de Hofstad liet gaat om het Brusselse NAVO- communicatiecentrum Nucsta dat in het kader van een reorga nisatie mogelijk wordt samen gevoegd met het NAVO-onder- zoekscentrum SHT in Den Maag De eventuele komst van Nac- sla levert Den Haag naar schat ting ruim honderd extra ar beidsplaatsen op.' Momenteel werken hij het SHT meer dan driehonderd mensen. Bij haar jacht op het NAVO onderdeel stuit de Nederlandse lobby op het nodige verzet van België en de gemeente Brussel. Met het oog op verdere centraJi sering van NAvO diensten plei ten de Belgen juist voor een sa menvneging van heide ondet delen in de Belgische hoofdstad. PGGM herstelt pensioen van deeltijdwerkers PEN HAAG AWP I let PGGM-pensioenfonds heeft besloten om deeltijdwerkers die tot 17 mei 1990 geen pensioen konden ophouwen, alsnog pen sioenrechten toe te kennen. De rechten gelden met terugwer kende kracht tot 1976 en komen vooral ten goede van vrouwelij ke deeltijdwerkers. Daarmee is het PGGM het eerste grote pen sioenfonds dat de ongelijke be handeling van deeltijdwerkers volledig repareert. Vorig jaar oordeelde het Eu ropese Hof van Justitie dat deel tijdwerkers met terugwerkende kracht recht hebben om deel te nemen in het pensioenfonds van hun werkgever. Ook oor deelde het Hot dut deeltijdwer kers niet alleen pensioenrech ten hebben, maar (Kik pen sioenplichten in de vorm van (achterstallige) pensioenpre mies. Het PGGM heeft nu besloten om de terugwerkende kracht te laten gelden tot 1976. Hoven- dien worden de achterstallige pensioenpremies verrekend met (lagere) pensioenuitkerin gen. Volgens een woordvoerder is voor deze const nu t ie geko zen om de drempel voor deel tijdwerkers zo laag mogelijk te houden. Onmiddellijke verreke ning van achterstallige premies levert voor de meeste rechtheb benden onoverkomelijke pro blemen op. Het PGGM schat dat 150.000 deeltijdwerkers voor deze rege ling In aanmerking komen. I)b geraamde kosten bedragen maximaal 450 miljoen gulden. P. Portegies. ombudsvrouw pensioen, is 'ontzettend blij' met de stap van het PGGM- pensioenfonds en hoopt dat het fonds hiermee een trend heeft gezet. Secretaris Ten Wolde van de Vereniging van Bedrijfspen sioenfondsen (VB) vindt daar entegen dat de stap van het KKiM geen gevolgen hoeft te hebben voor de andere pen sioenfondsen. „Elk pensioen fonds moet voor zichzelf na gaan of het de financiële mid delen heeft om met terugwer kende kracht te repareren. De financiële positie van het PGGM is niet dezelfde als die van de andere fondsen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3