Dikzakken willen de schaamte voorbij Vlaams ZATERDAG 21 JANUAR11995 Onzetaal Januari; de bladen staan vol afslankrecepten. Na de overvloed van december moeten we onze overtollige kilo's kwijt om ons straks in badpak te kunnen vertonen. Sommigen lukt dat, maar voor de echte topzwaren is er weinig uitzicht op 'herstel'. Volgens AZL- specialist dr. H. Pijl is het bijna onmogelijk om je je hele leven te matigen. ,,Het wachten is dan ook op een doorbraak, een medicijn, om mensen met overgewicht te helpen.Tot die tijd strijden dikke mensen voor hun rechten. In Noordwijk is onlangs de Nederlandse Organisatie tot Acceptatie van Mensen met Overgewicht opgericht. Een verhaal over dik zijn, erfelijkheid en acceptatie. CAROLINE VAN OVERBEEKE Peter en Lina Hoogervorst uit Noordwijk (43 en 41 jaar oud) zijn te zwaar, tiental len kilo's te zwaar. Peter heeft diabetes en hartklachten. Lina heeft last van een kniege wricht. Ze hebben al zo vaak een dieet gevolgd. Maar na het eerste succes, kwamen de kilo's er toch weer bij. Vaak nog méér dan voor het lijnen. Peter is inmiddels verzoend met zijn lichaam. „Maar ik let wel op: het is niet de bedoeling dat ik nog dikker word. Drie keer in de week Chinees eten is echt teveel." Hoogervorst gaat liever niet naar feestjes. Daar kan hij niet vrijuit praten over zijn gezondheids klachten, wordt hij steeds aangesproken op zijn ge wicht. En dat moet afgelopen zijn, vindt hij. Daar om heeft hij samen met zijn vrouw en een aantal vrienden de Nederlandse Organisatie tot Acceptatie van Mensen met Overgewicht, Noamo, opgericht. Noamo komt op voor de dikke mens, streeft naar acceptatie en emancipatie, wil de schaamte voor- bij. Hoogervorst denkt dat dikke mensen eerst 'tot rust' moeten komen, 'zichzelf moeten accepteren' voordat ze echt succesvol kunnen afvallen. En dat kan alleen als je niet steeds door iedereen wordt uitgescholden als 'dikzak'. Je wordt keihard veroor deeld als je te zwaar bent. „Je krijgt een schuldge voel aangepraat. Als ik over mijn hartklachten be gin, krijg ik meteen te horen dat het mijn eigen schuld is. Ik ben immers te dik. En dan denk ik: dat gebeurt toch ook niet bij een longkankerpatiënt? Tegen zo iemand zeg je toch ook niet: eigen schuld, had je maar niet moeten ro ken? Of een AIDS-patiënt: die had zeker niet aan seks mogen doen! En dan moet je als dikkerd ooiïc nog vrolijk door het leven gaan. Want dat is-nu eenmaal het stereo tiepe beeld: een dikke vrolijkerd moet je zijn. Dik wordt bovendien geassocieerd met domheid, ter wijl dunne mensen in de beeldvorming juist sluw en intelligent zijn. Kijk maar naar de strips zoals Billy Turf, of naar de jongensboekenheld Dik Trom. Ja, slank zijn is het ideaal in deze maatschappij." De Hoogervorsten vinden dat ze worden gediscrimineerd: bij de dokter, bij de verzekerings maatschappij. Lina: „Toen ik aan mijn meniscus geopereerd moest worden, zei de dokter: 'U bent veel te dik. Valt u eerst maar af.' Heel bot. En dan ga ik juist vreten, als ik thuiskom." Peter Hoogervorst kreeg eetlustremmende mid delen, omdat hij als diabetespatiënt extra risico's loopt. „Ik werd daar nogal ziek van, dus ben ik er mee gestopt. Toen ik ooit een gesprek wilde met mijn huisarts over mijn gezondheid, werd mij bot weg gezegd dat ik te zwaar ben. Toen was ik over rompeld. Voor ik het wist, stond ik weer buiten. En daar schiet je weinig mée op. Lina Hoogervorst is onlangs een verzekering ge weigerd omdat ze te zwaar is. „Een arbeidsonge schiktheidsverzekering. Ze zeiden dat ik teveel risi co's loop. Onrechtvaardig is het. Dan kun je nie mand meer verzekeren. Want als je in een auto stapt, loop je ook risico. En een van. mijn kinderen moest eerst kilo's afvallen voordat ze werd geope reerd. Dat vind ik ook niet eerlijk." Peter Hoogervorst kreeg vijftien jaar geleden pro blemen met zijn gewicht. „Toen ben ik gestopt met roken vanwege de astma van mijn zoon. Ja, en dan ga je meer eten. Daarbij komt, Lina en ik zijn alle bei de jongste van een groot gezin. Wij hebben daardoor de neiging om snel aan te vallen als er eten op tafel komt. Want anders is het op. Een soort oerinstinct. En als je dan bijvoorbeeld ook al tijd een koekje bij de thee gewend bent, dan is dat moeilijk af te leren. Daarnaast moet het ook een kwestie van aanleg zijn. Een van onze kinderen is ook te zwaar. Zij werd ooit door een schoolarts op een dieet gezet, waarbij ze als voorbeeld voor de hele klas moest dienen. Dat is afschu welijk voor zo'n kind. Dan krijg je echt pro blemen. Je kunt zo gefrustreerd en geobsedeerd raken, dat je het risico loopt eetziekten te krijgen zoals anorexia nervosa, of bulimia." (Eét- stoornissen met een psychische oorzaak waarbij patiënten extreem kunnen afvallen.) Peter en Lina Hoogervorst proberen hun levens stijl aan te passen als het om eten gaat. „Meer groente, minder toetjes. Want we willen niet nog verder groeien. In al die dieet-rommel geloven we niet meer. Daar word je niet slanker van. Dik wor den kan dan wel een kwestie van aanleg zijn, maar wij weten ook wel dat je van niet-eten niet dik wordt. Maar helemaal stoppen met eten kan ook niet, dat is het probleem. En in deze overvloedige maatschappij wordt het je helemaal moeilijk ge maakt." Dik zijn is een taboe, weet Hoogervorst. „Veel mensen willen er niet voor uitkomen, willen het van zichzelf niet weten. Doen allerlei verwoede lijn- pogingen, maar erover praten of het accepteren, ho maar. En dat is jammer. Daarom hebben wij Noamo ook opgericht: om dik zijn uit die taboesfeer te halen. Samen staan we sterker. Kunnen we bijeenkomsten houden over al lerlei medische zaken bijvoorbeeld. En daarbij des kundigen uitnodigen. Ook praatgroepen zijn nuttig. Verder willen we een clubblad maken. Maar daar naast willen we ook leuke uitstapjes gaan maken: samen kleren kopen of een dagje naar het strand met zijn allen. En dan maling hebben aan de blik ken van anderen als je je in je zwembroek vertoont. Nee, we roepen niet de hele natie 'op om maar dik te worden. Onzin, we weten ook dat je een ver hoogd risico hebt op gezondheidsproblemen als je te zwaar bent. Maar we willen ons wel inzetten voor acceptatie. Want als we zo doorgaan, heeft de volgende generatie nog meer eetproblemen. Dat is het gevolg van die overmatige aandacht voor dik zijn en lijnen." Dik zijn komt niet alleen door simpelweg veel eten. Dat overgewicht onder meer met erfelijkheid te maken heeft en dat allerlei ingewikkelde processen in de hersenen een rol spelen, is inmid dels bekend. Het wachten is op dat ene middel, dat medicijn. dat veel te zware mensen van hun problemen af helpt. „Denk bijvoorbeeld aan een middel dat er voor zorgt dat het lichaam meer energie verbruikt", zegt dr. Hanno Pijl. Pijl is internist bij het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) en is gespecialiseerd in gewichtspro blemen. Hij behandelt mensen die veel te zwaar zijn en daardoor gezondheidsrisico's lopen. Ooit had hij een jongen van 19 jaar in zijn praktijk die nog maar nauwelijks kon lopen. „Hij was 280 kilo zwaar. We hebben hem in het ziekenhuis behan deld: hij is 80 kilo afgevallen. Maar toen hij een maal weer thuis was, was hij snel weer op zijn oude gewicht." Pijl heeft verschillende mogelijkheden om men sen te behandelen: fcoals medicijnen of een opera tieve maagverkleining. Een fysiotherapeut voor de beweging en gedragstherapie voor het aanleren van ander eetgedrag kunnen ook zinvol zijn. „Maar verplicht is altijd het dieet: de verandering van de eetgewoontes. En dat is ook het moeilijkste. Daar loopt het bijna altijd op stuk, na verloop van tijd. Ik kan me dat best indenken: moet je je voor stellen dat je je héle leven moet matigen. Nooit eens iets extra's, een zak patat, gebakje, een ijsje. Terwijl mensen om je heen die dingen wel eten. Dan is het echt waanzinnig moeilijk om alles af te slaan. En de supermarkten liggen ook vol." Mensen die echt veel te zwaar zijn, tientallen ki lo's, lopen risico. Pijl: „Zij hebben meer kans op suikerziekte, diabetes, hartproblemen, slijtage van de gewrichten, galstenen en kwaadaardige gezwel len in de borst bijvoorbeeld." De AZL-specialist kan het overgewicht meten aan de zogeheten quetelet- index of body-mass-index „Een rekensommetje: je deelt je gewicht doorliet kwadraat van je lengte. En daar komt dan een getal uit: als dat hoger is dan 28 lopen mensen een verhoogd gezondheidsrisico. Ik behandel meestal mensen die ver boven de hon derd kilo wegen. Mensen die tien kilo te zwaar zijn, moeten niet bij mij zijn. Laatst had ik hier een meisje dat 160 kilo weegt. Ze is 21 jaar. Dat is sociaal gezien ook een drama: zo iemand is totaal geïsoleerd. Ik overweeg haar naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk te stu ren voor een maagoperatie. De nieuwste methode is om dat met een opblaasbare band te doen. Je kunt de maag dan tijdelijk kleiner maken. Dat bete kent dat iemand sneller een verzadigd gevoel heeft en dus minder eet." Pijl onderzoekt ook de mogelijke oorzaken van overgëwicht. Zo bekijkt hij de rol van serotonine, een stof in de hersenen. *„Wij denken dat mensen die te weinig van deze stof hebben, een sterkere be hoefte hebben aan koolhydraatrijke produkten waardoor ze dik worden. Ze eten relatief meer koekjes, chocola, brood, rijst, pasta. Die serotonine remt die behoefte aan koolhydraten. We kunnen deze stof toedienen bij mensen die er een tekort aan hebben. Bij een aantal mensen werkt het, zo weten we inmiddels, maar een feilloos middel is het niet. Zo kunnen er bijwerkingen op treden en kunnen mensen ongevoelig raken voor de stof. Voor ons onderzoek willen we weten welke mensen deze stof missen en wie het meest gevoelig is voor behandeling met serotonine." Duidelijk is inmiddels dat erfelijkheid een rol speelt. Wetenschappers zoeken daarover informa tie in onze genen. Pijl: „Dikke ouders hebben vaker dikke kinderen. De tweelingonderzoeken hebben uitgewezen dat dat niet alleen aan verkeerde eetge woonten van de ouders kan worden geweten. Als je de ene helft van een tweeling bij zijn dikke ouders laat, en de andere helft van jongs af aan onder brengt bij slanke ouders, zie je de laatste toch dik worden." De meeste patiënten van Pijl zijn doodongeluk kig met hun uiterlijk. „Ze zijn ten einde raad. En het vervelende is, dat er ook dikke mensen zijn die helemaal niet zo veel eten. Overgewicht betekent dat de hoeveelheid energie die je via voedsel tot je neemt en het verbruik van die energie uit balans is. Dat betekent, dat iemand ook dik kan zijn doordat zijn lichaam te zuinig met energie omgaat. De rest wordt dan opgeslagen als vet. Maar er zijn natuur lijk ook mensen die ontzettend veel eten: vet en suikers." Als het afvallen lukt, dan is het een hele kunst op gewicht te blijven. Pijl is somber over de resultaten van zijn behandelingen. „Eerlijk gezegd valt dat nogal tegen. De mensen die na twee jaar nog steeds 25 kilo kwijt zijn van de 120, zijn op de vingers van één hand te tellen. Dat komt doordat het gewoon ongehoord moeilijk is om altijd maar te matigen. Binnen de medische wereld gaan nu zelfs stemmen op om helemaal niet meer te behandelen. Omdat er nu eenmaal geen goede behandeling bestaat. We wachten op een effectief middel. De Engelsen en Amerikanen speuren ernaar. In Amerika is overge wicht ook een veel groter probleem dan bij ons. Door de vettere eetcultuur. Als een arts zegt dat een patiënt moet afvallen vóór een operatie is dat gerechtvaardigd, vindt Pijl. „Iemand die te zwaar is, loopt namelijk grotere risi co's bij de narcose. Bovendien is een mens met veel vetweefsel voor de chirurg moeilijker te opere ren." Hij ziet geen enkel heil in de vele afslankdrankjes en smeerseltjes die op de markt zijn. „Dat is de op lossing niet. Vergeet het maar. Het gaat óm de eet gewoontes: eet gezond, laat vette happen zoals pa tat staan, eet regelmatig en op vaste tijden, neem geen tussendoortjes en wees zuinig met alcohol." De specialisten van het AZL behandelen alleen mensen met overgewicht die een verwijsbriefje van hun huisarts hebben en tientallen kilo's te zwaar zijn. Vlamingen zijn schizofreen. Dat heb ik niet van mezelf, maar het is wel waar. Het is een uitspraak van Tom Lanoye en die kan het weten want hij is een beroepsbelg. Vla mingen zijn schizofreen; ze kijken tegen Nederlanders op en haten hen tegelijk hartgrondig. Dat maakt de omgang met Vlamingen soms een beetje moeilijk. Ik mag de Vlamingen wel. Ik kom graag in Vlaanderen. En Antwerpen is een fantasti sche stad. Je moet alleen oppassen wat je zegt. Wie het Belgische bier beter vindt dan Heineken, krijgt meteen wat aangebocfen; wie Belgische bonbons de beste vindt, kan rekenen op bijval; als je de Belgische keu ken prefereert boven de Nederlandse, wordt het pas echt gezellig in het café; en als je dan ook nog hoog opgeeft van de Belgische vrouwen, volgt een ware verbroedering. Totdat je zegt dat je het Vlaams zo aardig vindt klinken. Dan word je binnen de kortste keren het café uit gewerkt. Dien ar rogante en paternalistische Ollander moet maar weer zo gauw mogelijk naar het Noor den. Dat zeg ik dus nooit en zo blijft het leuk. Iedere keer opnieuw als ik er kom. Maar ik vind het Vlaamse Nederlands echt aardig. Ik kan er niets aan doen. De meeste Vlamingen vinden hun Vlaams niet zo aardig. Ze proberen het Ne derlandse Nederlands te spreken en te schrijven. Niet omdat ze daartoe gedwon gen worden, maar uit vrije wil. Dat is wat Lanoye bedoelt met opkijken tegen Neder landers. Komen ze echter in gesprek met een Nederlander, dan moet die al bijzonder veel positiefs over België zeggen want an ders vinden ze hem een arrogante kille Noorderling. Het Vlaamse Nederlands verschilt aan zienlijk van het Standaard Nederlands. Hoezeer ook geprobeerd wordt dat over te nemen, je merkt meteen dat het niet hele maal lukt. Ik koop bij elk bezoek aan België een paar kranten, om te zien hoe de toe stand is. Op de eerste bladzij, in de eerste regel (De Standaard van 8 januari) is het al raak: 'Wie maandag naar het werk of terug naar school moet, bereidt zich best voor op nieuwe winterse buien'. Behalve dat 'terug', waar wij zouden zeggen 'weer', valt het ge bruik van 'best' op, in plaats van 't best. Op de volgende bladzijden staan ze ook: 'zo vermijd je best het centrum van Eupen', en: 'we houden de kollektie dus best centraal'. Opvallender zijn de talrijke uitdrukkin gen, zoals in: 'Dan zal blijken wie de dui men moet leggen' wie het onderspit delft), iemand 'van naaldje tot draadje iets voorschrijven van a tot z), 'De onderhan delingen sleepten veel langer aan dan oor spronkelijk gepland', 'De geheime dienst FSK zat ook in nauwe schoentjes toen in november uitlekte dat'Ik begrijp niet dat daar zoveel spel over gemaakt wordt' en 'dat zijn bewindsploeg geen uitstaans heeft met het gebakkelei in de federale regering'. De mooiste vond ik: 'Michael Howard vecht als een duivel in een wijwatervat voor zijn politieke toekomst'. Het is bijna allemaal goed te begrijpen en die nauwe schoentjes en dat wijwatervat vind ik zelfs juwelen, maar 't is onmisken baar afwijkend van onze standaardtaal. Ook in de woordkeus. Zo spreekt men er over een 'kamerzitje', wat bij ons een kamerzetel heet; ik kom een 'Nederlandse nederzetting' tegen, wat wij een Nederland se vestiging of een filiaal zouden noemen; er is steeds sprake van een 'autoparking' in plaats van een parkeergarage; iemand wordt er 'afgedankt' in plaats van ontsla gen; en tenslotte wordt er gesproken over 'monovolumes', wat een soort vrachtauto's schijnt te zijn. Ook het gebruik van voorzetsels is anders in België: 'Op twaalf weken moet zoiets rond te maken zijn' en 'Dat hebben we op twee dagen tijd door het parlement ge jaagd'. Men is et 'bevoegd over alle mate ries' in plaats van bevoegd voor alle zaken; men neemt 'van in Luik best de A27' in plaats van vanuit Luik; er wordt van alles 'in uitzicht gesteld', iemand wil 'te allen prijze' weg en 'trekt de aandacht op' zijn situatie. Moet dit allemaal verdwijnen en aange past worden aan het noordelijke Neder lands? Me dunkt, dat moeten de Vlamingen zelf uitmaken. Ondertussen vind ik het al leraardigst. Maar zeg zoiets nooit in een Antwerps café, want het betekent het einde van een gezellige avond. De Hoogervorsten, Lina en Peter, vinden dat ze worden gediscrimineerd. FOTO DICK HOOGEWONING

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 37