Het Oude Station ZATERDAG 21 JANUAR11995 Dankzij het nieuwe casco- en schildercomplex en de De- en Montagehal kan het Revisiebedrijf Haarlem zo ongeveer alle klussen aan alle rijdend materieel aan. De nieuwe hallen maken deel uit van een in acht fasen verdeeld renovatieplan, dat aan het eind van de jaren tachtig begon. Als het complex over drie jaar is voltooid, zal ongeveer 250 miljoen gulden zijn geïnvesteerd. foto archief revisiebedrijf haarlem Revisiebedrijf Haarlem 150 jaar zelfstandig De hallen 81 tot en met 86, gelegen aan de spoorlijn Haarlem-Amsterdam. Bij een luchtaanval op het complex op 16 april 1943 misten de meeste bommen doel, terwijl de nabijgelegen Am sterdamse buurt zwaar werd getroffen. Op Lichterij III (hal 80 tot en met 85) viel slechts één bom, die niet tot ontploffing kwam. De schade bleef beperkt tot een gat in het dak. foto albert van ingen Een prent voor liefhebbers van geschiedenis van de techniek: het vervangen van Lagerschalen in het wielenbedrijf, circa 1914. De werklieden op de voorgrond maken de lagers pas op de as. Op de achtergrond is men bezig met het monteren van de aspotten. Opvallend is de wijze waarop de smeerolievoorraad in het houten vat wordt bijgevuld. foto archief revisiebedrijf haarlem De ingang in 1952. In het midden van de foto het oude admini stratiegebouw, waar lange tijd de directie zetelde. De Oude Trekvaart naast de Amsterdamse vaart is nog niet gedempt. Direct naast de brug staat de portierswo ning. Ongeveer op de plek van de brug mid den op de foto, staat nu een groot kunst werk. foto archief revisiebedrijf haarlem Op de plaats van het eerste spoorwegsta tion in Haarlem ver rees in 1839 ook een kleine werk plaats waar spoorwegmaterieel werd gerepareerd. In datzelfde jaar werd de eerste spoorlijn in Nederland geopend tussen Haar lem en Amsterdam. Vijf jaar later fuseerde de Haarlemse werk plaats met de Amsterdamse ves tiging. 1844 wordt dan ook aan gehouden als het officiële stich tingsjaar van de Centrale werk plaats, die veel Haarlemmers zul len kennen als 'de Hoofdwerk plaats', terwijl tegenwoordig de officiële naam 'Revisiebedrijf Haarlem' luidt. De werkplaats maakte in 150 jaar een gestage groei door. Slechts op een klein gedeelte van huidige terrein begon anderhalve eeuw geleden in een paar houten loodsen de reparatie van loco motieven, rijtuigen en goederen wagens. De laatste jaren wordt alleen personenmateriaal her steld in een hypermodern com plex, dat op grote schaal wordt gerenoveerd. Dat gebeurt aan de hand van een masterplan, waar van de laatste fase in 1998 wordt voltooid. Eind vorig jaar vierde het Revi siebedrijf haar jubileum. Ter ge legenheid daarvan verscheen een gedenkboek van de hand van oud-werknemer Albert van In- gen. Hoewel het eerste exem plaar vorig jaar al werd gepresen teerd, duurde het enige maanden voordat het kloeke boekwerk in de winkels verscheen. Op ruim 230 pagina's glanzend papier doet Van Ingen uitgebreid ver slag van het reilen en zeilen van de werkplaats, waar in de loop der jaren duizenden Haarlem mers hun brood verdienden. Enige maanden geleden vertel de de auteur in deze krant al over de vijf jaren die hij na zijn pen sioen aan het boek werkte. Daar om beperkt deze pagina zich tot een selectie uit de honderden (kleuren- en zwart-wit) foto's waarmee Het Oude Station is ge ïllustreerd. Albert van Ingen: Het Oude Sta tion. Revisiebedrijf Haarlem. Eerst Centrale en tot voor kort Hoofdwerkplaats. 150 jaar zelf standig. Uitgave Stichting Rail Publicaties Rosmalen 1994. (Oud-werknemers kunnen voor dertig gulden een exemplaar ko pen bij het Revisiebedrijf. De winkelprijs bedraagt 75 gulden.) Hal 84 als locomotiefstelplaats, circa 1914. HSM-loc708 (later NS 5508) is van haar wielen gelicht. De HSM was een spoorwegmaat schappij die later fuseerde met de NS. Hal 84 werd gebouwd in 1893 als deel van de Centrale Werkplaats, die later bekend werd als Lichterij III. In deze 'stelplaats en draaierij' werden in 1900 elektrische loopkranen geïnstalleerd, waarna er in de volgende dertig jaar weinig veranderde. foto archief revisiebedrijf haarlem Het recentelijk ge sloopte 'rode' admi nistratiegebouw uit 1893, gefotografeerd vanaf het terrein van de werkplaats. 'Oh rode gebouw, 90 jaar was jij ons trouw, nu wordt het dan toch sloop, en moet ik he laas op de loop', schreef een teleurge stelde werknemer op een van de muren kort voordat het pand tegen de vlakte ging. Op de achtergrond is de Amsterdamse Poort zichtbaar. Ïlmotief 1102, later NS 7402. Dit is slechts 'an de tientallen 'klanten' die in Het Oude "an uitgebreid worden beschreven. Deze iltrein-locomotief was er een uit een serie 111920 in dienst kwam bij de toenmalige Korte tijd later fuseerde deze maat- ipij met de NS, waar dit exemplaar tot werd gebru i kt. foto l derens

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 35