Spek hoort bij winterse maaltijd Smaak Schaaldieren Vrije tijd Verdrinken Pistache in de badkamer Boot Düsseldorf heeft niet te lijden van recessie ZATERDAG 21 JANUARI 1995 REDACTIE: 023-150263/150265 MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding MOSSELPOTJE (zie onderstaand recept) SPERZIEBONEN STOKBROOD VANILLEPUDDING MET SAUS Schep 200 g gare mosselen in een ovenvaste schaal. Verkruimel 2 sneetjes witbrood zon der korst. Meng 50 g halfvolle boter, 1 uitge perst teentje knoflook, '/2 eetlepel tomaten puree, royaal peterselie, paprikapoeder, pe per en zout door de broodkruimels en ver deel dit over de mosselen. Laat het gerecht in de oven (175 graden C) in 15 min. heet worden. Per persoon: 920 kilojoules, 220 kilocalo rieën, 13 g eiwit, 12 g vet, 16 g koolhydra ten. TOOST MET CHAMPIGNONS GEB. LEVER MET PRUIMEN (zie onderstaand recept) GROENE KOOL AARDAPPELEN Wel 100 g gedroogde pruimen enkele uren in heet water. Snijd 200 g lever in smalle re pen. Bak de lever met peper en zout in 25 g (dieet)marg/boter in 8 min. gaar en bruin. Neem het vlees uit de pan en houd het warm. Fruit 1 kleingesneden sjalot in de achtergebleven margarine. Voeg de prui men zonder pit met V/z dl weekwater toe. Maak dit op smaak met zout en schep de lever erdoor. Per persoon: 1400 kilojoules, 330 kilocalo rieën, 21 g eiwit, 15 g vet, 29 g koolhydra ten. ITALIAANSE STOOFPOT (zie onderstaand recept) TWEE-KLEURENVLA Bak 150 g in reepjes gesneden varkenssch nitzel met peper en zout in 20 g (dieet)marg/boter bruin. Fruit 1 kleingesne den ui mee. Voeg 1 in plakken gesneden winterwortel, 400 g geschrapte krielaardap- pelen, 2 dl bouillon en 1 theel. Italiaanse keukenkruiden toe en stoof dit 10 min. Voeg 1 in plakken gesneden courgette, 2 in stukjes gesneden vleestomaten en 1 dikke plak (25 g) in blokjes gesneden rauwe ham met 2 eetl. zilveruitjes toe en stoof het ge heel in 5 min. verder gaar. Per persoon: 1900 kilojoules, 450 kilocalo rieën, 27 g eiwit, 14 g vet, 58 g koolhydra ten. LIEVELINGSRECEPT JOS VAN DER VOORT UIT LEIDEN stuurde ons een recept voor kip met ananas. KIPSCHOTEL Braad kip in 100 g boter. Snijd de kip Nodig voor 4 perso- daarna in stukken, nen: 500 g gekruide Snijd uitgelekte kipfilet; 100 g boter plakken ananas in of margarine; 1 zakje blokjes. (Het vocht jachtsaus; blik ananas bewaren). Snijd (8 schijven); 250 g champignons klein, champignons; 125 ml Bak ananas en zure room. champignons in on geveer 3 min. bruin in overgebleven bo ter. Los de jachtsauspoeder op in het ana nassap. De kip, ananas en champignons mengen en 50 ml water toevoegen., Daarna de saus erbij doen. Het geheel nog 5 min. laten pruttelen. Tot slot de zure room toe voegen. Mengsel nu niet meer laten koken. Leker met rijst en een maissalade met paprika, kokommer en ui. Hebt u ook een lieuelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen. Postbus 507,2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van bet geplaatste recept krijgt een VW-cadeau- De winter vraagt om stevige kost. Dat wisten ze vroeger maar al te goed. Boeren slachtten hun varkens en ver duurzaamden het vlees. In de kelder bewaarden zij hun hammen en het spek. Een goede gewoonte waar we nu nog dagelijks van kunnen proeven. ALEXANDER HAJE Spek was vroeger een gewild produkt. Vooral op het platte land werd het veel gegeten. Het was volop voorhanden en niet duur. Na een dag van hard wer ken schaftte de pot aardappelen met spek. Een voedzame maal tijd om weer op klachten te ko men. En spek hoort er nogsteeds bij. Stamppot van zuurkool of boerenkool is niet compleet zonder worst en uit gebakken spek. Naast ontbijtspek en bacon is een groot assortiment spek voorhanden. Zo is er bijvoor beeld kinnebak. Een gepekelde speksoort die acht uur lang licht gerookt wordt in de koude rook. En dat kun je proeven. Kinne bak is lekker op de boterham, bij eiergerechten of gewoon in de stamppot. Van ontbijtspek is er in smake lijke variaties, zoals Gelders ont bijtspek of rolspek. Dit wordt bereid van een varkensbuik zonder zwoerd, die na het rij pen wordt opgerold, met een touw wordt omwikkeld of in een net wordt gestopt. Het ro ken geeft aan rolspek een karak teristieke smaak. Ardenner ont bijtspek is te herkenn aan een bijna zwarte buitenkant, die ontstaat door langdurig roken bij hoge temperatuur. Bereid je deze winter wild of ge vogelte dan kan vet spek uitste kend dienst doen om het vlees te barderen. Je legt op het vlees enkele plakken vet spek voordat je het in de oven bereidt. Daar mee voorkom je dat het vlees uitdroogt en alle smaakstoffen verloren gaan. Vet spek is overi gens ook heel lekker als het wordt uitgebakken in de koeke- pan. Verduurzamen Boeren die zelf hun varkens slachtten, verduurzaamden het spek door het te zouten. Omdat zout het water aan het spek ont trekt heeft het invloed op het vochtverlies en daarmee op de houdbaarheid. Ook de smaak blijft prima op peil. Om vers spek langere tijd na het slachten •goed te houden werd het met zout ingewreven spek in het zout gelegd. Daar kon het rustig en ongestoord rijpen. Daarna volgde het roken, drogen of ko ken. In de loop der eeuwen zijn zo tal van speksoorten ontstaan die per land en streek weer sterk verschilden. Elk land met een boerencultuur kent zijn eigen delicatessen. Zoals zuurkool- spek, of bijvoorbeeld boeren- spek uit Oostenrijk. Dit gepekel de rugspek wordt na een droog- periode van twee maanden koud gerookt. Nog steeds zijn er boeren in Tirol die dat nog zelf op de boerderij doen. Het roken gebeurt boven beukehout of hout van wijnstokken. Het spe ciale aroma van de Tiroler Bauernspeck is afkomstig van In een goede stamppot mag spek niet ontbreken. jeneverbessen die aan de hout krullen en het mot (zaagsel) worden toegevoegd. Procureurspek Toch hoeven we voor lekker spek niet naar het buitenland. Zo is procureurspek een puur Hollandse speksoort van hals- en schouderkarbonade. Heel lekker op brood, als bittergarni tuur en in eiergerechten. Ge- foto united photos de boer olaf kraak kookte speksoorten als katen spek liegen er ook niet om. Om wikkel bijvoorbeeld eens wat le ver met een plakje katenspek en gaar het in de fonduepan of bak het tijdens het gourmetten. NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Pat Metheny Group - We live here - Ge- ffen/BMG. Steve Howe - Not necessary acoustic - Herald- Carol ine records De Amerikaanse gitarist Pat Metheny is een man van uitersten. Zijn catalogus bevat zo wel romantische, zwoel swingende jazzy platen als controversiële, uiterst experimen tele noise-albums. Zo kan het gebeuren dat zowel moederlief als gitaarbeest Thurston Moore van Sonic Youth Metheny op een voetstuk zet ter wijl ma en Mo ore el kaar in muzikaal op zicht absoluut niets hebben te bieden. Op We live here verlegt Metheny weinig grenzen en krijgt vooral de liefhebber van de rustig zijn compositie opbouwende Metheny zijn zin. De plaat bevat weer enkele wonderschone composities, er wordt tot in de kleinste de tails uiterst zorgvuldig gemusiceerd en de geluidskwaliteit is om bang van te worden, zo goed. Speciale vermelding verdient he't 12 minuten lange 'To the end of the world'. Dit stuk begint als een onschuldig restau rantmuziekje maar door de plotselinge gie rende uithalen van Metheny op zijn gitaar synthesizer en een fraai ingepaste onweers bui gaat de kalmerende werking ervan ge heel verloren. Ook heel bijzonder is 'The girls next door' Waarop de drummer en Me theny elkaar voortdurend plagen. Hier is onmiskenbaar de invloed van jazz-gitarist John Scofield aanwezig. Yes-gitarist Steve Howe wilde een graantje meepikken van de unplugged-rage en liet een akoestische set, eind vorig jaar gespeeld in een theater in Philadelphia, opnemen. In een uurtje snelt hij door 22 werkjes, afkom stig van zijn solo-platen en van Yes-albums. Bij vlagen wekt hij indruk maar de grote klacht is dat hij heel iel klinkt en krampach tig speelt. Regelrecht rampzalig zijn die stukken waarop Howe gaat zingen. JAZZ Dick Sudhalter His London Friends - After /Wvhile - Challenge/Munich Records. De New Yorkse trompettist, bugelspeler en Bbc Beiderbecke-specialist Dick Sudhalter is in Nederland vooral bekend als de corres pondent van het helaas ter ziele gegane ra dioprogramma Jazz Connection. Jaren ach tereen speelde hij regelmatig in Londen en keerde na twintig jaar terug om onder meer deze CD op te nemen. Sudhalter speelt zoals hij als journalist schrijft: vindingrijk en zonder veel omhaal. Met een telkens wisse lende bez.etting van Britten maakte hij een album dat stilistisch tussen de oude stijl en swing in ligt, zoals het een Beiderbecke-lief- hebber betaamt. Strak, maar ontspannen bieden zijn begeleiders, waaronder bekende namen als bassist Dave Green, drummer Allan Ganley en pianist Mick Pyne, de bla zers ruimschoots de gelegenheid om melo disch te improviseren. Opvallendste solist is de leider die in veel gevallen aan de stan dards een geheel onverwachte draai te ge ven. Een mooi voorbeeld is zijn onbegeleide intro voor 'Tea for Two' waarin Sudhalter heel origineel en spannend naar het thema verwijst. Goed om te weten dat ook de ou dere jazz-stijlen werkelijk creatieve beoefe naars met een persoonlijkheid kennen. Helen Merrill - Brownie - Verve/Polygram. In 1954 nam zangeres Helen Merrill een LP op met de legendarische hardbop-trompet- tist Clifford Brown, die nu als een stan daardwerk wordt beschouwd. Twee jaar la ter kwam Brown, vijfentwintig jaar oud, bij een auto-ongeluk om. Desondanks behoor de Brown met Miles Davis, Dizzy Gillespie en Fats Navarro tot de meest invloedrijke na-oorlogse jazztrompettisten. Voor dit tri buutalbum kreeg de nog opvallend jong klinkende Merrill de beschikking over vier trompetsterren (Wallace Roney, Tom Harrell, Roy Hargrove en Lew Soloff) die met hun zonder uitzondering uitstekende spel de nagedachtenis van 'Brownie' alle eer aan doen. Slechts enkele stukken zijn dezelfde als op het oude album, zoals het prachtig uitgevoerde 'Don't Explain'. Merrills zingt hier op haar bekende precieze, natuurlijk swingende en enigszins onderkoelde wijze, waarbij elke lettergreep goed te verstaan is. Natuurlijk is dit ook een CD voor trompet liefhebbers, zeker als Harrell op zijn onna volgbare wijze de bugel hanteert. Het als op een goudschaaltje afgewogen solospel van pianist Kenny Barron maakt dit eerbetoon des te overtuigepder. KV KLASSIEK Schumann - EichendorffLiederkreis. Brahms - Vier emste Gesange e.a. - Brigitte Fassbaender (mezzosopraan), Elisabeth Leonskaja (piano) - Teldec. Als operazangeres nadert de 55-jarige Bri gitte Fassbaender het einde van haar carriè re, maar als liedvertolkster staat zij nog steeds op hoog niveau, zoals blijkt uit twee onlangs verschenen CD's. Prachtig van toon en voordracht is vooral de Liederlaeis van Schumann, maar in de Vier ernste Gesange en tien 'losse' liederen van Brahms over tuigt zij niet minder. Geholpen door sfeer- rijke begeleidingen ontplooit Fassbaender een stralcke, nergens afstandelijke expressie, die een grote emotionele diepte en waar nodig ook humor suggereert. Ha^r nog al tijd fraaie'stemklank doet de rest. Brahms: Die schone Magalone - Brigitte Fass baender (mezzosopraan), Elisabeth Leonskaja (piano)-Teldec. Jammer is wel dat Fassbaender zij zich re gelmatig wendt tot liederen die ik liever door een mannenstem vertolkt hoor. Na (o.a.) de onvermijdelijke Winterreise is dat nu ook Die schone Magalone, een serie van 15 romances van Brahms op een tekst van Ludwig Tieck, over de belevenissen van de Provengaalse graaf Peter voordat hij de mooie Magalone in de armen kan sluiten. Het is echter een cyclus die we weinig ho ren, zeker met de verbindende teksten die er toch echt bij horen, en die hier door de zangeres zelf gesproken worden. Het tekst begrip dat Fassbaender zowel in de gezon gen als in de soms wel lange, maar op een natuurlijke toon gedeclameerde teksten ontplooit, is echter exemplarisch, en met haar begeleidster vormt zij ook hier een grote muzikale eenheid. Dat alles deed mij snel over mijn aanvankelijke bezwaar heen stappen. PK Tijdens de feestdagen is er weer aanzienlijk veel vraag geweest naar schaaldieren. Zowel in de restaurants als in de huiselijke kring blijkt de belangstelling voor deze delicates se uit de zee ieder jaar groter. Voor sommi ge mensen een moeilijke keuze omdat ze niet precies weten hoe je een kreeft van een langoest, langoestine of rivierkreeft moet onderscheiden. En dan maar te zwijgen over garnalen die met meer dan 2.000 soor ten en rassen de grootste groep onder de schaaldieren vormen. De biologische naam voor schaaldieren is decapoden (tienpotigen) waarbij de kreeft en de langoest in omvang het grootst zijn. Men onderscheidt twee soorten kreeften: de Amerikaanse en de.Europese. Eerstge noemde neemt met ruim 80% het grootste marktaandeel voor zijn rekening. Europese kreeften zijn jammergenoeg relatief zeld zaam geworden. De meeste komen uit Schotland en Ierland. Uiterlijk lijken ze erg op elkaar alleen is de Europese kreeft meestal zwart van kleur en de smaak iets zoeter dan die van de roodachtige-bruin ge kleurde Amerikaanse soort. Kenners geven de voorkeur aan de Europese kreeft en u zult begrijpen dat dat ook de prijs aardig kan opdrijven. Vroeger was ook de Noorse kreeft wereldbe roemd maar helaas is die 'in het wild' zo goed als uitgestorven. De Noren kweken nu kreeften en naar verluidt met succes. Kreef ten kunnen zowel in zoet als in zout water leven en worden tot ze in de keuken belan den, levend in bassins bewaard. Pas na vijf tot zes jaar bereiken ze hun marktgrootte en zijn dan zo'n 30 cm lang en 500 gram zwaai". Een langoest (langouste of hoorn kreeft) heeft maar liefst tien jaar nodig om dat gewicht te bereiken. Langoesten zijn de gevoeligste schaaldieren (kunnen tot op he den alleen gevist en niet gekweekt worden) en ogen als kreeften zonder scharen. Zij hebben twee lange voelsprieten en een scherpe bek waarmee ze zelfs een mossel klein krijgen. Langoesten komen hoofdzakelijk in zuide lijke en tropische streken voor. En ook hier geldt dat de Europese langoesten (franse) de voorkeur genieten van kenners. De aan kreeft verwante licht rood gekleurde lan goestine of scampo (meervoud is scampi) is herkenbaar aan zijn dunne, hoekige scha ren. De scharen bevatten nauwelijks vlees en om die reden worden vaak alleen de staarten (veelal ingevroren) verkocht. Het stevige en aromatische vlees kan zowel ge kookt, als gebakken of gegrilleerd worden. Kunt u zich voorstellen dat deze delicatesse honderden jaren lang als 'lelijke vangst' overboord werd geworpen!. Datzelfde geldt nu nog steeds voor de krab, de zogenaamde bijvangst van met name Franse kotters. De ze roodborstige van dikke scharen voorzie ne schaaldieren worden vooral plaatselijk gegeten. De kleine kreeftsoort die vroeger overal in de Europese binnenwateren voorkwam: de rivierkreeft is zo goed als uitgestorven. Deze ongeveer 10 cm lange zoetwaterkreeft met zijn twee lange scharen is tegenwoordig in gekweekte vorm veelal afkomstig uit Tur kije. En dan tot slot iets over garnalen. Het door schijnende vlees van de ongeveer 5 cm lan ge Hollandse of Noordzee-garnaal (grijs roodachtig van kleur) is eveneens zeer aro matisch. De Noorse garnaal daarentegen heeft een roze kleur en kan naar liefst 16 cm lang worden. Overigens zijn gamba's en shrimps ook garnalen. Vanwege hun lengte worden ze ook wel scampi genoemd, maar dat berust op een misverstand. Gamba's en shrimps zijn afkomstig uit warme wateren rond Thailand, Indonesië en Maleisië, waar het groeiproces bijna twee keer zo snel werkt als in koude, bijvoorbeeld Europese, gebieden. Kou remt het groeiproces af wat overigens ook een voordeel kan zijn omdat de voedingsstoffen beter verwerkt worden wat de kwaliteit zeer zeker ten goede komt. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal TUIN Elke winter weer zie ik de ellende om me heen. Je komt nergens binnen en ze vragen wat er toch aan de hand is met die mooie kamerplant. In negen van de tien gevallen blijkt de stakker simpelweg verdronken te zijn. Soms is het zo erg dat je de potkluit kunt uitknijpen als een spons. Helaas is de plant dan alleen nog geschikt voor dp com- posthoop. Wat gebeurt er als we onze planten teveel water geven? De grond in de pot wordt zo doordrenkt met water, dat er voor lucht geen ruimte meer is. Die ontsnapt en de wortels die het niet zonder lucht kunnen stellen sterven af. De grond verzuurt. Er is geen redden meer aan. En toch was het al lemaal zo goed bedoeld. De plant begon droge blaadjes te krijgen, er vielen bloem knoppen af. De conclusie: te weinig water, ligt dan voor de hand en is tot op zekere hoogte juist. Er is inderdaad te weinig watefTmaar niet in de grond. Er is te weinig water in de lucht. Onze kamerlucht is over het algemeen veel te droog voor kamerplanten en zeer zeker voor die planten die van origine thuishoren in de bossen. Daartoe rekenen we veel va rens, de azaleas en cyclamen en niet te ver geten de orchideeën die uit het oerwoud komen. De oplossing voor het tekort aan water ligt dus niet in een flinke scheut op de pot grond, maar in het vochtig houden van het blad. Dat kan op velerlei manier: gewoon geregeld sproeien met zeer fijn verdeelde druppels, maar nimmer op de bloemen. Die zullen rotten. Ook afnemen van de bladeren met een natte spons kan. Het water op het blad verdampt dan langzaam en zorgt voor luchtvochtigheid. Alleen begonias bijvoor beeld houden niet van die grap. Behalve sproeien en afsponsen kunnen we ook meer algemene maatregelen nemen in de vorm van een bakje water op de verwar ming of de kachel. Ook sponsjes, die gere geld bevochtigd worden en tussen het blad worden bevestigd, doen het goed. Orchi deeën en planten die bijzonder vochtig wil len staan, kunnen op een verhoging in een schaal met water worden gezet. Met al deze voorzorgen kan al veel narigheid worden voorkomen. Rest nog het gieten, maar dan op een goede manier. Op de allereerste plaats moet het gietwater steeds op kamertemperatuur zijn. Koud water kan schadelijk zijn. Te kalkrijk water kan verbeterd worden door er een zakje met turf in te hangen. Op de tweede plaats mag er pas gegoten woden als het bovensdte laagje potgrond droog is. De vin ger is dan een goed hulpmiddel. Zolang de aarde koel aanvoelt is ze droog en moet er dus water bij. Orpdat je de natuur nooit in muurtvaste re gels kunt vangen, zijn er uitzonderingen op deze regels. De cyclaam bijvoorbeeld mag niet op de potgrond gegoten worden. Dan is er kans op waterdruppels op de bol en tussen de knoppen en kan er rotting optre den. Dus: op een schoteltje met lauw water tot de plant niets meer opneemt. De azalea droogt gemakkelijk door en door uit, omdat er veel turf in de potgrond is. De grond is dan moeilijk te bevochtigen. Dus een- of tweemaal per week, afhankelijk van plaats en kamertemperatuur, dompelen in een emmer met lauw water tot de grond door en door nat is. Uit laten lekken en dan pas op de plaats. En nu maar hopen dat onze mooie kamerplanten de winter goed door komen! LEZERSVRAAG C.V.D.TUIJN UIT LEIDEN meldt trots dat er al jaren gewerkt wordt met een eigen com- posthoop. Maar de tuin blijkt te klein te zijn voor alle compost. Mijn complimenten. Er wordt dus kennelijk alles wat composteer baar is op milievriendelijke wijze verwerkt. Blijft het probleem wat te doen met de compost die teveel is. Mag ik die als pot grond gebruiken? Nou en of. Ik doe het al jaren en meng er bijvoorbeeld voor azaleas iets turf door of voor liefhebbers van klei (geraniums) iets fijngewreven gedroogde klei (gewone grijze pottebakkersklei van Vingerling) door. Maar ook zonder klei doen de geraniums het goed. Alleen bevat compost niet al te veel voeding. In gekochte potgrond zit voeding in de vorm van toege voegde meststoffen. Dus af en toe bijvoe ding geven aan pot- en kuipplanten. Verder het advies de compost wel even te zeven voor gebruik. Leg op een emmer,of ton een stuk dubbelgevouwen fijn kippegaas en wrijf de rulle compost erdoor. Gooi het res tant weer op de compost-in-de-maak. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami ate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie VRIJE TIJD. Kleur in de badkamer, daar moet je goed over nadenken, daarbij kun je je geen miskoop veroorlo ven. Het eenvoudigst is tegelwerk en sanitair helemaal wit te hou den. Je kunt dan met behulp van gemakkelijk te vervangen acces soires (haakjes, zeephouders, be kers, handdoeken enz.) met elke 'badkamermode' mee. Maar voor wie, als er toch en verbouwing op stapel staat, per se iets anders wil: de nieuwste kleur voor de badka mer is pistache-groen. „Pistache is de prille kleur van het voorjaar," zegt tegel- en sanitairfabrikant Sphinx. „De kleur krijgt een extra uitstraling bij veel gloeilamp- of halogeen-verlichting." Op de foto het sanitair Lotus dat netals de serie Milano is uitge voerd in de nieuwe kleur, foto DUESSELDORF FRANS VISSER Ook Duitsland had het vorig jaar ernstig te lijden van reces sie. De vraag naar boten was aanzienlijk minder dan in voor gaande jaren. Slechts een kwart van de Duitse ondernemingen deed wat betreft de verkoop van nieuwe produkten betere zaken dan afgelopen jaar. Maar op Boot Düsselfdorf heeft de recessie nog geen vat, want vanaf vandaag tot en met zon dag 29 januari presenteren liefst 1.500 exposanten uit 37 landen op de 26ste Internationale Wa tersporttentoonstelling in Düs seldorf hun produkten. Een der de van de exposanten komt uit het buitenland. Nederland is met 208 stands het best verte genwoordig, gevolgd door Italië (46); Groot-Brittannië (42) en Frankrijk (35). Net als op Hiswa 94 wordt op Boot veel aandacht besteed aan onderwatersport, de dienstver lenende sector, maar vooral ook aan hengelsport. Het aantal bo tenbouwers is stabiel met 2.000 boottypen in elke orde en grootte. Ook in de megajach- tenbranche valt er op Boot 95 heel wat te beleven. Op dit ter rein begeven zich zo'n 40 expo santen met toeleveranciers, constructeurs en ontwerpers. Communicatie, maar dan in brede zin is op Boot 95 ook een belangrijk aspect. Zo kunnen exposanten, vakmensen, jour nalisten en bezoekers van ge dachten wisselen over beursno- t viteiten en specifieke water- sportthema's. Zorgvuldiger dan ooit tevoren worden tegenwoordig beslissin gen genomen ten aanzien van beursdeelname en locatie. Boot Düsseldorf heeft daarop inge speeld met een verbeterde in deling van de hallen waardoor naast meer standruimte, de ex positie overzichtelijker werd en de afstand tussen de stands kor ter is geworden. Voor wie langer wil blijven heeft Boot een primeur in petto. Op parkeerplaats pl is een over nachtingsterrein voor caravans ingericht. Er zijn 600 staan plaatsen met elektrische stroomansluiting, servicesta tions voor afval en drinkwater-, douche- en toiletvoorzieningen. Een staanplaats kost DM 25 per dag. De toegangsprijzen zijn voor het derde jaar onveranderd 23,50 per dag. Groepen (min stens 20 personen) betalen 18,50 per persoon. Boot 95 is van 21 tot en met 29 januari 1995 dagelijks geopend van 10 tot 18 uur.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27