Toerisme Texel viert Thijsse-jaar Bakerpraatjes rond het kraambed in het Westfries Museum E I SBERICHTEN Naakt skiën Het kon niet uitblijven. Golfen voor naturis ten, kegelen voor naturisten en nu ook ski ën voor naturisten. Het moet natuurlijk nog even warmer worden, maar in maart zo on er kunnen langlaufende bloot-recrean ten naadloos bruin worden op de Loipen van Obertraun in Oberösterreich. De lokatie bevindt zich op 1.750 meter hoogte (Dek- steen-plateau) en mocht het onderweg toch nog wat koeltjes worden, wel dan lonkt het Schilcherhaus. Warme hapjes en drankjes staan gereed. Info: Oostenrijks Toeristenburo, telefoon 020-6 12 96 82. Over het Kanaal De veerdiensten naar Engeland blijven stunten. Na de kerstaanbiedingen nu de voorjaarsoffertes. In de strijd tegen de ka naaltunnel brengt P&O zowel auto als (twee) inzittenden tot en met 30 maart voc honderd gulden all in van Galais naar Dover of van Zeebrugge naar Felixstowe. Wie meer dan twee passagiers heeft, betaa 15 gulden per persoon extra. Reserveren kan via het ANVR-reisbureau. Info: P&O, telefoon 02503 - 21 888. 75 kilometer skiën ln het Finse Lahti vindt in het weekeinde van 25 en 26 februari voor de 22ste keer 's werelds grootste ski-evenement plaats: de Finlandia Hiihto, een 75 kilometer lange langlauftocht. Kras/Stervakanties uit Alk maar organiseert in samenwerking met re derij Silja Line voor het eerst speciale, meerdaagse busreizen naar deze skitocht waaraan jaarlijks zo'n tienduizend langlau fers deelnemen. Prijzen vanaf 1.098 gulden all in. Info: Kras/Stervakanties, telefoon 072 - 15 80 60 Veluwegids Zojuist verscheen de Veluwegids 1995, een - ials het Gelders Bureau voor Toerisme dat [noemt - 'complete toeristische wegwijzer' [voor een van Nederlands meest traditionele akantiegcbieden. De brochure bezit een uitvoerige lijst van hotels, campings, 5 bungalowparken en andere accommoda- ties. Verder informatie over nieuwe be- Ïienswaardigheden en de evenementenlijst oor 1995. De gids kost 6,50 en is af te ha- ;n bij alle VW-I bureaus. I Astma-patiënten Het Nederlands Astma Fonds bracht kort geleden - zoals altijd omstreeks deze tijd van het jaar - twee brochures uit: 'Op Va kantie' en 'Groepsvakanties'. De eerste fol- ler verschaft astma-patiënten een aantal iraktische tips ten aanzien van de vakantid- oorbereiding; de tweede geeft informatie iver de door het Astma-fonds georganiseer- le vakantieweken. Beide brochures zijn per iriefkaart gratis te bestellen bij Afdeling Va anhes Astma Fonds, Postbus 5,3830 AA usden. i 'm LLeu g^Routiersgids 1995 De nieuwe Routiersgids 1995 van de Stich- ing Les Routiers Européens is in vergelij- cing met vorig jaar uitgebreid met 20 nieu we wegrestaurants langs de meest gebruikte .re inelwegen van Europa. Verder in het boekje de vertrouwde stuff zoals onder meer de adressen en telefoonnummers van berging- ;n takelbedrijven, veerdiensten en benzine stations. Ook wordt er een overzicht ver- itrekt van Pech Onderweg-servicebedrijven. 6Q )e Routiersgids is aan te vragen bij het se cretariaat van Les Routiers Européens te HVijchen, telefoon 08894-21144. ASCI-Campinggids In de dertigste uitgave van de ACSI-Cam- linggids wordt in de eerste plaats uitgebrei- ie informatie verstrekt over ruim zeshon- lerd kampeerterreinen in diverse Europese anden. Tevens verschaft de 'kampeerbijbel' ren overzicht van 22 ACSI-caravanrally's. )ie door Ierland is de nieuwste loot aan de itam. De gids is te koop in bijna elke boek- ïandel, maar kan ook worden besteld bij (CSI te Zetten, telefoon 08880-52055. Prijs 32,50. mdel ij ke. campings inch Country Camping, in Engeland ds een begrip als touroperator van ver- rrgde kampeervakanties in Frankrijk, heeft i ook een vestiging in Nederland. In de ijuist uitgegeven brochure worden 59 tnipeertereinen aangeboden met een lan- i* lelijk en authentiek karakter. De Britse or- H* anisatie mikt op gezinnen die de rust van iet Franse leven prefereren' boven de gon- ende drukte in de toeristencentra. De irochure kan worden aangevraagd bij rench Country in Baarn, telefoon 02154- 1955. texel Voor Texel staat 1995 in het teken van dr. Jac. P. Thijsse. Dit jaar is het precies een halve eeuw geleden dat de bekende schrijver/natuurbeschermer, die aan de basis stond van organisaties als Natuurmonumenten en de Vogelbescher ming, overleed. Het vogelparadijs Texel, waar Thijsse drie jaar woonde en werkte, inspireerde hem zijn leven lang. Thijsse wijdde aan Texel een van zijn befaamde Verkade-albums. De Stichting Thijsse-jaar Texel heeft voor 1995 een reeks van acti viteiten georganiseerd, zoals exposities, excursies en speciale arrangementen. Een deel van deze activiteiten is geconcen treerd in het Thijsse-weekend van 25 tot 28 mei. Info: VVV Texel: 02220-14741 of 12847 Op de foto één van defraaiste plekjes op Texel, de Hoge Berg, ten zuiden van Den Burg. Texel op z'n puurst. FOTO VVV TEXU Bevallen fidi üt ib b »op 'yu.'iöo De meeste bakerpraatjes rond de geboorte van een kind zijn door de moderne voorlichting zo goed als ver dwenen. Maar sommige ge bruiken willen (gelukkig) maar niet slijten. Zoals het trakteren op beschuit met muisjes. Of de onuitroeibare symbolische betekenis van de ooievaar. Door de eeuwen heen zijn veel andere gebrui ken wèl veranderd, in het bij zonder de omstandigheden waaronder de nieuwe Neder landers op de wereld kwa men. Zie daarvoor de ten-* toonstelling 'Als de ooievaar komt' in het Westfries Muse um in Hoorn. Een expositie over de kraamtijd van weleer. hoorn martin menger Carel de Jong, educatief medewer ker van het museum, wijst op een grote vitrine. Het is een uitstalling van miniatuur-kleertjes, kapjes en hesjes. Een complete uitzet, die - lijkt het - gemaakt is voor een poppenhuis. ,,Dat moesten de jonge meisjes maken, voor hen was het een soort keurmerk. Als je deze uitzet met goed gevolg zelf kon borduren en naaien, dan werd je door de oudere vrouwen waardig bevonden om in het hu welijksbootje te stappen." Het doel van het huwelijk was tot nog niet zo lang geleden in es sentie broodnuchter: er moest na geslacht komen. Kinderen boden immers de garantie dat vader en moeder op hun oude dag op een redelijke verzorging konden reke nen. Maar de kindersterfte hield in de Nederlanden in de vorige eeu wen praktisch gelijke tred met de grootte van de kinderschaar. Veel kinderen overleefden het kraam bed niet. Veel moeders trouwens ook niet. Veelbetekenend in dit opzicht is een prachtig schilderij uit de zeventiende eeuw, dat een gezin uit Enkhuizen voorstelt. Alle geboren kinderen uit dit burger huwelijk staan er op afgebeeld. Ook de babies die af vrij snel dood gingen. Zij liggen onder een zwart dekbedje in de wieg. Goed gevuld De Jong: „Dat verklaart ook waar om er \Toeger zoveel ophef werd gemaakt van een goed verlopen geboorte van een gezond kind. Het was lange tijd een uitzondering als een geboorte voorspoedig verliep. Het was lange tijd een uitzonde ring dat alles zo maar goed ging." Feest dus bij een geboorte. De vi site werd onthaald op ecn'uitbun- dige traktatie van glaasjes kandeel of een andere borrel, terwijl er ook flink mocht worden toegetast van een goed gevulde tafel. Een gebruik dat nog steeds niet helemaal uit beeld is geraakt, vormt het geven van een cadeau als een zilveren bord of een kin derbestek. De jonge ouders van gegoede afkomst hadden vaak al een complete kraamuitzet klaar. Maar in de tentoonstelling wordt ook aandacht geschonken aan de omstandigheden waaronder de 'armen' hun kroost op de wereld mochten verwelkomen Nog tot in het begin van deze eeuw werd door de vroedvrouwen een 'basispakket' gratis ter be schikking gesteld: een paar luiers FOTO WESTFRIES MUSEUM en wat hoognodige kleding voor de pasgeborene en liefst hete soep voor de moeder. Om aan te ster ken. „Geld kon natuurlijk niet worden gegeven", stelt De Jong. „Want dan zoop vader hel direct op in het café...' Heet gebakerd Het Westfries Museum heeft voor deze tentoonstelling gekozen voor een beeld van de uiteenlopende stijlen, waarin de kraamkamers uit de diverse perioden zijn ingericht. Zoals één uit de zeventiende eeuw. Moeder en kind gebruikten nog de grote kraammand, die voor het open haardvuur werd ge plaatst. Stond de mand te dicht bij het vuur, dan werd de boreling te heet gebakerd. En volgens een ba kerpruatie leverde dat in latere ja ren een licht ontvlambaar tempe rament op... Inderdaad, vandaar de term 'heetgebakerd'. In de vorige eeuw droeg de jon ge vader zelfs de geboortemuts om aan te geven dat het huwelijk was bezegeld met een kind. Daar waar de kraammand bij de welge- stclden doorgaans goed was ge vuld met luiers, hemdjes en üncic re hoognodige zaken, had de in houd bij de armen vaak veel weg van lompen. Een groot deel van de tentoon stelling komt uit de eigen collectie van het Westfries Museum. Maar ook uit andere musea en particu liere verzamelingen zijn veel za ken naar Hoorn gehaald die iets kunnen laten zien over de kraam tijd in de voorbije eeuwen. Kle ding, soms zeer zeldzame wiegjes en rariteiten laten het verhaal zien van de vele zeden en gebruiken rond de geboorte. De tangen en haken die de vroedvrouwen in de vorige eeuw nog meenden te moeten gebruiken, zien er in onze ogen tamelijk akelig uit. Groene kool Door een diepe duik te nemen in de archieven, vakliteratuur en de collecties is het Westfries Museum erin geslaagd een verrassende ten toonstelling te maken. In de brochure die over hel thema is sa mengesteld, wordt ook nog een kijkje gegund naar de gebruiken die typisch voor West-Friesland waren. De vroegere generaties Westfriezen vertelden de kinderen dat zij ooit uit de groene kool kwa men. Of, als er iemand rood haar had, uit de rode kool. En wanneer moeder in het kraambed lag, dan was dal de schuld van de ooie vaar. Want 'moeder was gepikt door de ooievaar'. l)e arme vogel had dus een dubbele functie. Hij was boodschapper van de blijde gebeurtenis of kreeg de schuld. 'Als de ooievaar komt', tentoon stelling over de geboorte door de eeuwen heen, nog tot en met 12 februari te zien in bet Westfries m osram (ld. 02290 15783) aan de Rode Steen ln Hoorn. :OAv VAN PttDOBBIlMrfN Walibi Flevo krijgt 4 nieuwe attracties Walibi Flevo. het vorig ja.tr geopende at tractiepark in Flevoland, heeft in 1994 on danks de hete zomer en het ongeluk met de reuzenachtbnan, iets meer dan 400.000 be zoekers ontvangen. Er was gerekend op 350.000.1 let succes heeft tie directie doen besluiten het park volgend jaar uit te brei den met vier nieuwe attracties. De aard daarvan wordt nog even onder de roos ge houden. Directeur I lans van Driem hoopt op termijn gemiddeld zo'n half miljoen klanten per jaar te trekken. Geldige paspoorten zijn vaak ongeldig Merkwaardig maai waar: geldige paspoor ten zijn in sommige landen ongeldig, ln Eu ropa komen reizigers I sjecbië en Slowakije niet in als het document binnen vier maan den verloopt. In Hongarije moet het pas poort minimaal nog drie maanden geldig zijn. Dok aan de grenzen van landen buiten Europa worden dit soort regels gehanteerd. In Indonesië moet de pas nog zes maanden geldig zijn net als in Brazilië, Israël, Jordanië (bij de aanvraag van de visum), Maleisië en Vietnam. Een complete lijst wordt verstrekt door de ANWB Reisinformaliulijn, telefoon 06 340 340 75 (75 cent per minuut). Cruises vanuit Amsterdam Steeds meer cruises vertrekken vanuit Am sterdam. De Rotterdamse reisorganisatie Zeetours laat er, nu ook in Nederland het aantal passagiers sterk toeneemt, zelfs 35 vanuit de hoofdstad varen. Bestemmingen zijn vooral de Oostzee, de Noorse Fjorden en aansluitend - de Noordkaap. Hoewel de Caribbean verreweg de belangrijkste cruise-bestemming blijft, melden de rede rijen een snel groeiende belangstelling voot kouderestreken. De zevendaagse Vancou ver (Canada) Anchorage (Alaska), via de befaamde Inside Passage, is binnen vier jaar zelfs uitgegroeid tot de op twee na drukst bevaren cruise route ter wereld. Reisgidsen volgend jaar vroeger uit I let ziet er naar uit dat een flink aantal tour operators hun zomer'brochures volgend jaar vroeger zullen laten verschijnen. Tot nu toe was december de maand waarin de gidsen van de pers rolden. Nu al heeft Evenement* Reizen aangekondigd reed* In oktober 199.1) op de markt te zullen komen. I en vooi beeld dat door onder meer De Jong Intra Vakanties zal worrieh gevólgd, F.uroraiYlp doet hetzelfde met groot sun es al sinds een jaar of drie. )ok andere reisorganisaties sluiten niet uit dat hun brochures vroeger zullen verschijnen dan tot nu toe het geval is. Directeur Jan Hoekstra van Evenement* Reizen is tot zijn besluit gekomen omdat in het buitenland (Engeland!) tie gidsen al sinds jaar en dag in september verschijnen. „Met als gevolg", aldus I loekstra, „dat ze al veel gras voor onze voeten hebben wegge maaid als wij nog moeten beginnen. I)nar wil ik nu wel eens af." Autoslaaptrein veel duurder De autoslaaptrein is in veel gevallen aan merkelijk duurder geworden. Dat blijkt uit de nieuwe brochure van de Nederlandse Spoorwegen. Kostte een retour naar Avig non voor auto en chauffeur vorig jaar in bet hoogseizoen nog 1806 gulden (tweede klas, zonder slaap- ol ligrijtuigtoeslag); het ko mend jaar moet er voor diezelfde rit 1970 gulden worden betaald. Dok op andere be stemmingen zijn verhogingen doorgevoerd van om en nabij de tien procent. Voor mo torrijders daarentegen werden de prijzen fors verlaagd: hier en tiaar zelfs met 30 pro cent. Een retour naar Biarritz kost nu 1418 gulden (tweede klas, zonder slaap- of ligrij tuigtoeslag) tegen 2028 gulden vorig jaar. De uit 's I iertogenbosch vertrekkende auto slaaptreinen hebben twaalf bestemmingen: Biarritz, Bordeaux, Brive, I oulouse, Nar bonne, Avignon en I réjus (Frankrijk), Bias ca (Zwitserland/Jessin), Milaan (Italië), Sal /burgen Villach (Oostenrijk) en Ljubljana (Slovenië). Info: De grote stations van de Nederlandse Spoorwegen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25