To ^sport stad 'De kansen zijn minstens gelijk' l Titel 'een paard te ver' voor Philidor IÜ Leiden Sport Ajax-supporters uit de regio willen het wij-gevoelopwekken chterlijn ZATERDAG 21 JANUARI 1995 AZC-coach Fred Kranstauber vol vertrouwen over EC-duel met Pescara LEIDEN ERIC DE JAGER De kans dat je in Leiden Marco Van Basten of Stefan Pettersson tegen het lijf loopt, is niet erg groot. Als het aan Peter Neder- lof ligt, gaat dat veranderen. De Ajax-supporter zit boordevol enthousiaste plannen, die hem en de leden van de supporters vereniging van de Amsterdam mers een volle agenda bezor gen. Een van die plannen is om de twee voormalige Ajax-top- pers naar Leiden te halen voor een ontmoeting met de regio nale Ajax-supporters. Ruim drieduizend fans van Ajax uit Leiden en omstreken heb ben zich verenigd in de afdeling Zuid-Holland-Noord van de of ficiële supportersvereniging. Zij willen ervoor zorgen dat deze regio een echt 'Ajax-bolwerk' wordt. De supportersvereniging van Ajax is in 27 regio's ver deeld. Het hoofd van de regio Zuid-Holland-Noord, die zich grofweg tussen Katwijk, Alphen aan den Rijn en Delft uitstrekt, is Peter Nederlof uit Leiden. Hij nam vorige maand de touwtjes in handen en heeft grootse plannen voor de in deze omge ving wonende supporters. Middels allerlei aktiviteiten wil de supportersvereniging bij de fans een 'wij-gevoel' opwek ken. ,,Er komen busreizen vanuit Leiden naar de thuis- en uitwedstrijden van Ajax, zodat de supporters samen naar de wedstrijd gaan. Voor uitwed strijden hoef je dan niet meer eerst naar Amsterdam. Je ver trekt dicht bij huis en je wordt ook weer netjes dicht bij huis afgezet", vertelt Nederlof. De eerste reis -naar Vitesse in Arn hem- staat volgende week al op het programma. Op 7 februari houdt Michael van Praag een lezing in Leiden. De voorzitter van Ajax zal dan ingaan op de gang van zaken binnen de vereniging en de toe komst in het nieuwe stadion. Nederlof ziet mogelijkheden voor een vervolg. „Het is leuk voor de fans om eens rustig te kunnen praten met iemand als Van Praag. Daarom proberen we in de toekomst ook spelers en oud-spelers naar Leiden te krijgen. Dan denk ik aan bij- Peter Nederlof, voorzitter van de regionale Ajax-supporters: „Op een gegeven moment wilde ik meer doen dan alleen de wedstrijden bezoe ken. Nu hoop ik iets te kunnen doen voor mijn mede-supporters." FOTO PR voorbeeld Stefan Pettersson of zelfs Marco van Basten." Maar zijn enthousiasme moet hij toch nog even temperen. „We wer ken low-budget. Elke cent die we uitgeven, moeten we zelf eerst binnenhalen door spon sors of entreegelden Daarom gaan de prijzige plannen als een eigen 'honk' voorlopig in de ijskast. De op richting van een aantal zaal voetbalteams lijkt wel haalbare kaart. Nederlof heeft teams in Katwijk, Leiden, Zoetermeer, Den Haag en Delft op het oog. Er breken dus drukke tijden aan voor de aanhangers van de Amsterdamse landskampioen in deze streek. En zeker voor Peter Nederlof. „Dat vind ik niet erg. Ik ga al vanaf m'h vijfde naar Ajax. Dan gaat het van kwaad tot erger. Op een gege ven moment wilde ik meer doen dan alleen de wedstrijden bezoeken. Nu hoop ik iets te kunnen doen voor mijn mede supporters." Het enthousiasme is groot. Als Nederlof en zijn collega-fans hun grootse plannen waarma ken, hebben de Ajax-supporters uit Leiden en omgeving een dikke agenda nodig. Om tussen het overladen programma van de supportersvereniging ook nog eens tijd te vinden voor een wedstrijd van hun favorieten. IE Vill van Praag zijn verkrijgbaar hij Wijn and Sloos Sport aan het Vijf Meiplein in Leiden en bij de w Katwijk. I Het in kaart brengen van Leiden als top-sportstad neemt tegen- I woordig niet veel tijd meer in beslag. Met de rugbyvereniging j DIOK is zo'n beetje de enige club genoemd die nationaal een rol van betekenis speelt. In andere sporten heeft de Sleutelstad de aansluiting met de Nederlandse top volledig verloren. Elf jaar ge leden eindigde Leiden nog eens als derde sportstad van Neder land in de jaarlijkse verkiezing van de AVRO. Maar ook dat gaf al een vertekend beeld. Het was immers in de jaren zestig en zeven tig dat Leidse verenigingen in tal van sporten wel serieus meede den. Reden om deze weken in acht delen terug te blikken op de tijd dat Leidse clubs zich op tal van sportieve fronten lieten gelden. Waarna in deel negen een aantal betrokkenen discussieert over j 'de toekomst van Leiden als topsportstad'. Vandaag in aflevering 5: de schakers van Philidor Leiden. LEIDEN «GERT-JANONVLEE Het onderwerp is amper ter ta fel verschenen of de zet wordt door Joop Piket al ongevraagd afgegeven. „Lb6 x c7. Als Maar ten dat paard zou hebben ge pakt, was de partij direct ge speeld geweest." We schrijven het jaar 1967. Philidor Leiden is als koploper van de hoofdklasse aan de laatste competitieronde begon nen. De tegenstander: naamge noot Philidor Ixeuwarden. Het is de ploeg die met één punt minder de tweede plaats bezet. Het wordt een dramatische wedstrijd. De thuisspelende Friezen nemen een 5-4 voor sprong. Alles hangt nu af van die tiende en laatste partij, waarin Leidenaar Maarten Et- mans tegen opponent Tilstra goede papieren heeft. Op de 50e zet wordt afgebrokens Et- mans heeft een gezonde plus pion. Zijn loperpaar moet het kunnen redden tegen de zwarte paarden. De winst ligt praktisch voor het oprapen, maar de Lei denaar kiest niet de sterkste voortzetting. Desondanks is het verhaal nog lang niet voorbij. joop Piket, van 1958 tot 1990 actief lid van Philidor Leiden en jaren playing captain van het eerste tiental, was erbij toen de Leidenaars in 1967 in'Leeuwar den de strijd aangingen. Het wedstrijdverloop blijkt Piket, als hij op verzoek terugblikt, nog duidelijk voor ogen te staan. „Het was niet de sterkste zet die was afgegeven, maar de stelling was nog altijd winnend. We hadden alle varianten volledig uitgewerkt. Etmans hoefde de partij eigenlijk alleen nog maar nauwkeurig uit te spelen." Alles was dan ook in gereed heid gebracht voor het te vieren kampioensfeest toen Tilstra in Leiden verscheen om de afge broken partij van een vervolg te voorzien. Het kon toch niet meer fout gaan. Dat kon echter wel. Etmans week, mede op aangeven van toevallig aanwe zige meester Hans Bouwmees ter, af van de door Piket en Ton Kohlbeck aangegeven paden. De partij werd opnieuw afge broken, waarna - in Leeuwar den - de voor de Friezen win nende remise alsnog een feit werd... Het was het eerste seizoen van Philidor Leiden in de hoofdklasse. De club zou daar met een onderbreking van één seizoen tot en met 1991 in ver blijven. Maar Ad van den Berg, RAG de Graaff, Theo Piket, Ton Kohlbeck, Kees van den Bosch, Piet Selier. Roelof Westra, Kees Berg, Ab Barkema, Henk van Maaren, Piet Bakker, Hans Kuijf, Paul Wakker, Peter Gelp- ke, Herman van Halderen, Menno Okkes en John van der Wiel (om maar een paar Phili- door: Gert-Jan Onvlee Het team van Philidor Leiden dat op 2 april 1966 het kampioenschap van de eerste klasse en de promotie naar de hoofdklasse veilig stelde. Zittend v.l.n.n Jac ter Haar, Piet Selier, Kees van den Bosch. Staand: Martin Stam, Ad van den Berg, Maarten Etmans, Theo Piket, Ton Kohlbeck, Joop Piket, Kees Berg en Ab Barkema. Op deze foto ontbreken Roelof Westra en RAG de Graaff. foto pr dorianen te noemen) waren nooit meer zo dicht bij het landskampioenschap als uitge rekend in dat eerste jaar op het hoogste niveau. De wonde die 'Etmans' eeuwige' veroorzaakte, is nooit meer helemaal gene zen. Dat de landstitel nimmer meer zo voor het grijpen lag, betekent overigens niet dat de toonaangevende rol van deze Leidse schaakvereniging direct was uitgespeeld. Sterker nog, de naar de Franse componist en schaker Frapois, André Dunican Philidor genoemde club bivak keerde nog jaren op het hoogste plan. Legde diverse malen be slag op de tweede plaats en mocht zich, nadat de sponso ring in de schaaksport zijn en tree had gedaan, met grote re gelmaat 'amateurkampioen van Nederland' noemen. Op zoek naar oorzaken van het lange succesverhaal, komt Piket al snel op de 'enorme tearpgeest'. „We waren echt vriendjes onder elkaar. Dat merkte je heel sterk bij verhui zingen. Als het maar een beetje kon, bleef degene die uit Leiden vertrok gewoon bij Philidor schaken." Ook de voorbereiding op en de nabeschouwing van de com petitiewedstrijden was een ver haal apart. Piket: „Op vrijdag avond hielden we vaak een war- ming-up. En na de wedstrijd werd altijd samen gegeten. Een soort morele verplichting, in derdaad. Er moest heel wat aan de hand zijn, wilde je een van beide avonden verzaken." Hoewel het een vriendenteam betrof, was er van de daarbij normaal gesproken behorende vriendjespolitiek geen sprake. Piket: „Hoe goed we allemaal ook met elkaar omgingen, de beste schakers moesten spelen. Of ze nu ijet lid waren of nog heel jong, maakte niet uit." Met name die laatste catego rie kreeg bij Philidor Leiden in derdaad regelmatig de kans. Zo werd John van der Wiel op zijn dertiende al in een KNSB-tiental opgenomen, terwijl Jeroen Piket op zijn twaalfde zelfs al debu teerde in het eerste team. Piket: „Of Philidor zich met die han delwijze onderscheidde van an dere verenigingen? Dat kun je wel stellen. Er waren andere ploegen die dat in elk geval niet deden. DD uit Den Haag bij voorbeeld, stelde Peter Gelpke in het derdeop. Bij Philidor kon hij in het tweede beginnen en stond hij heel snel ook al in één." Dat Philidor vanaf het eind van de jaren zeventig door de komst van gesponsorde ploegen niet serieus meer om het lands kampioenschap kon meespe len, ziet Piket nu nog altijd niet als een gemiste kans. „De ver eniging heeft nooit behoefte ge had aan sponsoring. We hoef den niet zo nodig. De meeste spelers hadden een goede baan, zaten niet op die paar honderd gulden te wachten. Dat ligt bij schakers trouwens toch al an ders dan bij andere sporten. Daar zie je spelers voor een zak aardappelen al naar een andere club gaan." Desondanks heeft Philidor wel even overwogen om met een kléin geldbuideltje te gaan rammelen. Piket: „Dat was toen John van der Wiel een aanbie ding kreeg van Volmac. Maar we hebben toen besloten het niet te doen omdat het niet in het belang van Van der Wiel was om hem in Ixiden te hou den. Zijn ontwikkeling was er bij gebaat om vaker met sterke re spelers te schaken. Zoals het later in het belang was van Jeroen om naar Volmac te gaan. Omdat hij daar training kon krijgen van Kortsnoj en Tim man. Niet omdat hij daar wat geld kon verdienen." Een bij Philidor Leiden pas sende zienswijze, beaamt Piket: „Als je binnen de club veel doet aan ontwikkeling van jeugdig talent, zou het heel kortzichtig zijn als je dat ook niet in bredér verband zou toepassen." (Lerdcr verschenen In deze rubriek: de wielrenner» van Swift l-clden, de eewlchthcfTcr» van LKV/ De Spartaan, de waterpoloër» van De ZijlIX»B en de korfballer» van De Danaïden). Ik heb ze woensdagavond weer eens in het stadion meegemaakt. En weet hel nu zeker. Die volksliederen voor een voetbalinterland. Schaf ze af. Hou er mee op. Nooit meer doen. Even voor alle duidelijkheid: met het optreden van Eric Can tona vormde Alexandra van Marken één van de schaarse hoogtepunten in de Utrechtse Nieuw Galgenwaard. De 35-jari- ge zangeres en actrice was door (Ie KNVB opgetrommeld om de Marseillaise ten gehore te bren gen en ik moet zeggen, dat deed zij op imponerende wijze. Ze maakte meer indruk dan, pak 'm beet, Bill van Dijk. En die bracht het Wilhelmus toch ook echt niet slecht. Desondanks en nogmaals: af kappen die handel. Een stukkie marsmuziek, dat kan. Of een door Van Marken en Van Dijk gezongen duet, een neutraal nummer uit de Phantom, ook goed. Maar alsjeblieft geen volksliederen meer. Ik neem aan dat u het ook weer hebt gehoord. Dat walgelijke fluitconcert dat werd ingezet op het moment dat de eerste tonen van het I-ranse volkslied de tri bunes inrolden. En dat pas stopte nadat Alexandra van Marken uilgezongen was. In de huiskamer, thuis voor de buis. heb ik bij die gelegenhe den al last van plaatsvervangen de schaamte. Maar dan kan je tenminste het geluid nog weg draaien, valt het allemaal nog een beetje mee. Maar in zo'n stadion zelf, valt er niks aan te doen. Daar moet je de muzikale activiteiten van die echt duizen den slommi verschrikkeli over ie heen laten komen. Vandaar dit vriendelijke ver zoek: laat die volksliederen In het vervolg nu maar zitten. Schaf ze af. Hou er mee op. Nooit meer doen. OLnap conservatief te worden versleten: ik vind het maar niks, die ver nieuwde opzet van het Hoog ovens-toernooi. Dat vond ik ae eerste keer al, dat vind ik nog steeds. Hen schaakevenement met zo'n naam en zo'n traditie behoort gewoon echt schaak te brengen Hen hoofdgroep met alleen maar toppers en dan die halve competitie er tegen aan gooien. Wat nu is verzonnen, is het ge woon niet. That's not chess', om er op mijn beurt maar eens een variant uit te gooien. IJ weet hoe dat daar tegenwoordig werkt? Er wordt gespeeld in de vorm van tweekampen. Eerst worden er twee 'gewone' partij en gespeeld. Leveren die een I 1) gelijkspel op, dan wordt er snel geschaakt. Eerst partijen die maximaal een uur duren, daarna hebben de spelers per persoon zelfs maar een kwartier speeltijd. Het achtenswaardige 'Hoog ovens' is daarmee verworden tot een veredeld toernooitje 'vluggeren' Jan-Hein Donner had dat nooit goed gevonden. Dacht ik dat ik zeker deze maand nog van die narigheid van Barend en Van Dorp afwas, blijkt dat de heren ondanks al les school hebben gemaakt. Mag ik u even voorstellen: Sierd de Vos is de naam. I n als ik een primeur denk te hebben, ben ik bereid tot van alles om 'm bo ven water te krijgen. Het is De Vos die donderdag om NAC trainer Ronald Spelbos te doen. Die gaat, als de infor matie van vriend Sierd Juist is, naar Vitesse. Maar dat mag nog niet in de publiciteit komen want trainer Herbert Neumann weet officieel nog niet dat hij wordt bedankt en NA( en Vites se treffen elkaar dit weekend op het veld. Bijkomend probleem is dat Spelbos de niet slechte gewoonte heeft vooraf even te informeren waar een gesprok over moet gaan. De Vos is echter niet voor één gal te vangen en vertelt Spelling dat de nieuwe spits van NA( (de vervanger van Van llooijdonk) het onderwerp zaj zijn. Spelbos stemt toe en de ca niera's van het Sportjournaal draaien, Een spitsvondige inlei ding volgt en Sierd slaat toe: 'Gefeliciteerd met drie jaar Vi tesse'. Ronald Spelbos zit voor, het blok, houdt het ei op dat hij nlett over het onderwerp wil praten en reageert maar hele maal niet meer als De Vos voor de vijfde maal op ongemeen ir ritantc, zeer triomfantelijke wij kraait: '1 his bntként het niet'. De lichten kunnen uit, de ca mera's opgeborgen. Het item is kogeltje rond. De Vos heeft de kijkers weer eens verbijsterd: in één klap een primeur binnen loodsen en een trainer voor het oog van de Hollandse sportwe reld voor aap zetten. Klasse, een opwaardering in salaris waard. De enige resterende vraag is nu nog: heeft Spelbos De Vos dié donderdag onmiddellijk op zijn gezicht geslagen? Of wacht hij, als de echte professionele ver dediger die iiij jaren was, daar voor een beter geschikt mo ment af? Als de scheidsrechter niet kijkt, zeg maar. Bill van Dijk. archieft< Het is een verre van ideale voorbereiding: in het weekeinde dienen nog twee competitieduels te worden afgewerkt, de vaste doelman is net aan een liesblessure geopereerd en dinsdag speelt de ploeg voor het eerst met de nieu we vrije-balregel. Een kansloze affaire lijkt het, de voortzetting van het Euro pa-Cup avontuur van AZC tegen Pescara, dinsdag avond in het Katwijkse Aquamar. Niet echter vol gens Fred Kranstauber, de gedreven coach van de Alphenaren. Hij ziet reële mogelijkheden voor zijn zevental. De geboren Ha genaar houdt een pleidooi voor de Nederlandse be kerhouder. Een monoloog. VOORBURG GERARD BAAS „Iedereen krijgt het altijd dun in de broek als er tegen Italiaanse ploegen moet worden gespeeld. Niet alleen bij waterpolo, ook bij basketbal, volleybal, voetbal enzovoort. Dat is enerzijds wel terecht. Italië is natuurlijk hét topsportland in Europa en Pes cara is een indrukwekkende verzameling vedettes. Maar we moeten het niet overdrijven. Ik schat Vasas Boedapest, waar we in december van wonnen, zelfs iels hoger in. Door middel van de video-band die ik via via uit Italië heb gekregen en de infor matie van bijvoorbeeld Ivo Trumbic (de huidige bonds coach heeft vier jaar lang Pesca ra onder zijn hoede gehad, red.) heb ik een goed beeld van de Italianen kunnen vormen en het is mijn overtuiging dat de kansen minstens 50-50 zijn." „Wij hebben de jeugd, de snel heid, de fysiek en tussen de oren is het ook prima. Alleen de scherpte is nog niet optimaal. Het weekend met twee compe titie-duels komt ons dan ook goed uit. Zaterdag 17 december speelden we onze laatste bin dende wedstrijd en in oefenpot jes is en blijft de concentratie Fred Kransstauber: „Ik weet niet of i niet optimaal. Bovendien zullen er tegen Ravijn en Brandenburg gewoon vier punten moeten worden gehaald. De taakstelling is duidelijk want elk duel is voor ons belangrijk. Het woord 'Pes cara' is dus tot en met zondag taboe. Bij de ervaren jongens als Remco Pielstroom, John Jansen en Gijsbert van der Leden ver wacht ik geen problemen op dat gebied. Het gaat meer om de jonkies." „Ik vind het zelf trouwens ook moeilijk om in mijn gedachten niet af te dwalen naar aanstaan de dinsdag. Straks na dit inter view gaat de Pescara-band weer in de video. Hoe je het wendt of keert, dat is de prioriteit voor mij. Het is alleen mijn taak om hun daar niets van te laten mer ken." „Het ontbreken van doelman als trainer een topper ben. Als spel< Wim Vermeulen is een extra aanpassing. Ik heb uiteraard al le vertrouwen in Sjoerd van der Lee, een jeugd-international, en de wisselwerking met het team zal er voor moeten zorgen dat tussen hen autoinatismes ont staan. Maar nogmaals, ook daarvoor komt het weekend- programma goed uit." „Uiterst lastig is de spelregelwij- ziging. Het gaat om de vrije bal. Nu nog wordt de vrije bal geno men op de plek van de overtre ding. De nieuwe regel houdt in dat het spel wordt hervat op de plaats waar de bal is op het mo ment van de overtreding. Tenzij de bal op dat moment dichter bij het doel is dan de plaats van de overtreding. De l.HN, de in ternationale waterpolobond, heeft bepaald dat de regelwijzi ging in zou gaan na publikatie. was ik dat zeker niet." Die publikatie is halverwege het seizoen gekomen en de Neder landse clubs hebben besloten pas de tweede helft van de com petitie met die nieuwe regel te gaan spelen. Dit houdt in dat wij dit weekend nog met de ou de regel spelen en dinsdag met de nieuwe. Pescara speelt al we ken volgens de nieuwe regels. Dat kan tot heel vervelende si tuaties leiden. Ik zal dus nog meer alertheid van ze moeten verlangen. Toppers, en wij heb ben een topploeg, moeten dat wel kunnen opbrengen." „Ik weel niet of ik als trainer een topper ben. Als speler was ik dat zeker niet. Bij mij was alles ge middeld, snelheid, schotkracht, fysiek. Ik wisi wel snel dat ik trainer zou willen worden. Daar ben ik blijkbaar voor in de wieg gelegd. Ook mijn beroepskeuze ARCHIfFFOTO HINDI 11RUYN (de 42 jarige Voorburger is sportleraar op een school voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden, red.) ging in die richting, liet is prachtig om mensen individueel en als groep beter te laten functione ren. Het plezier is wezenlijk want ik zou het anders niet kunnen combineren Verder krijg ik alle medewerking van mijn school en vooral van mijn vrouw C lazien. Spelen in de top geeft meer voldoening, maar ook meer verplichtingen. Als we vierde van onderen staan word ik niet geinlerviewd bijvoor beeld, liet zijn wat opofferingen maar ie doet het voor wedstrij den als tegen Vasas Boedapest en Pescara. Dat lijkt me een mboie afsluiter."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23