'We klinken veel te keurig op cd' Cultuur Kunst CPNB komt nu ook met 'gratis' spannend boek Molen De Valk, de bibliotheek... alles moet weg! Archief Graham Greene naar universiteit Boston Fraaie exotische sfeer en storende grilligheid JAZZWEEK ATERDAG 21 JANUAR11995 CH(F ANNEMIEK RUVCROK 071 M6471 KV CHCf •IAMMJSOAM.OT1-9M472 Voorlezen bij Silvester liiDENAnne Brands leest morgen voor in 't Voorkamertje van de Leidse jeugdboekenhandel Silvester. De vertelling gaat over een vrolijk kleermakertje die met een chagrijnige schoenmaker de wereld doortrekt. Klarinettist Bas de Wilde begeleidt dit Grimm-sprookje. De vertelling is vanaf 15.00 uur te beluisteren aan het Rapenburg 17. Nieuwe naam Prince [Minneapolis Prince heeft een nieuwe naam: AFKAP. Het is een (afkorting die staat voor Artist Formally Known As Prince. De (popartiest uit Minneapolis wisselde eerder zijn naam in voor het (grafische symbool dat de beide seksen verbeeldt. Of Prince met tijn nieuwe naam nu ook andere muziek maakt, is in maan te toeluisteren. Dan geeft de ster twee concerten in Ierland en drie (shows in de Wembley Arena in Londen. Kaarten zijn te koop op (de bekende voorverkoopadressen. Bij Holland Tickets zijn tele fonisch kaanen voor de show op 4 maan te reserveren, 080- E27125. Jan Boerstoel in Alphen ^lphen aan den run Jan Boerstoel is woensdag 25 januari te gast in het Literair Café in Alphen. De Neerlandicus schrijft al jaren cabaretteksten en liedjes voor onder meer Kinderen voor Kinde en, Jenny Arean, Adèle Bloemendaal, Youp van 't Hek en voor- leen Don Quishocking. Ook schrijft Boerstoel gedichten. Het I j- erair Café aan de Cornelis Geellaan 2 begint om 20.30 uur. Toe- ;angskaarten zijn te koop bij de bibliotheek aan de Thorbecke- itraat en boekhandel Haasbeek. Bob Dylan in concert ielft Bob Dylan komt in maart voor drie concerten naar Ne derland. Op zaterdag 18 maart staat de bij leven al legendarische nusicus in de Evenementenhal in Groningen. De dag erop ipeelt hij in de Rodahal in Kerkrade. Op maandag 20 maart reedt Dylan op in muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Kaar- en zijn vanaf zaterdag 28 januari te koop op de bekende adres- Cursus Indonesische dans en muziek Het Rijksmuseum van Volkenkunde in Leiden begint in ebruari met cursussen dans en muziek uit Indonesië. Muziek- locent Henry nagelberg en dansdocente Ni Ketut luisteren hun essen op met verhalen en dia's. De cursussen zijn bedoeld voor ■olwassenen en kinderen. Voor informatie en aanmelding: afde- ing educatie, telefoon 168800. Dolf del Prado bij Cheers eiden In café Cheers treedt zondag ter gelegenheid van de jazz- veek een speciaal kwartet op onder leiding van bassist Dolf del 'rado. De overige musici zijn Enno Spaanderman (tenorsaxo- oon), drummer Ben Schroder van het Agerbeek Trio en pianist red van zegveld. Het optreden begint om 15.30 uur aan de )oelensteeg 11. Amerikaanse band The Loved Ones tijdens Hollandse toemee ook in Leiden Vier keurige jongens uit Berkeley, California: The Loved Ones. Op de hoezen van hun twee cd's staan ze afge beeld in colbertjes uit de jaren zestig en hun haren in dito snit. 'Mods' heette dat vroeger. De muziek is, met enkele moderne trekjes, al net zo ouderwets. Rhythm and blues en rock 'n roll, maar met uitstapjes richting soul aan de ene kant en punk aan de andere. Bovendien zijn deze 24- en 25-jarige Amerikaanse mannen al jaren lang fan van Wally Tax. Woensdag 25 januari stapt de band in LVC. amsterdam theo hakkert De geschiedenis van The Loved Ones is er één uit de bekende categorie van de uit de hand ge lopen grap. ,,Het ging ons aan vankelijk alleen maar om het plezier van het rhythm and blues spelen". Maar zanger Bart Davenport bleek moeiteloos liedjes in diezelfde stijl te kun nen schrijven en inmiddels gaat het met The Loved Ones uitste kend. Drie nationale tournees heeft het kwartet al achter de rug. Gitarist Xan McCurdy: „Eerst vonden we Arizona al ver. Wat dat betreft zijn we onze aspiraties al voorbij. Het enige doel dat ik nu nog heb, is een nieuwe bestelwagen De groep profiteert een beetje van het veranderde muzikale klimaat sinds het succes van Nirvana. „Die band heeft een revolutie veroorzaakt", verklaart zanger Bart Davenport. .Alle platenmaatschappijen zijn als gekken op zoek naar de 'nieuwe Nirvana' en contracteren alles wat los en vast zit. Opeens krij gen al die punkbands een kans. De markt ligt nu geheel open. Dit is een opwindende tijd." The Loved Ones is geen band die blind op de jaren zestig te- ruggrijpt en in het verleden leeft. Die indruk zou wellicht kunnen ontstaan bij beluiste ring van de twee, overigens uit stekende, cd's die de band tot nu toe uitbracht: 'The Price For Love' en Better Do Right' uit respectievelijk '93 en '94. Platen die het niet geringe schrijftalent van Davenport en ook basgita- rist Mike Therieau aantonen, maar wel heel erg keurig klin ken. Davenport: „Die platen zijn goed omdat ze ons wijd en zijd bekendheid hebben gebracht. Maar live zijn we anders. Scott Mathews heeft de albums pri ma geproduceerd, daar niet van, maar het is wat glad. Een nummer als 'Can't stop me' bij voorbeeld had eigenlijk als So nic Youth moeten klinken. Je zou de demo eens moeten ho ren. Nu is het net een SubPop- nummer. Niks mis mee, hoor. Maar we zijn vast van plan de volgende plaat nfet te laten pro duceren. Dat wordt pas een authentiek album, dat beloof ik je. Hardcore-onszelf Muzikale helden Bij een gesprek met The Loved Ones vliegen de namen van his torische muzikale helden over de cafétafel: Zangers als Bobby Bland, uit een tijd die ze zelf niet hebben meegemaakt. Tot de grote favorieten van The isterdam anp Stichting Collectieve Propa nda van het Nederlandse lek (CPNB) introduceert een ?uw boekgeschenk. Iedereen in de maand juni voor 29,50 n boeken koopt, krijgt het innende boek In de val ca- iau. Auteur is de Amerikaan :an Koontz. De stichting geeft dens de Boekenweek en de nderboekenweek vergelijkba- geschenken uit. Zes jaar geleden bombardeer de CPNB de maand juni tot Maand van het Spannende Boek met de bedoeling dit gep- re meer onder de aandacht te brengen. Spil van de promotie campagne vormde een actie boekje dat voor een kleine vijf gulden verkijgbaar was. Auteurs waren achtereenvolgens Tomas Ross, Kees Jansma, Frederick Forsyth, Stephen King, Dick Francis en Robin Cook. De CPNB wijzigt zijn koers nu omdat het moeilijk is bestselle rauteurs te vinden, vertelt een woordvoerster van de stichting. Bovendien daalde de oplage van het boekje de afgelopen ja ren. Goudkoorts op de renbaan van Dick Francis was in 1993 goed voor een oplage van 72.000 exemplaren. De boek handelaren zaten aan het eind vergelijken met elkaar en met die van vorige jaren. Natuurlijk is dat een aardig volksvermaak. Als je er aan kunt aflezen dat de Leidse musea het in 1994 beter gedaan hebben dan veel andere musea in het land is het nog leuker. Maar welbeschouwd is het natuurlijk flauwekul om te signaleren dat een museum het ene jaar 10 of 20 duizend bezoekers meer of minder heeft getrokken dan in het andere jaar. Het tegenwoor dige tentoonstellingsbeleid brengt met zich mee dat hordes bezoekers de ene keer op dit en de andere keer of dat afkomen. En niemand weet waar de cul turele belangstelling van het publiek nu werkelijk naar uit gaat. De enige zekerheid die men heeft in museumland is dat als de ex-mevrouw Koons haar broek afstrijkt ineens veel meer mensen van kunst blijken te houden dan we altijd dach- De macht van de kijkcijfers heeft de musea net zo in haar greep als de omroep. Ook in de kunstwereld blijkt er steeds meer sprake van een duaal be stel met enerzijds het commer ciële circuit en anderzijds het publieke kunstbestel dat zich niet wil laten ringeloren door de commercie, maar door de artis tieke betekenis van de beelden de kunsten, de letteren of de podiumkunsten. Wordt 1995 een beetje het jaar van de waarheid? B en W bewe ren met nieuw beleid de stad aantrekkelijker te zullen maken, maar vooralsnog ziet het er niet naar uit dat dat beleid er op ge richt is de culturele identiteit van Leiden te vergroten. De druk op de culturele instellin gen om hun inkomsten te ver groten en alsmaar meer bezoe kers te trekken is groot en werkt de mayonaise-cultuur in de hand. En dat zijn volgens mij niet de kunstzinnige activiteiten die, zoals cultuurwethouder I^ngenberg in zijn D66-verkie- zingsprogramma heeft staan, een wezenlijk bestanddeel vor men van een aantrekkelijke stad en een leefbaar klimaat. Niet dat ik ooit veel waarde heb ge hecht aan die mooie woorden. Eerlijk ge/egd verdenk ik D66 ervan dat, als het aan hen ligt. de buste van Rembrandt mor gen nog vervangen zou worden door die van het 'echtpaar' Koons. Enfin, om in zo'n klimaat over eind te blijven mag De Lakenhal wel dekbedovertreksets met Jeff en llona' gaan verkopen en zal de Leidse Schouwburg ge dwongen zijn meer kluchtige toneelstukken op de planken te brengen, ik weet niet eens zeker of dat het culturele imago van deze stad schade doet. Sinds af gelopen week acht ik B en W er Crima toe in staat om onder- roekenlol als lingeriehumor te verkopen. l-oved Ones hoort merkwaardi gerwijs de Nederlandse jaren zestig-rocker Wally Tax. Hij is dan ook te gast tijdens hun op treden in hel Amsterdamse Pa radiso. McCurdy: „We zijn fans van zijn muziek. We zijn enorme liefhebbers van jaren zestig pop. vooral de Engelse. Maar op den duur heb je dat natuurlijk wel een keer gehoord. Bij een naar Los Angeles verhuisde Ne derlander. die een enorme ver zameling singletjes heeft, hoor den we The Outsiders. Niet dat nu vanuit compositorisch oog punt zulke bijzondere muziek is, maar de sfeer, de ruigheid en de naïviteit spraken ons zeer Zo zeer zelfs dat McCurdy en Davenport zeven jaar geleden al meewerkten aan een Ameri kaanse tribute-plaat voor Wally Tax. McCurdy: „Toen waren we nog maar zeventien. Fans zijn we nog steeds. We spelen ook zijn nummers. Toen we vorig jaar in Sittard speelden, dach ten we het publiek te verrassen. 'En nu een song van Wally Tax', zeiden we. Maar ik heb zelden zo veel schaapachtige blikken gezien als toen. Wally Tax is blijkbaar alleen bij een oudere generatie bekend. We moesten onmiddellijk 'No limit' (van 2 Unlimited - red.) spelen om de boel weer in het gareel te krij gen. Ze gingen uit nun dak". The l-oved Ones staan van avond in het Paard in Den Haag. Zondag zijn ze te beluis teren in het radioprogramma Leidsekade live. Woensdag 25 januari speelt de band in LVC. Wally Tax is hun gast tijdens hun optreden op zondag 29 ja nuari in Paradiso, Amsterdam. The Loved Ones: „Eerst vonden we Arizona al ver." van de actiemaand echter met een groot aantal onverkochte boekjes. Robin Cooks Autopsie kende vorig jaar daarom een oplage van 50.000 stuks. De hoogte van de oplage van In de val is nog niet bekend. Het hangt af van liet aantal exem plaren dat de boekhandelaren bestellen. Het Boekenweekge schenk verschijnt jaarlijks in een oplage van 500 600.000 exemplaren. Op basis daarvan zou de oplage van het spannen- de-boekenmaandgeschenk tus sen de 300 en 350.000 kunnen liggen. londen dpa Het archief en de bibliotheek van de Britse schrijver Graham Greene zijn verkocht aan de John J. Burns Bibliotheek van Boston College in de Ameri kaanse staat Massachusetts. Op een veiling bij Bloomsbury Book Auctions in Londen zijn 60.000 persoonlijke documen ten en rond 3000 boeken van de auteur van eigenaar verwisseld. Greene overleed in 1991 op 86-jarige leeftijd. Hij heeft meer dan zestig werken gepubliceerd. Tot de nalatenschap behoren talrijke boeken met persoonlijke aantekeningen van Green erin, evenals opzetten voor romans, korte verhalen, toneelstukken' en dichtbundels Hoek\i/.mie lingen die op deze manier van het commentaar van een crea tieve auteur zijn voorzien, zijn zeldzaam, aldus een woord voerdervan Bloomsbury. Over het aankoopbedrag heeft het veilinghuis niets willen meedelen, maar volgens de Londense Times zou die rond de een miljoen pond (2,7 mil joen gulden) liggen. De veiling was volgens Bloomsbury Book Auctions overeenkomstig Greens wens. De opbrengst diende volgens de schrijver te worden bestemd voor het le vensonderhoud van zijn zus Eli zabeth die sinds een beroerte gehandicapt is. Zij heeft jaren lang de brieven van haar broer getypt, ook de persoonlijke, die hij via een bandapparaat dic teerde. Greene heeft zich in 1926 tot het katholieke geloof bekeerd, hoewel hij zich later een katho lieke agnost ging nomen Hal Boston College is de grootste door Jezuïeten geleide universi teit ter wereld. ZATERDAG 21 JANUARI THE DUKE BB and the Bluest actory, 21 30 uur. DE WAAG Opening Leidse Ja/nweek door Hans Di|kstai 4 The Liberal Swing Forma tion, 13 00 uur. Dune Swing Concert met The Wil lick Square Jazzband, The Land o! Oobladee en The Interci ty Stompers. 14 00 uur, InfoOplei ders Ja//Talent Tim Etmaal, 20 30 uur; All the King s Men, 22.00 uur ZONDAG 22 JANUARI DE WAAG Info Opleiders Ja// Talent Arto Boyadjian. 20 30 uur. Angelique and the Crush Company, 2? 00 uur, Straight Soul Band Guest, 22 30 recensie maarten baanders Voorstelling Nieuwe choreografieën door De Rotterdamse Dansgroep Ge/ien 20/1 LAKtheater Leiden Nog te zien 21/1 LAKtheater, aanvang 20 30 uur Het nieuwe programma van De Rotterdamse Dansgroep bevat twee stukken van choreografen die vaak met deze groep ge werkt hebben. Too many cocks Krolong the night' van Rik Kam eeft, net als eerder werk van hem, een exotische sfeer. Het decor van kale boomstammen en een gekronkelde plastic slang, de muziek en de sprook jesachtige belichting dragen hier sterk toe bij. De dansers makén vlammende bewegin gen, wijd zwaaiend met armen en benen en golvend met het hele lichaam. Hoewel'er felle momenten zijn, maakt de cho reografie een kalme indruk. Een grote rijkdom aan bewegingen, variërend van licht tot heftig en met hoogtepunten in fraai ge construeerde duetten, is tot een evenwichtig geheel gecompo neerd. Kleine terzijdes verrijken het geheel. Het is fascinerend en prettig de raadselachtige sfeer van dit dansstuk te onder gaan. t )lDOG Variations' van Ton Simons is daarentegen erg onrustig. Zijn stijl wordt geken merkt door een combinatie van grilligheid en exact berekende bewegingen. In dit werk voert grilligheid echter te veel de-bo ventoon. De ordening van zijn dansmateriaal heeft hij uit han den gegeven door zich te laten leiden door de I Ching, een Chi nees orakelboek. Als de hele groep op het toneel staat, zien De Rotterdamse Dansgroep. we een explosie van bewegin gen. Je weet niet waar je kijken moet. De enige rustpunten in de choreografie zijn de solo's en duetten. Dan pas zie je dat er soms mooie bewegingen ge maakt worden. Simons heeft bewust breuken aangebracht. Er is vaak een groot contrast tussen muziek en dans, bijvoor beeld heftige gebaren bij lange viooltonen. Dit past in de tradi tie van Cunningham, bij wie Si mons in de leer is geweest. Maar dit principe laat hij aan het eind los in een lyrisch duet dat aan klassiek ballet herin nert. In deze fraai en geconcen treerd uitgevoerde passage breekt passie door. terwijl ae rest van het stuk uit objectieve, emotieloze dans bestaat. Aan fOTO HO VAN VtUtN het slot wordt deze stemming verbroken door harde muziek van d)u Reed en opnieuw een massa bewegingen van de hele groep. Over het algemeen is het een verdienste als dans verras send is, maar het heeft er veel van weg dat Simons té onvoor spelbaar wil zijn. Shockeren gaal hem niet goed af.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19