Ook een droomhuis kun je bouwen Een cd voor typemachines in Sri Lanka Het Gesprek van de Dag Vernieling als traditie Een plastic milieubak hoort niet Verhalen vertellen weer een tijdverdrijf De eerste vrouwelijke wegenwachter komt er aan Een berg beklimmen met een dobbelsteen Theo Bakker VRIJDAG 20 JANUAR11995 Zo'n klein stiekem berichtje was het. Ie las er zomaar over heen. 'laar gratis studeren voor mooiste opstel' stond er boven. Maar omdat het bij uit zondering leuks aan studenten beloofde, las ik het brokje tekst eronder. Nu schrijf ik erover, omdat ik. ook na de afgelopen twee weken tot achtduizend- achthonderdachtentachtig te hebben geteld, nog steeds boos ben. Dat jaar gratis studeren valt al leen te verdienen door een VWO-scholier. Door de schrij ver van het beste opstel over het thema: 'Vernieuwing als traditie'. Hoe dat zo? Behoef je je als de puisten uit je gezicht zijn verdwenen niet meer te bekwamen? Telt Leiden geen grote mensen die bijscholing nodig hebben. Erger, de Rijks universiteit Leiden, die deze actie heeft bedacht in het ka der van haar 420-jarig bestaan, biedt de winnaar ook nog eens een jaar levensonderhoud aan. Daarvoor willen nog veel meer Leidenaren wel een opstel schrijven. Namens al die stad genoten ben ik boos. Niet na mens mezelf. Ik wil niet stude ren. ook niet gratis. Ik zou hooguit bij gratie één alles ver helderend college willen ge ven. Niet over "Vernieuwing' maar over 'Vernieling als tra ditie.' 'Luister studs,' zou ik zeggen. 'Laat je niet wijs maken dat vernieuwing als traditie be staat. of zou kunnen bestaan. Het is een loze gedachte dat de mens zich zou kunnen ver nieuwen. En al helemaal dat we daarbij zouden moeten denken aan iets als vooruit- gUBfr' 'Heeft de wereld betere leiders gekregen? Hoeveel nieuwer was Hitier dan Nero? Kennen we tegenwoordig betefe sekte leiders dan tweeduizend jaar geleden? En zorgen al die lei ders voor een nieuwe wereld vrede? Is opengereten worden door een granaat een nieuwer, leuker pijnsensatie dan gevie rendeeld worden?' 'En kijk naar jullie eigen posi tie. jaar geleden bezetten jul lie voorgangers de Pieterskerk om de universiteit te vernieu wen. Mogen jullie nu langer over je studie doen? Heb je nu inspraak? Is studeren goedko per geworden, of minder eli tair-' 'Soms vernieuwt de mens zijn manier van samenleven. Maar nooit zichzelf, daarom loopt elke nieuwe maatschappij- vorm vast. Misschien dat een enkeling onder jullie nog een moeder heeft die ieder voor jaar grote schoonmaak doet. Dat alle meubels anders wor den neergezet en dat er wel licht ook nog een nieuw be hangetje over de oude lagen gaat. Dit nu noemt men 'ver nieuwing.' 'Er verandert niet veel, studs. En wat verandert, betekent zelden vooruitgang. Zolang de mens op twee poten loopt, misbruikt hij de hem omrin gende natuur en moordt hij de eigen soort uil. Houden we de jaartelling aan. dat kunnen we concluderen, dat de mens in zijn twintigste eeuw vernieu wing zes miljoen soortgenoten heeft vergast en dat hij de na tuur harder sloopt dan ooit. Nee. de enige traditie die de mens kent. is die van de ver nieling. Alles draaide en zal al tijd draaien om macht. geld. bezit. Het vrije marktmecha nisme, waarin de mens vrije lijk daarnaar kan streven, re geert wereldwijd. De universiteit wordt bestierd door slimmen. Die kunnen le zen en kijken en nadenken. Die weten al lang dat de waar heid hierboven beschreven staat. Toch laten zij wel idea listische jongetjes en meisjes over 'Vernieuwing als traditie' schrijven, maar mij laten zij dat college niet geven. Te zwartgallig, mag niet van de burgemeester, zullen ze zich verschuilen. Maar ik zou mijn gehoor ook een beeldspraak meegeven die hen door het gevecht dat leven heet heen kan loodsen. Het leven is als schaatsen over één nacht Ijs, studs, zou ik zeggen. Ontwijk de wakken en zorg dat je vaart houdt. AJs je niet koppie onder wilt gaan, ga dan vooral niet stilstaan bij de wenselijkheid van 'vernieuwingen.' Project Right Margin breidt uit Typemachines voor Sri Lanka'. Dat klinkt in eerste instantie als een wat merkwaardige slogan. Leidenaar Emile den Os en zijn trouwe sponsor Bert Jansen van café Odessa zijn toch al meer dan een half jaar bezig het ge lijknamige project op te zetten. Inmiddels loopt in het kader van het jubileum van Odessa een actie waarbij de opbrengst van een in eigen beheer uitge geven cd aan het goede doel toekomt. Den Os belandde in zijn studie tijd in de hoofdstad van Sri Lanka Colombo. Daar zag hij de armoede en besefte dat een baan voor de bewoners van de krottenwijken letterlijk van le vensbelang is. Ook ontdekte hij dat het land een tekort aan ge schoold. administratief perso neel had. Zo onstond bij hem het plan om in een van de arm ste wijken een project op te zet ten. Op oude typemachines kunnen jongeren leren typen om zo aan een baan komen. Inmiddels was de Leidenaar steward bij de KLM geworden en zijn werkgever hielp hem bij het vervoer van de in Leiden in gezamelde typemachines en pe's naar Sri Lanka. Een stich ting met de naam Right Margin werd opgericht en cafe Odessa schonk Den Os een bedrag van 4000 gulden om benodigdhe den als een gebouw en lesmate riaal te kopen. „Lijkt voor zo'n project niet veel geld maar dat is daar erg veel waard", aldus Den Os, wiens ac tie bij het begin, nu een halfjaar geleden, in deze krant werd be schreven. Inmiddels staan er in de wijk Slaveneiland een lokaal tje met wat tafels en hebben twee vrouwen uit die buurt bij- nog wel een bedrag nodig." foto holvast/mark lamfrs Emile den Os en Bert Jansen. „Er is na het diploma van type-in- structrice behaald. Als dat een maal is gebeurd, kan het project echt van start. Den Os schat aan het einde van het jaar. „Maar er is nog wel een bedrag nodig en oude typemachines en pe's zijn natuurlijk nog steeds van harte welkom. Uiteindelijk moet het project zichzelf be druipen door lesgelden van be ter bedeelde bewoners die ook willen leren typen of met com puters omgaan. Het moet een soort uitzendbureau zijn voor leerlingen die zich als typist ver huren", aldus Den Os. In Odessa aan de Hogewoerd wordt sinds het begin van de actie tien procent van de omzet op zondagavond aan Den Os geschonken. Deze week vierde het café haar derde lustrum. Ter gelegenheid daarvan werd een cd uitgebracht die vijf gulden kost en waarvan de opbrengst ook naar Right Margin gaat. Zo helpt de kroeg het goede doel. Jansen: „Mensen reageren vaak een aardige manier als ze van de actie horen. Zo hebben we zelfs een stapeltje bierviltjes ge spaard waarop bezoekers schre ven dat ze een typemachine in de aanbieding hadden." LOMAN LEEPMANS Een revolutionair concept dat een zeer grote bijdrage kan le veren aan het terugdringen van I de hoeveelheid verpakkingsma- i teriaal in het milieu'. Zo noemt fabrikant Sanfresh zijn nieuwe vuilnisbak, de MagiKan. De bak is goed voor het milieu en zorgt voor een verbetering van de hy giëne. Zegt de fabrikant ten minste. Volgens Sanfresh zijn de meeste vuilniszakken die langs de weg gezet worden, bij lange na niet vol. Plasticverspilling dus. vindt Sanfresh. De Rotterdamse firma bedacht een systeem waarbij de gebruiker zelf bepaalt hoe groot zijn vuilniszak wordt. In de af valbak zit een rol vuilniszakken zonder tussenlassen. Aan het begin van de rol leg je zelf een knoop in de onderkant. Zodra je denkt dat de zak maar beter aan de weg gezet kan worden, snijdt je het folie af en bindt je de bo venkant met een binder dicht (of legt ook bovenin een knoop). De zakken zijn dus in elk geval vol. Klinkt heel plausibel, maar er lijkt een addertje onder het gras te zitten. In de knoop gaat, ze ker als je niet zo handig bent, heel wat vuilniszakfolie zitten. Een kleine hoeveelheid afval weggooien kost dus relatief veel vuilniszak-plastic. Bovendien is die spikplintemieuwe vuilnis bak ook gemaakt van plastic. Slagvast -plastic wel te verstaan, gemaakt uit 'verse' grondstoffen en niet uit omgesmolten bekers. De bakken worden in Korea ge maakt. de zakken in Amerika... Het is sowieso de vraag of het gebruik van vuilniszakken in deze tijd van bruine rolcontai ners en grote containers voor de flats, nog wel nodig is. Een leeg melkpak, het brood- of groente- zakje of de plastic draagtas die soms onvermijdelijk lijken bij de aankoop van het een of an der. kunnen prima fungeren als een vuilniszakje. Gaat altijd vol weg, is hygiënisch, milieuvrien delijker en nog goedkoop ook. Directeur De Roeper van San- fresHSs het met kritische kantte keningen helemaal niet eens. ..U moet eens langs de weg gaan lopen. Overal staan half volle vuilniszakken. Als u vis heeft gegeten of uw kind heeft de nodige luiers volgepoept, dan doet u de vuilniszak toch sneller de deur uit." Dat de bakken niet van oude bekertjes gemaakt zijn. vindt De Roeper evenmin een doorslag gevend bezwaar. „Mevrouw, daar kunt u echt geen slagvaste bakken van maken. Dan zou u de bak alleen voor de sier moe ten neerzetten en dat kan toch °ok niet de bedoeling zijn." De MagiKan is alleen bij San fresh (Rotterdam) te koop. Monica wesseling Een verhaaltje voor het slapen gaan: wie is er niet mee opge groeid? Sprookjes, mythen, sages en andere verzinsels worden echter steeds minder voor de avonduren bewaard. Verhalen vertellen als tijdverdrijf is terug van weggeweest. De vertelkrin- gen schieten als paddestoelen uit (ie grond en ook leiden heeft er inmiddels een. De verhalen die de elf mannen en vrouwen elkaar vertellen komen regelrecht uit de duim of bestonden reeds en zijn wat 'opgeleukt'. Verhalen vertellen: kan het ou derwetser? Eeuwen geleden, toen het wiel er nog niet was, medicij nen niet bestonden en de men sen nog gehuld gingen in l>erc - en andere vellen, werd al bij het vuur gerept over de dingen van alledag, (idyssee en Ilias, hel Vrouwtje van Stavoren en de Vier Heemskinderen; verhalen die in middels zijn opgetekend maar daarvoor decennia lang monde ling werden overgeleverd. Een verhaal lezen is anders, en vaak veel minder leuk dan er eentje horen, denkt Desirée van Keulen, oprichtster van de leidse vertelkring. „Een avond vol ver halen is ais een doos vol snoep jes. Heerlijk achteruit leunen en je laten meevoeren door de ver tellingen. Of zelf een verhaal ver tellen en anderen aan de hand meevoeren door verre landen en vreemde streken." De groeiende populariteit van het verhalen vertellen, verbaast haar geenszins: „Het Is het gezel lige, het intieme en het klein s( halige van bij elkaar kruipen en vertellen wat je bezighoudt en l>eroort. Eigenlijk doel iedereen het met de regelmaat van de klok. ledereen verhaalt over wat hij meemaakt: wij doen het nu toevalliggcfbrmaliseerd." Eén lievelingsverhaal heeft ze niet. „Wel spelen vrijwel altijd natuur en milieu een Irelangrijke rol in mijn verhalen. Niet zo vreemd, want de natuur is voor mij heel belangrijk. Niet voor niets werk ik bij een natuurclub." Binnenkort hangen de vertellers van leiden in Den Haag hun ver halen op. Op zondag 2?) januari is de vertelkring te horen in het centrum OnderDeBogen aan de Brouwersgracht 30 in Den Haag (vanaf 15.00 uur). Reserveren (te lefoon 070 - 3467362) is raad zaam. MONICA WiSKUNG» Het droomhuis van Droogh in Lisse. Helemaal zelf gebouwd. Maar zelfs na vijfentwintig jaar nog niet af. „Dat zal wel nooit gebeuren.' Het lijkt wel of Anton Pieck een huis heeft gebouwd in Lisse. Aan de Aker- voordelaan. Het ziet er uit als de gebou wen in sprookjespark De Efteling die hij stuk voor stuk ontwierp. En het is precies het soort huis dat hij altijd al tekende of aquarelleerde. Zo eentje waarin je meteen heimwee krijgt naar je jeugd zodra je er bent bin nengestapt. Een beetje oma's woning. Een tikkeltje mysterieus, ongrijpbaar, en tegelijkertijd tastbaar gezellig. Zo'n soort huis dus. Een droomhuis. Om u maar uit de droom te helpen: Pieck is niet de bouwer. Lissenaar H.J. Droogh (52) wel. „Ja. ze zeggen vaak in mijn omgeving dat het in de stijl van Pieck is. Ik zie dat niet zo. Maar weet u. knutselen aan mijn huis is natuurlijk ook een hobby van me. En iedereen vindt zijn eigen hobby ge woon. Al weet ik natuurlijk ook wel dat het een aparte stijl is." Anders dan anders is het huis zeker en dat heeft vanaf het begin van de bouw de nodige problemen opgeleverd. „Meteen toen ik hier een stuk grond heb gekocht heb ik een bouwkeet neer laten zetten. Een jaar of vijfentwintig geleden was dat. Daaromheen ben ik meteen zelf gaan bouwen. Elk steentje heb ik zelf ge legd, elke versiering heb ik er zelf aan ge maakt. En alles heb ik zelf beschilderd. Inclusief de kelders. Helemaal naar mijn eigen ideeën, maar wel zonder vergun ningen. Dus ik kwam meteen met net gerecht in aanraking. Dat gebeurde een paar keer, maar het is steeds met een sis ser afgelopen. Nu heb ik wel een bouw vergunning." Want Droogh. die in het onderhouds werk zit bij een aannemingsbedrijf, zegt dat het huis nog niet klaar is. „Het zal wel nooit klaar zijn. Er is altijd wel wat te verzinnen om te doen. Binnen en bui ten I n ik kan nu eenmaal niet stil/U ten." Dat bleek zeker de afgelopen we ken. „Speciaal voor Kerstmis heb ik bui tenverlichting aangebracht. In elk hoekje en gaten zit wel een lampje. Ik laat het in elk geval nog hangen tot het eind van de maand hnoai hal naü hta ao mooi sprookjesachtig is." HfRMAN JOUSTRA De ANWB heeft met de benoeming van de 28-jarige Bea de Haan binnenkort de eerste vrouwelijke wegen wachter ter wereld in dienst. Opzienbarend nietwaar? De ANWB strooit dat nieuws dan ook overal gretig in het rond. Maar Bea. die als werkterrein de provincie Utrecht heeft gekregen, zelf blijft er zeer nuchter onder. „Wel leuk", zegt ze kort en bondig. De ANWB begint volgende maand met een proef in Utrecht met het verlenen van diensten aan leden in de eigen woonplaats, de zogeheten woonplaatsservice. Twaalf nieuwe wegenwachters, onder wie Bea. moeten deze service gaan verlenen. Zij gaan zich bezighouden met 'pech thuis'. Met lege accu's onder meer. kapotte uitlaten, auto's die zonder brandstof staan en auto's waarbij de bestuurder de sleutels in het contactslot heeft laten zitten. Nu nog kan een lid alleen thuis wor den geholpen als er apart, tegen betaling van een fors bedrag, een speciale pas wordt aangevraagd. Dat Bea de eerste vrouw bij de Wegenwacht is is eigen lijk belachelijk. De ANWB aasde al veel langer op een vrouw, terwijl er op dit moment liefst 750 wegenwach ters van het mannelijke geslacht zijn. Bea haalt de schouders op. „Ik moest toch wat. En bovendien, mijn oom had bij de wegenwacht gezeten. Die was er altijd wel positief over. Eigenlijk zat het er altijd al wel een beetje in. De gebo ren Leidschendamse speelde eerder met de landbouw machines van haar vader, die een loonbedrijf had. dan met poppen. „Sterker nog, ik heb eigenlijk nooit met poppen gespeeld. Motoren, auto's. Inelkaar. uitelkaar. Dat vond ik veel mooier." Uiteindelijk belandde ze zo op een wegenwachtstation waar ze deels in het magzaijn werkte en deels in de werkplaats. „Ik ben al jaren de enige vrouw met zo'n technische functie. Dat ik nu weer de enige vrouw ben die wegenwachter is... Tsja, ik ben het gewend uitzon dering te zijn. Maar mijn collega's en alle andere men sen bij de ANWB hebben me volledig geaccepteerd." Ook haar familie en vrienden vinden het niet raar. Be- a's vriend heeft een transportbedrijf in Rozenburg en zelf zit ze regelmatig achter het stuur van een vracht wagen. Of de automobilisten met pech het niet raar vinden, zal de toekomst uitwijzen. Ze zullen Bea echter voorlopig niet 's nachts aantreffen. De ANWB vindt dat te gevaarlijk. Bea niet. „Mij maakt het op zich niets uit. Ik ben helemaal niet bang Nooit geweest ook." Van de oudere jongeren onder ons hebben de meesten vast wel eens '..ui een rollenspel gehoord Zeg maar een toneelstukje met een therapeutische bedoeling Of een pedagogische bedoeling. I )e opdrac hl kan bijvoorbeeld luiden: Speel nou eens de rol van degene met wie Je ruzie hebt. Met als doel dat je je wat beter leert verplaatsen in de gedach ten van de ander. Als je dan hoort dat er vandaag in zwembad De Zijl in leiden, roleplaying games. worden Be speeld haak je waarschijnlijk af. Het klinkt weliswaar mooi. maar hel is niet meer dan de Engelse vertaling van rollenspellen. Daar /ii je in je vrije weekeinde lo< h niet op Ie wachten? Mis, het ligt dit keer anders! De naam van één van die spelen luidt bijvoorbeeld dungeons en dragons, oftewel kerkers en dra ken. En de rollenspellen vormen een onderdeel van de zogeheten antasy dag. Moeten we in dit spel soms een draak bestrijden en uit de kerker zien te blijven? Eelco Parrel, één van de organi satoren, snapt het probleem. „Ken je Tolkien, dat boek In de ban van de ring? Nou, de spellen die je bij ons aantreft hebben zo'n beetje dezelfde sfeer. Ze, spelen zich af in een soortgelijke wereld. Een fantasiewereld met trollen, gnomen en elfen." En ja. de deelnemers spelen ook zo'n figuur. Maar verder heeft het niets met het gewone rollen- sjk'I te maken. Hun 'karakter' krijgen ze door de spelleider aangereikt op een A4-tje. Er zijn daarvoor talloze mogelijkheden, allemaal terug te vinden in ver- s< lullende hoeken 111|t bijvoorbeeld een bepaalde score toegekend voor je intelligentie. Of voor je behendigheid" legt Eelco uit. Een dobbelsteen doet vervolgens de rest. „Moet je als opdracht een berg beklimmen en je gooit met de dobbelstenen onder de score van je behendigheid, dan faal je. Gooi ie hoger, dan slaagt je opdracht.Er valt nog zo veel meer over te vertellen, zegt Eel- co. maar het best kunnen de mensen toch zelf ervaren wat zo'n spel inhoudt. Behalve de rollenspellen zttn er nog veel meer spellen op deze dag. Veldslagen die nagespeeld kunnen worden. Of liever, naar eigen inzicht gevoerd kunnen worden. Bordspelen en kaart- spelen. „Allemaal met een fanta siewereld als basis." En voor wie er onverhoopt ver slaafd aan mocht raken, er is hoop. Veel van de spelen zijn te koop op l-'antasy-dag. Bovendien zijn Eelco en een paar kompa nen druk bezig een vereniging op te richten. Het is uiteindelijk hun doel elke maand zo'n dag te houden. Dat is geen fantasie. „Nee, dat gaat lukken." HfRMAN JOUSTRA»

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17