w Politie doet inval ij compostbedrijf 'Justitie krijgt het nog druk met ons werk' Eigen baas Randstad D66: Rutte moet dicht Bedrijven 'koninklijk' Defecte automaten plaag voor NS en reizigers Vijf eredoctoraten aan de Leidse universiteit In opspraak geraakte Alles TTiet z Vl tweeën advocaat legt werk neer Politie was onbehoorlijk ATERDAG 21 JANUAR11995 :T VISSER. 071 -J564J9.ptV CHEF li VANDERKOOU.071 JS6441 icilfwegse vuilverwerker verdacht van oplichting DN A-lab van universiteit heeft grote toekomst leiden caroune van overbeeke formatie verder op onderzoek be politie en andere ondersteunende diensten hebben *steren een grootscheepse inval gedaan bij het compos- ïringsbedriji Rune. Bij de vestigingen in Halfweg, mersfoort en Brunssum en op de privéadressen van vee directeuren is huiszoeking verricht. Bij de actie wer- - en circa 150 mensen ingezet. Rutte wordt verdacht van et deelnemen aan een organisatie die het oogmerk 1 eeft strafbare feiten te plegen. h larlem e stitie verdenkt Rutte van op- hting, valsheid in geschrifte 5 het illegaal verwerken van jolzuiveringsslib. Volgens de i aarlemse persofficier van jus- ie C. Hemmes-Boender zou sprake zijn van het regelma- g; overtreden van de wet. Het nderzoek van justitie en politie :ht zich op de periode 1992- :o 94. In die jaren zou het be- v ARLEMMERLIEDE drijf dagelijks enorme hoeveel heden vervuilde rioolzuive- ringsslib illegaal hebben ver werkt. Politie en justitie kwamen de verdachte handelingen van Rut te op het spoor bij een alge meen onderzoek dat zich richt te op de verwerking en het transport van rioolzuiverings- slib. „Toen kwamen we bij Rut te uit. Dat bedrijf is een spil in het netwerk bij het verwerken uperstinker stonk maar door EO VAN DER KAAL) I utte: mesthoop van Neder- kI, anhoop van de regio; su- :e rstinker in de Rottepolder; n dreiging van de volksgezond- 'a id; beschermeling van het be- uegd gezag.'' Precies 10 jaar v leden formuleerde het ilieuplatform Rutte deze zwa- beschuldigingen in het eerste 34rartboek over het composte- igsbedrijf in Haarlemmerlie- Dikke knipselarchieven over a itte tonen aan dat de periode 85-1995 een aaneenschake- 'ng is van klachten over stank- Iven, overtredingen van n lieuvoorschriften, mogelijke 8 rhuizing, rechtszaken en •langsommen. z Mieuw in dit rijtje is sinds de 1< litie-inval van gisteren, dat II tte ervan verdacht wordt deel nemen aan een organisatie het oogmerk heeft strafbare ten te plegen. )e verwerking van pure nnt tot cultuurgrond vormde enlang de basis van het be- ijf. Rutte was altijd onont- erlijk voor de waterzuive- Igsinstallaties die hun overtol- rioolslib kwijt moeten en -nor bedrijven en gemeenten 0afvalstoffen willen lozen. >P Het composteringsproces vindt in grote hallen plaats. Via biofilters, met stankvretende bacteriën-, wordt de lucht door een 40 meter hoge schoorsteen afgezogen. Vriend en vijand dacht dat het met de stank afge lopen zou zijn toen de schoor steen twee jaar geleden werd. opgericht. Het tegendeel bleek waar. Afgelopen zomer nog ging de wijde omgeving gebukt on der een afschuwelijke stankgolf. Bij het verlenen van een nieu we, strengere vergunning voor Rutte bepaalde het provinciebe stuur in 1990 dat Rutte alleen nog maar slib uit Noord-Hol land mag verwerken. Overigens komt er een eind aan de ver werking van uitsluitend zuive ringsslib bij Rutte, omdat zich inmiddels andere technieken voor de verwerking hebben aangediend zoals thermisch drogen. Intussen heeft het be drijf vergunning van de provin cie om groente-, fruit- en tuin afval uit heel Noord-Holland te verwerken tot Coriipost. 1 let Hoogheemraadschap van Rijnland altijd een grote klant van Rutte. Sinds kort gaat dit zuiveringsslib naar een nieuwe slibdrooginstallatie in Amster dam, waarmee een miljoenen contract is gesloten. en transporteren van slib", al dus de persofficier. Justitie had aanwijzingen dat de verwerking van het slib bij het composteringsbedriji bij het verkeersknooppunt Rotte- polderplein nabij Haarlem 'niet goed ging'. De politie stuit te onder andere tijdens contro les van het zwaar wegverkeer op onregelmatigheden bij het transport. „Er is vermoedelijk vervuilde slib op landbouwak- kers terechtgekomen. Hetgeen niet hoort. Ook hebben we aan wijzingen dat het vervuilde slib is verwerkt in compost. We ver moeden bovendien dat Rutte op illegale wijze slib naar het buitenland heeft vervoerd", c^l- dus Hemmes-Boender. Volgens hem zijn er geen arrestaties ver richt en wordt het bedrijf ook niet stilgelegd. haarlem richard mooyman Het composteringsbedrijf Rutte moet minstens enkele weken worden stilgelegd. Dat zegt het D66-statenlid G. Le Belle naar aanleiding van de grootscheep se inval gisteren in Haarlem- merliede. Voor Le Belle is de maat nu meer dan vol. De pro vincie Noord-Holland ligt al ja ren in de clinch met Rutte over een reeks overtredingen van de milieuvergunning. Deze proble men uiten zich vooral in stank overlast. Met het opleggen van dwangsommen van miljoenen heeft de provincie weinig suc ces gehad. Rutte heeft de dwangsommen steeds met goed gevolg aangevochten. De ergernis over de provinci ale onmacht neemt bij de poli tieke partijen in Provinciale Sta ten steeds verder toe. „Het moet eindelijk maar eens afge lopen zijn", aldus l.e Belle. „We moeten onmiddellijk gaan pra ten hoe de afvalstromen kun nen worden opgevangen, voor zover ze legaal zijn uiteraard." Rutte was gisteren niet be reikbaar voor commentaar. vervolg van voorpagina De medewerkers van het Foren sisch Laboratorium in Leiden weten niet van wie de monsters zijn die ze onder ogen krijgen. Dr. Bakker: „Die zijn anoniem, alleen voorzien van een num mer. We krijgen wel een korte beschrijving van de zaak oii} te weten wat we precies moeten onderzoeken." Bakker is algemeen hoofd van zowel het DNA-Lab van de Leidse Rijksuniversiteit als van het Forensisch Lab dat met het genetisch onderzoek van ge rechtelijk bewijsmateriaal is be gonnen. In Leiden is veel exper tise met DN'A-onderzoek. Bakker: „In ons DNA-Labora- torium doen we in opdracht van het AZL onder meer pre nataal onderzoek naar aange boren afwijkingen en ziektes van ongeboren kinderen. We streven ernaar ook dit lab te la ten voldoen aan de hele strenge kwaliteitseisen die aan het Fo rensisch 1-ab worden gesteld. Dat is een bijkomend voordeel van de ervaringen die we nu met het Forensisch Lab op doen." Verplicht Verdachten van ernstige mis drijven zijn sinds september verplicht aan een DNA-onder- zoek mee te werken. „Dat kan een moordzaak maar ook een ernstige afpersingszaak zijn. Wij kunnen in dat geval afgeweekte postzegels op DNA screenen en dat vergelijken met het DNA van de verdachte", legt Bakker Het is ook mogelijk dat het Leidse Lab een nieuw spoor vindt in een strafzaak. „We kun nen bijvoorbeeld in drie ver schillende verkrachtingszaken hetzelfde DNA-materiaal aan treffen. Materiaal dat niet over eenstemt met het DNA van een verdachte. Maar we weten dan wel dat de dader van verschil lende verkrachtingen één en de zelfde is. Justitie kan mét die in- Voorlichting Justitie en politie zijn nog niet helemaal op de nieuwe onder- zoeks-mogelijkheden van gene tisch materiaal ingesteld. „De procureurs, officieren van justi tie en advocaten moeten er nog aan wennen. Ook de poütie-re- chercheurs moeten veel trai ning en voorlichting krijgen over de wij/e waarop /e hei beste monsters kunnen nemen. Als het straks allemaal is inge burgerd zal je zien dat justitie er handen vol werk aan krijgt. En wij ook waarschijnlijk", aldus De knijff. „Wij worden per zaak betaald door het ministerie van justitie. Nu kost dit lab ons on geveer een half miljoen gulden per jaar. De komende vier jaar kunnen we dit werk blijven doen." Het laboratorium is voorzien van de allermodernste en kost bare apparatuur. Elk apparaat heeft zijn eigen 'logboek' om de staat van onderhoud nauwkeu rig te kunnen bijhouden. „Er hangt immers veel van af", legt Bakker uit. „Een uitspraak van een rechter kan op ons DNA- onderzoek gebaseerd zijn. En dan moet ook onze werkwijze tot in detail te controleren zijn op fouten. We moeten onze eindrapporten ook minimaal 18 jaar bewaren." Kwaliteits-certificaat De medewerkers van het Foren sisch Lab zijn al sinds maart 1994 bezig met de voorberei dingen voor het nieuwe labora torium. „We zijn begonnen met allerlei testzaken: zo onderzoch ten we eerst onze eigen haren, nagels en dergelijke. Later de den we testzaken van het Ge rechtelijk Laboratorium. Dat ging allemaal goed. Vervolgens kregen we in oktober definitief toestemming om met het on derzoek te beginnen. In februari krijgen we officieel ons kwali teits-certificaat. Dat betekent dat we aan de allerhoogste nor men voldoen." Dr. B. Bakker (I) en dr. P. de Knijff: „De meeste zaken die wij onderzoeken zijn verkrachtingen." fOTO LOIK SUYDIRDUIN De Haagse bouwonderneming BAM Groep en Nedschroef te Helmond zijn voortaan gerech tigd tot het voeren van het pre dikaat koninklijk. Dat blijkt uit het jaarlijkse overzicht zoals af gelopen week gepubliceerd in de Staatscourant. Het predikaat koninklijk kan worden toege kend aan verenigingen of on dernemingen die in Nederland op hun werkgebied een eerste of voorstaande plaats innemen, van landelijke betekenis zijn en in principe te minste honderd jaar bestaan. De BAM-groep vierde afgelopen najaar het 125- jarig bestaan. Nedschroef is al meer dan 100 jaar actief in de produktie van bouten, moeren en gereedschappen. el )e een droomde altijd al n een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de ttste mogelijkheid om uit werkloosheid te komen, n derde zag het gat in de arkt dat niemand anders iviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor ozen hun eigen baas te Ekrorden en een bedrijf te teginnen. Vandaag: Van 'la Ier Vlist Van der Vlist Zeefdruk van de ia ebroeders Arnold (links s p de foto) en Robert van der Vlist. jarig bestaan op 8 februari kent de Rijks Universiteit loeiden vijf eredoctoraten toe aan één Ne derlandse en vier Amerikaanse hoogleraren. Deze worden ver leend tijdens de academische zitting vrijdag 9 juni in de Pie terskerk in de sleutelstad. De aanstaande Nederlandse eredoctor is de voormalige staatssecretaris van justitie (1981-1982) Michiel Scheltema. Hij is hoogleraar bestuursrecht aan de Rijksuniversiteit Gronin gen en regeringscommissaris voor de algemene regels van be stuursrecht. Hij krijgt zijn titel voor „zijn uitzonderlijke ver diensten voor de totstandko ming van de algemene wet be stuursrecht", aldus het Leidse universiteitsbestuur. Don Craig Wiley is verbonden aan de Harvard University. Hij krijgt het leidse doctoraat ho noris causa omdat hij het in zicht in de werking van het af weersysteem van het lichaam aan/icnlijk heeft VBIgTOOt l.eslic Z. Benet. werkzaam aan de Universiteit van Califor- nië, valt de eer te beurt wegens zijn uitzonderlijke verdiensten op het terrein van de farmaceu tische wetenschappen. Al vanaf het eind van de jaren zeventig bestaan tussen Benet en Leidse onderzoekers intensieve weten schappelijke contacten. Richard S. Kayne is als hoog leraar algemene taalkunde ver bonden aan de City University of New York. Zijn werk is van groot belang voor de studie van de syntaxis in Leiden. De Leidse universiteit werkt samen met Albert Bandura van de Stanford Universiteit op liet terrein van de psychologie. I let universiteitsbestuur waardeert zijn inzet door ook hem een eredoctoraat te verlenen. SANDRA PASSCHIER De Nederlandse Spoorwegen kampen sinds de invoering van de nieuwe reisregels met vunda lisme en kromme pinpasjes. Doordat ticketautomaten vaak worden vernield, moeten veel treinreizigers noodgedwongen zonder kaartje in de trein stap pen. Sinds 1 januari mag dit of ficieel echter alleen tegen beta ling van een fors hoger bedrag. Corine van Impelen van Net werk Randstad bevestigt dat on der meer in l-eiden en omstre ken regelmatig automaten ka pot gaan. „De ticketautomaten zijn storingsgevoelig. omdat er met gevoelig materiaal zoals pa piergeld en pasjes wordt omge gaan. Maar wij hebben een computersysteem dat defecte automaten direct registreert. Deze worden altijd binnen 4 uur gerepareerd", zo verzekert Van Impelen. Overigens kan re- peratie in andere delen van hel land langer duren. Zo zijn in de regio Twente 29 van de 32 kaartjesautomaten al eens en kele dagen stuk geweest. In het begin van het jaar was 40 procent van de 450 tieketau- tomaten in Nederland kapot door vandalisme. Vooral in net noorden van het land raakten veel automaten defect door vuurwerk. Nu is dit percentage teruggebracht naar 5 procent. Ieindelijk zijn er dus dagelijks twintig apparaten stuk. Samen met de fabrikant wil de NS dit door technische aanpassingen terugbrengen naar één procent. De apparaten raken vaak be schadigd doordat reizigers een kromme pinpas in de gleuf du wen. Volgens NS-stuftnedewer ker Seemunn wil zo'n pasje wel eens verbuigen bij mensen die hem vaak in hun achterzak dra gen. „Door de warmte en de vervorming door het achterwerk wordt de pas krom. Iln als je hem dan in een ticketautomaat stopt, wil hij er niet meer uit. Dit maakt het reizigers vooral 's avonds, als de loketten zijn ge sloten. moeilijk een plaatsbe wijs te kopen. „Mensen worden hierdoor gedwongen zwart te rijden constateert T. Wieris, voorlichtster van de belangen vereniging van reizigers Rover. Volgens Van Impelen hoeven treinreizigers echter niet de du pe te worden van de kapotte machines, ,,/e kunnen in zo'n geval toch in de trein stappen. Als ze de conducteur uitleggen dat de automaat stuk was, wor den hun personalia genoteerd en krijgen ze uitstel van beta ling. We controleren dan of de machine inderdaad stuk is ge weest en als dat het geval blijkt mag de reiziger acnteraf het normale tarief betalen." Uierhij duikt echter een ander probleem op: hoewel treinreizi gers zich sinds I januari moeten kunnen legitimeren, blijkt nog lang niet iedereen een legitima tiebewijs op zak te hebben. In zo'n geval beslist de conducteur of iemand al dan niet uitstel van betaling krijgt. ring. Zeefdrukken kunnen we op alle materialen en op grote formaten. We zijn ook gespecia liseerd in kleinschalig werk. We maken bijvoorbeeld stickers, af fiches en reclameborden. De beletteringsafdeling is vooral Robert zijn gebied. Maar we kunnen het moeiteloos van el kaar overnemen. Met onze achtergrond van sport hadden we vele contacten opgebouwd. Dat was ons voor deel in het begin. Onze eerste opdracht kregen we al toen we nog niet eens officieel open wa ren. We moesten een tweehon derd meter spandoek maken voor een sport marketing bu reau. Dat was bedoeld om rond een voetbalveld te plaatsen en moest binnen 24 uur worden geleverd. We hebben achter el kaar doorgewerkt en het is ge lukt. In het begin moesten we nog wel veel leren. Soms moest iets tien keer overnieuw gemaakt worden voordat het goed was. We hadden een enorme omzet, maar verdienden niet veel, om dat veel geld opging aan materi aal. Ook moesten we leren met klanten om te gaan. hoe we het beste onze spullen konden in kopen en de prijs bepalen. Nu gaat alles goed. We heb ben veel werk. We kennen veel mensen en via via hebben we veel connecties. We hebben ook nooit hoeven adverteren. Bij ons gaat nooit iets verkeerd de deur uit. We leveren onze pro- dukteo goed en op tijd af. Dat werkt gewoon. Bovendien zijn we niet duur. Met mond tot mond reclame hebben we zo een grote klantenkring opge bouwd. Onze werktijden hangt af van de drukte. We beginnen wel al tijd om half negen, maar als het erg druk is. werken we ook wei eens door tot 's avonds laat. We nemen geen pauzes, werken aan één stuk door. Het werk kunnen we niet erg ver van te voren plannen. We moeten flexibel zijn, maar dat is het leu ke van dit werk. Wij denken dat onze mentali teit is ontstaan door het judo. Topsport vormt je. We zouden beiden nooit meer voor een baas willen werken. We willen zelf uitmaken wat we doen en niemand moet op onze vingers kijken De stap naar een eigen bedrijf hebben we zonder twijfel gedaan. Een sprong in het diepe en we vinden het heerlijk. We willen op deze manier lekker blijven draaieri. We willen ook niet uitbreiden met personeel. Dan werken we liever wat lan ger door, met z'n tweeën." Van der Vlist Van der Vlist Zeefdruk is gevestigd aan de Middelste Gracht 89 in Leiden, telefoonnummer 071-141667. tekst: sandra passchier» foto ben de bruyn amsterdam Advocaat mr. F. Salomonsen (61) verlaat per 1 februari het Amsterdamse advocatenkan toor Boekei de Nerée. Salomon sen, onder meer raadsman van het Koninklijk Huis, kwam vori ge maand in opspraak wegens zijn rol bij het failliete bedrijf Text Lite. Volgens mr. J. van Praag Si gaar, lid van de maatschap Boe- ke! de Nerée. treedt Salomon sen terug wegens zijn gevorder de leeftijd. Eén en ander heeft niets te maken met de Text Ute- affaire. „Hij is bijna 62 en hij vindt dat een leeftijd om het wat kalmer aan te doen." Salomonsen was president- commissaris bij Text Ute, een handelaar in zaktelexen. Deze beursgenoteerde onderneming ging in 1990 failliet als gevolg van wanbeleid. Uit onderzoek van het accountantsbureau KPMG bleek dat niet alleen de toenmalige directeuren, de ge broeders Arie en Wim Hommel, hadden gefaald. Ook de toe zichthouders kregen een veeg uit de pan. Volgens de enquêteurs van KPMG waren „de commissaris sen Salomonsen en Van I>eest tekort geschoten in hun toe zichthoudende functie." Als ge volg hiervan hangt Salomonsen een claim van gedupeerde aan deelhouders boven het hooid. Het advocatenkantoor Boekei de Nerée kwam onlangs ook in opspraak in de Octopus-zaak. de misdaadorganisatie van de voormalige Oostzaanse auto coureur Charles Z. Justitie ver dacht advocaat O. Hammer- stein van Boekei de Nerée van valsheid in geschrifte. Nog voor dat de rechts/.ui UmdvM dHn de. ontsloeg het advocatenkan toor zijn medewerker. De recht bank sprak Hammerstein vrij. waarna de advocaat een scha devergoeding indiende tegen zijn voormalige werkgever. De Rotterdamse politie heeft zich onbehoorlijk gedragen tegenover een vrouw die zij aanhield wegens het uitgebreid eten in een res taurant zonder daarvoor te betalen. Dat concludeert de Nationale Ombudsman In een vrijdag verschenen rapport. Tijdens een wor steling met een restaurant medewerker liet Je Rotterdamse plotse ling haar ontlasting lopen. Zij had last van diarree. De gealarmeer de agenten hebben haar volgens niet alleen luidkeels beledigd, maar de vrouw ook in het gezicht geslagen. Bovendien weigerde de politie haar op het bureau toiletpapier of iets anders te geven waar mee de vrouw zich een beetje kon wassen. De agenten zeiden dat ze ondanks „een tikje" in haar gezicht geen contact konden krijgen met de stouw en zij papieren zakdoekjes afwees. De distrk tscnef zegt het geval te betreuren. De ombudsman vindt dat opmerkingen over de ontlastinggeur „niet thuishoorden in een professioneel po litieoptreden". Bovendien hadden de agenten de vrouw de gele genheid moeten bieden zich te wassen. Overeenkomst I)asa met Amerikanen schiphol Dasa, grootaandeelhouder van Fokker, heeft met de Ameri kaanse Rockwell een overeen komst ondertekend voor een gezamenlijke onderneming op net gebieJ van satelliet-naviga tletechniek. I )e onderneming, voorlopig Collins Dasa Avionic Systems genrremd, komt te staan bij de Dasa-vestiging in IJlm. De Duitse lucht- en ruim tevaartonderneming steekt er de komende vier vijf jaar 160 miljoen mark in.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15