Vergoeding] bewoners Meerewijck Jagers vrezen aanleg van verbindingszones 'Verspillen geeft zo'n naar gevoel' 'Hier wordt niet gedeald' Rijn Veenstreek LI Opnieuw geschil over ophalen van oud papier ZATERDAG 21 JANUARI 1995 Outsiders werken aan verbetering van imago LEIMUIDEN LIESBETH BUITINK De Lcimuidese jongerenvereni ging de Outsiders wil af van het imago dat in de Keet aan de Kerklaan drugs worden gebruikt en verhandeld. „Er worden hier geen harddrugs gedeald, daar is toezicht op", verzekert het be stuurslid Ger Brug. Of de verha len ovw eoqfltae en XTC ge bruik in het verleden waar zijn, wil hij niet bevestigen. „Dat hier gebruikt is, heb ik ook alleen uit de overlevering. Er wordt ook wel geblowd, nog steeds. Maar dal is geaccepteerd in Neder land." -er genoeg Het bes de Outsiders is hard bezig om de jongerenvereniging een ander imago te geven. De jongeren die vorige zomer voor overlast zorg den bij Het Spant, horen nu bij de club vaste bezoekers en ook oudere jongeren weten de weg naar de Keet weer te vinden. ,,l let heeft hier een jaar plat ge legen omdat er problemen met druKs waren. Er waren geen ac- tiviteiten meer en op een gege- ook geen inboedel. De politie vond toen zelfs dat het pand ge sloopt moest worden, omdat vandalen er anders de fik in zouden gooien. Maar dat heb ben we kunnen voorkomen. En nu hebben v aanloop." Brug hoopt dat de Outsiders vooral door van-mond-tot- mond reclame een betere naam zullen krijgen. „We doen niet aan advertenties ofzo. Mensen moeten zelf komen kijken en zien hoe het hier is", wijst hij naar hel interieur van het groe ne pandje naast de vrachtwa genparkeerplaats. Een oud bankstel en een bar vol lege bierflesjes en chipszakken be palen het beeld. De Outsiders kregen vorige maand een tijdelijke vergun ning, nadat de jongerenvere- ning zes jaar gedoogd was zon der officiële toestemming. „We mogen nog zwak-alcoholische dranken verkopen, hoewel dat over een tijdje ook niet meer is mag. De gemeente staat het ons nu nog toe omdat we een schuld hebben van zo'n 10.000 gulden. Die stamt nog uit de tijd (lat dit gebouwtje is neergezet. We hebben de baromzel nodig om die schuld af te kunnen los sen", aldus Brug. Brug droomt over een grote toekomst voor de vereniging. „De Keet is een jongerencen trum, maar we zouden er een multifunctionele uitbreiding aan kunnen geven. We mogen vanaf zeven uur 's ochtends open zijn, dus die tijd overdag kunnen we ook gebruiken. Mis schien voor after-party's of kla- verjasmiddagen. En de vragen- wagenschaurfeurs die hier langskomen willen misschien wel een bakkie komen drinken hier", fantaseert hij. Sinds de Outsiders een ver gunning hebben, is het geluids niveau van de muziek flink be perkt. „Er zit een limiet aan het volume. Maar geluidsoverlast voor de buren is nooit geme ten", zo weerspreekt Brug de klachten van omwonenden. Volgens hem kan de limiet op het volume zelfs betekenen .dat de Keet weer langer open mag blijven. „We mogen nu op weekdagen tot 1 uur en in het weekeinde tot 2 uur 's nachts open zijn. Maar misschien kun nen we de sluitingstijd opschor ten tot 4 uur", hoopt Brug. De bezoekers van de Keet moeten volgens het bestuurslid tegenwoordig huisregels in acht nemen. „Vroeger hadden hon derd mensen de sleutel, nu al leen nog de twee bestuursleden. En we hebben gedragsregels. Als iemand amok maakt wordt hij twee keer gewaarschuwd, maar de derde keer ligt hij er- Ger Brug aan de bar van de keet v geaccepteerd in Nederland." De vos komt volgens de jagers steeds vaker foto dick hogewoning Vossen kunnen ook in Rijnstreek voor problemen zorgen Door de aanleg van ecologische verbindingszo nes dreigt de Rijnstreek dezelfde problemen met vossen te krijgen als het duingebied nu al heeft. In de verbindingszones, zoals de strook land tussen de spoorlijn Leiden-Utrecht en rijksweg 11kan het wild zich ongestoord ver plaatsen omdat in deze gebieden niet mag wor den gejaagd. Secretaris M- Dannenberg van de wildbeheereenheid Rijnland Zuid pleit ervoor om ook in deze gebieden jagen toe te staan. In de Duin- en Bollenstreek is de vossenstand de afgelopen jaren al vreselijk uit de hand gelo pen, zo meldt de wildbeheereenheid Duin- en Bollenstreek. In het gisteren gepresenteerde 'Wildbeheerplan 1994-2000' luidt de jagersvere niging de noodklok. Volgens de jagers heeft de grote toename van het aantal vossen in de kust strook grote negatieve gevolgen voor veel ande re diersoorten, die als prooi van 'Reintje' die nen. Ook pluimvee heeft onder de toename van de vossenpopulatie te lijden. De vossenstand is volgens de jagers de laatse jaren spectaculair gegroeid doordat het dier in bepaalde gebieden niet mag worden afgescho ten. De Coepelduinen tussen Katwijk en Noord- wijk en de Amsterdamse Waterleidingduinen zijn verboden terrein voor de jagers. Mede door dit. jachtverbod, dat volgens de jagers stoelt op niet-rationele moralistische overwegingen, wor den alleen al in de twee gebieden jaarlijks onge- veet 200 jonge vossen geboren die allemaal van voedsel moeten worden voorzien. De jagers in de kuststrook wijzen er op dat het een heel natuurlijk verschijnsel is dat sommige diersoorten andere dieren doden en opeten. Maar door de onnatuurlijk grote vossestand hebben momenteel vooral eieren, jonge dieren en bodembroeders overantwoord veel te lijden, menen de jagers. „Een meeuwenkolonie en een visdiefjesbroedplaats zijn verdwenen terwijl geen enkele grutto, kievit, grutto of tureluur meer in dit gebied broedt", aldus het Wildbe heerplan. Op dit moment komen vossen in de Rijn streek nog maar nauwelijks voor. Door hun ge ringe aantal vormen ze geen bedreiging voor de andere dieren in de polder. In het gebied ten zuiden van de Oude Rijn is het alleen de ekster die voor enige problemen zorgt. In het verleden mochten de jagers deze vogels vangen door middel van een kastval. Tegenwoordig zijn deze vallen niet meer toegestaan. „Maar we kunnen ze nog wel met het geweer bejagen", aldus Dan nenberg. In het gebied ten noorden van de Oude Rijn plaatsen alleen de meerkoeten de jagers voor problemen. De meerkoeten zijn zo talrijk dat de jagers van de wildbeheereenheid Ade zeer in tensief op deze zwarte vogels moeten jagen. Vossen komen in het gebied van deze wildbe heereenheid op bescheiden schaal voor rond Kaag en Braassem. Regiovorming Consuminderen, cursus voor aspirant gierigaards en krentenwegers in Lisse in het slop SI DEN RUN/REGIO* De vorming van een Groene- Hartregio is verder weg dan ooit. De fusiebesprekingen tus sen de Alphense- en Goudse re gio zijn afgebroken voor nader overleg met de deelnemende gemeenten in de Rijnstreek. In ae Alphense regio, verenigd in het Intergemeentelijk Overleg orgaan Rijnstreek, bestaat steeds meer twijfel over het nut van de voorgenomen fusie. Toen de twee regio's jaren ge leden met de besprekingen be gonnen was het perspectief dui delijk. Rotterdam en Den Haag zouden met de omringende ge meenten stadsprovincies vor men. Wat er overbleef van Zuid- Holland zou dat voorbeeld op een aangepaste manier kunnen volgen. Zo zou een regio Groe ne Hart. bestaande uit delen Zuid i loDand en Utrecht I of r r de i pro vincie kunnen krijgen. Of geval zou de regio een direct ge kozen bestuur krijgen. Dat perspectief is nu hele maal van de baan. De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten meldde rond de kerstdagen dat de gemeenten zich vooral geen illusies moeten maken. In feite is er naast Rijk. provincies on gemeenten geen plek meer voor regio's die meer zijn dan losse samenwerkingsverbanden tussen een paar gemeenten. De Rijnstreek kijkt of onder de ge wijzigde omstandigheden een Groene-Hartregio nog wel wen selijk is. CDA-voorzitter komt luisteren naar Alphen e luisteren nar christe De aanstaande CDA-voor/.itter Helgers komt maandag n den Rijn om te de plaatselijke locraten. Helgers ivachfing op 4 fe bruari worden gekozen tot de nieuwe landelijk voorzitter van de partij.. Voorafgaand daaraan reist hij stad en land af om zich te laten informeren over wat cr binnen het CDA leeft revens zal hij ingaan op vragen en op merkingen. De bijeenkomst met I lelgers begint om 20.00 uur in de Maranathakerk aan de long kindt Coninckstraat. LISSE/PEN HAAG IRENE NIEUWENHUUSE Zo'n tweeëneenhalf jaar gele den wist ze het zeker. Ze wilde de cirkel van hard werken, in restaurants eten en geld uitge ven doorbreken, kortom ze wil de het jachtige leven van een werkende vrouw opgeven. Ook haar 'milieu'-geweten knaagde en ook dat gevoel wilde ze kwijtraken. Dat is haar gelukt en nu komt llanneke van Veen (51 jaar) komt, samen met haar man Rob van Eeden (48 jaar), in I.isse vertellen hoe je gelukkiger kan zijn met minder geld. In zes lessen kunnen cursisten voor de somma van negentig gulden kennismaken met net ver schijnsel consuminderen, ofte wel op een creatieve manier omgaan met minder geld. Bin nen anderhalve maand zijn de cursisten volleerde gierigaards en krentenwegers. belooft het vrekkenpaar, dat in Den Haag wpont. „IJ zult trots zijn op uw zuinigheid." Plezier in het huishouden stond bij Van Veen vele jaren in een kwalijk daglicht, het ging bij vrouwen toch om de ontplooi ing buiten de deur. „Als iemand tegen je zei: 'Heb je die jurk zelf gemaakt', dan was je beledigd. En als er werd gesuggereerd dat de appeltaart uit de eigen oven kwam, bitste je onmiddellijk te rug dat je je met hogere zaken bezighield." „Maar met minder werk en daardoor minder geld wilde ik ook gelukkig zijn." Ze zegde daarom haar baan op en begon het experiment: hoe kan ik fi nancieel terug zonder dat ik het erg vind. 1 laar man stelde zich eerst nog afwachtend op. maar ging uiteindelijk ook voor de bijl. Van ruim 5000 gulden per maand moesten ze van 2400 gulden zien rond te komen. „En dat is met wat creativiteit heel gemakkelijk. Soms wekt deze instelling bij anderen agressie op, omdat het blijkbaar een ta boe is je financiën bekend te maken." Hanneke van Veen en Rob van Eeden bekijken, voordat ze overgaan tot de aankoop van een artikel, eerst hun eigengemaakte koopgids. „Soms wekt onze instelling bij anderen agressie op, omdat het blijkbaar een taboe is om je financiën bekend te maken." foto dickhogewoning Televisieploegen Het Haagse echtpaar ging be halve bewust zuinig leven ook een 'Vrekkenkrant' uitgeven (in- tereset middels 3500 abonnees), het rolt de andere de snoeren en kabels uit oud brood een taart kunt bak- in hun bovenwoning. ken en van een overhemd de „Blijkbaar is het groot nieuws boorden en manchetten kunt wat we brengen. Soms zie je dat omdraaien, zodat het kleding- bij jonge cameramensen en stuk nog twee jaar extra mee hun adviezen. Ook journalisten de monden open- kan. is voor hen abracadabra." elevisieploeg na de vallen van verbazing. Dat je van De cursus is beslist niet (al- duo schreef twee boeken over consuminderen en staat gedul dig journalisten uit binnen- en buitenland te woord. Vooral Duitsland is 'waanzinnig' gei leen) voor mensen met een mi- nimuninkomen, ook de rijken en de welgestelden zijn van har te welkom. Immers juist zij die 'wat te makken' hebben, komen volgens de zuinige cursusleiders nogal eens in de problemen met hun bestedingspatroon. De directeur die een auto van anderhalve ton heeft, wil dol graag weten hoe hij iets econo mischer kan rijden. Van Veen en Van Eeden hebben meer dan voldoende tips voor deze tob ber. En rijken worden volgens het duo gekweld door meer schulden, huizenhoge hypothe ken, hogere alimentaties en kin deren op peperdure scholen. En dat terwijl het leven zonder veel geld ook zo aangenaam kan zijn. „Ik verdien driemaal zoveel als vroeger, maar heb voor het eerst in m'n leven hoge schul den", is een uitspraak waar het vrekkenpaar wel raad mee weet. Gekriebel Daarnaast zijn er ook besparin gen die zo klein zijn, dat' ze ogenschijnlijk de moeite niet waard zijn. De Haagse gierig aards hebben bijvoorbeeld nauwkeurig berekend dat als theezakjes vervangen worden door losse thee, er in veertig jaar 1200 gulden bespaard kan worden. „Gekriebel in de mar ge?", reageert Van Eeden ver baasd: „Welnee. Het gaat om de optelsom van al die kleine za ken." Want als daarnaast de wc niet na iedere plas wordt door getrokken en er ook verder een beetje zuinig met water wordt omgegaan, kan er gemakkelijk vijftig gulden per jaar worden 'verdiend'. Tijdens de lunchpauze ge woon zelf gesmeerde boter hammen nuttigen, is goed voor een positief saldo van duizend gulden in het huishoudboekje. ..Dat geeft een trots gevoel. Het is een uitdaging om te consu minderen. Verspillen geeft een naar gevoel. U hoeft nooit meer met walging over uw eigen be stedingsgedrag na te denken." Informatie over de cursus via 02521-19518. De eerste cursus is op maandagavond 6 februari. De bijeenkomsten worden gehouden in de School voor Volwassenen, Lisbloem- straat 1Lisse. 'Uitspraak met verstrekkende gevolgen Jacobswoude moet twee bewoners van de vervuil Meerewijck in Leimuiden 20.000 gulden betalen. C^, heeft de rechtbank in Den Haag gisteren bepaald. I- tweetal eiste vorige week 45.000 gulden van de gemeer omdat hun huis onverkoopbaar is. In de Meerewijck. bestaat uit 96 luxe bungalows, is in de jaren dertig aft^ gestort. De opgetogen advocaat J. van de Sande van twee bewoners verwacht dat deze uitspraak 'verstrekkesl de gevolgen heeft.' „Ongetwijfeld volgen nu veel huis 11 genaren." LEIMUIDEN MARIETA KROFT „Het bewijst dat de president van de rechtbank al na een summiere toetsing vindt dat de gemeente onzorgvuldig heeft gehandeld. Er is in 1979 grond verkocht aan een projectont wikkelaar, terwijl de gemeente wist dat het hier om een vuil stortplaats ging." Het gaat Van de Sande niet om de hoogte van het bedrag. „Het betreft hier immers een voorschot." De raadsman wil er bij de gemeen te op aandringen om alle scha de snel te betalen door huizen op te kopen of door de bodem snel te saneren. Hij vreest dat de kosten voor Jacobswoude anders fors oplopen. Ook voorzitter E. Broekema van de Bewonersvereniging Meerewijck meent dat er een precedent wordt geschapen. „Er staan meer huizen te koop", zegt hij. „Voor onze vereniging is deze uitspraak een reden te meer om bij de gemeente en provincie aan te dringen om snel maatregelen te treffen." Mevrouw de Jeu, een van de betrokken bewoners, wilde gis teren nog niet reageren op de uitspraak van de rechtbank. „Officieel weet ik nog van niets." Advocaat J. Verhoeven van de gemeente Jacobswouat reageert evenmin. „Ik heb uitspraak wel gehoord, m het vonnis met de overweg gen van de rechter nog i papier gezien." Wethouder Bruins (GB) was verbaasd to 9 hij van de uitspraak hoor „We moeten ons nu ma, den of we in hoger bercj, gaan." De gemeente omk^j dat ze van de verontreinig afwist toen de grond werd v A, kocht. Uit een oriënterend ond zoek van de provincie Zu :il Holland bleek anderhalf jaar 1( leden dat de grond in de Mee r wijck is verontreinigd m re metalen zoals koper, cya j, des en kwik. Bovendien sprake zijn van een ernstige vj|t ontreiniging van olie. Om de omvang van de i vuiling en eventuele gezoira heidsrisico's precies te acht^ halen, doet de provincie Zu Holland momenteel ee vullend onderzoek. Volgens Meengs van de provincie zijn g eerste resultaten van een hi: |x risch onderzoek begin febri jj te verwachten. Vervolg r| wordt begonnen met veldonderzoek. Dat onderzi neemt nog wel enige maant |j in beslag, verwacht de zegsm RUUD SEP Er is bij nader inzien toch geen akkoord over het ophalen van oud papier in de gemeente Rijnwoude. De toezegging van de gemeente om bij een even tuele stijging van de papierprijs tot boven de garantieprijs geld apart te zetten voor slechtere tijden, is ingetrokken. Volgens een brief van burge meester en wethouders heeft de toezegging zelfs nooit bestaan. De papierophalers zouden het allemaal verkeerd hebben geïn terpreteerd. J. Timmermans, die namens de verenigingen met de gemeente heeft onderhandeld over de oud-papierregeling, te laaiend. In de onderhandelingen met de gemeente heeft Timmer mans geprobeerd voor langere tijd een vaste prijs af te spreken voor het oud papier. De ge meente wilde niet zo ver gaan, maar kwam hem wel een flink eind tegemoet. De verenigingen zouden dit jaar een vast bedrag van negen cent per kilo krijgen. Dat is op dit moment één cent meer dan de prijs die de papier industrie betaalt. De gemeente legt nu dus één cent bij. Wanneer de prijs echter ver der stijgt naar bijvoorbeeld tien. cent, dan houdt de gemeente er een cent aan over omdat ze ook dan slechts negen cent betaalt aan de verenigingen. Die ene cent zou volgens de afspraken door de gemeente apart worden gezet. Wanneer de papierprijs later weer zou dalen, zou de ge meente een reserve hebben om de verenigingen een behoorlijke prijs te kunnen blijven betalen. De afdeling financiën heeft echter een stokje gestoken voor deze afspraak. Binnen de begro ting is het niet mogelijk om geld te sparen voor oud papier, zo stelt de afdeling vast. De af spraak met de verenigingen moet dan ook op de helling. PÉ Zonder'afspraken over fonj vorming is er wat Timmermi0 betreft geen akkoord meer OF' het ophalen van oud papj Milieuwethouder M. Voir kamp-Van de Westeringh i dat anders. De gemeente i geen afspraken maken d fondsvorming, dus zijn er nif afspraken over fondsvorrn geweest. „Het idee dat er spraken zouden zijn is een n vatting", aldus de wethoud Toch stond in een brief aan commissie milieu dat 'bij j eventuele stijging papierprijzen zullen de gel apart worden gehouden, slechtere oud papierprijzei worden ingezet'. Volgen: renkamp wordt daar gedoelc het voornemen van de ge te om geld apart te houden de schommelingen nigingsrechten te beperken, heb me nooit gerealiseerd deze zin zoveel mist zo eren. Maar ik hoop dat r delijk is dat de zin maa één uitleg vatbaar is." Timmermans kan zich hoorlijk over opwinden, kregen we te horen dat fondsvorming een voorstel dat de gemeente bij garantieprijs had gedaan. Ei ontkennen ze glashard da nooit een toezei daan." Als de fondsvorn stiekem uit de overeenko wordt afgevoerd, is ei geen overeenkomst moet dus opnieuw worden derhandeld. Timmermans h de afgelopen dagen al gingen ondernomen een begin mee te makei bij de afdeling milieu krijg horen dat ik bij financiën zijn en degene die ik daar hebben zit of in vergaderin hij zit te lunchen. Zo schiet niet op natuurlijk." 3» Uw leverancier in de buurt COIVIPAC die nog echte service IBIV cn goede adviezen geeft!'! JOSHIBA RESTART COMPUTERS BV OVERRUN 18 LEIDEN 071-224551 VRUETIJD ALPHEN AAN DEN RUN Kinderbingo In buurtcentrum Elkerlyc aan de Havixhorst in Alphen aan den wordt woensdag 25 januari om 14.00 uur een kinderbingo geho den. De entree kost een gulden en de limonade is gratis. Voor v dere informatie: 01720-20746

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14