'Geen angst voor regentenkerk' Kerk Samenleving Klachten tegen Moeder Teresa-documentaire afgewezen -IS ZATERDAG 21 JANUARI 1995 - KORTWEG I)a Costa Dominee R.E. da Costa uit Oegstgeest spreekt vandaag en morgen in het radiopro gramma van Moker - het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek - over zijn hoekje 'Uit de Leeu- wekuil'. De overdenking in het programma is van mw. Vermeulen uit l.isse. Moker zendt op zaterdag uit van 9.30 tot 10.00 uur en op zon dag van 19.00 tot 19.30 uur via de FM, 105.7 (ether) en via de kabel op de FM 88.1 (Holland Centraal). Zingend geloven Het koor Vocalis, onder lei ding van Ab van Kapel, ver leent morgen muzikale me dewerking aan een medita tie-zangd lenst in de Vredes kerk aan de Voorstraat 35 in Katwijk. Voorganger is domi nee G.F. I ieeneman, organist Rob van Efferink begeleidt samenzang. De dienst begint om 17.00 uur, Week van (iched Vier kerkgebouwen in Was senaar sluiten morgenoch tend hun deuren, te weten de Dorpskerk, het NPB-ge- bouw, de Messiaskerk en de St. Jozefkerk. Maar één kerk, de Zijllaankcrk, zet haar deu ren daarentegen wagenwijd open voor een oecumenische viering in het kader van de Internationale Week van Ge bed voor de Eenheid. De sa menkomst hegint om 10.00 Samenzang In het kerkgebouw Rchoboth aan de Anth. van Leeuwen hoekkade in Voorschoten wordt op woensdag 25 janu ari om 20.00 uur een samen zangavond gehouden. Er worden bekende geestelijke liederen gezongen, ledereen is welkom. Jeugdkapcl De Jeugdkapel van de Vre- deskerk in Leiden bestaat op 24 januari 30 jaar. De kapel is destijds opgericht om jonge ren op te vangen die te groot waren voor de zondags school of kinderkerk, maar nog te jong waren voor de 'echte' kerkdienst. Het jubi leum wordt op vrijdag 27 ja nuari gevierd met een reü nie. Wie de afgelopen perio de bij de Jeugdkapel betrok ken is geweest als lid of gast spreker - en nog geen uitno diging voor de reünie heeft ontvangen - kan een brief kaartje sturen met zijn of haar naam en adres en tele foonnummer naar Jeugdka pel Vredeskerk, p/a Cobel- straat 32,2313 KC in U*iden. londen anp De Britse klachtencommissie voor de televisie heeft de vele bezwaren tegen een in novem ber uitgezonden documentaire over Moeder Teresa afgewezen. Een recordaantal mensen dien de bij de Onafhankelijke Televi- sie Commissie (ITC) een klacht in tegen het programma, dat de 'mythe' rond het werk van de rooms-katholieke non in de sloppenwijken van India poogt af te breken. Volgens de documentaire 'Heli's Angel' van het ciële station Channel 4 heeft Moeder Teresa, stichtster van de orde van de Zusters der Barmhartigheid, een voorkeur voor rijken en dictators, 'hoe corrupt en wreed ze ook zijn'. De rooms-katholieke aartsbis schop van Westminster, Basil Hume, veroordeelde het pro gramma als een 'groteske kari katuur'. De ITC zei in een rapport dat ze de afschuw van de 134 kla gers kan begrijpen, maar wees erop dat de documentaire deel uitmaakte van een serie waarin programmamakers de kans kre gen gangbare meningen ter dis cussie te stellen. .Moeder Tere sa heeft een wereldwijde repu tatie voor haar goede werk te midden van de armen in veel landen", aldus de ITC. „Net als bij andere publieke personen betekent dat niet dat wat ze doet en zegt boven kritiek ver heven is." De ITC vond verder dat ge schokte kijkers in het vier dagen later uitgezonden programma 'Right to Reply' een heel andere mening over Moeder Teresa hadden kunnen vernemen. De commissie beschouwde dat programma, waarin felle kritiek op de gewraakte documentaire werd geuit, als voldoende re genwicht. Bovendien heeft de verant woordelijke redacteur bij Chan nel 4 verzekerd dat het station in toekomstige godsdienstige programma's een gunstiger licht op het rooms-katholicisme zal laten schijnen, zo meldde de commissie. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HER. KERK Beroepen: te Genemuiden; J.H. van Daalen te Ede; te Abben- broek: J. Koppelaar te Kinderdijk. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Enter: drs A A. van der Spek te Krabbendij- ke. Emmalaan 511191 BL Ouder kerk aan den Amstel. tel: 02963- 3448. CHR.GEREF. KERKEN Bedankt: voor Zwolle: B. Witzier te Utrecht-Centrum. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Doorn: J.M. Zijlstra te Kampen. Nieuwe SoW-voorzitter ds. Van Pijkeren begrijpt verontruste predikanten niet Er zal wel wat rnis zijn met de communicatie. Een an dere verklaring heeft domi nee G. van Pijkeren niet voor de oproep van 64 ge reformeerde predikanten om de ontwerp-kerkorde voor de Samen op Weg kerk af te wijzen. „Hun angst voor een zogenaam de regentenkerk lijkt me niet terecht." BREDA JAC DE WINTER Van Pijkeren is de 'kersverse' voorzitter van de Raad van de- putaten Samen op Weg, die het proces naar eenheid van de I lervormde. Gereformeerde en Lutherse Kerken coördineert en stimuleert. Tijdens de laatste vergadering van deze raad, eind vorig jaar in Leusden, werd de Bredase predikant benoemd tot opvolger van dr. J. Weernekers, die na zes jaar afscheid nam. Van Pijkeren (47) is .tl acht jaar lid van deze raad, waarvan de laatste vier jaar als vice-voorzit- ,,Ik begrijp niet goed", zegt Van Pijkeren over de op 2 janu ari gepubliceerde open brief van de 64, „waarover verontrus ting bestaat. Het gaat in de eer ste plaats niet over theologische achtergronden, maar over de structuur van de beoogde Vere nigde Protestantse Kerk in Ne derland. De ontwerp-kerkorde gaal uil van vereniging van clas ses en synoden, maar biedt aan plaatselijke gemeenten en groe pen juist die ruimte waaraan de 64 blijkbaar zo'n behoefte heb ben. De ontmoetingsplaatsen worden dus de classes en de sy node. Ter plekke evenwel kun nen mensen tot in lengte van jaren hervormd, gereformeerd of luthers blijven of besluiten P u z OPGAVE CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Dijk in alle rust (6); 7. Hij knijpt 'm op een vaartuig (5); 8. Aardappelplanter (5): 9. Voor een rondje komt de feeks op de dansvloer (5); 10. Calvinistisch vlaggetje (4); 11. Laat horen dat je het spijtig vindt! (6); 12. Die maat veroorzaakt opschudding in het café (6). Verticaal: 2. Schrijver van ,,Het dier aan de rivier" (5); 3. Dakluis (6): 4. Her stel door geschokte scheepsex- ploitanten (6); 5. Dat komt ervan als je in de tuin graaft! (4); 6. Hij wil graag bouwen, daarom ge looft hij het wel! (8); 10. Eigen zinnige barbecue (4); 11Van zo'n betrekking werd hij niet rijk (3). OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL i Pijkeren: „Iets wat gedurende anderhalve eeuw uit elkaar gegroeid is, voeg je niet z tot verenigen. Niets wordt afge dwongen." Van Pijkeren verheelt niet, dat hel uiteindelijke doel vereniging is. De federatievorm verdwijnt. Hij vreest evenwel, dat door slechte communicatie niet goed is begrepen dat er tussen de plaatselijke kerk en de synode nog altijd de classis is als ont moetingsplaats. Van een ge vreesde 'lange lijn' zal geen sprake zijn. Oecumene Bij de in Nunspeet geboren Van Pijkeren neemt oecumene een belangrijke plaats in. Het SoW- proces volgt hij vanaf de start in het laatste jaar van zijn afstude ren in Kampen. In zijn eerste standplaats - Meliskerke, Bigge- kerke en Zoutelande - daarna in Hilversum en sinds 1986 in Bre da heeft hij allerlei vormen van samenwerking gepropageerd. Van 1988 tot 1991 was hij voor zitter van de Raad van Kerken in West-Brabant en zijn vorig jaar mei geopende, zeer moder ne Lucas-kerk in Breda is niet slechts kerkcentrum van de 'Sa men op Weggers' in een Breda se nieuwbouwwijk, maar ook van de rooms-katholieken uit die wijk, die voor het gebruik ervan huur betalen. De snelle en hartelijke felicitaties van de vroegere bisschop van Breda, mgr. Ernst, bij zijn benoeming tot SoW-voorzitter, tonen aan hoezeer Van Pijkeren ook in de FOTO GPD RK Kerk van zijn regio wordt ge waardeerd. Los van enkele incidentele problemen is Van Pijkeren ver heugd over de voortgang in het verenigingsproces. „We moeten niet vergeten dat het zeer ingrij pend is. Iets wat gedurende an derhalve eeuw uit elkaar ge groeid is, voeg je niet zomaar even samen. We gaan vooral de laatste jaren met sprongen vooruit", meent Van Pijkeren. Hij ziet bijvoorbeeld in de geza menlijke synode van hervorm den, gereformeerden en luthe ranen steeds minder blokvor ming. De ontwerp-kerkorde is in eerste lezing aanvaard. Het rapport 'Mensen en structuren' over fusie op bovenplaatselijk vlak is aanvaard, zij het nog on der het voorbehoud dat het pas definitief wordt als het SoW-tra- ject geheel is afgelegd. Het aan tal SoW-gemeenten wordt ge staag groter.' „Over een dergelij ke voortgang mag je toch best verbaasd zijn", meent Van Pij keren. „Er zijn weinig wanklanken, integendeel. Daar waar een SoW-gemeente tot stand is ge komen, zie je dat mensen er geestelijk rijker en beter van worden. Kerken en mensen brengen iets van de eigen tradi tie mee. Het gaat om ontmoe ting, waarvan het de bedoeling is het beste van de ander over te nemen. Als dat werkt, worden andere dingen, bijvoorbeeld het vasthouden aan eigen traditie, secundair. Wat ik ervan zie is, dat over het algemeen de goede prioriteiten worden gesteld", al dus Van Pijkeren. Verenigende kerken Als het aan de nieuwe SoW- voorzitter ligt houdt het met de vereniging van de drie kerken, waarvan het einde van het tra ject zo rond begin 1997 ligt, niet op. „Voor mij is het geen proces op zichzelf, maar een onderdeel van oecumene." Van Pijkeren wijst erop, dat de remonstran ten en de Bond van Vrije Evan gelische Gemeenten reeds mid dels waarnemers bij SoW be trokken zijn en dat binnenkort een uitnodiging uitgaat naar de Molukse kerken om als waarne mers toe te treden. „Ik spreek liever niet over 'verenigde', maar over 'verenigende' ker ken", zegt hij, „omdat dit veel meer de oecumenische route aangeeft." En over de RK Kerk: „Laten de reformatorische ker ken en de RK Kerk elkaar in het vizier houden en waar mogelijk nu reeds samenwerken." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck Weggelopen Bankovervaller. Luistert naar de naamStengun Ster. Teruj? te bezorgen bij de E.B.I. (Extra Beveiligde Inrichting). P.S. Stef haalt soms katte- kwaad uit. HEINZ //V P£Z£ *rAM£g HO(;eT HgWZ ZUV SPg£g£HD£ FHPZ&AAS BOES HET WEER Ruig weer Voor iedereen, die zit te wachten op natuurijs, is er nog geen opbeurend vs. De circulatie boven het At- lantisch-Europees gebied behoudt haar anti-winterse inslag. Er houdt zich al enkele dagen een krachtig hogedrukgebied op boven Rusland, die is niet langer bestand te gen depressies, die de neiging heb ben steeds verder Europa binnen te trekken. Vooral in Centraal-Europa. waar januari tot dusverre flink koud was, moet de koude lucht terrein prijsgeven. De vorstgrens trekt zich terug tot ver in Oost-Europa en het zuiden van Scandinavië. Het depressiegeweld boven West- Europa speelde zich in de afgelopen dagen vooral boven de Britse Eilan den af. Regen en wind bleven bij ons binnen de perken, omdat de lage- drukcentra al bij Ierland naar het noorden afbogen. Vrijdag waren er zelfs langdurige perioden met zon. waarbij het kwik opliep van 8 tot 10 graden. Nu alle weersystemen naar het oos ten doorschuiven, komt ons land dit weekeinde in de vuurlinie van Atlan tische stormdepressies. Het ruige weer begint vanmiddag al. als een jonge, energieke storing in razende tempo via Engeland naar de Noord zee koerst. Er gaat flink wat regen vallen en de zuidwester trekt aan de kust aan tot stormachtig; mogelijk storm, windkracht 9. Komende nacht klaart het op en is er tijd vo een korte windpauze. Dan komen op de oceaan ten zuidwesten van Ier land grote hoeveelheden zachte e vochtige lucht in botsing met koude, polaire lucht. In het polaire front ontstaat een golf. die in no time uit groeit tot een actieve depressiekern. die zondagmiddag voor de Neder landse kust wordt verwacht. Het stormveld komt ons land binnen achter een warmtefront; vooral de zuidelijke helft van het land mag ri kenen op zware windschuivers. Daarbij loopt het kwik tijdelijk op tot zo'n 10 graden. De regenkaartv West-Europa toont grote gebieden, waar binnen een etmaal 20 tot 50 millimeter regen wordt voorzien Begin volgende week kalmeert het weer een beetje, maar een stabiele periode is nog ver weg. Het wordt met een graad of 6 vrij fris. De zon laat zich weer af en toe zien. maar i de polaire luchtmassa komen ook enkele gure buien tot ontwikkeling. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Engeland. Schotland, Zaterdag veel bewolking en perioden met regen of (natte) sneeuw. In het zui den veel wind. Zondag af en toe zon en vooral langs de westkusten winterse buien, later in het zuiden opnieuw toenemende be wolking. gevolgd door re gen of sneeuw. Middag- temperatuur van 4 graden in het noorden tot 9 in zuid-Engeland. België en Luxemburg: uit veel bewolking gevolgd door regen. Zondag van gen en kans op een winter se bui. Maxima van 5 gra den in de Ardennen tot 8 Midden-Frank- Zaterdag in het oosten eerst nog opkla ringen. Verder veel bewolking en perio den met regen, 700 mete ratuur oplopend den. Op 1000 wind. Middagtempe- aar ongeveer 11 gra- ;ter hoogte tempera onder nul. zondag oplo pend naar plus 4 graden. Portugal: In het zuiden zonnige perioden en kingt Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. n de Costa Verde af regen. Middagtemperatuur aan t uiteenlopend van 13 graden bij Porto tot 17 bij Faro. meer zon. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden Span|e: In het zuiden en oosten perioden met zon en droog. Elders meer bewolking en vooral in Galicië en langs de Golf van Biscaje nu en dan regen en veel wind. Zaterdag in het binnenland maxima rond 11 graden; aan de kusten tussen 14 en 18 graden. Zondag op de meeste plaatsen net iets warmer. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur circa 21 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog Middagtem peratuur iets oplopend tot ongeveer 17 graden. Italië: Zaterdag veel bewolking en vooral in het noorden en midden van tijd tot tijd bui en. soms met onweer. In de bergen bo ven de 900 meter sneeuw. Zondag op de meeste plaatsen droog en geregeld zon. Temperatuur op 2000 meter hoog te zaterdag min 5 graden, zondag oplo pend naar net vriespunt. Middagtempe ratuur van 3 graden plaatselijk in de Po- vlakte tot ongeveer 15 graden ten zui den van Rome. Corsica en Sardinië: Zaterdag eerst kans op een bui. langs de westkusten tamelijk veel wind. Daarna droog en rustiger weer met zonnige pe rioden Middagtemperatuur rond 13 graden. Duitsland: Zaterdag m het algemeen nog rustig en op de meeste plaatsen droog, maar in het noordwesten later regen en veel wind. Zondag ook elders veel bewolking en regen, sneeuwgrens in de bergen stij gend naar 1500 tot 2000 meter. Mid dagtemperatuur zaterdag tussen 2 gra den in het noordoosten tot 7 in het wes ten, zondag van het westen uit overal oplopend tot 8 graden. Temperatuur in het middelgebergte op 1000 meter eerst rond het vriespunt, zondag stij gend naar plus 5 graden. In de Duitse Alpen op 1500 meter temperatuur eerst min 2. later plus 3. Zwitserland: Zaterdag op de meeste plaatsen droog, zondag vooral in het noorden af en toe sneeuw, in de loop van de dag benden 1800 meter overgaand in regen. In Wal lis en Tessin meest droog en nu en dan zon. Temperatuur op 2000m. eerst min 7 graden, zondag rond het vriespunt. Oostenrijk: Zaterdag meest droog en in het westen enkele opklaringen. Zondag in het wes ten en noorden kans op sneeuw, later beneden 1800 meter overgaand in re gen. In het oosten droog met wat zon Temperatuur op 2000 meter eerst min 5. zondag oplopend tot het vriespunt. Polen: In het oosten eerst nog flinke opklarin gen Verder wolkenvelden en vooral zon dag regen, sneeuw of ijzel. Temperatuur langzaam oplopend tot iets onder nul in 1000 meter hoogte temperatuur oplo pend tot iets boven het vriespunt. LE ZONDAG 22 JANUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.34 Zon onder lZ-Oli. Maan op 00.00 Maan onder 10.: Waterstanden Katwijk u* Hoog water 06.40 18.51 Laag water 02.06 14.47 MAANDAG 23 JANUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.33 Zon onder 1 Maan op 00.14 Maan onder 1> Waterstanden Katwijk Hoogwater 07.25 19.45 Laag water 02.56 15.36 Weerrapporten 20 januari 19 uur: Bordeau» regenbu Cyprus zwaar tx Dub! half be*. FranMurt regen Klagenfurt m.stbanke Kopenhagen ijsregen Madrid 8 Malaga Buenos Aires halfbew Los Angeles halfbew ozo5 M COLOFON DIRECTIE B M Essenberg. G P Arnold (adj). OMBUDSAAAN R D Paauw. tel dag 9 30- 11 30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82, 2321 BM Leiden Postbus 54,2300 AB Leiden Advertenties071 -323508 ADVERTENTIES ma -vn| van 08 30-17 00 uur Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vn| van 8 30-17 00 uur Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bi|vooruitbet (ind 8TW)< nwr kwartaal 33735 '3 36^11 peraccg.ro automl \v I 31.05 t 30, .- 8, ovenge landen op aanvraag t 10 00-12 00 uur Tel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12