Leiden BV Markt loopt leeg bij flinke bries 'Bloed- en kruitsporen bewijzen liquidatie' IEL NU 2990-37071 'Gemeente gebruikt misleidende taal' Twist houdt winkel al meer dan 5 jaar dicht Containers ergernis voor gemeente en overbuurman Kilometerslange file op A4 door kettingbotsing VVD door Langenberg 'genept' LEIDEN ZATERDAG 21 JANUAR11995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414. PlV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Vossen yf A Door de aanleg van I ecologische verbin dingszones dreigt de Rijn streek overlast van vossen te krijgen. Inval gr De politie heeft gis- I 3 teren een groot scheepse inval gedaan bij het composteringsbedrijf Rutte Kooplui wacht sancties De Vereniging voor Ambulante Handel en Omgeving in Leiden onderneemt stappen tegen de kooplui die de weekmarkt in de Merenwijk verlaten als het waait. Zodra er ankers zijn aangebracht om de kramen vast te zetten, eist voorzitter C. Verplancke van de kooplieden dat ze tot vijf uur blijven. Zo niet dan volgen er sancties, kondigt hij aan. LEIDEN MONICA WESSELING Bij een flinke bries, zoals giste ren, staat de helft van de kra men leeg. De marktkooplui die wèl zijn komen opdraven, hou den het tegen vieren veelal voor gezien. Verplancke: „Vertrek van een paar kooplui tast het collectief aan". De problemen met de wind op het plein voor winkelcen trum de Kopermolen in de Me renwijk zijn niet goed voorzien, erkent Verplancke. „Op een plein heb je altijd meer last van wind. maar hier is het extreem. De nieuwe hoge flat zorgt voor een enorme windval. Direct naast de flat waait het vier keer zo hard als elders." De markt in de Merenwijk blijft officieel tot vijf uur open. ,En dan moeten de marktlui er ook zijn", zegt Verplancke. Hij is bereid zolang er nog geen an kers zijn, coulant op te treden. ,Maar als over een paar weken, als we ankers hebben, is dat over." Ondertussen ziet de markt in de Merenwijk er op vrijdagmor- - gen een beetje droevig uit. De ïelft van de kramen staat leeg, in de andere helft vliegen je de koopwaar om de oren. Fietsen vallen om, verpakkingsmateri aal schuift over de straat en het klapperen van de zeilen roept associaties op aan een flinke zeereis. Recht tegenover de nieuwe it heeft bloemenman W. Nieuwenburg uit Leiden zijn ilanten uitgestald. Met groot ;eduld verschuift hij ze steeds >m ze zo veel mogelijk uit de wind te houden. „Maar het is hopeloos. Ik ben al drie keer eerder weggegaan. Mijn waar verpietert waar je bij staat." Hij loopt om de stal heen, tu rend naar de grond: „Je kan ook nergens een pin in de grond slaan om met een zeiltje je kraam een beetje af te scher men." De kramen naast hem zijn leeg: „Die kooplui hebben hier vanmorgen heel even ge staan, maar echt, de kleren en sokken vlogen alle kanten op." Kaasboer Van Diemen heeft, zo verzekert hij, nauwelijks last van de wind. „Kazen zijn zwaar. Maar ik kan me voorstellen dat het niet meevalt om met deze wind een paar panties op je kraam te houden.". Ook hem is opgevallen dat er nogal wat kooplui vroegtijdig hun spullen inpakken. Dat ligt zijns inziens niet alleen aan de wind. „Er zijn kooplui die, als het niet écht lekker weer is, het al voor gezien houden. Da s jammer, want dat schaadt het imago van de markt." De broodverkoper van Blok huis Banket vertrekt nooit vroe ger. „Als je waar hebt die oud kan worden en die dus gewoon verkocht moet worden, blijf je wel. Kijk maar, de groente- en visboer blijven ook gewoon staan." De sokkenman kent zijn klanten. „Die komen altijd tus sen half twee en vier. Dus blijf ik in elk geval tot die tijd. Maar het valt niet mee: normaal sta ik hier met twee kramen, nu voor de zekerheid maar met één." Begrijpelijk, want helemaal zon der gevaar is het niet. De 'kunstbenen' met panties zwaaien vervaarlijk heen en weer. Buurtcomité tegen 'parkeervrijeOude Rijn LEIDEN LOMAN LEEFMANS ,De gemeente Leiden gebruikt ^misleidende taal. Parkeercom- fort? Van comfort is wat parke ren betreft in het hele centrum ;een sprake. Kwaliteitsimpuls? Iet aanleggen van een riool, hel lerbestraten van een weg die al ien jaar slecht is en het renove- en van de kade die al jaren te ug had moeten worden opge- Tcnapt, is gewoon een ordinaire ervangingsinvestering", aldus van Son van buurtvereniging 'ancras West die gistermiddag 'ij de commisie beroep en be- aar de vloer aanveegde met argumenten van de gemeen te om een twintigtal parkeer plaatsen op de Oude Rijn op te Beffen. De gemeente wil het autoge- iruik in de binnenstad terug- lringen en als allereerste stap tomen vrijwel alle parkeerplaat - en op de Oude Rijn tussen loogstraat en Hooglandse u'rkgracht te vervallen. De be woners en winkeliers zijn daar liet over te spreken. Én Van De dichtgespijkerde winkel aan de Churchill laan. Al meer dan vijfjaar staat het pand leeg. FOTO HINK BOUWMAN LEIDEN LOMAN LEEFMANS Een winkelpand aan de Chur- chilllaan 1 staat al meer dan vijf jaar leeg als gevolg van een twist tussen een bekende Leidse sla ger en woningbouwvereniging Zijl en Vliet. Het vbetbeilrtt wüde tn 1989 een snackbar in het pand vesti gen. Zijl en Vliet weigerde dat. Een reeks processen volgde maar de winkel bleef in de tus sentijd leegstaan, tot ergernis van de buren. Het winkelpand was lange tijd een filiaal van slagerij Zandber gen. Deze huurder wilde er ech ter in oktober 1989 een snack bar in openen. De lichtreclame werd op het dak aangebracht maar tot frituren is het nooit ge komen. „Die winkels zijn be doeld als dagzaken. Een snack bar met flipperbakken, jeugd en brommers en ook open né zes sen, dat wilden we niet toe staan", aldus woordvoerder F. Barnhoom van Zijl en Vliet. Zandbergen hield echter voet bij stuk. maakte de huur keurig over. maar mocht het winkel pand gedurende de rechtszaak niet onderverhuren. Dus bleef het leeg en maakt het inmiddels een verpauperde indruk. Vooral dat laatste is een doorn in het ook van de twee winkels die naast de oude slager liggen. De haarmodezaak en de bloemen winkel zitten op een goede loca tie maar moeten een slordige aanblik naast zich dulden. „De binnenkant is de verant woordelijkheid van de huurder. De buitenkant moeten wij doen. Ik weet dat het pand in elk geval in april wordt geschil derd", aldus Burnhoorn, die ver wacht dat de rechtszaak tot de Hoge Raad wordt uitgevochten en nog wel een tijd kan duren. LEIDEN LOMAN LEEFMANS „Natuurlijk mag er wel eens op de openbare weg worden gela den of gelost. Dat doe ik ook, we zitten nu eenmaal op een indu strieterrein en niet in een safari park. Maar bij de firma Kluivers gebeurt dat bijna de hele dag en dan kan er niemand tneer door." Dat zei directeur N. van Remundt van het bedrijf Tech- nico wasserijtechniek gister middag bij de commisie beroep en bezwaar. De firma Kluivers Recycling is gevestigd aan de Admiraal Hel- frichlaan, tegenover Technico. Al acht jaar staan er containers van Kluivers buiten het eigen bedrijfsterrein op parkeervak ken langs de weg. Naar aanlei ding van klachten van Van Re mundt bekeek de afdeling milieu van de gemeente de situ atie opnieuw en vond dat de containers weg moeten. Zo niet. dan volgt een dwangsom van 250 gulden per dag. „Het is inderdaad jaren ge doogd. maar het beleid is aan gescherpt. De gemeente wil best meedenken, maar het blijft de verantwoordelijkheid van Kluivers", aldus milieu-ambte naar A. Offereins. Raadsman j. Hinnen voerde namens Kluivers aan dat het bedrijf aan elke aan gedragen oplossing zal meewer ken en reeds lange tijd naar al ternatieven zoekt. Daarom zou een dwangsom overbodig zijn. „Ik denk dat er binnen een jaar een definitief einde aan de situ atie kan komen", aldus Hinnen. Offereins bleef echter volhou den dat de containers zo snel mogelijk weg moeten: „Anders krijg je een precedentwerking. Dan kun je andere bedrijven ook niet meer dwingen om za ken als containers van de open bare weg te halen. De commis sie brengt binnenkort advies uit aan burgemeester en wethou ders. Pas daarna zou de dwang som in werking kunnen treden. Op de rijksweg A4 is gistermiddag een kilometerslange file ont staan na een kettingbotsing ter hoogte van Zoeterwoude. Het ongeluk gebeurde volgens ae politie toen een 31 - jarige man uit Zevenhuizen op een remmende voorganger knalde. Vervolgens reden nog twee automobilisten daar bovenop. De politie ver moedt dat de bestuurders te weinig afstand hebben gehouden. Er zijn geen gewonden gevallen. Wel stond het verkeer lot Leids chendam vast. De stremming duurde ongeveer een uur. Son vond het ook niet kies dat de periode waarin bezwaar kon worden aangetekend tegen de voorstellen van de gemeente in de zomervakantie had gelegen. Verder mocht Leiden van hem ook niet spreken van 'compen satie' van parkeerplaatsen op de Kaasmarkt. „Dat zijn gewoon plaatsen die al bestaan, maar nu worden gereserveerd voor vergunninghouders", aldus Van Son. Ambtenaar J. Vellekoop vond ook dat de inspraakperiode on- gelukig was gekozen: „Maar de Kaasmarkt is wel een redelijk al ternatief', aldus Vellekoop. Voorzitter B. Olivier van de commissie was op zijn beurt niet te spreken over de voor dracht van Van Son. „Het gaat alleen om het besluit van de ge meente om een aantal parkeer plaatsen op te heffen. Al dat an dere hoort bij de inspraak thuis" aldus Olivier die samen met de leden van zin commissie bin nenkort een advies aan burge meester en wethouders geeft in deze zaak. Informatie- bijeenkomst takendiscussie I Op maandag 23 Januari a.s. wordt in dc Burgerzaal van het stadhuis een informatiebijeenkomst gehouden over de gemeentelijke takendiscussie. Het i B en W zal een toelichting I seven op de voorstellen die in dat kader zijn gedaan. De bijeenkomst die voor iedereen toegankelijk is, T J begint om 20.00 uur. Qb| LCICLCTI Ingang: Stadhuisplein. LEIDEN ERNA STRAAT5MA VERVOLG VAN VOORPAGINA Uit bloed- en kruitsporenonder- zoek blijkt volgens het Open baar Ministerie dat de 32-jarige Voorschotenaar de dader is van een dodelijke schietpartij bij de Groenoordhallen. De daarbij om het leven gekomen 36-jarige Waalwijker is drie keer van dichtbij in het achterhoofd ge schoten, terwijl hij in een auto zat. „Vast staat dat het slachtof fer niet door verdwaalde scho ten om het leven is gekomen. Die drie kogels zijn van zeer korte afstand op zijn hoofd ge schoten." LEIDEN W1M KOEVOET WD-fractievoorzitter A. Geert- sema denkt dat hij in het ootje is genomen door D66-wethou- der P. Langenberg. Hierdoor is de WD de kans ontnomen een kandidaat uit eigen kring naar voren te schuiven voor de functie van commissaris bij de- Kabelmaatschappij Rijnland (KMR). Geertsema heeft schrif telijke vragen over de kwestie gesteld. Langenberg was niet bereikbaar voor commentaar. Dinsdag vroeg Geertsema in de raadsvergadering naar de stand van zaken van het door de gemeente te vervullen com missariaat bij de KMR. Langen berg antwoordde dat hij dat niet wist en dal hij op onder zoek zou uitgaan. Twee dagen later had Geertsema contact met de KMR over een ander onderwerp. Uit dat gesprek bleek dat een dag eerder Lan genberg zelf met instemming van alle andere commissaris sen was benoemd. Geertsema kan bijna niet ge loven dat Langenberg dinsdag avond niet wist dat hij een dag later zou worden benoemd. Hij wil verder weten wanneer in de Leidse gemeenteraad een voor dracht is gedaan, hoewel hij zelf het antwoord op die vraag al weet: in raadsverband is die voordracht helemaal niet ge daan. De laatste vraag luidt: „In een periode van acht dagen is dit nu de tweede keer dat D66- wethouders niet in staat zijn de raad juist te informeren. Wat gaat het college voor actie on dernemen om hierin verande ring te brengen?" Geertsema doelt op de perikelen rondom D66-wethouder H. de Goede die zonder de raad te informe ren met Leids geld een stuk Bulderbos bij Schiphol heeft gekocht uit protest tegen de plannen tot uitbreiding van de luchthaven. De politie heeft na de schiet partij twee vuurwapens gevon den, waarvan een in de buurt van de Voorschotenaar. De ver dachte werd ongeveer honderd meter van de auto gevonden, met twee kogels in zijn jaszak. De kogels waren van hetzelfde kaliber als waarmee op de Waalwijker werd geschoten. Op ongeveer 160 meter van de auto werd een tweede vuurwapen gevonden. Dit wapen is niet ge bruikt. De verdachte bleek na de schietpartij het horloge van de omgebrachte bestuurder van de auto te dragen. „Dat zie je wel vaker bij liquidaties," aldus offi cier van justitie Kuipers. „Dat het horloge wordt afgenomen als bewijs van de verrichte daad." Advocaat Doedens stelde vast dat er wegens gebrek aan be wijsmateriaal vrijspraak moet volgen. „Met de nodige be scheidenheid moet ik zeggen dat ik in mijn carrière als raads man nog maar zelden een zaak heb meegemaakt waarbij je denkt: hoe is dit nou gegaan?" De verdachte zelf beweert dat hij pas enkele dagen na de schietpartij van de politie hoor de dat iemand was doodge schoten. Hij was op dat mo ment in het ziekenhuis voor be handeling van zijn beenwond. Voor de aanwezigheid van uu tronen in zijn jaszak en het dra gen van het horloge van de Waalwijker heeft hij geen ver klaring. De verdachte is door veel bloedverlies enige tijd bui ten bewustzijn geweest. De twee overige mannen die zich volgens de verdachte ook in de auto bevonden zijn spoor loos. De Voorschotenaar zegt dat hij zijn gezelschap heeft ontmoet op de Nieuwe Bees tenmarkt. Ze zouden hem ge vraagd hebben mee te gaan in een auto omdat ze 'iets met hem hadden te bespreken'. De Voorschotenaar beweert dat hij de drie mupnen daarvoor nooit eerder had gezien. Een bekende van het slacht offer heeft onlangs tegenover de politie verklaard dat de 36-jari ge Waalwijker op 8 juni naar l eiden ging om 'iemand te ont moeten die werk voor hein had'. De Waalwijker zou ge vraagd zijn om Turlue illegalen naar Nederland te vervoeren. De rechtbank doet uitspraak op 3 februari. TinÏshdak Dakpanplaat FINHH hnnutf—y Hel gemeentebestuur van Leiden heeft begin januari een reeks bezuinigingsmaatregelen voorgesteld met een totale omvang van 18,6 miljoen gulden. Het geld is nodig om tekorten te dekken en nieuw beleid te betalen van de BV Leiden. Veel instellingen en activiteiten krijgen - als de gemeenteraad de maatregelen van het college overneemt - minder of zelfs helemaal geen geld meer. De komende weken laat het I^eidsch Dagblad zaken de revue passeren: vandaag het schoolzwemmen. „Het schrappen van het school zwemmen in Leiden zou zonder meer een ramp betekenen", zegt J. l olkers, hoofd van de Toonladder. „Onze school heeft veel allochtone kinderen. Ik heb het sterke vermoeden dat juist deze groep straks niet meer zal leren zwemmen." Hij is niet de enige leerkracht die er zo over denkt. Ook zweminstructeurs en ouders hebben problemen met de voorgenomen bezuini ging Vorig jaar werd het zwemmen teruggebracht tot één jaar. Al leen Kinderen die hierna hun diploma A nog niet hebben, mogen doorgaan. Uit bezuini gingsoverwegingen gaan er stemmen op om het leren zwemmen nu maar helemaal aan de ouders over te laten. J. Ouwcrkerk is directeur van de Korte Vliet, een school voor zeer moeilijk lerende kinderen. Hij noemt het zwemmen juist voor zijn leerlingen belangrijk, om dat ze meer bewegingsproble men hebben dan andere kinde ren. Het is voor hen ook niet ge makkelijk om buiten schooltijd elders les te krijgen. Bij gewone zwemclubs kunnen kinderen met (ernstige) handicaps vaak niet terecht. Bovendien doen deze kinderen er meestal langer over om te leren zwemmen. „Ik ben er dan ook van overtuigd dat een deel van onze kinderen niet zal leren zwemmen als de ze maatregel doorgaat." H. Beijersbergen, die zelf een kind op de Korte Vliet heeft, noemt het niet eenvoudig om als ouder zelf voor zwemles te zorgen. „Vaak zijn die lessen rond etenstijd. Het is een enor me belasting voor een gezin als er meer kinderen ziin. Je kan als ouder natuurlijk kiezen voor privé-lessen. Maar daar hangt een prijskaartje aan dat niet ie dereen kan betalen." M. Boom. voorzitter van de ou derraad van de Ioonladder, kent geen ouders die de maat regel toejuichen. „Wél vinden sommigen het redelijk dat kin deren met een zwemdiploma niet langer meedoen. Maar wat doe je dan met die groep? Je hebt maar één docent.' Boom vindt persoonlijk dat zwemles sen tot de verantwoordelijkheid van de ouders behoren. „Maar ik weet dat er kinderen zijn die dan niet meer leren zwemmen. Daarom moet het schoolzwem men - zeker voor de groep die nog geen diploma heeft blij ven bestaan. Nederland is zo waterrijk, dat een zwemdiploma uit het oogpunt van veiligheid een vereiste is." J. (^jrri-ljé, zweminstructeur en bedrijfsleider van het Vijf Mei bad, sluit zich hierbij aan. Hij vreest een toename van het aantal verdrinkingsgevallen. Sommige ouders kunnen of wil len hel niet opbrengen om een paar jaar lang elke week met nun kind naar zwemles te gaan. „Bovendien is schoolzwemmen belangrijk omdat kinderen leren zich beter te bewegen. Ook is het goed voor hun mentale ont wikkeling." De instructeur en zijn collega's zijn bovendien bang dat het zwembad op langere termijn minder mensen zal trekkeu. Wie als kind niet goéd heeft le ren zwemmen, stapt later niet snel een zwembad binnen. En het verlies aan inkomsten mof! het bad op andere manieren opvangen. Als de gemeente toch wil bezui- mgen. ikm iiiI orri ljr lu i brter om ouders een bijdrage te vra gen voor de zwemlessen. Of an ders moet U'iden er maar toe overgaan om de lessen te be* fflftwn tot df groep diplomalo ze kinderen „Zo n maatregel heeft consequenties. Kinderen die buiten school hun diploma hebben behaald, worden er het slachtoffer van. Maar beter zul ke maatregelen dan afschaffing van het schoolzwemmen." DORTTH UGTVOrr Zweminstructeur J. Correljé vraagt ouders liever bijdrage voor schoolzwemmen. FOTO BIN DF BRUYN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11