Dreiging met boete bij WAO slaat aan Binnenland Douane onderschept 60 procent méér drugs Gevangene die zich netjes gedraagt, komt eerder vrij Gronings krakersbolwerk ontruimd Groenen eisen onderzoek naar uitdiepen Westerschelde België wijst Nederlandse asielwet af 4 Meer jongeren stemmen extreem-rechtse partij 'Robin Hoodteam' rolt oplichtersbende op EXTRA BELONING OP ENERGIE-ZUINIGE KOELKASTEN! WOENSDAG 18 JANUARI 1995 Brazilië wil afgedankte tanks wel den haag Het ministerie van defensie onderhandelt met Brazi lië over de verkoop van 180 overtollige Leopard-I tanks van de landmacht. Ze moeten een ton per stuk gaan kosten. De Brazi lianen hebben echter ook contact met een ander, niet nader ge noemd NAVO-land dat Leopard-I tanks in de aanbieding heeft, zegt Defensie. Dat kan alleen Duitsland of België zijn. Een Brazi liaanse delegatie is momenteel in Europa om over de aankoop te onderhandelen. Kaper KLM-toestel voor gerecht dusselsdorf Een 42-jarige Egyptische man die in augustus 1993 een KLM-toestel met 135 mensen aan boord kaapte tijdens een vlucht van Tunis naar Amsterdam, moet op 6 februari terecht staan voor de rechtbank in Düsseldorf. Hij wordt beschuldigd van gijzeling en van verstoring van het luchtverkeer. Ondanks zijn verminderde toerekeningsvatbaarheid, kan hij tussen de drie en elf jaar cel krijgen. De kaper wilde een landgenoot vrij- krijgen die in de VS vastzat voor mogelijke betrokkenheid bij de aanslag op het World Trade Centre in New York in februari 1993. Geen hoofd in afvalberg twelloDe ME van de regiopolitie Noord- en Oost-Gelderland heeft gisteren de hele dag vergeefs gezocht naar een menselijk hoofd in een afvalberg van de Veluwse Afval Recycling (VAR) in Twello. In totaal moeten dertien ME'ers negenhonderd kubieke meter GFT-afval doorzoeken. Daarvoor zijn vier dagen uitge trokken. Een medewerker van het afvalbedrijf zag vorige week in een flits een menselijk hoofd op een van de afvalbanden liggen. Hij schrok zo dat hij vergat de band stil te zetten. Daardoor ver dween het hoofd op een afvalberg onder een hoop rommel. Vrouw in Zaanstad doodgestoken zaanstad De politie heeft gisteren in een woning aan de Jas persstraat in Zaandam een doodgestoken vrouw aangetroffen. Twintig minuten later hield zij een 29-jarige man uit Zaandam als verdachte aan. Een recherche-bijstandsteam van vijftien per sonen onderzoekt het delict, aldus de politie. Vereniging voor weekend-OV'ers Amsterdam Speciaal voor studenten met een weekendkaart voor het openbaar vervoer is de landelijke vereniging lOOPROmille opgericht. De organisatie wil deze studenten, die ruim in de minderheid zijn, met elkaar in contact brengen en hun belangen behartigen. De vereniging is opgericht door twee Amsterdamse en een Eindhovense student. lOOPROmille wil voorkomen dat de weekend-OV wordt afgeschaft. De vereniging vindt het merkwaardig dat weekend-OV'ers evenveel voor hun document moeten betalen als de bezitters van een weekkaart. den haag gpd De douane heeft vorig jaar ruim 58 procent meer drugs onder schept dan in 1993. In totaal werd bij 1100 zaken 188.353 kilo verdovende middelen gevon den^ met een straatwaarde van 'ruirrf twee miljard gulden. De meeste drugs kwamen per stphip 'Nederland binnen, en dan met name in Amsterdam. De stij ging wordt toegeschreven aan betere controle. Ook blijken de partijen drugs steeds groter. Net zoals het jaar ervoor werd in 1994 meer cocaïne, hasj en marihuana onderschept. De douane vindt vooral de toena me van marihuana (57.544 kilo) en cocaïne (3.566 kilo) opval lend. In Vlissingen werden bij voorbeeld vijf ladingen cocaïne uit Suriname aangetroffen, met een totale omvang van 220 kilo. De hoeveelheid opgespoorde heroïne daalde, van 110 naar 99 kilo. Dat komt volgens de doua ne doordat deze drug vooral DEN HAAG GPD Minister Sorgdrager van justitie wil gevangenen die zich voor beeldig gedragen eerder op vrije voeten stellen. Gedetineerden die zich precies aan het regime houden, kunnen na het uitzit ten van de helft van hun straf al op vrije voeten komen. Deze 'bonus' geldt niet voor crimine len die de gevangenisregels overtreden. Wie zich herhaalde lijk misdraagt, moet zijn hele straf uitzitten. Nu komen gevangenen na het uitzitten van tweederde van hun straf op vrije voeten. Deze 'vervroegde invrijheidsstelling' t niet een (Advertentie) Het landelijk overleg tussen werkgevers en werknemers in het streekvervoer over de CAO 1995 heeft nog niet tot resultaat geleid. In verband hiermee hebben de vakorganisaties tot staking opgeroepen op donderdag 19 en vrijdag 20 januari a.s. Openbaar vervoer-reizigers in stad en streek dienen er rekening mee te houden dat de dienstregeling met de gele streekbussen en Interliners op deze dagen zeer onvolledig wordt uitgevoerd. Het reizend publiek wordt geadviseerd zich via radio, krant, TV en/of OV Reisinformatie 06-9292 (50 ct p.m.) op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen. De NZH-directie betreurt het zeer dat het arbeidsconflict de streekvervoerreizigers direct treft. Fonds legt bedrijven 400 miljoen gulden aan heffingen op De dreiging van een forse WAO-boete zet vele werkge vers aan extra moeite te doen om deels afgekeurde werk nemers een andere passende baan aan te bieden. Dat blijkt uit gegevens van het Algemene Arbeidsongeschikt heidsfonds. Inmiddels is in 1993 en in de eerste drie kwartalen van 1994 meer dan 400 miljoen gulden aan boetes opgelegd. in de eerste drie kwartalen van 1994 gaat het om 36.697 werk nemers die na een jaar ziekte wet en een jaar WAO nog geen passend werk hebben gevon den. In totaal is de voormalige werkgevers voor 404,9 miljoen gulden aan boetes opgelegd, dat is ruim tien mille per arbeids ongeschikte. Over een kleine maand, op 15 februari, moet de hoogste na tionale rechter in de sociale ze kerheid, de Centrale Raad van Beroep, een principieel oordeel vellen over de WAO-boete. Af wijzen van het boetestelsel kan verstrekkende gevolgen hebben. Van de tot eind september vorig jaar opgelegde boetes is inmid dels bijna de helft, 191,8 mil joen gulden, geïnd. Werkgevers die met boetes zijn geconfron- In 1993 werd over 30.300 aange zegde boetes een beslissing ge nomen. In ruim de helft van de gevallen. 15.860 werknemers, werd uiteindelijk geen boete opgelegd. Volgens het fonds bo den de werkgevers in een derde van de gevallen (5.187) hun ex- werknemers passend werk aan. De eerste drie kwartalen van 1994 geven een vergelijkbaar beeld te zien. Van de 43.749 aangezegde boetes werden er 21.496 niet opgelegd. In 6.781 gevallen Kwam dat omdat de WAO'ers weer aan het werk wa ren bij hun eigen werkgever. Zoals gezegd hebben werkge vers inmiddels meer dan 400 miljoen gulden aan WAO-boe- tes moeten betalen. In 1993 en over land binnenkomt. Door het wegvallen van de bin nengrenzen controleert de dienst niet meer aan de lands grenzen. De vangsten op Schiphol wa ren vergelijkbaar met 1993. Het gaat daarbij vaak om kleinere partijen hasj en cocaïne, vari ërend van enkele grammen tot enkele tientallen kilo's. Vluch ten uit Colombia, Venezuela en Suriname blijven de speciale aandacht van de douane hou den. Marihuana komt vooral uit West-Afrika (met name Ghana en Nigeria) en Zuid-Amerika ons land binnen. De hasj komt 'ogenschijnlijk' uit Mozambi que en Zuid-Afrika, maar de douane weet zeker dat dit slechts doorvoerlanden zijn. In werkelijkheid zijn Centraal-Azië en Pakistan de boosdoeners. De cocaïne komt met name uit Zuid-Amerika en het Caraïbisch gebied. Sorgdrager wil bonus-malus invoeren recht dat afhankelijk is van het gedrag van de gedetineerde. Door goed gedrag te belonen verwacht Justitie dat het ge makkelijker wordt de orde bin nen de gevangenismuren te handhaven. Bovendien komen er meer cellen vrij voor het vast houden van nieuwe arrestan- Sorgdrager zei gisteren bij de behandeling van haar begroting in de Eerste Kamer dat ze van plan is voorwaarden te verbin den aan het vervroegd heenzen den van gedetineerden. Deze vervroegde vrijlating zou 'flexi bel' in de tweede helft van de opgelegde straf moeten worden toegepast. Groningen De Mobiele Eenheid heeft gisteren het laatste krakersbolwerk in de binnenstad van Gronin gen ontruimd. Dat ging niet geheel vlekkeloos. Een groepje van zeven krakers verschanste zich in de panden. Tientallen sympathisanten wierpen op straat barricades op en staken huisraad in brand. Daar door was het verkeer enige tijd gestremd. Politie en brandweer werden met verfbommetjes bestookt. Het gekraakte pand wordt gesloopt. Er komen appartementen voor in de plaats. foto reuter dennis beek teerd, hebben massaal gehoor gegeven aan de oproep van hun werkgeversorganisaties daarte gen in beroep ie gaan. Bestuursrechters in Amster dam en Assen hebben veel werkgevers in het gelijk gesteld. Dat gold met name wanneer de werknemer inzage in het dos sier weigerde. Dan schrapte de rechter de boete. De werknemer op zijn beurt heeft evenwel alle recht om zijn persoonlijke me dische gegevens niet aan de openbaarheid prijs te geven. Organisaties in de sociale ze kerheid houden er ernstig reke ning mee dat de Centrale Raad de lagere bestuursrechters zal volgen. In dat geval staat uit sluitend beroep open bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Dan gaat het om de vraag of de 'malus' echt een boete is. Er is inmiddels een papieren meerderheid in de Tweede Ka mer die de omstreden YVAO- boetes wil afschaffen. Maar of dat met terugwerkende kracht moet. staat nog ter discussie. Ook het kabinet wil van de boe te af, maar pas op termijn. straatsburg-hilversum Een onderonsje in Antwerpen van minister van buitenlandse zaken Van Mierlo, de Vlaamse premier Van den Brande en premier Kok even na de ondertekening van de Belgisch-Nederlandse 'waterverdragen' en afspra ken over culturele samenwerking. foto anp to oudenaarden en schorren langs de Westerschelde bij het .ifgrn ven verdwijnen. Die zijn nu een belangrijk voed sel en broedgebied voor tientallen vogelsoorten De afgevaardigden willen dat de commissie ook tie voorgenomen versterkingen van de oevers en de kanalisering van de vaargeul in haar ondst zoek betrekt. Volgens hen heeft de Nederland»»- regering al eerder verzaakt een rapportage ovei de gevolgen voor het milieu op te stellen bij de verzwaring van rivierdijken langs de Maas. Waal an Dijk is het eens tul-t jen Links. Hij brak van ins voor het alsnog ma ond het onjuist dat het niet over de milieu-as Nederland en Vlaanderen hebben gisteren offï cieel een punt gezet achter de 25 jaar oude twist over de uitdieping van de Westerschelde en het schoonmaken van Maas en Schelde. De gesloten waterverdragen, waarop inmiddels kritiek is geuit duor de Groenen in het Europees Parlement en door RPI -kamerlid Van Dijk, voorzien in een cir ca 550 miljoen kostende uitdieping van de Wes terschelde. De haven van Antwerpen wordt zo voor grotere zeeschepen beter bereikbaar. De Nederlandse Europarlementariër N. van Dijk (Groen Links) en haar Belgische collega M. Aelvoet (Agalev) hebben bij de Europese om missie geprotesteerd tegen het ontbreken van een milieu-effect rapportage (MER). Ze vragen de Commissie het project te toetsen aan Europese richtlijnen voor milieu en vogelbescherming. Van Dijk en Aelvoet wijzen op kritiek van na tuurbeschermers in Nederland en België op de verdieping van de vaargeul. Ze vrezen dat slikken erlid L Het RPI ka zijn naamgenoot van G morgen op Radio 1 een ken van een MER. Hij Nederlandse parlcmeni pecten van het uitdiepen heelt kunnen deba ren. Van Dijk zei te vermoeden dat diverse het Zeeuwse bezwaar /uilen België vindt de Nederlandse asielwet Veilige derde landen onacceptabel. De wet komt neer op het eenzijdig door schuiven van de verantwoorde lijkheid naar België. Dat heeft de Belgische minister Vande l.anottc (Binnenlandse Zaken) deze week in een brief aan staatssecretaris Schmitz (Justi tie) laten weten. Vande lanotte eist op korte termijn overleg over de kwestie. Schmitz heeft daarin toegestemd. Met de wet kan Nederland asielzoekers die door een ander 'veilig' land naar Nederland zijn gekomen, terugsturen naar dat land. Schmitz vond overleg met België en Duitsland in eerste in stantie niet nodig, maar Vande l^notte heeft haar laten weten dat „niet op zijn medewerking gerekend moet worden, zolang de wet strijdig is met eerder ge maakte afspraken." Werkloosheid blijft stabiel voorburg De werkloosheid laatste kwartaal va hoog als in het tweede en derde kwartaal: 480.000 geregistreerde werklozen. Dat meldt het CBS. In het eerste kwartaal van '93 steeg het cijfer nog aanzienlijk, in april hegon een daling. In de tweede helft van het jaar stabili seerde de werkloosheid zich. r de nodige vergunningen zullen wordftn I. Standpunten worden echter niet harder utrecht «anpZe schallen dat cuitfcu houdc.' den don duizenden extreem rechtse jongeren in een organi satie zitten, liet gaat dan vooral om rechtse skinheads die vaak Er is geen sprake van een Ver harding onder jongeren met ex treem rechtse ideeën. Maar er zijn wel méër jongeren die op extreem-rechtse partijen als Centrumdemocraten van Jan maat en de Centrumpartij '86 stemmen. Dat blijkt uit onderzoek van de Universiteit van Utrecht door de vakgroep jeugd, gezin en levensloop. De resultaten sta.in in in t tfdat hi iit Jeugd en Samenleving. De onderzoekers hebben vooral bestudeerd hoe gezagsgetrouw jongeren zijn, hoeveel waarde ze hechten aan hun eigen cultuur en wat ze vinden^ van een gelijke positie gebeurde over een periode van een aantal jaren. Volgens de onderzoekei s zijn er veel meer jongeren die wel extreem-rechts denken, maar niet rechts stemmen. Het pet centage scholieren dat CD of CP'86 stemde, nam in 1994 toe tot 3,7 procent, het hoogste ge tal sinds 1981. De organisatiegraad binnen extreem rechts is niet bijzonder groot, volgent de onderzoekers in meer organisaties tegelijker tijd zitten. Tussen de netwerkën onderling is veel contact en fce doen vaas mee aan eikaars A ties of bijeenkomsten. CP'86 is veel populairdct oti der jongeren dan Janmaats Cf). Het kader van beide parti/ën was vroeger actief in radicale jongerenorganisaties als de Vi kingjeugd. het longerenfroht Nederland ol het Aktiefront l^lti tionale Socialisten. Die jonge renorganisaties zijn niet etg st'.i biel, netwerken van racistische skins zijn dat daarentegen we|. Tussen eind jaren zestig ën begin jaren tachtig hebben de onderzoekers de neiging tol <fh rlmlnatie van etnische rnindh heden sterk zien stijgen Na eën korte periode van vermindering 1985 de instemming t discr natie - Dat gebeurt niet alleen bij jongeren maar ook bij de oudere genera ties. Jongens zijn vaker ex treem-rechts dan meisjes. Bij de oudere generaties is dat ondet scheid kleinei Verdachten maakten voor miljoenen buit numegen anp Het 'Robin-Hoodteam' van de politiekorp sen Gelderland-zuid en Zuid-Holland-zuid heeft tien mannen uit Nijmegen en omge ving aangehouden op verdenking van het oprichten van drie criminele organisaties. Daarmee zouden zij vele miljoenen hebben verdiend, aldus een woordvoerder van de politie. Hoofdverdachten zijn een man uit Nijmegen, een man uit Maasbommel en twee mannen uit Grave. De 41 -jarige Nijmegenaar deelde af en toe in zijn woon omgeving onbetaalde, kostbare gebruiks goederen uit aan buurtbewoners. Aan deze moderne Robin Hood dankt het elf man sterke rechercheteam zijn naam. Sinds 1990 kwamen bij de politie aangif tes binnen van bedrijven die waren opge licht door de bende. De verdachten kochten zo'n tweehonderd BY"s op. verspreid over Nederland. Duitsland. België en Frankrijk. Stromannen traden op als papieren direc teur van de BV's. Ook transporteerden deze 'katvangers' goederen. Op naam van de BV's werden vervolgens honderden grote bestellingen voor onder andere telecommunicatie-apparatuur, kan toorartikelen. meubels, auto's en sieraden gedaan. Die bestellingen werden nooit be taald. Sommige leveranciers begonnen een procedure tegen een lege BV, maar dan zorgden de verdachten ervoor dat zowel de voorraden als het contante geld wegge sluisd werden. De BV ging failliet en curator en schuldeisers hadden het nakijken. In Nederland loopt de schade in de drie miljoen gulden, in het buitenland is dat ook nog eens miljoenen guldens. De Nijmege naar en de man uit Maasbommel richtten ook een kredietverstrekkende organisatie op. Zij adverteerden hiermee vooral in Duitse dag- en weekbladen. Door de aan trekkelijke tarieven reageerden tientallen Duitsers en enkele Oostenrijkers. Die be taalden. overtuigd door valse documenten, tussen de vijftien- en veertigduizend gulden als voorschot op te maken kosten. Hiervoor kregen zij een. zoals achteraf bleek, onge dekte of valse cheque terug. De organisatie haalde zo ruim 400.000 gulden binnen. De twee mannen uit Grave en de man uit Maasbommel hadden samen nog een der de criminele handel. Zij adverteerden in Nederland om belangstellenden te trekken voor investeringen in de goud- of autohan del. Ze kregen zes reacties en kregen zoge naamd goudstaven te zien, die achteraf van messing bleken te zijn. De verdachten ver dienden aan dit nepgoud 250.000 gulden. Het rechercheteam heeft bij de tien ver dachten huiszoekingen gedaan. Het vond onder meer een valse goudstaaf, een vals paspoort en een deel van de bestelde en nooit betaalde goederen. In de woningen trof de politie voor honderdduizend gulden aan pnoctaaldc communicatie apparatuur en auto's aan. Die nam de politie in beslag, evenals eigendommen van de verdachten ter waarde van 150.000 gulden, zoals een o'sen sieraden. SZE Binnenkort komt op Iedere koelkast en diepvriezer In de winkel een energlelabel. Zo kunt u gemakkelijk zien welk toestel echt energie-zuinig Is. Heeft zo'n toestel de klasse aanduiding A of B op het energlelabel, dan besparen ze de meeste energie. Met zo n energie - zuinig toestel helpt u niet alleen 't milieu. U bespaart óók op uw energiekosten, jaar In Jaar uit En bovendien krijgt u In de winkel meteen 50 gulden korting van uw Energiebedrijf. Deelnemende winkeliers herkent u aan de actiesticker. BIJ hen kunt u nu al profiteren van de mllleukorUng. Informeer naar de voorwaarden van de actie. UW ENERGIEBEDRIJF ADVISEERT. 42>-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3