Leiden Station in Merenwijk dichterbij Voorlopig geen referendum over buitenbaden Allochtone vrouwen overwinnen schaamte Spoorloos Inschrijving Leids Dictee Overleg over verwarming in impasse Rugletsel na botsing vNDAG 16 JANUAR11995 9 Referendum yt /t De fractie van D66 I I in de gemeenteraad van Leiderdorp wil een re ferendum over de toe komst van de markt. 'Druk is van de ketel' jet actiecomité dat strijdt voor behoud van zwembad De Zijl staakt de pogingen om een refe rendum over de toekomst van de Leidse buitenbaden van de grand te krijgen. Het besluit van burgemeester en wethouders om De Vliet en De Zijl tot mini maal 1999 open te houden, is voor het actiecomité een reden om de strijd voorlopig niet voort te :etten. We kunnen nu moeilijk een referendum aanvragen voor een kwestie die pas in 1999 weer spelen," zegt C. Lafeber van het actiecomité in Leiden- Noord. Eind 1994 zamelde de actiegroep zon 2.000 handteke ningen in voor een referendum over de toekomst van de twee Leidse buitenbaden. Om een re ferendum mogelijk te maken, zouden in tweede instantie nog eens 2.500 handtekeningen no dig zijn. De toekomst van De Zijl en leiden «aap rietveld Aanvankelijk wilde het ministe rie van verkeer en waterstaat de NS en de gemeenten voor de te- korter laten opdraaien. En daarn.ee raakte de bouw van het stition Merenwijk - en an dere rieuwe treinstations in Ne- derlard - in het gedrang. Wet houder P. Langenberg heeft nu weer goede hoop, dat het sta tion in 1996 in gebruik kan wor- Iden gnomen. 1 In indere gemeenten - zoals fVoonout en Hillegom - is de brie/ van de NS aanleiding tot bezorgdheid. Die gemeenten gaar er van uit dat hun stations op ajn vroegst in 1998 worden aangelegd in plaats van 1996. Zij vinden dat uitstel onaan- Naar Langenberg is voor wat Vechtersbaas aangehouden eiden Bij een vechtpartij op de Boommarkt is dit weekeinde ;en 25-jarige Leidenaar met een mes in zijn hand gestoken. De iader, een 21-jarige man, ontkent dat hij met opzet heeft uitge haald. De man zei dat hij het mes had getrokken om zich te ver dedigen tegen een groep mensen door wie hij zich bedreigd voelde. De steekwond zou zijn ontstaan toen iemand het mes wilde afpakken. De ruzie ontstond in een café aan de Vrouwen- steeg. Buiten vielen er klappen. De 21-jarige man is door de po litie aangehouden. Man vernielt ruit broer leiden Een boze 42-jarige Leidenaar heeft zaterdag een steen door de ruit van het huis van zijn broer aan de Leemansstraat nan verdacht zijn zes jaar oudere broer ervan, het zijn vrachtwagen te hebben vernield. Bij de wraak actie raakte de vriendin van de broer licht gewond. Ook de dader raakte gewond toen hij met zijn hand een ruit van de deur in- Leidenaar valt van dak lbden Een 50-jarige Leidenaar heeft zondag buik- en rugletsel opgelopen bij een val van de serre van zijn huis aan de Hooi gracht. De man maakte een smak van bijna vier meter. De poli tie vermoedt dat de man geen goed schoeisel droeg. Succesvolle kerstactie leiden De kerstactie van de Stichting Leiden Dalmacija heeft cuizend gulden opgeleverd. De actie bestond uit de verkoop van produkten die door bewoners van het Kroatische schiereiland Ciovo zijn gemaakt. De opbrengst komt geheel ten goede aan de bevolking. Omdat de actie zo succesvol was verlopen, breidt de zal haar verkoopactiviteiten in hetvoorjaar uit. Man rijdt tegen lichtmast leiden Een 38-jarige automobilist Eindhoven is dit weekeinde op de Dr. Lelylaan uit de bocht gevlogen en tegen een lichtmast gereden. De man liep verwondingen op aan borst en vingers over. Zijn mede-passagier, een 42-jarige Noordwijker, hield aan het ongeval twee gebroken armen en hoofdletsel over. Beiden zijn opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Winkelende Leidenaar geschept leiden Een 52-jarige Leidenaar was juist bezig met het inladen van zijn boodschappen toen een automobilist hem schepte bij de St. Jorissteeg. Deze 49-jarige Katwijker nam de bocht bij het Levendaal te ruim en kwam uit op het trottoir. De onfortuinlijke Leidenaar belandde op de motorkap en vervolgens op het weg dek. Hij kon ter plaatse worden behandeld. In gestolen auto aangehouden leiden Een 21-jarige Leidenaar is het afgelopen weekeinde aan gehouden in een gestolen auto. De wagen werd 18 december ontvreemd aan de Paramaribohof in Leiden. De man gaf op de wagen wegens geldgebrek te hebben gestolen. Hij had er reeds duizend kilometer in gereden. De man had geen geldig rijbewijs. De Vliet kwam vorig jaar op de tocht te staan, omdat beide ba nen als mogelijke bezuinigings posten van de gemeente wer den genoemd. De sluiting van een of beide baden maakte on derdeel uit van een reeks van 90 bezuinigingsvoorstellen van de gemeente. Lafeber is blij dat de 'ergste druk van de ketel' is. De woord voerder van het actiecomité is tevreden met uitstel van een be sluit over de toekomst van De Zijl. „Onze doelstelling is ge haald. De buitenbaden blijven open. Ik denk dat onze acties daartoe zeker hebben bijgedra gen." Sportwethouder H. de Goede (D66) zegt dat de toekomst van beide buitenbaden afhangt van de bezoekersaantallen. Voor De Vliet geldt een streefcijfer van 75.000 bezoekers per jaar. Voor De Zijl moet zo'n norm nog worden vastgesteld. „Het gaat er nu om hoe goed de buitenba den de komende vijf jaar draai - De Goede is optimistisch ge stemd over het definitieve be houd van beide buitenbaden. „Eigenlijk zijn dc bezoekersaan tallen van beide baden vrij con stant. De afgelopen tien jaren zaten die zo tussen 60.000 en 85.000. Als dal zo blijft is er ei genlijk niet zoveel aan de hand. Als gemeentebestuur hebben we in de takendiscussie gecon cludeerd dat de zwembaden een belangrijke gemeentelijke voorziening zijn. Het financiële verhaal itf dan niet zo interes sant meer." Besluit de gemeen te definitief tot behoud van bei de buitenbaden dan kost dit en kele miljoenen guldens. Inves teringen zijn noodzakelijk om te voldoen aan verscherpte milieu-eisen van de provincie. De Zijl en De Vliet hadden per i januari 1995 al moeten voldoen aan deze nieuwe milieu-eisen. In afwachting van een definitief besluit over de toekomst van beide baden heeft de provincie echter een onthef fing van deze nieuwe milieuver plichtingen gegeven. De onthef fing geldt tot en met 1999. 3e kans op snelle bouw van een NS-station in de Leidse Vlèrenwijk is gegroeid met de toezegging van minister lorritsma-Lebbink, dat het Rijk de exploitatietekorten van de eerste jaren voor zijn rekening neemt. Dat staat in leen brief van de spoorwegen aan gemeente. betreft het station in de Meren wijk niet bang voor uitstel. „Het ziet er alleen maar beter uit. Eerst was het zo dat de NS het station zouden bouwen als wij wilden dat er ook i zouden stoppen, we het exploi tatietekort moesten vergoeden. Nu neemt het Rijk in elk geval in eerste instantie het tekort voor zijn rekening." De komende maanden voe ren het ministerie en de NS de beraadslagingen over de exploi tatie van de nieuwe treindienst. Pas daarna valt de definitieve beslissing over de bouw van nieuwe stations. „Wij zullen daarbij de grootst mogelijke spoed betrachten", aldus de NS, die in elk geval in de eerste helft van dit jaar duidelijkheid belo- leiden caroline buddingh' r veel allochtone hele stap. In bad pak het water van zwembad De Zijl in, in de wetenschap dat ze voor iedereen zichtbaar zijn vanuit het restaurant. Hun cul tuur verbiedt nu eenmaal dat hen in zwemkleding En toch winnen de zwemles sen voor allochtone vrouwen steeds meer aan populariteit. Zij zien in dat in het waterrijke Ne derland een zwemdiploma bij na noodzaak is. Afgelopen za terdag behaalden zes volwassen vrouwen van buitenlandse af komst hun zwemdiploma. Vijf gingen voor diploma A en één voor diploma B. Hoewel sommige vrouwen een bijzondere schoolslag had den ontwikkeld en bij het rug- zwemmen veel werd gesparteld, liet zwemlerares Lydia de Geus alle kandidaten slagen. „Bij kin deren ben ik strenger, hier gaat het er vooral om dat de vrou wen in het diepe durven zwem men," vertelt ze. Volgens de lerares komen er elke week gemiddeld zo'n vijftig vrouwen, bij wie overigens steeds meer Nederlandse vrou wen gebruikmaken van het spe ciale uurtje. „Volgens het initia tief was het alleen bedoeld voor allochtone vrouwen, maar dat vonden wij discriminerend. Wij hebben ingevoerd dat het een algemeen vrouwenuurtje is." Volgens De Geus ligt tijdens het uurtje zo'n beetje de 'hele wereld' in bad, afgaande op de afkomst van de het begin is het uit bepaalde culturen een hele stap om uit de sluiers te gaan. Naar verloop van tijd merk je dat dat makkelijker gaat." De Geus zegt dat het uurtje niet alleen zo belangrijk is om- Steeds meer allochtone vrouwen zien het nut ervan in om zwem men te leren. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS dat vrouwen leren zwemmen ('dat is toch eigenlijk geen luxe meer'), maar ook omdat ze hierdoor even tijd voor zichzelf hebben en in contact komen met vrouwen uit andere cultu ren. „In veel situaties zitten de hele dag thuis en alleen maar hun familie." Vanavond 20.30 uur Zes weken lang nieuwe speurtochten met Debby Petter Kapper welkom Haarhuis Van Tongeren mag zaken blijven doen in het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. Hoewel deze kapper al vele ja ren patiënten helpt aan een pruik of haarstukje, leek daar aan een einde te komen. Want Euro Coiffeur, gehuisvest in het AZL-complex zelf, was met me dewerkers van het ziekenhuis overeengekomen dat patiënten voortaan eerst naar haar zou den worden doorverwezen. Dat schoot bij Haarhuis Van Tongeren in het verkeerde keel gat. Na overleg met het zieken huis is op hoog niveau besloten dat patiënten nog steeds zelf de keus wordt gelaten waar zij zich een kunststukje laten aanme ten. Volgens een woordvoerder van Haarhuis Van Tongeren zijn de problemen in goed overleg met het ziekenhuis uit de we reld geholpen. Arrestatie ifet gesprek van de week is on getwijfeld de arrestatie van.ex- kaasboer Willem van Rooijen ruim een week geleden op Schiphol. De koopman, bekend van de Leidse markt en horeca, vertrok in 1990 van de ene op de andere dag met onbekende bestemming. Later bleek dat hij onderdak had gevonden in Zuid-Afrika, samen met zijn vriendin Mieke die jaren gele den achter de bar stond van ca fé Kenneweg aan de Haarlem merstraat. Volgens de politie heeft de han delaar in zijn haast om te ver trekken vergeten een paar fikse rekeningen te betalen. Op de valreep deed hij nog een paar flinke bestellingen bij Rijns- burgse zakenmensen en leende nog een aanzienlijk bedrag van een bank. Hij wordt ervan ver dacht bedrijven in de regio in totaal voor 9 ton te hebben op-1 gelicht. Volgens verhalen kwam Willem van Rooijen wel vaker terug naar Nederland, meestal via de Brusselse luchthaven Za- ventem. Deze keer reisde hij via Schiphol en daar werd hij aan gehouden omdat tegen hem een arrestatiebevel was uitge vaardigd. Voorlopig zit de ex- kaasboer vast. Het is nog ondui delijk wanneer hij moet voorko- Boze Hutspotten De Hutspotten zijn boos. Ook dit jaar was burgemeester Cees Goekoop niet present op het feest. In het Antonius Clubhuis vierde de vereniging vorige week het 22-jarig bestaan. In carnavalskringen is dat groot feest. Zo ook bij De Hutspotten. Goekoop zat drie weken op Bali, een redelijk excuus om niet aanwezig te zijn. Maar volgens leden van De Hutspptten laat hij zich nagenoeg nooit zien, op geen enkele activiteit van de carnavalsvereniging. Een enkele keer hebben ze er eens een ver dwaalde wethouder waargeno men, maar de belangstelling van het gemeentebestuur laat "De burgemeester schrijft altijd ordje in ons jaarboekje, maar het is raar dat zo'n bourgondiër zich niet op onze feesten laat zien", al dus een Hutspotter die niet be grijpt dat een levensgenieter als de Leidse burgemeester niet een uurtje kan vrijmaken voor De Hutspotten. De oud-burgemeester van Lei den, dr. A.J. Vis en diens vrouw waren overigens wel van de par tij. Ze laten zich geregeld zien als er in Leiden iets te vieren valt. Het in Den Haag woonach tigeechtpaar vertrok bijna 13 jaar geloden uit Leiden. De heer Vis werd toen secretaris-gene raal van het ministerie van bin nenlandse zaken. In die functie was een van zijn eerste daden het benoemen van de huidige burgemeester van Leiden, mr. C. Goekoop. Platgebeld Directeur André de jong van de Leidse Groenoordhallen krijgt er een punthoofd van: „We worden er compleet gek van. Acht telefoonlijnen zijn nog niet genoeg om alle aanvragen voor kaarten te beantwoorden." Hij heeft het over de belangstel ling voor het Johan Strauss Or kest onder leiding van André Ri- eu dat 5 februari optreedt. Het Hertegewei De politie vreesde I moord en doodslag, maar het ging slechts om een licht beschadigd herte gewei. Galashow ter ere van duo Rijnsons Ten minste driehonderd, mis schien zelfs vijfhonderd bezoe kers verwacht organisator Mar cel Daniëls vrijdag 20 januari in het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare. Allemaal fans van Leidens meest gevraagde muziekduo: de Rijnsons. Gösta van der Burg en Paul Meijaard zijn al vijftien jaar lang de sfeer makers op bruiloften en partij en in Leiden en omgeving. Tijdens de 'galashow' - ter ge legenheid van hel vijftienjarig bestaan - spelen de Rijnsons niet alleen zelf. Daniëls heeft ook een aantal gastoptredens geregeld van onder anderen walen d l steil, wies t «vé, Leidse Kees en Arthur van Steyn. De presentatie is in han den van Henny Leefiang. Kaar ten 12,50 gulden zijn telefo nisch te reserveren (071- 324053). De show begint om 20.00 uur. Openbare basisschool Lucas van Leyden houdt ook dit jaar weer een Leids i )Ictee. i Iet dic tee bestaat uit enkele voorron den en een finale. De voorron den, waarin deelnemers fouten uit een geschreven tekst moeten halen, hebben plaats op 6,7,8 en 9 februari. De finale, waarin een bekende Nederlander (vorig jaar was dat de huidige fractie voorzitter I. Wallage van de PvdA) een dictee voorleest, is op 17 februari. Wie wil meedoen, kan zich nu al aanmelden hij de school aan de Vliet 20. Dat kan schriftelijk vla postbus 23M ui in i elden of telefonsch via 071-121675, tussen 8.00 en 15.30 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 5 gulden. De opbrengst van het Leids Dic tee wordt besteed aan software ten behoeve van het taalonder wijs. I let overleg tussen de bewoners van de Sperwerhorst in de Slaaghwijk en de Woningbouw vereniging Leiden (WBL) over de stadsverwarming verkeert in een impasse. De WBL zegt dat de bewoners verkeerd stoken en daardoor hun huis niet warm krijgen. De bewoners beweren dat de watertemperatuur in de centrale ketel te laag is. i )c WBL weigert <irr tempera tuur echter te verhogen. Want daarmee zou het energievoor- deel van de stadsverwarming teniet worden gedaan. Boven dien krijgt de WBL uit andere flats geen klachten ovei dé stadsverwarming. Volgens de bewonerscommis sie van de Sperwerhorst klagen de mensen niet omdat er toch niet geluisterd wordt. „Waarom hebben er dan zoveel een olie kachel in huis slaan om bij te warmen. De mensen zien ge woon het nut niet meer in van klagen", zegt B. Plazier van de bewonerscommissie. „Het verhaal luidt steeds dat wij de verwarming de hele dag moeten openzetten. Dan zou do verwarming het wel goed doen en het meeste energievoordeel opleveren. Maar dat weiger ik te geloven. Als ie de hele dag werkt en van huis bent, ga je toch niet stoken. Het probleem is de ke- teltemperatuur. Die Is te laag is en daardoor straalt er te weinig warmte van de radiatoren af." Oud-burgemeester Vis (rechts) is een graag geziene gast bij De Hutspotten. Levensgenieter Goekoop daaren tegen laat zich bij de carnavalsvereniging nooit zien. archieffoto henk bouwman is een orkest dat, zoals de naam al doet vermoeden, de Weense wals hoog in het vaandel heeft staan. De Groenoordhal als de corvoor een operettespektakel? De Jong draait er zijn hand niet voor om: „We maken terrassen, akoestische voorzieningen en een kuip waarin 3.000 mensen passen. I let geheel wordt sfeer vol aangekleed. Tenslotte heb ben we hier wel meer theater gebouwd." Er zijn nog enkele kaarten te koop bij de kassa. Voor 39 gulden is het publiek een avond lang in Weense sfe- en annemiek ruygrok Een 25-jarige automobilist uit Ixriden is gisteren na een ongeval op de (.angegracht met rugletsel naar het Rijn landziekenhuis overge bracht. Een 23-jarige mede passagier liep schouderlet sel op. De man reed vanuit de Zandstraal de I-angeg- racht op, maar verzuimde voorrang te geven aan een 24 jarige automobilist, Na hield aan de botsing een bloedneus over.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9