Tsjetsjenen houden nog steeds stand in Grozny 'Azië staat op geestelijk kruispunt' Buitenland Wegen rond Sarajevo nog steeds geblokkeerd Britten prefereren William boven Charles als koning 'Terreurgroep GIA wil strijd Algerije staken' Israël legt bouw nederzettingen stil Gegijzelde VN-medewerkers in Somalië snel vrijgelaten NDAG 16 JANUARI 1995 erf "Studie naar holocaust in Duitsland ifrankfurt* Een nieuwe Duitse stichting gaat zich bezighouden met allesomvattend onderzoek naar de holocaust, de massa moord op joden door nazi's in de Tweede Wereldoorlog. De Fritz Bauerstichting genoemd naar een openbaar aanklager in het Auschwitz-proces is gisteren officieel opgericht in 'Frankfurt. De oprichting komt enkele dagen voor de 50ste her denking van de bevrijding van het concentratie- en vernieti gingskamp Auschwitz. 'PKK-leden in Griekenland opgeleid' ankara De Turkse politie heeft gisteren gezegd dat Koerdische opstandelingen in Griekenland worden opgeleid. De politie zei dit na arrestatie van Nuri Akbulut, een leider van de Koerdistan Arbeiderspartij (PKK), die verantwoordelijk is voor een aantal bomaanslagen in de stad Izmir. Volgens de politie kreeg Akbulut een militaire en politieke training in een buitenwijk van Athene en in de Griekse havenstad Lavrion. Vijftien andere PKK-leden die onlangs zijn gearresteerd, zouden daar ook zijn opgeleid. Luxemburg en Liebknecht herdacht Berlijn» Ruim tachtigduizend Duitsers hebben gisteren in Berlijn de dood herdacht van Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht. De twee oprichters van de Communistische Partij van Duitsland (KPD) zijn begin 1919 door soldaten doodgeschoten. Hun gra ven in Berlijn-Friedrichsfelde raakten bedolven onder honder den bloemstukken en kransen. De oproep voor de traditionele herdenking ging uit van de Partij van het Democratisch Socialis me (PDS), de opvolger van de communistische staatspartij in de voormalige DDR. British Airways wil 'blanke reclame' londen De luchtvaartmaatschappij British Airways ziet in haar reclamespotjes het liefst uitsluitend blanken figureren. Dat heeft de krant Sunday Times bericht. Andrea Matthews, hoofd PR, had volgens de krant in 1992 in een brief aan het reclamebureau Saatchi and Saatchi het belang van blanke figuranten in de re clame duidelijk gemaakt. Zijn argument was dat 89 procent van de passagiers blanke Europeanen of Noordamerikanen was. De luchtvaartmaatschappij ontkende elke racistische bedoeling. Bus stort in afgrond: 24 doden bangkok Een busongeluk in de noordelijke provincie Tak in Thailand heeft zaterdag aan 24 passagiers het leven gekost, 23 inzittenden liepen zware verwondingen op, aldus een politie woordvoerder gisteren. Volgens ooggetuigen wilde de bus juist een motorrijder inhalen, toen deze voor een loslopende hond uitweek. De buschauffeur verloor de controle over het stuur, de bus raakte in een slip en stortte in een ravijn. Oppositie Niger wint verkiezingen niamey Oppositiepartijen in het Westafrikaanse Niger hebben 43 van de 83 zetels in het parlement gekregen. Bij de vervroegde verkiezingen van donderdag bracht 35 procent van de stemge rechtigden zijn stem uit. De Nigerese minister van binnenlandse zaken, Ousmane Oumarou, heeft de officiële uitslagen gisteren bekendgemaakt. De verkiezingen waren nodig omdat president Mahamane Ousmane in oktober vorig jaar het parlement ont bond nadat het een motie van wantrouwen tegen zijn regering had aangenomen. Goed overleg regering Mexico en rebellen san Cristobal De eerste ronde besprekingen tussen de Mexi caanse regering van president Zedillo en de opstandige indianen van het Zapatista Nationaal Bevrijdingsleger (EZNL) zijn giste ren goed verlopen. Beide partijen ontmoetten elkaar voor het eerst sinds maart vorig jaar. Tijdens de opstand van de indianen zijn begin vorig jaar 159 mensen gedood. Sinds de wapenstil stand op 12 januari 1994 bleef het rustig. Begin december bezet ten de indianen opnieuw enkele steden, maar ze trokken zich steeds terug zodra het leger arriveerde. 'Saddam Hussein ontsnapt aan dood bij aanslag' Iraakse legerofficieren hebben onlangs een mislukte aanslag gepleegd op president Saddam Hussein. De daders zijn gedood, zo berichtte het Iraanse persbu reau IRNA gisteren. Volgens het persbureau, dat zich baseert op 'Iraakse bronnen in Amman', werd Saddam bij zijn paleis al- Ramadi, nabij Bagdad, bescho ten, maar werd hij niet getrof fen. Veertien luchtmachtofficie ren en luchtmachtgeneraal Doulaymi zijn na de aanslag- opgepakt en 'op beestachtige wijze vermoord', aldus IRNA. Sinds het einde van de Golf oorlog in 1991 zouden al ver scheidene aanslagen op Sad dam zijn gepleegd door militai ren en mensen uit de directe omgeving van de president. Volgens westerse media zijn vo rig jaar in april en december ook pogingen gedaan de presi dent te vermoorden. Paus in Manilla: MANILLA Rtr-, Saudi-Arabië en Jemen lossen grensconflict op Strijd concentreert zich rond aan flarden geschoten paleis Doedajev Azië heeft op economisch en technologisch gebied grote vooruitgang geboekt, maar 'reli gieuze onverschilligheid en overdreven individualisme' be dreigen de traditionele waarden van het continent. Azië staat op een 'geestelijk kruispunt', zo hield paus Johannes Paulus II gisteren aan het slot van zijn bezoek aan de Filipijnen zijn Aziatische bisschoppen voor. De Filipijnen is het enige overwegend roomskatholieke land van Azië en herbergt de helft van de ongeveer honderd miljoen Aziatische katholieken. Naar schatting drie miljoen mensen bezochten gisteren de mis die de paus in de Filipijnse hoofdstad in de open lucht op droeg. Het was de grootste me nigte die ooit voor de paus op de been was. De 74-jarige kerkvorst is van daag door zingende en op trommels slaande Papoeakrij gers onthaald in Papoea- Nieuw-Guinea, het tweede land dat hij aandoet bij zijn bezoek aan Azië. Daarna staan nog Australië en Sri Lanka op het programma. Russische troepen in Tsjetsjenië zijn er gisteren naar ei gen zeggen in geslaagd het presidentieel paleis in Grozny volledig te omsingelen. Het is ze echter niet gelukt het gebouw, waar de Tsjetsjeense president Doedajev zich nog zou bevinden, in te nemen. Russische eenheden slaagden er wel in het paleis binnen te dringen, maar werden door Tsjetsjeense strijders steeds weer verdreven. den haag gpdden, waaronder alle vliegvelden. Ook de noordelijke wijken en Het Russisch leger heeft de een deel Tsjetsjeense hoofdstad gisteren opnieuw zwaar gebombar deerd. Ook de hevige beschie tingen en de straatgevechten gingen volgens het Russische persbureau Itar-Tass gewoon door. Bij de beschietingen van gisteren is een deel van het pre sidentieel paleis ingestort. De Tsjetsjeense hoofdstad is nu vrijwel volledig in puin ge schoten. Ook omliggende dor pen werden gisteren gebombar1 deerd. De Russische troepen hebben het grootste deel van de opstandige republiek in han- Grozny zijn in Russische han den. In de zuidelijke wijken wordt nog zwaar gevochten. Bij de gevechten zou de oud ste zoon van Doedajev zijn ge sneuveld, zo meldden gisteren drie Russische persbureaus. De 23-jarige Ovloer Doedajev zou zijn overleden aan zijn verwon dingen, die hij vorige week bij een Russische aanval op Grozny had opgelopen. Ook is een vier de journalist gedood. Kennelijk wordt met het ver wachte eindoffensief van de Russen gewacht op het moment dat voldoende schappen i gevoerd. Dagelijks landen tien tallen militaire vliegtuigen met soldaten en materieel in het noorden van Tsjetsjenië. Vol gens de Russen bieden nog slechts 1.500 tot 2.000 Tsjetsjeense strijders in de hoofdstad verzet. Ze beschikken onder meer over granaatwer pers en machinepistolen, maar volgens de Russen is hun muni- tievoorraad bijna uitgeput. De Tsjetsjeense president Doedajev heeft gisteren ge dreigd Moskou te bombarderen met middellange-afstandsrakct- ten. De Russen hebben dat drei gement als.'bluf afgedaan. Vol gens het Russische ministerie van defensie zijn alle Tsjetsjeen se raketten en vliegtuigen al in december vernietigd. De Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse za ken) heeft het afgelopen week einde gezegd dat Rusland bezig Saudi-Arabië en Jemen zullen hun militairen terugtrekken van de,onderlinge grens en de dia loog hervatten. Dat heeft de Saudische staatsradio vandaag gemeld. De overeenkomst kwam tot stand na bemiddeling van de Syrische president As sad. Saudi-Arabië en Jemen zul len afzien van militair geweld om een grensconflict te be slechten dat al tientallen jaren sleept. Gisteren meldde Jemen nog wel Saudische luchtaanvallen op de havenstad Hodeida. Saudi-Arabië en Jemen heb ben onenigheid over hun grens sinds de jaren dertig, toen de twee landen een korte oorlog voerden. Jemen maakt aan1 spraak op drie Saudische pro vincies Asir, Jizan en Najran die in een verdrag uit 1934 aan Saudi-Arabië werden toege wezen. UNIEKE KNIPK0RTING: TWEE PIZZA'S VOOR MAAR ƒ5,- JatHermans \^eek van maandag t/m zaterdag Deze week krijgt u weer een waardebonnenboekje barstensvol voordeel in de bus van Jac.Hermans. Met maar liefst meer dan 65,- profiteerkorting. En, tegen inlevering van deze advertentie ontvangt u oc^ nog 3,78 korting op twee Iglo pizza's crossa naar keuze! I I celeste, bellisima, l venetiana of picanta I per stuk 380 gram 1 Normaal 4.39 k NU 2 STUKS J00 "ASo I Bel voor de dichtstbijzijnde Jac. Herma 02154-83333 I Vijftien medewerkers van de Verenigde Naties, die door der tig Somaliërs waren gegijzeld in het VN-hoofdkwartier in Moga dishu, zijn na ongeveer twaalf uur vrijgelaten. De Somaliërs hadden zaterdag de voormalige Amerikaanse ambassade nabij de haven gebarricadeerd omdat zij nog loon van de VN te goed hadden. Een woordvoerder van de VN-troepen verklaarde gisteren derzoek naar hun grieven was toegezegd. Enkele uren na het voorval verplaatsten de VN hun hoofdkwartier naar de luchtha- NAVO schiet per ongeluk raketten af SARAJEVO Rtr-DPA-UPM De Bosnische Serviërs weigeren nog steeds de toegangswegen tot Sarajevo open te stellen on danks toezeggingen aan de Ver enigde Naties over vrij verkeer terdag lieten de Serviërs enkele uren wat civiel verkeer en hulp konvooien door. De Bosnische Serviërs zouden met hun hals starrige houding de terugtrek king elders van onderdelen van het Bosnische regeringsleger willen afdwingen. In het noordwestelijke Bihac werden gisteren twee meisjes gedood door artillerievuur. Bij de aanhoudende beschietingen in het weekeinde op Bihac kwa men in totaal zeven burgers om. Het artillerievuur van de Bosni sche Serviërs was een reactie op een aanval zaterdagmorgen door Bosnische regeringstroe pen. Een VN-woordvoerder sprak van de ernstigste schen dingen van het vijftien dagen oude staakt-het-vuren in Bos gev chtsi de NAVO heeft gisteren per onge luk twee raketten afgevuurd tij dens een oefening in het lucht ruim bij ije Bosnische hoofd stad Sarajevo. De projectielen kwamen dicht bij een basis van Canadese blauwhelmen in Vi ebt, lakte gewond. De twe raket erder einand e 100- tijdi'lts een oefenvlucht op ongeveer dertig kilometer ten noordwes ten van Sarajevo door een Fran se Jaguar-straaljager afgescho ten. Een raket vernietigde een vrachtwagen van een Bosniër, de andere beschadigde een bus. Boulevardblad peilt meningen van lezers londen dpa-Rtrdat prinses Anne een betere vorst zou zijn dan baar broer Charles. Doet Charles echter toch zijn intrede in Buckingham Palace, dan is maar 22 procent van de ondervraagden bereid zijn vermeende geliefde Camilla Parker Bowles als koningin te accepteren. Deze uitslag komt nagenoeg overeen mei de be vindingen in een peiling van de Sunday Times, volgens welke zeventig procent van de Britten De meerderheid ziet kennelijk nit prins Charles als sinds hij in een zieleroerselen e troonopvolger, biografie zijn i liefdesleven onthulde. Volgens een opinie peiling onder ruim duizend burgers in opdracht van het boulevardblad Sunday Express hebben de Britten liever prins William op de troon dan zijn vader. Van de ondervraagden sprak 54 procent zich hiervoor uit, 42 procent was tegen. Prins William is nu twaalf, op zijn 18de kan hij de troon bestijgen. De 68-jarige Elizabeth geeft overigens nog geen signalen het regeren moe te zijn Volgens de gisteren gepubli ceerde peiling meent zelfs 56 procent van de ondervraagden et als koningin i haai echtge i vorige week Camilla liev ziet. Camilla er noot kondigden hun scheiding aan. Het boulevardblad The Sun meldde gisteren dat Charles en Camilla elkaai eens pei week ontmoetten. Het blad citeerde uit hei boek 'Camilla maitresse van de koning' dat binnenkort verschijnt. HANSGERTSEN correspondent De fundamentalistische terreur groep GIA (Groupe Islamique Armé) lijkt bereid haar bloedige strijd tegen de Algerijnse rege ring te staken als die aan een serie voorwaarden voldoet. Dat blijkt uit een gisteren in Parijs verspreide verklaring. De groep eist dat de Algerijnse regering het politieke programma, dat de verenigde Algerijnse oppositie partijen afgelopen week in Ro me hebben opgesteld, uitvoert. De Algerijnse Oppositie ziet dat programma als de enige manier om vrede en democratie terug te brengen in bet land. Verder eist de GIA in ruil voor het stopzette onmiddellijk van de oorlog de vrijlating van leider Abdelhak Layada, die door een Algerijns tribunaal ter dood is veroor deeld. Daarnaast moet de 'wet van God' worden toegepast op de generaals die de vestiging van een islamitische staat in Al geriie hebben tegengehouden. Als het daadwerkelijk om een boodschap van de GIA gaat, zou dat een opmerkelijke koerswij ziging van de terreurgroep kun ncn betekenen. Tot dusver wees de GIA, verantwoordelijk voor tientallen moorden op buiten landers en journalisten in Alge rije, elke dialoog met het Alge rijnse bewind af. Een inwoonster van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny houdt angstig haar handen voor haar oren om het voortdurende lawaai van bommen en ko gels niet te horen. Hoewel de Tsjetsjeense troepen verzwakken, is de strijd om Grozny nog altijd niet gestreden. foto reuter yannis behrakis is een hoge prijs te betalen voor zijn harde militaire optreden in Tsjetsjenië. ,,Het aanzien van Moskou heeft in de internatio nale opinie aanzienlijk te lij den", aldus Christopher. De Duitse Bondskanselier Kohl zei dat hij president Jeltsin blijft steunen in zijn streven Rusland te leiden naar 'een rechtstaat, een parlementaire democratie en een vrije econo mische orde'. Kohl verzette zich tegen economische sancties te gen Rusland, omdat die slechts ultra-reactionaire klachten in de kaart spelen. Hij zei alles te doen om een politieke oplos sing voor het conflict te bevor deren. President Jeltsin heeft naar verluidt zijn Amerikaanse ambt genoot Bill Clinton uitgenodigd om in mei naar Moskou te ko men. Clinton was in januari vo rig jaar voor het laatst in Mos kou. In september was Jeltsin in Washington. JERUZALEM «AFP-R Mogadishu»ap ven van Mogadishu. Een batal jon Pakistaanse blauwhelmen bleef achter om zwaar materieel in de voormalige ambassade te bewaken. De VN treffen voorbereidin gen om de 8.400 blauwhelmen uit de stad terug te trekken. De aftocht zal waarschijnlijk lang voor 31 maart zijn afgerond, wanneer het VN-mandaat in Somalië afloopt. De Verenigde Staten sturen drie oorlogssche pen met 3.000 mariniers om de aftocht te dekken. Verwacht -wordt dat Somalische clans zul len proberen het vliegveld en de haven in handen te krijgen zo dra de blauwhelmen hun hielen lichten. De bouw van joodse nederzet tingen op de bezette Westelijke Jordaanoever wordt stilgelegd tot de volgende Israëlische kabi netszitting, op 22 januari. Dat heeft premier Rabin gisteren aangekondigd. Op 22 januari spreekt het kabinet over de om streden joodse nederzettingen. De aanleg van wegen rond Pa lestijnse oorpen en steden voor jooclse kolonisten die de oor spronkelijke bevolking willen mijden, gaat onderlussen ge woon door. Joodse kolonisten hebben hun 'oorlog om land' de afgelo pen twee weken hervat. Leiders van nederzettingen zeiden gis teren in Jeruzalem dat hel aan- tal kolonisten ln 1994 met vijl procent is toegenomen tot 141.000. Kolonisten ontlenen hun eigendomsrecht aan belof ten die in de bijbel zouden zijn gedaan. Maar de Palestijnen, wier land onderwerp is van de ze religieuze aanspraken, me nen dat de opgeleefde nederzet tingenpolitiek een Israëlische provocatie is die de vredesak koorden tussen Israël en de PLO in gevaar brengt. Joodse kolonisten hebben de Israëlische regering gisteren ge vraagd om troepen versterkin gen in I lebron nadat een onge laden anti-tankrakel was inge slagen in het huis van een kolo nist. De schade was gering en niemand raakte gewond. Na de raketinslag stelde het leger de avondklok in en kamden solda ten het centrum van Hebron uit. Hebron, een stad op de Westoever waar 100.000 Pales tijnen wonen, valt nog steeds onder Israëlisch gezag. De Palestijnse leider Nayef I lawatmeh heeft Israël toestem ming gevraagd om van Da- mascus naar de Gaza-strook te verhuizen. Hij deed dat on danks zijn verzet legen het vre desakkoord tussen de PI O en Israël, i >.it heeft de Israëliet he radio vandaag gemeld. Een ver tegenwoordiger van Hawatmeh op de Westoever noemde het bericht 'Israëlische deslnforma- Israël bestookt guerrillabasis nabij Beiroet BEIROET» Rtr-AFP Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben gisteren raketten afge vuurd op een Palestijnse guer rillabasis nabij de Libanese hoofdstad Beiroet. Hierbij zijn drie doden gevallen. Het inter nationale vliegveld van Beiroet werd daarop uit veiligheids overwegingen voor korte tijd gesloten. Het was de eerste keer dat het vliegveld werd ge sloten sinds in 1990 een einde kwam aan vijftien jaar burger oorlog in Libanon. Israëlische toestellen vlogen laag over het vliegveld op weg naar een basis van het Volks front voor de Bevrijding van Palestina Algemeen Com mando (PFLP-GC) in de heuvels zestien kilometer ten zuiden van Beiroet. Volgens een Israëlische legerwoord- voerder werd het kamp ge bruikt als uitvalsbasis voor aanvallen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5