Weer geld naar Suriname Bospeen en kippebout. Binnenland 1.69 6.99 -Ü5tr 6.99 1.99 1.79 Asielzoekers op de korrel Arrest drugbaron heeft niet veel gevolgen voor opsporing I BELANGRIJKE MEDEDELING I Alleen officieel is het nog niet 'aan' tussen Alexander en Emily ^AAAI NDAG 16 JANUAR11995 rlijl Oud-staatsraad Mulder overleden I,eidschendam» Op 78-jarige leeftijd is vrijdag in zijn woonplaats Leidschendam dr. A. Mulder overleden. Hij was van 1978-1984 lid van de Raad van State. Mulder kon bogen op een indrukwek- kende carrière als jurist en als rijksambtenaar. In 1947 kwam eur Mulder in dienst van het ministerie van justitie. Hij onderbrak £ijn loopbaan daar begin jaren zestig voor een hoogleraarschap strafrecht aan de Rijksuniversiteit Leiden. Van 1965 tot 1978 be kleedde Mulder als secretaris-generaal de hoogste ambtelijke post op Justitie. Begin jaren negentig leidde Mulder een advies commissie over het asielbeleid. Dudok-pompstation in veilige haven rosmalen De verhuizing van het historische benzinestationne- architect Dudok is veilig voltooid. Het arriveerde vanoch tend op een oplegger bij het Autotron in het Brabantse Rosma len. Het transport van de snelweg A2 bij Vinkeveen naar Rosma len liep enkele malen vertraging op door het slechte weer en technische mankementen. Het vervoer legde vannacht de laatste 15 kilometer af. Het Autotron zal het gebouwtje de ko mende maanden restaureren. Vanaf 15 april is het daar voor het publiek te bewonderen. Parkeerwachters Rotterdam staken Rotterdam Bij het Parkeerbedrijf Rotterdam is vanmorgen e staking uitgebroken. De parkeerwachters protesteren hiermee tegen het inleveren van hun wapenstok en handboeien. Om 8 uur liep het ultimatum af dat de ambtenarenbonden Abvakabo ën CFO aan de gemeente hadden gesteld. „De gemeente heeft •niets van zich laten horen, dus wordt het werk neergelegd", al dus woordvoerder Degeling van het actiecomité. De parkeer wachters schrijven deze week geen bonnen uit. Potvissen vanavond uitgebeend den haag Het ontleden van de drie potvissen die afgelopen donderdag aanspoelden op de kust bij Kijkduin, vordert gestaag. De twintig preparateurs zijn naar verwachting vanavond klaar met het karwei. Dit zei gisetermiddag conservator C. Smeenk van het Nationaal Natuurhistorisch Museum, die de operatie leidt. De skeletten zijn gisteren naar het museum in Leiden ge bracht. Daar maken medewerkers ze schoon. Alleen de schedels liggen nu nog op het strand. Zesvoudige aanklacht AH-verdachte arnhem» De hoofdverdachte in de geruchtmakende Albert- Heijnzaak moet op 24 januari voor het eerst voor de rechtbank in Arnhem verschijnen. Hij wordt beschuldigd van het (mede- plegen van zes gewapende overvallen. Daaronder is die op het Albert-Heijnfiliaal in Oosterbeek, waarbij twee personeelsleden werden gedood en een derde invalide werd. De overval in Oos terbeek leverde geen geld op, maar bij vier andere overvallen maakte de Bussumer in totaal bijna een half miljoen gulden buit. Hotelbrand eist achtste dode Antwerpen De brand op oudejaarsavond in het Antwerpse Swi- tel-hotel heeft opnieuw een leven geëist. Een 62-jarige man uit Etten-Leur overleed zaterdagmiddag in een Antwerps zieken huis aan zijn verwondingen. Het dodental van de brand komt daarmee op acht. Bende zwendelt in Zuid-Duitsland munchen» Een Nederlandse bende heeft met gefingeerde over names van economisch zwakke bedrijven in Zuid-Duitsland voor zeker 20 miljoen mark gezwendeld. De werkelijke econo mische schade ligt echter aanzienlijk hoger omdat verscheidene opgelichte zakenpartners failliet zijn gegaan, zo deelde de politie in München gisteren mee. Vier verdachten zijn aangehouden, vier anderen zijn voortvluchtig. Vakantiebeurs: 190.000 bezoekers utrecht De vakantiebeurs, die de afgelopen vijf dagen in de Utrechtse Jaarbeurs is gehouden, heeft 190.700 bezoekers ge trokken. Dat is een record. Ten opzichte van vorig jaar was er stijging van ruim 5.300 bezoekers. Dat hebben de organisatoren gisteren bekendgemaakt. Onze Top 10 van deze week. Bospeen, per bos ©CtlKippebouten, 6 stuks, ca. 1600 gram ©Gehakt half-om-half, 500 gram-&99"3.75 kilo Uit de bedieningsafdeling: A Yorkham, O /IO 100 gram JA? t-fVÓ Uit de diepvries: Q Ct1 Pizza Salami, Bolognese of Verdura, doos -2-B9 Ct1 Huiswijn, rood, wit, demi-sec, A rosé of blanc de blancs, -rr- fles 1 liter .5r?5 H-. /D O Smiths Crispy chips, div. smaken, r\ Q/l dubbelzak 400 gram ®®©®-Jr78 Z.O^l Friskies Gourmet, A diverse soorten, 3 blikken -j -70 400gram SST J./Ö ©01 Ananasschijven op zware siroop, r\r\ blik 10 stuks, 567 gram A3?- €jv 01 Keukenrollen, wit, pak 2 rollen -2J? Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 21 Januari as. 's Lands grootste kruidenier OM blijft op de kleintjes letten. Wl I rotterdamEen toekomstig asielzoekerscentrum in de Rotter damse wijk Overschle is vannacht afgebrand. Niemand raakte ge wond. Waardoor de brand is ont staan, is volgens de brandweer nog onduidelijk. Eerder was het gebouw in gebruik voor een bege leid-wonen-project. Enkele voor malige bewoners zouden hebben gedreigd het gebouwtje in brand te steken. In het Overijsselse Overdinkel heeft de politie twee mannen (25 en 33 jaar) aange houden In verband met de aan slag, zaterdag, op de woning van een Bosnisch gezin in die plaats. De twee zouden op de woning hebben geschoten. Daarbij vielen geen gewonden. De officier van justitie in Almelo legt het tweetal poging tot moord ten laste. Minister Pronk oordeelt positief over stappen Paramaribo Nog dit jaar kan de Nederlandse steun aan de betalings balans van Suriname worden hervat. President Venetiaan heeft een van de laatste obstakels voor het geven van de ze hulp weggenomen door alsnog akkoord te gaan met toezicht van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) op de sanering van de Surinaamse economie. Dat heeft minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking ver klaard tegenover de Geassocieerde Pers Diensten (GPD), waarbij deze krant is aangesloten. IMF-bemoeienis was voor de Nederlandse regering steeds voorwaarde voor het weer ont dooien van de ontwikkelingste- goeden van enkele honderden miljoenen guldens. Wanneer precies de betalingsbalanssteun kan worden hervat, hangt vol gens Pronk af van het oordeel den haag gpd Volgens Pronk heeft de Suri naamse regering 'een belangrij ke hobbel genomen' nu het IMF is ingeschakeld en elke drie maanden rapporteert over het Surinaamse economische be leid. dat het IMF in zijn kwartaalrap porten velt over het Surinaamse Structureel Aanpassings Pro gramma. ,,Ik moet wel weten dat het geld niet in een bodem loze put wordt gestort", aldus de bewindsman. Maart vorig jaar kwamen de regering in Paramaribo en Den Haag hard met elkaar in aanva ring nadat president Venetiaan afstand had genomen van een akkoord dat de ministers Mun- gra en Assen in de aanwezig heid van Pronk hadden gesloten met het IMF in New York. Vene tiaan beschuldigde Pronk ervan Suriname 'weer in een koloniale wurggreep' te willen nemen. Ook liet Venetiaan weten geen prijs meer te stellen op het Ne derlandse ontwikkelingsgeld. Volgens Pronk zijn deze 'misverstanden' nu uit de weg geruimd. In een brief aan de Tweede Kamer toonde Pronk zich in de cember al milder over de ma nier waarop de Surinaamse re gering met de economische malaise omspringt. Een maand eerder besloot Pronk al tot her vatting van projecthulp en tot financiering van een 'sociaal vangnet'. Dat laatste is bedoeld om de gevolgen van economi sche sanering voor de bevolking op te vangen. Pronk: „Dat is niet toevallig gebeurd. Het eer ste IMF-verslag over Suriname, dat ik vertrouwelijk naar de Tweede Kamer heb gestuurd, bevat zeker een positieve te- Minister Van Mierlo (buiten landse zaken) brengt van 16 tot 20 februari een bezoek aan Pa ramaribo. Hij doet dal op uitno diging van zijn Surinaamse col lega Mungra. liet bezoek zou kunnen worden aangegrepen om het licht voor de betalings balanssteun definitief op groen te zetten, zo wordt in kringen rond het kabinet verondersteld. Sedert de steun in januari 1993 werd opgeschort, is de situatie van de Surinaamse economie in snel tempo verslechterd. Ook de positie van de democratisch ge kozen regering-Vei sindsdien verzwakt. Hoogleraar houdt oordeel rechter tegen het licht amsterdam gpd Het arrest van het Amsterdamse Gerechtshof in de zaak tegen drugbaron Charles Zwolsman biedt de politie veel minder nieuwe opsporingsmogelijkhe den dan tot dusver is aangeno men. „Het is een arrest met erg veel mitsen en maren. Het komt er op neer dat er nog evenzeer nieuwe wettelijke regels nodig zijn voor de buitengewone me thodes." Dat zegt de Maast richtse hoogleraar mr. Th.A. de Roos. Hij is ook voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Strafrechtadvocaten. Na een nadere beschouwing van het arrest, dat pas afgelo pen vrijdag beschikbaar kwam, concludeert De Roos dat de ge volgen ervan niet ver reiken. „De betekenis is beperkt, hoe zeer iedereen hier ook op heeft zitten wachten. Het hof heeft zaken als inkijkoperaties, het ophalen van vuilnis van de ver dachte en het scannen van draagbare telefoons alleen toe laatbaar geacht in de specifieke gevallen van deze zaak." De hoogleraar wijst er verder op dat in de zaak tegen de drug baas verdergaande opsporings methoden zoals het werken met diépte-infiltranten en pseu- dokopers niet aan de orde zijn geweest. Dat het hof in stemde met rapportage achteraf door de teamchef van de politie, die de opsporingsmethoden uit de beginfase (pro-actieve fase) van het onderzoek bekeek, noemt De Roos 'mager'. „In het arrest klinkt dan ook al door dat dit in de toekomst wellicht niet meer wordt getolereerd. Zo van: voor deze ene keer." De Roos acht het niet uitge sloten dat het voor criminelen interessant blijft om 'op floppy- jacht' te gaan en via diefstal iets over de opsporingsmethoden uit de pro-actieve onderzoeks fase aan de weet te komen. „In ieder geval blijft het nu nog steeds moeilijk inzage te krijgen in de gebeurtenissen uit die voorfase van het onderzoek." Problemen heeft De Roos met de opvatting van het hof dat de politie het huisvuil van de drug baron mocht ophalen en door zoeken. „Het hof zegt dat ie mand die het huisvuil aan de weg zet, daar afstand van doet en er rekening mee moet hou den dat dit vuil, op welke wijze dan ook, in handen van ande ren komt. Ik denk echter dat mensen hun zakken op straat zetten met de bedoeling het aan de vuilnisman mee te geven, en niet aan de politie. Ik vind dat er wel degelijk sprake is van aantasting van de privacy." De hoogleraar acht een be roep bij de Hoge Raad (cassatie) wel mogelijk, al heeft het hof 'het arrest wel behoorlijk dicht getimmerd'. Zwervers nijdig op Spoorwegen De Utrechtse daklozenkrant Straatnieuws heeft bij de Reclame codecommissie een klacht ingediend tegen de Spoorwegen. De redactie vindt dat een recente reclamecampagne van NS, afde ling beveiligingsservices, grievend is voor zwervers en daklozen. De advertentie, die eind december paginagroot in dagbladen verscheen, toont een zwerver in lompen die met een halfvolle fles alcoholische drank aan zijn zijde op een station ligt. De begelei dende tekst luidt: „Wat er van een keurige beveiligingsman te recht kan komen". Dat is een tendentieuze koppeling tussen daklozen en criminaliteit, menen de klagers. Ons is gebleken dat bepaalde sterk aangeruwde 75 tot 100% katoenen truien/vesten in de directe nabijheid van open vuur onverwacht snel vlam kunnen vatten. Uil veiligheidsoverwegingen adviseren wij al onze klanten met een dergelijk kledingstuk extra voorzichtig te zijn in de nabijheid van open vuur. Het verhoogde gevaar om vlam te vatten geldt slechts voor een beperkt aantal van zulke artikelen. Hun oppervlak voelt /.acht pluizend aan en ze zijn verkocht in de periode september t/m december 1994. Uit voorzorg biedt C&A aan alle klanten die in het bezit zijn van een dergelijk -door C&A verkocht- sterk aangeruwd 75 tot 100". katoenen kledingstuk de mogelijkheid om dit bij de klantenservice van C&A te retourneren. Vanzelfsprekend wordt in dal geval het volledige aankoopbedrag vergoed, ongeacht de staat waarin het kledingstuk verkeert, bijvoorbeeld gewassen of gedragen. Mocht u twijfels of vragen hebben dan kunt u zich in verbinding stellen met de klantenservice van het C&A filiaal bij u in de buurt. U kunt ook bellen met de C&A-servicelijn: 020-6262114 ADCOtO Werken langs rails wordt stuk veiliger roosendaal gpd Het Roosendaalse aannemings bedrijf Buyk heeft een elektro nisch systeem ontwikkeld dat ongevallen onder spoorwerkers moet voorkomen. De Neder landse Spoorwegen zijn en thousiast en willen het nieuwe systeem langs alle baanvakken in Nederland gaan gebruiken. Ook internationaal is er belang stariling Jaarlijks vallen bij onder houdswerk langs het spoor in Nederland twee tot drie doden. 1 Iet sensorensysteem dat Buyk heeft ontwikkeld, moet dat aan tal tol nul terugbrengen. Er zijn met het nieuwe systeem al proven gedaan langs een baan vak in Oost-Brabant en bij de aanleg van de Willemspoortun- nel in Rotterdam. Volgens NS- woordvoerder Pons zijn de er varingen met ARW 5/2, zoals het systeem officieel heet, zeer goed. 1 let Roosendaalse bedrijf ont wikkelde een sensorensysteem. Alle apparatuur waarmee langs de rails gewerkt wordt, wordt automatisch uitgeschakeld als een trein dertig seconden eer der een sensor passeert. Ook springen dan waarschu wingslampen aan. Het systeem is extra beveiligd; als de sensor faalt, gaat vla het automatische besturingssysteem in de trein de noodrem in werking en stopt de trein. Dat gaat buiten de ma chinist om. Meer agenten naar platteland den haag gpd Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) vindt dat de politic an ders moet worden verdeeld over het land. De afgelopen jaren zijn honderden agenten naar de Randstad verplaatst. Dit blijkt eland problemen te I. Met name in 1 Gelderland wordt gebrek aan agen betreffende katoenen truien/vesten met een sterk }>eruwd/plui/.ig oppervlak op het pla veroorzakt geklaagd o ten. Onlangs kwam Lunteren daardoor in het nieuws. Een woordvoerder van Dijkstal ver wacht dat de nieuwe verdeling van agenten er begin volgend jaar kan zijn. PvdA-voorzitter neemt Pronk in bescherming den haag anp Pvda-voorzitter Rottenberg vindt dat minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) te recht voor zijn mening is uitge komen over de politionele ac ties in Nederlands-lndië. Hij zei dal zaterdagmorgen voor de NCRV-radio. Pronk vindt dat Nederland na 1945 in Indonesië de mensen rechten heeft geschonden en dat de toenmalige politici daar voor verantwoordelijk waren. Ook pleitte hij voor een politiek debat over de manier waarop de onafhankelijkheid van Indo nesië tot stand is gekomen. Volgens Rottenberg is Pronk, net als WD leider Holkesteln, 'een van de hardop-denkers die irriteren en vaak te ver gaan. Maar zonder hardop-denkers is er geen publick en politiek de bal. Dergelijke debatten begin nen bijna altijd spontaan en rommelig'. Rottenberg neemt met zijn steun voor Pronk afstand van de kritiek die de minister van zijn collega's kreeg. Premier Kok liet vrijdag na afloop van de minis terraad weten dat het kabinet geen behoefte heeft aan een po Utlek debat. den haag carine neefjes Emily heet ze, de nieuwe vrien din van prins Willem-Alexan- der. Intelligent, charmant, be scheiden, 24 jaar oud en vijfde- jaars rechtenstudent in Leiden. De ideale schoondochter. Haar vader, dr. L. Bremers, bevestigt dat zijn dochter een relatie heeft met de kroonprins. En de 27-jarige prins bekende tegen over Duitse journalisten dat hij een hechte vriendschap heeft met Emily. Maar de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) durft nog steeds niet te zeggen dat Alex verke ring heeft. „Dan gaat iedereen er vanuit dat Emily de nieuwe koningin wordt. Alexander kan dan bijna niet meer terug en dat is erg lastig", aldus een woord voerder. „Bovendien: ik weet niet zeker of Emily absoluut het enige meisje is met wie hij in tensief omgaat." Dus wordt er officieel gespro ken van 'een goede vriendin'. De RVD mag de 'verkering' pas officieel bevestigen als een ver lovingsdatum is vastgesteld. Pas dan wordt in koninklijke krin gen de relatie tussen 'Alex en Emy' serieus genomen. Emily Bremers komt van goe de huize. Haar ouders wonen in een villa in de sjieke Heilig Landstichting bij Nijmegen. Va der is orthodontist, de voorou ders van moeder zijn van adel en „mevrouw Bremers is een enthousiast golfster", aldus rod delblad Weekend, dat de nieuwe vriendin van de prins heeft ont dekt. Acht dagen lang lag fotograaf Edwin Smulders op de loer om de geliefde van Alexander vast te leggen. „Ik kreeg een tip, maar het grootste probleem was dat ik niet wist. hoe ze eruit zag", vertelt hij. „Ik ben gaan posten voor het huis van Alexander aan het Rapenburg in Leiden. Op een avond verliet een meisje zijn woning; ik pro beerde een foto te nemen, maar ze hield haar handen voor haar gezicht. Toen wist ik dat het bingo was." Vervolgens gings Smulders Emily Bremers op het NS-station var posten voor het studentenhuis ook aan het Rapenburg waar Emily woont. Aan ieder meisje dat 's ochtends het pand Leiden. foto»cpd verliet, vroeg hij de weg naar het station. Eén studente ant woordde niet en liep snel door. Dat was Emily. Smulders snapte haar op het I.eidse station. Ze had inmiddels een andere jas aan, maar hield nog steeds de zelfde groen/witte paraplu in haar hand. „Betrapt dus. Toen heb ik een foto kunnen maken." Nadat Emily haar gymnasi um-diploma had gehaald, ver trok ze naar Spanje om er de taal te leren. Terug in Neder land ging ze in Ix-iden rechten te studeren. Ze hoopt binnen kort haar studie af te ronden. Mocht Emily ooit met de kroonprins trouwen, dan wordt ze echter niet, zoals mr. Pieter van Vollenhoven, met haar titel aangesproken. De echtgenote van de kroonprins heet immers prinses. Later, als Alexander de troon bestijgt, moet Emily ko ningin worden genoemd. Emily is de tweede, serieuze vriendin van de kroonprins. Eerder had hij drie jaar een rela tie met Yolande Adriaanssen. Dok toen wilde de RVD nooit bevestigen dat sprake was van 'verkering'. Pas later, toen het 'uit' was, gaven woordvoerders toe dat er sprake was geweest van een relatie. Begin maart verhuist Willem Alexander naar Den Haag, waar hij zijn intrek neemt in een mo numentaal pand naast Paleis Noordeinde. Samenwonen met Emily zit er echter niet in, niet voor en niet na een eventuele verloving. Koningin Beatrix pre senteert zich wel als een mo dern vorstin, maar ook zij laat zich leiden door de traditie die voorschrijft dat de 'royals' het goede voorbeeld moeten geven. Dus niet samenwonen voor het huwelijk. Om diezelfde reden zei de kroonprins anderhalf jaar geleden in een interview dat hij tegen samenwonen is. Het klinkt ouderwets, maar als het serieus 'aan' is tussen de kroonprins en de studente is het heel goed mogelijk dat Beatrix de vriendin van haar oudste zoon al heeft 'goedgekeurd'. Voor zijn huwelijk moet de kroonprins immers toestem ming vragen aan het parlement, en dan is het niet onlogisch als zijn moeder alvast wat voor werk verricht.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3