'Alleen maar biljarten kan ik niet' 1hloorminnend Nederland doet het in Amersfoort »chaaktalent De Vreugt zijn grenzen nog af -r Sport Patrick McEnroe is dolblij met zijn titel Leidse successen op Open NK droogroeien fNDAG 16 JANUAR11995 i zijn Europese jeugdtitel in cember van het vorig jaar in ïnkrijk blijft Dennis de Vreugt schaaksuccessen aaneenrij- ,ji. In de hoofdklasse van de [rkampen van het 57e Hoog- pns-toernooi liet de 14-jarige isenaar al zijn tegenstanders hielen zien. Met een gedegen iicht in het spelletje behaalde drie overwinningen op rij. Vreugt hoopt volgend jaar l basis van dit resultaat de Emotie naar de reserve mees- jfgroep van de vierkampen af idwingen. Leidenaar Rini Kuijf i>n op overtuigende wijze de eestervierkamp. llij de inschrijvingen afgelo- in vrijdag was de jonge scha- Jr uit Lisse ontevreden over de ■Jeling. Het wedstrijdcommité ld hem in de hoofdklasse in- ideeld. „Ik hoopte op een. een hogere groep. Dan [tmoet je sterkere schakers, i speelde ik in de hoofdklasse allemaal tegenstanders op papier zwakker waren ik. Vooraf kan je natuurlijk il protesteren en zeggen dat je r te sterk bent, maar als hteraf blijkt dat je een paar ^rtijtjes verliest dan sta je i je hemd. Nu heb ik in hoofdklasse alles gewonnen I mezelf bewezen. Volgend jaar hoopt De Vreugt op een plaats in de reserve- meestergroep of de reserve- groep van de tienkampen. „En vandaar maar kijken of ik kan door stoten naar het hoogste ni veau tussen de grootmeesters. Ik heb geen flauw idee hoever ik met mijn talenten in de schaak sport kan komen maar ik heb wel de ambities om de top te halen." Publiciteit De Vreugt is sinds dit seizoen lid van de Haarlemse vereniging VHS. Daar acteert hij in het eer ste team. Bij de Haarlemse club krijgt de jongeling schaaktrai ning van Hans Bouwmeester, de voormalige bondscoach van het Nederlandse schaakteam. En naast alle aandacht voor het schaken boekt De Vreugt uitste kende resultaten in de tweede klas van het atheneum. Na zijn Europees kampioenschap in Frankrijk had Dennis niet te klagen over publiciteit. Alle re gionale bladen hadden zijn foto en verhaal op de voospagina en zelfs landelijke dagbladen had den een artikelen aan het be haalde kampioenschap gewijd. „Ik ben zelfs twee maal voor de televisie gevraagd. In de 'Vijf Uur Show' en bij 'Koffietijd', maar daar had ik geen tijd voor. Ik had op diezelfde tijd training van Herman Grooten en dat vond ik belangrijker." Na zijn succes in Frankrijk is De Vreugt ijverig op zoek naar een sponsor om onder andere een goede trainer te kunnen bekostigen. In de vierkamp bewees de Lissenaar dat zijn schaaktalent niet ter discussie staat. Vooral in de laatste ronde maakte hij in druk tegen de Duitser Rievers. In de Svesnikov van het Sicili- aans bereikte hij na dertien zet ten een voor hem onbekende stelling. „Ik had deze positie na de opening nog nooit op het bord gehad. Maar ik voelde wel dat hij speelbaar was." Het vervolg van de partij be wees het gelijk van de Lissenaar. De Vreugt had de stellings-ken merken veel beter onder de knie dan zijn opponent. Op onbe kend terrein ging de Duitser ge lijk in de fout. De Vreugt, spe lend met zwart, won met twee subtiele loperzetten een stuk te gen drie pionnen en had een technisch gewonnen stelling. Het vervolg speelde hij met de frisheid van een jonge meester. In de meestervierkamp, een paar tafels verwijderd van Den nis de Vreugt, speelden drie in ternationale meesters - Rini Kuijf, Johan' van Mil en Rob Hartoch - en de promovendus Ronald Verdonk voor een plaats in de grootmeestergroep van volgend jaar. De Leidenaar Kuijf trok-na drie ronden aan het langste eind. In de eerste ronde Ook Patrick McEnroe behaalde na zeven jaar in het profcircuit zijn eerste Grand-Prix-overwin- ning. In de finale van het kam pioenschap van New South Wales was hij met 6-2 7-6 te sterk voor Richard Bromberg uit Australië. In de kwartfinales schakelde ,de broer van' Kraji - eek uit. „Het voelt geweldig om een titel te winnen", vertelde McEnroe. „Ik wil nog steeds dat en mij dubbelspeler, maar deze tifël i iets waar ik al heel lang op heb gewacht." Michael Chang schreef ver rassend hei invitatietoernooi in Melbourne op zijn naam. In de finale versloeg hij zijn landge noot Pete Sampras met 7-6 6-3. Nadat Chang eerder van Boris Becker en Pat Cash had gewon nen, was hij voor de derde maal te sterk voor een Wimbledon kampioen. Lissenaar Dennis de Vreugt. speelde de voormalige kam pioen van Nederland remise te gen Hartoch. Een ronde later won hij in een vlotte aanvals- partij van Johan van Mil, op pa pier zijn enige concurrent. In de laatste ronde liet Kuijf zich met zwart niet verrassen door de zwakste speler van het kwartet. Ronald Verdonk moest met wit op winst spelen maar bleef na de opening met een slechte lo per zitten. Met een dreigend schaak op de onderste rij blies Kuijf de vijandelijke stelling op. Volgend jaar mag de Leidenaar bij de Hoogovens deelnemen tijdens de I loogovens Matches. amsterdam De kersverse sportvrouw van loeiden, Irene Eijs, heeft bij de eerste indoor-roeiwedstrijd van 1995 naast de hoofdprijs gegre pen. De skiffeuze van Njord werd zaterdag in de Amster damse Apollonal bij het Open NK over 2500 meter op de roei- ergometer tweede op ruime af stand van Anita Meiland. De roeister van Nereus scherpte i het nationale record ;n aan tot 8.34,3 mi- iet oude nationale droogroeirecord stond met 8.40,0 ook al op naam van Mei- land. Bij de mannen, waar de nationale top ontbrak, ging de titel naar Robert Steenhard bovendien droogroeit )-verslaggevers schaatsers doen het in Thialf, de Ipfvoetballers bij de EndeMol Stu b's en de wielrenners in de Kuip. [aarom zouden de zwemmers dan hterblijven? Dus verzamelde het de la crème van chloormin- nd Nederland zich zaterdag in het prtfondsenbad van Amersfoort r hun allereerste' Gala. Een vooral jftspannen en plesante bijeenkomst, 350 genodigden uit alle KNZB- iciplines van toen en nu zich ver lapten aan ludieke experimenten in bad en vooral 'hoe-is-het-met- 's' uitriepen wanneer ze de zoveel- lang-niet-meer-gezien-collega's ri vroeger tegen het lijf liepen. vas het nou een veredelde feuwjaarsreceptie, een uit de hand Bopen reünie of een verkapte bij- ikomst om sponsors te wèrven? £JZB-voorzitter Hans Beijer: „Als we t alledrie een beetje aanraken, zijn 3 al dik tevreden." te week worden in ieder geval onlijk de bedrijven benaderd die zaterdag hun luxe invitatiekaart bij de ingang van het Gala inleverden. De KNZB, nog altijd één van de grootste sportbonden van Nederland is goed, maar niet gek. Het feestje in Amers foort kostte al met al toch zo'n slordi ge veertigduizend gulden. Geld dat weliswaar werd opgebracht met steun van de vorig jaar opgerichte Stichting Topsport KNZB, maar dat werd gein- vesteerd met de bedoeling het dubbel en dwars terug te halen. Humor De organisatie achter het ZwemGala 1995 deed het vooral op de experi mentele manier, met gevoel voor hu mor en verrassende ontmoetingen. Inge de Bruijn en Ron Dekker tracht ten (vergeefs) met een paar seconden achterstand 14- en 15-jarigen ta lentjes alsnog in te halen, terwijl een race over honderd meter tussen man nen (schoolslag) en vrouwen (vlinder slag) ook langs de kant nog altijd emoties en schimpscheuten der sekses oplevert (de vrouwen won nen). Dat er dan ook nog twee zoge heten Masters - 45-plussers Jan Koen Anthoni en Conny Boer-Buys - twee Europese records tijdens hetzelfde Gala zwemmen, dat is alleen maar mooi meegenomen. Zo denkt bondscoach Heather Johnston van de nationale kunst zwemploeg er inmiddels ook over. De Canadese, die onlangs haar contract met een jaar verlengde kreeg vlak voor het Gala te horen dat zij op een verrassend professionele wijze naar de Olympische Spelen van Atlanta toe kan werken. Ook hier is NOC'NSF de financiële weldoener voor het creëren van een speciale begeleidingsgroep, die onder meer gaat bestaan uit een diëtiste, een ballettrainster, een men taal begeleider, een individuele bege leidster (Ciska Jansen) en een arts. Al les is gericht op het groepsnummer in Amerika, het enige onderdeel dat ove rigens nog de stempel 'olympisch' mag dragen. Daar ligt ook voor een groot deel de verklaring voor de slepende contro verse tussen de bondscoach en Mar- jolijn Both. De laatste, door iedereen beschouwd als de meest getalenteer de kunstzwemster van Nederland werd een paar weken geleden te ver staan gegeven dat zij niet langer wel kom is bij de trainingen van de natio nale ploeg. De constante botsingen tussen Both en Heather Johnston zouden het groepsbelang ondermij nen. Bovendien is Both vooral een so liste en dat nummer wordt dit jaar al leen nog op de EK in Wenen gezwom men. Johnston denkt liever olym pisch. Both heeft de KNZB, die Johns ton in haar veto over haar discipef steunt inmiddels gedreigd met een arbitragezaak. Vorige week viel het antwoord van de bond bij Both in de bus. KNZB-voorzitter Hans Beijer: „We hebben voor Marjolijn nogmaals op ,een rijtje gezet hoe het zover is kun nen komen. Haar duidelijk gemaakt dat de persoonlijke irritaties tussen haar en de bondscoach een verdere samenwerking voorlopig onmogelijk maakt. Ja, ik leg de nadruk op voorlo pig. Marjolijn kan in april gewoon deelnemen aan de Nederlandse kam pioenschappen. Als ze daar de titel verovert, wordt ze afgevaardigd naar de EK." Omdat Both het gehele vorige sei zoen miste, ging de zogeheten Zwem- kroniek Award 1994, de prijs voor de beste kunstzwemster van vorig jaar naar Tamara Zwart. Ook zij maakt in middels geen deel meer uit van de nationale ploeg. De pas 19-jarige Am sterdamse kon de trainingsarbeid voor Oranje niet meer opbrengen en is inmiddels trainster geworden van het Hoofddorpse ZPCH. Tot zijn ei gen verrassing werd de 16-jarige Pie- ter van den Hoogenband verkozen tot zwemmer van het jaar. Twaalf maan den eerder kreeg hij nog de prijs van belofte overhandigd. Bij de vrouwen werd Europees vlinderslagkampioene op de kortebaan Angela Postma lo gisch tot zwemster van het jaar geko zen. Hetzelfde gold de prijzen voor langebaanzwemmers Hans van Goor - hij gaat in augustus een poging wa gen Het Kanaal over te zwemmen - en Wendy Kater van De Zijl/LGB. Zoals het ook geen verbazing wekte dat die eer bij de schoonspringers in handen kwam van Edwin Jongejans. De voormalige wereldkampioen vanaf de 1-meterplank draaide vorig (Njord). Lichte roeier Pepijn Aardewijn, de afgelopen jaren meestal goed vooreen podium plaats, kwam door gewichtspro blemen niet verder dan de vier de tijd. Aardewijn, die dit jaai de lichte skif verruilt voor het olympische nummer lichte dubbeltwee met Maarten van der Linden, beeïndigde onlangs de jarenlange samenwerking met coach Paul llartog. Marcel Bekkeink, coach van Van der Linden, gaal het duo de komen de tijd begeleiden. Bij de meisjes van 17/18 jaar eiste de Leidse Marieke van Rijn (i>ie ievthe) de eerste plaats voor zich op. Haar clubgenote Femke Dekker eindigde als vijf de. jaar een wat minder WK, maar wil nog een serieuze poging wagen in At lanta. Ook hij kan rekenen op steun van NOC'NSF, die er mogelijk voor zorgt dat hij deze zomer vyeer enkele maanden in zijn voormalige woon- en studeerplaats Miami gaat trainen. De waterpoioërs (prijzen voor doel man Arie van de Bunt en Karin Kui pers) kunnen zich wat dal betreft ook weer in alle rust voorbereiden op de EK en de FINA Cup waar olympische kwalificatie moet worden afgedwon gen. Vanaf 15 mei houdt de selectie van Ivo Trumbic zich in Zeist voor een periode van vier maanden alleen bezig met de sport. Met dank aan? Juist, NOC'NSF, dat de bonden steeds meer tegemoet kan komen door de 35 miljoen gulden die staatssecretaris Terpstra eind vorig jaar in het Top sportfonds stortte. De KNZB, keihard de natste', schalde het tijdens het ZwemGaJa dan ook optimistisch door het Sportfondsenbad. „Maar wel een bond die met zijn sporters meestal in het water ligt en dus moeilijk te ver kopen blijft", bleef Henk Licntenveldt nuchter. De Jeugd van UVS (A en B) werd voor de tweede achter eenvolgende keer winnaar van het Henk de Bolster zaal voetbaltoernooi. Bij de A jeugd won UVS 'door het Haagse Laakkwartier met 2-1 te verslaan. RCI. legde beslag op de derde plek.- Bij de B-jeugd ging de fina le tussen RoocJenburg. en UVS. Na een 0-0 eindstand moesten strafschoppen uit - sluitsel brengen. Iets wat de Koolbewoners beter beheer sten. Als derde eindigde Lugdununum. De Kikkers wisten door een 2-1 zege juist het Waddinxveense WSH voor te blijven. Het or ganiserende Leiden sleepte de sportiviteitsprijs in de wacht. Enig smet van hel verder uitstekend georgani seerde toernooi was het weg blijven van het Noordwijker- houtse WSB. In de totale rangschikking bleef UVS door doelsaldo stadgenoot Roodenburg net voor. puis Opdam wint Duif-driekamp Biljarter Louis Opdam heeft in Lisse de zogenaamde Duif- Jkamp op zijn naam geschreven. De biljarters speelden in De Ier op de onderdelen libre, kaderspel en bandstoten. Behalve eindzege zorgde Opdam ook voor de beste prestaties in elk ierdeel. Met Cas Juffermans maakte hij 100 caramboles in I beurt in het libre en 75 in het kaderspel 38/2 in één beurt, ^^enige maakte hij 50 caramboles in drie beurten in het band- ^^Ren. Opdam speelde met de volgende gemiddeldes: 53,33 (li- W, 22.82 (kader) en 8.23 (bandstoten). Paul Sassen die op de )ede plaats eindigde, had de volgende moyennes: 26,00; 7,17. Eindstand: 1. Louis Opstal (Lisse), 2. Paul Sassen (Ter 3. Cas Juffermans (R'veen), 4. Hans Borst (Ter Aar), 5. Ben jivenvoorde (Voorhout), 6. René Overgauw (Alphen), 7. Tinus Tol (Ter Aar), 8. André van der Aart (Noordwijk). Centree Aouita met vierde plaats j/tiltonDrie weken training na een afwezigheid van twee |T, bleek voor Said Aouita bij de indoorwedstrijden in Hamil- toch te kort. De Marokkaanse oud-wereldrecordhoudër op 1500, 3000 en 5000 meter en nog steeds snelste van de wereld ^|de twee kilometer, eindigde bij zijn rentree in de Canadese ^^d als vierde op de drie kilometer. De 35-jarige Marokkaan, jaar geleden gestopt wegens een hardnekkige blessure, wil- I^bij zijn terugkeer onder de 8.02.00 lopen. Hij slaagde daarin mPx 8.10,45 niet. „De laatste drie ronden had ik het niet gemak - lijk, maar ik héb de wedstrijd uitgelopen", aldus de Noordafri- „Ik had eigenlijk zes weken langer moeten trainen." ridger Van der Berg tweede ^mégen* Leiderdorper Arjan van der Berg heeft beslag weten te de tweede plaats in het Nederlands kampioenschap "^dge individueel. Een totaal van 59.25 was daarvoor voldoen- Bij het toernooi in het Noordhollandse Bergen eindigde rt-Jan den Hertog uit Zoetermeer (63.10) als eerste. Wil Alke- uit Alkmaar haalde brons met 58.75. 'afeltennisser Van den Berg winnaar n haag Ted van den Berg en Manon Nijssen zijn de v worden van de Haagse kampioenschappen tafeltennis. In de aagse sporthal Overbosch won Oegstgeest-speler Van den Berg A-finale van Siem van der Valk (Salamanders) in twee games: en 22-20. Bij de vrouwen zegevierde de Leidse Manon jssen, speelster van Docos, over haar clubgenote Mirjam Bik. A 'ide spelers grepen eveneens de hoofdprijs in de dubbel. Van Berg deed dat samen met Marco van der Meijden, terwijl jssen de vrouwendubbelfinale won samen met Bik. owlers Verboon in een dalletje iden» In de nationale league bowlen gaat het de Leidse hoofd- asser Verboon Versservice niet voor de wind. Tegen zowel mdwer Oene als BV Haarlem liep het gisteren tegen een 2-1 ïrlies aan. Het Amstelveense GWK was met 3-0 veel te sterk. ,et vijftal neemt momenteel de laatste plaats in. Jacques Petit as met 233 pins de beste man. De hoogste serie kwam op aam van Dennis Knijff. Hij kwam tot 1147 pins. Redmond Burgman zoekgespeeld in finale Open NK Dertien punten, net iets meer dan een half gemiddeld. Een finale onwaardig. Maar Raimond Burgman voelt zich geen Torbjörn Blomdahl, Raymond Ceulemans of Dick Jaspers. Hij is geen fullprof, heeft andere prioriteiten in het leven. Zijn zaak, vrouw en kind staan boven alles. „Ook al zou ik nummer één van de wereld zijn, dan nog zou biljarten niet alles in mijn leven kunnen zijn." Burgman speelde een perfect seizoen, werkte zich op tot vaste speler van het BWA-circuit, haalde de finale van het Open NK in Barendrecht. Daarin speelde zijn vriend en teamge noot Blomdahl hem zondag he lemaal zoele 15-3 15-9 15-1. Burgmans moyenne over drie sets: 0,520. Blomdahl verdiende een ver mogen in het Open NK, dat voorheen in Rhoon plaats had. De voetbalkantine maakte plaats voor een chique cultureel centrum in Barendrecht, dat qua uitstraling meer bij een professioneel evenement hoort. De nieuwe omgeving inspireer de de Zweedse wereldbekerwin naar op vrijdagavond tot een serie van vijftien in zijn eerste beurt tegen Joop de Wilde; winst 15.000 gulden. Gelukkig was de organisatie voor het uitbetalen van de ex ceptionele bonus verzekerd. De eindzege, via de Nederlanders De Wilde, Habraken, Van Kuijk en Burgman, leverde Blomdahl nog eens 15.000 gulden op. Voor een echte'prof die van driebanden leeft een weekeinde om van te dromen. Hotel De speler uit Baarn maakt zich daar niet zo druk om. Hij verze kerde zich van een plaats in het elite-gezelschap van BWA tij dens het kwalificatietoernooi in Spa, deed het goed in de we reldbeker, verdiende een mooie cent in Barendrecht maar houdt zich vooral bezig met zijn nieu we zaak als hotel/restauranthouder. Terwijl zijn niveau niet onder doet van Dick Jaspers, de serieuze drie- bander uit St. Willebrord die zijn hele leven in dienst heeft gesteld van het driebanden. „Al leen maar biljarten kan ik niet. Misschien duurt het bij mij iets langer dan bij Jaspers, maar het komt er op den duur wel uit." Burgman is degelijk, moeilijk te kloppen. Dat merkte ook Blomdahl vorig seizoen tijdens de wereldbekerfinale in Gent. Toen beroofde nota bene de speler uit Baarn zijn ploegge noot van de wereldbeker. „We zijn vrienden. Op en buiten de speeltafel. Zullen dat ook altijd zijn. Maar iets weggeven nooit." Dat deed de Zweed zondag ook niet. Drie, negen en één ca rambole liet zijn tegenstander aantekenen. „Hij had nog geen toernooi gewonnen. In de we reldbeker-finales van Ooster hout, Halle en Gent verloor hij van respectievelijk de Oostenrij ker Pills, Jaspers en de Turk Say- giner. Hij doet niet anders dan De Zweed Torbjörn Blomdahl (onder) en Raimond Burgman bepalen wie er mag beginnen bij het Open NK. finales spelen. Dat is zijn groot ste pluspunt", meldde Burgman voor de eindstrijd. De Nederlander zelf komt daar minder aan toe. Maar heeft wel de kwaliteiten van zijn ploegge noot. „Ik heb afgelopen jaar een moeilijke periode doorgemaakt. Maar ik zal mijn opvatting niet veranderen. Er is meer dan bil jarten. Ook al verlies ik van Blomdahl met een moyenenne van 0,200. Ik heb het dit seizoen al goed gedaan", zei hij met een vooruitziende blik. Burgman FOTO ANP was trots op zijn prestatie bij het open NK. Tenslotte stond hij en niet gedoodverfde favo rieten als Jaspers, leulemans en Sayginer in de eindstrijd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27