Mannen van DAC horen er weer bij 9/ ?M Stam sterkste in monsterrit LZ 1886 komt als beste uit de strijd RVV blijft ook in '95 winnen Straathof sterk in Davoi Sport Winst voor shorttrackster De Lange Tweede thuisnederlaag voor Smits Een opkikker voor De Zijl/LGB MAANDAG 16 JANUAR11995 -JlM Aansluiting bij middenmoot na zege op Flexa/Animo LEIDEN «GERRENES De mannen van DAC deden goede zaken door toch wel verrassend de nummer vier van de ranglijst Flexa/Animo in eigen huis met 1-3 te verslaan, waardoor de ploeg weer volledig aansluiting met de middenmoot heeft. No vo speelde goed, maar verloor net aan van koploper Vre- vok (1-3). Bij de vrouwen wonnen alle 'Leidse' vertegen woordigers, waarbij vooral de winst van Gemini (3-1) op Woerden belangrijk was. als een nachtkaars uit zou gaan, bracht Jan Koek serverend de stand in evenwicht. Helaas voor Novo bleek een foutje aan het eind fataal. Toch vond trainer- /coach Hans Broere het ver toonde spel zeer hoopgevend voor de toekomst, Tonegido - Gemini 2-3; 10-15, 16-14,7-15, 15-4, 11-15. Volgens coach Casper Brussee heeft Gemini zijn winst vooral te danken aan het optimaal be nutten van de nieuwe opslagre- gel, die zegt, dat er over de hele lengte van de achterlijn geser veerd mag worden. Gemini deed het vanaf linksachter en dan langs de lijn rechtdoor, waarmee met name de pass van de tegenpartij zo ontregeld werd, dat de middenaanval aar dig uitgeschakeld werd. Daan Meys was volgens Brussee de belangrijkste man aan Gemini- zijde door op alle fronten een hoofdrol voor zich op te eisen. LUSV - Sovicos 0-3; 8-15, 10- 15, 13-15. Koploper Sovicos boekte een te rechte overwinning in een van beide zijden uitstekend gespeel de partij. Sovicos toonde zich als team wat homogener en had altijd wel een arm tussen een actie van LUSV. VOLLEYBALMEDEWERKER Animo - DAC 1-3; 11-15, 15-17, 15-6,9-15. DAC: had in de winterstop ken nelijk veel kracht opgedaan, hele wedstrijd goed uit te spe len. Weliswaar kon de pass nog wat beter, maar aanvallend liep het heel behoorlijk. In de vierde set drukte DAC goed door. Met een uitstekende libero Otto Smook werd er aan de buiten kant veel gescoord. NOVO Vrevok 2 13; 13-15, 15- 11,9-15, 13-15. Novo speelde eigenlijk de beste wedstrijd van hel seizoen, i Iet hield de koploper goed bij en het gevolg w;ts een van begin tot eirid boeiende ontmoeting. Novo begon heel fel, verdedigde goed, viel uitstekend aan en verloor nipt door twee persoon lijke fouten. In tegenstelling tot vorige wedstrijden bleef Novo er nu in geloven en ondanks het ontbreken van de geblesseerde Rob van Daalen en Bart Peder- sen wist het met Bric Opgelder en Jan Koek door strak serveren de volgende set te winnen. Tot ver in de derde set zette het goede spel zich voort; maar weer waren het persoonlijke fouten, die verlies inleiden. Op 2-9 in de vierde set rechtte No vo nog eenmaal de rug en ter wijl iedereen dacht, dat de strijd Vrouwen: Gemini/K - Woerden 3-1; 15-7, 7-15, 15-8, 15-11. Voor Gemini was het een be langrijke wedstrijd, omdat winst zou betekenen definitief aan sluiten bij de top en verlies de grauwe middenmoot. Het jonge en lange Woerden wist toch na 6-4 in de tweede set, door diep serveren, Gemini in moeilijkhe den te brengen. In de derde set herstelde Gemini onder leiding van spelverdeelster Margriet Kielm^n (die Tanja van Be- zooyen keer op keer voortreffe lijk aanspeelde) het evenwicht, Leython - WIK/OVM 3-2; 10- 15, 13-15, 15-8, 15-2, 15-2. Daar trainer/coach Ruud van Houwelingen het principe han teert: 'Niet trainen, niet in de basis', stond nu het onervaren deel van de selectie in de eerste set aan de start. Het betekende wel na twee sets een 0-2 achter stand tegen de hekkesluiter. Daar leython zelf ook op een degradatieplaats staat, moest er nu wat gebeuren. Met zijn ge routineerde vrouwen in de basis van de derde set lukte het ver volgens wel en werd WIK volle dig weggespeeld. VCS - Libanon 3-0; 15-5, 15- 7, 15-2. VCS was gewaarschuwd door coach Reno Jagtman, want Li banon had uit de laaste twee wedstrijden vijf - punten be haald. VCS kwam daarom erg gemotiveerd in het veld en speelde en passant haar beste wedstrijd en en klaarde het kar wei in 42 minuten. Dat had ook alles te maken met de terugkeer van Anja van de Meer (na een zwangerschap), die speelde als of ze nooit weggeweest was en twee sets via 0-1 naar resp. 7-1 en 10-1 serveerde. Willemijn Berg valt a r Leython. De Leiderdorpse ploeg FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN «GERRENES VOLLEYBALMEDEWERKER In de promotieklasse deden de mannen van RW w winterstop ook al deden, namelijk winnen. Het eerste slachtoffer was Kalinko, dat met 3-0 weggeslagen werd. Leython haalde punt uit de ontmoeting met Agon. Bij de vrouwen blijft DAC meedoen in de strijd om de bovenste plaatsen; het won met 0-3 bij DVC. De semi-derby Gemini 2 - Leython 2 ging met 2-3 naar Leython. VIE RW - Kalinko 3-0; 15-6,15-11,17-16. RW heerste twee sets zoals het team wilde tegen de i acht van de ranglijst. In de derde set moesten de Rijnsburgers toch oppassen om geen puntverlies te leiden. Coach Martin JqL Broere nam de spelverdeling over van de volgens Broeri 'bloedvorm' verkerende Ronald Verhey. „Toch moet je oppas sen, omdat concentratieverlies dreigt in dit soort wedstrijden," aldus Broere, „Zeker als je in het Zilveren-Tulptoerr sterkere tegenstanders hebt weggezet." Agon - Leython 3-2; 11-15, 16-14, 7-15, 15-8, 15-11. Dit was de wedstrijd van debutant Steven Bijker (Leython). die met zijn 17 jaar aanvallend en blokkerend op het midden uitste kend uit de verf kwam. Eigenlijk liet Leython het in de tweede set een beetje liggen, want anders had er een verrassende 0-3 ii gezeten. Vrouwen DVC - DAC 0-3; 10-15, 9-15, 7-15. Eigenlijk was het door het grote krachtsverschil niet zo'n leuke wedstrijd, aldus aanvoerster Bosscher. DAC had gewoon moeite i. haar concentratie te bewaren, zeker na de makkelijk gewonnen eerste set. De Alphenaren konden zich veroorloven met de zwakste opstelling te starten en de hele ontmoeting niet selen. Gemini 2 - Leython 2 2-3; 9-15, 15-9, 8-15, 15-10, 7-15. Ondanks het verschil op de ranglijst werd het toch nog een echte derby. Gemini begon voortvarend en nam een 5-0 voorsprong, maar zag op 9-9 Leython (zonder Juul Mulder) langszij komen. Na een revanche in de volgende set kwam Gemini in de derde snel met 0-6 achter, een verschil, dat nooit meer ingelopen kon worden. De vierde en vijfde set werden over de beide partijen verdeeld. Voorburg 3- RW 3-1; 15-8, 15-10, 11-15,15-1. Een niet compleet RW redde het tegen de koploper niet. Met aanvulling uit het tweede team was de kwantiteit voldoende, echter het gemis van met name de spelverdeelster betekende weinig onderling vertrouwen en misverstanden. In de twee sets liep het redelijk, maar was de service-druk van Voor burg (te) hoog; in de derde lukte alles ineens wel en speelde RW als op vleugeltjes, maar in de vierde stond de ploeg weer snel met beide benen op de grond. ASSEN ANP/MARC V De langste schaatsmarathon van het seizoen '94/'95 is op magistrale wijze gewonnen door Arnold Stam. De rijder uit Sprang-Capelle deklasseerde in Assen zijn concurrenten. Alleen René Ruitenberg wist - welis waar met één ronde achter stand - nog enigszins in de buurt te blijven van de Neder lands kampioen. Voor de meesten was de monster-marathon over 250 ronden (100 kilometer) te veel van het goede. Het waren voor namelijk de echte natuurijsspe- cialisten, die indruk maakten. Van de zevenenveertig namen op de startlijst verschenen er uiteindelijk maar tweeëntwintig in de einduitslag. Ook veel van de deelnemers uit de Leidse re gio verlieten afgelopen zaterdag voortijdig het strijdtoneel. Voor het eerst in de Neder landse marathonhistorie telde een wedstrijd over honderd ki lometer mee voor de cyclus om de KNSB-Cup. Om die reden had Stam zijn zinnen op de overwinning gezet. De lange-af- standspeclaïist uit Brabant smeet in sportcentrum 'De Smelt' met zijn krachten en knevelde zijn naar adem snak kende coljega's. Al na zesen veertig ronden ondernam Stam een eerste serieuze vluchtpo ging. Slechts enkele minuten la ter sloot de 26-jarige rijder uit de Klerk's-formatie alweer aan bij het peloton. Maar die ge slaagde vlucht vond hij niet vol doende. Halverwege koers lapte hij zijn c i dei de maal. Alleen sterke rijders als Fausto de Marreiros, Jan Hop man, Hans Pieterse, Peter de Vries en Jan Eise Kromkamp hadden in de beginfase de kracht om van het peloton weg te rijden. In de tweede helft van de wedstrijd stuntte Stam gewoon verder. Na 250 ronden had de Nederlands kampioen vier ron den voorsprong op het uitge dunde peloton. Geheel alleen legde hij de laatste ronde af. Na afloop van de slopende elfde marathon om de KNSB-Cup verklaarde Stam goede benen te hebben gehad en nog steeds prima in vorm te zijn. „Ik had natuurlijk ook wel kunnen blij ven zitten, maar dat is niets voor mij. Alleen in het begin was ik nog even gestresst. Toen moest ik aldoor gaten dichtrij den." Stam schrijft zijn marathon successen toe aan zijn ontspan nen manier van trainen. Twee maal per week stapt de schaat ser op zijn mountainbike om in de buurt van zijn woonplaats de nodige kilometers te maken. En even zovele keren gaat de offi cieuze wereldkampioen in Eindhoven het ijs op. „In voor gaande jaren trainde ik als een Arnold Stam ijzersterk in monster-rit. beest. Daardoor zat ik in de wedstrijden te snel stuk. Nu heb ik de zaken beter op een rijtje." René Ruitenberg wist de ont ketende man uit Sprang-Capel le nog enigszins te volgen. Hij finishte in Assen als tweede met drie ronden voorsprong op het peloton. Pieterse en Kromkamp eindigden met twee ronden voorsprong respectievelijk als derde en vierde. De tot voor za terdag hooggeklasseerde Henk Angenent (Alphen aan den Rijn) moest genoegen nemen met de zestiende notering. Jan Dirk Corts (Koudekerk aan den Rijn) finishte na hem op de zeven tiende stek% Andere regioschaat sers als Richard van Kempen (Nieuwveen), Ronald de Graaf (Koudekerk aan den Rijn) en ARCHIEFFOTO ANP Rick van der Hoorn (Ter Aar) voltooiden de wedstrijd niet. Het algemeen klassement wordt nog steeds aangevoerd door Piet Kleine. Stam is hem nu dicht genaderd. Huitema, De Vries en Angenent volgen op respectievelijk de derde, vierde en vijfde plaats. LEIDEN TACO DE VRIES Door eerste te worden in de kring heeft LZ 1886 zich auto matisch geplaatst voor de fina les van de Speedo-verenigings- wedstrijden, die in maart in Uden worden gehouden. 17. eindigde met 1498,3 puinten ruim voor numer twee De Gou we, 1549.4 punten, en De Zijl- LGB, dat met 1563.9 derde werd. Voor het eerst werd zaterdag een verenigingsversie gehouden van de Speedo-meets. In het 5- mei-bad kwamen de verenigin gen van de kring Gouwe Rijn streek tegen elkaar uil. 17 kwam het beste uit de strijd en plaats te zich daardoor automatisch voor de finales in maart. Aldaar zullen naast alle ook de beste 1 twee aan de start verschijnen. In de jaargang '85 won Irene Beij de 50m rug in 47.2, een fractie sneller dan clubgenote Lenneke van Schaik die na 47.3 aantikte. Ook op de 50m school was Beij te snel voor Van Schaik. 50.0 tegen 51.0. Beij werd tweede en Van Schaik der de. Leeftijdsgenoot Richard den Os werd op de 50m vrij bij de jongens derde in 39.2. Van de jaargang '84 vallen de twee eer ste plaatsen van Dieuwertje Vermeulen op. 1.12.0 was haar winnende tijd op de lOOm vrij, terwijl ze op de lOOm wissel 1.22.0 liet neerschrijven. Op de 50m school was Marlies van Vuuren goed voor een tweede plaats in 46.6. Uiterst succesvol voor 17 is altijd jaargang '83. Zo ook deze keer. Michael van Schaik won bij de jongens de 50m vlinder in 32.2. ruim snel ler dan Mark Drenth die tweede werd: 36.4. Ook de dubbele af stand was voor Van Schaik: 1.17.2. Louis van Schaarenburg werd met 1.19.0 tweede, terwijl Mark Drenth met 1.23.5 beslag legde op plaats drie. Op de lOOm vrij zegevierde Bart van Zwicht in 1.08.4, voor Robert Chaudron en Made Drenth (1.11.9 en 1.13.7). Kitty i'urk te kende voor 36.0 op ile 50m vlin der en won daarmee. Noekie Klein won de 100m vrij in 1.08.7 en werd tweede op de 100m wissel in 1.20.3. Ook de estafet tes leverden voor LZ goede pun ten op. De 4x50m vrij voor jon gens en meisjes '83 werd met 2.11.16 gewonnen, evenals de 4x50m wissel voor de jongens van die leeftijd: 2.20.8. De meis jes pakten zilver met 2.32.4 op hetzelfde nummer. Voor De /ijl/IGB is lut hoofdstuk Speedo-verenigings- wedstrijd afgesloten na de der de plaats van zaterdag. Roeland Spijker won in de jaargang 85 de 50m school in 45.8 en werd tweede op de 50m vrij in 37.9. Lorette Velting werd op die dis cipline derde in 41.5. Van '84 won Sander Rijnsburger zowel de 100m vrij als de 100m wissel, in 1.10.2 en 1.20.0. Claudia Lambrichs werd op die afstan den bij de meisjes tweede, in 1.12.9 en 1.25.4. Paula Heems kerk werd op de 50m school eerste in 46.2, terwijl Hilco Chang tweede werd op die af stand bij de jongens: 49.0. De estafettes leverden voor De Zijl drie derde plaatsen op. De 4x50m vrij voor jongei meisjes eindigdi 4x50m wissel vi 2.45.2 en de meisjes deden die afstand 2.47.1. A-kring In Nieuwkoop werd in zwem bad De Wel een A-klasse wed strijd verzwommen. De jongens kwamen op de 50. 100 en 200m rugslag uit. terwijl de meisjes zich op dezelfde afstanden met de schoolslag bezig hielden. 2.31.6, de jongei Tijdens internationale wedstrij den in Davos is Jeroen Straathof sterk voor de dag gekomen. Op de 1000 meter en de 3000 meter greep de 22-jarige schaatser uit Zoeterwoude de winst. Straat hof liet op de kilometer een tijd van 1.17,75 minuten noteren. Hij bleef daarmee zijn nationale selectiegenoten Arjan Schreu- der (1.17,87) en Bart Veldkamp (1.19,20) voor. Na 3000 meter stonden de klokken stil op 4.19,07 minuten. Veldkamp reed op die afstand de tweede tijd, maar moest met zijn 4.21,51 ruim twee seconden prijsgeven. Ook op de 500 meter kwam Straathof in actie: 40,04 seconden. Een sterker deelne mersveld motiveerde Straathof gisteren om harder te rijden. Met 39,27 seconden behaalde hij de achtste stek. De nationale afstandskampioenschappen vo rige maand in Den Haag verlie pen voor Straathof dramatisch. De Zoeterwoudenaar vergooide toen zijn kansen op deelname aan het EK in Heerenveen. Af gelopen weekend heeft hij on getwijfeld een deel van die last van zich afgeschud. Later deze maand strijdt Straathof - even eens in Davos - samen met Schreuder, Veldkamp, Hers man, Postma en Romme om hét derde deket voor het WK all round, dat op 11 en 12 februari plaatsvindt in het Italiaanse Baselga di Penè. Judith Straathof De regionale selectiewedstrij den voor het NK zijn bij di ai meisjes-junioren C en B afgelo pen weekeinde gedomineert:F, door Judith Straathof. Het jonjw gere zusje van de nationaal be|v' kende Jeroen won op het ijs it_ het Haagse schaatscentrum DeE Uithof alle afstanden. De 5002 meter legde Straathof (juniori B) af in 45,61 seconden. Met die F tijd was ze bijna een secondi z sneller dan de Op de 1000 meter en de 1501 s meter reed de Zoeterwoudsi naar respectievelijk 1.28,75 en? 2.22,11 r /olgdei ook op deze afstanden op groti v achterstand. Straathof bleef de Jj nummers tWee vier (op de 100(] meter) en ruim drie seconden c (op de 1500 meter) voor. Melanie de Lange van de Indoor Hardrij Club Lei den (IHCL) heeft tijdens de vijfde wedstrijd van de nationale shorttrackcompetitie voor junioren op de 800 meter beslag gelegd op de eerste plaats. De 16-jarige B-juniore maakte daarmee duidelijk dat haar selectie voor de WK-ploeg terecht is. Tweelingzus Maureen is niet door de bonds coach aangewezen om eind deze maand op het WK in Calgary te strijden om de medailles. Wel licht onterecht, want zij presteerde in Den Haad wederom zeer goed door direct achter Melanii op de tweede plaats te eindigen. Ellen Wiegen (Hengelose IJsclub), die wel naar Canada mee gaat. finishte achter Maureen de Lange als derde. Meer IHCL-lèden presteerden goed afgelopen weekeinde. De 15-jarige Chantal Boer werd eerste bij de meisjes junioren C. Cees Juffermans legdi beslag op de tweede notering bij de jongens ju nioren C. Vierde plaatsen waren er voor Vincen Janssen (jongen B) en LeonieTurk (meisje C) Voor LZ werd Bart Vermeulen met drie eerste plaatsen onbe dreigd eerste bij de jongens on der zestien. Michael van Schaik was de sterkste bij de jongens onder twaalf die geen 200m hoefden af te leggen. Louis van Schaarenburg werd achter Van Schaik tweede. Voor De Zijl werd Jorien Kleiwegt eerste bij de meisjes onder zestien. Met drie overwiningen was zij een klasse apart. Chester Marsman werd eerste, ondanks een twee de plaats op de 50m vrij. Die af stand werd namelijk door club genoot Marcel de Natris gewon nen die in de eindstand als tweede eindigde. Bij de jongens onder veertien eindigde Sven Meijers als twee de. Derde werden .Andrea van Leeuwen bij de meisjes onder veertien, Ingrid Petiet bij de meisjes onder zestien en Sander Rijnsburger bij de jongens on der twaalf. INDIANAPOLIS «ANP De Indiana Pacers van Rik Smits hebben zater dagavond de tweede thuisnederlaag geleden. In de Market Square Arena verloren de Pacers met 95-97 van de Milwaukee Bucks. Voor de Pacers was het het eerste verlies sedert 9 november na tien opeenvolgende overwinningen. Rik Smits was uitstekend op dreef. De 2 meter 24 lange Brabander werd topscorer met 23 punten en plukte 13 rebounds. Reggie Miller, de All Star van de Pacers, kwam tot 22 punten. Voor de Bucks betekende de zege de derde in zeventien uitwedstrijden. Vrijdagavond versloegen de Pacers in de US .Air Arena van Washington de Washington Bul- Iets met 113-99. In dat duel nam Smits 16 pun ten voor zijn rekening. In de conference bezet ten de Pacers de derde plaats met twintig over winningen en veertien nederlagen achter de Cleveland Cavaliers en de Charlotte Homets. LEIDEN* DIRK K WATERPOLOMEDEWERKER Ter voorbereiding op de com petitie organiseerde De Zijl- /LGB in het zwembad de Zijl een waterpolotoemooi. Behalve De Zijl/LGB waren LZ 1886, Al liance en HZ/Zian van de partij. De drie eersteklassers bleken niet opgewassen tegen de gast heren. De mannen van Ruud Plouvier wonnen van Alliance (11-9), HZ/Zian (10-6) en LZ 1886(7-4). De Zijl/LGB kan deze opkik ker goed gebruiken. De Kooibe- woners zullen hun mouwen moeten opstropen om degrada tie te voorkomen. De andere leidse ploeg. LZ 1886, kent een mindere periode. Het duel te gen competitie concurrent HZ/Zian ging evenals vorige week op een Haags toernooi verloren. De mannen van coach Jan Breedeveld zullen gemak zucht moeten uitbannen om de vier punten voorsprong die zij in de competitie op HZ/Zian hebben tot het eind vast te hou den. Eindstand: 1 Zijl/LGB 6. 2 HZ/Zian 4. 3 LZ 1886 2 en 4 Alli ance 0., In de strijd om de beker 2 be reikten zowel Katwijk als Vivax de laatste acht. Katwijk won met, 6-5 van Njord Veldhoven en Vivax was met 10-13 te sterk voorNunspeet.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 24