'Gokverslaving bestaat niet' 'W 1 De verkiezingen zijn al begonnen op T v-zenders van Berlusconi Feiten &Meningen Regels Terug naar het islamitische verleden om toekomst te redden fx W MAANDAG 16 JANUARI 1995 NIEUWSANALYSE Silvio Berlusconi archieffoto De teerling is geworpen. De Italiaanse pre mier Silvio Berlusconi moet plaats maken voor een sobere technocraat die luistert naar de naam Dini. Hen slag voor de media magnaat maar ook voor de journalisten van zijn drie commerciële televisiezenders. Zij hebben zich echter al geworpen op de ver kiezingscampagne en strijden voor de te rugkeer van hun idool. De klap is hard aangekomen. Hmilio Fe- de, de populaire presentator van TG4, wist niet hoe hij zijn miljoenenpubliek op de hoogte moest stellen van het feit dat presi dent Scalfaro aan Dini de opdracht had ge geven een regering te vormen. (Dus voorlo pig geen verkiezingen.) De aankondiging was er, 'Dini op de plek van Berlusconi', maar wie wilde weten wat er die dag precies was gebeurd, moest overschakelen naar de staatsomroep RAI. Hmilio Fede is een monument. Zijn ver trouwen in Berlusconi is zo groot dat het beter is van liefde te spreken. Dankzij initia tieven als 'brand een kaars voor Silvio', is Fede het troetelkind geworden van de Itali aanse satirici, maar daar heeft hij geen pro blemen mee, overtuigd als hij is dat zijn werkgever als enige Italië kan redden van de ondergang. Afgelopen vrijdag overtrof Fede zichzelf. Hij sprak een kwartier lang over de politieke crisis zonder Dini te noemen. De kijkers kregen een overzicht voorgeschoteld van de daden van Berlusconi, die volgens l ede 'goede dingen deed tot hij werd verraden door Lega-leider Bossi'. „Zo gaat het in de wereld", besloot Fede met gebroken stem. Voor degenen die het allemaal niet goed hadden begrepen, werd later op de avond de integrale versie getoond van de video film die Berlusconi had laten maken over zijn politieke carrière en die dag had toege zonden aan alle 'TV-journaals. Fede noem de de film 'een regering die te kort heeft ge duurd' en liet na uitzending de tekst arrive- derci presidente over het scherm rollen. De verkiezingscampagne. Dini of geen Dini, is al begonnen op de drie kanalen van Berlusconi's Fininvest. De kijker wordt door de journaals geïnformeerd over het gevaar van de communisten, de 'Judas Bossi', de 'dubieuze rol' van president Scalfaro en de vijandige dagbladen. Voor de journalisten van Berlusconi staat het vast dat Italië in ju ni naar de stembus gaat en het is niet moei lijk om politici te vinden die het daarmee eens zijn. Opiniepeilingen tonen aan dat sprake is van 'een onweerstaanbare opmars van For- za Italia' en om te bewijzen dat ze op waar heid berusten, wordt op straat de mening van 'het volk' gevraagd. „Wie is de meest aangewezen persoon om Italië de 20ste eeuw binnen te loodsen?", vraagt de inter viewer. „Silvio Berlusconi", luidt steevast het antwoord en Hmilio Fede glimt dan van Fininvest is een slotoffensief begonnen en niet alleen omdat verkiezingen voor de deur staan. Het constitutionele hof besloot vori ge week dat het komende voorjaar negen referenda mogen plaatsvinden. Drie daar van zullen grote invloed hebben op de hui dige monopoliepositie van Berlusconi in de Italiaanse omroepwereld. De Italianen mo gen 'ja of nee' zeggen tegen het artikel uit de mediawet dat bepaalt dat een onderne mer maximaal drie TV-kanalen mag bezit ten. Volgens de indieners van het referen dum moet dat maximaal één kanaal zijn. Hen 'nee' betekent het begin van de ont manteling van Berlusconi's media-imperi um en daarvan zijn de Fininvest-journalis- ten zich zeer goed bewust^ Hmilio Fede be commentarieerde het besluit van het hof als het zoveelste bewijs van het bestaan van een complot tegen Berlusconi. „Verkiezin gen worden opgeschort, maar referenda die Fininvest moeten vernietigen zijn toege staan", aldus een woedende Fede, die er meteen een onderzoek tegen aangooide waaruit blijkt dat een meerderheid van de Italianen het besluit van hel hof veroor deelt. De onrust in huize Fininvest is groot, maar president-directeur Confalonieri laat zich er niet door van de wijs brengen. Hij maakt zich geen zorgen, omdat 'de om roepwet het ons mogelijk heeft gemaakt om vijftien jaar goed te werken waardoor we een warme plek hebben veroverd in het hart van de Italianen'. „De kijkers", conclu deerde Confalonieri realistisch, „zijn ook degenen die gaan stemmen. In het stem hokje zullen zij zich de prachtige program ma's van Fininvest herinneren .en dus 'nee' stemmen bij het referendum." De twijfe laars zullen de komende maanden over de streep worden getrokken door Hmilio Fede, die profetisch sprak:" „Ik kan bijna niet wachten op het moment dat we de initia tiefnemers van de referenda een trap onder hun kont zullen verkopen". ROME EELCO VAN DER LINDEN Oud-topman Zwartjes van Toto/Lotto ziet in gokken geen enkel gevaar Jaarlijks wordt zo'n 3,5 miljard gulden vergokt. De helft van dat bedrag gaat op aan loterijen. De rest wordt besteed in casino's en gokautomaten. Als de politiek dat wil, zal het daar ook wel bij blijven. Mogelijk dat het totale gok- bedrag tot het jaar 2.000 nog oploopt tot vier miljard, maar dan heb je het ook wel gehad. Dus het valt allemaal wel mee met het gokken. v Dat zegt Jos Zwartjes (53), oud-direc teur van de Stichting Nationale Sport - totalisator (SNS). Zwartjes zat acht tien jaar in de gokwereld. .Als de poli tiek beslist dat wij, de marktpartijen, geen nieuwe produkten meer op de markt mogen brengen, kan een uit breiding hoogstens nog komen uit va rianten op bestaande speelmogelijk- heden", aldus Zwartjes. Daarmee is niet veel meer te halen. Tenzij er nieuw speeltechnieken wor den toegelaten zodat de burger straks met de TV, de computer of de tele foon van huis uit kan spelen. Het is technisch allemaal wel mogelijk, maar of de overheid het toestaat, is een tweede. Hij dreigt: „Als wij het niet mogen doen, gaat het buitenland de markt op en dan is de overheid alle greep kwijt". Dan relativeert hij weer: „Er zijn natuurlijk wel drempels. Ten eer ste moeten wij de zekerheid van beta ling hebben voordat iemand kan gaan spelen. Ten tweede bestaat er bij spe lers nog altijd een houding van ik moet een bewijsje hebben. Hen stukje papier. Ten derde moet je, wil het ge bruik van nieuwe technieken lonend zijn, er vooraf zeker van zijn dat veel mensen meedoen". Het verhaal van Zwartjes is tekenend voor het dilemma waarvoor gokkend Nederland steeds staat. Van de ene kant wordt het toegelaten, van de an dere staat vrijwel permanent een rem op het aanbod uit angst voor gokver slaving. Een houding die ook de poli tiek beheerst. Het tweede kabinet-Lubbers kwam met de nota 'Kansspelen in perspec tief. De strekking was: een ruimer aanbod, maar wel gecontroleerd. Le gaal gokken kreeg meer ruimte om zo het illegale en buitenlandse circuit de wind uit de zeilen te nemen. De op brengsten van de legale casino's vloeien zelfs rechtstreeks in de schat kist. Nu, vijf jaar later, ligt er een con- De overheid verdient een dikke duit aan de eenarmige bandiet. ceptnota van het derde kabinet-Lub bers waarin bevriezing van de kans spelen wordt aangekondigd. Stengere regels, lagere hoofdprijzen, minder reclame. Het huidige kabinet heeft nog geen beleidslijn bepaald. Men twijfelt. Aan de ene kant (daar gaan we weer) le vert het gokken geld op voor goede doelen en de schatkist, aan de andere kant neemt het aantal gokverslaafden toe. De schattingen lopen uiteen van 50.000 tot 200.000. Zwartjes: „Het probleem van de gok verslaving wordt vooral vanuit de ge zondheidszorg naar voren geschoven. Het krijgt een extra dimensie, omdat iedereen elkaar napraat. Het is een papegaaien-circuit, dat wordt ge stuurd door emoties". Hoewel tal van instanties zich al jaren ernstige zorgen maken over de toene mende gokverslaving vindt Zwartjes de term gokverslaving maar onzin. „Bij verslaving moet iemand zichzelf bewust iets toedienen: chugs of alco hol. Hier gaat het om overmatig, dwangmatig spelen. In medische kringen noemen ze dat pathologisch gokken. Maar dat gebeurt voor tachtig procent met speelautomaten en voor de rest in de casino's. Niet met loterij- Dat het tweede kabinet-Lubbers met 'deze ontsporingen' kennelijk geen rekening heeft gehouden, schrijft Zwartjes toe aan het gegeven dat een verslaving aan iets meestal pas na vijf tot zeven jaar blijkt. Dan ontpopt het zich als een maatschappelijk pro bleem. Maar dan nog moet een schei ding worden gemaakt tussen de spel vormen die het probleem veroorza ken en de rest. Het feit dat er in ons land nog altijd een soort sluier over het gokken ligt, verklaart Zwartjes uit de Nederlandse cultuur met zijn calvinistische trekjes. Bovendien moet inkomen worden verdiend en niet via een kansspel worden binnengehaald. De ethische normen in ons land verzetten zich daar tegen. Die houding vormde ook de basis voor de Wet op de Kansspe len uit 1962, een wet waarvan de hoofdlijnen vandaag de dag nog steeds gelden. Pas aan het begin van der jaren tachtig kwam er een omslag. Het besef drong door dat een spelletje geen kwaad kon mits men zich aan bepaalde regels hield. Het was de op komst van de legale casino's, Tele- bingo en de speelautomaten. Later volgde de Postcodeloterij, die als tij delijk fenomeen werd opgezet maar mocht blijven. Juridisch werd het ruimere beleid pas in 1992 geregeld door een wijziging van de Wet op de Kansspelen. In 1994 kwam de invoering van de krasloten. Voor de toekomst zal het er volgens Zwartjes vooral om gaan of de wet verder wordt verruimd of dat de over heid op basis van afzonderlijke ver gunningen meer toestaat. Zwartjes denkt het laatste. Het duurt niet lang meer of de video-loterij, een alterna tief voor de speelautomaat, is er. DEN HAAG CAREL GOSELING nmi.umn Ie hebt die zo overge voelig zijn voor geluid, dat ze zelfs de vogels wegens geluids hinder voor de rechter zouden willen slepen. Onze overbuurvrouw is zo ie mand. Ze leeft op voet van oor log met verscheidene buren, omdat ze bij elke flard muziek, elke krolse kat, elk kindergeluid, dat na tien uur 's*avonds haar gemoedsrust verstoort, gelijk op de stoep staat en op hoge toon 'ingrijpen'eist. Vooral het geblaf van honden is een steen des aanstoots. Wij hebben twee honden en die zijn bij de overbuurvrouw zeer im populair, hoewel ze om tien uur meestal slapen en na dit tijdstip de wereld alleen onder uitzon derlijke omstandigheden iets willen mededelen. 'Een paar weken geleden was er sprake van zo'n uitzonderlijke situatie. Een buurman is jager en had een ree geschoten. Om dat hij het beest niet kon laten liggen en ook niet in zijn eentje- kon versjouwen, had hij voor dit karwei 's avonds wat vrienden opgetrommeld. Bij het trans port kwamen ze ook langs onze tuin. De honden roken natuur lijk dat er zo'n zestig kilo ree bout aan hun neus voorbij ging en 'sloegen aan'. Deze uiting van onvervulbaar verlangen duurde niet lang, hooguit tien minuten. Maar na drie minuten werd er al aange beld. Het was inmiddels kwart over twaalf en ik was al in pyjama, zodat ik de beller voorlopig via de intercom te woord besloot te staan. Mocht het om een ernsti ge zaak gaan, ongeluk op straat bijvoorbeeld, dan kon ik alsnog in de kleren schieten en hande lend optreden. Het ging inder daad om een ernstige zaak. „U moet onmiddellijk uw hon den opsluiten." „Met wie spreek ik?" „Ik gelast u onmiddellijk uw honden op te sluiten. Die mo gen na tien uur niet meer bui ten zijn." „Kunt u me vertellen met wie ik spreek en waar dat opsluiten staat?" „U spreekt met de buurt en het staat in de wet." De dialoog werd met een woe dende klap tegen de voordeur besloten. Ik vertel dit incident natuurlijl niet alleen om u met het leed, van de correspondent lastig te vallen. Menden met overgevoi lige trommelvliezen heb je overal. Waar het hier om gaai, het beroep dat gedaan werd o de wet, de regels. Dat is iets w in Duitsland veel sterker leeft dan in ons land. Dat kan vaak groteske vormen aannemen. Ik ken iemand die bericht kreeg dat hij bij het 'dichtstbijzijndepostkantoor' het nieuwe telefoonboek kon afhalen. Hij ging naar het post kantoor in de buurt, stond rij en overhandigde toen hij aa de beurt was de oproepkaart. ,,U bent in het verkeerde post kantoor". „Volgens mij is dit het dichtst bijzijnde postkantoor. Ik kom hier namelijk altijd „Nee. Het dichtstbijzijnde pos kantoor is daar en daar (een ai der dorp). Ik kan u geen tele foonboekgeven." Die kennis kon hoog en laag springen, met een kilometerta bel aantonen dat hij nu 'op hei dichtstbijzijndepostkantoor' was, het haalde niets uit. Hij kreeg geen telefoonboek. Dat was tegen 'de regels'. Voor deze benauwende hang aan regels is nooit een goede verklaring gevonden. Vroeger werd ze vooral geweten aan d 'Duitse Volksaard', die zeer ge voelig voor gezag zou zijn. Om dat die vollcsaard niet bestaat, net zo min als de Nederlandse, is men tegenwoordig van die theorie afgestapt. Hen andere theorie wil, dat dit conformism de welvaartsrust tegen storend invloeden moet beschermen. Daar zit denk ik wel wat in. Maar de belangrijkste oorzaak waarschijnlijk het ontbreken van een satirische traditie. Iro nie, humor: als je goed zoekt, kun je die hier wel vinden. Ma; het op de hak nemen van stanties, het belachelijk maken van gezagdragers, is hier nog steeds een zeer omstreden mé tier. Tegen heilige huisjes word in Duitland niet getrapt. Daar zet je een hek omheen. PETER VAN NUUSENBURG Rusland De aanhang van de Islam wereldwijd Fundamentalisme is, na de onder gang van andere ideologieën, een populaire stroming geworden in is lamitische Derde Wereldlanden. Fundamentalisten regeren Iran en Sudan en bedreigen Algerije. Euro pa maakt zich zorgen. Vandaag het eerste deel van een serie over het islamitisch fundamentalisme. OntraaH w WÊ ame- Afrika Maleisië mf' Tanzania 1 ai c i V 6 Australië V, Percentage moslims: H 10-39% I 40-69% 70-100%\ Oktober 1988 was een dramatisch moment in de geschiedenis van Algerije. Om te pro testeren tegen de economische liberalise- ringspolitiek van de regering gingen dui zenden de straat op. Uit woede over de werkloosheid, woningnood en prijsstijgin gen staken zij regerings- en partijgebouwen in brand. Honderden kwamen om. Als antwoord kondigde de toenmalige pre sident Chadli Benjedid een democratisering aan. die een einde maakte aan het machts monopolie van de regeringspartij FLN. En kele tientallen kranten en 47 politieke par tijen meldden zich aan. Een ervan was het Front van Islamitische Redding (FIS), dat al gauw een van de grootste partijen bleek te zijn. Waarnemers reageerden verbaasd. Vrijwel niemand had zich er rekenschap van gege ven dat in het 'socialistische' Algerije, waar de staat de islam strikt had gereguleerd, zo iets bestond als een islamitisch protest. De opkomst van het FIS mag een verrassing zijn geweest, de organisatie was niet enig in haar soort. Toen in de jaren zeventig groe: pen als de Jihaden de Gama'atal-lslamiyya opkwamen in Egypte, de Moslim Broeder schap het regime in Syrië bedreigde en mullahs de macht overnamen in Teheran was dat minstens zo verbazend. Die groe pen kwamen eveneens uit het niets. Maar dat gebeurde in een periode dat pan-Ara- bisme, socialisme, nasserisme en baathis- me nog werden geacht de heersende mode in het Midden-Oosten te zijn. Wetenschap pers moesten overuren maken om met het verschijnsel vertrouwd te raken. Vele symposia en projecten later bleken zij het er echter wel zo'n beetje met elkaar over eens te zijn dat twee aspecten van de nieu we ontwikkeling het meest in het oog lie pen. In de eerste plaats dat het ging om iets dat zich op meerdere plaatsen tegelijk voor deed. tot in Pakistan. Indonesië en Nigeria toe. In de tweede plaats viel op dat het om een verschijnsel ging. waarbij enerzijds ou dere, bestaande groepen een nieuv^e groei en ontwikkeling doormaakten en aan de andere kant groepen ontstonden met nieu we radicalere ideeën. Waarom waren die groepen plotseling zo populair? Om meer dan één reden. Belang rijk was het mislukken van andere ideolo gieën als communisme, socialisme en pan- Arabisme, die tevergeefs vooruitgang, gelij ke verdeling van de welvaart en politieke successen hadden beloofd. Nog een reden was dat veel leiders in isla mitische landen hun toevlucht zochten in het gebruik van islamitische symbolen om hun regime te rechtvaardigen. Sommigen gingen zelfs zover dat zij islamitische groe pen steunden. Zo gaf de Egyptische presi dent Sadat in zijn strijd tegen linkse aan hangers de Moslim Broederschap een nieu we kans en bevorderde hij de opkomst van de Gama'aal-IslamiyyaDe Jordaanse ko ning Hussein deed iets soortgelijks en de Palestijnse beweging Harnas bloeide op. omdat de Israëli's haar in de jaren tachtig haar gang lieten gaan in de hoop dat zij de invloed van de PLO zou neutraliseren. Een derde reden was de trek naar de steden en de toename van het aantal academisch geschoolden. De socioloog Saadeddin Ibra him deed onderzoek naar de samenstelling van de fundamentalistische groep Takfir waHijra in Egypte en ontdekte dat een meerderheid afkomstig was van het platte land. Opvallend is ook dat organisaties als vakbonden van artsen, ingenieurs en advo caten in veel landen onder toevloed van nieuwe leden de laatste jaren zijn 'geïslami seerd'. Wat de ideologie van de fundamentalisti sche bewegingen betreft: in de sunnitische landen wordt teruggegrepen op de erfenis van de Moslim Broederschap, die in 1928 in Egypte werd opgericht en die in veel landen vertakkingen kreeg. De Broederschap streefde naar versterking van de islami tische identiteit. Een belangrijk middel was onderwijs. Het begrip van de jilmd. de plicht om oorlog te voeren als de umma, de gemeenschap van gelovigen, wordt be dreigd, werd nieuw leven ingeblazen en in 1948 in de strijd tegen Israël ook in praktijk gebracht. In de shi'itische wereld, die qua juridisch- religieuze theorie weinig met de sunni's ge meen heeft, was het vooral ayatollah Kho meini die furore maakte. Zijn ontwikkeling kwam tot stand dankzij de onderdrukking door de sjah. Ook Khomeini ontwikkelde een theorie dat moslims het recht en de plicht hebben zich van onrechtvaardige heersers te ontdoen. Hij baseerde zich op het 18de eeuwse con cept van de marja a-tap lid. die zoveel ken nis bezit dat hij zelfstandig wetgeving mag uitvaardigen en als voorbeeld dient voor la gere geestelijken in de hiërarchie. Khomein: bouwde de marja a-taqlid uit tot de velayat e-faqih, de hoogste leider van een islami tische staat. Ook voor hem en zijn volgelin gen geldt dat moet worden afgerekend met heersers die gemene zaak maken met wes ters zedenbederf, zionistische expansie of atheïstisch socialisme. Terugkeer naar de bron is de enige mogelijkheid voor het overleven van de islamitische wereld, de Daral-Islam. DEN HAAG MAARTEN JAN HUMANS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2