Sport Vertrouwen is terug bij Siemerink Cruijff haalt uit naar vorst Romario J Ed de Goey maakt barre tijden door Timman na barrages langs Jop Delemarre De Roode terug bij Telstar MAANDAG 16 JANUAR11995 1| MA/ Ook aanmoedigingsprijs Dekker leiden Ook Femke Dekker legde vrijdagavond beslag op een aanmoedigingsprijs tijdens de sportprijsverkiezing van Leiden. De naam van deze 15-jarige roeister van Die Leythe ontbrak abusievelijk in het overzicht dat zaterdag in deze krant ver scheen. Femke Dekker kreeg een van de zes uitgereikte aanmoe digingsprijzen voor haar opmerkelijke prestaties op het water. Dekker sleepte in 1994 nationaal en internationaal tien titels in de wacht. AZC heeft keepersprobleem Amersfoort De waterpoloërs van Hans Verkerk K./AZC kunnen de komende Europa-Cupconfrontatie met Pescara (Ita) niet met al teveel optimisme tegemoet zien. De Nederlandse vertegen woordiger in de kwartfinale van het bekerwinnaarstoernooi kampt met een groot keepersprobleem. De vaste doelman Wim Vermeulen wordt vandaag door de Geldropse chirurg Cees Rein van den Hoogenband geopereerd aan de lies. AZC-coach Fred Kranstauber moet Vermeulen, die al geruime tijd tobt met die blessure, naar verwachting zes weken missen. De situatie is ern stiger geworden doordat ook de jeugdige reserve-goalie, Sjoerd van der Lee, geblesseerd is. AZC hoopt hem met fysiotherapie voldoende fit te krijgen voor de eerste wedstrijd tegen Pescara, met onder anderen de Spaanse wereldster Manuel Estiarte in de gelederen, op dinsdag 24 januari in Katwijk. Van Belkum terug bij Nereus Amersfoort» Stan van Belkum is terug bij waterpoloclub Nereus. De oud-internationaal accepteerde vorig jaar een baan als apo theker op de Antillen en leek verloren voor ple sport in Neder land. De vriendin van de Leidenaar kon echter absoluut niet wennen onder de Caraïbische zon en Van Belkum zelf had het na een jaar ook wel gezien. Zaterdag voerde hij het team van de Rest van Nederland aan in de demonstratiewedstrijd tegen Oranje (7-10). De Jong volgt Reker op tilburg Theo de Jong wordt met ingang van het nieuwe seizoen de nieuwe hoofdcoach van eredivisieclub Willem 2. De Jong is momenteel trainer/coach onder technisch directeur Jan Reker. De Jong heeft Jimmy Calderwood, nu nog bij Cambuur Leeuwarden, als zijn assistent aangetrokken.Martin van Geel wordt in Tilburg technisch manager. barcelona anp Johan Cruijff heeft na het ver trek van Romario hard uitge haald naar de Braziliaan. Vol gens de Nederlandse trainer is de transfer naar Flamengo de beste oplossing voor beide par tijen. „We zijn te oud om ons een rad voor de ogen te laten draaien. In Rio en de rest van de wereld beschouwen de mensen hem als nummer één, dat was hij bij Barcelona niet meer. Hij kwam vaak genoeg niet uit bo ven het niveau van bij voor beeld Stoitsjkov", meent Cruijff. Hij voegde er nog aan toe dat Romario Barcelona veel dank verschuldigd is. „Barcelona diende als springplank naar een positie als een van de beste voetballers ter wereld. Dat mag hij nooit vergeten." Romario, die mocht vertrek ken, nadat vrijdagavond Fla mengo een bankgarantie van ongeveer 7,7 miljoen gulden bij Barcelona had afgegeven, is in Rio de Janeiro inmiddels als een vorst onthaald. Naar schatting een miljoen Brazilianen ging zaterdagnacht de straat op om de verloren zoon binnen te ha len. De binnenstad van Rio werd een chaos. Volgeladen au to's begeleidden de speciale Ro- mario-wagen met sambameis jes en vuurwerkspecialisten claxonerend door de metropool. „Waarom ik terug ben geko men?", vroeg de oud-PSV'er. „Ik hoef daar eigenlijk geen ant woord op te geven. Kijk naar al die mensen. Sinds het WK ben ik zeer geïnteresseerd in het Braziliaanse voetbal. Toen ik de uitnodiging van Flamengo ont ving, heb ik geen moment ge twijfeld over een terugkeer." ARC kiest trainer Frans Koenen ARC heeft voor volgend seizoen trainer Frans Koenen gecon tracteerd. De Alphense zaterda geersteklasser heeft de 36-jdrige Arnhemmer voor een jaar vast gelegd. Koenen is momenteel aan zijn vierde jaar bezig bij GVW uit Veenendaal. De Alphense Racing wordt nu geleid door Dick Alberts. Hij is tijdelijk aangetrokken om het seizoen af te maken nadat Wim van Zwam een maand geleden aan de kant werd geschoven. Van Zwam is een bekende van Koenen en GVW. Ze speelden samen bij de zaterdageerste klasser en Koenen volgde de Bleiswijker op als oefenmeester. Koenen haalde bij Van Zwam zijn informatie over ARC. De ex-prof speelde in zijn loopbaan met NEC in de eredi visie. Daarna ging hij een jaartje naar Newcastle United dat des tijds in de tweede divisie speel- rotterdam marcel v gpd-verslaggever Ed de Goey maakt barre tijden door in de Kuip. 's Lands num mer één onder de keepers heeft nog nooit zo vaak het net zien bollen in zijn eigen Kuip als dit seizoen. Feyenoord klom dank zij een bijna kolderieke zege op Dordrecht'90 weer twee plaat sen op de ranglijst (met PSV nu samen vierde), maar De Goey kan drie dagen voor de inter land tegen Frankrijk onmogelijk een lekker gevoel hebben over gehouden aan Feyenoords zes tiende competitiewedstrijd. Het kwartet doelpunten, dat hij tegen de Dordtenaren om de oren kreeg, bracht het totaal aantal tegentreffers op 27. Dat is exact het aantal goals, dat hij vorig jaar in de hele competitie (34 wedstrijden) moest incasse ren. De Goey behoort no^ niet tot de meest gepasseerde kee pers in de eredivisie. Die titel is vooralsnog in handen van een andere ex-Oranje en Feye- noordkeeper: Joop Hiele. Maar de boomlange Gouwe naar moet inmiddels wel een behoorlijk rijtje collega's voor zich dulden, die betere rapport cijfers kunnen overleggen: Hesp (Roda JC 9 goals), Van der Sar (Ajax, 12 goals), Waterreus/Menzo (PSV 22 goals) Van der Gouw (Vitesse 19 goals), Jansen (Willem II 23 goals) Boschker (FC Twente, 24 goals), Zoetebier (Volendam 24 goals), en Metgod (Sparta 24). Ed de Goey is niet in zijn een tje verantwoordelijk voor Feye noords beschamende aantal te gendoelpunten. De totale de fensie rammelt dit seizoen aan bijna alle kanten. Ook Wim van Hanegem beseft dat. „Ja, de he le verdediging baart mij zor gen." Toch ging De Goey gisteren niet vrijuit bij de eerste en der de goal van Dordrecht'90. Na vier minuten kon Romeo Wou den de bal al in een leeg doel prikken, omdat de uitgekomen De Goey na een zwakke ingreep van Ulrich van Gobbel geen kans zag de bal weg te werken. Bij de derde Dordtse goal twij felde De Goey even of hij zou ingrijpen bij een hoge voorzet. Het was voor invaller Ronald Hoop net voldoende om bij de eerste paal de bal in de kruising te koppen. Het geschutter van Henk Fra- ser en de rare misgrepen van Van Gobbel, die kennelijk het nodige ritme miste, droegen in de tweede helft niet bij aan een verbetering van de organisatie in de achterste linie. Het le gioen, toch nog 22.124 man sterk, zag de door Feyenoord in de eerste helft opgebouwde voorsprong (4-1 bij rust) als sneeuw voor de zon verdwijnen en zat net als het duo Van Hanegem/Meijer de wedstrijd met samengeknepen billen uit. Dordrecht'90 sleepte uiteinde lijk net geen gelijkspel meer uit het vuur. Tegenover het geploeter in het tweede bedrijf stonden, ge lukkig voor Van Hanegem, te- Regi Blinker slaagt er niet in om Maarten Atmodikoro te passeren. Reinier Robbemond (6) helpt een handje n gen Dordrecht'90 ook heel wat momenten waarop Feyenoord zich goed verkocht. De vierde treffer van de Rotterdammers, gescoord door Larsson en voor bereid door Trustfull, was er één om in te lijsten. Ook Blinkers goal (1-1) mocht er zijn. Rob Witschge, Arnold Scholten en Henrik Larsson zagen boven dien fraaie aanvallen op de doellijn door verdedigers of door de paal gestuit. Aan werk lust ontbrak het ook niet bij Feyenoord. De ijverige Peter Bosz zag zijn noeste arbeid hal verwege de eerste helft beloond toen hij, fanatiek als altijd, kee per Benny Gall te lijf ging bij een nagenoeg kansloze situatie voor het Dordtse doel (2-1). De twee meest in het oog springende Feyenoorders waren evenwel Orlando Trustfull en Jozsef Kiprich. De eerste liet een prima indruk achter gezien de kritiek die er voor de winterstop op zijn functioneren was. In de Feye- opbouw is Trustfull schatbare waarde voi noord. Jozsef Kiprich liep zich niet de benen uit zijn lijf, maar op de beslissende momenten had hij prima acties in huis. Daardoor rondde hij in de eerste helft een snelle aanval goed af en versier de hij later een strafschop, die hij zelf - op z'n dooie akkertje - inschoot. Zolang Kiprich niet twee of drie keer per week hoeft te spelen en niet in actie hoeft te komen voor I longari hij nog wel uit de voetei hoofdmacht. Feyenoord De Goey, Van Trustfull. I riLser en Heus, Bosz en Witschge (64. Van horst); Kiprich (74. Obiku), La Dordrecht'90: Gall; Alm T iggelcn. Wilsterinan en mond, Ijmgerak. Van Hoop) en Van de Merw Ook Brenda Schultz in tweede ronde Australian Open de. Na vervolgens drie jaar bij de amateurs van De Treffers te hebben gespeeld, koos hij een seizoen voor het Belgische Diest. Van de Belgische tweede klasser verhuisde de centrale middenvelder naar Vitesse, des tijds nog eerste-divisionist. Bij GVW sleet hij zijn laatste jaren en als 32-jarige stapte hij al over naar het trainersvak. Koenen: „Mijn actieve carriè re brak ik vrij snel af, zonder dat er een blessure in het spel was. Ik wilde graag trainer worden en had de papieren. Nu heb ik ambities om in het betaalde voetbal aan de slag te komen. Ik ben nu aan het proberen om op de cursus Coach Betaald Voet bal te komen." Koenen is in het dagelijks le ven ambtenaar bij de provincie Gelderland. Hij woont in Arn hem en zal straks voor trainin gen en wedstrijden pendelen tussen zijn woonplaats en Al phen aan den Rijn, een afstand van honderd kilometer. Jan Siemerink retouneert de bal met veel gevoel naar zijn tegenstander Washington. Twee vaderlandse tennissers die nadrukkelijk op zoek zijn na^r hogere sferen, startten naar wens op de Austra lian Open, vandaag in Melbourne. Het betrof Jan Sieme rink en Brenda Schultz. drie sets onderuit, 6-3 7-6 6-4. „Ik ben bijzonder opgelucht", sprak de winnaar, overigens niet bepaald tevreden over zijn eigen spel. Schultz, voor de eerste keer (12e) geplaatst in een grand slam, had bij haar vroege optre den in het bewolkte Melbourne geen ideale voorbereiding ach ter de rug. Door haar vroegtijdi ge eliminatie in Sydney, tegen de vrij onbeduidende Bradte- Provis, had ze de laatste week niet meer dan trainingspartijtjes kunnen spelen. Het bleek geen probleem voor „Boom Bootn" Brenda. Het verschil tussen de vrouw met de hardste opslag uit het circuit en de in de ranking 81 plaatsen lager geklasseerde Australische viel met name op in het aantal aces: 11 tegen 0. De opponent van Siemerink had meer gewicht. MaliVai Washington is de nummer der tig van de wereld. Siemerink bi vakkeert rond de 65e plaats. Washington won drie ATP-toer nooien en is na Ashe de tweede zwarte Amerikaan die de top- twintig bereikte. In Melbourne had hij bovendien een reputatie hoog te houden. Na onder meer de Duitser Stich te hebben uit geschakeld reikte hij er vorig seizoen tot de kwartfinale, waarin de latere finalist Martin hem versloeg. Maar Siemerink is in vorm, zoals op één van de vele bijba nen van Flinders Park maan dagochtend al snel bleek Hij won dit jaar onder meer al van Ferreira en Forget. Soms zelfs doet de Rijnburger, linkshandig, weer denken aan de runner-tip die in 190] naar de 24e plaat* in In de rijstebrij van partijen op de openingsdag behoorde Jan Siemerink zelfs tot één van de meest opvallende figuren. Met behoorlijk machtsvertoon ver sloeg hij de Amerikaan MaliVai Washington, nog wel in drie sets, 6-4 7-5 6-2. Bij de vrouwen deelde vooral Schultz harde klappen uit. De Duitse Ksch- wendt werd in exact een uur terzijde geschoven, 6-3 6-2. De Nederlandse kolonie, vo rig jaar en bloc tegenvallend in de vier grand slams, kwam toch al goed op gang in „down un der". Mirjam Oremans slaagde er in de tweede set in na een stroeve start de partij tegen de Taiwanese Wang volledig om te draaien, 3-6 6-3 6-3. Ze noemde haar winst vooral in mentaal opzicht van groot belang. „Een paar maanden geleden had ik dit niet kunnen opbrengen." Ook Kristie Boogert bereikte de volgende ronde, hetgeen ten koste ging van de Italiaanse Fer- rando, 6-0 4-6 6-0. De nogal kansloze nederlaag van Caro line Vis tegen de Fran^aise Te- stud (4-6 0-6) was ten dele inge calculeerd. En dan was daar nog Jacco EI- tingh. De oud-wereldkampioen in het dubbel kwam enigszins besmet naar Melbourne. In de vier laatste toernooien werd hij steevast in de eerste ronde uit geschakeld. In Wilander, één van de vijf aanwezige oud-win naars van de Australian Open, trof hij een tegenstander die het net niet meer is. De Zweed, die tegenwoordig als vrijetijds spe ler door het leven gaat, ging in de ranking steeg. Hij begon vol vertrouwen aan het karwei. „Twee keer eerder had ik tegen Washington gespeeld, twee keer versloeg ik hem. Gewoon door mezelf te blijven en m'n eigen spel te spelen. Dat heb ik nu prtim In mei vorig jaar onderging Siemerink, ooit voorbestemd voetballer te worden, een ope ratie aan de knie. Twee maan den stond hij langs de lijn. Tot voor kort speelde hij noodzake lijkerwijs in de kwalificaties, om waar dan ook te worden toege laten tot de hoofdtoernooien. Hij deed zelfs mee aan enkele Challengers 100.000 dollar). „G< het gevoel van winnen terug te krijgen. Dat had ik nodig. Het gaat er niet om van wie je wint, als je maar wint." De 24-jarige speler, die op korte termijn de naam van zijn nieuwe coach bekend hoopt te kunnen maken, noemt ritme de verklaring van zijn opvallende daden van de laatste tijd. „Steeds als het weer aardig ging, viel ik terug door een blessure. Dat is funest, het verstoort je spel. Nu ben ik al een paar maanden achter elkaar fit. Daardoor is het geloof en het vertrouwen teruggekomen." Cruciaal in oe partij tegen Washington was de elfde game in de tweede set. „Een rommeli ge game", zei Siemerink, die onder meer na negen keer deu ce ondanks de opslag van zijn tegenstander door de Nederlan der werd gewonnen. Hij maakte daarmee de weg vrij voor de tweede opeenvolgende setwinst en brak bovendien het verzet bij Washington. „Ik geloof dat hij moedeloos van mij werd." Sie merink stuit nu op Wheaton, bij succes volgt, zeer waarschijnlijk, het Kroatische kanon Ivanise- Haarhuis wint in Jakarta jakarta anp/rtr Zes jaar heeft Paul Haarhuis er op moeten wachten. Finales, halve finales, kwartfinales bij de vleet, miljoenen verdiend maar in de afgelopen zes profjaren niet voor de 28-jarige Braban der weggelegd. Gisteren door brak hij die spiraal. In Jakarta behaalde hij de eerste ATP-titel in zijn loopbaan. In de finale versloeg hij de Tsjech Radomir Vasek (7-5 7-5). Vasek was een relatief anonie me speler in het 303.000 dollar toernooi. Haarhuis is de laatste van de vier Nederlandse Davis- Cupspelers die ee ziin naam brengt. Leidenaar Jop Delemarre heeft de voormalige wereldkampi oenskandidaat Jan Timman het vuur na aan de schenen gelegd. De 17-jarige moest in het Hoog ovens-schaaktoernooi pas na twee barragepartijen zijn meer dere erkennen in de groot meester. Eerder hield de jeugd kampioen van Nederland tot 20 jaar Timman in de 'normale' partijen twee keer op remise, zodat snelschaakpartijen uit komst moesten bieden. Daahn gaf de routine van de 43-jarige de doorslag. Timman had het ook zaterdag in de tweede partij tegen Dele marre niet gemakkelijk. De met wit spelende jongeling kwam voordelig uit een Dame-Indi sche opening, maar in de tijd noodfase gaf de routine van de Amsterdamse grootmeester aanvankelijk de doorslag. Tim Leidse schaker sterk in IJmuiden man won een pion en leek op de winst af te gaan. Op de 40e zet blunderde hij echter ver schrikkelijk, waarna Delemarre in het toreneindspel uiteindelijk nog wist te ontsnappen met re- Het deed weinig af aan de prestatie van de Leidenaar, want het ratingverschil tussen de twee Nederlanders bedraagt exact vierhonderd punten. Pas in de barragepartijen kwam dit krachtsverchil tot uiting. Het eerste duel, waarin Timman wit had, besliste de grootmeester in de aanval, terwijl de 43-jarige in het tweede duel succesvol was in het eindspel. Timman treft in de tweede ronde zijn voormalige secon dant Jeroen Piket. De groot meester uit Leiderdorp, die de Amsterdammer inmiddels op de wereldranglijst is gepasseerd, rekende zon'dag in de barrage af met de Oekraïner Mikhail Brodsky. Jeroen Piket verloor zaterdag verrassend van Brodsky. Met de witte stukken speelde hij wat al te gemakkelijk op remise, waar na het initiatief snel bij Brodsky terechtkwam. De grootmeester uit Oekraïne profiteerde goed van het slappe spel van Piket en besliste de partij nog voor de 40e zet. In de eerste barragepartij maakte Piket een dag later met zwart gemakkelijk remise, waar na hij met de witte stukken toe sloeg. In een lange laveerpartij besliste Piket het duel uiteinde lijk met een elegant torenoffer. Paul van der Sterren en John van der Wiel redden het niet. Van der Wiel maakte zaterdag gemakkelijk remise in zijn twee de partij tegen Evgeny Barejev, maar in de barrage was de als eerste geklasseerde Russische grootmeester duidelijk te sterk. In de eerste partij ontnam hij Van der Wiel een gelijk staand eindspel en in het tweede duel was de Leidenaar volstrekt kansloos. Van der Sterren speel de twee spannende remises te gen Alonso Zapata, maar in het derde duel werd hij in 21 zetten van het bord gezet. DOETINCHEM GOVERT WISSE Tien oktober 1993-14 januari 1995. Vijftien maanden van twijfel, depressie, hoop en ver langen. Telstar-voetballer Ron de Roode werd in die memorabele periode heen en weer ge slingerd tussen uitersten. Een ernstige ziekte en de daarbij behorende chemo-therapie leek in eerste instantie een einde te maken aan zijn carrière als betaald voetballer. Op 10 oktober 1993 stond hij in de bekerwedstrijd tegen Haarlem voor het laatst in de basis van Telstar. Afgelopen zaterdag was hij er in de uitwedstrijd tegen De Graafschap voor het eerst sinds de herfst van '93 weer vanaf het begin bij. Het zijn 15 maanden geworden, waarin De Roode leefde tussen vrees voor de mogelijke fa tale gevolgen van zijn ziekte, en hoop op een volledig herstel. En hoop op een voortzetting van zijn sportcarrière. Ruim een jaar geleden kwariïen de eerste goede beric hten. De tumor was vrijwel verdwenen, er was uitzicht op volle dige genezing. Daarna begon de aanvallende middenvelder in februari '94 voorzichtig met de training. De conditie keerde langzaam terug. Te langzaam in zijn ogen. Bovendien raakte hij in de nacom- petitiewedstrijd tegen FC Den Haag gebles seerd aan de knie. Afgelopen zaterdag ging zijn weas, spelen in het eerste, eindelijk in vervulling. In Doetin- chem hoorde hij weer bii de beste elf spelers van Telstar. De Roode knokte voor wat hij waard was, en dat bleek in de 42e minuut veel. Toen kreeg hij de bal onverwacht voor zijn voe ten na een fout van Matthaei. De leidenaar be dacht zich geen schoot van de rand raak. Hij maakte bij i langrijke eerste goal de tweede helft draaide zich om en het strafschopgebied 2-0 achterstand de be- r Telstar, dat daarna in op jacht Ring de gelijkmaker. Een minuut voor tijd werd De Roode uit tactische overwegingen vervangen door Patrick Tenthof.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17