Positieve reacties op formateur Italië De nieuwe girobetaalkaart. J Buitenland Leiders minderheden GOS bang voor 'tweede Grozny' Zuid-Afrika rouwt om Slovo Algerijnse oppositie maakt plan voor vrede Invloedrijke Pasqua kiest voor 'president Balladur' Parijs wil eigen beurs voor kleine bedrijven Tientallen doden bij geweld Zuidoost-Turkije Treinramp in Bangladesh Vrijwel complete resten voorloper mens ontdekt ZATERDAG 14 JANUAR11995 Slapende maffialeider gearresteerd rome De politie op Sicilië heeft Eugenio Galea (51) aangehou den terwijl hij in zijn schuilplaats op het eiland lag te slapen. Ga lea wordt na de arrestatie in 1993 van maffiabaas Nitto Santa- paola beschouwd als leider van de maffia in de Oostsiciliaan- se stad Catania. De politie meldde ook 41 mensen te verdenken van lidmaatschap van een bende die heroïne uit Turkije naar Italië smokkelt. 'Operatie Guiliano' wordt in samenwerking met de politie van Bulgarije, Frankrijk en Zwitserland uitgevoerd. Toch wolven in Yellowstone park 'ellowstone park In het nationaal park Yellowstone zijn don- J ''derdagavond acht grijze wolven vrijgelaten. De wolven, afkom- |1 fetig uit Canada, werden uitgezet in een poging de in de jaren dertig door boeren uitgeroeide wolvenpopulatie te herstellen. De vrijlating van de wolven was eerder verboden door een Ame rikaans hof dat de bezwaarschriften van twee boerenorganisa- ties behandelt. Een hof van beroep legde dat besluit naast zich M'-neer. 5 Dode bij aanslag op politie in Bilbao bilbao* In Bilbao, in Spaans Baskenland, hebben t gisteren een politieagent doodgeschoten en een tweede ernstig verwond. De politie zei dat de mannen rond het middaguur een regeringsgebouw waren binnengelopen en de agenten in het hoofd hadden geschoten. De politie zette te voet de achtervol ging in en wist het tweetal in te rekenen. De politie gaat ervan uit dat de Baskische afscheidingsbeweging ETA achter de aan slag zit. Vrouw seriemoordenaar aangeklaagd den haag* Onderhandelen, blijven onder handelen, ook al is het nog zo Dat is de boodschap londen Het Britse openbaar ministerie beschuldigt Rosemary West, echtgenote van de seriemoordenaar Frederick, van tien voudige moord. Frederick West hing zich twee weken geleden in zijn cel op. Tegen hem waren twaalf aanklachten wegens moord ingediend. De advocaat van Rosemary eiste na de dood van West dat Justitie het proces tegen zijn cliënt zou afgelasten om dat volgens hem alleen de man verantwoordelijk was voor de moorden. De Britse politie ontdekte de stoffelijke overschotten van twaalf vrouwen in de woning van West in Gloucester en in een weiland bij een naburig dorp. Uranium gevonden op Britse boerderij londen Op een Britse boerderij zijn vaten gevonden die vijftig kilo uranium-238 bevatten. Dat heeft de politie gisteren gezegd. De agenten hebben de boerderij in het Middenengelse graaf schap Northamptonshire afgegrendeld. Het publiek is gewaar schuwd dat bij betreden van het gebied radioactieve besmetting dreigt. Volgens een onderzoek is de boerderij, zonder medewe ten van de boer als illegale stortplaats voor industrieafval ge bruikt. Crisis in Burundi afgewend nairobi-bujumbura» Met de verkiezing van een nieuwe parle mentsvoorzitter in Burundi, lijkt de crisis in het Oostafrikaanse land bedwongen. De politieke en etnische spanningen dreigden op een burgeroorlog uit te lopen zoals die afgelopen jaar in het buurland Rwanda plaatshad. Het parlement van Burundi koos vrijwel unaniem Leonce Ngendakumana tot nieuwe voorzitter. De oud-leider van de meerderheidspartij Frodebu (Democra tisch Front) volgt zijn partijgenoot Minani op. Diens benoeming de afgelopen maand leidde tot grote spanningen tussen Hutu's en Tutsi's. derheden in de uiteengevallen Sovjetunie die dit weekeinde in Den Haag ervaringen uitwisse len over vreedzame processen om tot autonomie te komen. Zo moeten bloedige uitbarstingen zoals in Tsjetsjenië worden voorkomen. President Shairniev van Ta- tarstan en president Topal van Gagaoezië lichtten gisteren tij dens een persconferentie toe hoe hun volkeren in langdurige onderhandelingen autonomie verwierven van het centrale ge zag in respectievelijk Moskou en Chisinau. De bijeenkomst is georgani- Lire herstelt zich politici tonen zich redelijk tevreden De keuze van Dini moet het vertrouwen terugbrengen in de Itali aanse economie en vooral ook de lire, die als gevolg van de voort durende politieke chaos op een historisch dieptepunt is aangeland. De eerste reacties op de benoeming van Dini waren zeer positief: de lire won drie punten op de dollar en de D-mark en de index van de Milanese steeg met 2,5 procent. rome eelco van der lindeis vervolq voorpagina De 63-jarige Dini staat te boek als een 'strenge' econoom en geniet internationale faam. Hij bekleedde, voordat Berlusconi hem vorig jaar vroeg om als 'technocraat' lid te worden van diens kabinet, de functie van di recteur-generaal van de Itali aanse centrale bank. Daarvoor werkte onder meer 17 jaar voor het Internationaal Monetair Fonds. Dini zei dat hij een nieuwe bezuinigingsoperatie zal uit vaardigen om de snel verslech- 'Arabische kernmacht niet ondenkbaar' tel aviv ad bloemendaal correspondent Als Israël blijft weigeren het ver drag tegen de verspreiding van kernwapens te tekenen, is het mogelijk dat de Arabische lan den samen een kernmacht vor men. Hierop zinspeelde het Egyptische semi-officiële dag blad Al-Ahram gisteren. Een aantal Arabische landen wil het nieuwe verdrag, dat volgend jaar ingaat als het oude afloopt, volgens de krant niet tekenen omdat Israël het enige land is in het Midden-Oosten dat over kernwapens beschikt. De Vere nigde Staten is een campagne begonnen voor het i terende financiële hoofd te bieden, en ook te zul len werken aan de hervorming van het staatspensioenstelsel, conform het akkoord met de vakbonden. Dini stelt zich ech ter ook ten doel regels op te stellen voor de media en een begin te maken met de hervor ming van de kieswet. Dini zei te hopen dat zijn ka binet zal bijdragen aan een 'wa penstilstand' tussen de verschil lende politieke partijen, die el kaar de afgelopen drie weken fel hebben bestreden. Uit de eerste reacties lijkt te kunnen worden opgemaakt dat dit doel al be reikt is. Berlusconi en zijn part ner Fini, de leiders van de grootste oppositiepartijen en ook de secretaris Lega Nord, Bossi, roemden Dini en spraken de wens uit dat hij zijn pro gramma kan verwezenlijken. Gisteravond werd echter meteen duidelijk dat de rege ringspartijen en de oppositie de taak van Dini verschillend inter preteren. Berlusconi sprak van een electoraal kabinet dat een brug moet vormen naar ver vroegde verkiezingen. Ook Fini benadrukte dat een kabinet-Di- ni slechts enkele maanden mag regeren en dat er daarna verkie zingen moeten worden uitge schreven. Lega Nord-leider Bossi zei daarentegen dat het kabinet op zijn minst anderhalf jaar moet aanblijven om de noodzakelijke hervormingen te kunnen door- Lamberto Dini net na zijn gesprek met pre sident Scalfaro die hem benoemde tot kabinetsformateur. FOTO» AP» MASSIMO SAMBUCETT1 voeren. Bossi zei tevreden te zijn omdat de 'corrupte Berlus coni is geëlimineerd' en dat nu met een anti-monopoliewet diens holding Fininvest kan worden 'ontmanteld'. D'Alema, secretaris van de grootste op- postiepartij, PDS, zei geen pro blemen met Dini te hebben, op voorwaarde dat er een volstrekt neutrale regering wordt ge vormd. De komende dagen moet blij ken of Dini werkelijk een brug weet te slaan tussen de opposi tie en de voormalige regerings partijen. Als dit niet lukt, is zijn missie hopeloos, want de oppo sitie noch de oude regeringsco alitie beschikt over een meer derheid in het parlement. De kans op vervroegde verkiezin gen blijft derhalve aanwezig. seerd door twee particuliere Amerikaanse instellingen, de Conflict Management Group (CMG) en het International Re search and Exchanges Board (IREX). Bruce Allyn van CMG vindt het symposium in Den Haag zeer belangrijk omdat er veel aandacht is in de media voor gewapende conflicten zoals in Tsjetsjenië, maar 'con flictpreventie geen nieuws' is. Daniel Matuszewski van IREX hoopt dat tijdens het weekeinde 'terugkerende patronen en stra tegieën' voor het oplossen van conflicten worden geïnventari seerd. Oplossingen die eventu eel nuttig kunnen zijn bij het blussen van andere brandhaar den in uiteenvallende staatkun dige systemen zoals de Sovjetu nie en Joegoslavië. In een niet ondertekend hoofdartikel toont de krant be grip voor de landen die niet wil len tekenen. „...Toen de Arabi sche landen zeker wisten dat Is raël een nucleaire afschrik kingsmacht bezat, hadden ze in feite geen andere keuze dan hun eigen nucleaire afschrik kingsmacht te vormen om te genwicht te bieden aan de Is raëlische. Tot dusver proberen ze dat te voorkomen door hun streven van het hele Midden- Oosten een kern wapen vrije zo ne te maken." Volgens Al-Ahram heeft Egyp te er de afgelopen jaren alles aan gedaan om het vredespro ces tussen Israël en de Arabi sche wereld op weg te helpen en daarna Israël ertoe te bewe gen het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens te ondertekenen. „Iedereen die belang heeft bij veiligheid, vre de en stabiliteit in het Midden- Oosten moet erkennen dat het onmogelijk is voor de Arabieren het verdrag te tekenen zolang Israël zijn nucleaire afschrik kingsmacht blijft versterken. kaapstad Honderden Zuidafrikanen trokken gisteren door de straten van het Kaapstad or kingsdienst bij te wonen voor de onlangs overleden Joe Slovo, een van de symbolen van d apartheid. Slovo, die leider was van de Communistische Partij, krijgt vandaag in Soweto et fenis. FOTO REUTER Voor iedereen die girobetaalkaarten gebruikt of accepteert: Voorstellen direct afgewezen Watermerk Houd de nieuwe girobetaalkaart tegen het licht en u ziet het portret van Albert Einstein. Geperforeerd gironummer Het gironummer is niet alleen boven het kinegram afgedrukt, maar ook door de bovenzijde ervan geperforeerd. Kinegram Een zilverkleurig, helder oplich tend ruitje. Beweegt u de betaal kaart, dan schuiven de letters P en C langs elkaar. Njto P O STC H E Q U E: POjSTBANK 'MW\ Girobetaalkaart 528002<9123456< De girobetaalkaart heeft een nieuw uiterlijk gekregen. Hierboven staat aangegeven wat de belangrijkste veranderingen zijn. Dankzij deze en veel andere veranderingen blijft de girobetaalkaart ook in de toekomst goed beschermd tegen namaak en vervalsing. In het gebruik verandert er niets. De nieuwe girobetaalkaart wordt precies zo ingevuld als de oude, die voorlopig gewoon geldig blijft. In het buitenland kunt u overigens nu 3 girobetaalkaarten verzilveren. Ook nieuw is dat u minder dan het maximum bedrag kunt uit schrijven. Heeft u vragen over de nieuwe girobetaalkaart? Bel gratis 06-0400. POSTBANK Vertegenwoordigers van Alge rijnse oppositiegroepen, waar onder het door moslimfunda mentalisten gevormde Islami tisch Reddingsfront (FIS), heb ben gisteren een verklaring uit gegeven waarin zij voorstellen doen voor het beëindigen van het geweld in Algerije. In een commentaar van de Algerijnse staatsradio zijn de voorstellen direct al afgewezen. Het vier pagina's tellende do cument van de oppositie stelt dat onderhandelingen met de regering moeten leiden tot de vorming van een overgangsbe- stuur en democratische verkie zingen. Ook moeten de FIS-lei- ders en alle andere politieke ge vangenen worden vrijgelaten en moet het leger zich niet langer bemoeien met de politiek in Al gerije. Er mag niet meer worden gemarteld, er moet een einde komen aan standrechtelijke executies en de onderdrukking van de burgers. Daarnaast eist de oppositie de sluiting van de kampen waar vermeende sym pathisanten van de fundamen talisten worden vastgehouden, en de opheffing van de staat van beleg die inmiddels drie jaar van kracht is. Eerder waren de acht opposi tiepartijen in Rome al overeen gekomen een gemeenschappe lijk platform te vormen dat in dialoog zal treden met de Alge rijnse machthebbers, die wor den gesteund door het leger. De onderhandelaars in Rome ver tegenwoordigen groeperingen die bij de verkiezingen in Alge rije meer dan driekwart van de stemmen vergaarden. De uit slag ervan is in januari 1992 on geldig verklaard. Bij een frontale botsing tussen twee treinen bij Hilly in het noorden van Bangladesh zijn mogelijk honderd passagiers omgekomen. Dat hebben me dewerkers van de Bengalese spoorwegen gemeld. Tot nu toe zijn twintig lijken geborgen. Ze- Paus zet 'hippe' Franse bisschop uit zijn ambt parus hans gertsen correspondent Het Vaticaan heeft gisteren een ongebruikelijke strafmaatregel genomen tegen de Franse bis schop Jacques Gaillot van de Parijse voorstad Evreux. Gaillot kreeg in Rome te horen dat hij met onmiddellijke ingang van zijn taak is ontheven. Hij mag zich bisschop blijven noemen, maar heeft geen bisdom meer. Hoewel het Vaticaan geen re den opgaf voor de straf, is het zonneklaar dat het in de ogen van Rome te eigenzinnige en progressieve optreden van Gail lot de doorslag heeft gegeven. De 59-jarige Gaillot verleende regelmatig zijn medewerking aan populaire TV-programma's. Gaillot verklaarde zich bij her haling, ondanks waarschuwin gen van het Vaticaan, voor het gebruik van condooms als mid del tegen AIDS. Gaillot toonde zich 'uiterst verbaasd en teleurgesteld'. „Ik voel me buitengesloten. De kerk mijn familie. Ik zal nu probe ren die op een andere manier van dienst te zijn." parus hans gertsen Nieuwe tegenslag voor Jacques Chirac Pasqua een nieuwe, forse tegen slag. De populaire Pasqua werk te jarenlang zeer nauw samen met Chirac en steunde zijn pre sidentiële ambities tot begin vo rig jaar vrijwel onvoorwaarde lijk. Nadat Pasqua in april 1993 minister werd onder Balladur, verkoelde de relatie langzaam maat zeku Volgens diverse opiniepeilin gen moet Chirac het ruim afleg gen tegen Balladur als het in de beslissende tweede ronde van de presidentsverkiezingen tot een onderling duel komt. Bal ladur heeft zijn kandidatuur nog steeds niet officieel aange kondigd, maar zeker na de on dubbelzinnige steunbetuiging van Pasqua twijfelt niemand nog aan zijn ambities. De kansen van Jacques Chirac, de officiële Gaullistische presi- dentskandiaat, zijn er sinds gis teren niet beter op geworden. Een van zijn oudste strijdmak kers, de invloedrijke minister Pasqua (binnenlandse zaken) koos via een brief in het dag blad Le Monde publiekelijk de zijde van Chiracs grootste ri vaal, premier Edouard Balladur. Balladur verkeert volgens Pas qua in een veel betere positie dan Chirac' om tijdens de cam pagne het Gaullistische gedach tengoed te verdedigen en een meerderheid van de Franse achter zich te verzamelen. Voor Chirac betekent het 'overlopen' vap zwaargewicht De effectenbeurs in Parijs wil een eigen beurs oprichten voor kleine, jonge bedrijven met goe de groeimogelijkheden. Het ini tiatiefkan de plannen doorkrui sen om op dit terrein op Eu ropese schaal samen te werken. De Fransen waren daaf tot nu toe pleitbezorgers van. Hun be reidheid tot samenwerking is overigens niet geheel verdwe nen, zo liet het beursbestuur gisteren weten. Bijzonderheden over de nieu we markt, met de voorlopige codenaam Marché des Valeurs Nouvelles (MVN), zijn eind fe bruari of begin maart te ver wachten. Dan komen er defini tieve aanbevelingen van een commissie van deskundigen. De beurs zou begin 1996 moe ten gaan draaien. De MVN moet zich richten op bedrijven in Frankrijk en andere Europese landen die te klein of te jong zijn om in aanmerking te komen voor een notering aan de 'grote' beurs. Het beursbe stuur in Parijs benadrukte af gezien van haar bereidheid tot samenwerking met anderen die plannen hebben voor nieuwe beurzen niet uit te zijn op et de partners. ankara Rtr-DPAgekomen. Donderdag doodde het leger bij gevechten in de provincies Sirnal en Bongol twintig PKK-leden. Bij een vuurgevecht met de politie in de stad Diyarbakir kwamen gisteren vier militan ten van de extreem-linkse groe pering Dev Sol om het leven, /ij zouden vanuit een woning het vuur hebben geopend op de po litie. In het zuidoosten van Tur- kije is Dev Sol in de regel niet erg actief. De PKK daarentegen wel. Sinds 1984 zijn in de strijd van de Arbeiderspartij voor au tonomie in dit overwegend door Koerden bewoond gebied meer dan 14.000 mensen om het le ven gekomen. Separatistischt1* Koerden heb ben gisteren bij een raketaanval acht mensen gedood in het dorp Narlica in het zuidoosten van Turkije. Zes mensen raak ten gewond, zo deelden de au toriteiten mee. Functionarissen zeiden dat inmiddels vier da ders van de aanslag na een klopjacht zijn doodgeschoten. Het zou gaan om strijders van de verboden PKK, de Koerdi sche Arbeiderspart ij Veiligheidsfunctionarissen zeiden dat in de oostelijke pro vincie Diyarbakir een legerncli kopter is neergestort. Hierbij zouden vijf militairen zijn om- addis abeba ker 150 mensen raakten ge wond. Over de oor/aak van de botsing is nog niets bekend. In 1989 kwamen 135 mensen om en raakten er duizende gewond toen twee expres-treinen frontaal op elkaar botsten. Dat was het zwaarste treinongeluk tot nu toe in Bangladesh. fossielen aangetroffen van 17 mensachtigen die Australf)- pithecus ramidus werden ge doopt en die de oudste schakel zouden zijn tussen de mens en de aap. I)e beenderen van de nieuwe vondst zouden van de zelfde menssoort zijn maar ge ven een veel completer beeld. De vondst bestaat uit bijna leder deel van het lichaam: een arm, been, bekken, hand, voet, onderkaak en een deel van de schedel. Volgens de antropo loog Berhanew Asfaw, een van de dertig wetenschappers die de beenderen hebben ontdekt, kan de vondst een belangrijke bijdrage leveren aan de bestu dering van de bewegingen van Wetenschappers hebben giste ren gemeld dat zc de meest complete resten hebben ge vonden van de voor zover bekend oudste voorloper van de mens. Bij een opgraving in november in het noordoos ten van Ethiopië zijn 95 men selijke beenderen gevonden die 4,4 miljoen jaar oud zou den zijn. De ontdekking werd gedaan in de buurt van het stadje Ghe- wane, ongeveer 355 kilometer ten noordoosten van de hoofd stad Addis Abeba. Het is de derde grote ontdekking in de afgelopen twintig jaar in de re gio. Bij de vorige ontdekking afgelopen september werden dee

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5