'Collegegeld maar 500 gulden hoger' 'Onze jongens hadden niet hoeven sterven' 4 Kok: Willem-Alexander jwil 5 mei nog wel vieren Binnenland 'Proces mag niet worden gestuurd door diefstal gegevens' FNV geeft banken nog laatste kans EEN JAAR GRATIS STUDEREN IN LEIDEN. Neuzen dicht voor potvis ;TERDAG 14 JANUAR11995 'Emily gewoon vriendin kroonprins' ifn haag Emily Bremers is 'gewoon een vriendin' van prins V Villem-Alexander. Er is niets serieuzers aan de hand dan een rezellige en kameraadschappelijke omgang. Dat heeft de Rijks- 'oorlichtingsdienst gisteren gezegd. Het weekblad Weekend neldde deze week al voortvarend dat de kroonprins de verlo- ringsring voor de rechtenstudente uit Nijmegen al had besteld. Koningin feest in Eijsden en Sittard jen haag Koningin Beatrix en prins Claus vieren koninginne- lag (29 april) dit jaar in de Limburgse plaatsen Eijsden en Sit- ard. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren bekendge- j naakt. Leven werd 2,6 procent duurder iAG» Het leven is vorig jaar 2,6 procent duurder geworden, as net zo veel als in 1993. De inflatie vloeide voor een groot leel voort uit de hogere huren en het hogere bedrag dat voor ei gen .woningen (als huurwaardeforfait) moet worden opgegeven >ij de belastingaangifte. Een en ander blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren heeft gepubliceerd. lehalve het wonen werden ook het openbaar vervoer en de tele foon nogal wat duurder. Kort geding van verdachten RaRa tDAMDe RaRa-verdachten H. Krikke en J. Müter hebben 'ie een kort geding aangespannen tegen justitie. Pat dient op 25 ja- 1 riüari bij de rechtbank in Den Haag. De twee eisen dat de Haag se persofficier mr. N. Zandbergèn geen inhoudelijke mededelin gen aan de pers doet over de verdenking, zolang ze zelf geen vol ledig strafdossier krijgen. Ook willen ze een voorschot van 7.000 gulden op een claim voor schadevergoeding. Sinds ze vorig jaar september als verdachten zijn aangemerkt zijn de twee veel werkopdrachten misgelopen Rehwinkel voor PvdA in Tweede Kamer jag P. Rehwinkel (30) is benoemd tot lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Hij vervult de plaats die vrijkomt door het vertrek van F. Buurmeijer. Rehwinkel was tijdens de vorige kabi netsperiode enkele jaren persoonlijk medewerker van minister Ritzen (onderwijs). Verloren verdelgingsmiddel gevonden ruswuk Op enkele kilometers uit de Zeeuwse kust bij Westka- pelle is gistermiddag de tank met ongeveer 20.000 liter van het verdelgingsmiddel Starane 200 drijvend gevonden. Het Rotter damse bergingsbedrijf Smit Tak heeft opdracht gekregen de 'tanktainer' uit zee te halen. De oplegger met de chemicaliën- tank sloeg donderdagochtend overboord van de veerboot Nors- \ky. Randstad verwacht grote winststijging Amsterdam Randstad Holding, onder meer gespecialiseerd in uitzending, schoonmaak en beveiliging, verwacht over 1994 een (winststijging met zeker 50 procent ten opzichte van het jaar er- vpor. In 1993 daalde de winst nog van 91,5 tot 72,3 miljoen gul den, per aandeel van 4,24 tot 3,35 gulden. De omzet zal ten op zichte van 1993 een kwart hoger uitkomen tot rond 3,75 miljard. Bende smokkelde 2.800 Tamils Rotterdam Een bende heeft de afgelopen vijf jaar zeker 2.800 Tamils Nederland binnengesmokkeld. Dat bleek gisteren uit ver- 'horen voor de rechtbank in Rotterdam van zes verdachten. Voor de politie was het hoge aantal Tamils fclat op vervalste papieren is binnengekomen, een verrassing.-Zij dacht aanvartkelijk dat dhet om enkele honderden ging. Tot nu toe zijn er nog maar tien .mensen opgespoord. )en haag gpd ^Kroonprins Willem-Alexander leeft niet gezegd dat 5 mei als ïationale feestdag geschrapt 4 bag worden. Wel heeft de prins Itaagtekens gezet bij de manier vaarop de bevrijding die dag in (ederland wordt gevierd. Pre- nier Kok zei dit gisteren naar lanleiding van een bericht van Duitse persbureau DPA dat le prins 5 mei niet meer wil vie- omdat het voor velen een lije dag is zonder verdere bete- De kroonprins zou dit rolgens het persbureau hebben jezpgd in een gesprek met bui tenlandse journalisten. 'Volgens Kok passen de uitla tingen van de prins in de eerder door de regering begonnen dis cussie over een zinvolle viering van 5 mei. Het Nationale Comi té 4 en 5 mei werd in dat kader gevraagd advies uit te brengen over de manier waarop bevrij dingsdag na het jubileumjaar 1995 moet worden gevierd. ,,De uitspraken van de prins dat eên viering zonder goede inhoude lijke aspecten minder zinvol is, zijn daarmee niet in strijd", al dus Kok. Hij ziet ook geen ver schil in opvatting tussen de kroonprins en het kabinet. Voorzitter Willems van het Gerechtshof Amsterdam: vervolg voorpagina „Neem de zaak rond het scannen. Wij zouden met dit arrest ervoor zorgen dat scannen mag, lees je dan. Maar ik weet niet of scannen mag. Wij hebben alleen gezegd dat scannen mag met een zwakke zender, slechts met het doel te kijken öf iemand een draagbare telefoon gebruikt, zoals in dit geval ge beurde. Als er iets werd gehoord van eventuele gesprekken, wat niet is ge beurd, zou de rechter-commissaris er bovendien bij worden gehaald. We hebben ons tot dit ene geval beperkt en niet iets over scannen in het alge- meen gezegd". Het Amsterdamse hof met Wille voorzitter behandelde enkele opspo ringsmethoden tijdens het monster proces tegen de 39-jarige Zwolsman voor het eerst. „We vonden dat daar voor een juridische grondslag aanwe zig was. Omdat sommige dingen niet in de wet waren geregeld, hebben we ze geplaatst in de reeds bestaande structuur van het Wetboek van Straf recht. Maar h<?t is niet aan mij een oo deel uit te spreken of die wetten en re gels er moeten komen". Op de vraag in hoeverre de burger ga ranties heeft dat hij niet willekeurig als aan dergelijke opsporingsmethoden wordt blootgesteld, zegt Willems: „Wie met bevoegdheid een zekere macht of gezag over iemand uitoefent, breekt in op het belang van anderen. Dat is niet bijzonder. Maar het is geen zaak voor de rechter iemand een bevoegdheid te geven al dan niet omdat misbruik mo gelijk is. Daarvoor heb je een algemeen wetenschappelijk debat en ook de par lementaire enquêtecommissie zou zo iets kunnen bekijken. Wij beslissen als hof uitsluitend over dat wat ter zitting wordt gebracht. En daarbij hopen we dat we ons vak goed verstaart' De raadsheer wil niet ingaan op zijn ruim in de media geciteerde uitspraak dat 'iemand op een of andere manier een einde zou moeten maken' aan het op criminele wijze vergaren van mate riaal dat vervolgens op de zitting wordt ingebracht. Daarmee doelde de raads heer op inbraken en andere oneigenlij ke informatie-vergaring zoals dat ge beurde tijdens de rechtszaak tegen Zwolsman. „Wij hebben daarmee bedoeld dat het niet zo mag zijn dat een proces wordt gestuurd door diefstal van gegevens. Niet dat ik me over de vraag of het is gestolen, heb gebogen. Ik sprak ook te gen niemand in het bijzonder, niet te gen advocaten en niet tegen het Open baar Ministerie. We wilden het als hof alleen wel kwijt. 1 let oneigenlijk bin nenkomen van stukken ter zitting moet stoppen. Openbaar Ministerie en advocatuur moeten daarover naden ken en doen dat ook, heb ik begrepen Morgen in het Capitool een vraagge sprek met Willems (Ned. 3, 12.05 nar). Universiteiten doen nieuw voorstel aan minister De universiteiten hebben minister Ritzen (onderwijs) voorgesteld het collegegeld de komende jaren niet met 1000 gulden, maar met 500 gulden te verhogen. Die verhoging wordt niet gecompenseerd in de studiefinanciering. Een woordvoerder van het minis terie van onderwijs heeft dat gisteren bevestigd. Wat moet je vragen voor je 420ste verjaar dag? Dat vroeg de Rijksuniversiteit Leiden zich af. Op 8 februari 1995 is het namelijk 420jaar geleden dat Neder lands eerste universiteit werd gesticht. De oplossing was simpel. Zoals dat hoort bij een oude en eerbiedwaardige instelling vraagt de Leidse universiteit geen verjaar dagscadeaus, maar geeft ze cadeaus weg. Ter gelegenheid van haar 84ste lustrum geeft ze je de kans op een jaar gratis studeren: alle kosten boven je basisbeurs (college- en boekengeld, kamerhuur, levens onderhoud) neemt de universiteit voor haar rekening! Uitdaging Daar moet je natuurlijk wèl wat voor doen. Wie in Leiden wil gaan studeren, mag niet bang zijn voor intellectuele uitdagingen. Daarom is er een opstelwed strijd uitgeschreven, waar je aan deel kan nemen als je ^dagonderwijs volgt in 4,5 of 6 vwo. De winnaar gaal een jaar gratis studeren, maar ook de tweede en derde prijs mogen er zijn: een gratis collegekaart en een boeken beurs van 500. Nieuwsgierig? Wil je weten wat de opstelwedstrijd precies inhoudt? Stuur dan de nevenstaande bon in of bel tele foonnummer (071) 27 31 09. Dan maak ook jij kans op een jaar gratis studeren in Leiden. Stuur mij informatie over de lustrumopstelwedstrijd. 10 WB Leiden. Een postzegel is niet nodig. een concreet voorstel gedaan te hebben. „We zitten nog in de fase van ambtelijk polsen. Er is geen sprake van dat wij nu met De eerste echte onderhande lingsronde voor een nieuwe CAO voor het bankbedrijf (106.000 werknemers) heeft niets opgeleverd. Volgens on derhandelaar H. Noten (FNV Dienstenbond) zullen de werk gevers volgende week woensdag bij het vervolg met een inhou delijke reactie op de bondsvoor- stellen moeten komen. Zo niet, dan gaat hij per bank onder handelen. De voorstellen van de bonden dateren van tien maanden gele den. De afgelopen tijd leverde informeel overleg al niets op. Maar ook gisteren reageerden de onderhandelaars van de Werkgeversvereniging voor het Bankbedrijf niet inhoudelijk op de inzet van de vakbonden, al dus Noten. Noten en de andere bondson- derhandelaars willen het drei gende verlies aan werk bij de banken te lijf gaan via vergaan de arbeidstijdverkorting (een vierdaagse werkweek van 8,5 uur, met mogelijkheid tot uit zonderingen), flexibele arbeids tijden (tot 21 uur werken; op za terdag tot 17 uur tegen een toe slag van 25 procent) en geen loonstijging tot 1 april 1998. Werkgevers omarmen vol gens Noten de 'nullijn', maar voelen slechts voor tijdelijk kor ter werken voor beperkte groe pen 'administratieve backoffice medewerkers'. „Bovendien moeten deze werknemers een vierdaagse werkweek van 32 uur geheel zelf betalen. Dat is 20 procent minder loon voor men sen die toch al niet veel verdie nen," aldus Noten. Werkgevers zien niets in 'bankbrede ATV' Ze willen voor sommige werk- s juist langere werktijden. voorstellen komen. Wij wachten eerst af wat de minister gaat doen. Hij heeft de regie in han den", aldus een woordvoerder vandeVSNU. Het plan om de collegegeld verhoging te beperken tot 500 gulden is al eerder geopperd door de WD-fractie in de Twee de Kamer. Als de compensatie voor de lagere inkomens door middel van de aanvullende beurs vervalt, brengt een derge lijke verhoging eveneens 200 miljoen gulden op. In het plan van het kabinet le vert de verhoging met 1000 gul den 400 miljoen op, maar dt helft daarvan gaat weer teruj naar de studenten uit de lagere inkomensgroepen. Door laatste onderdeel van het plu te schrappen, wordt tegemoi gekomen aan de wens van i het scheveningen» Medewerkers van het in Leiden gehuisveste Nationaal Natuurhistorisch Museum zijn zeker tot morgen bezig met het ontleden van de drie op het strand tussen Kijkduin en Scheveningen aangespoel de potvissen. De kadavers, die behoorlijk stinken, trokken ook gisteren veel bekijks van dagjesmensen en scholieren. De snijders hebben geen enkele moeite met de geur. „Het is gewoon hartstikke vers vlees. Als er een lekker smaakje aan zat, had je hier een mooi stukje voor vanavond in de pan kunnen uitsnijden", meent Kees van der Blom. 's Nachts wor den de potvissen bewaakt om 'stropen' tegen te gaan. FOTO'S ANP HANS STFINMEIER WD niet alleen de hogere inko mens op te laten draaien voor de bezuinigingen op het hoger onderwijs. De studentenvakbond LSVb wijst het voorstel van de VSNU vierkant van de hand. „De reke ning blijft volledig bij de stu denten liggen", aldus voorzitter K. Hekster. Fokker verkoopt deel Y pen burg De gemeenten Rijswijk, Noot dorp en Pijnacker hebben giste ren met vliegtuigfabriek l'okker een akkoord gesloten over Ypenburg. Het contract houdt in dat Fokker een totaalsom van 40 miljoen gulden zal incasse ren voor de overdracht van 77 hectare grond op de voormalige luchtmachtbasis. Rijswijk, Nootdorp en Pijnac ker bereiken daarmee dat de weg voor hen openligt om echt door te gaan met de verstedelij- kingsplannen voor Ypenburg. Binn hier 11.300 woningen en 57 hectare bedrijfsterrein komen. I let oude vliegveld wordt daarmee een van de grootste nieuwbouwlo- caties in Zuid-I lolland. Het afgelopen jaar is door rijk, provincie Zuid-HoJland en het gewest I laaglanden zwaar touwgetrokken om die 77 hec tare terug te krijgen van Fokker. F'okker kreeg de 77 hectare pas vrij recent in handen. Op het moment dat Ypenburg werd opgeheven als militair vliegveld, kwam de vliegtuigonderncming op de proppen met een oud, in 1955 afgesloten optiecontract met het rijk. Op grond daarvan bleek Fokker bij opheffing van vliegveld Ypenburg recht te hebben op eerste aankoop van een 77 hectare gtoot gedeelte, ook al waren inmiddels de 'I laagse' woningbouwplannen al volop in ontwikkeling. Oud-minister Mansholt over 'politionele acties' Nederlands-Indië De hele periode was hij erbij: van de Indonesischeonafhankelijkheidsver- klaring in 1945 tot en met de soeverei niteitsoverdracht vier jaar later. Twee politionele acties keurde hij als minis ter goed, hoewel worstelend piet zich zelf. „We hadden wijzer moeten zijn", stelt Sicco Mansholt (85), minister van landbouw, visserij en voedselverdeling in de kabinetten Schermerhorn/Drees, Beel en Drees/Van Schaik, achteraf vast. Met de omstreden opmerkingen van minister Pronk, die gisteren nog eens door premier Kok zwaar werd ge kapitteld, kan Mansholt een heel eind meegaan. Volgens Kok mogen be windslieden ook wel eens hun privé- opvattingen geven, maar het wordt 'storend' en 'een rommeltje' als ze dat vaker doen. wapserveen hoeven te sterven. De ellende is nu d; zijn ze dan toch gesneuveld? I let anl woord is buitengewoon zuur: het wai niet nodig geweest. Die overtuiging F de jaren gegroeid na alle publikaties over die periode. Maar dat is een bee barde zaak voorde overlevenden en 1 i dat erken In de oude boerenhoeve aan de rand van het Drentse dorpje Wapserveen zijgt Sicco Mansholt (85) neer in het ve lours van zijn leunstoel. Twee heldere, onderzoekende ogen in een oud ge zicht. Mansholt is niet meer de vlotte prater die hij ooit was, maar het cement is nog niet tussen zijn woorden wegge vallen. Hij neemt de tijd om op adem te komen en zegt dan, zonder omhaal: „In het Indonesië-debat worstelt men met de vraag wie verantwoordelijk was voor de politionele acties. Daar kan ik kort over zijn. Daar was ik, Sicco Mansholt, mede voor verantwoordelijk. Ik draag die verantwoordelijkheid, niet de vete ranen. De regeringen hebben in de ja ren 1945-1949 fout op fout gestapeld en ik heb niet de consequentie getrokken om op te stappen". Minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking wekte donderdag veel be roering door in een interview met on der andere deze krant met een beschul digende vinger in de richting van de kabinetten Beel en Drees te wijzen. De politionele acties, aldus Pronk, waren fout en zinloos: „De veteranen hebben gelijk als ze zeggen dat de schuld niet op hun schouders moet worden gelegd. Zelfs voor de excessen zijn naar mijn mening de politici verantwoordelijk". Premier Kok en een meerderheid van de Tweede Kamer ontstaken in woede. Kok liet weten dat Pronk niet namens het kabinet had gesproken. Niet druk maken Sicco Mansholt, minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening in de periode 1945-1958, kan er niet echt mee zitten. „Wie kan bestrijden dat wij fouten hebben gemaakt? Wij hebben totaal onderschat wat 15 augustus 1945, toen de Japanners capituleerden, voor de Indonesiërs betekende. Vier jaar hebben wij tegengestribbeld en een oorlog ontketend. Wij stonden op het laatst helemaal alleen in de wereld, de VN v i het r i. En zelfs in 1949, na de soevereiniteitsover dracht. wilden we Nieuw-Guinea niet loslaten. Terugkijkend is het dramatisch geweest". Op dit punt aangekomen priemt-Mans- holt een vinger in de lucht. „Let wel, ik zeg: terugkijkend! Het is fout geweest wat toen gebeurde, maar in de context van die tijd was er wel veel begrip voor op te brengen. Met de wetenschap die wij toen hadden, dachten kabinet en Kamer er écht er goed aan te doen. Nu achteraf zeggen: daar zijn jullie dus in de fout gegaan, is wel waar, maar ook een beetje goedkoop". Geworsteld Toch erkent Mansholt in de kabinetten Beel en Drees flink geworsteld te heb ben met de beslissingen tot tweemaal toe een groot offensief te ontketenen. Offensieven die eufemistisch 'politione le acties' werden gedoopt maar in feite neerkwamen op oorlogsvoering. „Vóór 1940 heb ik op Java gewoond en ge werkt als theeplanter. Ik hield van het land en van het volk en niet op een pa ternalistische manier! Ik had dus grote moeite met die oorlog. Want je weet: waar oorlog wordt gevoerd, worden ex cessen gepleegd, van beide kanten. Dal heb ik me toen heel goed gerealiseerd. Maar ik zag het als onvermijdelijk, zo wel die politionele acties, als de men senrechtenschendingen". De oud-minister lijkt zijn woorden te overdenken, het is lang stil. Dan zegt hij: „Er zijn duizenden doden gevallen. Als we verstandiger waren geweest en beter hadden geluisterd naar de Indo nesiërs zelf, hadden die jongens niet Deserteurs De commotie rondom de komst van Poncke Princen toont volgens Mansholt aan dat de periode 1945-1949 nog niet goed is verwerkt. „Dat komt niet omdat er feiten zijn verdoezeld, maar omdat het Nederlandse volk niet leest", ver klaart hij. Zelf is Mansholt opmerkelijk mild over Princen en andere deserteurs in die pe riode. „Ik heb begrip voor de deserteurs van toen, hoewel ze natuurlijk iets straf baars deden. Ik kan ook begrip opbren gen voor de houding die Princen heeft aangenomen, voor zijn overlopen naar de vijand. I let is terecht dat hij in de cember een visum hjecfl gekregen. Dat hij tijdens zijn verblijf in Nederland niets mocht zeggen vind ik ronduit idioot". In de discussie rondom Princen wordt volgens Mansholt een belangrijke denk fout gemaakt: begrip voor Princens keuze betekent niet dat degenen die hun Nederlands uniform aanhielden dus fout waren. „Zo zwart-wit wil ik dat niet zien. We hebben de veteranen - maar ook dat zeg ik achteraf - niet sjiek behandeld. Ze kregen een schoe nenbon en honderd gulden en daar stonden ze dan. Zo ging dat. I len valt niets te verwijten". Morgen in het Capitool een discussie over het onverwerkte koloniale verle den van Nederland. Aan dit Indonesië- dehat doen mee Dijkenui van de Ver eniging van Oud Militaire Indiëgan- gers, de Cl JA-politicus l)e lloop Schef- fer en de l^eidse historicus Jan llank. (Ned. 3, 12.05 uur)

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3