ZATERDAGS BIJVOEGSEL Rechtszaak als super soapshow -191 ZATERDAG 14 JANUAR11995 OJ. Simpson (voorgrond) met de twee advocaten die hem bijstaan in zijn proces: links Robert Shapiro, daarnaast Johnnie Cochran. FOTO ARCHIEF AP Na een lange juridische aanloop waarvan het Amerikaanse publiek met volle teugen heeft genoten, gaat 'het' binnenkort echt beginnen: het proces O.J. Simpson. Het belooft een door de media breeduit gepresenteerde 'show'te worden die zijn weerga in de gerechtelijke historie niet kent. Is O.J. ('Juice') schuldig aan de moord op zijn ex-echtgenote Nicole Brown en haar vriend Ron Goldman, of is hij dat niet? Een zaak die alles heeft waar Amerika van smult. Het echte proces tegen O.J. Simpson gaat beginnen HANSDEBRUUN» De autofabrikant Ford meldde on langs dat sinds 17 juni vorig jaar de verkoop van de Ford Bronco - een soort grote, luxe jeep - met vijftien procent gestegen. Vooral in witte uiTVoering bleek de Bronco zeer i trek. Dat was een mededeling iet een meer dan economische betekenis. Zij legde een stukje bloot van de Amerikaanse psy che. Die datum in juni was immers liet alleen de dag waarop het WK-voetbal in de VS begon, r ook die waarop miljoenen Amerikanen urenlang op het puntje van hun stoel zaten te sta- hun televisiescherm, waarop een witte Bronco lang- i schijnbaar doelloos over de wegen rond Los Angeles reed. Achtervolgd door tientallen poli o's, als i film. Het v i de r t fas cinerende momenten uit de Amerikaanse TV-geschiedenis, en het begin van een verhaal waaraan nog lang geen eind is gekomen. In die Bronco zat na melijk O.J. Simpson, een van Amerika's grootste sporthelden, met een pistool tegen zijn hoofd. Kort daarvoor was de ex-Ameri- can-footballer beschuldigd van moord op zijn ex-vrouw en haar vriend. O.J. was in de VS dan wel een ster, maar daarbuiten had nog niemand van hem ge hoord. Dat zou na 17 juni gauw veranderen. De bizarre beelden van de achtervolging van de witte Bronco, waarvoor in Amerika alle andere TV-programma's werden geschrapt, gingen de hele wereld over. Juice, zoals hij wel wordt genoemd, (o.j. orange juice) -werd een begrip. Amerika is in de maanden daarna volledig verslaafd geraakt aan De Zaak O.J.. Dagelijks besteden TV en kranten er uren en kolom men aan. Boulevardbladen hebben enorme oplagestijgingen doorgemaakt. Hun TV-equi- valenten, 'tabloid-shows' als Hard Copy en Current Affair, zagen de kijkcijfers sterk stij gen. Tsjetsjenië, Bosnië of Haïti komen op het tweede plan. Live-'show' En het einde is nog lang niet in zicht. Het was tot nog toe allemaal slechts een voorspel tot het echte proces tegen Orenthal James Simp son, dat waarschijnlijk komende woensdag zal beginnen. Het 'moment suprème', waar op alle O.J.-fans en O.J.-haters - en die kent Amerika in gelijke mate - zeven maanden lang hebben gewacht. Hun geduld wordt ein delijk beloond. De verwachting is dat het proces in de klei ne rechtszaal op de negende etage van het Los Angeles Court House drie maanden gaat duren. Wat het zal opleveren weet niemand, maar het zal zonder twijfel een show worden die zijn weerga in de gerechtelijke historie niet kent. 'L.A. Law', maar dan in het echt. En deze episodes komen dag na dag 'live' in de Amerikaanse huiskamers. De grote 'networks' zoals CBS, ABC en NBC, die zelden rechtstreekse programma's verzorgen, zullen dagenlang live-beelden uit de rechtszaal brengen. CNN, dat de voorbe reidingen van het procés al dagelijks op de buis heeft gebracht, pakt het proces aan als de verslaggeving van de Golfoorlog. Met alle top-correspondenten ter plaatse, en nieuws 24 uur per etmaal. O.J. Simpson is dan ook niet zomaar ie mand. Hij is de levende legende van de Ame Een momentopname hun televisietoestel gekluisterd hield. OJ. Simpson in zijn witte E rikaanse sport. Een zwarte jongen die de ab solute top heeft bereikt. En die na zijn vertrek uit de sport een succesvolle carrière opbouw de als acteur (in de 'Naked Gun' films bij voorbeeld) en als het reclame-boegbeeld van autoverhuurder Hertz. En die een mooie, blonde vrouw trouwde. De zaak tegen O.J. Simpson heeft dan ook alles waar Amerika van smult: een schatrijke zwarte ster met vrienden in de hoge Holly- woodkringen, mooie wouwen, echtelijke ru zies en buitenechtelijke relaties, getuigen die de intiemste details over het privéleven van de Simpsons naar buiten brengen, gekwetste ego's en peperdure advocaten. Hier kan geen soap-opera tegenop. De feiten De feiten lijken simpel: op de avond van 12 juni werden Nicole Brown, de ex-echtgenote van Simpson, en haar vriend, de ober Ron Goldman, dood aangetroffen voor het huis van Nicole in Brentwood, een sjieke enclave net buiten Hollywood. Brown en Goldman hadden geen verhouding. Hij was die avond naar haar gekomen om een bril die zij in zijn restaurant had laten liggen terug te brengen. De justitie verhoorde de dag daarop O.J., die een paar honderd meter verderop in een luxe villa woonde, maar liet hem weer gaan. Toen justitie nieuwe bewijzen vond en hem weer wilde horen, sloeg O.J. op de vlucht en begon die bizarre achtervolging op de snel wegen rond Los Angeles. Aan het eind van de avond gaf O.J. zich over en werd gearres teerd. Was O.J. een gewone, onbekende burger geweest, dan was zijn proces al lang voorbij. Maar hij is geen gewone Amerikaan. Hij is beroemd, nu meer dan ooit. Hij houdt vol onschuldig te zijn. En hij heeft geld. Dat stelt hem in staat de allerbeste strafpleiters te hu ren die in de VS beschikbaar zijn. En dat staat er garant voor dat deze zaak niet snel voorbij Die advocaten, Howard Shapiro en John nie Cochran, zullen de komende weken het proces dominejen, en meer dan wie ook munt slaan uit deze hele zaak. Hun botsing met de zelfverzekerde openbare aanklaagster Marcia Clark, wordt voor juridische fijnproe vers iets om de vingers bij af te likken. Want de zaak tegen O.J. is allerminst zo duidelijk als zij lijkt. Motief, gelegenheid, wapen. Daar gaat het in elk moordproces om, en dit is daarop geen uitzondering. Een motief is er: O.J. en zijn ex lagen geregeld met elkaar overhoop. In 1989 was hij al veroordeeld wegens mishandeling van Nicole. Getuigen hebben hem te vaak I will kill her! ('Ik zal haar doden') horen roe pen, als het stel weer eens mot had. Bewijsmateriaal Dat bewijst overigens nog niet dat hij het ge daan heeft. Gelegenheid en wapen zullen veel moeilijker te bewijzen zijn. O.J. beweert die avönd van 12 juni thuis geweest te zijn. En een half uur na de moord op het tweetal zat hij in het vliegtuig naar Chicago. De justi tie zal er een hele dobber aan hebben om te bewijzen dat O.J. ergens anders is geweest. Het enige echte bewijsmateriaal zijn spo ren van bloed van O.J.'s bloedgroep die op de plaats van het misdrijf en in O.J.'s Bronco zijn gevonden. Genetisch (DNA-)onderzoek zou hebben uitgewezen dat het inderdaad om O.J.'s bloed gaat. Maar Simpsons advocaten zullen alles uit de kast halen om de twaalf ju ryleden te overtuigen dat het DNA-onder- zoek niet heeft gedeugd. Advocaten en aanklagers hebben de afge lopen vier maanden gesteggeld over de toe laatbaarheid van het bewijsmateriaal. De Amerikaanse wet eist dat de aanklagers alle bewijsmateriaal voor het proces op tafel leg gen. Daarna wordt in de rechtszaal bepaald welk materiaal tot het proces wordt toegela ten. Zelfs die hoorzittingen zijn live op de TV te zien geweest. Dan was er het aanwijzen van de twaalf ju ryleden en hun vervangers, wat zes weken heeft geduurd, omdat aanklagers en verdedi gers in de VS nu eenmaal het recht hebben juryleden af te wijzen. De rechter, Lance Ito, wilde liefst onbevooroordeelde juryleden die nooit van O.J. of van de zaak hadden ge hoord, maar die zou hij hooguit op de maan hebben kunnen vinden. Uiteindelijk werden er twaalf anonieme ge- gevonden, die sinds afgelopen woensdag in volstrekte afzondering leven, zonder TV, radio of kranten, en met slechts beperkte mogelijkheden voor contact met het thuisfront. Een jurylid dat vertelde 'per ongeluk' in de supermarkt een tijdschrift met O.J.'s foto te hebben gezien, kon voor Ito i inrukken. Een hele klus Ito is een van de belangrijkste Figuren uit dit hele proces. De jury beslist uiteindelijk over schuld of onschuld van O.J., maar deze zoon van Japanse ouders moet het proces in goede banen leiden. En met de vele botsende ego's aan de andere kant van zijn katheder kan dat nog een hele klus worden, zeker nu de TV-ca- mera's elke seconde in beeld zullen brengen. Ito heeft de laatste tijd vele conflicten uit gevochten met de media die hij van onver antwoord gedrag beschuldigde. De boule vardbladen en de TV-sensatieshows presen teerden de ene na de andere 'getuige' die weer een smeuïg verhaal over de Simpsons kon opdissen. Bovendien bleken politiemen sen uit L.A. ongunstige gegevens over O.J. naar de media te 'lekken'. Ito overwoog zelfs om de media totaal van het proces te weren, maar moest daarop te rugkomen. Vooral toen bleek dat hij het zelf ook niet zo nauw nam met de regels. Nadat hij alle partijen had bezworen minder loslip pig te zijn gaf hij zelf een TV-interview. Dat zorgde voor een storm van verontwaardiging van media, aanklagers en verdedigers. Ito bond gauw in. Voor de kranten en TV is de zaak-Simpson een goudmijn. De Los Angeles Times bericht te sinds 17 juni meer dan duizend keer over de zaak, USA Today deed het met 873 slechts iets minder. CNN's talkshow-gastheer I>arry King heeft al dertig uitzendingen aan O.J. ge wijd. Voor zelfs de kleinste ontwikkeling in de zaak wordt meteen live naar Los Angeles overgeschakeld. De advocate Greta van Susteren, door GNN ingehuurd als commentatrice, is alleen daar door een nationale beroemdheid geworden. Op Internet, het wereldwijde computernet, wordt uitgebreid over het proces van de eeuw gedebatteerd. John Dunne schreef in 'The New York Review of Book' dat de zaak Simpson 'een nirvana is voor complot-fana ten, zoals er sinds JFK niet meer geweest is'. Steeds verwarrender De media worden ook gemanipuleerd, door het openbaar ministerie, door de advocaten en de familie van de slachtoffers. Nicole Browns familie belegde persconferentie na persconferentie om tegen O.J. te keer te gaan en te vertellen hoe O.J. zijn ex-vrouw keer op keer had geslagen en mishandeld. Vader, moeder en zussen van Brown waren niet van de buis te slaan. Het omslag van het boek dat Faye Resnick schreef vanuit haar vriendschap met Nicole Brown, de ex-echtgenote van Simpson. Het werk is één grote aanklacht tegen OJ. FOTO En dan was er het boek varj schrijfster Faye Resnick over haar vriendin Nicole Brown, dat één aanklacht tegen O.J. inhield. Rechter Ito heeft nog vergeefs ge probeerd het boek uit de handel te laten nemen. Juryleden die er van gehoord hadden, werd ei meteen ongeschikt bevondei| Resnick moest een maand onj derduiken, naar zij zegt uit vreej voor aanslagen op haar leven, j Telkens duiken weer nieuwe ge» gevens, of nieuwe getuigen nul nieuwe verklaringen op, die hcj plot verwarrender en de uitkom^ van de zaak moeilijker voorspel* baar maken. Bizarre theorieën zijn er genoeg. Van een drugdeal die uit de hand is gelopen tol een maffia-aanslag, van een mede plichtige tot verhalen dat eigent lijk O.J.'s oudste zoon het gedaan heeft. De discussie wordt verder ver troebeld doordat O.J.'s ras in luit geding wordt gebracht. Uit eeti enquête bleek dat 82 procent vap de zwarte Amerikanen gelooft dat O.J. onschuldig is, en maar 6() procent van de blanken. Toeft bekend werd dat een politlemaft die met het onderzoek was belegt ooit racistische uitlatingen had gedaan, werden meteen conclu sies getrokken, Nu was O.J. als zwarte ster nicjt onomstreden. Hij verkeerde vrij wel uitsluitend in kringen van rij ke blanke Hollywoodflguren, wat hem door zwarte Amerikanen vaak is verweten. Hij huwde eerst een zwarte vrouw, mayr scheidde van haar en koos voor de hoogblon de Nicole Brown, een ex-schoonheldskonin- gin. Hij wordt in zwarte kringen de 'zwarte blanke'genoemd. Rest natuurlijk de vraag, waarop maar één persoon het antwoord weet: is O.J. schuldigj Enkele weken geleden ontstond een kleine rel, toen een gevangenisbewaarder een ver trouwelijk gesprek van O.J. met zijn geestelijk raadsman afluisterde en hem „Ik heb het ge daan!" hoorde roepen. Maar Ito weigerde die verklaring als bewijsmateriaal toe te laten. Het openbaar ministerie zegt echter do- zenvol bewijsmateriaal tegen O.J. te hebben. Zoals een mes dal bij de moorden gebruikt zou zijn, en dat O.J. enkele weken daarvoor gekocht had. En zijn bloedsporen, een be bloede handschoen die op de plaats van het misdrijf is gevonden en past bij een ander exemplaar in O.J.'s huis. En zijn vreemde ge dragvan 17 juni. Maar in het Amerikaanse rechtssysteem moeten de aanklagers alle twaalf juryleden ervan overtuigen dat er geen enkele twijfel bestaat dat O.J. de dader is. Als maar één ju rylid aan het twijfelen wordt gebracht, dan is er geen veroordeling. O.J.'s advocaten zullen; hun 15.000 dollar per dag moeten waarma ken in hun poging de juryleden aan het twij felen te brengen. O.J. zelf kan het hele proces zwijgend door brengen. Hij hoeft niet te getuigen. Maar sommigen zeggen dat hij dat wel zou mo doen, omdat alleen hij in staat is de juryleden - acht vrouwen en vier mannen: acht zv ten, drie blanken en een Latino - met zijn tegenzeggelijke charme en beroemdheid te beïnvloeden. Maar een besluit daarover heeft O.J. nog niet genomen. O.J. en zijn advocaten zullen geen middel onbeproefd laten, want als hij wordt vet deeld is levenslange gevangenisstraf on koombaar. In Amerika doet al de volgende mop de ronde: „Heb je al gehoord dat O.J een nieuw contract met Hertz heeft gesloten? Hij gaat nummerborden voor ze maken." De Amerikaanse equivalent van ons 'zakjes plak ken'.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 31