Publiek bestel kan alleen als verliezer uit de bus komen m, Werlcnemers van nu krijgen het loon dat ze waard zijn' Goeroes helpen Clinton aan beter imago Feiten &Meningen -E Eenzaamheid in plaats van overwinningsroes ZATERDAG 14 JANUAR11995 Als de ene helft van een echtpaar wordt beschouwd als een 'kreng' en de andere als een 'besluiteloze draaitol', dan kun je gevoeglijk aannemen dat zij een probleem hebben met hun imago. Voor 'gewone' mensen hoeft dat geen probleem te zijn, maar als je de presi dent en First Lady van de Verenigde Staten bent, ligt dat wat anders. Bill en Hillary Clinton liggen niet goed bij een groot deel van het Ameri kaanse volk. De nederlaag van de De mocraten bij de verkiezingen van no vember lijkt ook de Clintons ertoe te brengen eens de blik naar binnen te richten. Het presidentiële paar is uit op imago-verbetering. Vorige week lekte uit dat Clinton op het presidentiële buiten in Camp Da vid een bijeenkomst heeft gelden met wat in Amerika 'persoonlijkheids goeroes' worden genoemd. Deskundi gen op het gebied van motivatieverbe tering en persoonlijke ontwikkeling. Mensen die met een 'psycho-babbel' je zelfvertrouwen proberen op te krik ken. In de VS is dat een lucratieve busi ness. Er zijn tientallen van die 'goe roes', die boeken schrijven, videoban den verkopen en TV-shows presente ren vol met tips over hoe je prestaties te verbeteren, hoe beter met andere mensen om te gaan en hoe jezelf beter te verkopen. Vooral zakenmensen doen met die aanbevelingen hun voor deel. En nu wellicht ook de Clintons. In Camp David was een hele groep goe roes uitgenodigd. Zoals Stephen Co vey, schrijver van de bestseller 'Zeven Gewoonten van Uiterst Effectieve Mensen', waarin hij stelt dat 'om iets goed te doen moet je goeddoen, en om goed te doen moet je goed zijn'. Van zijn boek zijn vijf miljoen exemplaren verkocht. Of Anthony Robbins, een ex-portier die miljonair is geworden door het schrijven van boeken als 'Wek de Reus in U'. Ook was er Marianne Willi amson, bijgenaamd de 'Goeroe van de Glitterati', omdat zij veel klanten in het Hollywood-circuit heeft. Het besprokene in Camp David is vertrouwelijk, zegt het Witte Huis. Een woordvoerder zei slechts dat Clinton geregeld met vele mensen uit alle la gen en beroepsgroepen van de bevol king praat. Clinton heeft overigens al eerder gebruik gemaakt van 'personele bemiddelaars' om zijn medewerkers te adviseren hoe beter samen te werken. Hillary Clinton is inmiddels op eigen kracht bezig haar imago te herzién. In een gesprek met een groep vrouwelijke journalisten, onder wie Ann Landers, de 'Lieve Lita' van Amerika, zei zij deze week haar 'harde imago te willen ver zachten'. Hillary zei verbaasd te zijn dat de buitenwereld haar ziet als een keiharde tante. Mensen die haar kennen spreken van een warme, vriendelijke vrouw, maar zo ziet Amerika haar niet. ,,Als ik soms de verhalen over mij lees, dan denk ik ook wel eens: jakkie, ik zou haar ook niet aardig vinden", zei zij. Hillary's imago is vooral bepaald door haar optreden tijdens het felle debat vorig jaar over de hervorming van het ziektekostenstelsel. Maar gaf zij vorig jaar nog de schuld aan de Washingtonse mannenwereld, die er niet van zou houden door een bekwa me vrouw de les te worden gelezen, nu erkent ze zelf fouten te hebben ge maakt en neemt de verantwoordelijk heid op zich voor het mislukken van haar hervormingsplannen. Het is overigens niet de eerste keer dat aan Hillary Clintons imago wordt gewerkt. Tijdens de verkiezingscam pagne van 1992 al vonden veel kiezers haar te agressief. Zij veranderde op ad vies van Clintons campagnestaf, die haar als een risico beschouwde, haar uiterlijk en bleef meer op de achter grond. Zij voelde zich zelfs niet te goed om voor het oog van de TV-camera's koekjes te bakken. Zover zal nu echter niet neer gaan. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT NOS-voorzitter André van der Louw reist maandagmorgen namens de gezamenlijke publieke omroepen af naar Zoeter- meer om op het ministerie van OCW de concessieaanvragen aan te bieden. Van AVRO tot en met VPRO, van VARA en TROS tot en met KRO, EO en NCRV krijgen dan van staatssecretaris Aad Nuis de garantie om samen met de NOS/NPS van af september nog minstens vijf jaar te mogen fröbelen in de Hilversumse mediavijver. Of ze op de bestaande drie netten mogen blijven ravotten, is lang niet zeker. Sommige politici in Den Haag vinden twee netten meer dan genoeg en een en keling denkt inmiddels al hardop over slechts één publiek net. Of er na het jaar 2000 voor de Gooise knapen nog wat te spe levaren valt, moet ernstig worden betwijfeld. Op de dag dat de NOS hoge kijkcijfers scoorde met een rechtstreeks verslag van de Champions League-wedstrijd Ajax-AEK Athene, had de com merciële partner van de publie ke omroep, Veronica-Endemol, de mondelinge afspraak verbro ken. Zo maar, vlak voor het be gin van het programma NOVA van 7 december. Veronica-En demol, die in september van start gaat met twee zenders, zag toch meer mogelijkheden in het grote geld van de Luxemburgse vijand RTL. De strategische alli antie, die de publieke omroep had uitgedokterd om een zekere ondergang te voorkomen, was daarmee van de baan. Terwijl Ajax de Griekse tegen stander voetballes gaf, werd door de redactie van NOVA naarstig gezocht naar een treu rig ogende publieke TV-bons die maar eens moest uitleggen wat er nu ging gebeuren. De ijdelheid van NOS-directeur Bauke Geersing won het van de ontreddering. Als een geslagen hond zat hij aan de NOVA-desk, schuifelend op zijn stoel en trekkend met zijn mond. En ter wijl technici nog frunnikten aan inderhaast opgespelde micro foontjes, verlieten clichés als 'krachtig optreden' en 'het er niet bij laten zitten' krachteloos zijn mond. DE WAARHEID Twee maanden daarvoor, om precies te zijn op 8 oktober, gaf dezelfde Geersing mediales aan het Nederlandse journaille. ,,Wat u tot nu toe hebt geschre ven is aardig, maar wat ik u nu ga vertellen is de enige waar heid", zo begon de NOS-topper. Hij pakte vervolgens een aan wijsstok en een stapeltje sheets en begon met een college dat veel weghad van de persbijeen komsten die generaal Schwarz kopf gaf tijdens de Golfoorlog. Met zijn lezing wilde Geersing alle schijn wegnemen dat de strategische alliantie, die de pu blieke omroep zojuist met Vero nica-Endemol was aangegaan, het einde van de geloofwaardig heid van het publieke bestel be tekende. De publieke netten hadden zich helemaal niet aan de commercie verkocht en deze deal was wel degelijk de enige manier om het bestel te redden van de ondergang. Wat nu blijkt is dat arme Geer sing voor zijn beurt sprak. Ter wijl hij de 'enige waarheid' over Nederland verspreidde, zaten achter de schermen Luxem burgse cententellers niet stil. De TROS, nooit een serieuze kandi daat geweest, werd als afleiding gebruikt om de hooghartige he ren uit Hilversum het zand van succes in de ogen te strooien. Want zolang er niet daadwerke lijk een contract werd getekend, was nog alles mogelijk. Sta-in- de-weg Freddy Thyes, nota be ne omroepman van het jaar, werd gedropt om de mogelijk heid te creëren weer in gesprek te geraken met de baasjes van Endemol. En wat niemand voor mogelijk had gehouden, ge schiedde. De gesprekken bleken vruchtbaar. Flet duo Joop van den Ende John de Mol zwichtte voor de beloofde gou den bergen. En Veronica-voor- zitter Joop van der Reijden gaf met het schaamrood op de ka ken toe dat betrouwbaarheid iets anders was, maar dat aan de andere kant tot dan toe nog steeds niets was ondertekend. GELD Hoewel een zeer opgeruimde AVRO-voorzitter Gerard Wallis de Vries op nieuwjaarsdag in een vraaggesprek in eigen zend tijd met zijn eigen onderge schikte Tineke de Groot 'zeer optimistisch' de toekomst tege moet zag, voorspelde Geersing tijdens zijn lezing in oktober ongewild al de rampzalige tij den die de publieke omroep te wachten staan. In Hilversum weet men dat van Den Haag weinig valt te ver wachten; de politiek hobbelt in medialand immers altijd achter de feiten aan en wordt het voor de politici te ingewikkeld, dan schuiven ze de verantwoorde lijkheid af. En het alleen opne men tegen de vrije jongens die nauwelijks worden afgeremd door vervelende, onlogische re geltjes is voor het publieke be stel niet te doen. Zeker niet als het grote geld een rol speelt. Wat Geersing in zijn berekening nog meetelde, is de grote trek pleister van de publieke om roep: de sport. De NOS heeft tot midden 1996 de rechten van de PIT-Telecompetitie; ook liggen de rechten van de eerstvolgende EK- en WK-voetbaltoernooien vast, van de verschillende Euro pacup-voetbaltoernooien en van de Tour de France. Maar eens lopen die contracten af. En nu al raakt de NOS op sport gebied beetje bij beetje zijn mo nopolie kwijt. Wimbledon ver huisde al naar RTL, dat ook in middels de rechten van auto- en motorsportevenementen binnenhaalde. Tevens verzorgt de Luxemburgse zender regel matig rechtstreekse verslagen van interlands van Nederland en heeft het al een paar jaar de rechten van de wielerronde van Italië. De verwachting bestaat dat RTL in samenwerking met Veronica-Endemol in 1996 ook de rechten van de PTT-Tele competitie naar zich toetrekt. SCOREN ,,De taak van de publieke om roep is primair om educatie, in formatie en cultuur te brengen. Programma's die niemand an ders zal maken. Dat is de essen tie. En om een behoorlijk bereik te creëren is het evenzeer nodig dat ook andere programmaty pen voorkomen. Dat ene net met alleen publieke taken zal weinig publiek trekken. Maar de essentie is adequate informatie, goede parlementaire nieuws voorziening, achtergronden, duiding, minderheden, jeugd programmering. Deze komen bij commerciële bedrijven nau welijks aan de orde, want dat is niet rendabel." Ed van Westerloo, de voormali ge directeur van de NOS, sprak deze wijze woorden onlangs in een krante-interview en hadden als eye-opener moeten dienen voor zijn opvolger Geersing. Maar die wenst zich vooralsnog niet bezig te houden met de taak van zijn organisatie. Re kensommetjes over marktaan delen en reclame-inkomsten liggen hem beter; het is zijn 'enige waarheid'. Vooralsnog denkt het gros van zijn 'publieke' collega's er net zo over. Scoren is het motto; populaire programma's, kopie ën van commerciële succesfor mules, worden op prime time geprogrammeerd en drukken culturele hoogstandjes weg. Zo zond de TROS vorig jaar, onge merkt voor het grote publiek er gens weggestopt op de middag, een prachtige serie uit over het Russische tsarenrijk, terwijl de avonden bol stonden van infan tiele natte neuzen en bedenke lijke koppelshows. Het publieke antwoord op da gelijkse commerciële spelletjes zijn dagelijkse spelletjes waarin wordt gesmeten met prijzen, te genover Goede Tijden Slechte Tijden werd Onderweg naar Morgen gezet en De Ronde van Witteman moest het succes van Lief Leed compenseren. Het publieke bestel concurreert in plaats van dat het een taak ver vult. Lettend op de kijkcijfers, verliest het op alle fronten. En dat verlies zal alleen maar toe- HILVERSUM FRED V Spijt van de oorlog in Vietnam 'I Zijn uitgever had het boek het liefst 'De spijt van de oorlog' genoemd. In werkelijkheid is gekozen voor 'Than Pan Cua Tinh Yeu': 'Het lot van de liefde'. Zou die verandering niet zijn aangebracht, dan was het boek van de Noordvietnamese soldaat en schrijver B< Ninh waarschijnlijk door de Vietnamese regering ver boden. De vlag dekt in dit geval echter maar een stukje van d lading. Het grootste deel van de inhoud moet voor 'Hanoi' uiterst teleurstellend zijn. Met name de Vietna mese leiders beschouwen de overwinning op de Ame- rikanen immers nog altijd als een prestatie van for- maat. Alsof David opnieuw Goliath heeft verslagen. Van een overwinningsroes is in het boek evenwel geen sprake. In plaats daarvan staat het vol van eenzaam heid en uitzichtloosheid van mensen die eigenlijk uit geleefd zijn, niet meer aan de slag komen en aan de drank raken om de ellende te vergeten. Nachtmerries die daarna weer even hard terugkomen: 'Ooiteen tank over lichamen zien gaan? Je zou denken dat we Ze zo zouden pletten, dat er niet veel van te voelen was. Hoe zacht ze ook waren, de tank ging er een beetje van om hoog. Na een tijdje kende ik het verschil tussen modder en lichamen, boomstronken en lichamen. Het waren nif? zakken met water. Als ik er overheen reed, barstte^ ze open. Plof, plof. Nu rijden ze over mij heen Amerikanen hebben op die manier al eerder met die onzinnige oorlog proberen af te rekenen. Dat gebeurde jj in boeken of films waarin Vietnamezen meestal wer den afgeschilderd als een soort robotten die maar één' doel zouden hebben: doden en winnen voor het vader land. Bao Ninh toont aan dat hij en zijn landgenoten wel degelijk gevoel hebben. Op heel persoonlijke en i dringende wijze beschrijft hij de verschrikkingen van jonge soldaten. En, voorzover ze het hebben overleefd, hun leven zonder illusies tijdens de 'vrede', die in 1975 aanbrak. Weliswaar waren in 1973 al de Parijse Akkoor* den getekend, waarin de terugtrekking van de Ameri kaanse troepen werd vastgelegd, maar daarna vochten de Noordvietnamezen nog twee jaar door om het zui den te veroveren. Voor Ninh bepaald geen aanleiding om heldhaftig te doen. Integendeel. 'Het recht heeft dan misschien wel gezegevierd, maar wreedheid, de dood en onmenselijke gewelddadigheid ook'. Ninh diende in een brigade van vijfhonderd soldaten, die in 1967 werd ingezet in het zuiden. Van hen over leefden er slechts tien de oorlog. In 'Het verdriet van Vietnam', zoals de Nederlandse titel luidt, laat hij alle wreedheden opnieuw beleven door zijn hoofdpersoon Kien, die zijn vriendin kwijtraakt, al zijn vrienden ziet sneuvelen en uiteindelijk overblijft met zijn vele herin neringen: 'De afgelopen veertig jaar strekken zich voor hem uit'. Via deze tragische figuur maakt Bao Ninh duidelijk dat het in Vietnam nog altijd een taboe is om over de nega tieve kanten van de oorlog te praten. 'Hetglorieuze van de oorlog en de overwinning werden gepropageerd door dikbuikige ambtenaren van middelbare leeftijd. Niet door de jonge soldaten. Die zagen heel wat anders'. I 'Het verdriet van Vietnam' van Bao Ninh. In Neder- li land uitgegeven door De Geus in Breda. Prijs 39,90 d gulden. ISBN: 90-5226-242-X. Prestatie belangrijker clan leeftijd, opleiding en ervaring Nog niet zo lang geleden stond een academische titel garant voor een riant salaris. Die zekerheid biedt het leven niet meer. Maar ook minder hoog opgeleide werknemers kunnen niet langer met de salaristabel in de hand uitrekenen wat ze over pakweg vijftien jaar zullen verdienen. Het bedrijfsleven beloont niet meer louter volgens de optelsom van opleiding, leef tijd en ervaring. De persoonlijke prestatie is doorslag- gevend. „Beloning naar prestatie is hier veel meer ingebur gerd dan we denken. 1 Iet is een stille revolutie ge weest. maar er heeft zich wel degelijk een cultuurom slag voorgedaan", zegt Willem Zonnenberg van het organisatiebureau Hay Management Consultants BV. Hij geeft beloningsadviezen en komt dagelijks bij be drijven over de vloer om de beloning van het perso neel onder de loep te nemen. „Vroeger kon je er gif op innemen dat een werkne mer via een vast patroon in een aantal jaren het eind van zijn schaal zou halen. Dat is echt radicaal veran derd". licht Zonnenberg toe. „1 let begint al bij de se lectie van (vooral) hoger personeel. Er wordt tegen woordig vooral gekeken naar de uitstraling en de per soonlijkheid van de kandidaten. De opleiding zegt lang niet alles meer." /Vis gevolg daarvan zijn de aanvangssalarissen van HBO'ers en universitair opgeleiden samen bijna dertig procent van de schoolverlaters naar elkaar toegegroeid. „Tot pakweg vijf jaar geleden verdien den beginnende academici twintig procent meer dan HBO'ers. „Dat verschil is gezakt naar tien procent", zegt Zonnenberg. „Het verschil in eindsalaris tussen HBO'ers en universitair geschoolden is inmiddels he lemaal verdwenen. Als de man of vrouw goed pres teert en functioneert, krijgt hij of zij het eindloon. An ders niet." Een belangrijke oorzaak voor deze koerswijziging is dat het bedrijfsleven scherper dan vroeger let op de kosten. Tal van bedrijven kenden vroeger kweekvij vers waarin veelbelovende academici een paar jaar mochten freewheelen voordat ze 'echt' aan het werk gingen. „Denk maar aan de klasjes van Ahold, Shell en AKZO", zegt Linda de Zeeuw, verantwoordelijk voor de beloningsonderzoeken die Hay jaarlijks uit- HARNAS Feit is dat het bedrijfsleven zich heeft bevrijd van het 'harnas' van die ouderwetse, ellenlange salarisscha len. „Er groeide zó veel weerstand tegen dat keurslijf. Waarom zou een werknemer pas op zijn 43ste in aanmerking komen voor het eindsalaris. Waarom niet op het moment dat hij zijn functie goed vervult? stelt Zonnenberg retorisch. In de dagelijkse praktijk merkt hij dan ook dat korte re salarisschalen er toe leiden dat werknemers sneller dan vroeger hun top bereiken. Mits ze goed functio neren. „Mensen verdienen wat ze waard zijn. Er wordt heel zakelijk gekeken naar de output ofte wel de prestatie. Leeftijd en opleiding zijn ondergeschikt, zowel voor de hoogte van het loon als voor de snel heid waarmee het groeit." De officiële cijfers van de Loontechnische Dienst ge ven Zonnenberg en De Zeeuw (nog) geen gelijk. In 1992 zou slechts zes procent van de werknemers een persoons- of functiegebonden beloning hebben ont vangen boven op het loon. „In Mie steekproeven zit ten relatief veel kleine bedrijven met minder dan vijf tig werknemers. Maar als je kijkt naar de bedrijven met meer dan vijftig werknemers, dan zie je dat veer tig tot vijftig procent van deze bedrijven aan de een of andere vorm van prestatiebeloning doen voor het lagére personeel. Pakweg zeventig procent van deze bedrijven doet aan prestatiebeloning voor het hoger personeel. Soms gaat het alleen maar om extra perio dieken voor werknemers die goed presteren. Soms gaat het om variabele toeslagen die in extreme ge vallen van maand tot maand kunnen verschillen." Prestatiebeloning kan best in de papieren lopen, vooral voor hoger opgeleid en commercieel perso neel. „I.aag opgeleiden kunnen tien tot vijftien pro cent van hun salaris extra verdienen als ze goed pres teren. managers kunnen twintig tot 35 procent extra binnenhalen en commercieel personeel zelfs vijftig tot tachtig procent. Maar dat zijn streefcijfers voor personeel dat excellent functioneert. Dat wordt na tuurlijk lang niet altijd gehaald." Maar prestatiebeloning heeft niet het eeuwige leven voorspellen De Zeeuw en Zonnenberg. „Het gaat met golfbewegingen. Op een gegeven moment gaan de nadelige effecten overheersen en slaat de slinger van de klok weer terug. Een nadelig effect van prestatiebeloning is dat het ja loezie kan opwekken. Niet de harde werkers worden beloond of de mensen met een grote inzet voor het bedrijf, maar de werknemers met de meeste 'output' ofwel de werknemers die scoren. „Dat kan gevolgen hebben voor de binding van werknemers met het be drijf en voor het werkklimaat. Daarnaast zie je dat bedrijven er grote moeite mee hebben om variabele beloning ook echt variabel te houden waardoor de totale loonsom groeit. Ook dat kan een nadelig effect zijn van prestatiebeloning." OP MAAT De salarissen worden dus steeds meer op maat ge sneden, afhankelijk van prestatie. Alleen in heel ge- specialieerde functies die bovendien moeilijk vervul baar zijn, ben je verzekerd van fraaie loonstroken. „Als je straks verzekerd wil zijn van een riant salaris moet je actuaris worden of bijvoorbeeld chemisch bioloog. Maar voor de rest ligt niks meer vast." Er zijn ook geen sectoren meer waar het personeel traditiegetrouw over de hele linie goed wordt be loond. „Er zijn binnen die sectoren hele grote ver schillen. De voedings- en genotmiddelenindustrie is doorgaans geen vetpot. Maar in de tabak en de cho cola wordt heel goed verdiend. En de lonen in de,de tailhandel (winkels bijvoorbeeld) zijn doorgaans laag. Maar sommige grote winkelketens betalen tientallen procenten' boven het gebruikelijke loon. Vroeger be taalde je de CAO. Punt uit. Maar sommige bedrijven willen te boek staan als een gulle werkgever en die betalen tientallen procenten extra." Voor de toekomst verwacht Hay Management nog meer grote verschuivingen in het loongebouw. „Het is misschien een beetje futuristisch, maar ik verwacht op termijn dat de hele rimram van secundaire ar beidsvoorwaarden verdwijnt. Daarmee bedoel ik de VUT, het pensioen, de kinderopvang, de ziektekos tenverzekering, een auto van de zaak, reiskostenver goedingen en ga zo maar door. Op den duur zullen bedrijven het geld dat ze daaraan kwijt zijn, gewoon uitbetalen aan de werknemer. Die kan er dan op de markt zijn pensioen, VUT en ziektekostenverzekering mee kopen." DEN HAAG MARGREET VERMEULEN Het bestuur van Veronica, Joop van de Ende en John de Mol tijdens de persconferentie waarop de omroep bekendmaakte uit het bestel te stappen. ARCHIEFFOTO

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2