Leiden Wonen in Grote Polder mogelijk IEL NU 2990-37071 'Men vindt onze manier van werken succesvol' I De Goede ontkent - solo-optreden Leiden: weer protest tegen groter Schiphol Viering 5 mei gaat lijken op 3-oktoberfeest Geen animo voor emancipatieprijs Ouderenpartijen willen Leidse afdeling Milieuwethouder De Goede (D66) is verbaasd over de kritiek van CDA en WD op zijn aan koop van een stukje Bulderbos bij Schiphol. Hij ontkent op persoonlijke titel te hebben ge handeld. CDA en WD in Leiden zijn woedend op de wethouder om dat hij zonder overleg zou heb ben besloten tot aankoop van het stukje Bulderbos. De Goede heeft voor 100 gulden een stuk je bos gekocht. De aankoop is vèl'gens de wethouder een sym bolisch protest tegen de uitbrei—1 ding van de luchthaven .en de slechte inspraak daarover. De Goede: „Leiden heeft met vijf andere gemeenten scherpe kritiek gehad op uitbreiding van Schiphol naar aanleiding van het milieu-effectenonderzoek. Die kritiek, waarvan we zelfs dachten dat die misschien iets De milieuwethouder ontkent dat de aankoop van het bewus te stukje bos niet ter sprake is geweest in het college van B en W. ,,Ik heb dat plan dinsdag ge meld tijdens des wekelijkse col legevergadering* Niemand maakte daar verder een punt WD'er J.W. Kradolfer heeft gevraagd de aankoop van het stukje bos op de agenda van de raadsvergadering van dinsdag te zetten. De partij wil,,evenals het CDA<'<; precies - -weten op ■Wiens naam_Jret stukje bos is gekoqht. De liberaal zei psteren t dat De Goede het aankoopbe drag van 100 gulden zelf maar moet betalen als hij op per soonlijke titel heeft gehandeld. De Goede: ,,Als de gmeenteraad deze aankoop afkeurt wil ik met alle plezier die honderd gulden betalen hoor." Grote antiekbeurs in Groenoordhallen leiden In de Groenoordhallen in Leiden wordt vanaf vrijdag 20 januari tot en met zondag 22 januari een grote antiekbeurs ge houden. Ongeveer honderd antiquairs zullen aanwezig zijn. De openingstijden van de antiekbeurs zijn: vrijdag 20 januari van 16.00 tot 22.00 uur en zaterdag 21 en zondag 22 januari van 11.00 tot 18.00 uur. De entree is 7,50 gulden per persoon, 65 plussers betalen 6 gulden. Kinderen tot en met 14 jaar mogen in gezelschap van een volwassene gratis naar binnen. foto frans rombout/picture partners Blik vanuit de lucht op de Grote Polder. In de polders rechts van de snelweg A4 is volgens een onderzoeksbureau ruimte voor 8.000 woningen. Böüwen in Valkenburg biedt meer voordelen Woningbouw in de Grote Polder aan de Zoeterwoudse kant van Leiden behoort tot de mogelijkheden. Maar het is minder aantrekkelijk dan op de plaats van het vlieg kamp Valkenburg. Tot die conclusie komt het bureau De Hoog in een vergelijkende studie tussen de twee locaties waar tussen de 8000 en 10.000 woningen moeten komen. leiden henny van egmond provinciebestuur. Bouwen in de Grote Polder tast namelijk het Groene Hart aan. De provincie en de gemeen ten in de regio Leiden hebben een voorkeur voor woningbouw in Valkenburg, het zogenaamde plan Valkerhout. Omdat het Rijk Door de bouw zal Zoeterwou- de-Dorp een gelijke omvang als bijvoorbeeld Voorschoten krij gen. Zoeterwoude heeft boos gereageerd op de studie die is opgesteld in opdracht van het vooralsnog het vliegkamp wil openhouden, heeft de provincie de studie naar de Grote Polder laten verrichten. De provincie ziet deze locatie als alternatief voor Valkerhout. Uit het onderzoek van De Hoog blijkt dat bouw van zo'n 8.000 woningen mogelijk is. ,,De Grote Polder kan een mooi woongebied worden", conclu deert De Hoog, maar een verge lijking met Valkerhout valt wel in het nadeel van de Zoeter woudse locatie uit. De verkeers afwikkeling is moeilijker, wo ningbouw kost meer geld, er kunnen 1.000 huizen minder komen en het Groene Hart wordt aangetast. Omdat het rijksbeleid aantasting van de open polderruimte verbiedt, kunnen de gemeenten in de Leidse regio ook niet zomaar tot bebouwing besluiten. Overigens heeft De Hoog wel bekeken of woningbouw kan zonder het Groene Hart in te gaan. Dat is mogelijk, maar dan kunnen er maximaal 3.000 huizen komen. Zoeterwoude is niet blij met de studie. In een reactie schrijft het college dat de Grote Polder geen reëel alternatief is. „Bij bouwen in Zoeterwoude zal de trend worden gezet voor het toekomstige beleid, waarmee dan het definitieve einde van het Groene Hart wordt inge luid", aldus het college. „De verstedelijking strekt zich veel verder richting Zoetermeer uit. Er zal maar weinig voor nodig zijn om ook nog het resterende deel tussen de Zoeterwoudse Zuidbuurt en Zoetermeer te be bouwen." Vlietland doet gooi naar onderwijsprijs Het Vlietland College aan de Apollolaan doet volgen de week een gooi naar de nationale onderwijsprijs. Dat gebeurt tijdens de Na tionale Onderwijstentoon - stelling die van 17 tot en met 21 januari in het Beatrixgcbouw van de laar- beurs in Utrecht wordt ge houden. Vlietland won in novem ber al de onderwijsprijs van Zuid-Holland. Daardoor kreeg de school het recht om in Utrecht mee te doen met haar project, dat leer lingenparticipatie tot on derwerp heeft. Bij het Vliet land College is aie partici patie zo goed georganiseerd dat het Instituut van Natio nale Onderwijspromotie dat een prijs waard vond. Met name de betrokken heid van de scholieren met de leerlingenraad werd ge roemd. Vlietland zal iedere dag met zes leerlingen op de beurs vertegenwoordigd zijn. De stand van Vlietland maakt deel uit van een gro te stand waar alle deelne mende scholen in verwerkt zijn. Het gaat om een op vallende presentatie waarin kleurige reuzepotloden ver werkt zijn. De leerlingen ge ven informatie over teerlin- genparticipatie. Ter afwis seling zullen enkele leerlin gen een mime-act opvoe ren. Donderdagavond zal le prijs bekend worden ge maakt. De prijs omvat een beeldje en een bedrag van 5000 gulden. Stichting Werkgelegenheid blij met belangstelling Oost-Europabank ÏInishdak'Dakpanplaat Finish Profilesq burg het jaaroverzicht 'Rail nieuws '94 letjeteen is vanaf 20.00 uur welkom in de ZWN zaal aan de Rijnsburgerweg 1 le Leiden. NVSB leden betalen een rijksdaalder entree en niet- leden betalen 3 gulden. ZATERDAG 14 JANUAR11995 Snelbus q Maandag gaat er I J van de Haarlem mermeereen speciale snelbus voor scholieren rij den naar Oegstgeest. Ter ziele ya a De Woubrugse be- I grafenisvereniging De Laatste Eer is ter ziele. 'Dragers zijn bijna niet meer te krijgen'. 3r; Commotie over kopen stukje Bulderbos leiden paul van der koou/jan kuys De regio Leiden heeft opnieuw geprotesteerd tegen de uitbrei ding van Schiphol. Volgens de regio blijkt uit het nieuwe milieurapport dat de wijde om- I geving van de luchthaven veel meer luchtvervuiling en ge luidsoverlast te verwerken gf. krijgt. Over de precieze gevolgen >or de Leidse regio tasten de gemeenten Leiden, Alkemade, vLeiderdorp, Oegstgeest, Voor schoten en Zoeterwoude overi- gens nog in het duister. „Weer worden de gegevens over een te klein gebied berekend. Dat het leefmilieu in de regio wel dege lijk wordt aangetast, hebben we echter al eerder aangetoond." Ook hebben de gemeenten kritiek op de inspraakprocedu- Zo het zorgwekkend' dat de voorberei dingen rond de uitbreiding on verschrokken doorgaan. „Nog voordat de inspraakprocedure is afgerond, blijken de concep ten van de regeringsbeslissing al tot in detail te zijn uitgewerkt." En dat betreurt de regio: „In spraak heeft namelijk als doel dat het bevoegd gezag, in dit geval de rijksoverheid, zijn be leid kan bijstellen." Volgens de regio krijgt de in spraak helemaal een 'onwezen lijk karakter' omdat de overheid maar niet wil toegeven dat ze het eigenlijk niet kan waarma ken dat het milieu beter wordt van de uitbreiding. „Het ver trouwen in de overheid wordt hierdoor zeker niet vergroot." Ook de milieubeweging heeft soortgelijke kritiek geuit, tot grote woede van minister Jorri- tsma (Verkeer en Waterstaat). Zij vindt dat 'willens en wetens een misleidend beeld wordt ge schetst over de inzet van de overheid bij de uitbreidings plannen van Schiphol'. Het ophangen van een twintig meter hoog schilderij, een tap toe en een optocht, het bevrij dingsbal en een ontbijt waar duizend 55-plussers worden verwacht. Het zijn enkele van de evenementen die de Stich ting 5 mei Comité Leiden heeft bedacht voor de viering van de vijftigste bevrijdingsdag. Het comité heeft voor de or ganisatie onder meer 50.000 gulden van de gemeente Leiden gekregen en is verder hard op weg om eenzelfde bedrag via het Leidse bedrijfsleven binnen te halen. Voorzitter A. van Houdt van de Stichting 5 Mei en enkele andere bestuursleden deden deze week hun plannen voor de diverse festiviteiten uit de doeken. Nieuw is onder meer een groot scholenproject. Leidse leerlingen krijgen in de week voor 5 mei via lezingen, kranten en rondleidingen infor matie over oorlog en bevrijding. Eveneens nieuw is een expo sitie van moderne kunstwerken die alle als thema de bevrijding hebben. Voor deze tentoonstel ling in De Waag zijn tientallen kunstenaars uit Leiden en de re gio gevraagd om werk in te le veren. Een jury mag twee objec ten belonen met een prijs van 1000 of 750 gul/Jen. Vice-voorzitter B. Thomson probeert duizend 55-plussers naar een aubade en ontbijt te krijgen op het Stadhuisplein. Hiervoor is reeds contact opge nomen met de ouderenbonden en -centra. Wandeltochten, concerten, het bezoek van en kele oorlogsveteranen, buurt feesten in diverse buitenwijken en pleinfeesten in de binnen stad completeren de viering van 5 mei die in opzet veel weg heeft van de 3 oktoberviering en waarvan het comité hoopt dat ook de uitvoering net zo mas saal als Leidens Ontzet zal zijn. Het meest in het oog sprin gende onderdeel is het plan van kunstenaar Baruch uit Den Hel der om een vrijheidsmonument in de Hooglandse kerk te plaat sen. Ruim honderd handge schilderde panelen vormen sa men een reusachtig schilderij. Hiervoor is onder meer vijfhon derd kilo kunststof nodig. 1 let is de bedoeling dat bedrijven de diverse panelen 'adopteren', na afloop ook mee krijgen om in het jaar 2000 opnieuw een ge heel te vormen. leiden erna straatsmate scherp was, is ook onderte- Jaaro verzicht LEIPEN De afdeling Rijnland van de Ne derlandse Vereniging van Bé- langstellenden in net Spoor- eh Tramwegwezen (NVSB) houtjlt op woensdagavond 18 januari samen met Railtheater Voor Stichting Werkgelegenheid de enige organisatie in Nederland die beginnende ondernemers op meerdere manieren helpt met het opzetten van hun be drijf. „Er zijn tal van instellingen die cursussen geven, er zijn er ook die adviezen geven of klei ne ruimtes te huur aanbieden, maar we kennen er eigenlijk geen één die al die activiteiten - combineert", aldus Brandhorst. Hoe de Oost-Europabank op het spoor is gekomen van de Leidse stichting, is onduidelijk. „Dat gebeurt via via", zegt 1 Brandhorst. Hij gaat er van uit dat hij tot sluitende afspraken kan komen met de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling (EBRD), zoals de Oost-Europabank officieel heet. Op termijn zouden de mensen van de Stichting Werkgelegen heid dan afreizen naar tal van Oosteuropese landen. „Om "mensen te ondersteunen, die daar ter plekke bezig zijn met het opzetten soortgelijke pro jecten als het onze", aldus Brandhorst. „Ik kan me zo voor- Directeur Brandhorst van de Stichting Werkgelegenheid Leiden: „We zijn voor zover bekend de enige organisatie die meerdere activiteiten aan- biedt om beginnende ondernemers te ondersteunen." foto henk bouwman stellen dat onze adviseurs daar dan een paar maanden naar toe gaan voor ondersteuning en dan vervolgens vanuit Leiden beschikbaar blijven voor advie- De belangenbehartiger voor het Nederlandse bedrijfsleven bij de Oost-Europabank, P. Ver- heijen, kondigde vorig jaar april al aan dat Nederlandse advies bureaus grote kans maakten op opdrachten in Oost-Europa. Het ministerie van economi sche zaken had daarvoor 16,7 miljoen gulden beschikbaar ge steld aan het EBRD, met als voorwaarde dat Nederlandse consultants zouden worden in gezet. De derde gemeentelijke vrou wenemancipatieprijs, ook be kend als de Pieternel Rolprijs, dreigt op een mislukking uit te lopen. Oorzaak is een teleurstel lend laag aantal inzendingen. Wethouder H. Koek (PvdA), die ook voorzitter is van de jury, wil niet precies aangeven hoeveel Leidenaars hebben gereageerd. „Laat ik het diplomatiek formu leren: de vorige keer waren er 13 inzendingen. De helft van dat aantal is thans bij lange na nog niet gehaald." De termijn sluit pas eind deze maand maar Koek is bang dat er niets meer binnenkomt. Ze overweegt de termijn te verlen gen maar ze houdt vast aan de datum waarop de prijs wordt uitgereikt, 8 maart aanstaande. Dan is het immers internationa le vrouwendag en een geschik ter moment om de winnaar be kend te maken, doet zich niet Een mogelijke verklaring voor de geringe respons is dat dit jaar de emancipatieprijs een specifiek thema heeft meege kregen, namelijk de herverde ling van betaalde arbeid en zorgtaken. „Wellicht dat de deelnemers meer bedenktijd nodig hebben. Maar daar durf ik niet vanuit te gaan. Ik denk dat meer publiciteit over de prijs geen kwaad kan." De herverdeling van betaalde arbeid en zorgtaken - een punt uit het collegeprogram - is vol gens Koek een van de knellend- ste vraagstukken voor vrouwen. Dank zij de emancipatie is nu een flink aantal vrouwen econo misch zelfstandig maar de zorg taken waarvoor ze van oudsher verantwoordelijk worden ge houden, zijn bepaald niet afge nomen. Mannen zijn niet méér gaan zorgen voor kinderen, ou ders, zieke buren of kennissen. „In feite is alleen maar de druk op vrouwen verhoogd", aldus Koek. Vandaar dat het college zich heeft voorgenomen het emanci patiebeleid op mannen te rich ten. Een persoon of een organi satie die, of een project dat bij draagt aan de herverdeling van betaalde arbeid en zorgtaken kan worden voorgedragen voor de prijs. Ook kunnen deelne mers zelf een plan inzenden. (Dienst cultuur educatie t.a.v. mevrouw M. Passchier, postbus 9100, 2300 PG Leiden). De prijs bestaat uit 5.000 gulden en een wisseltrofee. De ouderenpartijen Unie 55-plus en het Alge meen Ouderen Verbond (AOV) hebben plannen om ook in Leiden een eigen afdeling op te rich ten. Beide politieke partijen, die bij verkiezingen voor de Tweede Kamer vorig jaar zo goed uit de bus kwamen, zijn in het hele land bezig plaatselij ke afdelingen op te zetten. Voorts wordt gestreefd naar een fusie. Volgens Leiderdorper A. Roeberding van de Unie 55-plus komt er bij de aanstaande verkie zingen voor Provinciale Staten al één lijst in Zuid- Holland waarop kandidaten van beide partijen staan. De nieuw te vormen plaatselijke afdelingen moeten de contacten tussen leden en achterban verbeteren en vergaderingen beleggen waar de de verkiezingsprogramma's en kandidatenlijsten worden opgesteld. Uiteindelijk willen beide partijen ook met een gezamenlijke lijst meedoen aan de gemeente raadsverkiezingen in 1998. Op dit moment bezet Unie 55-plus één zetel in het parlement en de AOV zes. Van die laatste partij is er inmiddels al één onafhandelijk kamerlid geworden. vervolg van voorpagina Bij de Stichting Werkgelegen heid Leiden heerst grote vreug de over de belangstelling van de Oost-Europabank voor het Leidse project voor beginnende ondernemers. „Ik vind het ont zettend leuk om te constateren dat de manier waarop we hier in Leiden dingen van de grond proberen te krijgen, ook wijder wordt gezien als succesvol", zegt een trotse directeur Willard Brandhorst. Voor zover bekend is de

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11