Leidsch Dagblad 'Zwakke' boer in bijstand 15 OPRUIMING Woede over aankoop stukje Bulderbos Helder in Oranje Willem-Alexander wil af van bevrijdingsdag' Leiden bergt potvissen Veel meer 3 misdaden in Indonesië' BRISTOL I r": TT^f GOED NIEUWS r Ja, dat is goed nieuws Jv, RIJDAG 13 JANUARI 1995 J Verplicht Nederlands 3 Tachtig procent-van de allochtonen in Neder land vindt dat nieuwko mers verplicht Nederlands moeten leren. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40671 LOSSE NUMMERS 1,65 I Irak foltert 7 De regering van Irak laat handen afhakken van deserteurs en andere 'onwilligen'. Saddam toont zo zijn macht. DEN HAAG CPD Tweede-Kamerleden en woord voerders van het voormalig ver zet hebben verbaasd gereageerd op de stelling van kroonprins Willem-Alexander dat de viering bevrijdingsdag op 5 mei niet ingang van 1996 kan wor den afgeschaft. De prins heeft dat volgens het Duitse persbu- ireau DPA gisteren gezegd tij dens een ontmoeting in Den Haag met buitenlandse journa listen die werken in Nederland. De kroonprins wil wel vasthou- aan de dodenherdenking op 4 mei. Tweede-Kamerlid Jan Marijnissen van de Socialisti sche Partij heeft opheldering bevraagd aan premier Kok. Willem-Alexander is volgens het Duitse persbureau voor stander van afschaffing van be vrijdingsdag, omdat volgens hem nog maar weinig Neder landers op 5 mei aan de bevrij ding denken. De Rijksvoorlich tingsdienst ontkende gister avond dat de prins zich heeft uitgesproken voor afschaffing. Een woordvoerster sprak van een verkeerde interpretatie van DPA. Maar DPA-correspondent Christoph Driessen houdt vast aan zijn bericht. „Er is geen misverstand mogelijk, want we hebben er uitgebreid met de prins over gesproken en er is verschillende keren naar ge- vraagd." Het Centraal Orgaan voor Verzet en Slachtoffers is stom verbaasd. Secretaris Nota: „Ik kan me niet voorstellen dat de kroonprins zoiets heeft gezegd. Bevrijdingsdag moet blijven be staan. Dat vindt ook een meer derheid van de bevolking." Een woordvoerder van de Stichting Samenwerkend Verzet 1940- 1945: „De vijfde mei moet een zinvolle viering blijven om de bevrijding van de dictatuur le vend te houden". Nederlandse journalisten wa ren niet uitgenodigd voor de bijeenkomst in Den Haag. j Morsen met geld De Samen op Weg- I Z kerken ontkennen het verwijt dat zij tijdens het fusieproces '.morsen met geld'. scheveningen/leiden Een ploeg van zeven man van het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Lei den is vanochtend vroeg begon nen met het prepareer- en ber gingswerk van de drie potvissen op het strand van Scheveningen. De verwachting is dat vandaag de schedels en de onderkaken van de aangespoelde zoogdieren worden geborgen. De onderkaak met de grote tanden is het meest karakte ristiek voor de potvis, zodat er na vandaag voor het publiek niet veel meer te zien is. De specialisten van het Leidse museum verrichten hun snijwerk mede voor het Natuurmuseum in Rotterdam dat het kleinste potvis kadaver graag wil hebben. Het Leidse museum is zelf geïnteres seerd in de schedel en de onder kaak van de andere twee dieren op het Scheveningse strand. „We hebben al drie potvis-skeletten in ons bezit", aldus conservator C. Smeenk. De potvis, die tussen de 30 en 40.000 kilo weegt, is een be schermde diersoort en daarom in teressant voor musea. Maar het kost veel werk en geld om de die ren te conserveren. Wat er na de berging van schedels en onderka ken verder nog kan gebeuren, hangt onder meer af van het tij en van het feit of de dieren hoger op het strand kunnen worden getrok ken. Smeenk: „Het werk is moei lijk in verband met het slechte weer. En het moet allemaal snel gebeuren. De resten van de kada vers moeten worden opgeruimd door een destructiebedrijf." Pagina 16: 'Ik denk dat er nog veel meer rondzwemmen in de Noordzee'. FOTO ANP ED OUDENAARDEN Minister Van Aartsen van landbouw wil tneer markt, minder subsidies leeuwarden-den h De schrijver Graa Boomsma heeft gisteren voor het gerechts- Leeuwarden opgeroepen i intensief debat over de politionele acties van 1947 en 1948 in Indonesië. Tijdens die acties zijn er, zo betoogde de schrijver, door Nederlandse mi litairen misdaden begaan, op Vgel grotere schaal dan de meeste Nederlanders denken. Boomsma moest gisteren te rechtstaan voor een aanklacht wegens belediging. De schrijver had het Nieuwsblad van het Noorden de misdaden van het Nederlandse leger in Nederlands-Indië ver geleken met de wandaden van de SS. Indië-veteraan Buma voelde zich daardoor beledigd had een klacht ingediend. Procureur-generaal Roelse eiste vijfhonderd gulden boete of vijf dagen hechtenis tegen cle au De kwestie-Indonesië stond gisteren ook in Den Haag in het middelpunt van de belangstel ling als gevolg van een inter view, waarin minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) stelde hij dat de kabinetten Beel en Drees verantwoordelijk wa ren voor een 'zinloze koloniale oorlog'. Premier Kok nam gisteren on middellijk afstand van de uit spraken van zijn partijgenoot. De premier verwijt zijn minister een puur persoonlijke mening te hebben verkocht als kabi netsbeleid. Ook WD en CDA reageerden geschokt op de uit latingen van Pronk. De Indonesische ambassa deur Kadarisman waardeert het i Nederland een debat over de kwestie op gang is gekomen, dat dit voor Indonesië geen verschil maakt. Hij twijfelt aan het nut om 'oude koeien uit de sloot te halen'. Boeren en tuinders die het hoofd niet boven water hou den, komen in de toekomst vaker in de bijstand. Minister Van Aartsen van landbouw wil allerlei (inkomensonder- steunde) subsidies geleidelijk verminderen. Hij vindt dat boeren meer marktgericht moeten werken. Dat is de hoofdlijn van de prioriteitennota over de toekomst van de landbouw die Van Aartsen volgende maand presen teert. den haag gpddiverse (deels inkomensonder steunende) subsidies voor boe ren en tuinders. Inkomenstoe slagen blijven er wel, rrraar ze worden minder en bovendien tijdelijk, aldus Van Aartsen in een interview met het dagblad Trouw. Er komen geen nieuwe potjes voor 'zwakke' boeren. Volgens de minister moeten de boeren en tuinders in de toe komst hun geld meer zelf op de markt verdienen. Subsidies voor Volgens Van Aartsen zijn boe ren gewone ondernemers en dienen ze dus risico's te nemen. Voor agrarische ondernemers die vernieuwend bezig zijn is er geld beschikbaar. Boeren en tuinders die niet in kunnen spe len op de wensen van de consu ment, krijgen daarvoor echter in de toekomst de rekening zelf gepresenteerd. Nu zijn er nog bijvoorbeeld braaklegging en quota-regelingen wil Van Aarts en zo snel mogelijk afbouwen. Als er te veel aanbod is, moet de prijs net als in andere markten maar gewoon omlaag, vindt Van Aartsen. Voorzitter Doornbos van de nieuwe overkoepelende land bouworganisatie LTO Neder land vindt de plannen van Van Aartsen „nogal hard en oneven wichtig". Hij signaleert alleen maar lastenverzwaringen voor de boeren en tuinders. Het is bovendien maar de vraag of de lastenverlichtingsplannen van het kabinet voor het midden- en kleinbedrijf wel voordelig zijn voor de agrariërs, aldus Doornbos. CDA en PvdA noemen de plannen van Van Aartsen in een Cruijff verlengt contract bij Barcelona leiden gpd Glenn Helder is geselecteerd voor het Nederlands elftal. De laatste maanden werd Helders naam al regelmatig met die van het Nederlands elftal in verband gebracht. De toenmalige bonds coach Dick Advocaat durfde het echter nooit aan de 26-jarige Leidenaar te selecteren. Omdat de nieuwe bondscoach Guus Hiddink heeft aangekondigd te experimenteren in het duel met Frankrijk, lijkt het waarschijnlijk dat Helder komende woensdag zijn debuut maakt. Helder, die nu als linksbuiten bij het Arnhemse Vitesse speelt, begon zijn voetballoopbaan bij het Leidse Roodenburg. Van die club stapte hij over naar Sparta. Hoewel Helder zich de laatste jaren tot één van de smaakma kers in het betaald voetbal ont wikkelde, bleef Zeist hem nege ren. Tot Hiddink kwam. „Waar schijnlijk kijkt Hiddink toch minder naar de gevestigde na men", aldus Helder die samen met FC Twente-spits Michael Mols zijn debuut in de selectie maakt. Vitesse is na het Rotterdamse Sparta Helders tweede club in het betaalde voetbal. „Ik speel nog maar zes jaar betaald voet bal. Ik denk dat ik een laatbloei er ben, zo mag je me best zien." Helder vindt dat hij dit seizoen in vorm is. „Toch kan ik niet zeggen of ik nu beter speel dan vorig jaar. Ik denk dat de selec tie voor Oranje te maken heeft met het feit dat ik meer scoor. Ik heb nu zes doelpunten ge maakt in een half seizoen." Tegen alle verwachtingen in heeft Johan Cruijff bij Barcelona zijn contract met een jaar ver lengd. Bijna een week na de de sastreuze nederlaag tegen Real Madrid (5-0) heeft het bestuur zijn vertrouwen geschonken aan de trainer. Zijn nieuwe overeenkomst bij de Spaanse landskampioen loopt tot en met juni 1997. „Dat is typisch Barcelona", al dus Cruijff. „Ik kan bijtekenen een paar dagen nadat de club met 5-0 van Real Madrid heeft verloren. Eqn nederlaag bete kent niet dat al het werk voor niets is geweest." Pagina 21: Helder: 'Hiddink kan bij mij niet meer stuk'. eerste reactie „te hard". CDA- woordvoerder Van der Linden zegt in het Agrarisch Dagblad dat hij het eens is met het idee van meer markt, maar dat hij de sociale component mist. PvdA- kamerlid Eisso Woltjer zegt dat de nota van „niet veel realisme" getuigd. Landbouworganisaties en het arbeidsbureau in Twente willen boeren die met hun bedrijf kop je onder gaan via outplacement aan ander werk helpen. Om te beginnen voor 45 Twentse boe ren en boerinnen bij wie de bank de geldkraan heeft dicht gedraaid. Elke dag beëindigen tien boeren in Nederland ge dwongen hun bedrijf omdat ze het financieel niet meer kunnen bolwerken. Leiden weer één week Jazzstad van Nederland leiden dick hermsen Voor de vijftiende keer zal Lei den een hele week in het teken van de jazz staan. Van 20 tot en met 29 januari is Leiden jazz stad nummer één van Neder land. Nieuw dit jaar is het op- warmconcert aan de vooravond van de eigenlijke start van de jazzweek, de Leidsch Dagblad Jazz Night. Vader en dochter Dulfer zullen de historische pi laren van De Waag alvast testen op hun stevigheid. Ook nieuw is de introductie van de 'Hot Clubs de Leyde'. Geïnspireerd op de oude Hot Club de France, gitaarmuziek in de stijl van Django Reinhardt, doen vier ca fés op de dinsdagavond van de jazzweek de nostalgische sfeer van kaarslicht en live-zigeuner- jazz herleven. Pagina 19 jazzweek in teken jubileum. Sleehak ballerina in div. kleuren Malen 36-42 Elders 34^95 t/m zaterdag LEIDEN: Langegracht 5 (naast DIGROS) Zeker drie maanden uit roulatie Wethouder Van Rij in AZL FOTO ARCHIEF Zoekt u Een.. - Hein Chrispijn 4000m1 antiek interieur ■1 Vanaf morgen in 'de boekhandel 2'A- 2 kombinatie in groen met zwart lee 3795,-. In diverse kleuren leer, ook geheel i één kleur leverbaar. Salontafel 279,- HANS KOENEKOOP CDA en WD zijn woedend over de aan koop van een stukje Bulderbos door de gemeente Leiden. Wethouder H. de Goede (D66) besloot deze week een grondcertificaat van 100 gulden van Milieudefensie te kopen als een symbo lisch protest tegen de uitbreiding van Schiphol en tegen de slechte inspraak. „Een bezopen aanpak", reageerde W- D'er J.W. Kradolfer op de beslissing van De Goede. „De gemeente Leiden maakt zich hiermee volstrekt ongeloofwaar dig", vond CDA'er A. van Bochove. PvdA-wethouder T. van Rij maakte duidelijk, dat het college in elk geval geen besluit heeft genomen over de ac tie van wethouder De Goede. De WD heeft gevraagd de aankoop op de agen da van de raadsvergadering van dins dag te zetten. Ook het ministerie van verkeer en waterstaat is boos. Een woordvoerder noemde de actie van wethouder De Goede 'onelegant'. Met de aankoop van dit strategisch gelegen lapje grond rond Schiphol hoopt Leiden samen met de milieu-or ganisatie de omstreden uitbreidings plannen van de luchthaven te vertra gen. De Goede ziet de aankoop als 'een symbolisch protest' tegen de inspraak procedures rond de vergroting van het vliegveld. Leiden krijgt steeds meer geluids overlast van Schiphol. Het laatste jaar is het aantal klachten over vliegtuiglawaai in de Leidse regio al verdrievoudigd. „We zijn vooral bezorgd over de in spraak. Zoals dat tot nog toe is gegaan, stelt dat weinig voor. De rijksoverheid lijkt zich ook niets aan te trekken van de bezwaren tegen dp uitbreiding van Schiphol. Ik vind het zorgwekkend dat de ene overheid de andere overheid niet ziet staan bij dit soort beslissin gen". motiveert De Goede (milieu) de aankoop. SP en Groen Links reageerden gister avond enthousiast op het Leidse protest tegen een nieuwe Schipholbaan. Maar CDA en WD begrepen er niks van. „Zo moeten overheden onderling niet met elkaar omgaan", zei Van Bochove. „IJ zegt zelf altijd", hield hij de wethouder voor, „dat je van inspraak geen hinder macht moet maken. Wij kunnen als overheid niet het uitstel van besluiten propageren, alleen maar om het uitstel. Dat is wat wij bij inspraakprocedures in de stad nou juist proberen te voorko- CDA en WD zijn benieuwd wie Tiet besluit tot aanschaf van een stukje Bul derbos op naam van de gemeente lei den heeft genomen. Als een wethouder dat op eigen houtje heeft gedaan, zei WD'er Kradolfer. dan moet hij ook maar voor de kosten opdraaien. I let ka binet beslist vermoedelijk volgende maand over de toekomst van Schiphol. Hel gaat dan vooral om de keuze voor het nieuwe banenstelsel met vijf in plaats van de huidige vier start- en lan dingsbanen. Het Bulderbos heeft intussen zo'n 4.500 'mede-eigenaren'. In een eventu ele onteigeningsprocedure kan deze groep voor een fikse vertraging zorgen, zo hoopt Milieudefensie. Tot nog toe kende het bos alleen individuele kopers. jcringspla cudefensit HET WOORD IS AAN Boileau De waarheid verschijnt soms in het kleed van de onwaarschijnlijk heid. VANDAAG Binnenland Buitenland - Cultuur- Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's Randstad Regio Religie Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 8 HET WEER Verwachting van het KNMI voor morgen: KANS OP REGEN Veel bewolking en kans op lichte regen of motregen. Minimumtem peratuur omstreeks 2, middagtem peratuur ongeveer 6 graden Wind uit zuidwest, matig, kracht 3 tot 4, in het noordelijk kustgebied nu en dan krachtig, 6. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: In het algemeen veel bewolking Nu en dan regen en middagtem- peratuur rond 6 graden. De Leidse PvdA-wethouder T. van Rij (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) is van daag in het Academisch Zieken huis opgenomen. Bij hem is een de darmen gecon- at zo snel mogelijk et worden verwij- et houder is zeker drie maanden uit de roulatie en zal daarom tijdelijk worden ver vangen door een ander PvdA- raadslid. Vanavond beslist de fractie wie hem opvolgt. PILOTENJACKS Org. B. 32. 9/LQ - Air Force. Afjrj MOTORJACKS Da echte lederen £A ,,Dogi& Bulls" 4">'r LEDEREN JACKS Het echte 9ÜO - „Brando Jack"!! LEGERDUMP BOOGERT H.llenweg 11, 071-230164 nieuwe abonnees omvangen de krant de eerste 2 weken gratis. Dus neem Ik I nu een abonnement, i I ii.,.,i urging) Na (li- eerste 2 weken I betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch I vla acceptgiro 31,05) I automatisch 30,05) r kwar

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1