Jeltsin plaatst legerstaf onder zijn directe gezag Buitenland i lees te Spanjaarden voor vervroegde verkiezingen Gasleiding gesprongen Joodse kolonisten zetten bouwactiviteiten voort Onvoldoenden EU-Commissarissen Strijdende partijen Bosnië tekenen onderdeel bestand 'Duitsland moet snijden in sociale zekerheid' DERDAG 12 JANUAR11995 J(£olombiaans vliegtuig neergestort Ben Colombiaans vliegtuig met zeker 59 mensen aan toord is gisteren in de lucht geëxplodeerd en brandend neerge- jort. De enige overlevende is een 9-jarig meisje, dat uit het toe- fel werd geslingerd voor het de grond raakte. Het vliegtuig, een daiC-9 van de Colombiaanse luchtvaartmaatschappij Internatio- dal Aviation, was van de hoofdstad Bogota op weg naar Cartage- \4. Volgens de Colombiaanse rijksluchtvaartdienst zaten geen in het toestel. 'l (oren laten zak met water in zee gLQ« In een Noors fjord bij de plaats Auerland is gisteren een .0 meter lange zak met meer dan tien miljoen liter water in zee •laten om de mogelijkheid te onderzoeken voor het vervoer in drinkwater overzee. Als de zak een driedaagse tocht over de iwe Noordzee overleeft, willen de bedrijven Marin Schau en slo Energi een tien keer zo groot exemplaar maken. Noorwe- ;n beschikt over een enorme hoeveelheid schoon en vers inkwater en zoekt naar een mogelijkheid dat goedkoop te ex- jrteren. ytaakt-het-vuren Angola rond 1ANDAHet Angolese regeringsleger en de rebellenbeweging nita hebben gisteren in Huambo een definitief staakt-het-vu- eg ;n ondertekend. Volgens het akkoord moeten regeringssolda- n en rebellen zich met onmiddellijke ingang terugtrekken uit 2 provinciehoofdsteden Huambo en Uige. Vervolgens moeten j zes andere steden verlaten. De burgeroorlog in Angola, die al nds 1975 woedt, heeft aan zo'n 500.000 Angolezen het leven jkost. "Complot tegen Panamese president mama-stad De Panamese regering heeft gisteren een komplot ntdekt tegen president Ernesto Perez Balladares. In verband iermee zijn tien politiemannen gearresteerd. Volgens minister Jontenegro (justitie) hadden de samenzweerders de president >02 lorgen willen doden tijdens een bezoek aan de provincie Chiri- gj ui vlak bij de grens met Costa Rica. De opgepakte agenten wil- }ar en met hun actie het leger aan de macht brengen, i J )etective ontdekt barnstenenkamer 'n ipzig Vijftig jaar lang wist niemand het te vinden. Nu zou een °'luitse privé-detective de door de nazi's uit St. Petersburg gesto- ac in barnstenenkamer hebben ontdekt in de buurt van de plaats ue in het westen van de deelstaat Saksen. Dat meldde de radio- inder MitteldeutschenRundfunks gisteren. De detective zou de waardevolle kunstschat, soms het achtste wereldwonder ge- oemd, hebben gevonden in een schacht van een 18de eeuwse ilvermijn die tijdens de Tweede Wereldoorlog dienst deed als unker. .evenslang voor moslimleider Aceh iokseumawe Tegen Tengku Bantaqiah, een islamitische leider de noord-Indonesische provincie Aceh is gisteren levenslang eëist. De man wordt ervan beschuldigd aan het hoofd te staan an een regionale afdeling van de Beweging voor een Vrij Aceh, ie van de olie- en gasrijke provincie een onafhankelijke islami- sche staat wil maken. Volgens mensenrechtengroepen zijn bij e separatistische strijd al tweeduizend burgerslachtoffers geval- ïelgië discrimineert aannemers russel De Europese Commissie zal België voor het Europese lof van Justitie in Luxemburg dagen, omdat het land buiten- indse bouwondernemingen discrimineert bij overheidsaanbe- tedingen. Vooral Zeeuwse, Brabantse en Limburgse aannemers ijn hiervan de dupe. Formeel moet iedere binnen- en buiten- andse bouwonderneming gelijke kansen krijgen bij een binnen Ie EU gepland project. België eist echter dat buitenlandse on- be lernemingen eerst door de Belgische overheid worden erkend. darquez op bres voor ontvoerde Zweden rocKHQLMDe Colombiaanse Nobelprijswinnaar Gabriel Garcia larquez probeert twee Zweedse ingenieurs vrij te krijgen die op 4 december werden ontvoerd door de Revolutionaire Krachten 'an Colombia (FARC). Het tweetal, Danny Applegate en Tommy Tyrving, werkten in een hydro-elektrische installatie in Tierralta, 170 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Bogota. De mtvoerders zijn tegen de hyclro-elektrische installatie, maar lebben geen eisen gesteld voor de vrijlating van de gijzelaars. lij Pretpark Walt Disney in zuid-China aj qkyoHet Amerikaanse amusementsconcern Walt Disney lompany is van plan tweehonderd miljoen dollar te investeren n een pretpark in Guilin in het zuiden van China. Dat meldde le Japanse krant Nihon Keizai Shimbun gisteren. De onderhan- lelingen met de plaatselijke autoriteiten zijn vrijwel afgerond, 1 ildus de krant. Het park zou in 1998 open moeten gaan. Betogers eisen doodstraf arts Terwijl demonstranten buiten de rechtszaal om zijn loodstraf riepen, werd de blanke Zimbabwaanse arts Richard vIcGown gisteren door zijn advocaat afgeschilderd als het ilachtoffer van een racistische campagne. De aanklagers noe- nen de arts echter meedogenloos en arrogant. De rechter heeft o Ie arts dood door schuld ten laste gelegd in het geval van twee anderen die hij veel te hoge doses morfine zou hebben toege- liend. De uitspraak volgt over twee weken. 'oep om vertrek Gonzalez steeds luider e druk op de Spaanse premier, ilipe Gonzalez om af te tre in, is gisteren fors toegeno- en nadat opiniepeilingen adden aangetoond dat de ïeeste Spanjaarden vervroegde rkiezingen willen. Bovendien inken de meesten dat hij liegt ver de betrokkenheid van de igering bij anti-terroristische oodseskaders. In een opiniepeiling die giste- 'II werd gepubliceerd door de paanse krant El Pais zei 52 rocent van de kiezers dat Gon- dez loog toen hij begin deze eek met klem ontkende dat de igering was betrokken bij de ^geheten Anti-terroristische evrijdingsgroepen (GAL). De AL heeft tussen 1983 en 1986 Frans Baskenland 23 mensen mgebracht, als onderdeel van en campagne tegen de Baski- :he afscheidingsbeweging TA. Van de achthonderd on- ervraagden was 49 procent Oor vervroegde verkiezingen. Gonzalez gaf begin deze week en interview om de kritiek op regering te ontzenuwen. Ontslag defensieminister Gratsjov verwacht In Moskou worden zuiveringen in de Russische legertop en het ontslag van defensieminister Gratsjov verwacht. President Jeltsin zou gisteren de generale staf van de strijdkrachten onder zijn directe gezag hebben geplaatst. Dat bericht werd vanmorgen overigens ontkend door een woordvoerder van Jeltsin. De Tsjetsjeense hoofdstad Grozny werd vanmorgen, direct na afloop van het door Rusland eenzijdig afgekondigde bestand, weer hevig be schoten. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Het besluit om de generale staf direct ondergeschikt aan Jeltsin te maken, werd gisteren publiek gemaakt door Vladimir Sjoemoeiko, de voorzitter van de Federatieraad, het parlemen taire Hogerhuis. Sjoemeiko zei ook dal was overeengekomen over heel Rusland 'illegaal be- Klaarblijkelijk zonder resultaat, want zelfs investeerders hebben weinig vertrouwen in hem. De aandelenkoersen en de peseta zetten de dag erop de daling door die drie weken geleden was ingezet. De GAL-affaire is de laatste uit een serie schandalen die het tien jaar oude premierschap van Gonzalez aan het wankelen heeft gebracht. De socialisten behaalden bij de verkiezingen van 1993 voor de vierde achter eenvolgende keer de overwin ning, maar verloren hun abso lute meerderheid en regeren nu met steun van een regionale Catalaanse partij. De vermoedens dat de rege ring bij de GAL was betrokken, groeiden nadat twee voormalige politieagenten onderzoeksrech ter Garzon hadden verteld dat de groep was opgericht en werd geleid en gefinancierd door het ministerie van binnenlandse za ken. Inmiddels zijn in verband met de GAL-affaire vier mede werkers van het ministerie gear resteerd. Chinees babytje heeft hoorntjes hong kong upi wapende groepen' te ontwape nen. Beide besluiten zullen de de mocraten sterken in hun angst dat Jeltsin de Tsjetsjeense crisis benut om in heel Rusland de noodtoestand af te kondigen, verkiezingen uit te stellen en een dictatuur te vestigen. Het opperbevel van de speciale een heden van het ministerie van binnenlandse zaken is nu nog het enige van de gewapende macht dat niet onder Jeltsins di recte orders valt. De onderling verdeelde de mocraten moesten gisteren tij dens het spoeddebat over Tsjetsjenië in de Doema toezien dat al hun voorstellen om het handelen van president en strijdkrachten onder parlemen taire controle te brengen sneu velden. De emoties liepen soms hoog op. Maar het enige succes dat het parlement bij de schor sing boekte, was de toezegging dat ook vertegenwoordigers van de president zullen meewerken aan een onderzoek naar de vraag hoe de Tsjetsjenen aan hun wapens komen en wie ver antwoordelijk is voor het verlies aan mensenlevens in Noord- Kaukasië. Gisteren, tijdens een pauze in de gevechten, dook de Tsjetsjeense leider Doedajev plotseling in Grozny op. Hij riep tijdens een korte persconferen tie in een buitenwijk op tot on derhandelingen. Een vreedza me oplossing van het conflict is nog steeds mogelijk, aldus Doe dajev. In de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (OVSE) zal Rusland vandaag zwaar onder vuur komen van wege Tsjetsjenië. In de Hon gaarse hoofdstad Boedapest vergadert vandaag de perma nente OVSE-raad. Na Frankrijk en Zweden hebben nu ook de Verenigde Staten verklaard dat Rusland de bepalingen van het Helsinki-verdrag en de princi pes van de OVSE opvolger van de CVSE heeft geschon den. In de Centraalchinese pro vincie Hubei heeft een 25- jarige moeder het leven ge schonken aan een zoontje met twee hoorntjes van vijf centimeter op het hoofd. Neus en ogen van het jon getje zouden overeenkom sten tonen met die van een koe. De oren zijn groot en hard, meldt de Chinese krant Wen Wei Po. De romp en lichaam van de baby, die bij de geboorte acht pond woog, zien er normaal uit, aldus het bericht. Bij de fa milie van beide ouders zijn geen lichamelijke afwijkin gen bekend. Vijftien doden bij aanslagen in Algerije ALGIERS AP-Rtr Bij aanslagen op een bus en een moskee in Oost-Algerije zijn ze ker vijftien mensen omgeko men. Dat maakte de Algerijnse veiligheidsdienst gisteren be kend. De dienst vermoedt dat de aanslagen het werk zijn van fundamentalistische moslims. Onbekenden openden in de stad Batna het vuur op een bus. Elf inzittenden vonden de dood. Dezelfde dag werden in het na bijgelegen Barika vier mensen gedood toen gewapende man nen het vuur openden op gelo vigen die een moskee verlieten. Het was gisteren overigens drie jaar geleden dat de mos lim- fundamentalisten een over winning behaalden bij de parle mentsverkiezingen. Het leger greep echter in, waarna de ex tremisten de wapens oppakten. De strijd heeft al aan zo'n 15.000 mensen het leven gekost. Irak ontkent Koeweitse wapens achter te houden new york ap Het tonen van Amerikaanse sa tellietfoto's waarop zou zijn te zien dat Irak gestolen Koeweitse militaire uitrusting niet heeft te ruggegeven, is volgens de Iraak- se vice-premier Aziz 'puur thea ter'. Aziz, die in New York bij de Veiligheidsraad pleit voor ver soepeling van de sancties tegen zijn land, reageerde gisteren op foto's die de Amerikaanse VN- ambassadrice Albright dinsdag onder de leden van de raad liet circuleren. Albright zegt dat Irak de VN- resoluties naast zich neer heeft gelegd door negenduizend stuks militaire uitrusting, die zouden zijn gestolen van Koe weit, achter te houden. De fo to's zouden laten zien dat bij de troepenmanoeuvres langs de Koeweitse grens van afgelopen oktober een deel van deze wa pens werd ingezet. Frankrijk en Rusland hebben gewezen op de stappen die Irak tot dusver heeft gezet om de resoluties na te leven en hebben gepleit voor gedeeltelijke ophef fing van het embargo. De Vere nigde Staten en Groot-Brittan- nie houden vast aan hun eis dat Irak alle resoluties moet nale ven, voordat kan worden ge praat over versoepeling van de sancties. De V-raad buigt zich vandaag opnieuw over de kwes tie. brussel aly knol correspondent Niet minder dan vijf onvoldoenden heeft het Eu ropees Parlement uitgedeeld aan de nieuwe Eu ropese Commissie. Als Com missie-voorzitter Santer er de komende dagen niet in slaagt de plooien glad te strijken, is het theoretisch niet uitgesloten dat het Europarlement de Commis sie naar huis stuurt. Bij de hoorzittingen van de twintig nieuwe Euro-Commis sarissen, die deze en vorige week in het Europarlement wer den gehouden, bleken vier nieuwkomers in de Commissie niet te voldoen aan de overi gens ongeschreven Euro norm voor Commissarissen. Zij kunnen echter wel op enige cle mentie rekenen', wanneer het parlement volgende week woensdag over de nieuwe Com missie stemt. Ze hebben per slot van rekening nog niet echt de gelegenheid gehad zichzelf te bewijzen. Erger is dat een dikke onvol doende moest worden toegekend aan een zitten de Commissaris, de Ier Padraig Flynn. Op het on derdeel sociale zaken, dat Flynn al ettelijke jaren Van den Broek voldoet wel. KUFR PIEK AP-Rtr-DPA afp Agence France Prewe ANP Algemeen Nederlands Penbura&u ap Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR Reuter UPI United Press International autonomie te voorkomen. Kolo nistenleiders hebben al aange kondigd zogenoemd staatsland land dat niet expliciet prive- eigendom is van Palestijnen met hekwerken te omheinen. De Israëlische minister Peres (buitenlandse zaken) héfeft dinsdag in Parijs een ontmoe ting gehad met een hoge Syri sche functionaris. Dat meldden de Israëlische media gisteren. Als het bericht klopt, zou het de eerste ontmoeting op hoog ni veau zijn geweest tussen beide landen. De woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken weigerde echter op het bericht in te gaan. Israëlische troepen hebben gisteren vier Libanese guerrilla strijders gedood. Dat gebeurde tijdens een vuurgevecht in de door Israël ingestelde veilig heidszone in Zuid-Libanon. Het was een reactie op een aanslag op een Israëlische patrouille'ten noorden van Bint Jbeil. Daarbij raakte een militair gewond. pasarlapudi In Pasarlapudi, in het zuiden van India, is naar nu pas bekend is geworden begin deze maand een gasleiding gesprongen. De vlammen bereiken een hoogte van honderd meter. Volgens deskundigen zal de brand pas over drie weken kunnen worden bedwongen. foto »ap» sherwin crasto Van den Broek krijgt 'algemene goedkeuring in Brussel beheert, haalde hij het met de hakken over de sloot. Maar hij viel geheel door de mand op een tweede onderdeel van zijn portefeuille, de gelijkberechtiging van vrouwen. Het was de Nederlandse Groenen-afgevaardig- de Van Dijk die Flynn tijdens de hoorzitting fijntjes vroeg, waar om hij eigenlijk het dossier ge lijkberechtiging wilde bestieren. Had hij niet, zo zei ze, eens ge zegd dat de presidente van Ier land, mevrouw Robinson, er be ter aan deed voor haar kinderen te zorgen dan voor de Ierse staatszaken? Het bleek de dolk steek voor Flynn. Flet Europar lement meent dat Flynn alleen maar als Commissaris kan wor den getolereerd wanneer hem de gelijkberechtiging van vrou wen wordt ontnomen. De hoorzittingen waren de eer ste in hun soort en werden door velen gezien als een soort Groot Europees Toelatingsexamen voor de Commissarissen. Een enkeling slaagde met vlag en archieffoto wimpel. Onder hen bevond zich Hans van den Broek, die het buitenlandbeleid en de verdere uitbreiding van de Europese Unie gaat doen. Hij kreeg de aantekening 'algemene goedkeuring'. Joodse kolonisten zijn gisteren doorgégaan met hun campagne de nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoever uit te breiden. Nadat ze met bulldo zers op een heuvel nabij Kufr Diek de grond begonnen te ega liseren, kwam het tot schermut selingen tussen demonstreren de Palestijnen en Israëlische militairen. De campagne van de kolonis ten is bedoeld om het vredes proces te dwarsbomen. Op het ogenblik onderhandelen de Pa lestijnen en Israël over uitbrei ding van de Palestijnse autono mie, waarbij sprake is van te rugtrekking van de Israëlische troepen uit de in 1967 verover de Westelijke Jordaanoever. „Wij moeten niet terug te draaien feiten bewerkstelligen", aldus de koloniste Dina Shalit uit Ariel. Verhoging van het aantal kolonisten in de bezette gebieden is volgens haar de beste manier om de Palestijnse 'Soldaten Klein-Joegoslavië actiefin Bihac SARAJEVO «AP-AFP-Rtr De strijdende partijen in Bosnië hebben gisteren na moeizame onderhandelingen een docu ment ondertekend over bepaal de delen van een bestand. In de overeenkomst is vastgelegd dat de weg die van de Bosnische hoofdstad Sarajevo over hel vliegveld naar gebieden in cen- traal-Bosnië zaterdag wordt opengesteld voor civiel en hu manitair verkeer. De Bosnische Serviërs krijgen op hun beurt toestemming het vliegveld over te steken om het verkeer tussen de wijken in Sarajevo die zij be heersen, te vergemakkelijken. De besprekingen van gisteren kwamen langzaam op gang, maar berichten aat de Bosnisch-Servische generaal Mladic en generaal Delic, de be velhebber van het regeringsle ger, weigerden rechtstreeks te onderhandelen en in plaats daarvan afzonderlijk met VN- commandant Rose spraken, bleken onjuist. De twee zaten Chinese fabrieken gesloten wegens schenden patent PEKING Rtr-ANP Twintig fabrieken voor huis houdelijke elektrische appara ten in China moeten op last van de rechter dicht. Ze zijn schul dig bevonden aan het schenden van patenten op produkten die volgens de Chinese wetgeving alleen door het bedrijf Kangbao mogen worden vervaardigd. I lel oordeel van de Chinese rechter dateert van kort voor de jaar wisseling, maar werd pas giste ren door het persbureau Xinhua naar buiten gebracht. De bekendmaking komt in een periode dat China een drei gende handelsoorlog met de Verenigde Staten probeert te vermijden. Washington heeft Peking gewaarschuwd sancties te nemen, omdat de Chinezen in de ogen van de VS te weinig stappen hebben ondernomen tegen het illegaal kopiëren van Amerikaanse produkten waar onder boeken, videofilms, com puterprogramma's en CD's. Een topfunctionaris van het Chinese ministerie voor indu strie en handel liet gisteren we ten dat volgend jaar een com puternetwerk in gebruik wordt genomen waarmee handels merken kunnen worden nage gaan. Bovendien werkt Peking aan het opzetten van commis sies die schending van patenten moet achterhalen. ten minste voor een deel van de besprekingen samen met de Bosnisch-Kroatische generaal Blaskic rond de tafel. De overeenkomst voorziet ook in gezamenlijke inspectie van de gedemilitariseerde zone op de berg Igman ten zuiden van Sarajevo. In de zone zijn volgens de Serviërs ten onrechte nog steeds troepen van het Bosnische regeringsleger aan wezig. Het bestand werd al sinds het ingaan ervan begin dit jaar be dreigd door aanhoudende ge vechten in het noordwestelijke Bihac, geruzie over troepente rugtrekkingen uit de gedemili tariseerde zone op de berg Ig man en de kwestie van cle openstelling van wegen naar Sarajevo. Volgens VN-woordvoerder Gourmelon bleef het gisteren over het algemeen rustig in Bos nië. Alleen in en rond Bihac ging de strijd door. Volgens de VN zijn soldaten uit Klein-Joe goslavië (Servië en Montenegro) in dit gebied actief. Zij voeren daar het bevel over manschap pen van de Kroatische Serviërs. Hun aanwezigheid is in strijd met de voorwaarden voor ver soepeling van de VN-sancties tegen Klein-Joegoslavië, dat heeft beloofd de Bosnische en Kroatische Serviërs niet meer te steunen. Britten weren kalfsvlees uit Nederland londen cees van zweeden correspondent De Britse supermarktketen Tesco heeft besloten Neder lands kalfsvlees te weren. Met dat besluit, dat vanmorgen be kend werd gemaakt, reageerde Tesco op de stijgende woede over de wijze waarop kalveren in Nederland en Frankrijk worden gekist. Andere Britse winkelketens hadden Neder lands kalfsvlees al eerder in de ban gedaan. De enige keten die haar kalfsvlees nu nog uit Ne derland betrekt, is Marks Ut Spencer. Het kisten van kalveren is sinds 1990 in Groot-Brlttannlë verboden, maar wordt in Ne derland en Frankrijk nog altijd gedaan. Deze praktijk houdt in dat de dieren pennanent in kisten worden gestopt, van na tuurlijk licht worden beroofd en op een dieet van ijzerarme melk worden gezet. frankfurt krf-dpa De regering in Bonn moet de uitgaven verlagen en de kosten van de sociale zekerheid ver kleinen. Een verdere verhoging van de belastingen is niet de juiste weg om de concurrentie positie van Duitsland te vergro ten en om monetaire stabiliteit te bereiken. Dat zei de president van de Duitse centrale bank, Hans Tie- tmeyer, gisteren. Het financie ringstekort bedroeg vorig jaar 4,5 procent, maar mag onder normale omstandigheden niet groter zijn dan 1 tot 1,5 procent, aldus 1 letmeyer. De matiging die de regering en de vakbonden de laatste tijd betrachten, is een stap in de goede richting. Tietmeyer be toogde verder dat geen panklare oplossingen voorhanden zijn, maar dat 'moedige stappen' no dig zijn en dat meer nadruk moet worden gelegd op belo ning gebaseerd op produktie dan op sociale verworvenhe den. De centrale-bankpresident stelde zich hiermee op één lijn met president Herzog en bondskanselier Kohl. Herzog liet zich begin deze maand het duidelijkst uit, door te zeggen dat het hele economische en sociale stelsel op de helling moet. „Het mag niet zo zijn dat een werkende vergeleken met een uitkeringsgerechtigde een domkop is", alaus Herzog.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7