Specialisten moeten handen ineen slaan Binnenland eeschepen moeten straks tiet loods over Schelde Gesel van kabinet Lubbers Roep om schuldbekentenis 'Gevangenen naar huis, tekort cellen opgelost' Consumentenbond: Pas op met reizen op afbetaling Overleg over CAO voor streekvervoer opgeschort Dijkstal: partijen moeten giften openbaar maken 'De ruiten braken en het water stroomde binnen' fgPERDAG 12 JANUARI 1995 5 lijfins Bernhard doet oefeningen •ea oiECHLi De gezondheidstoestand van prins Bernhard gaat lang- |rn vooruit, maar hij is nog lang niet beter. De prins doet in [[Academisch Ziekenhuis Utrecht oefeningen om zijn spieren Versterken. Volgens een mededeling van de Rijksvoorlich- ksdienst (RVD) ligt de prins nog steeds op de intensive care. jk wordt hij nog af en toe beademd. Hoe lang dat nog nodig is, J j^iiet bekend. De prins (83) werd eind november in hel AZU benomen omdat hij een tumor in de darmen had. Het gezwel pd verwijderd, maar kort erna kreeg de prins longontsteking. V werd gevolgd door een zogenoemde shocklong. leatrix en Claus bezoeken Auschwitz ihaag Koningin Beatrix en prins Claus zijn 27 januari in Po- aanwezig bij de internationale herdenking van de 50ste ver- rdag van de bevrijding van het vernietigingskamp Auschwitz, ns Willem-Alexander woont de herdenking bij in Nederland, 29 januari in Amsterdam. Voor de herdenking in Auschwitz, twee dagen zal duren, zijn vertegenwoordigers uit 26 landen genodigd. Onder de aanwezigen is een groot aantal Nobel- jswinnaars en staatshoofden. eheran roept diplomaat op het matje ihaag Het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ;E ïsdag de tweede man van de Nederlandse ambassade in Te- ran ontboden en protest aangetekend legen de mishandeling 2n i een Iraanse man in Zoetermeer. De 53-jarige Iraniër kreeg Nieuwjaarsdag onder meer een hakenkruis in zijn voorhoofd ^rfd. De diplomaat heeft de Iraanse autoriteiten laten weten t de regering het incident betreurt. De politie in Zoetermeer is g steeds bezig met het natrekken van veertig tips die over de shandelingzijn binnengekomen. chade door vernielen autobanden Onbekenden hebben voor een halve ton schade veroor- akt door op Urk maar liefst zestig banden van vrachtwagen- nhangers lek te steken. De banden werden zo lekgestoken dat geheel moeten worden vervangen. De vernielingen werden in nacht van maandag op dinsdag gepleegd. - imburger verwaarloost mestvarkens iUEL» De Algemene Inspectiedienst van het ministerie van ïdbouw heeft op een veehouderij in het Limburgse Meijel de davers van 166 mestvarkens gevonden. De doodsoorzaak iek gebrek aan voedsel en drinken. De dieren waren al in no- mber of zelfs eerder overleden. De eigenaar van de beesten is verbaliseerd voor dierverwaarlozing en overtreding van de de- uctiewet. De dieren hadden allang officiéél vernietigd moeten "Jachtopziener vergiftigt buizerds' Een jachtopziener uit Echt wordt verdacht van vergiftiging n twee buizerds op een particulier jachtgebied in Echt. Dat eldt de stichting Kritisch Faunabeheer aan de Algemene In- lectiedienst (AID). De stichting wil dat de jager zo snel moge- k zijn vergunning inlevert. Volgens Faunabeheer heeft de man ogelijk nog meer roofvogels vergiftigd. In het gebied zijn ook lengesneden houtduiven en een wilde eend gevonden die met waren bewerkt. Zorg voor ouderen hoeft niet onbetaalbaar te worden De ouderenzorg hoeft niet onbetaalbaar te worden, maar dan moeten specialisten in ziekenhuizen de handen in een slaan voor de zorg van de geriatrische patiënt. den haag anp In iedere regio moet een zie kenhuis komen met een klini sche geriatrie-afdeling. Van- daaruit kan de zorg voor de ou dere patiënt, die vaak wordt ge troffen door een scala van klachten, worden gecoördi neerd. De komende twee jaar is er 55 miljoen gulden voor no dig. Daarna wordt dit geld te rugverdiend. Dit stelt een panel van experts in de ouderenzorg (onder ande re geriaters, zorgverzekeraars, ziekenhuizen) in het rapport De toekomst van de klinische geri atrie dat vandaag werd aange- delburg gpd :schepen met bestemming twerpen en Gent kunnen nog het einde van dit jaar zonder f—4ds over de Westerschelde va- Het Vlaamse parlement et eerst het gisteren onderte- ide herziene Schelderegle- nt goedkeuren. Pas daarna de verscherpte loodsplicht in het Scheldereglement is ;nomen, worden ingevoerd. Jinister jorritsma (verkeer en ferstaat), haar Vlaamse colle- luwens en de plaatsvervan- id Belgische ambassadeur in Ierland, Verdonck, zetten [eren in Middelburg hun idtekening onder het Schel- iglement. Het belangrijkste lerdeel daarvan is de ver- ïerping van de loodsplicht. veiligheid op de Wester- lelde wordt daarmee ver- ogd. De ondertekening betekende een mijlpaal in de Vlaams-Ne derlandse geschiedenis, maar het reglement is daarmee nog niet van kracht. In Vlaanderen moet eerst de volksvertegen woordiging zich er nog over uit spreken. Jorritsma noemde de onder tekening van het Schelderegle ment waarover acht jaar gele den de eerste besprekingen zijn gevoerd, een voorlopige kroon op de verbeterde Belgisch-Ne derlandse verhouding. „Als het aan mij ligt, zullen er nog vele afspraken volgen". Zij doelde ongetwijfeld op de aanleg van de hogesnelheidslijn door Vlaanderen naar Nederland, waarover de discussie in volle gang is. Flet oude Scheldereglement dateert uit 1843, enkele jaren na het uiteengaan van België en Nederland. Koning Willem speelt nu ook rol in debat spoorlijn rotterdam anp Het debat over het al dan niet aanleggen van de Be tuwespoorlijn heeft' inmid dels zo'n omvang bereikt dat zelfs Koning Willem I er een rol in speelt. Direc teur Welters van de Rotter damse havenonderne mersvereniging SVZ schreef enige tijd geleden in het Financieele Dag blad: „Koning Willem I had hem allang aange- legd". Gisteravond kreeg het historisch getinte debat een vervolg tijdens het jaarlijkse SVZ-diner, waar minister Jorritsma van verkeer en waterstaat een hapje mee at. SVZ-voorzit- ter Doeksen herinnerde aan de uitspraak van Wel ters en zei: „Koning Wil lem I legde met grote in vesteringen in de infra structuur de basis voor het moderne Nederland en geldt als zodanig als sym bool voor visionair den ken." Jorritsma reageerde ge vat: „Maar u en ik weten natuurlijk dat Willem I zich totaal onttrok aan de Staten-Generaal en daar naast wilde hij ook nog wel eens de Grondwet verge ten. Het woord draagvlak stond toen ook nog niet in het woordenbqek." Ze zei ervan overtuigd te zijn dat het de koning-koopman uit de eerste helft van de vorige eeuw niet zou mee vallen anno 1995 op die manier nog infrastructuur „uit de grond te stampen". SlIRTRET: AD KALAND igewoon stil was het in november 1993 in de rste, Kamer, toen daar de voorzitter van de >A-fractie het spreekgestoelte beklom om zijn emene politieke beschouwing over de rijksbe- iting van 1994 uit te spreken. Adriaan Jakobus land was toen al ernstig ziek. Zijn betoog zou laatste bijdrage aan de beraadslagingen in de iaat vormen. Hij wist het zelf en zijn collega- itoren wisten het ook. het besef dat hij de volgende dag weer een iratie moest ondergaan, had Kaland niet mild itemd over het beleid van het kabinet- Lubbers. Is gebruikelijk hekelde hij het fel. Bitter stelde Ivast dat de CDA-PvdA-regeerploeg in de bijna streken kabinetsperiode niet aan een echt her- Ibeleid was toegekomen. Ondanks-zijn harde :k kreeg Kaland echter applaus, heel onge lijk in de Eerste Kamer,'en de leden van het jevallen kabinet klapten mee. Het was zijn ite politieke wapenfeit. Gisteren overleed hij jn woonplaats Zoutelande, 72 jaar oud. md had al lang een stil en gerust leven kun- •leiden. Hij wilde evenwel veertig jaar als poli- is en bestuurder vol maken. Zijn staat van ist als politicus is indrukwekkend: gemeente lslid en wethouder in Middelburg, Statenlid gedeputeerde in Zeeland en lid van de Eerste mer. In mooie loopbaan voor een uit de CFIU afkom- ige Westkapelse boerenzoon met alleen maar feere school, die door zelfstudie hulp-politie- ,ent en later belastingambtenaar werd. Dat nd hij zelf ook. „Het is toch prachtig dat zoiets lonze democratie kan", zei hij daarover menig- ïl tijd om zich daarover te verwonderen, heeft ind zich nooit gegund. Hij omschreef zichzelf 'een doener'. „Geef me een functie en dan doe laar wat mee", zei hij ooit in een vraaggesprek t de Provinciale Zeeuwse Courant. En dat deed Hij was met hart en ziel een van Üe 'Delta fs\ de Zeeuwse bestuurders die zich in de jaren 0 en aan het begin van de jaren '70 hebben in zet voor de industriële ontwikkeling van hun 'ovincie. Zijn bijnaam 'Onderkoning van Zee- - nd' stamt uit die tijd. boden aan minister Borst (Volksgezondheid) en staatsse cretaris Terpstra (Ouderenbe leid). Jaarlijks worden zo'n 25.000 geriatrische patiënten, mensen van tachtig jaar en ouder met li chamelijke en psychische klach ten, opgenomen in ziekenhui zen. De komende jaren zal dit aantal door de vergrijzing sterk toenemen. Vijf jaar geleden besloot de overheid dat ziekenhuizen meer aandacht aan deze groep pa tiënten moesten gaan besteden. Het beleid kwam echter niet goed van de grond. Panellid J. Gerritsen, verbonden aan het Noordelijk Centrum voor Ge zondheidsvraagstukken (NCG), wijt dit ondermeer aan de beeldvorming van de geriatrie. „Mensen, ook huisartsen en specialisten, weten niet wat ze ermee aan moeten. Internisten zijn bang dat geriaters patiën ten van hen afpakken. Zieken huizen zijn vaak bang dat ze een verpleeghuis binnen zullen halen. En zien op tegen de kos ten. Ouderen liggen vaak lang in het ziekenhuis en dal levert minder geld op vergeleken met mensen die kort worden ver pleegd. De patiënten zijn zelf ook niet zo mondig dat ze in Den Haag aan de bel gaan trek ken voor meer aandacht voor hun belangen", zegt Gerritsen. Door de stagnatie van de ont wikkeling van de geriatrie in ziekenhuizen dreigen volgens het panel ouderen verstoken te blijven van adequate zieken huiszorg. Dat leidt tot langduri ge ziekenhuisopnames (opgenomen op de verkeerde afdeling), onnodige verpleeg huisopnames en hoge kosten voor de gezondheidszorg. Gerritsen hoopt dat door het rapport het 'fatalisme dat rond de ouderenzorg hangt' wordt doorbroken. „Het gaat niet om mensen waar niets meer aan te doen is. Zij hebben baat bij een goede geïntegreerde behande ling waardoor deels voorkomen kan wordefi dat ze blijvend af hankelijk worden van zorg", al dus Gerritsen. Hij heeft goede hoop dat de aanbevelingen van het panel worden overgenomen omdat alle betrokken er zitting in hëbben. den haag anp en die een goed reclasserings- perspectief hebben, eerder weg te zenden dan volgens de da tum eigenlijk zou kunnen en hen dan in een alternatieve straf onder te brengen". Die alterna tieve straffen bestaan reeds, zij het voor de lichtere delicten, „maar je kunt voor de langere straffen natuurlijk ook aan die mogelijkheid denken om dat in het laatste stuk van de straf te doen". Dat biedt volgens Boeij het voordeel dat die gedetineerden zich maatschappelijk nuttig kunnen maken, en dat zij tegc lijkertijd een geleidelijke over gang hebben van onvrijheid naar vrijheid. Het eerder naar huis zenden van gevangenen die weer goed in de samenleving kunnen mee draaien en die zich bovendien netjes hebben gedragen, is een creatieve oplossing voor het cel lentekort. Dit vindt voorzitter Boeij van Nederlandse Vereni ging van Gevangenisdirecteu ren. Naar zijn berekeningen „zullen we volgend jaar over 12.000 cellen beschikken; waar schijnlijk nog te weinig," zo zei hij gisteren voor de AVRO-ra- dio. Volgens Boeij is het „heel wel mogelijk om gedetineerden die zich in detentie goed gedragen, den haag anp koopt, je daar ook tien iaar lang nut van hebt. „Een vakantie is echter na enkele weken voorbij, maar men moet wel bijvoor beeld twee jaar lang afbetalen. De consument moet ook goed kijken naar de rente die moet worden betaald. Misschien is men wel goedkoper af via een persoonlijke lening hij een bank", aldus de woordvoerster. Zij is bang dat veel mensen aan de balie van het reisbureau laaiend enthousiast worden over een bepaalde reis en dan veel te impulsief een beslissing nemen, waarvan ze nog jaren lang de financiële blaren zullen De Consumentenbond heeft gisteren gewaarschuwd voor het op afbetaling kopen van reizen. De D-reizen Vakantiewinkels van supermarktketen Dirk van den Broek gaan als eerste in Ne derland reizen op albetaling verkopen. Men kan daar zelfs duizend gulden extra lenen als zakgeld voor de vakantie. D-rei zen denkt dat vooral bij last-mi nute boekingen belangstelling zal zijn voor het vakantiekre diet. Een woordvoerster van de Consumentenbond wijst er op dat als je een koelkast op de pof elen. 2,25 procent loonsverhoging te veel van het goede. Zij wilden niet verder gaan dan 0,5 pro cent. Wanneer het overleg een vervolg krijgt is niet bekend. Hoofdbestuurslid D. Meeus van Transport en Logistiek Ne derland (I.'l'N) zei gisteren dat deelmarkt-GAO's de beste op lossing zijn om zowel werkge vers als werknemers tijdens de loononderhandelingen in het beroepsgoederenvervoer tevre den te stellen. „Een CAO als een lunchkaart. Waar je zaken uil kunt halen die op jouw bedrijf van toepassing zijn", aldus Meeus. DeCAO-onderhandelaars van TLN willen de suggestie van hun bestuurslid pas tijdens de onderhandelingen 'van volgend jaar op de agenda zetten. B. Duym van de Vervpersbond UTRECHT» ANP-GPD De onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst voor de 14.000 werk nemers in het streekvervoer zijn gisteravond zonder resultaat opgeschort. Volgens onderhan delaar D. van der Heem van de Vervoersbond FNV wil de on derhandelingsdelegatie van de VSN Groep, waarin de werkge vers zijn vertegenwoordigd, overleg met haar achterban om zich op de ontstane situatie te beraden. In feite zijn de onderhande lingspartijen weer terug bij af. Het werkgeversvoorstel om het aantal ATV-dagen uit te breiden in ruil voor inlevering van ver- lof- en compensatiedagen en enkele toeslagen voor on regel matig werk was voor de vak bonden onbespreekbaar. Voor de werkgevers daarentegen was de resterende vakbondseis van den haag gpd den haag Ruim honderd mensen demonstreerden gisteren voor de Japanse ambassade in Den Haag. De de monstratie was georganiseerd door de Stichting Japanse Ereschulden. De stichting bood een petitie aan en hield een minuut stilte ter ere van de gevallenen en vermisten. De stichting dringt er bij de Japanse regering nog steeds op aan om schuld te bekennen voor de misdaden die haar onderdanen tijdens de Tweede Wereld oorlog hebben gepleegd. foto anp paul vreeker in een partij de boventoon kun nen gaan voeren. I lelderheid is dus geboden, aldus Dijkstal. Om het bestuur integer te houden, worden ook de regels rond betaalde bijbanen van be stuurders en ambtenaren aan gescherpt. Via een wijziging van de ambtenarenwet moet duide lijk worden yvat er. precies wel en niet mag. Ook heeft het mi nisterie van binnenlandse za ken de andere departementen een 'stappenplan' gestuurd om corruptie en fraude bij de rijks overheid te voorkomen. Als voorbeeld wordt functieroulatie genoemd. Door het geregeld van stoel wisselen kan eenvou dig worden voorkomen dat ambtenaren al te nauwe ban den met bedrijven of personen krijgen. Grote giften aan politieke partij en moeten openbaar worden gemaakt. Minister Dijkstal (bin nenlandse zaken) wil daarover duidelijke afspraken maken met de politieke partijen. De WD-bewindsman zei dit gisteren bij Kerk en Wereld in Driebergen, dat met een con gres over bestuurlijke integriteit de vorig jaar overleden minister Dales herdacht. Zij pleitte diver se keren voor opeirbaarheid rond de giften, maar afspraken met de partijen zijn nooit ge maakt. Schenkingen zijn bij de veelal weinig welvarende politieke partijen zeer welkom. Maar er bestaat een risico dat door be paalde donaties deelbelangen Ad Kaland, volgens Eerste Kamer-voorzitter Tjeenk Willink 'de schrik der natie', is gisteren overleden. foto gpd Als Eerste-Kamerlid (sinds 1977) deed Kaland pas echt van zich spreken na zijn benoeming tot CDA-fractievoorzitter in 1988. Hij rekende af met het beeld dat de Eerste Kamer een weliswaar eer biedwaardig maar toch vooral meegaand onder deel van de parlementaire democratie in Neder land vormt. Fundamentele kritiek op het kabi netsbeleid en zeker uit de mond van de voor zitter van de grootste regeringsfractie was bijna ongehoord. Kaland vond dat het kabinet Lubbers- Kok de problemen in het land onvoldoende stevig aanpakte en hij ging felle confrontaties aan. Hij beschuldigde de fracties van CDA en PvdA in de Tweede Kamer dat ze het kabinet onvoldoende tegenspel boden en louter als 'stemvee' functio neerden. Het dualisme tussen regering en parle ment, dat hij zozeer miste in de Tweede Kamer, bracht hij daarom maar in de Senaat. In bedacht zame volzinnen sprak hij zijn veroordeling van het kabinetsbeleid uit. Met een mooie mengeling van plichtsbesef, Westkapelse onverzettelijkheid en een tikkeltje ijdelheid. den haag» ben jansen Passagiers licht gewond na ongeval met bus moordrecht» gpd Een hevige windstoot tijdens een hagelbui in combinatie met een glad wegdek, is vrijwel zeker de oorzaak van het onge luk met de bus, die gisteren bij Moordrecht in de Hollandsche IJssel terechtkwam. Als door een wonder raakten de zeven tien passagiers en de chauffeur slechts lichtgewond. Eén pas sagier werd ter observatie op genomen in een ziekenhuis. De meeste passagiers waren scholieren uit Nieuwerkerk aan den IJssel. Vrijwel dagelijks rij den zij met lijn 190 van Zuid West Nederland (Rotterdam- Gouda) over de smalle, bochti ge dijk. „Ik voelde vlak voor een bocht dat de bus plotseling opzij werd gezet. Flet leek wel een duw, daarom denk ik aan een windvlaag", zegt de 17-ja- rige scholiere Laura Erkelens uit Nieuwerkerk. Ook de chauffeur meent dat de wind zijn bus uit de koers dreef, de dijk af, het water in. „Ongeveer halverwege het talud sloeg de bus om en gleed hij op z'n zij kant verder naar beneden", zegt Laura. „We schrokken ons allemaal rot en iedereen was in paniek. De ruiten aan de rechterkant braken en het water stroomde naar binnen", vertelt Gilbert Vlieger (18), eveneens uit Nieu werkerk. Samen met twee vrienden en klasgenoten rijdt ook hij elke schooldag naar Gouda. Wanneer zij het eerste uur les hebben, nemen ze al tijd de bus van vijf voor acht 'uit Nieuwerkerk. Gisteren ein digde de schooldag al om tien over acht, in het steenkoude water van de Hollandsche IJs sel. Samen met zijn vriend Mar cel van Veelen (20) sloeg Gil bert een raam in aan de linker zijde van de gekantelde bus. Gilbert: „Marcel riep luidkeels: 'Een hamer, een hamer, er moet een hamer zijn!' Opeens had hij het ding te pakken en beukte hij door het glas. Met handen en voeten heb ik hem geholpen de rest van het glas weg te slaan en te trappen". Marcel: „Ik dacht maar één ding: die ruit moet er uit an ders verzuipen we allemaal. Ik was verschrikkelijk bang dat de bus verder weg zou zakken. Gelukkig is dat niet gebeurd". Van de drie vrienden js Bert Groenendijk (20) het meest ge havend uit de strijd gekomen. Zijn beide handen zijn verbon den, een arts moest meerdere snijwonden hechten. „De ran den van het raam waar ik door ben geklommen zaten nog vol glas, zodoende. M'n kleren zijn naar de knoppen, helemaal onder het bloed", zegt Bert. Marcel heeft alleen wat pleisters op zijn handen en last van een pijnlijke knie. Net zoals de meeste andere scho lieren is ook hij zijn las kwijl, met schoolboeken, een agen da, een rekenmachine en sportkleding. „En mijn porte monnee, dat is heel vervelend, want behalve geld ben ik ook een bankpasje en m'n OV- kaart kwijt". Hen woordvoerder van ver voersmaatschappij ZWN zegt dat alle passagiers schadeloos zullen worden gesteld. „Dat kan even duren want de verze kering moet alle zaken eerst natrekken". Met de chauffeur gaat het redelijk goed. „Hij zit thuis bij te komen van de schrik. Bij dit soort gevallen krijgt de chauffeur de nodige begeleiding", aldus de woord voerder. De getroffen scholieren heb ben zich voorgenomen zo snel mogelijk weer naar school te gaan. „Met bus 190, een ande re keus is er niet", zegt Gilbert Vlieger.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5