OPRUIMING Eén op vijf paren zal geen kinderen krijgen Opzettelijke aanrijding is vaak lastig probleem Binnenland Jouterse hoeft niet te etuigen in drugzaak Ziek geworden chauffeur veroorzaakt ware ravage ton sciiiikiig ziiyeren Camera voor foto zure Lubbers Nieuw wasmiddel Unilever A&P_unieke_super= iriarkt in Nederland. A &P verrast met lefkwaliteit vers. OU JN iNDERDAC 12 JANUAR11995 'réquin doet aangifte na bijlincident jten Willibrord Fréquin heeft bij de politie in Putten aangifte idaan van bedreiging en poging tot zware mishandeling. Hij »rd vorige week door de broer van een vermoorde stewardess t Putten belaagd met een bijl. Dat gebeurde tijdens opnamen j de woning waar het 23-jarige slachtoffer werd verkracht en rmoord. Fréquin was in gesprek met de vader van het slacht- er toen de 25-jarige broer van de stewardess ineens door het it ging en met zijn bijl begon te zwaaien naar de cameraman i later Fréquin. Niemand raakte gewond. tin rrestant op Cyprus in coma geraakt Een 58-jarige Nederlander die op Cyprus is gepakt voor jarettensmokkel, is op een politiebureau in coma geraakt ter- jl hij op zijn advocaat wachtte. Dat heeft de Cypriotische poli- gisteren bekendgemaakt. De man heeft mogelijk een beroerte ag kregen en ligt nu in het ziekenhuis. Zodra hij beter is, wordt aan Nederland uitgeleverd, want hij wordt nog gezocht voor rvalsing en smokkel. H j olitie Zaanstreek rolt drugbende op ANSTADDe politie Zaanstreek-Waterland heeft na maanden- ig onderzoek een criminele organisatie opgerold die softdrugs voerde. Er zijn op 24 plaatsen huiszoekingen verricht en er zijn mensen opgepakt. Bij de huiszoekingen werden onder meer ugs, wapens en auto's in beslag genomen. De elf arrestanten riëren in leeftijd van 21 tot 47 jaar. De politie verwacht meer nhoudingen. el geëist tegen Barnevelds raadslid 3n inhem Voor de Arnhemse rechtbank is gisteren 2,5 jaar cel, aarvan een half jaar voorwaardelijk, geëist tegen de 48-jarige ,D 66-fractievoorzitter van de raad van Barneveld. De man zou j]e edeplichtig zijn aan brandstichting in zijn eigen woning. Ver- ilgens zou hij de verzekering hebben opgelicht en een valse ingifte van diefstal in zijn woning hebben gedaan. De verdach- ontkent. De brandschade is 85.000 gulden. De zoon van de irdachte heeft de brandstichting wel bekend. Flij zei dat hij in ,r /dracht van zijn vader handelde. :P'86 demonstreert toch in Rijswijk h i/OLLEOndanks een verbod gaat de extreem-rechtse partij 3e P'86 zaterdag toch demonstreren in Rijswijk. Dat heeft voorzit- r Ruitenberg van CP'86 gisteren gezegd. De burgemeester ver- )od de betoging. Hij verwacht dat de openbare orde zal wor- en verstoord omdat linkse groepen een tegendemonstratie zul- n houden. Verder speelt een rol dat het in het winkelcentrum ide Boogaard, het eindpunt van de betoging, op zaterdagmid- ag altijd zeer druk is. Ruitenberg is woest en wil zich de mond iet laten snoeren. ,,We zijn het meer dan zat dat burgemeesters do ijeenkomsten van onze partij altijd maar weer verbieden met ét smoesje van de openbare orde." ichter stelt advocaat in ongelijk leif ANP voormalige Surinaamse le- o| jeideri Boutersev,zijp. iteohteih ilejód Boereveen en ex-leider tinie B runs wijk van het Suri- amse junglecommando hoe- niet te getuigen in de enlchtszaak tegen de van drugs- ndel en gijzeling verdachte didderkerker, bijgenaamd Ko- is. Dat heeft de Rotterdamse :htbank dinsdag bepaald, en Raadsman mr. Tj. van der loei had om de getuigenis van Surinamers gevraagd om zo (Onschuld aan te tonen van n cliënt, Kobus. Volgens :htbankpresidente mr. A. van eukelen van Aarnhem is het imridisch en politiek vrijwel on- re ogelijk de getuigen te horen ndat het rechtshulpverdrag ssen Nederland en Suriname dal opgeschort, waardoor Neder- ndse leden van de rechterlijke acht Suriname niet in komen. De politieke wil om het Ne- bezoek toch toe te inaan zou ook ontbreken, zo ijkt uit een ambtsbericht van it ministerie van buitenlandse zaken. Invloedrijke kringen in Suriname zouden tegen juridi sche samenwerking met Neder land zijn-omdat zij zelf door het OM in Den Haag worden ver dacht van; drughandel. Bouterse en Boeren veen staan ook op het lijstje van Justitie. Tegen Kobus bestaat een belastende verkla ring van een inmiddels doodge schoten getuige. Die vertelde de politie eind 1993 dat Kobus rechtstreeks contact zou heb ben gehad met de Surinaamse leiders voor een cocaïnetrans port van 357 kilo per schip naar Nederland. De moord op de ge tuige is nooit opgelost. Sinds de onderschepping van het transport ontrafelde de re giopolitie Rotterdam-Rijnmond een uitgebreid netwerk van zeer gewelddadige drugshandelaren en -koeriers, onder leiding van Kobus. Vijanden werden mis handeld. Een van de 'vijanden' werd eens aan zijn enkels opge hangen. Vervolgens werden zijn knieschijven met een cirkelzaag doorgezaagd. De rechtszaak te gen Kobus begint op 16 februa- De mooiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan ooit. 240 x 170 uitzoeken van ry voor 895,- 240 x 170 uitzoeken vanJJ^fT" voor 998,- 250 x 180 uitzoeken van J.voor 1.140,- 300 x 200 uitzoeken voor 1.350,- 310 x 215 uitzoeken van voor 1.895,- 350 x 250 uitzoeken van^iJ996^ voor 2.250,- 350 x 250 uitzoeken van voor 2.495,- i Mooiste tapijten - grootste voorraad - laagste prijzen. Kom en overtuig uzelf! HEEMSTEDE, Bronsteeweg 2, tel: 023-292509. Onderzoek: Kosten voor kraamzorg en verloskunde stijgen dramatisch Als mensen niet van mening veranderen over het krijgen van kinderen, zal de vraag naar vruchtbaarheidsverho- gende behandelingen 'dramatisch stijgen'. Dan zullen de kosten, 1,8 miljard gulden, voor verloskunde en kraam zorg sterk doen toenemen. DEN HAAG. ANP/GPD Dat concludeert de Stichting Toekomstscenario's Gezond heidszorg (STG) in haar rapport 'Aan de wieg van de toekomst' waarin prognoses staan over de voortplanting de komende vijf tien jaar. Flet rapport is vandaag aangeboden aan minister Borst van volksgezondheid. Daarnaast voorspellen de on derzoekers dat in 2010 één op de vijf paren kinderloos blijft. Dat is nu ongeveer e'e'n op de tien. Het aantal bevallingen daalt met tien procent, de ge middelde leeftijd van de moe der stijgt met twee jaar en het aantal moeders ouder dan 35 Gevaarlijke gevangene nog voortvluchtig HELLENDOORN GPD Van de twee ontsnapte vuurwa pengevaarlijke gevangenen uit Duitsland die dinsdag bij toeval in het Twentse Flellendoorn werden aangetroffen, is er nog één op de vlucht. De twee wa ren samen met een landgenoot ontsnapt uit de gevangenis Bückeburg bij Osnabrück. De drie, 24 en 25 jaar, zijn veroor deeld voor vermogensdelicten. De eerste verdachte werd vrij snel in Hellendoorn aangehou den. Zeker vijftig agenten en dertig ME'ers hebben vergeefs naar de tweede man gezocht. Volgens de politie is hij met een gestolen auto gevlucht. Of de derde ge vluchte gevangene ook in Ne derland zit, is niet bekend. Maastricht is fiscus ruim vier jaar verdubbelt. Daardoor wor den er ook meer mongooltjes geboren. Mensen stellen het krijgen van kinderen tegenwoordig steeds verder uit. De bevruch ting is op latere leeftijd echter steeds moeilijker, stelt prof. dr. J. Evers, hoogleraar gynaecolo gie en verloskunde in het Aca demisch Ziekenhuis Maastricht. Hij is een van de opstellers van het rapport. De hoogleraar verwacht dooi de late zwangerschappen en de problemen die daarmee ge paard gaan, een aanzienlijke stijging van de vraag naar be handelingen die de vruchtbaar heid verhogen. ,,Ruim twintig procent van de paren doet nu een beroep op de huisarts voor hulp bij het tot stand brengen van een zwangerschap", aldus Evers. Uiteindelijk komt hier van veertien tot zestien procent terecht bij de specialist." De opstellers van de scena rio's verwachten een vereen voudiging van eiceldonatie, waardoor zwangerschap op ho gere leeftijd mogelijk wordt. Het aantal keizersneden, nu acht procent van alle bevallingen, zal volgens de onderzoekers groei en. De hoogleraar vindt dat de gezondheidszorg zich zou moe ten richten op het voorkomen van lichamelijke afwijkingen die de vruchtbaarheid beïnvloeden. Ook kan het terugdringen van seksueel overdraagbare aandoe ningen een gunstige invloed hebben op de vruchtbaarheid. De behandelingen om toch in verwachting te raken brengen hoge kosten met zich mee in een tijd waarin steeds meer zwangerschappen door specia listen worden begeleid. Bij het huidige beleid zouden huisarts en verloskundige zelfs voor de verloskunde verloren kunnen gaan, voorspellen de opstellers van het rapport. Zij pleiten voor een toekomst waarin de helft van de baby's thuis ter wereld komt. Nu is dat één op de drie. De grootste kostenpost voor de verloskunde is de begelei ding van de zwangerschap, be valling en kraamzorg. Aan anti conceptie wordt jaarlijks 250 miljoen gulden uitgegeven. De overheid moet volgens het rap port maatregelen nemen waar door vrouwen op jongere leef tijd kinderen kunnen krijgen. De kinderopvang moet worden verbeterd, zodat vrouwen nieer aan hun maatschappelijke ont wikkeling toekomen. Verder moeten er meer deeltijdbanen komen en een belastingvoor deel voor jonge ouders. GRONINGEN GPD Door een wonder is niemand gewond ongeluk steeds sneller ging rij den. Korte tijd later reed de bus het trottoir op en schamp te een reeks auto's. Twee au to's werden door de bus mee gesleept. Uit één auto was nel een vader met twee kinderen gestapt. Deze auto werd uit eindelijk samen met een lan taarnpaal onder de bus geplet.1 De ravage was zo groot dat po litie en bergers van 'een slag veld' spraken. De kruising was twee uur gestremd. Een onwel geraakte buschauf feur heeft gisteren een ongeluk veroorzaakt in Groningen. Met zijn volle bus ramde bij elf ge parkeerde auto's. Als door een wonder raakte niemand ge wond. De chauffeur is door ambulancepersoneel onder zocht, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. Enkele passagiers verklaar den dat de bus vlak voor het Antiekbeurs Leeuwenhorst Noordwijkerhout 4S deelnemers vrij. 13 jan. 17-22 u zat. 14 jan. 11-18 u zon. IS jan. 11-18 u C ooisch Antiquairs Gilde „Toen ik deze foto maakte, wist ik dat hij goed was." FOTO SERGE LIG TE NB ERG MAASTRICHT» GPD De gemeente Maastricht moet de belastingdienst een nahef fingsaanslag van anderhalve top betalen. Inclusief een daar over opgelegde boete en de wettelijke rente komt het be drag neer op ruim vier ton. De gemeente heeft over de jaren 1990-1993 onjuiste aan giften over de loonbelasting gedaan door onder meer belo ningen in natura aan topamb tenaren niet te melden. Ook werden er in die periode zwar te betalingen verricht aan me dewerkers. De zeker acht topambtena ren, onder wie de gemeentese cretaris en zijn adjunct, ont vingen een reisje, meubels, een schilderij of bijvoorbeeld een caravan. Van één ambtenaar werd de woning op kosten van de gemeente geschilderd. Justitie heeft laten weten dat geen aparte strafvervolgingen meer worden ingesteld, hoewel er wel misdrijven geconsta teerd zijn. Als voorbeeld noemt Justitie het indienen van valse reisdeclaraties: valsheid in ge schrifte dus. Oud-minister C. van Dijk concludeerde in 1993 na een onderzoek naar de financiële handel en wandel van Maas tricht dat hij geen corruptie of fraude was tegengekomen. Dat blijkt onjuist: Justitie heeft wel degelijk door ambtenaren be gane misdrijven geconsta teerd. Saillaint is dat de ge meente zich achter Justitie schaart. UTRECHT» ANP De nederlaag van Ruud Lubbers werd de zege van Serge Ligtenberg. De foto van een zuur kijkende oud-premier die lacht als een boer met kiespijn tijdens de EVP-top in juni 1994 in Brussel, is gekozen tot de beste persfoto van het jaar. Ligtenberg, die de er gernis van Lubbers vastlegde, ontving giste ren in Utrecht de Zilveren Camera. Werry Crone van Trouw werd in Utrecht uitgeroepen tot de fotojournalist van het jaar. Volgens de jury stralen zijn foto's een bijna sacrale sfeer uit. De Utrechlprijs, de onderscheiding ter aanmoediging van foto journalisten tot dertig jaar, ging naar Geert van Kesteren. De winnende foto, waarop de Duitse bondskanselier Kohl en de Belgische pre mier Dehaene het bijzonder goed met el kaar schijnen te kunnen vinden, is gepubli ceerd in Het Parool. Ligtenberg kan zich de zomerdag waarop hij de plaat maakte, nog goed herinneren. ,,De foto is genomen voor aanvang van de bijeenkomst. Die zure lach hield Lubbers vrij lang vast." Naast Ligten berg fotografeerden zijn collega's van Reu ters en AP (Associated Press), maar hun aandacht gold vooral Kohl. „Toen ik de foto maakte, wist ik dat het een goeie was. Het was het plaatje waar ik op weg naar Brussel al van zat te dromen. Lubbers deed erg zijn best om te glimla chen, maar ik was er iels eerder dan net of ficiële moment, dus het lukte hem nog niet zo erg. Ligtenberg (31) werd geboren iu Den Haag. I lij volgde er een opleiding fotografie aan de Koninklijke Academie voor de Beel dende Kunst. Aanvankelijk wilde hij natuur fotograaf worden. Hij liep stage bij Hel Pa rool, de krant waarvoor hij sinds vier jaar als freelancer werkt. Ligtenberg maakt boven dien publiciteitsfoto's voor Toneelgroep Amsterdam. Wellicht nieuwe verdachte in zaak AH-overval ARNHEM «GPD Justitie heeft mogelijk een nieu we verdachte op de korrel in de zaak van de bloedige overval op het All-filiaal in Oosterbeek in mei 1990, waarbij twee doden vielen en iemand ernstig ge wond raakte. Gisteren op de derde dag van het proces tegen een man uit Bussum bleek dat het openbaar ministerie 'niet uitsluit' dat het gaat om de per soon die zich begin november telefonisch meldde bij Tele graaf-verslaggever loost de I laas uit I laarlem. De Bussummer werd door de Arnhemse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van negen jaar voor zijn aan deel in deze overval. Voor de zaak tegen hem is de verklaring van de nieuwe verdachte vau groot belang omdat tijdens het betreffende telefoongesprek dc huidige verdachte uit Bussum naast twee anderen ook als da der wordt aangemerkt. De opbeller heeft zich ge meld, zo werd gisteren duide lijk, omdat bij 'in gewetens nood' was geraakt. Om de bel Ier te kunnen traceren, vroeg bet Openbaar Ministerie tele foonprints op van de verslagge ver. Op die manier zegt Justitie achter de identiteit van de per soon in kwestie te zijn geko men. Procureur-generaal Denic vindt het boren van dèzo 'getuige' van groot belang. ,RjiaiJsrpan;pir. I'. Bpvens is eci) andere mening toegedaan. Hij wil eerst uitgezocht hebben of het vergaren van informatie vilt telefoonprints wel rechtmatig twee keer anoniem is geheld met de mededeling dal hij 'een mes tussen zijn ribben' zou krijgen en zou worden opge hangen, zijn intussen aanzien' lijk verscherpt. Bovens vertrok met politie-escorte uil het Arn hemse Paleis van Justitie. Ook rond zijn kantoor- en huisadres zijn inmiddels 'justitiële maat regelen' genomen. Bovens zélf doet laconiek over de bedreigingen. .Morgen zullen ze hem wel pakken", zei hij gisteren, „als justitie de iele foongegevens heeft opge vraagd". Bang is de advocaat niet. „Maar het wordt wel las tig. I lel leidt alleen maar af." ROTTERDAM ANP Het voedings- en wasmiddelen concern Unilever komt begin maart met een nieuw wasmid del, gepresenteerd als 'een nieuwe generatie Omo'. Het nieuwe wasmiddel bevat niet de omstreden op mangaan geba seerde accelerator-techniek die Omo Power zijn reputatie kost te, stelt het concern. Lever Ne derland zegt met deze stap in te spelen op de behoefte van veel consumenten aan één wasmid del voor de hele hoofdwas èn voor alle temperaturen. Het poeder bevat onder meer een nieuw enzymsysteem en een verbeterde combinatie van wasactieve stoffen voor vet en vuil. Het wasmiddel is geschikt voor alle hoofdwas van 30 to 95 graden, aldus Lever Nederland. In het voorjaar van 1994 brak er een felle wasmiddelenoorlog uit tussen Unilever en concur rent Procter Gamble (o.m. Ariel). P&G toonde aan de hand van onderzoek aan dat na meerdere wasbeurten in Omo Power in kledingstukken gaten zouden vallen. Het concern ont kende de aantijgingen van de concurrent aan de hand van ei gen TNO-onderzoek waaruit overigens wel bleek dat de kleur iets meer kon vervagen. EN DAN NU GOED NIEUWS, VERZORGD DOOR AAP: Nog even en u doet uw dagelijkse boodschappen In dag honderden laagste prijzen van Nederland en een on-Nederlandse supermarkt. De naam: A&P. groente, fruit, brood, kaas, vlees en vleeswaren dag- Een superschone winkel met zo'n 400 tot en vellin8vers van abs°lute topkwaliteit 600 messcherp geprijsde A&P-artikelen, elke Goed nieuws? Er komt nog veel meer. Amtterdamstrul 54-56, Unge Voortplein 11-19. QtgllgCML Ootthoutplein 5, Voorhout, EN DAN NU GOED NIEUWS, VER'ZORGD DOOR A 8 P Nog even en u doet uw boodschappen bij een on Nederlandse supermarkt met een on-Nederlands aanbod van laag geprijsde boodschappen en unieke vers- produkten. De naam: A&P. Bij A&P loopt het water u in de mond bij het n van versgebakken brood, veilingverse groente, fruit vlees van topkwaliteit. Prachtig gepresenteerd, zo voor het grijpen en zo superzacht geprijsd, dat u er niet aan voorbij kunt gaan. Goed nieuws? Er komt nog veel meer. Amsterdamstraat 54-56. Haarlem. Lange Voortplein 11-19, Qegstgeesl. Oosthoutplein 5. Voorhout DEN HAAG PAUL SMITS Een verkeersrotonde, een kleine zij straat in een stad of iets dat op een uitrit lijkt maar het niet is: het zijn ideale situ aties voor het in scène zetten van aanrij dingen. De botsing is voor een verzeke ringsmaatschappij geloofwaardig en de blikschade wordt zonder probleem uit gekeerd. Een deze week aangehouden bende in Noord-Brabant maakte er op grote schaal misbruik van. Verzekeraars zeggen niet te weten hoe groot de om vang van het probleem is en hoe vaak het voorkomt. Zeker is dat kwade opzet moeilijk aan is te tonen. De Hoefkade in Den Haag was er vroe ger berucht om. Louche types zaten in zijstraten 'startklaar' om een nietsver moedende passant aan de linkerkant te gen zich te laten aanrijden. Door de on overzichtelijke situatie lukte het vaak. Het 'slachtoffer' ('Ik kwam van rechts') kon vervolgens zijn geplande verzeke ringsvergoeding opstrijken. De situatie is inmiddels gewijzigd, op de Hoefkade moet van rechts komend verkeer voor rang geven. Woordvoerster A. van I.eeuwen van het Verbond van Verzekeraars kent de Haagse situatie van vroeger, maar heeft een sterker voorbeeld. „In de Verenigde Staten zijn dergelijke opzel-aanrijdin- gen heel bekend. Je hebt er eens een bus met vrijwilligers gehad. De bedoe ling was een aanrijding te krijgen, wat lukte. Alle inzittenden hadden klachten. Van de uitgekeerde vergoedingen mochten ze zelf tien procent houden, negentig procent ging naar de organisa tie. Maar later is het allemaal uitgeko men." Schadeclaims in de Verenigde Staten zijn stukken hoger dan in Neder land. Sommige automobilisten hebben daarom zelfs bumperstickers met de tekst 'Hit me, I need the money'rijd me aan, ik kan het geld gebruiken). De bende in Noord-Brabant moet tien tallen ongelukken door hel hele land heen hebben geënsceneerd. Woord voerder J, Beelen van de politie Zuid oost-Brabant: „Het werd meestal ver oorzaakt door een auto die rijp was voor de sloop. Die was netjes verzekerd. De auto stond op naam van iemand die te gen vergoeding meewerkte en geen uit gebreid verzekeringsverleden had. Dan werd bijvoorbeeld een botsing met een Mercedes veroorzaakt." De kenteken houder van de Mercedes was in het complot betrokken en kreeg een fikse schadevergoeding. De politie erkent dal slechts een deel van de opzet-aanrijdin- gen zal kunnen worden bewezen. De verzekeringswereld kent het prolcem. Als er grote of veel claims óp hetzelfde kenteken of van dezelfde persoon bin nenkomen, wordt er onderzoek verricht?' De verzekeringsmaatschappijen kunneifl dit nagaan in een centrale databank voor schadegevallen. Ze zijn niet happig op informatie over opzettelijke botsin gen. Een anonieme verzekeringsdes- kundige: „Er is weinig zicht op of het af- of toeneemt. I Iet gebeurt doorgaans in georganiseerd verband. Soms zitten alle betrokkenen bij een ongeluk in het complot, maar dat hoeft niet." I let makkelijkst is het bewijs als een van de verdachten bekent. Anders moet uit voerige schade-analyse de opzet aanto nen. In Nederland gaat het tot nu toe vooral om blikschade. „En dan hebben ze er het liefst geen politie bij", zegt de anonieme deskundige. „Maar dat je hier ook opzettelijke aanrijdingen krijgt met letselschade zoals in de Verenigde Sta ten, sluit ik niet uit."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3