Pronk: Politionele acties waren fout en zinloos Feiten &Meningen 'Even werd ik afgeleid en de patiënt stierf Inwoners van) Lunteren op i Wild-West-toeJ 'De Weduwe sterft een langzame maar wisse dood' DONDERDAG 12 JANUAR11995 „Het is uiterst belangrijk dat artsen over de hele wereld hetzelfde schema volgen als zij een patiënt behandelen die ernstig gewond is geraakt bij een ongeval. In het eerste uur na het ongeluk valt de beslissing over leven of dood, dus dan mag geen kostbare tijd verloren gaan aan discussies tussen de be handelende artsen en het verplegend per soneel over de juiste strategie." Dat zegt de Maastrichtse ongevalchirurg Frans van de Wildenberg. De chirurg heeft de afgelopen dagen in het Academisch Zie kenhuis Nijmegen St. Radboud (AZN) deel genomen aan de cursus Advanced Trauma Fife Support (ATLS), die in de Verenigde Staten is ontwikkeld. De cursus werd voor het eerst op het Europese vasteland gege ven. Er namen zestien geselecteerde Neder landse chirurgen en anesthesisten van aca demische en algemene ziekenhuizen en het leger aan deel. In de Verenigde Staten werken artsen en verpleegkundigen op spoedeisende-hulpaf- delingen al zo'n jaar of tien volgens het ATIiLsysteem. Tijdens de Golfoorlog kre gen artsen uit allerlei andere landen een spoedcursus ATLS. Zij hebben door die op leiding veel levens kunnen redden. In Enge land begon de cursus twee jaar geleden. Vanuit Nederland, waar de komende twee jaar bijna vijftig cursussen worden gegeven, moet de rest van Europa worden ingewijd in dit systeem. Prof.dr. J. Goris, hoofd traumatologie van het AZN, heeft zich drie jaar lang ingespan nen om de Amerikaanse cursus naar Ne derland te krijgen. „Volgens ATLS zijn drie zaken het allerbelangrijkst als een zwaarge wonde wordt binnengebracht: controleren of de patiënt kan ademhalen, controleren of hij inderdaad adem haalt en controleren of de bloedsomloop goed is. In die volgorde moet de arts werken. Hij mag zich nooit la ten afleiden door andere zaken die meer opvallen, zoals gapende wonden of zichtba re breuken, want dan gaat het onherroepe lijk mis." Goris, die zelf nog niet heeft meegedaan aan de cursus, is er zichtbaar trots op dat het Nijmeegse ziekenhuis als eerste is uitge kozen om een ATLS-cursus te verzorgen. „De Amerikaanse Vereniging van Ghirurgen stelt heel hoge eisen aan een instelling die de cursus wil geven. Dat is belangrijk, om dat iedereen over de hele wereld er zeker van moet kunnen zijn dat in elk land het zelfde ATLS-systeem wordt aangeleerd." De cursus mag alleen door gediplomeer de ATLS-instructeurs worden gegeven. De zestien mannen die de afgelopen dagen in Nijmegen oefenden, sloten de cursus giste ren af met een zeer zwaar examen. Zij zijn allemaal geslaagd. Negen van hen mogen meedoen aan een speciale instructiecursus. Wie voor dat examen slaagt, moet als kan didaat-instructeur onder Amerikaanse su pervisie zelf een cursus geven. Pas daarna is een instructeur voor vier jaar bevoegd. Van de Wildenberg: „Ik was er lang niet zeker van dat ik zou slagen. Ik werd tijdens hel examen toch afgeleid, vergat een stap en meteen ging de patiënt, gespeeld door een Lotus-slachtoffer, onder mijn handen dood. Helaas gebeurt zoiets in het echt ook wel eens, als er bijvoorbeeld opeens luid keels huilende familie binnenkomt". Goris is van plan om, nadat een behoor lijk aantal Nederlandse artsen het examen heeft gehaald, ook een speciale cursus voor verpleegkundigen te starten. „Ik ben er van overtuigd dat ATLS over vijf jaar de stan daard-werkwijze in heel Europa is. In Ame rika is inmiddels in de praktijk bewezen dat ATLS slachtoffers een betere kans geeft om te overleven." De Amerikaanse grondleggers van de cur sus hebben Goris gevraagd in Nederland een wetenschappelijk onderzoek te doen naar de effecten van ATLS. „Het onderzoek gaat rond de twee ton kosten, maar ik heb nog geen geldbron gevonden. Die moet er wel snel komen, want anders zal een van de andere Europese landen dit onderzoek moeten doen", aldus Goris. NIJMEGEN MARGIT SPAAK Minister legt verantwoordelijkheid voor excessen bij kabinet en parlement Nederland had nooit aan de politionele acties in Indonesië moeten beginnen. Bij deze acties zijn zo'n zesduizend landgenoten 'zinloos' omgekomen. Het is nu tijd de feiten onder ogen te zien: de mensenrechten zijn geschonden en uiteindelijk was de politiek daarvoor verantwoordelijk. Minis ter Pronk van ontwikkelingssamenwerking trekt bij de start van het debat over het Nederlandse koloniale verleden harde conclusies. „Het verleden behoort aan God toe." Met die woorden maakte ARP'er Diepenhorst tijdens een kamerdebat in 1969 een einde aan de politieke discussie over de politionele acties. Dacht hij. Ruim een kwart eeuw later con stateert PvdA-minister Pronk, ijsberend in zijn werkkamer: „Het verleden kun je niet laten rusten! Steeds opnieuw is be roering ontstaan, steeds weer is de zaak opgerakeld. Juist omdat dat debat in 1969 halverwege is blijven steken. We zullen blijven worstelen met onze geschiede nis, zolang de politiek geen con clusies trekt". Tot Pronks vreugde riep kamer voorzitter Deetman begin deze week op tot een politiek debat over de dekolonisatie van Ne- derlands-Indië. Zelf had Pronk al in december zo'n pleidooi ge houden. Een discussie over de periode 1945-1949 is zeker op zijn plaats, vindt hij. „In mei herdenken we vijftig jaar bevrij ding. Dan moet je ook overden ken hoe je met die andere be vrijding, van Indonesië, wilt omgaan." In 1969 wilden regering en Tweede Kamer de vraag niet be antwoorden wie verantwoorde lijk was voor de 'excessen' tij dens de twee politionele acties in Indonesië. Het kabinet-De Jong achtte het 'niet zinvol' op deze kwestie in te gaan, omdat ook het Indonesische verzet over de schreef was gegaan. Maar volgens Pronk kunnen bij voorbeeld de beruchte 'elimina tie-acties' van kapitein Wester ling niet simpelweg worden weggestreept tegen wandaden van het Indonesische verzet. Pronk wil het ook wel hard zeg gen: „Wie was er verantwoorde lijk? Laten we beginnen vast te stellen dat de kabinetten-Drees en -Beel in de jaren veertig de beslissingen over de dekolonisa tie namen, met instemming van de Tweede Kamer. De soldaten gingen in hun opdracht naar de Oost. We moeten dus niet met een beschuldigende vinger naar de veteranen wijzen. Zij hebben gelijk als ze zeggen dat de schuld niet op hun schouders moet worden gelegd. Zelfs voor de excessen zijn naar mijn me ning politici verantwoordelijk. Zij hebben die mensen gestuurd en in de gelegenheid gesteld mensenrechtenschendingen te begaan. Diezelfde politici heb ben de excessen vervolgens ver doezeld". - Ten behoeve van wie moet het Indonesië-debat eigenlijk wor den gevoerd „Indonesië zit niet op Neder landse excuses te wachten", er kent Pronk. „Maar het feit dat Indonesië niet om een debat over de dekolonisatie vraagt, is geen argument het niet te voe ren. De discussie in Nederland gaat sowieso door. Dus zeg ik: doe het dan een keer goed. Je Minister Pronk: „Het verleden kun je niet laten rusten". kunt de politionele acties ook niet los zien van mensenrech tenschendingen elders in de wereld. Ik bedoel: je kunt niet het geweld dat Jeltsin in Tsjets jenië gebruikt veroordelen, zon der tegelijkertijd te erkennen dat ook wij het indertijd in Ne- derlands-Indië fout hebben ge daan. Dat zou hypocriet zijn." - De vraag is of de Nederlandse kabinetten in 1945-1949 met de wijsheid van toen konden weten dat het 'herstellen van orde en rnst' in Indonesië onbegonnen werk was. Pronk meent van wel. „Er wa ren ook al in 1945 mensen die protesteerden tegen de pogin gen van de regering om Indone sië binnen het koninkrijk te houden. Ook de kerken en de zending keerden zich tegen het regeringsbeleid. Het gaat dus niet om het oordelen achteraf. We moeten erkennen dat dege nen die toen protesteerden ge lijk hadden. De Indonesische onafhankelijkheid begon al bij de proclamatie in 1945 en niet pas vier jaar later, bij de souve- reiniteitsoverdracht. De beslis sing om politionele acties te starten, was dus verkeerd. Die politionele acties waren in feite een eufemisme voor een kolo niale oorlog." - Zegt u nu dat het voorlezen van een verklaring voldoende is om een onafhankelijke natie te stichten? „Nee, ik wil niet aan elke groe pering die zich wil afscheiden het recht toekennen een eigen natie te stichten. Dat zou we reldwijd tot anarchie leiden. Maar in het geval van Indonesië spreken we niet over separatis me binnen een natiestaat, maar over een bevrijdingsstrijd in een koloniaal rijk. Dat is een funda menteel verschil. Wij hebben geweld toegepast tegen een staat die zich onafhankelijk had verklaard. We hadden niet dat recht. De dekolonisatie had via onderhandelingen moeten ver lopen." - Heeft de regering tienduizen den Nederlanders op een onmo gelijke missie gestuurd? „Het was onmogelijk omdat het dekolonisatieproces niet was te gen te houden. Auteurs als Van Randwijck zagen dat meteen al heel scherp. Maar het was ook een zinloze missie. En nog maals, dat mag wel eens wor den gezegd: de verantwoorde lijkheid lag bij regering en par lement." - Die zinloosheid is toch moeilijk te rijmen met de zesduizend do den die aan de Nederlandse kant zijn gevallen. Zijn deze sol daten voor niets gesneuveld? „Ja, dat is een pijnlijke constate ring. Maar je kunt niet zwijgen." - Hoe zat het met de eigen ver antwoordelijkheid? En met de genen die deserteerden?" „Er is altijd een eigen verant- woordelijheid voor de manier waarop je je opdracht vervult. Er waren inderdaad meer Ponc- ke Princens, meer deserteurs. Om uiteenlopende redenen overigens. Maar degenen die deserteerden, omdat ze het niet eens waren met de mensen rechtenschendingen hebben het Handvest van de Verenigde Naties aan hun zijde. Daarin staat dat nationale belangen niet mogen worden nagejaagd ten koste van mensenrechten. De generaals en militairen die niet willen meedoen aan de aanvallen op Grozny handelen ook in die geest. Overigens is Poncke Princen een verhaal apart. Met zijn desertie hebben de veteranen volgens mij niet zoveel moeite. Het is het feit dat hij vervolgens is overgelopen en aan de andere kant is gaan strij den." -Nou? „Tsja, daar wordt het allemaal mistig. De veteranenorganisa- ties zeggen dat hij Nederlanders FOTO DIJKSTRA RUUD NUFJES in de val heeft gelokt. Zelf ont kent hij dat. Ik kan me er niet over uitspreken, omdat ik de waarheid niet ken.". - Welke betekenis heeft het be zoek van koningin Beatrix half augustus aan Indonesië? „Indonesië heeft, nogmaals, geen behoefte aan Nederlandse excuses. Maar dat het staatsbe zoek in augustus valt, is geen toeval. Dat heeft het kabinet be wust zo gepland, in nauw over leg met de autoriteiten in Jakar ta. Op 17 augustus is het precies vijftig jaar geleden dat Indone sië zijn onafhankelijkheid uit riep." Het zou Pronk een lief ding waard zijn als in het Indonesië- debat voorafgaand aan het staatsbezoek werd vastgesteld dat de proclamatie van de Indo nesische onafhankelijkheid op 17 augustus 1945 terecht was. „Het maatschappelijke debat moet een goed politiek vervolg krijgen. Ik hoop dat er een ge meenschappelijke mening ont staat over de proclamatie. Dat is dan tevens de impliciete erken ning dat het Nederlandse verzet tegen de onafhankelijkheid in de jaren daarna niet terecht DEN HAAG PAUL KOOPMAN Het Veluwse dorp Lunteren oogt allermiil als een toekomstig cowboydorp. Maar al» het aan de inwoners van het vooral in de? zomerperiode druk bezochte gehucht ligiit komt daar komende maanden echter verf andering in. Wild-West op de Veluwe. Al p bijna tweehonderd inwoners hebben bij politie een wapenvergunning aangevraagi De bevolking is het meer dan zat dat, ovejj geheel Lunteren verspreid, inbraken en t overvallen aan de orde van de dag zijn. H| vertrouwen in de politie is tot onder het L nulpunt gedaald. Daarom neemt de bevof king nu zelf maar het heft in handen. „Er moet wat gebeuren. Zo kan het niet li ger", zegt Geerlig F. Zonnenberg. Deze di recteur van een exportfirma is een actie b gonnen om de Lunterse bevolking op te roepen massaal bij de politie een wapen vergunning aan te vragen. Die oproep hei succes. In Lunteren is het initiatief van Zo nenberg zowel in de plaatselijke tapperijei als op straat het gesprek van de dag. „Al enige tijd wordt ons dorp overspoeld door een golf van inbraken. Wij voelen on niet veilig meer in onze eens zo vertrouwt woonomgeving", legt Zonnenberg uit. „D1 plaatselijke politie geeft toe dat het dweile! is met de kraan open. De politie is niet in staat zelf de criminaliteit terug te dringen. Vandaar dat we zelf voor onze veiligheid moeten zorgen." Zonnenberg is overigens realist genoeg or te erkennen dat de politie nu niet ineens massaal wapenvergunningen af gaat gevei „Ik snap ook wel dat we in Lunteren niet voor eigen rechter mogen spelen", geeft h toe. „Deze actie moet dan ook worden be schouwd als een noodsignaal. Niet alleen richting politie, maar vooral richting poli tiek Den Haag. Daar moeten maatregelen worden getroffen. Hij weigert echter in te gaan op de oorzaa van de sinds half 1993 toegenomen crimi naliteit. „Ik heb daar mijn gedachten over, maar die zijn verder niet interessant. Ik do niet mee aan ongefundeerde beschuldigin gen. Die rangschik ik onder de noemer ca fé- of borrelpraat. Het gaat mij er slechts om dat er eindelijk eens wat gebeurt." I Vanuit de mond van Zonnenberg valt danf ook niet op te tekenen wat elders in Luntej, ren gewoon hardop wordt gezegd. Namelil dat de asielzoekers die in en rond Luntereij) tijdelijk onderdak hebben gevonden, ver- antwoordelijk zijn voor de criminaliteits- J golf. De vaste klanten van café Floor stellen zich een stuk ongenuanceerder op. „Het is begonnen toen de buitenlanders hier kwa-| men", roepen de stamgasten onder aan voeringvan de kastelein in koor. „Sindsdiel is bijna geen huis veilig meer. Ze komen oi elk uur van de dag. En de politie doet helej: maal niets, omdat er onvoldoende agentei zijn." Dat laatste erkent ook de politie van Ede, waar Lunteren onder valt. „Ook wij maken ons zorgen", zegt woordvoerder Veenen- daal. „We snappen de verontrusting van d< bevolldng. We erkennen ook dat er te wei nig politie op straat is. Dat kan echter niet anders, want we hebben te weinig mensen Vóór de politiereorganisatie en de nieuwe sterkte-indeling bij de regionale korpsen hadden we in Lunteren elf wijkagenten, nu twee jaar later zijn er nog maar drie.' De politie ziet uiteraard niets in het plan van Zonnenberg om de inwoners van Lun teren massaal een vergunning te geven om een wapen in huis te hebben. „Wij honore ren al die verzoeken om een vergunning natuurlijk niet. Dan is het eind helemaal zoek", zegt Veenendaal. „Volgens ons is da ook niet werkelijk de bedoeling van Zon nenberg. Hij en de overige dorpelingen wil len slechts een noodsignaal afgeven. En da is gelukt, want de publiciteit heeft zich mas saai op Lunteren gestort. De vraag is alleen wat dat uiteindelijk daadwerkelijk ople- LUNTEREN ROB HARTOG WIM STEVENHAGEN H6T IJ lIAftUiqijfc MOCq frtEPj 20 tflr MÉVffcUWA. w fexmm 2> wöken, an«r mum mmw C. joww- MMKr ow mmjH ATE kohwew gerAim,MEr wnqai' KAN ffteVKOUW At UM VEftKKipl;6N Off, mum C. WETHUI} TB -< LATEN PJEM-- flLl£eKJ M'u zm gycf 7, ewz. 0DÖN5 iki PiöoSr 0j HOUPB^ WIJ oW2£- rS3caJT*2|£r IM" JA WTTftöKpÊ K\|J CCUAl lAlXj CAT Wk», WAMMEN, Toexutm woe. DE vrjuwoj ZWfl6É|PBJ 00 flöHERPaJ" De Van Nelle fabriek van Douwe Egberts in Rotter dam stopt met de produktie van thee, koffie, shag en desserts. Van de 270 werknemers moeten er 200 ver huizen naar Joure, Drachten of Kampen, waar andere DE-vestigingen zijn. De andere kunnen vervroegd met pensioen. Met de sluiting verdwijnt Van Nelle na ruim 212 jaar uit Rotterdam. Bij 'De Weduwe' zoals Van Nelle door de eeuwen heen wordt genoemd was er altijd leven in de brou werij. Het in 1782 opgerichte bedrijf heeft een roerige geschiedenis achter de mg. Een geschiedenis met ar beidsconflicten, familievetes en onvrijwillige overna mes. Echt rustig voelt het personeel zich al jaren nie meer. Sinds de verkoop aan 'aartsrivaal' Douwe Eg berts, in 1988, werd steeds gevreesd voor een sanering in Rotterdam. De afgelopen dagen bereikte die onrust een hoogtepunt, toen bekend werd dat DE een onder zoek hield naar de produktievestigingen. Er is in de afgelopen twintig jaar heel wat afgesold met het gerenommeerde bedrijf. In 1977 raakte 'De Wedu we' haar eigen identiteit kwijt. Zij werd toen overgeno men door de Amerikaanse voedingsmiddelengigant Nabisco Brands. De Amerikanen hadden in 1969 al een meerderheidsbelang verworven door steeds aandelen Van Nelle te kopen. In 1985 paste Van Nelle niet meer in het 'koek- en snoepconcept' van de gigant. Nabisco Brands wilde toen al delen van Van Nelle doorverkopen aan de Nederlandse marktleider Douwe Egberts. Daar kon nog een stokje voor worden gestoken. De We duwe kreeg haar zelfstandigheid en haar Nederlandse identiteit terug dankzij een groep Nederlandse institu tionele beleggers en participatiemaatschappijen die de aandelen van de Amerikanen overnam. Maar drie jaar later gebeurde wat iedereen vreesde: De Weduwe werd alsnog gedwongen te hertrouwen. De 'redders' van enkele jaren eerder huwelijkten haar uit aan haar grootste concurrent Douwe Egberts. Pikant detail: Van Nelle kwam daarmee indirect wéér in Ame rikaanse handen, want Douwe Egberts was inmiddels opgeslokt door het Amerikaanse voedingsmiddelen concern Sara Lee Corporation. De oorsprong van Van Nelle ligt in 1782 toen de uit Lei derdorp afkomstige Johannes van Nelle aan de Schie- damsedijk in Rotterdam begon met de verkoop van 'Coffy, Thee en Toeback'. Het ging hem al snel voor de wind. In 1796 werd hij beëdigd tot 'poorter' van de stad Rotterdam, hetgeen als teken mocht gelden van een ze kere welstand. Na het overlijden van Johannes van Nel le kwam in 1811 zijn echtgenote Hendrika Brand aan het hoofd van het gestaag groeiende bedrijf. Haar wet tige erfgenamen zetten het bedrijf voort onder de naam 'De Erven de Wed. J. van Nelle', 'De Weduwe' in de volksmond. In 1815 werd een begin gemaakt met de bewerking van tabak en twaalf jaar later met het branden van koffie. Die produkten werden in de vorige eeuw nog los ver kocht. Rond de eeuwwisseling zagen 'globetrotters' van Van Nelle op een studiereis in Amerika dat daar koffie, thee en tabak in een verpakking werd gedaan en onder een merknaam werd verkocht. Dat gebeurde toen ook. Zo werd Van Nelle in Neder land de pionier van het merkartikel. Met reclamerijm pjes werd het merk Van Nelle in het land erin gestampt: Een and're tijd brengt and're zeden Van Nelle's koffie leert dit u Los gingen ze honderd jaar geleden Alleen in pakjes gaat ze nu En in de crisistijd: Zij pruilen, het huwelijk valt hen niet mee Het huishouden kost zooveel geld Hoe zuinig Van Nelle's gebroken thee wel is, Had geen mensch hun verteld. Beroemd waren natuurlijk ook de stripverhalen op rijm die men kon krijgen op de punten van de koffie en de thee. Met Piggelmee en Bulletje en Bonestaak zijn dui zenden kinderen opgevoed. De gestage groei van het bedrijf leidde ertoe dat men aan de Schiedamsedijk in Rotterdam, waar al vele be lendende percelen waren opgekocht, te krap kwam te zitten. In 1925 werd begonnen met de bouw van een nieuw fabriekscomplex in de Spaanse Polder. Dat ge bouw, dat door zijn vorm en aparte ontwerp van de ar chitecten Brinkman en Van der Vlugt nu een van Rot terdams belangrijkste monumenten is, werd in 1930 in gebruik genomen. Het bedrijf bloeide in de jaren dertig onder leiding van C. H. van der Leeuw, afkomstig uit een geslacht dat zich in 1837 met een van de erven van De Weduwe had verbonden. In 1952 werd het familiebedrijf omgezet in een open naamloze vennootschap (NV). Eindjaren vijftig, begin jaren zestig verbreedde Van Nelle zich met nieuwe pro dukten. De voor die tijd opzienbarende instantpudding Saroma (in een tel klaar) en Trixy Jelly Pudding werden 1 op de markt gebracht. In 1963 werd de Koninldijke Las sie Fabrieken (rijst) overgenomen. De tabakssector bereikte eind jaren zestig, toen bijna heel Nederland nog rookte, haar hoogtepunt. De zware van De Weduwe werd een begrip. In de jaren zeventig ging Van Nelle ook nog in chocolade door overnames van Venz in Vaassen en Droste in Haarlem, die al lang weer zijn afgestoten. Na de overname in 1988 door Sara Lee/Douwe Egberts, gevolgd door een reorganisatie waarbij de produkties werden gestroomlijnd, spraken de vakbonden al snel hun zorgen uit over het voortbestaan van de produktie-j vestiging in Rotterdam. Ruim een jaar terug kwam daarvoor een nieuwe onheilspellende aanwijzing, toen j de nieuwe eigenaar het spaarsysteem van Van Nelle de nek omdraaide. De waardepunten jaren lang een be-j langrijke klantenbinder voor de koffie en de thee verdwenen van de pakken. Sinds 1 januari jongsüeden kunnen ze zelfs niet meer worden ingewisseld. Langzaam maar zeker wordt De Weduwe om zeep ge holpen, voorspelden critici. ROTTERDAM HANS ROODENBURG

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2