'Nieuwe Skoda-eeuw' start met Felicia ADVERTEREN OP DEZE PAGINA?! Weg en wiel Importeur Rolls-Royce: Bericht BMW-motoren verkeerd uitgelegd CIVIC 5-deurs 1.5 VTEC-E motor Autobedrijf Van Haasteren Honda in VS grootste exporteur van auto's Onderhoudsvrije ligfiets ['ONDERDAG 12 JANUAR11995 25 Snelservice Toyota Sinds 1 januari hebben de Toyota-dealers een Direct Ser vice. Onderhoudswerken kleine reparaties die niet meer dan drie kwartier vergen, kunnen zonder afspraak meteen wor den uitgevoerd. I liervoor gel den vaste tarieven, die vooraf opgegeven worden. Een spe ciaal geel /rood logo markeert bij de dealer een gereserveerde parkeerplaats en de Direct Scr- vice receptie. Kleine Mazda 'made by Ford' in Europa AMSTERDAM Mazda en l ord gaan op ba sis van de Eord Fiesta een klein Mazda-model ontwik kelen en in Europa (bij Ford) produceren. Die nieuwe Mazda moet voor jaar 1996 bij ons op de markt komen. Het besluit van Mazda om naast de nieuwe 323 in 1995 ook de goedkoopste versies van het oude model te blijven leveren krijgt zo nieuwe betekenis. Vervangt de nieuweling tegen die tijd de oude 323? Met deze transactie is de kogel eindelijk door de kerk. Al langer gingen ge ruchten dat Mazda over woog om aan produktie- mogelijkheden in Europa te komen via partner l ord. I)c samenwerking bestaat al lang. lord bezit een Hink (minderheids)aandeelin het Mazda-concern.de laatste tijd nam een aantal Ford-mannen zitting in de Mazda-directie. Ford heeft in Europa ook een Mazda- model in zijn gamma: de in Amerika gemaakte Ford Probe is een verbouwde Mazda MX-6. Van de nieuwe compacte Mazda zullen in bestaande Europese Ford-fabrieken 25.000 stuks per jaar ge maakt worden. Het uiterlijk van de auto ontwerpt Ma zda zelf, de verkoop loopt uitsluitend via Mazda-dea lera. Foid't Flaataataatove rigens zelf op de nominatie om een vernieuwd uiterlijk te krijgen, naar verwachting volgend jaar. De Skoda-dealer voor Voorschoten en Groot Leiden e.o. Pon Mobiel B.V. Dealerbedrijf SKODA Voorschoten Volkswagen Groep 071-600233 De Skoda-dealer voor de Bollenstreek e.o. Fa. J. Reyerkerk - Autobedrijf f\ Kanaalstraat 145-147 J&Rfi OiXlJUH Lisse Pk Volkswagen Groep 02521-13059 De eerste auto's van het als fletsenfabrlkant begonnen Britse merk Humber versche nen In 1908. Het waren oer degelijke, vrij stijve auto's, die onverslijtbaar bleken. Be gin jaren dertig werd Humber overgenomen door de firma Rootes. Vlak na de oorlog kwam het merk met het mo del Super Snipe, dat een groot succes werd. De vierde generatie van deze auto werd gebouwd van 1962 tot 1967, waarna het merk Humber van de markt verdween. Dat de Super Snipe moeilijk ka pot te krijgen was, mag blij ken uit het feit dat deze ver sie uit 1963 (met zonneklep) in het Australische Sydney nog dagelijks probleemloos zijn werk doet. sommige persorganen is een totaal ver eerde indruk gewekt over de keuze voor toe- omstige BMW-motoren door de Britse auto- abrikant Rolls-Royce. Dat zegt directeur Henk lens van Rolls-Royce-importeur Hessing: „In lie krantebrichten lijkt het alsof Rolls heeft ;ezegd: doe die 12-cilinder van BMW maar. £o gaat het helemaal niet toe bij Rolls-Royce. Op basis van een BMW-motor zal in samen werking met Rolls-eigenaarVickers een Rolls- Royce-motor worden ontwikkeld voor toe komstige modellen, die tegen het jaar 2000 op de markt zullen komen.'' Naar verluidt is het overigens nog maar de vraag of de nieuwe motor wel een 12-cilinder zal zijn. Met de stand van de huidige techniek (turbo en meer kleppen) is het helemaal niet nodig om nog zulke enorme motoren te ont wikkelen teneinde een auto van 2500 kilo voort te bewegen. Rens: „Rolls-Royce en Vickers-dochter Zytec hebben met betrekking tot de motoren altijd samengewerkt met Cosworth Engineering. Dan hebben wc het over een denktank die met hoogwaardige technologische vindingen op onder meer motorisch gebied komt. Met een totale jaarproduktie van 1.200 Rolls-Roy ces en Bentleys is het natuurlijk veel te kost baar om zelf een nieuwe motor te bouwen. Maar als je iets bedenkt wil dat nog niet zeg gen dat je het zelf ook moet bouwen. BMW zal een basisblok leveren dat straks een Rolls- Royce-motor zal worden. Zomaar een 12-ci linder van BMW past helemaal niet in een Rolls-Royce. Natuurlijk is het in de autoindus trie normaal dat componenten onderling uit wisselbaar zijn. In de Chrysler Voyager zit ook een afgeleide van een Mitsubishi-motor. Ik weet bijna zeker dat de nieuwe laguar op een platform van de Lincoln komt te staan." Op dit moment staat in de Rolls-Royce een van origine Amerikaanse (Buick) motor. Vol gens Rens wijst de berichtgeving over de sa menwerking tussen BMW en Rolls-Royce op weinig kennis van zaken bij de (buitenlandse) verspreider van de betrokken informatie. The American Wa Nü bij ons in de showroom de nieuwe met de super zuinige Touwbaan 18, Leiderdorp Tel. 071-895000 Honda-dealer WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Amsterdam - Den Haag (A 4) Tussen de Schipholtunnel en aansluiting AIO, avond en nacht. Den Haag - Rotterdam (A 13) Ter hoogte van Delft, avond en nacht. 'Extra schoneHonda in '97 op de markt Lichtmetalen wiel met binnenvering Importeur van lichtmetalen velgen FZ Nederland breidt zijn gamma uit met een nieuw merk. Op zich geen schokkend nieuws, maar de SI Ml Wheels hebben iets bijzonders: holle spaken, die in open verbinding staan met de lucht in de 'tube- less' band welke erom zit. Een groter luchtvolume in het wiel zorgt dat de band wat extra kan doorveren, het rijcomfort neemt dus toe. Dat is waardevol bij brede, lage en stugge sport ban- den waarvoor deze velgen be doeld zijn. I lolle spaken sparen uiteraard ook gewicht, waar het bij lichtmetalen wielen tenslotte om gaat. De holle velgen kosten van 520 tot 790. Iedere donderdag verschijnt "Weg en Wiel" in het Leidsch Dagblad Bel voor info: 071 356 230 BLIK IN HET VERLEDEN le nieuwste versie van de Aero deck Estate is een van de modellen die ii de Amerikaanse Honda-fabriek worden gebouwd. foto honda l'e grootste exporteur van au- D's in de Verenigde Staten is riet één van de drie grote Ame- ikaanse autoconcerns, maar let Japanse Honda. Ook de mo dellen Civic Coupé, Accord Coupé en Accord Aerodeck, :oals die in ons land te koop zijn, komen uit de fabriek die Honda in de VS heeft neergezet. De Accord en Civic zijn de meest geëxporteerde modellen van de VS, samen in 1994 goed voor dik 100.000 stuks. Daar achter komt de Ford Probe, qpk een semi-Japans model, afge leid van de Mazda MX-6. De top-5 wordt volgemaakt door nog meer Japanners, namelijk de Toyota's Corolla en Camry. Achter Honda staan Ford en General Motors wel als tweede en derde op de lijst van meest exporterende merken, vóór Toyota en Chrysler. Van alle uit de VS geëxporteerde auto's was vorig jaar één op drie en Honda. Overigens was de Honda Accord ook enkele jaren let meest verkochte automodel, ii Amerika zelf. He Japanse fabrikant brengt and 1997 een 'extra schone' au- D op de markt. Volgens direc- fcur Hiroyuki Yoshino zal het de erste personenwagen zijn die Dldoet aan de strenge emissie- ormen die vanaf het jaar 2000 zullen gelden in Californië. Een prototype van de auto met de schone motor werd afgelo pen weekeinde onthuld op een autoshow in Los Angeles. Honda presenteerde daar ook wagens die op aardgas en elek triciteit lopen. Volgens Jeff Tetler van Honda zullen de prestaties van de mo tor niet lijden onder de extra technische voorzieningen, de kosten ervan blijven beperkt tot ongeveer 1.000 dollar per auto. De 'schone' Honda loopt op benzine, maar de uitstoot van schadelijke stoffen zoals stik stof, ligt 90 procent lager dan bij auto's die aan de huidige nor men voldoen. Californië wil dat bij voorbeeld de stikstofuitstoot van auto's in het jaar 2000 85 procent lager ligt dan in 1990 om zo het smogprobleem ver der terug te dringen. Californië verlangt ook van de grote autofabrikanten dat mini maal 2 procent van hun auto verkoop vanaf 1998 uit zogehe ten ZEV's bestaat: Zero Emis sion Vehicles ofwel auto's die geen uitlaatgassen produceren. In praktijk komen alleen elek trisch aangedreven auto's hier voor in aanmerking. De auto concerns hebben er echter een hard hoofd in of zij een dergelij ke auto kunnen ontwikkelen die aanslaat bij de consument en dus voldoende wordt verkocht. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Industrieel ont werper Robert Sluijter is on langs afgestudeerd aan de TU-Delft met het prototype van een revolutionaire ligfiets. Zijn ontwerp is opvallend onder houdsvrij en bestaat uit modulen, waar mee de gebruiker een model naar wens kan samen stellen. Sluijter bouwde de fiets in nauwe sa menwerking met Jo- han Vrielink, fabri kant van onder meer de ligfiets Fle- vobike. De Green machine noemen zij hun ontwerp dat over een jaar in produktie komt en 2.480 gaat kosten. De filo sofie achter de Greenmachine luidt, dat de bestaande fiets fraai is, maar toch een conser vatief produkt blijft. Briljante onderdelen als derailleurs, De Greenmachine moet c i jaar leverbaar zijn. maakt een groot kettingwiel aan de voorzijde overbodig. De kleine schijfwielen van 20 inch zijn uitgerust met forse trommelremmen. Ze zijn een zijdig opgehangen en daardoor gemakkelijk te demonteren. Re- dex-schakelaars en velgremmen gen en modder hebben geen v worden open en bloot gemon teerd. Zo'n fiets is een mooi weer-fiets. Bij het rijden in de regen is.de remweg gevaarlijk lang. belemmert een modder- koek het schakelen en eenmaal opgedroogd staat er roest op de ketting. De Greenmachine kent al deze nadelen niet. Ketting, tandwie len en derailleur zijn volledig in gepakt in een dikke aluminium buis, de aandrijfmodule, tevens fungerend als frame. Een bij zondere tandwielconstructie foto flevobike Johan Vrielink: „We hebben nu een Greenmachine gemaakt en dat was nogal passen en meten. We gaan nu eens goed naar de constructie kijken. Ik geloof in deze ligfiets, maar om hem in een flinke produktie te brengen moet er een grote fabrikant aan te pas komen. Daar voeren we nu in een werkgroep besprekin gen over" Het bouwsysteem met afzon derlijke modules is uniek in de fietsenbouw. In principe bestaat de Greenmachine uit de delen aandrijving, wielen, stuur en stoel. Deze ligfiets is op de ko mende FietsRAi te bewonderen en te bestellen. Het is de bedoe- den. Zitje en achtervork kunnen ling dat de eerste Greenmach- meer op deze fiets en er hoeft er na een rit door de regen niet meer gepoetst te worden. Ka bels en bedieningshefbomen zijn gladjes weggewerkt. De fiets is comfortabel geveerd en heeft een geventileerde alu minium zitting die in meerdere richtingen instelbaar is. Er wordt nog geëxperimenteerd met lichtlopende massieve ban- klappen, zodat de fiets makkelijk is op te bergen of a jaar leverbaar zijn. Met een simplistisch discodansje introduceerde Skoda zijn nieuwe model Felicia. 'Here comes new Skoda, new Skoda century' schalden jonge stemmen, als om een we dergeboorte aan te kondigen van het merk dat volgend jaar een eeuw bestaat. Voor ons land hoopt importeur Pon Mobiel zeker op een nieuwe start. De opvolger van de Favorit zal de gedaalde verkopen doen verdubbelen, luidt de verwachting. Toen in 1988 de Skoda Favorit zijn debuut beleefde op de RAI betekende dat een radicale om slag. Een moderne, voorwiel- aangedreven auto met door het Italiaanse Bertone ontworpen carrosserie was een enorme stap vooruit tegenover de ar chaïsche voorganger met motor achterin. Die stap maakte Skoda zelfstandig. Later volgde de technische overname door Volkswagen, al kregen de Duit sers niet meteen een meerder heid in aandelen. De Felicia, die op de komende Auto RAI zijn tentoonstellingsdebuut maakt, is het eerste onder VW-beheer ontstane model en daarom weer een belangrijke stap. Juist voordat de RAI begin fe bruari opent start de levering van de Felicia. De ontwikkeling van deze Favorit-opvolger kost te naar internationale begrip pen een schijntje: 60 miljoen Duitse Marken. Helaas voor Skoda zat het VAG-concern de laatste tijd krap bij kas en moest bovendien een andere dochter (Seat) krachtig gesponsord wor den. Dat weerspiegelt de Felicia, waarin niet veel meer is te zien dan een flinke facelift tegenover de voorganger. Van buiten bezien heeft de Feli cia dezelfde passagierscabine als een Favorit, gemoderniseerd met een rondere voor- en ach tersteven. Technisch is er voor het moment weinig nieuws on der de zon. De eerste zendingen Felicia's beschikken overhaast dezelfde motor en wielophan ging als de Favorit had. Pas in de loop van dit jaar komen een 1.6 liter benzinemotor (75 pk) en een 1.9 diesel (64 pk) uit de VW-magazijnen. Nog later wor den de Favorit pickup en sta tionwagon vervangen. Toch is er veel gedaan om de Felicia te actualiseren. Er zit een geheel nieuw, mooier afgewerkt en modern ogend interieur in. Met voorzieningen als in hoogte verstelbare veiligheidsgordels en versterkingsbalken in de por tieren. De afwerking, waaraan onder VW-bewind al veel verbe terde, boezemt nogmaals meer vertrouwen in doordat de Feli cia zich netjes rammel- en tril- lingsvrij toonde. Onder zware omstandigheden, want het Tsjechische wegennet verrast regelmatig met gemene kuilen en drempels. Op korte termijn zullen moder ne geneugten zoals airbags, air co, ABS en gordelspanners als extra geboden worden. Nergens wordt evenwel stuurbekrachti ging genoemd, die bij parkeren toch zeker wenselijk is. Voor het overige mag het rijgedrag van de Felicia alleszins draaglijk he ten. De vering biedt geen top punt van comfort, maar werkt harmonieus en niet stoterig. De stoelen zijn goed, alle bedie ningsorganen zijn overzichtelijk en goed binnen handbereik ge plaatst. Modernere motoren zouden de Skoda wel goeddoen. De 1.3 li ter van eigen ontwerp laat zich nogal horen. De twee versies met 54 en 68 pk hebben nu bei den brandstofinjectie. Ondanks dat ze bereidwillig op toeren ko men heeft de sterkste variant er al een hoop werk aan om de Fe licia op gang te houden. In de vierde versnelling wordt het precair met de inhaal-accelera- tie, in de wat stug inschakelen de vijf blijft haast niets over. De met 90 kilogram toegenomen massa van de auto zal daaraan niet vreemd zijn. Het nieuwe gewicht onderstreept wel dat een Felicia zwaarder en steviger gebouwd is dan de Favorit. Tsjechische voorbijgangers ke ken hun ogen uit op dit nieuwe technische wonder. Een gepen sioneerde Favorit-eigenaar: 'Prachtige auto, maar hij kost 209.000 Tsjechische Kronen, 40.000 meer dan ik vorig jaar voor mijn Favorit betaalde. Daar ben ik heel tevreden mee, hoor. Deze nieuwe kan ik niet betalen van mijn pensioentje, 4.000 Kronen per maand.' F.ven snel rekenen. Een Kroon is zeven cent. De gepensioneerde leeft dus van 280 gulden per maand. Een Felicia zou hem bijna 15 mille kosten, 20 pro cent meer dan de vorige Skoda. Bij ons is de Felicia geen 20 pro cent duurder. Sterker nog, de prijs werd zo scherp gesteld dat de Favorit, die voorlopig ge woon leverbaar blijft, goedko per moest worden. Dat geldt overigens alleen voor de gewo ne 5-deurs varianten, die allen duizend gulden in prijs dalen. De Forman stationwagon doet niet mee. De Felicia kost in U(i uitvoering 20.495. Als GLXi met meer uitrustingen de aan te bevelen sterkere motor kost hij 21.795. Extra aangeklede versies van de oude Favorit GLXi zijn duurder, alleen het basismodel Favorit LX is met 18.995 belangrijk goedkoper dan de nieuwe Felicia.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25