Meer werklozen aan het werk ANWB gaat mobiele telefoons verkopen Provincie verhuizen is geen sinecure Randstad Bejaarde bestolen van kapitale poppen en beren Toch extra onderzoek Schiphol Ouderenpartijen met één lijst bij statenverkiezingen Unieke bandvaraan uit het ei Strafzaak voor ontkennen massamoorden in WO-II DONDERDAG 12 JANUAR11995 CHEF «GERT VISSER. 071 -356439.PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOII. 071-356441 Succesvol jaar voor arbeidsbureaus Rijnstreek eindhoven. anp Een record aantal werklozen is vorig jaar door de ar beidsbureaus in Leiden, Lisse, Katwijk, Alphen aan den Rijn en Gouda aan een betaalde baan geholpen. In totaal vonden ruim 7600 mensen in 1994 werk via het arbeids bureau: dat is tien procent meer dan het jaar daarvoor. Dit maakte directeur D. Visser van het bestuur van de ge zamenlijke arbeidsbureaus gisteren bekend in Noordwij- kerhout. noordwijkerhout/leiden caroline van overbeeke Ook 'moeilijk bemiddelbare' groepen kwamen aan de bak: zo werden ruim 1800 langdurig werklozen aan een betaalde baan geholpen, 600 meer dan de arbeidsbureuas zich tot taak hadden gesteld in 1994. Daar naast kregen 681 allochtonen werk. De arbeidsbureaus in Katwijk, Lisse en Alphen aan den Rijn hebben vorig jaar ook actief be middeld voor mensen die ge deeltelijk arbeidsgeschikt zijn. Van deze categorie kregen 200 mensen een baan door de in spanningen van de arbeidsbu reau-consulenten. Directeur Visser zei gisteren dat ook de ar- Boeing met motorpech terug schiphol. Een Boeing 747 van de KLM is gisteravond naar Schiphol teruggekeerd nadat één van de vier motoren met een klap tot stilstand was gekomen. De Jumbo was met 452 passa giers en 16 bemanningsleden onderweg naar Detroit in de VS. Het blokkeren van de motor deed zich voor kort na de start. Het toestel loosde vervolgens kerosine boven de Noordzee. De Boeing 747 maakte ruim een uur na de start onder toezicht van de brandweer een veilige landing op drie motoren op de Aalsmeerbaan. Volgens een woordvoerster van de KLM zijn de passagiers venochtend met een ander toestel naar hun bestem ming vervoerd. De KLM had eerder geen toestel beschikbaar. Gratis parkeren in Rotterdam Rotterdam Het Parkeerbedrijf Rotterdam gaat maandagoch tend voor een week plat. De parkeercontroleurs zullen zich voor hun diensten wel op kantoor melden, maar gaan niet de straat op. Het komt erop neer dat er in de stad gratis geparkeerd kan worden en dat er niet wordt opgetreden tegen overtreders. De parkeerwachters protesteren daarmee tegen het feit dat ze geen handboeien en wapenstok meer bij zich mogen hebben. Giste ren vond er over dit probleem overleg plaats tussen de verant woordelijke wethouder, vakbonden en de parkeerpolitie. Maar dat leverde niets op. Van inspecteur tot directeur den haag MevrouwM, Bierman-Beukema toe Water, regionaal inspecteur van de volksgezondheid voor de milieuhygiëne in Zuid-Holland, is benoemd tot directeur Interbestuurlijke Betrek kingen en Informatievoorziening van het ministerie van binnen landse zaken. Mevrouw Bierman is de opvolgster van Marjanne Sint, die gemeentesecretaris in Amsterdam is geworden. Voordat mevrouw Bierman in 1988 inspecteur werd, was ze vier jaar WD-wethouder voor volkshuisvesting in Heemstede. Nieuwe vrachtdienst op Engeland Rotterdam De Nederlands-Britse veerdienst North Sea Ferries begint in maart een nieuwe vrachtdienst tussen Rotterdam en Middlesbrough in Noord-Engeland. Het gecharterde schip de Cupria biedt plaats aan 95 trailers en heeft slaapplaatsen voor acht chauffeurs. De boot vaart drie maal per week heen en weer. den haag gpd „Het waren voor mij geen dode poppen. M'n ziel zat in alles wat ik hier had". Het zijn emotio neel zware dagen voor de 72-ja- rige mevrouw Y. Brunet. Na een vakantie in Duitsland bemerkte ze bij terugkeer in haar Haagse woning dat zo'n 150 antieke poppen, veertig beren en een nog onbekend aantal antieke beeldjes zijn gestolen. Terneergeslagen zit ze in haar woonkamer. Lege plekken wij zen op de afwezigheid van de exclusieve stukken uit een ver zameling die in bijna veertig jaar werd opgebouwd. Het moet het werk van ingewijden zijn geweest, want zomaar een modale inbreker kan nooit heb ben vermoed dat het materiaal naar schatting minstens hon derdduizend gulden waard is. „Dit is een tip geweest. Het kan niet anders", zegt T. van Londen, die mevrouw Brunet terzijde staat. „De inbrekers wisten dat het kostbare poppen waren", weet deze manager van haar zoon Robert Kreis, een bij de oosterburen bekend cabare tier. „Het zijn professionals ge weest", zegt ook het slachtoffer zelf. „Want ze hebben echt alle dingen van waarde meegeno men". De gestolen beren stammen uit de jaren na 1903. „Het zijn Steiff-beren. Het neusje van de beidsbureaus in Leiden en Gouda zich dit jaar extra gaan inspannen voor gedeeltelijk ar- beidsgeschikten. Volgens Visser heeft een ver anderde werkwijze bij de ar beidsbureaus in de Rijnstreek bijgedragen tot de successen bij de bemiddeling van werklozen. Zo zijn de persoonlijke contac ten met werkgevers in de regio sterk verbeterd. Visser meldde dat vorig jaar ruim 3400 bedrij ven persoonlijk zijn bezocht door consulenten van de ar beidsbureaus. Ondanks de niuew bezuini gingen waarmee de arbeidsbu reaus te maken krijgen te ko mende jaren, verwacht Visser opnieuw betere resultaten in 1995. schiphol. bill meyer Er komt aanvullend onderzoek naar een vijfde gedraaide baan (5G) op Schiphol. Het onder zoek gebeurt op verzoek van de gemeente Haarlemmermeer, te genstander van de vijfde paral lelle baan (5P). Die 5p-baan zou parallel aan de Zwanenburgbaan moeten lopen: de baan die links van de rijksweg naar Amsterdam ligt. Net als de 5P-baan, moet de 5G-baan westelijk van deze Zwanburgerbaan komen. Ver schil is dat de baan in het noor den westelijker uitkomt, aan de bovenkant gedraaid is. De 5P-variant heeft de voor keur van Schiphol en het kabi net. Het projectbureau PMMS zal echter nog deze maand de 5G-variant laten doorrekenen met eenzelfde gebruik als 5P. Volgens de gemeente Haar lemmermeer voldoet de 5G-va- riant het beste aan de dubbele doelstelling van de uitbreidings plannen van Schiphol: een gro tere luchthaven en een beter milieu. Met 5G kan Schiphol ook mainport worden met veer tig miljoen passagiers, zo denkt de gemeente. Bovendien leidt 5G tot een compactere ontwik keling van de luchthaven. Overigens is het de bedoeling dat de nieuwe baan alleen uit het noorden wordt aangevlo gen. En dan vooral 's nachts, sa men met de (verlengde) Kaag baan. Het Algemeen Ouderen Ver bond (AOV) en de Unie 55+ doen in maart ook in Zuid-Hol land met een gezamenlijke lijst mee aan de verkiezingen voor Provinciale Staten. Dat heeft AOV-secretaris L. Dost gisteren meegedeeld. De lijst AOV/Ouderen/Unie 55+ dingt ook mee om de kie zersgunst in de provincies Noord-Brabant, Gelderland, Noord-Holland, Drenthe en Flevoland. De 75-jarige oprich ter en voorzitter van het AOV, M. Batenburg, trekt de lijst in Noord-Brabant. Volgens de AOV-secretaris is het nog steeds de bedoeling dat beide partijen op termijn fuse ren. Hij verwacht hierover bin nen drie of vier weken meer be sluitvorming. De eerste plannen voor sa menwerking tussen de twee ou derenpartijen dateren al van mei vorig jaar. Het AOV met zes zetels en de Unie 55+ met een zetel, deden toen op de golven van het aow-protest hun intre de in de Tweede Kamer. Beide partijen vonden samenwerking noodzakelijk om politieke ver snippering van de belangenbe hartiging van ouderen te voor komen. Daar leek weinig van terecht te komen. Communicatiestoor nissen en ander leed frustreer den de gesprekken, waarbij bei de partijen niet schroomden om met de beschuldigende vin ger naar elkaar te wijzen. In november vorig jaar kwa men de partijbesturen toch tot de conclusie dat de bezwaren den haag gpd waren te overwinnen. Sindsdien Kamerlid zweeg over proeven met stier Herman zijn de-onderhandelingen weer volop gaande. Een gezamenlijke programcommissie probeert de inhoudelijke verschillen te over bruggen. De Unie 55+ ziet zich vooral als behartiger van de be langen van ouderen in de poli tiek. Het AOV dicht zichzelf een bredere opdracht toe. vlissingen In het reptielenhuis in Vlissingen is gisteren een unieke bandvaraan uit het ei gekomen. Normaal heeft het reptiel gele vlekken en strepen, deze varaan is echter geheel zwart. En zo'n variant is maar een enkel keertje aangetroffen. foto anp/cor mulder liet voormalige t'DA kamerlid Mechtild de long wist dat Nutri- cia betrokken was bij experi inenten om betere babyvoeding te kunnen ontwikkelen met de genetisch gemanipuleerde stier I lerman. Ze hield deze informa tie geheim voor haar eigen frac tie en de rest van de Tweede Kamer. Toen later werd onthuld dat de voedingsmiddelengigant betrokken was bij het experi ment, zorgde dat voor grote po litieke opschudding. Het Leidse bedrijf achter de stier, Gene Pharming, had na melijk altijd gezegd dat de na komelingen van stier Herman de ziekteremmende stof lacto ferrine zouden produceren. Met dat doel passeerde men de et hi sche toetsing en verenigde zich een kamermeerderheid van CDA, PvdA en WD in 1992. Toen ruim anderhalf jaar later bekend werd dat Nutrieia de ex perimenten voor 10 miljoen gulden subsidieerde, wilden de partijen die instemming weer intrekken. De long was tijdens een stage bij Nutrieia geïnformeerd over de betrokkenheid van het con cern bij de experimenten, maar hield die informatie voor zich. „1 Iet was iets dat me in vertrou wen was meegedeeld, met het dringende verzoek het niet ver der liekend te maken. Daaraan heb ik mij gehouden, ook in de Tweede Kamer". Voor De Jong speelde de overtuiging dat mogelijk een goede vervanger voor moeder melk werd ontwikkeld daarbij een zware rol. „Ik ontmoette in die tijd vaak vrouwengroepen die heel agressief reageerden op moeders die niet de borst ge ven. In dat klimaat was het on verantwoord met mijn informa tie naar buiten te treden". den haag. jan kuys rob van den dobbelsteen De ANWB gaat vanaf volgende week woensdag mobiele tele foons verkopen. Daartoe is een samenwerkingsovereenkomst gesloten met PTT Telecom. De naam van de nieuwe organisa tie waarin beide partijen een belang hebben van vijftig pro cent, wordt ANWB-Telecom. Dat meldde de hoofddirec teur van de ANWB, P. Nouwen, gisteren in zijn nieuwjaarstoe spraak. De apparaten zullen in eerste instantie slechts bij acht vestigingen kunnen worden ge kocht: Alkmaar, Beverwijk, Am sterdam Museumplein, Hilver sum, Utrecht Kanaleneiland, Eindhoven, Rotterdam West- blaak en Den Haag. Binnen een jaar moet het aantal verkoop punten zijn uitgebreid tot 23. Aan de door Travelcom ver kochte mobiele telefoons en abonnementen, worden speci fieke ANWB-diensten gekop peld. Sommige, zoals de 'Op Stap-lijn' en de 'Loodslijn', zul len slechts door ANWB-leden geconsulteerd kunnen worden. De 'Op Stap Lijn' met toeristi sche tips is reeds operationeel. De 'Loodslijn', die abonne menthouders de weg wijst in de tien grootste steden van Neder land, komt medio dit jaar in de lucht. Andere diensten zijn de Restaurantlijn, met een selectie van restaurants, en de Strand- advieslijn met informatie over windsterkte, watertemperatuur, golfhoogte enzovoort. Om te voorkomen dat auto mobilisten de handen van het stuur halen om te kunnen bel len, adviseert de ANWB de in bouw van een hands free-sys teem: „Bovendien moet worden bedacht dat de bereikbaarheid van automobilisten, kampeer ders en watersporters in bij voorbeeld pechgevallen, aan merkelijk wordt uitgebreid door Travelcom." De strafzaak tegen de Belgische vereniging 'Vrij historisch on derzoek', die geschriften ver spreidt waarin de massamoor den in de gaskamers van Auschwitz en Birkenau worden ontkend, dient op 2 maart van dit jaar bij de rechtbank Den Haag. De zaak is aanhanging gemaakt, nadat het boekwerkje was toegezonden aan bibliothe ken en deze krant. Nadien is het geschrift ook onder scholen verspreid. Leer krachten van de Haarlemse Del- la Ghristina scholengemeen schap hebben toen aangifte ge daan van belediging en discri minatie door de ontkenning van de holocaust. Tijdens de recht bankzitting zal de rechter zich buigen over het beledigende ka rakter van de teksten èn de vraag of het verspreiden van de ze geschriften in strijd is met de Nederlandse wet. Aanvankelijk zou de zaak al op 15 december dienen. Op vei zoek van de Belgische vereni ging is behandeling uitgesteld tol maart. I Iel gerechtelijk voor onderzoek is in volle gang en in België is huiszoeking gedaan. Ook is een verdachte verhoord. Minister Sorgdrager van justi tie neemt de kwestie hoog op en noemt hel goed dal de straf rechter zich over de zaak uil spreekt. Sorgdrager schrijft dit in antwoord op schriftelijke vra gen van de kamerleden llirsch Ballin en De I loop Scheffer (beiden CDA) en Dittrich (066). Open plafonds en overal dozen zalm. En ik had een aantal Her- mann-beren". De poppen zijn vooral uit de vorige eeuw. Van Armand Marseille, Kestner, Ju- meaux, Heinrich Handwerk, Si mon und Halbich, Rabery et Delphieu en Pierotti. Verzekerd is ze niet tegen diefstal. „Maar een uitkering van een verzeke ringsmaatschappij had dit nooit kunnen goedmaken. Het gaat mij om de gevoelswaarde". Mevrouw Brunet heeft nooit aan de grote klok gehangen dat ze een fraaie verzameling in be zit had. „Ik ben weieens door de NCRV benaderd voor een pro gramma. De Margriet toonde zich eens geinteresseerd. Maar ik heb de boot altijd afgehou den. Slechts weinigen wisten het. De poppenwereld is zeer gesloten. Met de handel heb ik me nooit bemoeid. Want verko pen wilde ik nooit. Het ging mij om de poppen, niet om het „In 1957 ben ik vanuit Indië naar Nederland gekomen. Toen ben ik begonnen met verzame len. Ik bezocht markten, twee dehands winkels en andere plaatsen waar poppen waren te vinden. Ik heb het tegen kleine prijsjes echt bijeen gesprok keld." Samen met haar zoon, die voor z'n optredens vaak naar het buitenland moest. Graag had ik de verzameling la ter overgedragen aan m'n kin deren". den haag monica wesseling Overal stapels kartonnen dozen, half onttakelde bureau's, open gebroken plafonds, van kunst werken ontdane muren en vooral vele containers vol met oud papier. De provincie Zuid- Holland bereidt zich voor op haar verhuizing. In het lange weekeinde van 20 tot en met 23 januari verhuizen het provinci aal bestuur en de meeste amb tenaren van het bouwvallige provinciehuis aan de Haagse Koningskade naar een tijdelijk huurpand aan de Beatrixlaan. Dat huurpand, bij Hagenaars bekend als de Zilveren Toren, is krap bemeten en dus is in de laatste weken een fikse opruim- actie gehouden. Ruim 60.000 ki lo oud papier is weggegooid. De bureau's, -afgaand op de klem mende lades en gebutste bladen toch aan vervanging toe- en de kasten verhuizen niet mee. Er is nieuw spul aangeschaft. De ambtenaren moeten zelf hun troep inpakken en dat zorgt voor de nodige onrust. Zomaar de lift pakken kan niet meer; telkens zijn ze bezet door ver huizers met karren vol nog op gevouwen verhuisdozen. In de gangen wordt de doorgang ver sperd door lege archiefkasten en de zoveelste doos met afge dankte stukken. In het verhuisweekeinde, on danks bezwaren van de kleine christelijke partijen wordt er ook op zondag verhuisd, rijden tien vrachtwagens non-stop Kilo's archiefstukken en andere paperassen worden ingepakt. Zuid-Holland verhuist. Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en Omstreken Autobedrijf Den Hollander BV PEUGEOT Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554 (dus ook 's nachts) af en aan en lopen vijftig verhuismannen rond. Zodra de achterblijvende ambtenaren zich in de twee achterste, niet te slopen, vleu gels van het pand hebben geïn stalleerd, begint dp sloop van de bouwvallige vleugels. Een van de redenen om de panden te slopen is het overvloedig ge bruik van asbest. Dus komen de bekende asbest-maanmanne- tjes als eersten om het asbest te verwijderen. Vervolgens worden de panden, zoals dat heet, 'se lectief gesloopt'. Alle bouwma teriaal dat herbruikbaar is, wordt er voorzichtig uitgehaald en verkocht. In juni komt de slopershamer om de 'gestripte' gebouwen tegen de vlakte te gooien en drie maanden later begint de opbouw. Duur De provincie spendeert dik 144 miljoen aan een gebouw waar van het de vraag is of het ooit als provinciehuis gebruikt gaat worden. Een jaar voor de ople vering (1 januari 1998) wordt Rotterdam mét omliggende ge meenten een aparte provincie. De afsplitsing van Den Haag tot afzonderlijke provincie is voor begin 1998 gepland. Op het Zuidhollandse provin ciehuis werken nu 1875 ambte naren en met het afsplitsen van de twee provincies vertrekken er naar schatting dik 700. De 'rest' van de ambtenaren gaat bovendien efficiënter werken waardoor er in 1998 nog maar zo'n 1000 mensen op het Zuid hollandse provinciehuis zullen werken. Het nieuwe onderko men is dus bij voorbaat te groot en moet in elk geval ten dele worden doorverhuurd. Als Den Haag een aparte provincie wordt, ligt het niet voor de hand foto henk bouwman dat het Zuidhollandse provin ciehuis in Den Haag gevestigd blijft. Dan wordt het provincie huis in zijn gehéél doorver huurd. Grootse nieuwbouwplannen terwijl de toekomst van Zuid- Holland ongewis is. „We moés ten wel iets doen. De arbeids omstandigheden zijn nu erbar melijk. liet pand tocht, de ge velplaten laten los, kortsluiting is aan de orde van de dag en overal zit asbest. Opknappen kon niet, blijven evenmin al dus een woordvoerder van de provincie. Provinciehuis gaat golven Ruim de helft van hel provin ciehuis (de vleugel parallel aan de Koningskaile en een deel van het stuk langs de Zuid I lollandlaan) wordt gesloopt, üp dezelfde plek komt een nieuw, futuristisch ogend 'gol vend' pand, ontworpen door het architectencollectief Kohn Pederson Fox/LIAG. De bouw van het nieuwe pand kost, in clusiei sloop van de twee oude gedeelten, 144 miljoen gulden. Op 1 januari 1998 moet hel klaar zijn. De bouw neemt enkele ja ren in beslag en gedurende die tijd worden 1350 ambtenaren ondergebracht in de Zilveren Toren, het voormalige pand van Nationale Nederlanden aan de Beatrixlaan. Zo'n 400 ambtenaren (met name van de dienst water en milieu) blij ven achter in de twee vleugels van het provinciehuis die niet worden gesloopt. Het tijdelijk huurpand is veel kleiner dan het provincie huis. De per persoon beschik bare vloeroppervlakte daalt van 10 naar 8 vierkante meter en er is aanmerkelijk minder kastruimte. Met 4,5 kilometer aan flexibele wand zijn in de Zilveren Toren de grote ruim ten opgedeeld in kleine ka mertjes. Bij het nieuwe pand zijn ook minder parkeerplaatsen voor handen dan er bij het pand aan de Koningskade waren. Zo'n 100 ambtenaren hebben daarom een tramabonnement gekregen. Voor bijna honderd anderen zijn op kleine afstand van de Zilveren Toren par keerplaatsen gehuurd. Voor bezoekers, invalide ambtena ren en het provinciaal bestuur is in de onmiddellijke nabij heid van het tijdelijk provin ciehuis een parkeerplek gere serveerd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23