>N oor deinde: drie uur geen stroom Oud Ade behoudt dorpsraad Verwarmen met petroleum is nu Ommedijkseweg ondanks protest afgesloten Rijn Veenstreek iff Dierenbegraafplaats niet bij de spoorlijn Hoge straffen geëist tegen overvallers pompstations ONDERDAG 12 JANUAR11995 chef «henny van egmond, 071 -356414. piv -chef hans koenekoop. 071 156-111 'iddenstand boos Een deel van het Noordeinde in Roelofarendsveen heeft 51 morgenochtend tussen negen en twaalf uur of maandag 'z >een stroom. De Energie- en Watervoorziening Rijnland EWR) verricht werkzaamheden aan het elektriciteitsnet, g, 3e stroom wordt volgens EWR-woordvoerder J. van der v :rf afgesloten aan de even kant, in de buurt van de num- •r mers tussen de 60 en 90. Het gaat, aldus Van der Erf, om 50'n twintig huizen, een tuinderij en twee winkels die en- ,p cele uren zonder elektriciteit komen te zitten. ,,De men- ii jen zijn inmiddels op de hoogte gesteld." roelofarendsveen marieta kroft OUD APE MARIETA KROFT Oud Ade houdt zijn dorpsraad. Maar wel overwegen enige be stuursleden nog om vervroegd af te treden. Reden is de gebrek kige communicatie tussen de gemeente Alkemade en de dorpsraad. Medio december kondigde de dorpsraad in een brief aan de raadsleden al aan opheffing te zullen overwegen. Aanleiding was het gebrekkige overleg dat de gemeente heeft gevoerd met de dorpsraad over het verlich ten van de Leidseweg. De grote, felle lantaarnpalen waar de raad Sommige bestuursleden overwegen vervroegd aftreden in september al voor heeft ge kozen, passen totaal niet op het platteland, aldus de dorpsraad. Volgens de gemeenteraad is het veiliger om zowel het fietspad als de rijbaan te verlichten. Als het aan de Oudaiers lag, was er voor fietspadverlichting geko zen. Behalve dat deze verlich ting beter past in het landschap is deze juist veiliger, stellen ze. De gemeenteraad had het be sluit echter al genomen voordat de dorpsraad er erg in had. Pro testeren achteraf hielp niet. B en W van Alkemade namen het raadsbesluit weliswaar in over weging, maar bleven uiteinde lijk bij het eerder genomen be sluit. Ook van dat besluit werd de dorpsraad niet op de hoogte gesteld. De dorpsraad vraagt zich nu vertwijfeld af of hij er inderdaad naast zat voor wat betreft het argument van de verkeersveilig heid of dat hij gelijk heeft en de gempente er naast zat. „We wil len de keuze tussen de verlich tingen daarom voorleggen aan twee extern deskundigen", ver telt voorzitter L van Berkel. Het betreffen de Vereniging Veilig Verkeer Nederland en de Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid. 'Het is gewoon ondernemertje pesten Intussen is grote ongerustheid |- intstaan bij de winkeliers die Mbericht van het EWR hebben ;ehad. ,,Wij vinden dit geen nanier van doen", zegt filiaal- nanager van de kledingzaak (ien, mevrouw Breuer. „Van- P laag komt het EWR praten en 1 lan zullen we toch proberen ;n om die werkzaamheden te kun- ïen verschuiven naar de maan- iagochtend. Dan zijn we toch licht. Als we morgen zonder itroom komen te zitten, zullen ve moeten sluiten. En dat net jp de vrijdag." De reactie van de Schoen Ex- e' iress is van dezelfde strekking. Rodewijk Bloemenshop zegt ge woon open te blijven. „Het is 'ervelend, vooral als het enkele iren gaat duren", zegt een per- ioneelslid. „Want dan kunnen we de koelcel en het licht niet jebruiken. Maar we gaan wel open. Zonder licht kunnen we ook wel werken." Volgens Van der Erf bestaat er inderdaad de kans dat de werk zaamheden over het weekeinde heen worden getild. „Als de winkeliers daar echt op staan, doen we dat. Vandaag is hier overleg over." De werkzaamheden zijn vol gens de zegsman van het EWR een gevolg van een kleine sto ring in de elektriciteitskabel. Die storing werd geconstateerd doordat de openbare verlichting de hele dag bleef branden of juist niet brandde. Om te voor komen dat er in de hele kabel kortsluiting ontstaat, wordt het euvel zo snel mogelijk verhol pen. „Als we het opschuiven be staat de kans dat er in de hele kabel kortsluiting ontstaat. Als dat gebeurt, hebben de mensen onverwachts geen stroom en dan kost het veel meer tijd om de kabel te repareren." Man van bromfiets gereden alphen aan den run» Een 56-bromfietser uit Alphen is gisteren op de Churchilllaan in zijn woonplaats geschept door een automo bilist uit Koudekerk die door de zon zou zjjn verblind. Daarbij raakte de Alphenaar gewond aan het hoofd. De man is naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp overgebracht. Woubruggenaar gewond I wouBRUGGEBij een ongeluk op de kruising van de provinciale Meg met de Vierambachtstraat in Woubrugge is een 59-jarige in- /oner van die plaats gewond geraakt. De bromfietser werd aan treden door een auto, die werd bestuurd door een 46-jarige vrouw uit Woubrugge. Het slachtoffer is met onbekend letsel I overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. De I oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Jongen loopt beenletsel op oud ade» Een 13-jarige jongen uit Hopgmade heeft gistermiddag beenletsel opgelopen bij een ongeluk op het fietspad van de Zuidzijderweg in Oud Ade. De Hoogmadenaar remde met zijn fiets voor een tegemoetkomende auto - die werd bestuurd door een 42-jarige man uit Woubrugge - maar viel daarbij tegen de wagen. Het slachtoffer is naar het Elisabeth Ziekenhuis in Lei derdorp overgebracht. Zwemwedstrijden voor scouts nieuwkoop De scoutinggroepen van Alphen, Ter Aar, Lange- !a Henk Hoogendijk wég als voorzitter Alphense aquariumvereniging raar, Nieuwkoop, Bodegraven, Woerden, Leimuiden en Nieuw- veen houden op zaterdag 21 janauri de jaarlijkse districtszwem wedstrijden in zwembad De Wel in Nieuwkoop. Enige honder den scouts in de leeftijd van 5 tot en met 24 jaar proberen zich die dag te plaatsen voor de landelijke scouting-zwemwedstrij- den die in maart worden gehouden in Amersfoort. zoeterwoude-runduk ruud sep En ineens stond daar gisteren een betonnen rioolbuis op de plek waar tot voor kort de Om medijkseweg aansloot op de Burgemeester Smeetsweg. Om aan te geven dat het nu echt menens is met de afsluiting. De afsluiting volgde nadat burge meester en wethouders van Zoeterwoude hadden besloten het bezwaarschrift van super markteigenaar P. van der Krogt naast zich neer te leggen. Van der Krogt had protest aangete kend en was door de commissie beroep- en bezwaarschriften in het gelijk gesteld. En toch stond daar ineens die rioolbuis. B en W blijken de afgelopen dagen druk bezig te zijn ge weest met de afsluiting. „Het college heeft zich uit en te na beraden en heeft alle oplossin gen nog eens bekeken. Maar B en W bleven van mening dat de ''aansluiting van de Ommedijks- weg op de Burgemeester Smeetsweg zo gevaarlijk is dat die moet worden afgesloten", vertelt hoofd grondgebied M. Geerling. Sinds de openstelling van het Zoeterwoudse deel van rijksweg 11 is het aantal auto's op de Burgemeester Smeetsweg verdrievoudigd. Nadelig Volgens Van der Krogt is er ech ter iets anders aan de hand. „Het is gewoon ondernemertje pesten. Ze trekken zich van nie mand iets aan", vindt hij. Voor hem is de afsluiting om twee re denen nadelig. Ten eerste maakten de vrachtwagens die zijn supermarkt aan de Nassau- laan bevoorraden altijd gebruik van de aansluiting. „Die moe ten nu helemaal terugrijden door de wijk. Met al die gepar keerde auto's en spelende kin deren is dat levensgevaarlijk." De belangrijkste reden om te- De Zoeterwoudse supermarkteigenaar P. van der Krogt bij de rioolbuis die sinds gisteren de Ommedijksweg afsluit. „Het is gewoon ondernemertje pesten. Ze trekken zich van niemand iets aan." foto henk bouwman gen de afsluiting te protesteren, was echter de angst voor om zetverlies. Voor mensen die op het Zoeterwoudse industriege bied werken is de Kromarkt van Van der Krogt slechter bereik baar. Volgens Geerling hoeft dat echter niet te betekenen dat mensen van het industriegebied de supermarkt mijden. „Ie mand die zijn brood is vergeten, komt tussen de middag nog steeds bij Van der Krogt. Er is immers in de nabije omgeving geen concurentie. Daarom was het economisch belang voor het college niet doorslaggevend", aldus Geerling. Vast staat dat niet alleen de supermarkteigenaar ongelukkig is met de afsluiting. Sinds de openstelling van rijksweg 11 stond er in de omstreden aan sluiting regelmatig een uit- neembaar paaltje. „We hebben inmiddels vijf of zes paaltjes verspeeld. Daardoor kregen we regelmatig telefoontjes van mensen uit de wijk die vroegen of de boel nou wel of niet was afgesloten. We hebben boven dien niet één paaltje terugge vonden, zodat het een prijzige Van der Krogt laat het er in ie der geval niet bij zitten. „Mijn advocaat wil eerst het schrifte lijke advies van de commissie bezwaar- en beroepschriften af wachten. Maar daarna gaan we zeker in beroep bij de rechter", kondigt hij aan. „Afhankelijk van wat daar uit komt, zullen de leden van de dorpsraad hun consequenties trekken." Volgens Van Berkel stappen niet alle zeven dorpsraadsleden op. „Sommigen voelen zich emotioneel zo verbonden met het dorp en tie dorpsraad dat ze ondanks alles willen blijven", legt voorzitter L. van Berkel uit. Oi zij zichzelf ook onder deze mensen schaart, wil ze niet zeg gen. Ook laat ze zich niet uit over hoeveel bestuursleden overwegen om op te stappen. Hoogmadenaren zoeken beeld uit Inwoners van Hoogmade kun nen het komende weekeinde een beeld uitzoeken dat vanaf de zomer het parkje tegenover de hervormde kerk aan het Noordeinde gaat sieren. In het Drieluik aan de Kerkstraat heb ben vier kunstenaars in totaal ongeveer vijftien beelden en ontwerpen van beelden opge steld. De kunstenaars zijn gese lecteerd door de stichting Cul- tura Jacobswoude. Bij de voor selectie heeft de stichting ge zocht naar kunstenaars die figu ratieve, herkenbare beelacn maken. De Hoogmadenaren kunnen op zaterdag en zondag tussen 11 en 17 uur op een enquêtefor mulier hun voorkeur uitspreken voor één van de kunstenaars en eventueel ook voor één van de kunstwerken. Koudekerk krijgt derde stembureau koudekerk aan den run Koudekerkers hoeven in de toe komst niet meer in de rij te staan om hun stem uit te kun nen brengen. Bij de volgende verkiezingen voor Tweede Ka mer en gemeenteraad zal het dorp worden verdeeld over drie stembureaus. Twee stembu reaus voor 1800 stemgerechtig den bleek vorig jaar bij een ho ge opkomst te krap te zijn. Bij de verkiezingen voor de provinciale staten die binnen kort worden gehouden, blijven de Koudekerkers nog gewoon stemmen in twee bureaus. Bij deze verkiezingen ligt de op komst over het algemeen zo laag dat er geen problemen zijn te verwachten. Toch wil de ge meente Rijnwoude vóór die lijd al een extra slemmachine aan schaffen, die dan achter de hand kan worden gehouden. Verkeer veiliger in Vogelbuurt van twee zwakke plekken onder de openbare weg en de vervan ging van het gemaal zijn vol doende. De kosten bedragen 160.000 gulden, terwijl het eer dere plan op zeven ton was ge raamd. Als de raad het voorstel goedkeurt, beginnen de repara ties in maart. Daarna wordt ook de bestrating verbeterd, dit kost ongeveer 80.000 gulden. De ge meente wil voorts het verkeer op de Aardamseweg voorrang geven op het verkeer dat uit de Zwanen laan komt. ter aar roderick de smit De bomen kunnen blijven staan, de voortuintjes hoeven niet omgespit te worden en de gemeente is een half miljoen minder kwijt dan oorspronkelijk werd verwacht. Zowel de bewo ners van de Vogelbuurt als de leden van de commissie ruimte lijke ordening van Ter Aar zijn tevreden met het nieuwe plan voor onderhoud van de riole ring aldaar. Er is geen volledige renovatie nodig, de reparatie hazerswoude-runduk ruud sep De dierenbegraafplaats van de Hazerswoudse hovenier John de Wit mag niet vlak bij de spoorlijn Leiden-Utrecht wor den aangelegd. De gemeente Rijnwoude blijft bij haar besluit de begraafplaats alleen toe te staan op een plek dichterbij de wijk Groenendijk. De Wit en be woners van de Groenendijk hadden tegen die plek bezwaar gemaakt. Als concessie naar de bewoners eist de gemeente nu dat de begraafplaats in eerste instantie maar half zo groot wordt als De Wit van plan was. Door de begraafplaats kleiner te maken verwacht de gemeen te tegemoet te komen aan de belangrijkste bezwaren van de bewoners. Die waren ontstemd omdat zij de begraafplaats wel erg dicht bij hun huis zouden krijgen. In eerste instantie zou de dodenakker de woningen tot op vijftig meter naderen. Die af stand wordt nu meer dan ver dubbeld. Over andere bezwaren van de omwonenden doet de gemeen te vrij luchtig. De omwonenden vrezen verkeersoverlast door bezoekers. Volgens de gemeen te zal dat zo'n vaart niet lopen. Verder zijn zij bang dat De Wit de begraafplaats over een paar jaar zal uitbreiden met een cre matorium. Burgemeester en wethouders wijzen erop dat de bouw van een crematorium niet is toegestaan. Wat De Wit op termijn wel mag doen is zijn begraafplaats uitbreiden tot de oorspronkelijk geplande grootte. De begraaf plaats komt dan weer op vijftig meter van de wijk, waardoor het belangrijkste bezwaar van de omwonenden weer actueel wordt. De commissie ruimtelijke or dening bespreekt het voorstel van burgemeester en wethou ders op dinsdag 17 januari. alphen aan den run» d kees van kuilenburg Al op veertienjarige leeftijd was d Henk Hoogendijk bibliothecaris van de Alphense aquarium- en tei terrariumvereniging De natuur v in huis. Een jonge vent, daar m: kunnen we nog lang gebruik bi van maken moeten ze destijds is hebben gedacht. Dat is inder- uitgekomen. Vorige week 5Si stapte de 71-jarige Alphenaar ni pas op als bestuurder. Ie Hoogendijk is wel zo eerlijk )jj om op te merken dat hij vanaf o< '943 tot het begin van de jaren r< vijftig niets heeft gedaan. In '"58 werd hij voorzitter en dat hij gebleven. Overigens blijft anjde v orzittershamer in het bezit ac van de familie: schoonzoon Alex k de Lange volgde hem op. Hoog- nt vndijk blijft wel redacteur van o< '";i c ubblad. Voor zijn inspan- sb ningen voor de Alphense ver let eniging kreeg hij vorige week de iat zilveren medaille in de Orde bj van Oranje Nassau. Henk Hoogendijk. „Dit is m'n laatste aquarium." den. Dan heb je toch niets te zoeken in een winkel. Hooguit een busje voer." In ruim een halve eeuw heeft Hoogendijk vele veranderingen meegemaakt. „Vroeger werd een aquarium verwarmd met een petroleumlamp. Iedereen riep dat dat stonk, maar dat was foto ben de bruyn niet waar. Je wilde het tenmin ste niet toegeven. Ook het filte ren gebeurde heel anders dan nu. Met behulp van een fietsdy namo en een transformator werd een pompje aangedreven. Het water werd gefilterd in een weckpot met steentjes. Nu koop je alles kant en klaar. Toch was dat wel leuk", kijkt de voormalig vliegtechnisch employé van de KLM, waar hij handboeken voor het vliegend personeel van de maatschappij schreef, terug. Wat betreft De natuur in huis - met leden in Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Koudekerk en Rijnsaterwoude - is het in die jaren altijd prima verlopen. „Maandelijks de clubavonden, maar ook andere activiteiten. Zoals de jaarlijkse huiskeurin gen. Samen met een keurmees ter langs de leden. Hoorde je de meest schitterende verhalen. Zoals over de keurmeester die in Limburg aan het werk was. In een van de bakken die hij te zien kreeg zwommen prachtige Kongo-zalmen. Even later zag hij bij een andere liefhebber weer Kongo-zalmen. Toen hij weer bij de eerste bak ging kij ken, bleek die inmiddels leeg te zijn. Twee liefhebbers wilden op die manier in de prijzen vallen. Zo fanatiek zijn ze bij ons geluk kig niet." Al die jaren heeft Hoogendijk zelf uiteraard ook diverse bak ken in huis gehad. Begonnen met het het guppy en 'black molly' en, naar hij zelf zegt, ein digend met een aquarium met vier enorme discusvissen. „Als die dood zijn, dan stop ik er mee", beweert hij stellig. assen/zwammerdam gpdklem werden gereden door De officier van justitie bij de rechtbank in Assen heeft giste ren zeven, negen en vijftien jaar gevangenisstraf geëist tegen drie mannen uit Den Haag en Groningen. Ze worden verdacht van een reeks overvallen op benzinestations. Een ervan werd gepleegd in Zwammer- dam. In totaal maakte het drie tal een bedrag van tienduizend gulden buit. De overvallen hadden in een kort tijdsbestek van een maand (2 september tot en met 4 okto ber 1994) plaats. Tijdens de laatste overval ontstond er ech ter een wilde achtervolging, waarbij de overvallers bijna noteerden vluchtauto waarna de politie de daders inrekende. Het senario van de overvallers was elke keer hetzelfde. Men keek eerst wie er op het pomp station werkte. Was dat maar een persoon en het liefst een vrouw, dan ging een van hen naar binnen en eiste onder be dreiging van een ongeladen pistool het geld in de kassa. Daarbij werd de pompbediende vaak op het hoofd geslagen of met traangas in de ogen gespo ten. De rechtbank doet op 25 ja nuari uitspraak. Alphen sloopt Bethlehemschool alphen aan den run jan winde De voormalige Bethlehem school aan het St. Jorisplein in Alphen wordt gesloopt. Een meerderheid van de raadscom missie voor uitvoeringszaken stemde gisteravond in met het voorstel van B en W om hier voor 350.000 gulden beschik baar te stellen en op de vrijko mende grond 45 parkeerplaat sen aan te leggen. Alleen de Socialistische Partij was tegen de sloop. De andere partijen aarzelen nog en ook de PvdA heeft nog wat bedenktijd nodig. De voorstanders van de sloop van het voormalige schoolgebouw, dat tegenwoor- van hulpgoederen voor v lingen, wijzen op de vervallen staat van het gebouw. Wethouder Habermehl hoopt dat de Bethlehemschool zo snel mogelijk tegen de vlakte kan om de ruimte te benutten voor het aanleggen van extra parkeer plaatsen. Het Alphense centrum komt 225 parkeerplaatsen te kort en de verwachting is dat dit tekort de komende jaren op loopt tot 800. Het college denkt dat de op slag van de hulpgoederen voor vluchtelingen verplaatst kan worden naar een leegstaand schoolgebouw aan de Vesta- straat.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21