Leidsch Dagblad 30% Vrachtwagens en skiërs itten vast door sneeuw Janssens (Groen Links) krijgt klappen AB Opnieuw straatverbod geëist tegen Lissese Instellingen missen verhaal achter 'kille bezuinigingen' 'Politiek verantwoordelijk voor excessen in Indië' Onderkoning Leiden neemt afscheid Drie potvissen aangespoeld EXTRA KASSAKORTING OP ALLE REEDS AFGEPRIJSDE ARTIKELEN de Bijenkorf (2^) BEL: 071-128030 Jos Brink 'lijstduwer' De Groenen NORMAAL BIJ CASBA WONEN CASSA wonen Hoge Rijndijk 315 ONDERDAG 12 JANUARI 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40670 LOSSE NUMMERS 1,65 [inderloos Omdat vrouwen het krijgen van kinderen eeds langer uitstellen, is raks een op de vijf echt- aren kinderloos. Rusland 7 In Moskou worden zuiveringen in de le gertop en het ontslag van de Russische defensiemi nister Gratsjov verwacht. Horror 9 Het Nationale Toneel speelt'Drenkelingen' in het LAKtheater: moder ne radeloosheid in Brits horror-hotel. Bestseller A Q De bestseller van de I O paus, met de titel j 'Over de drempel van de I hoop', beroert ook recht- I geaarde protestanten. witserland waarschuwt voor lawines J)e hevige sneeuwval van de afgelopen dagen in de Al- enlanden raakt ook veel Nederlanders. Honderden Ne- lerlandse vrachtwagens zijn gestrand en wintersporters Jrengen hun vakantie noodgedwongen binnen door: om 2 skiën ligt er te veel sneeuw. De Zwitserse autoriteiten Jaardigden gisteren een algemene waarschuwing voor pwines uit. m haag/solden anp-gpd EVO, de grootste belangen behartiger in het vrachtverkeer, leeft melding gekregen van de Itagnatie van ondermeer 120 lansporten met bederfelijke raar zoals bloemen en groen- n. Volgens de EVO zijn de pro- Hemen in Zuid-Duitsland en lostenrijk het grootst. Als een 'rachtwagencombinatie langer lan twintig uur geen meter rooruit kan, is er geen brandstof meer voor de koelinstallatie. De lading bederft dan snel. De schade is voor de opdrachtgever van het transport. Die beloopt al snel 200.000 gulden voor bij voorbeeld een lading narcissen. De ANWB heeft de vakantie- de Alpenlanden. Sneeuwkettin gen zijn onontbeerlijk, maar helpen niet op veel wegen die zijn geblokkeerd door een pak sneeuw tot een meter dik. In Oostenrijk zijn zowel doorgaan de wegen als binnenwegen in de wintersportoorden Tirol en Vorarlberg slecht tot niet be gaanbaar. Ook op snelwegen is de situatie kritiek. Gestrande voertuigen belemmeren de schoonmaakploegen. In Duitsland zijn alle wegen door bevriezing en sneeuw glad. In Zuid-Duitsland is in het Zwarte Woud en Beieren een aantal belangrijke provinciale wegen, ook richting Oostenrijk, afgesloten. Voor de grensover gangen richting Polen en Tsje chië gelden soms urenlange wachttijden. In Zwitserland zijn vooral de wegen in het oostelijke kanton Graubünden nauwelijks be gaanbaar. In het Franse Alpen gebied zorgt de sneeuw ook voor veel problemen. De routes via de Mont Blanctunnel en de Fréjustunnel zijn in de loop van lisse conny smits Tegen de Lissese T. van der Hoek is opnieuw een straat- en contactverbod geëist door een werkneemster van be aardenhuis Rustoord in Lisse. Een eerder straatver bod, dat de gehandicapte Lissese overigens niet erg goed heeft nageleefd, liep 5 januari af. Via een kort ge ding, dat donderdag 19 ja nuari dient, wil Rustoord ge daan krijgen dat Van der Hoek geen contact meer zoekt met werknemers en zich niet langer zal vertonen rond de Molenstraat en de Rustoordlaan. Van der Hoek blijkt zich het afgelopen jaar weliswaar niet in de buurt van 1 Rustoord te hebben ver toond, maar volgens een 1 zegsman van het bejaarden huis heeft ze de werkneem ster allerminst met rust gela ten. Volgens de dagvaarding zou de Lissese haar regel matig thuis hebben gebeld, ontving ze ongefrankeerde enveloppen met rotjes, en schreef ze een brieve met 'We krijgen je wel'. In no vember werd het nummer bord van haar auto gehaald en dubbelgevouwen. Boven dien zou Van der Hoek haar op straat geregeld naroepen. Vanaf 5 januari, toen het vorige vonnis afliep, zou de Lissese zich ook onmiddel lijk weer in de buurt van Rustoord hebben gewaagd en zich dreigend hebben opgesteld in de richting van de directie. De getergde werkneemster van Rustoord heeft inmiddels contact ge zocht met het Bureau Slachtofferhulp. Pronk veroordeelt koloniaal optreden: leiden annet van aarsen hans koenekoop Sluiting van bibliotheekfilialen en buurthuizen. Mogelijk ge dwongen ontslagen bij de Leid- se welzijnsorganisatie. En hon derden hulpzoekende Leide- naars die tevergeefs aankloppen bij het maatschappelijk opvang- werk en bij het Instituut voor Burgerraadslieden (IBR). Zo lui den in het kort de sombere re acties van de door de bezuini gingen getroffen instellingen in Leiden. Over harde acties wordt nog niet gesproken, maar misschien verenigen de getroffen instellin gen, die het met ïonnen minder subsidie moeten doen, zich nog in een actiecomité. Directeur H. Sannes van de openbare biblio theek (drie ton minder subsidie) zou dat wel willen. ,,We moeten met zijn allen maar eens laten zien wat voor diensten we leve ren. We moeten de gemeente duidelijk maken waar we voor staan." De verontwaardiging bij de Leidse instellingen is groot. En PULLMAN DEN HAAG GPD De kort na de oorlog genomen regeringsbesluiten om politio nele acties in Indonesië te hou den, waren verkeerd. Het is daarom hoog tijd dat de politiek de verantwoordelijkheid op zich neemt voor deze 'zinloze kolo niale oorlog', waarbij aan Ne derlandse zijde ongeveer zes duizend doden zijn gevallen. Ook voor de excessen die tussen 1945 en 1949 zijn gepleegd, kunnen regering en parlement zichzelf niet vrijpleiten. Dit zegt minister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking in een inter view met de Geassocieerde Pers Diensten, waarbij deze krant is aangesloten. „Het kabinet-Beel en het eer ste kabinet-Drees hebben in de jaren veertig soldaten naar In- dië gestuurd en in staat gesteld mensenrechtenschendingen te begaan. Diezelfde politici heb ben de excessen vervolgens ver doezeld", stelt Pronk. Volgens de PvdA-minister konden de re geringen tussen 1945 en 1949 weten dat de Indonesische on afhankelijkheid onafwendbaar was. „Het gaat niet om het oor delen achteraf. We moeten er kennen dat de mensen die toen protesteerden gelijk hadden." Pagina 2: Interview met minis ter Pronk: 'Politionele acties waren fout en zinloos'. gisteren weer opengesteld voor alle verkeer. De Nederlandse touropera tors houden de sneeuwberich- ten nauwlettend in de gaten. „Als vierentwintig uur voor ver trek de sneeuwval nog zo zwaar is, zullen we iets moeten rege len voor onze reizigers", zegt een woordvoerder van Necker- mann. „Ik weet niet hoe, want dit hebben we nog nooit mee gemaakt. Voorlopig wachten we af; met het weer kan altijd nog van alles gebeuren." Volgens een woordvoerder van het internationaal expedi tiebedrijf Copex in Hillegom melden chauffeurs dat door gaande wegen goed berijdbaar zijn. Ze komen pas in de pro blemen als ze de Autobahn af moeten naar kleinere plaatsen. de kritiek op de kille kortings operatie is fors. Directeur A. Flapper van de Leidse Welzijns organisatie (LWO): „Het verhaal van de gemeente is zwak. Het heet een takendiscussie te zijn, maar het gaat alleen maar over geld. We krijgen niet meer door dan een kil bezuinigingscijfer. Maar ik zou van de gemeente graag eens horen welke taken de LWO in haar ogen kan losla ten." Veel getroffen instellingen missen richting in de opgelegde bezuinigingen. „Dat de ge meente geen enkel beleid heeft gemaakt, niet heeft nagedacht over hoeveel opvang er nodig is en dergelijke, is schrijnend", zegt een woordvoerster van het vrouwenopvangcentrum Cas- sandra/Hestia. „Kennelijk denkt het college dat er in Leiden met drie instellingen voor rechts hulp een overcapaciteit is. Maar het is nooit onderzocht", zegt een aangeslagen jurist bij het IBR. leiden Joop Vervoorn mocht gisteravond bij zijn af scheid als voorzitter van de stichting wijkcomité Plan Noord even op de burgemeesterszetel plaatsnemen. De 'burgemeester van het Noorderkwartier' houdt het op 77-jarige leeftijd voor gezien met het buurt werk. In de raadzaal van het Leidse stadhuis ontving 'OmeJoop' Vervoorn uit handen van burgemeester Goekoop ('ik hoorde dat hier een burgemeester ver trekt, dus ik kom even langs') enkele cadeaus. Ver- alkmaar gpd Jos Brink staat in Noord-Hol- iand op de kandidatenlijst van De Groenen voor de Provincia- le-Statenverkiezingen in maart. Vandaag besluit de partij dat de acteur op de dertigste plaats van de lijst komt te staan en zo fungeert als 'lijstduwer'. Brink was al lid van het 'comité van aanbeveling' voor De Groenen tijdens de verkie zingen voor het Europees Parle ment. Zijn plaatsing op de kan didatenlijst voor de Statenver kiezingen is een volgende stap op het politieke toneel. „Ik zie bepaalde dingen in de wereld om me heen die me niet zin nen", aldus Brink, „en heb be sloten daar politieke conse quenties aan te verbinden. Om dat ik acteur ben, heb ik geen den haag anp Op het strand bij Den Haag zijn vanmorgen drie potvissen aan gespoeld. De politie vermoedt dat er twee dood zijn en dat er één nog leeft. Het zijn beesten van vijf me ter lang. Waarschijnlijk zijn ze gestrand door de hevige storm, aldus de politie. Katwijks raadhuis toneel van spontane vechtpartij katwijk peter van der hulst T. Janssens, fractievoorzitter van Groen Links in Katwijk, heeft gisteravond in het gemeentehuis van de kustplaats een klap in het gezicht gekregen. Vlak voor het begin van een commissievergadering ging de levenspartner van voormalig Groen Links-raadslid A. van Rhijn de fractievoorzitter te lijf. Van Rhijn yerliet afgelopen week de partij nadat haar was gebleken dat samenwerking met Jans sens onmogelijk is geworden. Begin deze week is een door de be stuursleden M. Rous en M. van der Lin den ondertekende verklaring uitgegeven. Een uitleg die de woede opwekte van Van Rhijns man, zelf ook lid van Groen Links. De tekst zou niet overeenstem men met de werkelijke situatie. Bij het zien van Janssens sloegen de stoppen door. De fractievoorzitter kreeg eerst een klap in zijn gezicht, waarna zijn half af geslagen bril werd weggeslingerd. Tegen Janssens werd geroepen; „Je verschuilt je achter het bestuur." Een beduusde M. van Rooijen, fractievoorzitter van SGP/GPV, sprong tussen de kemphanen en scheidde ze. Het vermoeden dat Janssens zelf de verklaring van het bestuur opstelde, is bevestigd door Van der Linden. Zij werd geconfronteerd met een kant-en-klare tekst, waarvan zij zich nu distantieert. Rous was bij het opstellen van de verkla ring zelfs niet aanwezig, maar zegt wel te hebben doorgesproken wat er in moest komen te staan. Naar aanleiding van de hele affaire heeft Van der Linden inmiddels bedankt voor haar bestuursfunctie. „Op het mo ment dat ik 's middags de verklaring te ruglas dacht ik: dit kan eigenlijk niet. Die brief is voor mij het breekpunt geweest om te stoppen als bestuurslid voor Groen Links." Van der Linden zegt voor al moeite te hebben met de passage dat bestuur, fractie, steun-fractie en leden zich niet herkennen in de kritiek op Janssens. Er waren volgens haar wel de gelijk mensen die het niet met hem eens waren. „En dat staat niet in de verkla ring." Eerder al was voorzitter N. van Eg- mond opgestapt, terwijl ook L. Mieras die was aangezocht om plaats te nemen in het bestuur zijn actieve inzet voor de partij staakte. Mieras zegt overigens dat die beslissing met andere drukke werk zaamheden heeft te maken. Fractievoorzitter T. Janssens was van morgen niet bereikbaar voor commen taar. T/m woensdag 18 januari 0p de laagste prijs van alle reeds afgeprijsde artikelen nog eens 30% extra kassakorting. M.u.v. speelgoed, boeken, Bentley brilmode. New Electronics en Benetton. Deze korting geldt niet in combinatie met andere kortingspercentages. Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Rabindranath Tagore Alleen degene die bemint, mag bestraffen. VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Programma's - Randstad Regio Religie Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 25 HET WEER Verwachting tot morgen Afnemend buiig In de ochtend in het Waddenge bied enige tijd noord westerstorm. Wisselend bewolkt en winterse buien. In de loop van de dag gelei delijk afnemende buiigheid Mid- dagtemperatuur ongeveer 5 gra den. Wind uit noordwest tot noord, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot stormachtig, windkracht 7 8, in het Waddengebied, storm, 9. In de loop van de dag geleidelijk afne mend voorn treedt af als voorzitter van het wijkcomité, maar houdt niet helemaal op met werken. Voor de kleine, grote man uit Leiden-Noord is dat gewoon onmogelijk. „We hebben wel eens ruzie gemaakt en dat zal nog wel eens gebeuren", zei hij gisteren bij zijn afscheid. „Want ik ben nog niet weg hoor." Pa gina Leiden: De kleine, grote man is op. FOTO HIELCO KUIPERS lijd actief de politiek in te gaan, dus word ik 'lijstduwer'. Zo hoop ik een paar stemmen voor De Groenen te winnen". Brink is van huis uit liberaal en zegt ook altijd liberaal ge stemd te hebben. Maar: „De Groenen is de luis in de pels van de grote partijen". Dat De Groe nen het milieu centraal stelt, is voor hem het belangrijkste mo tief. NIMA -A en -B in één jaar I Instimor: 01711-13273 i Ia, dat Is goed nieuws Dus neem ik i nu een abonnement. I Voorletters: i Adres: j Tel: I (l.v.m. control»; bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mi(n abonnement: l'er maand automatisch l vla acceptgiro (ƒ31,05) I j j automatisch 30,05) Per kwartaal I vla acceptgiro 07,70) I automatisch 86,70) Nr. bank/giro: ren ruur I t-l<lv:h D.iy.blml. Of bel 071-128030 Z O I T I W O U D l tel. 071 - 89.93.46 Voor een optimale nachtrust kiest u een Pullman matras of box- springcombinatie. Voor een goed advies kiest u CASBA Wonen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1