Kans op house-discotheek in voormalig gymlokaal fniek boek over de luehtstrijd boven Nederland Bakker Kaptein de beste met grote broodshow Leiden Regio Dokterstelefoon wegens misbruik buiten bedrijf Oegstgeest definitief weer een stuk kleiner eer geld nodig voor ttistieke bruggen ^intratuin lenteboden. DERDAG 12 JANUAR11995 d smaakt niet alleen lek- d, et ruikt nog lekker ook". [Niek Kaptein van de ge- nige bakkerij in Wasse- iogt bij deze woorden als andelende reclame voor Hij meent het oprecht, leeste mensen vinden de an vers gebakken brood ■s verrukkelijk. Ik ook, nog I's 3d en met zijn vrouw Tonny Niek gistermiddag de no- van ondermeer de rig Voorlichting Brood en derlandse Bakkerij Stich- ting op visite. Hoog bezoek om dat een deskundige jury heeft bepaald dat dit bakkersechtpaar de Bartelsman Promotie Trofee heeft verdiend. De Kapteins zit ten gebakken, want hun inzen ding werd uitverkoren boven die van andere bakkers uit het hele land. ,,We hebben de prijs gekregen voor onze Grote Broodshow, waarbij een tas tij dens de afgelopen Week van het Brood door heel Wassenaar is bezorgd. Mensen konden die dan laten vullen met vijf brood soorten, zoals de Hoornse broe der, een krentenbrood met een vulling, gemaakt van honing, bruine basterd en roomboter. Nog één die erg bij de klanten is aangeslagen is het Windlust- pannetje. Een lekker brood, ge maakt van het meel uit molen de Windlust in Wassenaar. De actie is een succes geworden". Machtig mooi Kaptein bakt ze graag bruin, maar kan vooral over brood se rieus en smakelijk vertellen. Hij vindt het een 'machtig mooi ge zicht', als de winkel er 's och tends, voordat de klanten ko men, pontificaal bij staat. ,,Nee, tranen krijg ik er net nog niet van in mijn ogen, maar het blijft prachtig om te zien, ik zou geen ander vak willen". Vertelt dan dat vader Kaptein het bakkers bedrijf in 1947 is gestart en dat hij er zelf al weer 23 jaar werkt. Stralend: ,,Onze zoon Jeroen zit op de MTS in Wageningen, maar wil ook wel het vak in. Dat zou dan de derde bakkersgene ratie zijn". Niek is daar blij om, want er zijn steeds minder warme bak kers. Zelf schat hij dat er in Ne derland nog zo'n drieduizend bakkers werkzaam zijn. In de bakkerij aan de Wind- lustweg beginnen ze om twee uur 's nachts met de produktie van volkoren brood en wit brood. „Rijzen en degen, degen en rijzen. Óm eerst de hotels en horecabedrijven vers te kunnen bedienen. In meelsilo's wordt het deeg gemaakt, afhankelijk van de baklijsten voor die dag". Water, gist en wat zout zijn voor de eerste 'vroege' broodsoorten zowat de belangrijkste ingredi ënten. Dat deeg gaat in indruk wekkende rijskasten. „Pas als het goed gerezen is, krijg je lek ker brood. De enige echte smaakverbeteraar is de rijstijd van een brood. Alleen door pre cies te laten rijzen, krijg je een prima opbouw van het aroma". Het meeste meel dat Kaptein gebruikt, komt uit de provincie Zeeland, omdat ze volgens hem daar heel goed tarwe hebben. Vijf broodbakkers, twee banket bakkers. vijf vaste medewerkers en nog een aantal parttimers zijn tot laat in de ochtend bezig. „We hebben de trofee dus niet alleen gewonnen hoor", zegt de opper-bakker nog snel, „maar dankzij alle medewerkers. En dat zijn er 23" leiden hans koenekoop Vanwege het vele misbruik dat van de lijn werd gemaakt, is de dokterstelefoon opgeheven. Het bekende telefoonnummer 122222 is derhalve buiten be drijf. Aldus heeft de Eerste Hulpdienst in Leiden, die de dokterstelefoon opnam, beslo ten. Wie nu informatie over dienstdoende huisartsen wil hebben moet gewoon de eigen huisarts bellen. Het antwoord apparaat vertelt dan welke huis arts de praktijk waarneemt. De eerste hulpdienst zal voorlaan alleen nog 24 uur per dag be reikbaar zijn voor het oproepen van verloskundigen, liet tele foonnummer dat daarvoor wordt opengesteld, geeft de eer ste hulpdienst niet vrij. Dat mo gen de verloskundigen en de kraamcentra zelf aan de eigen klanten doorgeven. De dokterstelefoon is inder tijd opgezet als een soort laatste redmiddel wanneer huisartsen vergaten hun antwoordpparaat aan te zetten. In noodgevallen konden mensen dan de dok terstelefoon bellen. „Maar in de loop der tijd trad er steeds meer vervuiling op. Het nummer 122222 bleek zo makkelijk te onthouden dat mensen de hele dag door belden voor allerlei in formatie. Niet alleen over huis artsen en verloskundigen, maar ook over tandartsen, apotheken en dierenartsen. Twee- tot driehonderd tele foontjes per week moest de eer ste hulpdienst op een gegeven moment beantwoorden. „Ander werk bleef daardoor liggen. En daarom is besloten de dokters telefoon min of meer op te hef fen. Als het goed is en de burger gedraagt zich, dan krijgen wij alleen nog oproepen voor de verloskundigen binnen." Italiaanse mannenmode klassiek en modieus exclusieve import OPRUIMING korting 15%-40% overhemd 100% katoen fl.55,- truicn fl. 59,90 zijden stropdassen fl. 25,- oegstgeest/leiden loman leefmans Precies dertig jaar na de laatste grenswijziging verliest Oegst geest weer een stuk van haar grondgebied aan Leiden. Gede puteerde Staten (GS) van Xuid- Holland hebben deze week de finitief besloten de Broek- en Si montjespolder per 1 januari 1996 bij Leiden te voegen. Bur gemeester en wethouders van Oegstgeest zeggen in een reac tie verbijsterd te zijn. Het conflict tussen Oegstgeest en Leiden gaat over de vraag op welke gemeente de nieuw te bouwen woonwijk in de polder moet zijn georiënteerd. Oegst geest wilde er een duidelijk Oegstgeestse buurt van maken met zo min mogelijk ver keersaders richting Merenwijk. Leiden wilde precies het omge keerde en kreeg de provincie aan zijn kant. Van de 1943 hectare grond die Oegstgeest tot 1896 groot was, is nog 771 hectare over en daar gaan er door de overgang van de polder weer een paar vanaf. Oorspronkelijk liep de grens tussen de buurgemeenten bij de Morssingel en lag bijvoor beeld het Leidse station in Oegstgeest. Eind vorige eeuw werd de grens verlegd naar de Wassenaarsweg en in 1920 naar de Warmondcrweg en de Nacli tegaallaan. In 1966 werden de huidige wijken Morskwarticr en de Merenwijk aan Oegstgeest onttrokken en dan volgt nu de Broek- en Simontjespoldcr. Vorige maand werd nog een laatste poging ondernomen door A. Schapenk, voormalig gedeputeerde in de provincie Utrecht, om de wethouders I'. Lisman (Leefbaar Oegstgeest) en T. van Rij (PvdA/Leiden) dichter tot elkaar te brengen. Schapenk rapporteerde na af loop aan GS, dat hij zijn missie niet als geslaagd kon beschou wen. Daarop heeft de provincie bekend gemaakt haar eerder ge nomen besluit ten uitvoer te brengen. Oegstgeest blijft van mening dat een grenswijziging onnodig is. De gemeente zegt grote con cessies te hebben gedaan aan Leiden en provincie. Oegstgeest ziet zich nu plotseling ook ge confronteerd met het feit, dat de Oegstgeestse ijsbaan aan leiden wordt toegewezen. Het gemeentebestuur beraadt zich over te nemen stappen. Daar voor is een advocaat aangetrok ken. Ook individuele inwoners van Oegstgeest kunnen bezwaar maken tegen de plannen van Zuid-Ilolland. „Het is vandaag een trieste dag", aldus Lisman. VRIJE TIJD LEIDEN Afscheid.'I er gelegenheid van het afscheid van de heer A.M. I Ioups van AbvoKabo wordt morgen een receptie gehouden. Houps is 25 jaar actief geweest binnen de bond als kaderlid en penningmeester van de AbvoKabo afdeling leiden. De receptie is van 15.30 tot 17.30 uur in het afdelingskantoor aan de Driftstraat 49a in Leiden. e louderletsel snorfietser rgeest Een 52-jarige snorfietser uit Voorschoten heeft gis- jk iddag schouderletsel opgelopen door een aanrijding op de igeesterstraatweg in Oegstgeest. Hij wilde een 16-jarige ifietser uit Leiderdorp inhalen, toen deze plotseling linksaf aaDe bromfietser keek daarbij niet goed uit, waardoor de v ;chotenaar onderuit ging. De man is overgebracht naar het ndalen in de kraag gegrepen [geest Twee jongens van 14 en 15 jaar uit Oegstgeest zijn :avond aangehouden nadat ze hadden geprobeerd om lan- ipalen aan de Aert van Neslaan in hun woonplaats te ver in. Voorbijgangers hadden gezien dat de jongens de verlich- tan het uit schoppen waren. De jongens zijn overgedragen jureau HALT. jlheidsovertredingen enaar» Op de secundaire weg van de Rijksstraatweg ter ;te van de Amerikaanse school zijn gistermorgen bij een fo- darcontrole 281 voertuigen gecontroleerd, waarvan 92 au- ibilistcn de maximumsnelheid van 50 km overtraden. De ;st gemeten snelheid was 94 km per uur. Van de overtreders dertig meteen staande gehouden. begroting", aldus Koos Flinter man van ARS USU. Volgens aagse stichting ARS USU hem is het belangrijk dat alle een tekort van ruim bruggen in de wijk in het pro- gulden voor het afron- ject worden betrokken. „Ze zijn in een project met brug- gemaakt via een heel nauwkeu- de Leiderdorpse Molen- rig concept. Er ligt een hele filo- e laatste fase van de wijk sofie aan ten grondslag. Het zou ihof. Inmiddels zijn er vervelend zijn als er een brug ruggen gebouwd naar een buiten viel." rp van de kunstenaars Pe- Het college van B en W is in uyeken en Irene Fortuyn- principe bereid om het beno- n. Het kunstenaarscollec- digde geld voor de houten brug ~RS USU wil echter ook bij te passen. Voor het hele één" negende exemplaar bruggenproject was een bedrag aen. Het gaat-om de beschikbaar van 130.000 gulden "bestaande houten brug gesteld. De Culturele Raad de molen. „Omdat dit de Zuid-Holland heeft dit geld sa- brug is van het project men met de gemeente Leider deze het zwaarst op de dorp opgebracht. - •htalarmverschijnt in mei 'Ik heb het pand niet om het leeg te laten staan HET GROENE WARENHUIS De kans is groot dat er een discotheek wordt gevestigd in een voormalig gymnas tieklokaal aan de Lijnbaan in Leiderdorp. Eigenaar van het pand, Leiderdorper Oudshoorn van het gelijk namige automobielbedrijf, heeft een koper gevonden die er een 'grote house- tent' van wil maken. ,,Daar is het een ideaal pand voor. Er kunnen zo 2000 mensen in", aldus Oudshoorn. leiderdorp judy nihof „De gemeente is daar niet ge lukkig mee", reageert wethou der A. van Dijk (BurgerBelangen/ruimtelijke ordening). Een van de redenen is dat het gebied grenst aan wo ningen. De komst van een dis cotheek tegenhouden is echter moeilijk, omdat het wel past in het bestemmingsplan. Oudshoom heeft het gymlo kaal destijds gekocht van een fotograaf, die er zijn fotostudio in had. Deze is failliet gegaan. Het pand staat nu al enkele maanden leeg. Oudshoorn ziet zelf ook liever geen discotheek komen. Hij zou het pand heel graag willen verkopen aan een bedrijf, maar dat kan niet om dat het bestemmingsplan dat niet toestaat. Oudshoorn vindt dat de gemeente 'niet plooibaar is' om hierin verandering te brengen. „Ik heb open kaart ge speeld met de gemeente, wil ook helemaal geen ruzie. Maar ik heb nog steeds geen ant- De eigenaar van het voormalige gymlokaal op nummer 15 ziet zelf liever ook geen discotheek komen. foto henk bouwman woord gehad op de vraag om verandering van het bestem mingsplan. Ik wacht niet langer meer. Deze week gaat de kogel door de kerk. Ik heb het pand niet om het leeg te laten staan." De wethouder zegt wel bereid te zijn om mee te denken over een andere invulling. „Als er binnen het bestemmingsplan niets kan, dan misschien alleen die disco, kun je je ernstig afvra gen of er niet iets anders geves tigd zou kunnen worden. Er is behoefte aan bedrijfsruimte en woningen in Leiderdorp." Toch denkt Van Dijk dat het zo'n vaart niet loopt met de disco theek. „Het pand moet voldoen aan allerlei milieu-eisen. Je zult het dan heel goed moeten isole ren om het geluid binnen te houden. Dan wordt het wel een heel dure aangelegenheid." Pogingen van Oudshoorn om het pand te verkopen aan de Al gemene Woningbouwvereni ging Leiderdorp (AWL) strand den al in een eerder stadium. Voor het pand zelf had de AWL al helemaal geen belangstelling, eventueel wel voor de grond. Toch kon de AWL met de re latief kleine locatie niet zoveel uitrichten, zegt directeur G. Duivenvoorden. „Als het hele stuk, met alle gebouwen erom heen binnen een paar jaar be schikbaar zou komen, dan wel." Dat is echter niet het geval. „De gebouwen eromheen zijn kwali tatief nog zo goed, die staan er nog wel een jaar of vijftien," al dus Duivenvoorden. liegveld Valkenburg, toen 2 liegveld Katwijk genoemd, 0 log niet af toen de Duitse 6 jsmachine op 10 mei 1940 9 Nederland heenwalste. De 1 ers verkeerden ten on- -3 in de veronderstelling it wel zo was en lieten er 9 transportvliegtuigen van 3 pe JU-52 landen. Met de- uze gevolgen, want de bo- ,4 was niet verhard. De lan- o gestellen zakten weg in de I, de vliegtuigen sloegen 1Q de kop en liepen zware le op. De Fokker jacht- 0 uigen en met name het 35 rlandse luchtafweerge- brachten de Duitse lucht- 5 in die meidagen boven- 2 zware verliezen toe. Dit j3 informatie is in woord, u vooral in beeld terug te n in het boek 'Luchta- dat op 5 mei 1995, vijftig ia de bevrijding van Ne- 3 ld, zal verschijnen. Het -i beschrijft de luehtstrijd i Nederland in de oorlogs- ,2 De auteurs zijn Prudent uit Oegstgeest en Pieter 0 Wijngaarden uit Papend- bouwd 22 'liegveld Valkenburg werd 7 de Duitsers wel afge- 15 'd. Zij plaatsten er jacht- 13 uigen waarmee geallieerde uigen werden onder- 10 't- In eerste instantie vlo- 2 Ie Duitse piloten de Mes- 15 hmidt BF-109, later de 5 geavanceerde Focke Wulf 09. Aangezien het vlieg- Valkenburg, dat dicht bij gt, moeilijk was te verdedi gen luchtaanvallen vanuit land werd het vliegveld in échter gesloten. Het zou n 1947 weer in gebruik en genomen door de Ne- ndse marineluchtvaart- t, die er zijn van origine Ise squadron 320 posteer- 'e Nederlandse vliegvelden '1 un wisselende gebruikers n veel aandacht in '3 italarm'. Het boek doet ook 3g van de acties van de Ne- ndse squadrons 320 en die vanuit Engeland boven Nederland opereerden. Er t echter met name veel 1 waffe, die de geallieerde bom menwerpers, op weg om de Duitse industrie te bombarde ren, flinke verliezen toebracht. Daarbij kon worden geput uit een grote voorraad Duits foto materiaal. „Je zou natuurlijk je beden kingen kunnen hebben bij het Duitse aandeel in het boek, om dat het om de bezetter gaat. Maar aan de andere kant, ze zijn er natuurlijk wel geweest, da't gegeven kun je niet uitwis sen", zegt auteur Staal. Marineluchtvaart Staal is als onderhoudstechni- cus op marinevliegkamp Val kenburg verantwoordelijk voor de Orion-marinevliegtuigen. De Oegstgeestenaar heeft in de af gelopen twintig jaar een flink archief over de marinelucht vaart opgebouwd. „Het is een tijdrovende hobby, zeker als je ook boeken gaat schrijven. Ik vind het echter prachtig om ook anderen van mijn hobby te la ten genieten. Samen met Pieter van Wijngaarden, die over een enorm oorlogsarchief beschikt, bezoek ik al een jaar of acht re gelmatig het Bundesarchief in Koblenz. Ik denk dat we daar in de afgelopen acht jaar iets van 1,2 miljoen contactafdrukken hebben bekeken. We hebben inmiddels al aardig wat geld uit gegeven aan foto's. Je zou een aardige auto van dat bedrag kunnen kopen." De samenwerking tussen de twee verzamelaars leidde twee jaar geleden tot een gespeciali seerd boek over de geschiedenis van de Domier vliegboot DO- 24. In de pen zit ook nog een boek over het marinevliegtuig Grumman Tracker, vanaf 1960 gebruikt door de marinelucht vaartdienst. Uniek Volgens Staal wordt 'Luchta larm' een uniek boekwerk. „Een vergelijkbaar boek is voor zover ik weet niet geschreven. Het wordt vooral een fotoboek. Ik schat dat er tussen de 300 en 400 foto's in het boek worden opgenomen. Als particulieren nog goede luchtvaartfoto's heb ben uit die tijd kunnen ze die opsturen. Dan worden ze even- Wat een verrassing, zo midden in de winter. Lieftallige blauwe druifjes (Muscari) in een decoratief rieten Elke dag wat plekje houden lang mooi in huis. Oberst Jozef Spriller, van JG1, met zijn Focke Wulf FW-190 (waaraan door mecaniciens gewerkt wordt) en BMW personenauto gefotografeerd op de luchtbasis Woensdrecht. foto archief p staal tueel nog in het boek opgeno men. Verder bevat het boek een gedetailleerde opsomming van de Luftwaffe-vliegvelden in Ne derland en de aldaar gestatio neerde vliegtuigen, gerang schikt naar datum, type en een heid. Ook bijvoorbeeld afschrif ten uit het logboek van de Luchtwachtdienst regio Dordrecht, en van illegale kran ten uit die tijd zoals het Parool en Vrij Nederland." 'Luchtalarm' wordt uitgegeven door uitgeverij BV Bonneville in Bergen (NH) en gaat omge- veer veertig gulden kosten. Be langstellenden kunnen alvast een exemplaar bestellen. In formatie: P. Staal. tel. 071- 156614 of P. van Wijngaarden, tel. 078-150651. Na 1 augustus werd op de boulevard van Katwijk luchtafweergeschut (Flak) geplaatst door de Duitse bezet ters foto archief p staal

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19