/EIDEN [Verdeling buurhuizen 41 de knel' De kleine, grote man van heiden-Noord is op Gelaten reacties op nare boodschap Referendum wordt debacle als fracties vraag veranderen' Broers Vliet weg weer slaags Stenen vernielen ruiten café Benzinedieven aangehouden NDERDAG 12 JANUARI 1995 Luchtalarm q 'luchtalarm' is de I -/ titel van een boek over de luchtstrijd boven Nederland in de oorlogsja ren. Op 5 mei verschijnt het. Waanzinnig o A Een Rijnsburgse Z U vrouw werd afgelo pen weekeinde verminkt met een bierglas. 'Een waanzinnige daad' oor deelt haar moeder. Pesten a 'Het is ondernemer- 2 I tje pesten', zegt su permarkteigenaar Van der Krogt over de afsluiting van de Ommedijkseweg in Zoeterwoude. phouder Langenberg ziet spookbeeld werkelijkheid worden thouder bestuurlijke vernieu- D66'er P. Langenberg, ziet sinds ■ond huizenhoog op tegen de ^vergadering van aanstaande dins- Zijn spookbeeld dat de formule van de tekst van het referendum $r Let vroegere Koninklijk Militair ilidenhuis onderwerp wordt van politieke discussie, lijkt sinds gis- vond werkelijkheid te worden. In aadscommissie, gisteravond, bleek ïelijk dat er grote verdeeldheid is de vraag die een deskundige en U] fhankelijke redactiecommissie ft geformuleerd. enjl voorstellen over aanpassin- in de tekst passeerden de revue, genberg: „Ik moet er niet aan den ken dat we straks gaan stemmen over de tekst van de vraag. Zo wordt het re ferendum een debacle." Alle fracties negeerden de oproep van Langenberg zich niet verder te be moeien met de vraagstelling. Volgens Langenberg gaat een debat in de raadsvergadering van dinsdag, waar een definitief besluit moet vallen, ten koste van de geloofwaardigheid van het referendum. langenberg hield de fracties voor dat de gemeente zelf par tij is in de affaire rondom het Konink lijk Militair Invalidenhuis. „De gemeente heeft een duidelijke mening over de kwestie. Dankzij een raadsmeerderheid zijn immers reeds vergunningen verstrekt aan de bouwer van de 28 app te gaan van de eetzaal en de serre van het tehuis. Des te belangrijker is het om elke schijn van partijdigheid te ver mijden. Met elke tekstaanpassing die raadsleden voorstellen, laden ze juist de verdenking op zich dat ze door de vraagstelling de kiezers een bepaalde richting willen insturen. Als dat beeld ontstaat, dan is dat de doodsteek voor dit en eventuele andere referenda. Niet voor niets heeft een onafhankelijke re dactiecommissie zich over de vraag stellinggebogen." Hoewel de fracties het gevaar dat Langenberg schetst, inzien, hebben ze onoverkomelijke bezwaren tegen de vraag die de redactiecommissie aan de kiezers wil stellen. De tekst luidt: De gemeenteraad zal binnenkort beslissen over het bestemmingsplan Hoge Rijn dijk 25 e.o.. Het doel van dit plan is de bouw mogelijk te maken van 28 wo ningen en een ondergrondse parkeer garage op het terrein aan de Burggra- venlaan/Kernstraat/Cobetstraat te Lei den. Om te kunnen bouwen, moeten de eetzaal en de serre van het Konink lijk Militair Invalidenhuis worden ge sloopt. Bent u voor of tegen dit be stemmingsplan? WD-raadslid mevrouw M. Geestera - nus zei tot grote hilariteit in de verga derzaal dat de kiezer zich na lezing als eerste zal afvragen 'waar die arme mili tairen dan moeten eten'. De fractie van Leiden Weer Gezellig- /De Groenen eiste vervolgens dat in de vraag ook de monumentale bomen groep die moet worden omgehakt, wordt genoemd. De PvdA vindt dat de vraag zo negatief is geformuleerd dat Molen wordt er zelfs leuker op ]DEN. t molenmuseum De Valk wordt er alleen maar leuker en be- I op. Zegt directeur H. van der Lelie. „Berichten als zou de neente van De Valk af willen, moet ik resoluut tegenspre- Integendeel, het komende jaar mogen we voor 250.000 aan achterstallig onderhoud plegen. r het klopt natuurlijk wel dat de gemeente Leiden af wil q de tekorten op de exploitatie. Het betekent dat het molen - eum tot 1998 de tijd krijgt om het tekort van twee ton zelf i heffen. „Maar daarbij denk ik niet aan verhoging van de litreeprijs. Die is onlangs al verhoogd en daar moeten we van [blijven. Ik denk aan plannen om meer publiek binnen te ha- i. De Valk zou dan wat commerciëler te werk moeten gaan." ibtenaren: corporaties kunnen werk niet aan Vervolg van voorpagina twintig ambtenaren van de afdeling woonruimtever ing zijn heel benauwd voor de overheveling van hun k naar de woningbouwcorporaties. Ze zijn bang dat liet mee mogen en dat ze straks ander werk moeten n doen. Bovendien vrezen' zij dat de corporaties niet staat zijn het in hun ogen moeilijke werk te doen. Er volgens hen veel minder rekening worden gehouden t de zwakkeren in de stad, die zijn aangewezen op so le huurhuizen. FOTO HENK BOUWMAN Ambtenaren bijeen in de Stadsgehoorzaal. Je kon er een speld horen vallen. Wethouders lichten ambtenaren in over bezuinigingsoperatie LEIDEN WIM KOEVOET ir J. Boggia, Leidse Federatie van Wo lbouwcorporaties, beoor- het het ege i de onder te brengen bij de zakelijk. „Het is al ;er thema van gesprek", zegt De corporaties zijn in prin- welwillend. Alleen heeft gia er moeite mee dat 'het ege niet tegelijk ook de zeg- schap over beleid en urgen- egelingen wil afstaan. „Maar huidige systeem, waarbij de leen te de woonbonnen be deelt, is erg duur. Het leidt ins tot extra leegstand, om- kandidaten voor een wo- vaak vier tot vijf keer wei- Een molensteen om onze oordeelt directeur H. San- de openbare biblio- r de uitkomst van de indiscussie. „We hadden al bezuinigingsplan gemaakt, komt er nog eens 300.000 den bovenop. Het einde is k. Zo haal je als gemeente vernieuwingsdrang uit organisatie." oor Sannes is bezuinigen op aankoopbeleid en op het ioneel uitgesloten. Hij ziet niets in een contributiever- [ing. De enige mogelijkheid dan overblijft om te bezuini- i is het sluiten van filialen, optie die ook al gekozen is iet net opgestelde beleids- de bibliotheek leens een serie bezuinigin- moest verhapstukken. Leidse Welzijnsorganisatie k*0) is uiterst teleurgesteld de aangekondigde bezuini- van 850.000 gulden. „Door aren heen heeft het sociaal ureel werk al flink ingele- e begroting voor bezuiniging opge ien van 4,5 ton. Vermoede- zuilen we enkele buurthui- moeten sluiten. Nieuwe be rgingen zullen ten koste van personeel. Ik denk aan 'stens zeven volledige ar- dplaatsen, een stevige ader- reageert directeur A. her. ichting De Binnenvest en de vrouwenopvangcentra Cortona en Cassandra/Hestia, die zich in Leiden bezig houden met maatschappelijke opvang, krijgen een ton minder uit het potje van de Rijksbijdrage en daarbovenop twee ton minder van de gemeente. Daardoor zal het aantal opvangplaatsen om laag gaan en de kwaliteit even eens, concluderen deze instel lingen. De bezuinigingsvoorstellen van het college van burgemees ter en wethouders zijn bij het Instituut Burgerraadslieden (IBR) ingeslagen als een bom. Het IBR moet vanaf 1997 met 150.000 gulden minder per jaar zien rond te komen. „We kun nen de bezuiniging alleen op hoesten door te snijden in de personeelskosten. Van drie mensen terug naar anderhalf. Je kunt dan niet eens meer van een instituut spreken", zegt J. Mons, een van de juristen bij het IBR. Als er een speld was gevallen, was die hoorbaar geweest, gis termiddag in de met vele hon derden Leidse gemeente-amb tenaren gevulde Stadsgehoor zaal. De wethouders H. Koek (PvdA/pe/soneel) en J. Walen kamp (CDA/financiën) hadden een vervelende boodschap voor de meute. De bezuinigingsope ratie, ook wel takendiscussie ge noemd, gaat ten koste van 80 arbeidsplaatsen, een nog onbe kend aantal ambtenaren zal een andere functie krijgen en er zit ook veel pijn in de vijftig con crete bezuinigingsmaatregelen die burgemeester en wethou ders willen treffen. De wethou ders werden niet een keer on derbroken, er klonk geen hoon gelach en emoties, van welke aard dan ook, bleven uit. Welgeteld twee aanwezigen stelden lichtelijk kritisch ge toonzette vragen. Voor het ove rige ging de boodschap erin als zoete koek. Bij een gemiddelde kerkdienst gaat het er rumoeri ger aan toe. Ook na afloop geen samen scholingen van merkbaar ver ontruste ambtenaren. Hooguit wat cynische opmerkingen over de lunchpauze die is aangebro ken en die misschien wel voor het laatst in de kantine op het stadhuis kan worden doorge bracht. Een van de vijftig maat regelen betreft namelijk de slui ting van de kantine. Buiten de Stadsgehoorzaal werden alternatieven voor de kantine verzonnen en maakten ambtenaren bij wijze van grap afspraken over wie op welke af deling tosti-ijzers en frituurpan nen regelt. Wethouder Koek trok na af loop uit al die kalmte de voor de hand liggende conclusie dat haar geruststellende verhaal bij de gemeente-ambtenaren het gewenste effect heeft gesor teerd. Volgens Koek valt het dan ook best allemaal wel mee. De 80 arbeidsplaatsen die op de tocht staan, denkt ze. hoeven niet met gedwongen ontslagen gepaard te gaan. „Maar ik ben me er ook pijnlijk van bewust dat ik met mijn geruststellende woorden vandaag niet de men sen help van wie de arbeids plaatsen ter discussie staan of worden opgeheven." Die woorden leken vooral be doeld te zijn voor de zo'n twin tig medewerkers van de afdeling woonruimteverdeling. Hun werk wordt overgenomen door de woningbouwverenigingen. De verwachting is niet dat de corporaties de ambtenaren van de gemeente overnemen. De gemeentelijke woonruimtever delers kunnen ontslag alleen voorkomen, zo lijkt het, als ze zich laten omscholen voor een andere functie bij de gemeente. COM E N T A A R de kiezer wel 'nee' moet antwoorden en wil daarom het woord 'slopen' ver vangen door 'afbreken'. Dok zijn er raadsleden die vinden dat moet wor den vermeld dat het tehuis een ge meentelijk monument is en dat in de tekst een passage ontbreekt over de schadeclaim die de bouwer indient als hij niet mag bouwen. Volgens langenberg moeten de frac ties de periode tot het referendum in maart benutten om de kiezers op al deze aspecten te wijzen. Daarvoor krij gen ze volop de kans in publicaties, tij dens stadsdebatten, bij partijbijeen komsten en wat al dies meer zij. „Dat politieke partijen politiek bedrijven, is logisch. Maar ze moeten dat niet doen in de vraagstelling van een referen dum. Wat voor indruk moet dat wel niet maken op de burger?" Makkelijkste weg Het zou een ingrijpende bezinning worden op de taken die de ge meente Leiden de komende jaren moet uitvoeren. Een discussie zoals nog nooit in de Leidse politiek was gevoerd. Instellingen moesten er rekening mee houden dat de subsidie zou worden stopgezet en gemeentelijke afdelingen zouden geheel worden opgeheven, zo luidde de boodschap na het aantreden van het nieuwe college van burgemeester en wethouders. Maar het giste ren gepresenteerde resultaat van een halfjaar discussiëren en onderzoeken is niets van dit alles. Uit de bezuinigingsmaatregelen wordt al snel duidelijk dat het college de werkelijke politieke keuzes uit de weg is gegaan. Bijna de helft van de 18,6 miljoen gulden bestaat uit boekhoudkundige maatregelen en een verbetering van de efficiency. De rest is het hier en daar schrappen van relatief kleine bedragen. Het is de overbekende kaasschaaf-methode, die dit keer niet mocht wor den gebruikt, zo hadden de politici vooraf besproken. Het college heeft voor de makkelijkste weg gekozen. Veel kleine bezuinigin gen worden eenvoudiger geaccepteerd: gedeelde smart is halve smart. Door de keus van het college worden veel meer instellingen ge troffen, ook instellingen die juist meer geld moesten krijgen van de politiek. Een voorbeeld: in de afgelopen jaren pleitte de poli tiek steeds voor extra opvang van daklozen en mishandelde vrouwen, maar in de bezuinigingsoperatie worden de mooie woorden niet waargemaakt. Integendeel, want boven op de rijks korting van drie ton legt het college nog eens een korting van 200.000 gulden. En daarmee laat het college hen letterlijk en fi guurlijk in de kou staan. leiden henny van egmondpolitie pakte die af en legde de bijl in de auto. laken wilde de bijl terugpakken. Hij is toen vol gens de politie 'voor zijn eigen en andermans veiligheid' mee genomen naar het bureau. Vol gens laken is zijn aanhouding met grof geweld gebeurd. Hij dient ook een klacht in tegen het politie optreden. De ruzie kreeg gisteren overi gens een vervolg omdat C. la ken een container voor de oprit van het volkstuincomplex van zijn broer had geplaatst. Hij weigerde die container te ver wijderen, waarop de politie een takelbedrijf heeft ingeschakeld. zijn broer op hem wilde inrij den. C. Laken beweert juist het tegenovergestelde. In ieder geval heeft de politie vastgesteld dat G. laken hekken had vernield van zijn broer. Bo vendien is duidelijk dat hij zijn broer met een voorhamer heeft opgewacht. I oen de politie arri veerde had T. laken inmiddels een bijl ter hand genomen. De Twee ruiten van een café aan de Steenstraat zijn gisteravond on kwart over elf door een onbekende ingegooid. Ondanks eet buurtonderzoek is de politie er niet in geslaagd de dader te achter halen. Een eventueel motief voor de daad is niet bekend. Vier Leidenaars in de leeftijd van 19 tot 22 jaar zijn vanmorgen even na half vijf aangehouden op de lan Luykenlaan. De politie vermoedde dat de mannen benzine wilden stelen uit geparkeerde auto's. In de auto van het viertal vond de politic de voor de diefstal benodigde attributen. 'Ome Joop' Vervoorn maakt plaats voor de jongere generatie Personeel kantine is overdonderd Met weemoed denkt Ineke de Vries terug aan de huldi ging van de Zangeres zonder Naam, kort geleden in de burgerzaal van het Stadhuis. „Wij verzorgden toen alle hapjes en drankjes, het was een succes." Zoals iedereen volgens de cheffin van de kantine altijd zeer te spreken is over de kookkunsten van het bedrijfsrestaurant. „We zijn overdonderd door het besluit van burgemeester en wethouders om de kantine te sluiten. Elke dag eten hier 120 ambtenaren. De kantine is een sociaal punt. De bur gemeester stond gisteren nog als eerste aan het buffet." Nog erger vindt De Vries het voor zichzelf en haar me dewerkers. „Dit besluit bete kent het ontslag van in totaal zes mensen. Want het cate ringbedrijf waar wij voor werken, Service One uit Utrecht, krijgt overal te ho ren dat het minder moet." LEIDEN ERNA STRAATSMA VERVOLG VOORPAGINA De 'burgemeester van het Noorderkwartier' houdt er mee op. Na 25 jaar treedt 'Ome Joop' Vervoorn terug uit het buurt werk. Morgen, op zijn 78ste ver jaardag, maakt hij plaats voor de jongere generaties. Leiden- Noord verliest daarmee een ac tivist pur sang. Een 'echte door douwer' zeggen degenen die hem al jaren kennen. Een 'ou wehoer die soms echt te ver gaat', zeggen anderen. Hij zou zich het liefst nog jaren voor zijn wijk inzetten, maar ge zondheidsproblemen nopen hem afstand te doen van zijn functie als voorzitter van het wijkcomité in Leiden-Noord. Fietsen gaat bijna niet meer en lopen wordt ook moeilijker. Dat Vervoorn ondanks chronische fysieke problemen tot op hoge leeftijd doorging met werken komt wellicht doordat zijn ge zondheid hem al zijn hele leven parten speelt. Het heeft er toe bijgedragen dat Vervoorn in de jaren '70 in het buurtwerk te recht kwam. Joóp Vervoorn werd op 13 ja nuari 1917 geboren in de Leidse Morsstraat. Ging naar het Fran- siscaanse gymnasium te Katwijk en wilde na het missie in'. Die plai echter niet door t< op 19-jarige leeftijd te werd vastgesteld. Vervoorn besloot het klooster in te gaan. Als 'kruisvaarder van Sint Jan' woonde en werkte gingen bij hem botziek- 'broeder Vervoorn' enkele jaren in Rijswijk en Rotterdam. „Daar is hij begonnen met zijn sociale werk", zegt zijn zuster A. Pel grim. „Hij heeft daar veel met voogdij ki nderen gewerkt. Maar het kloosterleven was het toch niet helemaal. In de oorlogsjaren trad Vervoorn uit en keerde terug naar Leiden. Hij had tal van baantjes, variërend van colporteur tot boekhouder. Dat had voor een belangrijk deel met zijn ziekte te maken. „Om de zeven jaar moest ik van baan veranderen, om vergroei ingen te voorkomen", zei hij in 1982 in een interview. Zijn ziek te had tot gevolg dat Vervoorn op vrij jonge leeftijd arbeidson geschikt werd verklaard. Toen Vervoorn in de WAO te rechtkwam verlegde hij zijn ac tiviteiten naar het vrijwilligers werk in het Noorderkwartier. Hij sloot zich aan bij de Katho lieke Arbeiders Beweging en werd lid van de KVP. In 1970 richtte hij met enkele andere buurtgenoten een eerste 'actie comité' op. Niet lang daarna ontstond het Wijkcomité Plan Noord. „In het Noorderkwartier heeft 'ie pas .echt z'n draai ge vonden". zegt zijn zus. De kerk werd in de loop der jaren steeds minder belangrijk. „Hij is al lang geen praktizerend katho liek meer. Ik denk dat 'ie zich niet meer in de denkbeelden van de kerk kan vinden." CDA-wethouder Joop Walen kamp heeft een 'geweldige be wondering' voor Vervoorn, die hij meer dan twintig jaar kent. Als CDA-lid en als activist in het droeg ook altijd een piepklein Noorderkwartier. „Hij wilde CDA-speldje op zijn revers, zich altijd wel zichtbaar mani- Maar verder maakte geen ophef festeren als CDA-aanhanger en over zijn activiteiten voor de partij. Zijn hart en ziel lagen toch meer in de wijk." Vervoorn stond weliswaar een paar keer op de CDA-verkie- zingslijst, maar liep met zijn po litieke voorliefde niet echt te koop. Hij stond altijd onverkies baar, omdat hij een zetel in de gemeenteraad in het geheel niet ambieerde. Veel bewoners in Leiden-Noord weten dan ook nauwelijks iets af van Vervoorns activiteiten voor het CDA. Vervoorn werd een begrip in Leiden-Noord. De voormalige 'broeder Vervoorn' werd 'Ome Joop'. „Hij is een man die ont zettend veel weet van de wijk," zegt B. Pater, die Vervoorn op volgt als voorzitter van het wijk comité. Hij wordt niet voor niets de 'burgemeester van het Noorderkwartier' genoemd, (ia maar naar ome Joop wordt er altijd gezegd als er in de wijk iets aan de hand is." Ome Joop organiseerde vanaf begin jaren 50 een wielerronde voor 'probleemkinderen, de zo geheten 'Tour de Frats' en spande zich op latere leeftijd in voor de ouderen in zijn buurt. In 1987 werd hij onderscheiden als ere burger van U'iden. Sinds kort is hij als enige buurtbewo ner vertegenwoordigd in het be stuur van ouderencomplex Zijloever. Directeur T. Kohlbeck leerde hem kennen als iemand die door heel Leiden-Noord wordt gerespecteerd. „Er is riva liteit tussen de Kooi en het Noorderkwartier. Vervoorn heeft in de loop der jaren in bei de buurten vertrouwen opge bouwd. Hij komt zelf uit Noor derkwartier maar de Kooibewo ners weten dat hij ook echt voor hen opkomt." De inspanningen van de wijk- burgemeester vielen echter niet altijd in goede aarde. Vooral po litici werden Vervoorns 'eeuwi ge geouwehoer' soms wel zat. Die altijd lastige man, die nooit een goed woord over had voor de dames en heren gemeente raadsleden en ambtenaren. „Ach, die stomme politici In grijpen er toch niets van", klonk het telkens op brommerige toon. Met een sigaar in de mond, gehuld in blauw pak met trui en afgetrapte gympen had Vervoorn op elke vergadering het hoogste woord. Zijn tirades waren lang en fel en de ellen lange stroom van woorden werd wel eens verbroken door een licht geïrriteerd 'hou nou effe op Joop, dan kan een ander ook nog wat zeggen'. Het wijkcomité had het idee dat Vervoorns vasthoudende maar ook soms starre opstelling niet meer in het voordeel van Leiden-Noord werkte. Het was tijd voor 'vers bloed', zegt Bram Pater. „Ome Joop is op. Zijn taalgebruik is anders geworden. Hij is het wachten vaak moe en speelt dan wel eens op tegen ambtenaren of wethouders. Zegt vrijwel meteen dal er waarschijnlijk toch niets van de plannen terechtkomt. Dat gaat wel eens te ver. Ook daarom vonden wii, net trouwens als Joop zelf, dat er nieuw vlees in de kuip moest."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17