Leidsch Dagblad dreigt Schiphol Milieudefensie OPRUIMING GOED NIEUWS Leiden kan gedwongen ontslagen voorkomen Storm laat sporen achter PLO zoekt steun VS en VN tegen Israël Ambtenaar en raadslid als rechercheurs Jan Siemerink op scherp voor Open Australische WOENSDAG 11 JANUAR11995 HET WOORD IS AAN Ward Ruyslinck Deze wereld is corrupt en als je daarin meespeelt, heb je geen recht meer ertegen te kankeren. VANDAAG PAGINA'S24 Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur21 Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Gesprek van de dag19 Info20 Programma's11 Randstad18 Regio13,15,17 Religie14 Sport22,23 VANDAAG OOK leven en wonen PAGINA 9 HET WEER Verwachting tot morgenavond Guur en buiig Wisselend bewolkt en enkele win terse buien Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Noordwesten wind, toenemend tot vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer tot hard of stormachtig, 7 tot 8. f Jencikova) IN TE RNA TIONA L) Kwalltolt, design, voordollg LEIDEN-C: Honriommorotroat 52a. AMSTER DAM-C Molslooo 12, hook Spuistraat. AMSTERDAM; Goldorlandploln 46. ARNHEM Qakkorslraal 0 EINDHOVEN-C. Rochloslroat 62 DEN HA AO: Donnowofl 4 ORONINQEN; Oostoralraat 27. ROTTERDAM; Lynboan 31-33. UTRECHT Qlldonkwnrllor 173, (Hooo Catharljno). VLAARDINOEN-C: Korto HooQBlr. 4tu INFORMATIE tololoon: 00 - B89 68 SO. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40669 Lo„ NIEUWE ABONNEES I x?idschDagblad j ONTVANGEN DE KRANT DE I I KMI. 2 WEKEN GRATIS. la, dat Ugoed nieuws l)us neent Ik nu een abonnement. IH: (l.v.m controle he/orglng) Per maand automatisch I via acceptgiro 31,01) I automatisch 30.05) Per kwartaal I via acceptgiro 87,70) I automatisch 86,70) I Nr. bank/giro: De milieubeweging dreigt in de komende maanden de startbanen of toegangswegen van Schiphol te blokkeren. Milieudefensie wil met dergelijke harde acties druk uit oefenen op de politiek, om tegen de geplande uitbreiding van Schiphol met een vijfde parallelle baan te stemmen. Dit jaar vallen de beslissingen rond Schiphol. Milieude fensie is woedend dat ,,het kabinet de inspraak rond Schiphol negeert." voorkomen dat individuele rei zigers worden gedupeerd. ,,We weten nog niet precies hoe we het gaan aanpakken, maar deze twee zaken staan voorop." L. Oude Weemink van de NV Luchthaven Schiphol liet gister avond weten dat een blokkade van het vliegverkeer niet zal worden getolereerd. ,,We be treuren de uitspraken van De milieubeweging zegt zich voortaan veel harder te gaan opstellen tegen de uitbreiding van Schiphol. Er wordt gedreigd met een blokkade van het vlieg verkeer op de nationale lucht haven. Actieleider Duyvendak van Milieudefensie zinspeelde hierop gisteren tijdens een in spraakavond in Amsterdam over de uitbreidingsplannen. Het is voor het eerst in de dis cussie over het huidige uitbrei dingsplan dat de milieubewe ging dreigt om Schiphol volle dig lam te leggen. Duyvendak zei desgevraagd dat verschillen de actiemogelijkheden worden bekeken, zoals een blokkade 'an de startbanen of de toegan gen tot de luchthaven. Ook het oplaten van ballonnen met alu miniumfolie kan een manier zijn om het vliegverkeer stil te .heggen, aldus Duyvendak. Bij de acties zal de veiligheid vah het vliegverkeer in ieder ge- Ival niet in gevaar mogen ko men, aldus Duyvendak. Ook wil Milieudefensie zoveel mogelijk Milieudefensie. We hopen dat het door goed overleg niet zover hoeft te komen." Schiphol vindt een eventuele demonstratieve bijeenkomst op de luchthaven bespreekbaar, zolang de 'operationele proces sen' niet worden verstoord, al dus Oude Weemink. Vorig jaar stond de luchthaven na onder handelingen demonstranten toe om een uitgang van een vrachtstation op Schiphol een kwartier lang op symbolische wijze te blokkeren. De KLM, de grootste gebrui ker van de luchthaven, zegt kennis te hebben genomen van de uitspraken van Milieudefen sie, maar heeft vooralsnog geen reactie. Slippende bus glijdt water in Een streekbus van Zuidwest Ne derland is vanmorgen van de jljsseldijk tussen Moordrecht en |Nieuwerkerk geslipt en op z'n [kant een stukje de Hollandse IJssel in gegleden. De chauffeur eri de elf passagiers konden uit bus worden gehaald. Drie van hen werden in ziekenhui zen opgenomen, de anderen zijn slechts licht gewond ge raakt. Het ongeluk gebeurde rond kwart over acht. Volgens de po litie was het wegdek van de IJs- seldijk opgevroren. De bus ver voerde voornamelijk scholieren die van Nieuwerkerk onderweg waren naar Gouda. Twee scho lieren klommen uit een zijraam en zwommen naar de kant. De anderen konden zelf uit de bus klauteren. Nabestaanden: ;en Estonia zelf bergen STOCKHOLM AP Gemeente biedt geen garanties, maar: leiden wim koevoet op het stadhuis en in andere ge meentelijke gebouwen elk jaar weer veel nieuwe vacatures. Koek wil die vacatures zo veel mogelijk intern vervullen. Dat betekent dat ambtenaren ook onder druk kunnen worden ge zet ander werk te aanvaarden. Voor omscholing is een miljoen gulden extra uitgetrokken. Het verlies aan arbeidsplaat sen binnen de gemeentelijke or ganisatie, benadrukt de wet houder werkgelegenheid j. Lau rier (Groen Links), wordt meer dan goedgemaakt door de nieu we banen die buiten het stad huis tot stand komen. Hoofd doel van de operatie is geld vrij te maken voor 'nieuw beleid', dat gepaard gaat met miljoe neninvesteringen in de stad. Volgens Laurier loopt het aantal arbeidsplaatsen op van zo'n 260 in 1995 tot 1.600 in 1998 en 2.000 in 1999. Hoewel door de bezuinigings operatie van ruim 18 miljoen gulden bij de gemeente Leiden tussen de 70 en 80 arbeidsplaat sen verdwijnen, denkt PvdA- wethouder H. Koek dat in de lo pende collegeperiode tot 1998 geen gedwongen ontslagen val len. De wethouder kan echter geen garanties bieden. ,,Maar op dit moment zie ik geen aanleiding om het sociaal statuut open te breken", aldus de wethouder. Koek heeft uitge rekend dat tussen nu en 1998 zo'n 140 van de 1.500 gemeen te-ambtenaren 55 jaar of ouder worden. Met 'seniorenbeleid' (vervroeg uittreden) kan de ge meente op een heel sociale ma nier afscheid nemen van deze werknemers. Ontslagen kunnen ook wor den voorkomen door doorstro ming, denkt Koek. Er ontstaan Nabestaanden van slachtoffers van de ramp met de Estonia willen proberen de naar schat ting 800 lichamen die met de veerboot in de Oostzee ten on der zijn gegaan, op eigen kosten naar boven te halen. Dat meld den Zweedse kranten gisteren. De Estlandse veerboot zonk p 28 september onderweg naar Finland tijdens een storm voor de kust van Zweden. Meer dan 900 opvarenden kwamen daar bij om het leven. De Zweedse regering heeft vorige maand be sloten het schip en de doden op de zeebodem te laten rusten en het wrak tot een graf te maken door er tonnen steen op te stor- .JI.iJ# KATWUK LEIDERDORP DfEAAtN Modern huis kamerinterieur. Wandmeubel in blank beuken; keuze uit ver schillende opstel lingsmogelijk heden. Als afge beeld ongemon teerd 1595,- Eethoek; tafel 160 cm lang met 4 eetkamerstoelen kompleet 895,-. NOORDWiJK» De storm van de afgelopen dagen, de tweede deze maand, heeft zijn sporen achtergelaten op het strand. Grote hoeveelheden vuil zijn naar de kust gedreven. Tussen de Koningin Wilhelminabou- levard en de Duindamseslag bij Noordwijk was er zelfs sprake van kleine afvalhopen. Het hoge water vernielde verder weer een deel van de afrastering langs de duinen. Bij de eerste storm verdween negen Tromp: Bestuur universiteiten naar Sovjetmodel groningen «anp Het bestuur van de Nederland se universiteiten vertoont grote overeenkomsten met het lands bestuur van de vroegere Sov jetunie. Voor wie weet hoe he dat land is vergaan, is het nie moeilijk te voorspellen hoe he met de Nederlandse universitei ten zal aflopen. De Groningse polemoloog prof. dr. Hylke Tromp haalde gisteren fel uit naar de Nederlandse universi teiten. Volgens Tromp worden de universiteiten bestuurd 'volgens het democratiemodel van het Joegoslavische arbeiders-zelfbe stuur, binnen kaders aangege ven door een Sovjet-bureaucra tie in Zoetermeer'. „Aan de Ne derlandse universiteiten is het aantal hoogleraren verdubbeld sinds in Zoetermeer is bedacht dat er minder moesten komen." Verder signaleert Tromp dat studierichtingen worden opge zet en vakken worden verplicht gesteld enkel en alleen om de banen van docenten te bescher men. Ook komt het voor, aldus Tromp, dat docenten via een deeltijdontslag worden ge dwongen minder te werken met behoud van het volledige sala ris. Ook hekelde Tromp de idee ën om de universiteiten te com mercialiseren ofte privatiseren. CAIRO-TEL AVIV ANP-Rtr-GPD Yasser Arafat, de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie (PLO), heeft de Verenigde Staten en de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ge vraagd zich met spoed in te zet ten voor de 'onmiddellijke' stopzetting van de uitbreiding van Israëlische nederzettingen in bezet gebied. Arafat zei gisteren in Cairo, waar hij sprak met de Egypti sche president Mubarak, dat Iraël de gesloten akkoorden schendt en dat de Israëlisch-Pa- lestijnse onderhandelingen al maanden niets opleveren. Egypte steunt het standpunt van de PLO over de nederzet tingen. Het land zal er boven dien bij Washington op aan dringen de uitbreiding van de nederzettingen onder de loep te nemen. Een hoge functionaris van de PLO, Yasser Abed Rabbo, ver klaarde gisteren voor de Israëli sche radio dat de Palestijnen zich moeten terugtrekken uit het vredesoverleg met Israël als joodse kolonisten doorgaan met het uitbreiden op de Westelijke Jordaanoever. Afgelopen maandag was er nog een ontmoeting tussen de Israëlische minister van buiten landse zaken Shimon Peres en- Arafat, op de grens van Israël en de Gazastrook. Die bijeenkomst Om schade aan archeologische opgravingen te voorkomen, moet het gebruik van metaalde tectors worden verboden in de Leidse binnenstad en de Room- burgcrpolder. Dat vindt stadsar- cheoloog M. Dolmans. Het ver bod zou opgenomen moeten worden in de algemene plaatse lijke verordening (APV). Een metaaldetector is een draagbaar toestel dat metalen voorwerpen in de grond opspoort. Volgens Dolmans zijn de 'de tectorpiloten' een plaag voor hem en zijn collega's. „Er zijn andere steden waar al een ver bod op metaaldetectors bestaat. De controle op zo'n verbod is moeilijk, dat beseffen we. Maar het is weer een stapje in het voorkomen van schatgraverij." De stadsarcheoloog doet al van alles om illegale opgravin gen en daarmee verdwijning of vernieling van archeologische vondsten tegen te gaan. Zo moeten alle medewerkers bij opgravingen een paspoort bij zich dragen. „Zodat zij zich al tijd kunnen legitimeren. En als er opgravingen zijn buiten de gebruikelijke tijden of in het weekeinde, melden wij dat van tevoren aan de politie." kilometer hekwerk in zee. De afgelopen dagen is daar nog eens anderhalve kilometer achteraan ge gaan. De duinen zelf zijn, in tegenstelling tot elders langs de Nederlandse kust, redelijk gespaard geble ven. „De schade is al met al zeker niet dramatisch", aldus een woordvoerder van het Hoogheemraad schap van Rijnland. FOTO DICK HOGEWONING heeft volgens de Palestijnse on derhandelaar Nabil Shaath niets opgeleverd ten aanzien van de joodse nederzettingen. Volgen de week moet volgens Shaath de Palestijnse angst geheel wor den weggenomen tijdens een voor het vredesproces 'cruciale' ontmoeting tussen Arafat en de Israëlische premier Yitzhak Ra bin. Rabin verwierp gisteren evenwel een volledige terug trekking van de Westelijke Jor daanoever. Hij verzekerde dat in het Arabische Oost-Jeruza- lem meer woningen voor Israë li's zullen worden gebouwd. Hij zei tegen studenten in de oude stad dat een verenigd Jeruzalem de hoofdstad van Israël blijft. Het Israëlische militaire com mando op de Westelijke Jor daanoever heeft gisteren voor bereidend werk voor een nieu we nederzetting laten stopzet ten. Kolonisten uit de nederzet ting Elkana waren op eigen ini tiatief begonnen aan het bouw rijp maken van een heuvel in de buurt. De werkzaamheden, kondigden ze aan, vormen het begin van een reeks nieuwe ac tiviteiten in de bezette gebie den. Bij een Israëlische grensover gang in de Gazastrook is van morgen een bom ontploft, waardoor twee soldaten licht gewond zijn geraakt. Het was de tweede bomaanslag op Israë liërs in Gaza deze week. Alkemade voor ton gedupeerd na aanrijding onvindbare vrachtauto ten. Een stichting onder de naam Estonia Slachtoffers en Familie eden heeft een bergingsmaat schappij gevraagd naar de mo gelijkheid om de lichamen bo ven te halen. De stichting, die zegt 350 le den te hebben, kan grote tegen stand verwachten van nabe staanden die juist gekant zijn tegen het bovenhalen van de lij ken. Een ambtenaar en een raadslid van de ge meente Alkemade hebben zich de afgelo pen weken ontpopt als rechercheurs. Ze zijn koortsachtig op zoek naar de vrachtwa genchauffeur, die vorig jaar oktober de Paardebrug in Rijpwetering beschadigde. Die man is na de aanrijding doorgereden en heeft de (toch al krap bij kas zittende) ge meente met een schadepost van meer dan een ton laten zitten. Bovendien kan de brug niet meer open voor het waterverkeer. De politie van Alkemade had geen tijd om zich te verdiepen in de aanrijding en daarom is gemeente-ambtenaar H. van Eg- mond zich met het ongeval gaan bezighou den. Hij heeft inmiddels twee getuigen ge vonden, die hebben gezien hoe de vracht wagen de stalen kolom van de zogehetèn hameipoort van de Paardebrug ontzette. De getuigen gaven echter verschillende kente kens op. Een ding is zeker: het gaat om een buitenlandse vrachtwagen. Raadslid P. Koek van Groen Links bood gisteravond in de raadscommissie ruimte lijke ordening onverwacht een opening in deze kwestie. „Na de vergadering geef ik u het adres door van het Franse bedrijf', ver telde hij voldaan over de resultaten van zijn eigen speurwerk. CDA-raadslid N. Bakker houdt er echter rekening mee dat de dader niet wordt ge vonden. Hij vroeg wethouder W. Nugteren daarom of de gemeente in dit geval aan spraak kan maken op een uitkering uit het waarborgfonds. Als de schade niet kan wor den geclaimd bij de vrachtwagenchauffeur, hoopt Nugteren inderdaad op geld uit dit fonds. Op fors aandringen van de gemeente houdt de politie zich intussen wel bezig met het opsporen van de dader. Tot nu toe zon der resultaat. Jan Siemerink komt in vorm voor de Open Australische tenniskampioenschappen. De Rijnsburger drong gisteren verrassend door tot de tweede ronde van het toernooi van Auckland (Nieuw-Zeeland), ten koste van de als eerste ge plaatste Zuidafrikaan Wayne Ferreira (2-6 7-5 6-3). Brenda Schultz, die in de tweede ronde van de New South Wales Open in Sydney werd uitgeschakeld, is als twaalfde geplaatst voor de strijd om de open Australische tenniskampioenschappen. Ri chard Krajicek, die in Sydney tot de derde ronde doordrong, staat voor Melbourne als zes tiende genoteerd. De loting voor de eerste ronde is mor gen. Zuid-Afrika 2Zach de Beer, de nieu we ambassadeur van Zuid-Afrika in Nederland, neemt zijn fiets mee. II Botten Israël -7 Onderzoek naar men- selijke resten is taboe in Israël. Alle botten worden door ultra-orthodoxe joden herbegraven. Cel voor hasjhandelaar 3 De 39-jarige ex-auto coureur en hasjhande laar Charles Zwolsman is door het hof veroordeeld tot vijf jaar cel. Blokkades van startbanen of toegangswegen Onderzoek Prof. Van der Mei den pleit voor een diepgaand onderzoek naar de religieuze beleving van de Nederlanders. Stadsarcheoloog: metaaldetectors zijn een plaag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1