Alkemade: bos bij Nieuwe Wetering Het is geen eenvoudige opgave 'Iedereen staande houden en laten blazen' Leiden Regio/Rijn en Veenstreek Luiersubsidie Ecologische verbinding met Braassemermeer in Oegstgeest Wim de Reus in bibliotheek Concerten Alphense muziekschool Sneeuwpret op de valreep van de kerstvakantie JAA NDAG 9 JANUAR11995 oegstgeest Wethouder H. Kamphuisen (WD/milieu) deelt woensdag morgen de eerste, zogeheten luiersubsidie uit. Oegstgeestse ouders die zijn overgestapt op het gebruik van katoenen luiers, kunnen van de gemeente een geldbedrag krijgen. Zo probeert de gemeente de afvalberg aan wegwerpluiers tegen te gaan. In Nederland bestaat vier procent van het huishoudelijk afval uit wegwerpluiers. Deze worden voor een groot deel ge maakt uit papier en daar zijn dus bomen voor nodig. Per ba by kan dit oplopen tot twaalf naaldbomen. Verder is in de lui ers plastic verwerkt dat moeilijk afbreekbaar is. Dat zijn redenen voor de ge meente Oegstgeest om het ge bruik van katoenen luiers, die kunnen worden hergebruikt, te stimuleren. Kamphuisen was al eens naar zwangerschapsgym- nastiek geweest om aanstaande ouders te vertellen van de voor- en nadelen van de diverse luier- soorten. Nu geeft hij een bedrag van honderd gulden, veerdeeld over vier keer 25 gulden, aan de eerste ouders die sinds de in stelling van de subsidie katoe nen luiers zijn gaan gebruiken. voorschoten Fotograaf Wim de Reus expo seert tot en met 13 februari in de openbare bibliotheek aan de Wijngaardenlaan 4 in Voorscho ten. De Reus (59) is al vele jaren lid van de Leidse Amateurfoto- grafenvereniging en de Foto club Rijswijk. Zijn voorkeur gaat uit naar zwart-wit fotografie, omdat met de tussenliggende grijze nuances fraaie effecten te bereiken zijn. Urenlang is hij bezig in zijn doka om van de fo to een waar kunstwerk te ma ken. Van De Reus zijn fotoseries te zien van de Voorschotense paardenmarkt, begraafplaats Groenesteeg in Leiden, gezich ten in Spanje, palmbladeren en spelende muzikanten. De expo sitie is te zien gedurende de openingsuren van de biblio theek. Burgemeester en wethouders van Alkemade willen dat het bos dat de provincie Noord-Holland heeft gepland in de gemeente Haarlemmermeer, enige kilometers naar het zuiden van die buurgemeente opschuift. Het hon derd hectare grote bos is nu voorzien in de buurt van de Dr. Heyelaan tussen Buitenkaag en Abbenes. Alkemade wil dat het bos tussen de Rijnlanderweg en de Huigslo- terdijk komt te liggen, in de buurt van Oude en Nieuwe Wetering en Weteringbrug. B en W reageren hiermee op het ontwerp gebiedsperspectief voor de groenzone Wes telijke Haarlemmermeer van de provincie Noord-Hol land. alkemade/haarlemmermeer marieta kroft Het bos zou volgens de nota voor een groot deel op grondge bied komen te vallen dat in be zit is van de gemeente Alkema de. Alkemade heeft aan de Dr. Heyelaan in Abbenes een boer derij met 65 hectare in bezit. Aan de pacht van Hoeve Alke made komt medio 1998 een eind. Als er een bosbestemming op dit land komt te liggen, kel dert de waarde, zo vrezen B en W. ,,We verkopen het liever als tuinbouwgrond", legt wethou der W. Nugteren (CDA/ruimtelijke ordening) uit. „Dan krijgen we er meer voor." B en W vinden bovendien dat er een bos in de buurgemeente moet komen dat een ecologi sche verbinding kan vormen met het Braassemermeer en de Westeinderplassen. Zoals het bos nu bij Abbenes is gepland, zouden zoogdieren en vogels niet of nauwelijks deze plassen kunnen bereiken, meent het college. Vanaf de locatie zoals die door Alkemade wordt voor gesteld wel. Deze plek kan, al dus B en W, het snijpunt vor men van een ecologische hoofdverbinding tussen Buiten kaag en de Westeinderplassen, met een aftakking naar het Braassemermeer. Op zo'n ma nier wordt een betere kwaliteit van de natuur en het milieu ver kregen, aldus Alkemade. Hen andere reden om voor een bos in de buurt van Nieuwe Wetering te kiezen, is dat dit bos hier een compensatie voor de verbreding van de A4 en de mogelijke aanleg van de HSL kan vormen. De leefbaarheid van Oude Wetering staat door deze ontwikkelingen toch al on der druk, meent Alkemade. Het Weteringbos moet, als het aan Alkemade ligt, vooral uit plassen en moeras bestaan om dat het tussen drie passenge bieden in ligt (Kagerplassen, Braassem en de Westeinder). De reactie van de gemeente Alkemade op de plannen van de provincie wordt morgenavond voorgelegd aan de commissie ruimtelijke ordening. De pro vincie Noord-Holland beoor deelt nog deze maand de reac ties die op de nota binnenko men. Volgens P. Huijbrechts van de provincie, wordt medio dit jaar de goedkeuring van de ministeries van LNV en VROM verwacht, waarna met de ver werving van de gronden kan worden begonnen. alphen aan den run- De Alphense streekmuziek- school geeft van 17 tot en met 22 januari een serie concerten met rietblaasinstrumenten. De concerten vinden plaats in ver band met de viering van het 25- jarig bestaan van de muziek school aan het Burgemeester Visserpark. De serie jubileumconcerten begint met een optreden van het klarinet- en accordeonen semble van de muziekschool en het Clarinet Choire van de mu ziekschool Zaandam. Het con cert wordt gegeven in de con certzaal van de muziekschool en begint om 19.30 uur. Op woensdag de 18de verzor gen leerlingen hobo, saxofoon, klarinet en accordeon het maandelijkse midweekconcert. Ook dit optreden vindt plaats in de concertzaal en begint om 19.30 urn Donderdag komen leerlingen vanaf 20.30 uur met een presen tatie die volgt op een dag lang improviseren. Vrijdag verzorgen Marjola Bakker (hobo), Ad Murck (trompet) en Inge Westra (orgel) vanaf 19.30 uur het koopavondconcert. Zij spelen onder andere werken van Han del en Koetsier. De reeks concerten wordt op zondag 22 januari afgesloten met een optreden van de Saxo foon Big Band onder leiding van Iwan Szonioru in Studio Ooster man in Aarlanderveen. Dit op treden begint om 12.15 uur. Op het programma staan onder meer werken uit de West Side Story en composities van Glen Miller. (Snelheidscontrole Wassenaar wassenaar Op de Wassenaarse Rijksstraatweg richting Amster dam is zaterdagmiddag een snelheidscontrole gehouden waarbij 16.4,134 automobilisten zijn bekeurd. In totaal zijn er 1840 automo- 02.4|)Uisten gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid op de weg jvvaar 70 km is toegestaan was 109 km. Kind ingesloten neenWASSENAAREen kind van anderhalfjaar oud heeft zich zaterdag- ™jöchtend om tien uur in zijn eigen huis in Wassenaar ingesloten. jToen zijn moeder de tuin in liep, deed hij de deur achter haar op jslot. De politie moest er aan te pas komen om moeder en kind sjveer te herenigen. I Waterschade door vandalisme 2.(alphen aan den run» Naar het zich laat aanzien is de waterschade 1 'fn een kantoorgebouw aan de Prins Bernhardlaan in Alphen be- Jjjioorlijk groot. Onbekenden hadden zaterdagmiddag op de ofweede etage een brandkraan opengezet. Diverse ruimten - i livaaronder die van de sociale dienst en de GGD - liepen daar- 1 °poor onder water. De brandweer heeft de verdieping leege- pfeompt. De vandalen kwamen het gebouw binnen via een niet i 2jpfgesloten leegstaande ruimte, i 01 ^Flinke buit inbraak in Nieuwkoop Jjieuwkoop Inbrekers hebben zaterdagavond toegeslagen in een oliuis aan de Weissenbruchlaan in Nieuwkoop. De buit bestond °iiit een antieke klok, videorecorder, kristallen beeldjes, 100 cd- n [tjes, sieraden, geld en buitenlandse valuta. Het is niet bekend 'ioe de daders de woning zijn binnengedrongen. Alcoholcontroles in Alphen en Ter Aar Jalphen aan den rijn/ter aar Tijdens alcoholcontroles in Alphen '„laan den Rijn en Ter Aar zijn in de nacht van zaterdag op zondag ojvier automobilisten betrapt die te veel alcohol hadden genut- "jtigd. Bij de controles, die werden gehouden op diverse punten in Kiphen en Ter Aar, moesten 244 bestuurders een alcoholtest on- ojdergaan. Vier van hen kregen een proces-verbaal. lan ontsnapt uit politie-auto qIeimuiden De politie moest zaterdagavond in Leimuiden op ofeoek naar een uit hufi auto ontsnapte man. Zij had de man aan gehouden omdat hij in het dorp een vrouw had mishandeld. ?Toen de agenten even naar het huis van de vrouw waren ge daan, verdween de man uit de auto. Na een korte zoektocht Werd hij weer ingerekend. Volgens een woordvoerder van de po rtie was er sprake van een relatieprobleem, o; 'Geld gestolen oihazerswoude-dorp Een onbekend geldbedrag is gestolen uit een Jjjiwinkel aan het Ambachtsplein in Hazerswoude-Dorp. De voor- deur werd in de nacht van vrijdag op zaterdag opengebroken. pen inbraak in een pand ernaast mislukte. Dat was niet het geval —-in een winkelpand aan de Dorpsstraat. Ook hier werd, nadat de voordeur was opengebroken, geld meegenomen. Kleding en drank meegenomen benthuizen» Kleding en drank is zaterdag gestolen uit een huis aan de Populier in Benthuizen. De inbrekers kwamen het pand (binnen via de berging. ^Spullen gestolen uit woning 3|5:oude wetering Geld, waardepapieren en een groot aantal goe deren waaronder een videorecorder, zijn gisternacht na een in braak verdwenen uit een woning aan de Dotterbloem in Oude (Wetering. De inbrekers kwamen binnen door een raam te force- -irry Brokerhof: „Gelukkig ben ik net op tijd begonnen. Er is bijna niets meer, maar vooral de prijzen zijn gigantisch hoog." foto holvast/mark lamers llphenaar Harry Brokerhof speurt rommelmarkten af naar oude leerstof •svan kuilenburg femin uw onderwijzer. De titel van een jerboekje voor het lager onderwijs uit de wige eeuw. „Dat autoritaire kom je overal jgen in de leerstof. Alles ging destijds ook p commando. Als de meester op de lesse- tar tikte, dan moest het reken- of taai- bekje worden opengeslagen. Kom daar nu kris om", zegt de gepensioneerde oud-on- 4rwijsman Harry Brokerhof lachend. Sinds hij gepensioneerd is heeft de Al- henaar echter niet alle banden met het hderwijs verbroken. Reeds zes jaar verza melt hij alles wat met onderwijs te maken ^eeft. „Op die manier blijf je nog een beetje -^trokken. Alleen op een andere manier", jerkt de 67-jarige Brokerhof op. Behalve "grvvoed verzamelaar is hij ook nog actief in e Protestants Christelijke Onderwijs" Bond JCOB). De Alphenaar is min of meer door zijn ihtgenote aan het verzamelen geslagen, [lijn vrouw heeft als hobby kruiken en [uilen te vergaren die met haar vakgebied, kruiszorg, te maken heeft. Op een be- moment kocht ik op een rommel- larkt een oud leesglankje. Min of meer uit nostalgische overwegingen, maar al snel had het verzamelvirus ook mij te pakken en ging ik op zoek naar nog meer spullen die met onderwijs te maken hebben." Uit het resultaat van de wekelijkse speur tochten door ons land is duidelijk te zien dat Brokerhof gegrepen is door zijn hobby. Leesplankjes, telramen, tientallen openbare of rooms-katholieke leerboekjes - er was verschil inde boekjes - speelgoed, dic teedozen, getuigschriften, schrijfgerei, schooltassen, belonihgsstempels, muntjes om te leren rekenen en platen van de be kende tekenaar Cornelis Jetzes. 'Allemaal elke dag Davitamon 10' (Net als Ot en Sien). Zoals een van de prachtige platen van Jet zes de jeugd moet stimuleren om vitamine druppels te nemen. Vooral voor ouderen zijn de vitrines van Brokerhof een lust voor het oog. Vorige week stelde hij in de oude raadzaal van het Alphens raadhuis zijn spullen ten toon. „Dan krijg je veel leuke re acties van mensen die die tijd nog hebben meegemaakt. Je raakt aan de praat en die tijd komt weer boven." Volgens de Alphenaar is hij nog net op tijd met z'n hobby begonnen. „Het is al bij na onmogelijk om nog wat voor een leuke prijs te kopen. Alleen in het noorden kom je nog wel eens iets aardigs tegen. Maar die prijzen, dat is gigantisch. Dingetjes die ei genlijk niets waard zijn, daar vragen ze zo zeventig of tachtig gulden voor. Een lees- plankje dat destijds in Nederlands Indië ge bruikt werd, moet bijvoorbeeld 1500 gulden of meer opbrengen. Dan lukt het meestal wel om een paar gulden af te dingen. En dan ga je met een goed gevoel weg, maar diep in je hart heb je toch het gevoel dat je bent afgezet. Maar je wilt het hebben en dat weten ze maar al te goed." De Alphenaar bezit zo'n tweehonderd verschillende leerboekjes van Jan Ligthart en H. Scheepstra. Compleet met taalkundi ge verschillen of veranderingen in het beeld van de kindermode. „Nog een stuk of tien dan heb ik die serie compleet, maar dat is geen eenvoudige opgave." Brokerhof heeft ook bewondering gekregen over de kwali teit van het onderwijs van vroeger. „Kort voor mijn pensionering heb ik op een mor gen leerlingen in het voortgezet onderwijs wat rekensommen uit de vorige eeuw voor gezet. Ze konden geen kant uit en wisten niet wat ze hoorden toen ik zei dat die stof bestemd was voor de derde klas van het la ger onderwijs. Toen merkte ik dat het met de ontwikkeling op de bepaalde gebieden in het onderwijs niet best gesteld was." Op het vrijwel uitgestorven politiebureau in Katwijk zit een groep agenten zater dagavond rond tien uur achter een kop hete koffie. Agenten warmen zich even op voordat ze naar buiten gaan voor een lange nachtdienst. Tot half zes 's mor gens zullen ze in touw zijn tijdens een grootscheepse alcoholcontrole van het korps Hollands Midden in de hele regio. Staand aan het hoofd van de tafel geeft verkeersadviseur R. Beerling aan wat er die avond voor deze groep op stapel staat: controles in Katwijk, Rijnsburg, Sassenheim en Oegstgeest. „En jongens, we gaan niet selectief te werk. Iedereen staande houden en laten blazen", aldus Beerling. Als tijdens het blazen blijkt dat een bestuurder alcohol op heeft, gaat hij of zij mee naar het bureau voor een uit gebreidere test. Beerling: „We hopen dat door acties als deze het alcoholgebruik onder auto mobilisten verminderd. Want er vallen door het innemen nog steeds te veel do den in het verkeer." Sinds november is dit de tweede grote regionale controle. Voor het eerst deelt Veilig Verkeer Ne derland hierbij cadeautjes uit aan auto mobilisten die nuchter achter het stuur zitten. In een doosje zitten twee glazen, twee folders en een sticker. Alles bedrukt met de slogan: 'Ik rij, dus fris voor mij'. Nadat de mensen van WN zijn gearri veerd, gaat het hele gezelschap op weg naar de Katwijkse Zeeweg. Daar consta teert vrijwilligster A. de Jong al snel dat er voor de hele avond te weinig cadeau tjes zijn. De ene na de andere bestuurder rijdt namelijk - enigszins verbaasd - met het presentje weg. „Ik geloof dat zulke acties wel degelijk een positieve invloed hebben. Kijk, er zijn altijd mensen die het nooit zullen afleren. De meeste men sen realiseren zich niet dat zelfs één glas al invloed heeft op het rijgedrag. Maar als je ze daarop wijst, gaan ze vaak wel nadenken", meent De Jong. Na twee of drie glazen bier doet iemand er al gauw een halve seconde langer over om het rempedaal te vinden. Bij een snelheid van tachtig kilometer per uur wordt de remweg daardoor elf meter langer. Katwijker H. Oudshoorn beweert dat hij 'nooit ene druppel' heeft gedronken als hij achter het stuur moest. „Ik ben 44 jaar vrachtwagenchauffeur geweest. Het is toch vreselijk als je iemand leed aan doet door alcoholgebruik? Ik vind deze actie heel goed. Ze moeten veel vaker controleren", vindt de automobilist, die uiteraard ook met de glazen huiswaarts keert. Op weg naar een leuke kroeg wordt ook een groepje Rijnsburgse jongeren staande gehouden. „Hé, wat een mazzel. Delen jullie ook cd's uit?" grapt een jon gen vanaf de achterbank. „Een goede ac tie", oordeelt de bestuurder. „Bij ons is de afspraak dat degene die rijdt niet dr inkt." Tijdens de controle op de Zeeweg moeten vier bestuurders mee naar het politiebureau omdat de ademtester aan geeft dat ze alcohol hebben gedronken. In een klein kamertje met witte, kale muren blazen ze twee keer in een com puterachtig apparaat. Op een toetsen bord voert bediener G. van Eeden de ge gevens van de eerste verdachte in de computer. „Nu gaat het apparaat zich zelf reinigen om de alcoholsporen van de vorige test te verwijderen", legt Van Eeden aan de aangehouden bestuurder uit. „De hele analyse duurt zo'n acht mi nuten. Nu mag je blazen, blijf vooral bla zen. Als je hapert, moet je opnieuw." Daarna maakt het apparaat zichzelf opnieuw schoon en mag de verdachte nog eens blazen. „Uit die twee resultaten kiest hij de laagste en daar haalt hij nog eens tussen de zes en tien procent vanaf. En dan heb je de uitslag", aldus Van Eeden. De aangehouden man heeft maz zel. Zijn alcoholgebruik valt nog net bin nen de wettelijke grens van 0,5 promille, ofwel twee glazen bier. Na een rijverbod van een paar uur kan hij het politiebu reau verlaten. Vijf bekeuringen Bij alcoholcontroles in regio zijn in de nacht van zaterdag op zondag meer dan duizend auto mobilisten gecontroleerd. Het aantal drinkerè dat de politie achter het stuur aantrof viel mee. In Leiden moesten 87 be stuurders blazen. Er werd twee keer proces-verbaal opgemaakt. Eén van de automobilisten moest ter plekke zijn rijbewijs inleveren. Bij een alcoholcon trole in de gemeenten Katwijk, Rijnsburg, Sassenheim en Oegstgeest heeft de politie 565 automobilisten staande gehou den. Hiervan kregen er drie een proces-verbaal. Eén van hen moest ook zijn rijbewijs inleve ren. Ook in Lisse, Hillegom, Noordwijk en Noordwijkerhout werden alcoholcontroles ge houden. In totaal controleerde de politie 244 bestuurders. Twee kregen een rijverbod. Regio En ineens was het echt winter. Een ramp voor de automobilisten, maar een feest voor de kinderen die zich op de valreep van de kerstvakantie nog een paar dagen konden vermaken met sleetje rijden en sneeuwpop pen maken. foto's loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9