IA! Leiden wil af van molen n sporthal 'Leiden is net Sneeuwwitje' Vogelvlucht niet blij met 'onderhuurders' Volle bak voor Gordon MAANDAG 9 JANUAR11995 Kerken 8 De vier grote kerken van Hillegom gaan zeer nauw samenwerken bij de hulp aan sociaal zwakkeren. Onderwijs 9 Oud-onderwijsman Harry Brokerhof uit Al phen verzamelt al zes jaar alles wat met onderwijs te maken heeft. Jeugdinrichting rx Bewoners van de I Rijksstraatweg in Sassenheim zijn vrijwel al lemaal tegen de komst van een jeugdinrichting. I M I door: Wim Koevoet |CHTERGROND Gelederen Groen Links gesloten dankzij struisvogelpolitiek Aanblijven of opstappen, zegt De la Mar, die vóór laurier Groen Links in het college vertegenwoordigde, is helemaal geen kwestie die speelt. Althans, de vraag;prijkt niet óp de politieke agenda van Groen Links. Het is dat de media ('die overmatig betrokken zijn bij dit onderwerp', aldus de voorzitter) er telkens over beginnen en dat oppositieleider Alexander Geertserpa (WD) nooit te beroerd is om Groen Links te pesten, want anders hoefde de partij helemaal nooit meer stil te staan bij haar eigen handel en wandel. Een reconstructie van de gebeurtenissen rondom de Boommarkt-garage, te beginnen met de verschijning van het verkiezingsprogramma van Groen Links en eindigend met het standpunt dat het college nu heeft ingenomen, leidt tot de conclusie dat de gelederen slechts door struisvogelpolitiek zijn gesloten. In hel verkiezingsprogramma is Groen Links vierkant tegen een parkeergarage op de Boommarkt. Een garage op die plek trekt het autoverkeer diep de autoluwe en -vrije binnenstad in en maakt uitbreiding van een van auto's gevrijwaard gebied definitief onmogelijk, legde de partij haar kiezers uit. Bekend was al dat de wethouders J. Walenkamp (CDA) én T. van Rij (PvdA) een uitgesproken voorkeur voor de Boommarkt hebben. D66 doet door haar standpunt niet echt mee aan de discussie: de partij sluit een garage op die plek niet uit.. Uit het programma dat het nieuwe college enkele weken na de verkiezingen in maart 1994 presenteerde, bleek dat de heikele kwestie was omzeild. Hoewel bij Walenkamp en Van In alle geledingen van de Leidse afdeling van Groen Links bestaat overeenstemming over de positie van Jan Laurier in het college van burgemeester en wethouders. Eerder hebben Laurier zelf en fractievoorzitter Rianne Peeters te kennen gegeven dat het collegestandpunt over de Boommarkt-parkeergarage geen enkel gevolg hoeft te hebben: Laurier moet tegenstemmen in het college maar kan gewoon wethouder blijven, liet bestuur, zegt voorzitter I lans de la Mar, is het daar helemaal mee eens en de kans dat de ledenvergadering op 18 januari verdeeldheid zaait, is uitermate klein. Rij de Boommarkt favoriet bleef, was een onderzoek naar de beste locatie overeengekomen. Daarbij zou ook het Groen Links-alternatief, de Sint Aagtenstraat, de revue passeren. Wat nu als dat onderzoek een Boommarkt- garage zou opleveren? Fractievoorzitter Peeters wuifde die vraag weg. Ze hield dat eenvoudigweg voor onmogelijk. Ver voordat het onderzoek was afgerond, bleek uit een uitgelekt stuk dat Walenkamp en Van Rij vergaande overeenstemming met het Hoogheemraadschap van Rijnland hadden bereikt over aankoop van het pand waar de Boommarkt-garage was gedacht. Klaarblijkelijk gingen de ver voor de muziek uitlopende wethouders ervan uit, dat het onderzoek alleen maar hun gelijk zou onderstrepen. Het koppel Walenkamp/Van Rij, zo werd ook duidelijk, had slechts met een onderzoek ingestemd om Groen Links niet al na de eerste maanden van de nieuwe collegeperiode in het nauw te brengen. Eind vorig jaar namen de PvdA- D66- en CDA-wethouders het voorspelbare besluit: Boommarkt, zij het onder een aantal voorwaarden. Gelukkig voor Groen Links zitten er een paar lastige voorwaarden bij. De spartelende partij heeft een nieuwe reddingsboei toegeworpen gekregen. Als in een reflex roepen bestuur en fractie nu olijk in koor dat aan die voorwaarden toch nooit kan worden voldaan en de garage- geen werkelijkheid wordt. En zo lang de garage er niet is, verloochent de partij haar gedachtengoed en achterban niet en kan Diurier aanblijven. Stuitend politiek simplisme, dat klaarblijkelijk wordt geslikt als zoete koek. De politieke werkelijkheid is echter anders: Groen Links zit in een college waarvan de meerderheid al geruime lijd toewerkt naar een garage op een plek die bij Groen Links (terecht) op onoverkomelijke bezwaren stuit. I Iet is van tweeën één: of Groen Links lapt het onderzoek aan de laars of zij geeft zich in de kwestie Boommarkt-garage gewonnen en stelt haar standpunt bij. Het tweede kan natuurlijk niet zonder goedkeuring van de ledenvergadering. Maar ook het eerste kan niet zonder gevolgen blijven. Het is niet aannemelijk dat D66, PvdA en CDA Groen Links ongestoord de spot laten drijven met een onderzoek dat bij de collegevorming een doorslaggevend compromis was, alleen maar omdat de uitslag niet bevalt. Het verschil lussen oppositie en college zou dan immers verdwijnen. Groen Links moet zich nu beraden op haar positie en kan daar niet mee wachten totdat de bouw van de garage begint. Vervolg van voorpagina Valk wordt verzelfstandigd, evenals één van de d|.eidse sporthallen: de 3-Oktoberhal. De Leidse Welzijns riedu)rganisatie moet een paar ton inleveren en burgers gaan "'""'"'neer betalen voor het gebruik van culturele voorzienin- lidzei !en zoals de Kunstuitleen. Dat is, zo blijkt uit bronnen tinnen de gemeente, een aantal bezuinigingsvoorstellen en W nemen morgen defini- ieve besluiten over de grote be- :uinigingsoperatie die 18,6 mil- Den gulden moet opleveren, "et geld is nodig om een tekort fan vier miljoen gulden op te rangen en zo'n 14 miljoen gul len aan nieuw beleid te beta- sn. Hoewel het precieze pakket lezuinigingsmaatregelen nog 'dmbekend is, wordt wel duide- ijk dat de inwoners van Leiden roor een aantal voorzieningen brs meer moeten betalen. Het :ollege verhoogt overigens geen ;emeentelijke belastingen. Sport, cultuur en onderwijs jn de terreinen waarop het neest wordt bezuinigd. Zater- lag werd al bekend dat het hui dige klassikale systeem van schoolzwemmen op de helling gaat. Ouders zullen voortaan zelf met hun kinderen naar zwemles moeten. De bezuiniging op school zwemmen kan voor de overdek te zwembaden een forse inkom stendaling betekenen. De gevol gen daarvan zijn nog onbekend. Maar ook op ander terrein zal de sport moeten inleveren. Zo lijdt de gemeente nu ^jaarlijks een verlies van ruim 150.000 gulden op de exploitatie van de dertig tennisbanen. Dat verlies moet verdwijnen, vindt het col lege. Indien tot een huurverho ging wordt besloten, moeten de verenigingen per baan 5.000 gulden meer betalen. Autokraker valt voor pepermunt leiden Nauwelijks een halfuur op vrije voeten werd een 24-ja- rige Hagenaar zaterdagmiddag weer aangehouden voor een in braak in een auto. Hij vertelde dat een doos pepermunt, die hij zag liggen in een auto aan de Morssingel, voor hem onweer staanbaar was. De Hagenaar was eerst aangehouden op het sta tion voor inbraken in auto's aan de Oude Singel en het Steen- schuur'. Hij werd meegenomen naar het bureau, bekende beide inbraken en werd weer in vrijheid gesteld. Maar onderweg naar het station viel hij voor de verleiding van, een doos pepermunt. Een agent in burger zag de autokraak, hield de Hagenaar aan en belde de politie. *u's< Bewusteloos door koolmonoxyde leiden Een 59-jarige bewoonster van het Hortensiadal moest zaterdagmiddag worden overgebracht naar het AZL nadat zij door koolmonoxydevergiftiging buiten bewustzijn was geraakt. De Leidse was met haar man op zolder. Haar man voelde zich niet goed, vermoedde vergiftiging en ging op zoek naar zijn echtgenote. Hij bracht de bewusteloze vrouw een verdieping la ger en belde de politie. De wouw kreeg zuurstof toegediend en werd naar het ziekenhuis gebracht. De oorzaak van de vergifti ging was vermoedelijk een slecht werkende cv-ketel. Geboren en getogen leiden 'Geboren en getogen' is de titel van een expositie over kindergeneeskunde die van 11 januari tot 1 februari te zien is op het Leidse Plein in het Academisch Ziekenhuis Leiden. De ten toonstelling is samengesteld ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Nederlandse vereniging voor kindergeneeskun de. Een van de voorwerpen die op de' expositie te zien zijn is een vele honderden jaren oud zuigflesje, dat werd gevonden in een kindergraf uit de Romeinse tijd. Molen De Valk. De gemeente Leiden legt jaarlijks 150.000 gulden toe op dit museum en wil er daarom vanaf. Hogere tarieven worden ook geweesd als de 3-Oktoberhal wordt verzelfstandigd. Nu kost deze sporthal, die overdag wordt gebruikt voor tennis en ouderengym en 's avonds wordt verhuurd aan verschillende ver enigingen, de gemeente jaarlijks 240.000 gulden. Overigens houdt het college vast aan een nieuwe sporthal in de Stevens hof. Voor het molenmuseum De Valk geldt een soortgelijk ver haal. De gemeente wil De Valk afstoten, omdat er jaarlijks geld bij moet: zo'n 150.000 gulden. Het college besluit morgen ook tot opheffing van het bu reau sociale vernieuwing. Er is een aantal ambtenaren speciaal vrijgesteld voor dit beleidster rein, omdat er nu ook een spe ciaal potje voor is. Maar in 1998 wordt dit geld opgenomen in de uitkering die de gemeente van het Rijk krijgt. Vanaf dat mo ment wordt ook het bureau op geheven. Het is wel de bedoe ling dat het geld ook in de toe- Buurthuis Vogelvlucht maakt zich grote zorgen over de bege rige blikken, die zowel de politie als de dienst milieu en beheer van de gemeente op zijn pand aan de Boshuizerlaan hebben laten vallen. Politie en milieu en beheer willen beiden hun wijk team voor Zuid-West in het buurthuis vestigen. Vogelvlucht is een handtekeningenactie be gonnen om ten minste bij ge sprekken over die ontwikkeling betrokken te worden. „Tot nu toe is er met ons niet Buurthuis wil inspraak over medebewoners gepraat en krijgen wij mondjes- Leidse Welzijns Organisatie maat informatie", aldus W. van (LWO) de politie en de dienst der Steeg en H. Nieuwenhuys milieu en beheer op het pand van Vogelvlucht. Maar uit uitla- aan de Boshuizerlaan heeft ge- tingen van de wethouders H. de wezen. Goede en T. van Rij heeft het Van der Steeg en Nieuwen- buurthuis wel begrepen, dat de huys hebben nu in een brief aan FNV-praeses Van Berkum vraagt gemeente prinses wakker te kussen Leiden is net Sneeuwwitje: mooi, interessant, maar onbe reikbaar. Dat zei voorzitter Ad van Berkum van de plaatselijke FNV-afdeling zaterdag op de nieuwjaarsbijeenkomst van zijn bond in gebouw Irene. Van Ber kum riep de gemeente op het prinsesje wakker te kussen. „Durf eens wat", zei hij, „durf eens wat ouwe rommel om te gooien en wat nieuws neer te zetten." Van Berkum schetste in zijn toespraak een weinig florissant beeld van economie en werkge legenheid in Leiden. „Met de middenstand gaat het slecht", zei hij. „De banken draaien de kraan dicht; de winkeliers heb ben het moeilijk. Leiden heeft de langste winkelstraat vón Ne derland, met de laagste omzet per vierkante meter." Carnaval mag dan boven de grote rivieren zijn aantrekkingskracht wat verliezen, mede dankzij optredens van zanger Gordon (foto) en Rossa Nova trok het jubileumbal van de Leidse Hutspotten zaterdagavond in zalencentrum Antonius wel een volle bak. Zeker vierhonderd mensen vierden met de carnavalsvereniging het 22-jarig bestaan. Maar zonder boerenkiel of andere carnavalskledij. De jaarorde van de Hutspotten, een onderscheiding voor personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de Leidse gemeenschap, ging dit jaar naar Aad van der Luit. De ambtenaar sportzaken kreeg de orde met name voor zijn werk voor gehandicapten. Prins Hans de Eerste hing hem de medaille om. De Raad van Elf kan zich bij komende feesten in een nieuwe uitmonstering vertonen. De leden kregen van de jubileumcommissie nieuwe pakken. De Hutspotten hebben de komende maand nog twee feesten in het Antonius: de 55-plus middag op 18 februari en het afsluitende bal masqué op 25 februari. foto hielco kuipers Bedrijven halen volgens Van Berkum vooral hun stafafdelin gen weg uit Leiden omdat de stad slecht bereikbaar is en er onvoldoende parkeergelegen heid zou zijn. „Je raakt op de Breestraat je Fiets niet eens kwijt", zei de FNV-voorzitter. En voor die onbedoelde dubbel- 1 zinnigheid werd Van Berkum getrakteerd op lachsalvo's uit de zaal. Twintig jaar Folkclub Horus in bibliotheek In de openbare bibliotheek is tot 31 januari de overzichtsten toonstelling '20 jaar Folkclub Horus' te zien. De expositie be staat uit foto's van de 20-jarige geschiedenis van de Leidse folk club en uit een aantal bijzonde re volksmuziekinstrumenten. Iedere eerste vrijdag van de maand is er in het Waaggebouw een Open Podium. Elke derde vrijdag van de maand is er (meestal in De Waag) een con cert van een Nederlandse of buitenlandse muziekgroep. Op zondag 15 januari treden enkele muzikanten van 13.00 tot 16.00 uur op in de bibliotheek aan de Nieuwstraat 4 in Leiden. Leiden heeft nieuw 'professorenwijkje' De Leidse straatnamencommis- sie heeft twee nieuwe wegen op het terrein van het AZL de na men Albinusdreef en Sandifort- dreef gegeven. De straten zijn genoemd naar drie voormalige hoogleraren (er waren er twee die Sandifort heetten) die in de achttiende eeuw aan de Leidse universiteit werkten. Samen met de reeds bestaande pamen in de Pesthuiswijk en het Leeu- wenhoekgebied zoals Zernike- dreef, Darwinweg en Einstein- weg is nu ook in dit deel van Leiden sprake van een Professo- renwijk. komst aan sociale vernieuwing wordt uitgegeven. In het college is gesproken over bezuinigingen op dit terrein, waarbij werd ge dacht aan het sluiten van de Raad en Daadwinkels, de ge meentelijke loketten in een aan tal wijken. Maar dat voorstel heeft het niet gehaald, zodat de winkels gewoon openblijven. de LWO om opheldering ge vraagd. Vogelvlucht is een druk bezocht en rendabel buurthuis, dat goed bekend staat, schrijven zij. „Gezien het intensieve ge bruik van het buurthuis kan medegebruik slechts leiden tot inkrimping van het activiteiten aanbod." De bezorgde Van der Stqeg en Nieuwenhuys zijn een handtekeningenactie begonnen onder bezoekers en vrijwilligers van Vogelvlucht. De lijsten wor den binnenkort aangeboden aan wethouder De Goede (D66/welzijn). BOODSCHAPPENJONGEN Aan het showprogramma rond de vuilnisbelt in de Alphense Goupépolder komt maar geen eind. De Nederlandse Staat bepleit volgende week oud-Hazerswoudenaar S. Kemp te la ten opdraaien voor de miljoenen guldens kostende maatre gelen die pas in Alphen aan den Rijn zijn genomen. Van alle smeerkezen jaagt Justitie nog steeds op een boodschappen jongen die thans moeite moet doen om de kaas op zijn brood te verdienen. Inmiddels is wel duidelijk dat Kemp in heel wat gifpotjes heeft staan roeren. In de gouden afvalhandcl van die jaren heeft hij vast ook veel geld verdiend. Maar steeds waren er grote jongens op de achtergrond die hem opdrachten ga ven. Het was de milieumaffia die schoenendozen vol geld binnensleepte. Die maffia kon vooral ontstaan omdat gemeente, provincie en Rijk een oogje dichtknepen. Regels en wetten rammel den en Nederland - wij allemaal dus - wist zich geen raad met al dat gif dat ineens van overal vandaan leek te komen. Neemt niet weg dat er in Alphen zwaar gif is gestort in een tijd dat het al lang niet meer mocht. Er zijn boeven die met voorbedachten rade van de Coupépolder een chemische tijdbom hebben gemaakt. De Alphense belt heeft de laatste jaren een prachtig toupet gekregen, het golfterrein ligt er weer mooi bij. Van de bui tenkant ziet het er betrouwbaar uit, maar daaronder borrelt en sputtert het door. Er is weliswaar een nieuw stuk dam- wand geslagen om de boel bij elkaar te houden, maar er is geen materiaal dat op termijn deze chemische brij kan te genhouden. Dus over paar jaar horen we weel weer iets 'nieuws' over de Coupépolder. De Staat wil Kemp deze maatregelen laten betalen. Al eerder is geprobeerd de ex-transporteur de rekening van de kosten van het schoonmaken van de polder te presenteren. Dat proces heeft de overheid verloren, omdat niet viel aan te to nen in welke mate Kemp nou precies verantwoordelijk was voor die smeerboel. Kennelijk heeft de Nederlandse Staat nieuwe argumenten en overwegingen. Het zou me trou wens verbazen. In Zuid-Holland staan een paar prachtige villa's, i m i iMi'f> '-lJI rijden dure auto's rond, hebben sommigen bank- I rekeningen met veel nul- len. Het is kapitaal dat ten koste van het milieu Bmnf «"F* JËÉ is vergaard. Dat zijn de grote boeven die helaas m -aj door Justitie vanwege ge- brek aan bewijs niet kun- I nen worden aangepakt. Kemp was niet meer dan nietige aardworm dit spel, die door Justitie al veel te lang met kanon gebulder wordt omringd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7