Hutu-milities slaan toe in opvangkampen Rwanda Westerse bezorgdheid over Tsjetsjenië te laat Buitenland Opwinding over 'akkoord' PLO met partij van Rabin Turkse premier (giller belooft meer vrijheid Spoedoverleg van Rose met Bosnische Serviërs MAANDAG 9 JANUARI 1995 ANP Algemeen Nedertanc se Agentur CPD Geassociee Doden bij busongeluk Oostenrijk wenen Een botsing tussen een Duitse reisbus en een vrachtwa gen heeft vanochtend in Oostenrijk aan zeker zeven personen |het leven gekost. Rond de twintig personen raakten zwaar ge wond. De bus reed met volle snelheid achterop de vrachtwagen en scheurde open. In de bus zaten voornamelijk buitenlandse werknemers die na een vakantie terugkeerden naar Duitsland. Mogelijk leidde een fout van de buschauffeur tot het ongeluk. Japan niet bij herdenking einde WO II Tokyo» Japan stelt geen prijs op een uitnodiging voor de Ameri kaanse herdenking van de Japanse capitulatie vijftig jaar gele den. Dat meldde de Japanse krant Asahi Shimhun gisteren. Als Japan niet wordt uitgenodigd, voorkomt dat de pijnlijke situatie dat Japan de uitnodiging formeel moet afslaan, aldus de Asahi Shimbun. De Amerikaanse herdenking van de Japanse capitula tie vindt plaats op 2 september in Hawaii. Duitsland vervolgt DDR-kopstukken berlijn» De Duitse justitie heeft besloten zeven politieke kop stukken van de voormalige DDR te vervolgen wegens geweldda digheden aan de Duits-Duitse grens. Onder de aangeldaagden zijn de vroegere staats- en partijleider Egon Krenz, die in okto ber 1989 Erich Honecker opvolgde, partij-ideoloog Kurt Hager en de voorzitter van de overkoepelende communistische vak bondsorganisatie, Harry Tisch. Zes doden bij helikopterongeluk Alpen canazei In de Italiaanse Alpen zijn gisteren de lichamen van vijf Italiaanse toeristen en een piloot geborgen, die zaterdag tijdens een toeristisch uitstapje met een helikopter waren verongelukt. De slachtoffers, onder wie twee kinderen, werden gevonden op een 2.400 meter hoge bergpas in noordelijke regio Trentino-Alto Adige. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Brand asielzoekershuis: vier doden hannover Vier Servische asielzoekers, een 24-jarige vrouw en drie van haar kinderen, zijn gisteren om het leven gekomen bij een brand in een wooncentrum in Mellendorf bij Hannover. Acht mensen raakten gewond, van wie enkelen ernstig. Het is onduidelijk of racistische of extreem-rechtse motieven bij de brand een rol hebben gespeeld. 'Deng Xiaoping in ziekenhuis' tokyo/peking» De gezondheidstoestand van Deng Xiaoping, de 'sterke man' van China, is volgens een bericht in de Japanse krant Yomiuri Shimbun sinds het begin van het jaar zoveel slechter geworden dat hij in een ziekenhuis is opgenomen. In het najaar van 1994, toen geruchten over zijn gezondheid de beurzen deden wankelen, werd nog benadrukt dat Derig in goe de gezondheid verkeerde. Oostenrijk opent skipiste voor nudisten LONDEN In Oostenrijk is de eerste skipiste voor nudisten ge opend. Volgens exploitant Johann Schilcher is naaktskiën een aloude Teutoonse traditie. De gebruikers zijn enthousiast, maar geven toe dat het maken van een schuiver bijzonder onaange naam kan zijn. Afrikaanse regeringsleiders met spoed bijeen in Nairobi Terwijl zeven Afrikaanse regeringsleiders zich het afgelo pen weekeinde in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi bo gen over een oplossing voor de Rwandese vluchtelingen- crisis, sloegen gewapende lieden opnieuw toe in een op vangkamp in het zuiden van het land. Zeker twaalf Hutu- vluchtelingen werden gedood en een kleine veertig ont heemden liepen verwondingen op. Vermoed wordt dat voormalige Rwandese militairen en Hutu-milities verant woordelijk zijn voor de aanval. nairobi frans van den houdt correspondent Vanuit vluchtelingenkampen in buurlanden richten de milities nog steeds met grote regelmaat bloedbaden aan in Rwanda. Die bloedige aanvallen vinden meestal plaats in het zuiden en zuidwesten van het land, waar zo'n 300.000 Hutu's nog in op vangkampen verblijven. Het maakt de milities kenne lijk niet langer uit dat ook leden van hun eigen stam vaak slacht offer zijn. „Waar het hen om gaat, is het creëren van een kli maat van grote onveiligheid, in stabiliteit en angst in Rwanda", verklaart een VN-waarnemer. „Zodat de Hutu's niet naar hun oorspronkelijke woonplaatsen teruggaan en het land onbe stuurbaar blijft. Het maakt de strijders niets uit wie daarbij worden gedood." Het Rwandees Patriottisch Front (RPF), dat sinds juli vorig jaar aan de macht is in Rwanda, wil de opvangkampen in het zuidwesten zo snel mogelijk sluiten omdat de veiligheid van de vluchtelingen niet langer ge waarborgd is. Ook de omrin gende landen van Rwanda zit ten met deze problemen opge zadeld. Daarom stelden zeven Afrikaanse leiders zaterdag voor om de militieleden die vluchte lingen intimideren te scheiden van de rest en degenen die schuldig zijn aan volkeren moord in Rwanda te berechten. De leiders steunden daarom unaniem de instelling van een internationaaloorlogstribunaal. De staatshoofden deden ook een beroep op de Rwandese re gering om extra maatregelen te nemen om het vertrouwen van de ruim twee miljoen Rwandese vluchtelingen te vergroten, waardoor deze worden aange moedigd vrijwillig naar huis te gaan. Voor dat doel willen de regionale leiders dat in zowel buurlanden met vluchtelingen als in Rwanda een veilige door tocht wordt gecreëerd. Met 1,2 miljoen Rwandese vluchtelingen op zijn bodem speelt Zaïre in deze hele opera tie een cruciale rol, maar tot ve ler teleurstelling liet leider Mo butu Sese Seko zaterdag verstek gaan in Nairobi. Waarnemers menen dat de Zaïrese leider zich niet wil laten vastpinnen op maatregelen inzake de inti midatie en onveiligheid in de opvangkampen en de terugkeer van vluchtelingen, gezien zijn nauwe banden met de voorma lige Rwandese Hutu-leiders. De top in Nairobi was met grote spoed bijeen geroepen door president Arap Moi van Kenya en werd verder bijge woond door de leiders van Rwanda, Burundi, Oeganda, Tanzania en Zambia. Australische VN-militairen verzorgen een van de gewonden die het af gelopen weekeinde in het Rwandese vluchtelingenkamp viel. foto epa ERUZALEM-CAIRO AFP-Rtr De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) zou voor de Israë lische parlementsverkiezingen van 1992 een geheim akkoord hebben gesloten met de partij Arbeid om de overwinning van de huidige premier Rabin te be vorderen. Dat schrijft de Pales tijnse delegatieleider Mahmoüd Abbas (Abou Mazen) in een boek dat in Beiroet is versche nen. PLO en partij Arbeid heb ben de complottheorie hevig te gengesproken. De Israëlische radio haalde het boek De weg naar Oslo za terdag aan. De PLO zou ernaar hebben gestreefd de 800.000 Arabische Israëli's op de partij Arbeid te laten stemmen. Ook zou op verzoek van Rabins par tij de Bevrijdingsorganisatie er voor hebben gezorgd dat de toenmalige Likud-regering geen vooruitgang boekte in de gehei me onderhandelingen over Pa lestijnse autonomie. Het was niet de bedoeling die gesprek ken helemaal te laten afbreken. Een woordvoerder van PLO- leider Yasser Arafat beschuldig de de radio-verslaggevers ervan het boek op een misleidende manier te hebben geciteerd. Het bureau van Rabin ontkende elke 'coördinatie' met de PLO voor de verkiezingen. Israël gaat met onmiddellijke ingang 50.000 Palestijnse gast arbeiders toelaten uit de auto nome gebieden de Gaza-strook en Jericho. Dat heeft een Israëli sche legerwoordvoerder giste ren bekendgemaakt. De maatregel is van groot be lang voor de economie in het autonome Palestijnse gebied waar de werkloosheid oploopt tot-vijftig procent. Nog enkele maanden geleden mochten da gelijks 70.000 Palestijnen in Is raël komen werken, totdat Israël na een reeks aanslagen besloot tot afgrendeling van het bezette gebied. Op aandringen van de Pales tijnse Autoriteit is het aantal werkvergunningen de afgelopen maanden stapsgewijs weer ver hoogd. Tot gisteren stond het op 33.500. Een Israëlische en een Pales tijnse delegatie hervatten van daag in de Egyptische hoofd stad Cairo de onderhandelingen over verkiezingen in het auto nome gebied. Bij de gesprekken staan de procedures bij de stemmingen zelf centraal. Om streden onderwerpen die eerder de onderhandelingen deden fa len, willen de partijen even links laten liggen. Daartoe behoort de 'hergroepering' van de Israëli sche strijdkrachten die aan de verkiezingen vooraf moet gaan. Een gewapende joodse kolonist rouwt in de nederzetting Elon Moreh bij een begrafenisauto waarin het stof felijk overschot wordt vervoerd van een 28-jarige Israëlische die afgelopen vrijdag op de Westelijke Jordaan- oever werd doodgeschoten door Palestijnen. foto epa Crisis België over Voeren is ten einde BRUSSEL ANP Aan de politieke crisis in België is vanmorgen vroeg een einde gekomen met een akkoord tus sen Vlamingen en Franstaligen over het Limburgse dorpje Voeren. Niet de Franstalige so cialist José Happart, die wei gert Nederlands te spreken, maar de tweetalige José Smeets is burgemeester ge worden van de Vlaamse ge meente, waar de Franstaligen in de meerderheid zijn. Voeren is een potentieel lont in het kruitvat België waar Vla mingen en Walen elkaar nog al eens in de haren vliegen. Re gelmatig is er letterlijk gevoch ten tussen de twee taalgroepen over het gehucht, net over de Nederlandse grens, en eerder struikelde er al een regering over de kwestie-Voeren/Four- ons. Liet conflict was weer opge laaid omdat Happart, de man met de meeste voorkeursstem men bij de jongste verkiezin gen, de burgemeesterssjerp van het dorpje opeiste. Het ak koord houdt volgens ingewij den in dat het hele college van gouverneurs zich voortaan mag buigen over Voeren. Noord-Korea schaft verbod op Amerikaanse import af TOKYO-WASHINGTON AFP-Rtr Noord-Korea heeft vandaag aangekondigd vanaf half janu ari de importbeperkingen voor Amerikaanse produkten op te heffen en handelsschepen uit de Verenigde Staten toe te la ten tot zijn havens. Na onder tekening van een overeen komst tussen beide landen zullen ook beperkingen op het gebied van telecommunicatie en financieel verkeer verdwij nen. Washington reageerde verheugd. „We zien dit als een stap die volgt op het raamver- drag dat de relatie tussen bei de landen moet verbeteren'-', aldus een regeringsfunctiona ris. De Verenigde Staten en Noord-Korea sloten 21 okto ber in Genève een ontwerpak koord over nucleaire aangele genheden en normalisering van de betrekkingen. De rela tie bekoelde door de gevan genschap van een Amerikaan se helikoplerpiloot die op 17 december boven Noordko- reaans grondgebied was neer geschoten. Bij dit incident kwam zijn co-vlieger om het leven. De piloot werd onlangs vrijgelaten. Eerder kondigde Pyongyang aan zo'n 10.000 toeristen toe te laten ter gelegenheid van een internationaal sportevene ment op 29 en 30 april in de Noordkoreaanse hoofdstad. Ook journalisten en Koreanen die in Japan leven en die aan de kant van Zuid-Korea staan, mogen naar Noord-Korea ko men. Noord-Korea is bijna vijftig jaar, op enkele uitzon deringen na, gesloten geweest voor buitenlandse toeristen en journalisten. istanbul» jessica lutz correspondent De Turkse premier Tansu (giller wil de grondwet van Turkije veranderen. Het verbod op poli tieke activiteiten voor studen ten, vakbonden en academici zal worden opgeheven en de vrijheid van meningsuiting wordt verruimd. Chiller maakte haar plannen zaterdag in een TV-toespraak bekend. Vermoed wordt dat de kente ring heeft te maken met de af wijzende reactie van het Westen op de veroordeling van acht Koerdische parlementariërs tot gevangenisstraffen variërend van 3,5 tot 15 jaar. De Europese Unie besloot naar aanleiding van het vonnis eind vorig jaar de ondertekening van het ak koord over de oprichting van een douane-unie op te schor ten. Naar dit akkoord wordt al 22 jaar toegewerkt. Het Euro parlement bevroor de betrek kingen met Turkije en zelfs de Verenigde Staten bondge noot door dik en dun over weegt om wapenleveranties te koppelen aan de mensenrech tensituatie. De belangrijkste wijziging die de premier voorstelt, betreft ar tikel 14, dat het in twijfel trek ken van de ondeelbaarheid van de staat strafbaar stelt. Als dit artikel wordt veranderd met te rugwerkende kracht, komen de meeste 'gewetensgevangenen' vrij. Hiertegen bestaat echter grote weerstand. Een dergelijke wetswijziging wordt beschouwd als toegeven aan de geweldda dige Koerdische afscheidingsbe weging PKK. De hervormers be sloten dan ook om dit artikel voorlopig buiten de besprekin gen te laten. Regering en oppositiepartijen bereikten wel overeenstemming over het verzachten van de be perkingen die worden opgelegd aan verenigingen, vakbonden of andere belangenorganisaties om politiek stelling te nemen. Gok werd besloten de kiesge rechtigde leeftijd te verlagen van 21 naar 18 jaar. sarajevo» rtr-afp was toegezegd, kwam niet op dagen. „Wij zullen het morgen opnieuw proberen. Wij moeten geduldig en vasthoudend zijn", aldus de woordvoerster. Als het duidelijk is dat de troepen zijn vertrokken, zullen de VN met officieren van het regeringsleger en van de Bosniséhe Serviërs nagaan of er geen strijders meer in liet gebied zijn. De Bosnische Serviërs willen de toevoerwegen naar Sarajevo niet voor hulpkonvooien van de VN openstellen, zolang de wa- penvrije zone nog niet door de moslims is ontruimd. De zone van honderd vierkante kilome ter werd in augustus gecreëerd om de fronten van de twee strij dende partijen te scheiden. Het Bosnische regeringsleger trok in de herfst de zone binnen, maar had in onderhandelingen met de VN toegezegd alle militairen vóór 4 januari terug te trekken. Volgens vice-president Gore zal de Amerikaanse president Clinton zijn veto uitspreken over eert resolutie vqn het Con gres waarin het wapenembargo tegen Bosnië wordt opgeheven. De leider van de Republikeinse meerderheid in de Senaat, Dole, wil het embargo opheffen. Generaal Rose, de commandant van de VN-troepen in Bosnië, heeft gisteren de Bosnische Ser viërs proberen duidelijk te ma ken dat aan hun eisen voor ver dere uitwerking van het bestand in het gebied is tegemoetgeko men. Hij hield in het ski-oord Jahorina in de bergen ten noor den van Sarajevo spoedoverleg met hun commandant, gene raal Mladic. De onderhandelingen over de uitwerking van het bestand van vier maanden verlopen moei zaam door een conflict over de wapenvrije zone rond de berg Igman bij de Bosnische hoofd stad Sarajevo. „Ik heb generaal Mladic verzekerd dat naar mijn beste weten de regeringstroe pen het gebied hebben verla ten", zei Rose na de ontmoeting tegen verslaggevers. De VN zeiden zaterdag dat re geringssoldaten twee van hun drie overgebleven posten op Ig man hebben verlaten. Een woordvoerster erkende echter dat zij dat niet hebben kunnen controleren. Een militaire gids die door de regering in Sarajevo VS waarschuwen voor dreiging met kernwapens jeruzalem ap De Amerikaanse minister van defensie William Perry heeft gisteren in Cairo en Jeruzalem de landen in het Midden-Oosten voorgehouden dat zij het gevaar lopen door kwaadwillende na ties of terroristen met de inzet van kernwapens te worden gechanteerd, als zij de verspreiding van dergelijke wapens niet tegengaan. Perry zei in Israël dat de Verenigde Staten vooral 'zeer bezorgd zijn over de mogelijkheid dat Iran een nucleaire mogendheid zou kunnen worden'. Hij voegde hieraan toe dat dit voor de VS 'geen aanvaardbare ontwikkeling' zou zijn. In antwoord op vragen over Russische steun aan de voltooiing van een kerncentrale in Iran, zei Perry dat de VS daar tegen zijn, mocht dit leiden tot 'een nucleair Iran'. In een twee uur durend gesprek met de Israë lische premier Yitzhak Rabin zei Perry dat de Verenigde Staten geen uitzondering wensen te maken op 'een nucleair nonproliferatie-regime voor het gehele gebied'. Volgens een Israëlische bron verzocht hij evenwel Israël niet expliciet om aansluiting bij het Non-Proliferatieverdrag. Ezel ontploft in joodse kolonie volgens naar de ingang van de nederzetting hadden geleid, waar het beest ontplofte. Van een schoolbus die zich in de buurt bevond, bezweken enkele ruiten onder de druk van de ex plosie, aldus het Israëlische le ger. De Israëlische veiligheids dienst Shin Beth waarschuwt regelmatig voor aanslagen door Palestijnen met ezels, kamelen en schapen. gaza-jeruzalem afp-ap Bij de joodse kolonie Morag in de autonome Palestijnse Gaza- strook is vanmorgen een ezel ontploft die was bepakt met ex plosieven. De aanslag, vermoe delijk het werk van Palestijnse extremisten, veroorzaakte geen slachtoffers. De ezel was op slag dood. Palestijnse bronnen meldden dat Palestijnen de ezel in een le vende bom veranderden en ver- MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Ongemakkelijk. Zo moeten diplomaten en politici in westerse landen zich op zijn minst voelen als ze hun analyses be studeren over de politieke ontwikkelin gen in Moskou. Het Westen schitterde door afzijdigheid terwijl het Tsjetsjeense conflict zich de afgelopen maanden ont wikkelde. De eerste waarschuwingen uit het democratische kamp, dat de aanpak van het rebelse Tsjetsjenië een bedrei ging voor de Russische hervormingen en democratie dreigde te worden, werden in de wind geslagen. Een excuus kan zijn dat Tsjetsjenië ver weg en onbekend is. Maar dat verviel met de intocht op 11 december vorig jaar van duizenden manschappen en tanks in de Kaukasus-republiek. De oor logsverklaringen die uit het Kremlin kwamen, lieten er geen misverstand over bestaan dat Jeltsin en zijn hofhou- dihg vast van plan waren het Tsjetsjeen se probleem voor eens en altijd op te lossen. Met alle middelen. De reacties waren lauw. Tsjetsjenië werd door het Westen opzichtig tot een bin nenlands probleem van Rusland ver klaard. Alle signalen van het afgelopen jaar dat Boris Jeltsin steeds meer afgleed naar autoritair bestuur, werden gene geerd. En dus kreeg het Kremlin van het Westen geen enkele tegenwind. Integen deel, de westerse reacties waren eerder een aanmoediging voor Jeltsin om de zaken in Tsjetsjenië snel te klaren. Nu Grozny half in puin ligt en de triom fantelijke inauguratie van een Moskou- getrouwe regering een kwestie van da gen lijkt, is het Westen aktief geworden. De Organisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE) is inge schakeld. Er worden mogelijk OVSE- waarnemers gestuurd. Bondskanselier Kohl telefoneerde na veel aandringen met Jeltsin en vroeg om stopzetting van het geweld. President Clinton stuurde een bezorgde brief. De Fransen en Zwe den vonden de juiste toon. Zij verklaar den begin deze week dat gelet op bloed dorstige Russische aanpak van de 'gang sterrepubliek' Tsjetsjenië niet langer als een onaantastbaar binnenlands pro bleem kon worden beschouwd. En de Europese Unie schortte een partnerver drag met Rusland op. De tragedie van Tsjetsjenië is tegelijk de tragedie van het Westen. Het weet geen raad met de post-communistische tijd. Want de rode vijand die het kwade ver tegenwoordigde, is niet meer. Bij gebrek aan een duidelijke tegenstander (de moslims zijn dat nog net niet) valt de mogelijkheid om de eigen politiek te verkopen als in dienst van het goede, van vrijheid en democratie, weg. Colombiaanse rebellen bevrijden 97 gevangenen BOGOTA DPA Een zwaarbewapend comman do van guerrillastrijders heeft gisteren in Colombia 97 gevan genen bevrijd. De ongeveer veertig rebellen meldden zich als soldaten verkleed bij de ge vangenis van Mocoa, de hoofd stad van het zuidwestelijke de partement Putumayo. De op standelingen zeiden dat ze een niet tevoren aangekondigde in spectie wilden houden. Daarop ontwapenden ze binnen enkele seconden de drie bewakers en bevrijdden ze de gevangenen. Bij hun vlucht namen de rebel len veel wapens en munitie mee. De meerderheid van de ge vangenen zat wegens drugshan del, terrorisme en illegaal wa penbezit vast. Enkele uren na de massale bevrijdingsactie- keerden dertig misdadigers vrij willig naar de gevangenis van Mocoa terug. Van de overige bevrijde gevangenen en de- guerrillastrijders die vermoe delijk lid zijn van de marxisti sche Revolutionaire Strijdkrach ten (FARC) ontbreekt tot dusver ieder spoor.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5