Je kunt het niet even overdoen' Cultuur Kunst Popprijs voor 2 Unlimited R. Kelly in voetsporen Marvin Gaye Diefstal Titiaan uit Longleat Erna Sassen verspeelt goodwill Geslaagd nieuwjaarsconcert van Leidse Harmoniekapel v; MAAI NDAG 9 JANUAR11995 chef annemiek ruygrok. 0 Regisseur Karl Guttmann overleden amsterdam De toneelregisseur Karl Guttmann is vrijdag op 81 - jartige leeftijd in Amsterdam overleden. Hij werd geboren in het Oostenrijkse Bielitz en werkte aanvankelijk als acteur in zijn ge boorteland. Begin jaren vijftig kwam hij naar Nederland en ging als regisseur en dramaturg werken. Guttmann is aan een aantal toneelgezelschappen verbonden geweest. Eerst de Haagsche Comedie, later het Rotterdams Toneel, toneelgroep Ensemble en het Nieuw Rotterdams Toneel. Mede dank zij hem kon de Nederlandse toneelliefhebber in de jaren zestig kennismaken met toneelschrijvers als de Brit Harold Pinter en de Amerikaan Edward Albee. Componist 'Feelings' dood parijs De Franse componist Louis Gaste, die bekendheid ver wierf met 'How much is that doggy in the window' en de oor spronkelijke componist van de hit 'Feelings', is gisteren op 88- jarige leeftijd overleden. Gaste schreef in 1956 samen met zijn vrouw Line Renau het lied 'Pour Toi', dat pas in 1975 op de in ternationale hitlijst verscheen als 'Feelings', in een vertaalde ver sie van de Braziliaanse zanger en componist Morris Albert. Gas te en zijn vrouw klaagden Albert aan en wonnen in 1987 bij een Amerikaanse rechtbank een schadevergoeding van 500.000 dol lar (870.000 gulden) voor het lied dat is uitgevoerd door groothe den als Frank Sinatra, Johnny Mathis, Dionne Warwick en Julio Iglesias. Beeld Cleopatra herontdekt londen In de Verenigde Staten is een bronzen beeld van de ver maarde zestiende-eeuwse Italiaanse goudsmid en beeldhouwer und Benvenuto Cellini herontdekt. Dat meldt het veilighuis Sothe by's. Het beeld van de Egyptische vorstin Cleopatra maakt deel uit van een verzameling die op 11 januari in New York wordt ge veild. Van Cellini zijn minder dan vijftien beelden bewaard ge bleven. Deskundigen konden het beeld aan hem toeschrijven, nadat zij het op een lijst van werken van de Italiaanse kunste naar hadden aangetroffen. Het veilinghuis schat dat het beeld ruim 600.000 gulden kan opbrengen. )e groep 2 Unlimited heeft de dooo0pprijs 1994 gewonnen. Dat is Saterdag bekendgemaakt tij dens Noorderslag, het festival Nederlandse popmuziek in n8Ï)e Oostèrpoort in Groningen. De Popprijs, een bedrag van 10.000 gulden, is een onder scheiding voor de band of ar- iest die in een jaar de belang- ijkste bijdrage heeft geleverd r doaan de Nederlandse popmu ziek. 2 Unlimited, gevormd door de Amsterdammers Anita Doth en Ray Slijngaard, heeft de tfgelopen drie jaar ongeveer Sn miljoen platen verkocht. Volgens de jury is 2 Unlimi ted, in een genre waarin de it van de artiesten ;root is, in staat gebleken een ;igen gezicht te laten zien. „De- te artiesten spreken mede daar- loor een zeer brede groep mu ziekliefhebbers aan. Ook live Magna Carta 'Live at the BBC' en 14 januari in de Leiderdorpse Muzenhof Hoewel van de oorspron- kelijke bezetting van de band vrijwel niemand meer over is heeft Magna Carta onlangs het 25-jarig S bestaan gevierd. Deze en volgende maand is het Britse instituut, ooit opge richt als het Engelse ant woord op Simon Garfun- kel, voor eën theatertoer- nee in Nederland. 'Milesto nes' heet het programma dat Magna Carta onder meer naar de Leiderdorpse Muzenhof voert. Vlak voor de aanvang van deze toer- nee is een cd uitgebracht met door de BBC opgeno men live-materiaal uit het begin van de jaren zeven tig- heeft 2 Unlimited zich bewezen. Op grote festivals weet zij een groot enthousiasme bij het aan wezige publiek op te wekken. Over de hele wereld heeft de groep zich als voorloper in het genre laten gelden en laten zien dat in deze overbevolkte mu ziekstijl Nederland een niet te missen factor is", aldus het ju ryrapport. De Popprijs, is een initiatief van de stichting Conamus en de BV Pop van de Kunstenbond FNV. Eerdere winnaars waren Lierman Brood, Mathilde San- ting, Claw Boys Claw, The Nits, Urban Dance Squad, The Ex, The Scene' en Bettie Serveert. De jury stond onder voorzitter schap van Hans Kosterman van de BV Pop en bestond verder onder anderen uit Jan Douwe Kroeske van de VARA/NOS, Gert van Veen van De Volks krant en Peter te Bos van Claw Boys Claw. 'Live at the BBC', het heerst. Eind november verscheen de nu al vermaarde compilatie van Beatles-opnamen op cd. Nu is een gelijknamig project op cd gezet: Magna Carta, 'Live at the BBC'. Het aardige is dat deze ti tel al in het hoofd van Hans van Vuuren, de man achter dit al bum, bestond voordat iemand van de buitenwacht wist dat het album van The Beatles zou ver schijnen. Geen wonder. Van Vuuren houdt zich al een aantal jaren be^ig met de heruitgave op cd van langspeelplaten van groe pen en artiesten die in de jaren zestig en zeventig populair wa ren. Vanzelfsprekend zou Mag na Carta ook een keer aan de beurt komen. En aangezien een flink aantal bijzondere opna men van de groep in het archief van de BBC rusten, zou de titel natuurlijk worden: 'Live at the BBC'. Verbijsterd ,,Ik vind het wel een mooi toe val", zegt Chris Simpson, de stichter van Magna Carta en nog steeds de spil van de groep in de nieuwe bezetting. ,,Het lijkt wel een serie. En trouwens: hoe zou je zo'n heruitgave an ders moeten noemen. De titel omschrijft exact het gebodene." recensie louis du moulin illy met begeleidingsgroep, koor en jallet. Voorprogramma. China Black. Ge- ord: 08/01Ahoy', Rotterdam. De nieuwe king of swing R. Kelly. tot zijn vorig jaar aan kanker overleden moeder Joann ('1 re ally miss you'), aan wie hij zijn goede muziekopleiding te dan ken heeft. Kelly ging er hierbij meteen van uit dat 'Rotterdam' hem wel niet zou begrijpen, maar maalde daar in het geheel niet om en dat maakte dat in termezzo juist zo bijzonder. Apart was verder zijn verzoek aan de leukste jongedames in de arena om in de ruimte tus sen het podium en dranghek ken te komen paraderen. Op die manier verzekerde Kelly zich handig van de nodige gasten voor het feestje dat vannacht in Hilton werd gevierd ter gelegen heid van zijn achtentwintigste verjaardag. Veel minder vrien delijk was R. Kelly overigens voor de fotopers; die van hem pas in laatste instantie te horen kreeg dat tijdens zijn optreden niet mocht worden gekiekt. childerij aarde dertien miljoen gulden, is vrijdagavond gestolen uit Longleat House, een woning van de markies van Bath in de omgeving van Salisbury. Behalve de Titiaan werden twee andere schilderijen uit de omvangrijke kunstcollec tie van de markies meegeno men. Een portret van Eleanor van Oostenrijk, dat wordt toeschreven aan de kring rond de Nederlander loos .in ilieve, en een schilderij van Bonifacio de Pitati. De gestolen Titiaan is de 65 bij 40 centimeter grote 'Rust tijdens de vlucht naar Egypte'. De afbeelding toont Maria die het kind Jezus in baar armen wiep, terwijl Jo zef toekijkt. De vierde mar kies van Bath kocht het schil derij in 1878. i Iet is sinds de opening van*het kasteel voor het publiek in 1949 het pronkstuk van de tentoonge stelde kunstwerken. Magna Carta bezoekt tijdens tournee ook de Leiderdorpse Muzenhof. Van Vuuren: „Kenmerkend voor Magna Carta was, en is nog steeds, het geluid van akoestische gitaar en fraaie meerstemmige zang. De crea tieve piek van de groep in de oude bezetting lag aan het be gin van de jaren zeventig. We reldberoemd werden albums als 'Seasons' en 'Lord of the Ages'." 'Live at the BBC' bevat ook opnamen die nooit eerder op cd zijn verschenen. „Ik was verbijs terd", zegt Chris Simpson. „Ten eerste door het feit dat Hans de banden boven water heeft we ten te krijgen. Er moet welis waar zo'n vijfendertig uur aan opnamen van ons bij de BBC zijn, maar het is een bekend feit dat veel banden in de. loop van de tijd zoek raken of heel lang niet zijn te vinden." „Ik keek bovendien op van de kwaliteit van de muziek. Als je nagaat: nu is de apparatuur in radiostudio's perfect. Als er een fout is te horen, is dat de schuld van de betreffende artiest of groep. Maar toen zaten de fou ten niet alleen aan de kant van de artiesten. Technisch ging er zo veel mis. Ook ontbrak in die tijd bij de mensen die de opna men verzorgden kennis over ge luidsweergave. Als de zang stemmen maar duidelijk te ho ren waren, was het al lang goed." Ontwikkeling Wie dacht dat nostalgie zich nu geheel heeft meester gemaakt van Chris Simpson komt bedro gen uit. „Ik vond het geweldig om die opnamen weer te horen. Ze zijn een weerslag van de mu ziek die we toen maakten. En het was goede muziek. Ik ben blij dat die stukken bij elkaar zijn gebracht op een cd. Ze vor men een waar document. Je kunt niet even terug om het zo over te doen." „En dat is meteen ook m'n verweer tegen mensen die zeg- gen: 'Je speelt nu wel heel an ders, hè'. Mijn antwoord kan niet anders zijn dan: 'Wat zou je dan willen? Dat we nog steeds hetzelfde speelden en op dezelf de manier? Er ligt wel zesen twintig jaar tussen. Het kan niet anders dan dat de samenstel ling van een groep verandert. Het kan ook niet anders dan dat de mensen in de groep zich blij ven ontwikkelen, er andere ideeën op gaan nahouden. Het zou niet goed zijn als dat niet zo „Als je c Simon en Garfun- kel nu zou vragen om 'The Sounds of Silence' nu op pre cies dezelfde manier als toen op te nemen, zouden ze het ook niet kunnen. Je moet alles in de tijd zien en als het kan, moet je de goede dingen van toen be waren. Ik ben heel dankbaar dat dat nu met de stukken van Magna Carta is gebeurd." „En verder werken we ge woon door. We staan nu aan het begin van een tournee van twee maanden door Nederland. We zullen zeker ook oud mate riaal spelen, maar we gaan ons niet in bochten wringen. Ik speel nu al elf jaar met i inda, mijn vrouw, samen. Op tournee vullen we het programma aan met een band, mensen die we al jaren kennen. En het publiek blijft ons trouw. Dat is op zich al iets om dankbaar voor te zijn," Magna Carta, 14 januari in Muzenhof, C. Gordynsingel 4 Leiderdorp. Aanvang: 20.15 Potter-expositie 5 weken verlengd Het Mauritshuis in Den I laag verlengt de tentoonstelling 't Land van Paulus Polter met vijf De exposi tie erken de tiende eeuwse schilder heeft bijgedragen aan een aanzienlij ke stijging van het aantal bezoe ker: het r Van de opening op 8 novem ber tot eind vorig jaar bezoch ten 50.000 mensen de tentoon stelling. Dat bracht het totaal aan bezoekers van het Maurits huis in 1994 op bijna 175.000 tegen 126.900 in 1993. Ook de expositie op Paleis 't egentiende schilderijen uit de He verlengd tot 12 maart. Op de tentoonstelling van Paulus Pot ter (1625-1654) is eveneens een aantal werken te zien afkomstig uit het museum in de Russische stad Sint Petersburg. theater recensie wunand zeilstra 'Heerlijk dat Bertje d'r niet is' door Ern; Sassen (tevens tekst) en Wivineke vai Groningen. Regie: Aike Dirkzwager. Pia no: Arthur de Bussy. Gezien: 7/1 schouwburg Leiden. Het gaat op en af met de voor stellingen van Erna Sassen. Vo rig seizoen vormde ze een suc cesvol duo met Bruun Kuijt. Ze leek toe aan de grotere zalen. Dat berekende revanche voor haar, want daarvoor had ze op grond van naambekendheid (dankzij de televisieserie 'Me disch Centrum We^t') al met een soloprogramma in de gro tere theaters gestaan. Die solo stelde niet veel voor, en de stij gende lijn sindsdien heeft ze in haar nieuwe programma he laas niet kunnen voortzetten. Erna Sassen verspeelt de good will die ze inmiddels had opge bouwd. In 'Heerlijk dat Bertje d'r niet is' speelt ze samen met actrice Wivineke van Groningen. Flet is een slechte voorstelling, om dat ze met uiterst mager en zeurderig tekstmateriaal aan de slag is gegaan. Erna speelt een pas geschei den vrouw die steun zoekt bij haar buurvrouw. Relaties vor men - heel nadrukkelijk of juist tussen de regels door - het ge spreksthema. De buurvrouw is dan nog wel getrouwd, maar de houdbaarheidsdatum van haar huwelijk is ook al lang verstreken. Erna speelt (natuurlijk) het opstandige ty pe dat onafhankelijkheid bin nen een relatie opeist, Wivine ke heeft een meer lijdzaam ka rakter. Het verhaal wordt verteld in een paar scènes die muzikaal aan elkaar zijn gelast. Die montage is op zichzelf nog wel aardig, alleen de intermezzi zelf zijn tamelijk iel. Bovendien heeft de pianist een merkwaar dige rol in dit hutspotje van to neelscènes met muzikale over gangen. Hij hoort er in elk ge val niet echt bij. Om onbegrijpelijke redenen speelt dit alles in een vrijwel kaal toneelhuis en staat Erna Sassen met grote regelmaat op een tafel. De fletse teksten mis sen een pointe, de voorstelling kabbelt vijfenzeventig minuten rimpelloos voort. Door alert te reageren probeert Wivineke van Groningen de vaart er in te houden, i rna Sassen tracht te ontroeren door met een wat bonkige speelstijl haar kwets baarheid achter geveinsde on verschilligheid te verbergen. Het haalt allemaal niets uit; 'Heerlijk dat Bertje d'r niet is' is een jammerlijke misser en hoort niet thuis in de grotere theaters. Zelfs voor de kleine zaal was deze voorstelling hoogstwaarschijnlijk veel te mager geweest. Extra concert! ROB DE NIJS recensie marco van pelt Nieuwjaarsconcert door De Leidse Har moniekapel Werk van onder anderen Ja cob de Haan, Rob Goorhuis, Mascagni, Bach en John Miles. Dirigent. Johan Mar tens. Gehoord: 8/1Lokhorstkerk, Leiden. De Leidse Harmoniekapel begaf zich met het nieuwjaarsconcert op vreemd terrein. Naast de tra ditionele optredens tijdens de Anjeractie en de Drie-oktober feesten was het dit jaar voor het eerst dat de vereniging de beste wensen muzikaal ten gehore bracht. Tijdens het concert put te de kapel uit haar zeer brede repertoire. Van klassiek tot po pulair, het was gisteren allemaal in de Lokhorstkerk te horen. Het openingsnummer 'Pasto rale' van Jacob de Haan, en be werkt door dirigent Johan Mar tens, was duidelijk bedoeld om nog eventjes in te spelen. Een mogelijkheid die een tuba-spe ler aangreep om zijn instrument beter te stemmen. De indruk wekkende rondreis door Spanje die volgde, klonk al heel wat be ter. In 'Cuatro Bosquejos Espa- noles' ('vier Spaanse schetsen') van componist Rob Goorhuis maakten we in evenveel delen kennis met het Spaanse tempe rament. Muziek waarin vooral de lage tonen van de tuba over heersten. Ronduit opzwepend was de liefdesdans die met zijn ritmische trom onmiddellijk aan Ravels 'Bolero' deed den ken. Met 'Intermezzo Sinfonico' van Mascagni maakte dirigent Martens een gedurfde en op merkelijke keuze. De lijn van het stuk is voor blaasinstrumen ten namelijk moeilijk te volgen. Bovendien beschikt de kapel niet over een harp, die in het origineel een belangrijke plaats inneemt. De tweede klarinetten dienden moeiteloos als een goede vervanging. Daarna was het, zo net voor de pauze, tijd om de hippie-tijden te laten herleven. Een bewerking van de bekende musical 'Hair' zorgde, gezien de meedeinende hoof den van mensen in het publiek, voor veel herkenning. De ode aan Mozart in de 'Sin- fonia Classica' van Ted Hug- gens duurde wat lang en bracht al snel verveling. Maar De Leid se Harmoniekapel liet het pu bliek wel even horen waar het in een orkest om draait: schitte rend samenspel, al waren de trombones soms iets te nadruk kelijk aanwezig. Het overbeken de 'Air' van J.S. Bach, dat al ja renlang op het repertoire van de kapel prijkt, toonde aan dat de klarinetspelers over voldoende lucht beschikken: lang en mooi zuiver hielden zij hun adembe nemende partijen aan. Als finale had Martens voor het toepasselijke 'Music' van John Miles gekozen, een stuk dat de dirigent zelf bewerk had. Met als resultaat een overweldi gende partij voor de trompet die messcherp inzette. Daarte genover stond het zwakke mid denstuk waarin het tempo ver te zoeken was. De opzwepende trombones in het slot maakten echter alles goed. De tekst van deze popklassieker mag zeker van toepassing zijn op de leden van De Leidse Harmoniekapel: 1 music was their first love, and it will be their last'. woensdag 18 januari a.s. aanvang 20.15 uur LEIDSE SCHOUWBURG Reserveren: 071-131943 'Wantrouwen overheid tegen verzamelaars misplaatst' amsterdam gpd Nieuwe musical Antarctica Zangeres en actrice Heddy Les ter speelt een van de twee hoofdrollen in de nieuwe Ne derlandse musical 'Antarctica', die op 6 november in Carré in première moet gaan. Eddy van der Schouw heeft de tekst ge schreven, de muziek is van Bob Groothuis met arrangementen van Bert Stoots. Antarctica wordt uitgevoerd door het Musical- en Toneelge zelschap Eddy van der Schouw. De regie is in handen van Paul van Gorcum. De cast bestaat verder uit Gonda van der Schouw, Wilfried Klaver, Basti- aan'Verhorst en Martijn van der Spek, aangevuld met negen dansers en danseressen. De musical gaat over de strijd van milieuactivisten tegen ille gale robbenjagers. De overheid behandelt verza melaars wantrouwig en steekt in dat opzicht schril af bij ande re landen. In de Verenigde Sta ten, Duitsland en Frankrijk be staan al lang wetten die schen kingen en erflatingen van beel dende kunst bevorderen, maar in ons land blijft het in dal op zicht bij mooie voornemens. Het resultaat is dal kapitaal krachtige verzamelaars soms zelfs een eigen museum oprich ten om hun collectie te laten voortbestaan. Het is echter de vraag of we daar op zitten te wachten omdat Nederland met 800 musea al ruim genoeg be deeld is. Directeur R. de I>eeuw van het Van Gogh Museum stelde dit gisteren in zijn functie van bij zonder hoogleraar rpuseumbe- leid en geschiedenis van het verzamelen, tijdens een forum in het galeriecomplex Lijn baansgracht in Amsterdam. Als voorbeeld van zo'n nieuw parti culier museum noemde hij het Cobra-museum in Amstelveen: „Het is de vraag of dat na twee generaties nog bestaansrecht zal hebben. Een goed museum is immers meer dan een ruimte met schilderijen aan de muur. Daar horen ook allerlei onder steunende activiteiten te wor den georganiseerd." Als contrast wees De Leeuw met name op de Amerikaanse situatie, waar verzamelaars in het culturele leven in hoog aan zien staan en de musea veel profijt hebben van soepele schenkingsregelingen. „In ons land komen verzamelaars ech ter vooral in de openbaarheid als er bij hen wordt ingebroken of als ze in financiële proble men raken fcoals Joost Ritman. En zelfs musea wordt door de overheid een gebrek aan zelf discipline verweten als ze kunst willen aankopen", vatte hij zijn ervaringen samen. In dat ver band citeerde hij afkeurend staatssecretaris Nuis van cul tuur, die onlangs stelde: „Bewa- zij kèn uit de hand lopen." De forumleden bleken echter geen hinder te hebben van de beperkingen van de Nederland se wetgeving en lieten hun pas sie ongehinderd de vrije loop. „Het is de enige gezonde onge neeslijke ziekte die er bestaat. Het verzamelen is enerverend en onderhoudend en boven- dien ben je altijd een graan KI' ziene gast", zei onder meer De borah Wolf, adviseur van de ABN AMRO Kunststichting. Dat verzamelaars niet over een dik ke portemonnee hoeven te be schikken, benadrukte Benno Premsela, eigenaar van een col lectie met een grote reputatie: „Het is vooral belangrijk een antenne voor kwaliteit te heb ben. Als iets te duur wordt, kijk ik weer naar een nieuwe jonge kunstenaar uit. Zo zit ik nu met een huis vol spullen waar ik van houd en wat er in de toekomst mee gebeurt, interesseert mij Het galeriecomplex Lijn baansgracht heeft tot 18 januari een aantal exposities van verza melaars in huis. Een van hen Is restaurateur I/juise Wijnberg van het Stedelijk Museum in Amsterdam, die bij galerie Schoo het resultaat van haar passie voor Indiase kunst laat

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21