Leidsch Dagblad Schiphol snelste groeier 7,4% -4 Ritsma vindt schaatsen terug, Hersman debuteert met zesde plaats KERK^ BALANS Moskou: Paleis Doedajev omsingeld en beschoten 'Open asfalt' is bij ijzel levensgevaarlijk Verwisseling lijk op tijd ontdekt BEL: 071-128030 06-0331 GOED NIEUWS lAANDAG 9 JANUAR11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40667 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Uitwassen BDe ABN AMRO-bank is betrokken geweest tij het witwassen van jiruggeld afkomstig uit de Surinaamse drugwereld. Rwanda 5 Zeker twaalf Hutu- vluchtelingen zijn ge dood bij een aanval van Hutu-milities op opvang kampen in Rwanda. Gebedsdag 8 Weinig onderwerpen bleven onbesproken op de druk bezochte Na tionale Gebedsdag in Bar- neveld. Magna Carta 'Zilveren'Magna I Carta maakte'Live at the BBC' en komt op 14 januari in de Leiderdorpse Muzenhof. Luchthaven moet extra maatregelen treffen voor milieu ichiphol behoorde in 1994 op- ïieuw tot de groep snelst groei- ;nde Europese luchthavens. Vo- ig jaar reisden 23,5 miljoen jassagiers via Schiphol. Een oename van elf procent ten op- lichte van 1993. De groei over- reft de stoutste verwachtingen. Daardoor moet Schiphol dit jaar tl extra maatregelen treffen om -fjiiet al in 1997 uit haar milieu- jasje te groeien. ICHIPHOL BILL MEYER pe cijfers werden vandaag door uchthavendirecteur Hans Smits bekendgemaakt op een nieuw jaarsreceptie. Smits meldde dat 1994 voor Schiphol een goed paar was. Tegelijkertijd zorgt de snelle groei voor problemen. Zo overtreffen de cijfers die van het meest optimistische scenario dat in de hele planvorming rond de toekomst van Schiphol is gebruikt. Als deze trend de komende jaren doorzet, dreigt Schiphol niet aan de afgesproken milieu- voorwaarden te kunnen vol doen. Volgens Stnits moeten er daarom nu al extra maatregelen worden getroffen. In 1997 wordt een wettelijke geluidszone rond Schiphol van kracht. Daar mag de luchthaven niet overheen. Dat kan betekenen dat Schiphol straks vluchten moet gaan we ren. Om een dergelijke situatie te voorkomen, zal Schiphol dit jaar het gebruik van zogenoem de hoofdstuk-2 toestellen verder ontmoedigen. Dit zijn oudere vliegtuigen, die veel lawaai ma ken. Zo'n 17 procent van alle vliegtuigen die Schiphol aan doen, behoort tot die categorie. De vervanging van deze toestel len gaat, door de grote verliezen van de luchtvaartmaatschappij en, langzamer dan gedacht. Welke maatregel de luchthaven treft, wordt later dit jaar be kendgemaakt. Er kan gedacht worden aan een verhoging van de start- en landingsgelden. Niet alleen het aantal passa giers groeide sterk. De lucht vracht nam met 8 procent toe. Het aantal starts en landingen met 5,5 procent tot 274.000. Dat betekent dat het gemiddeld aantal passagiers per vliegtuig is toegenomen. Dat is uit milieu oogpunt een goede ontwikke ling, zo meent de luchthaven. Voor dit jaar verwacht Schip hol een passagiersgroei van 6 procent en een verkeersgroei van 4 procent. In 1995 wordt 440 miljoen gulden geïnves teerd in uitbreiding en verbete ring van de luchthaven. Dit jaar beslist de Tweede Kamer of Schiphol tot mainport mag uit groeien. Hongerstaking Koerden beëindigd RUSENHOUT JANETTE LUICHIES De vijf Turks-Koerdische hon gerstakers uit Rijsenhout heb ben hun actie beëindigd. Zij stopten gisteravond met de hongerstaking nadat staatsse cretaris Schmitz van justitie had toegezegd dat hun asielaan vraag zorgvuldig wordt behan deld. De hongerstakers zijn van nacht in zorgwekkende toe stand overgebracht naar zieken huizen in Haarlem, Amsterdam en Leiderdorp. Volgens de contactpersoon van de hongerstakers waardeer de het vijftal het in hoge mate dat de staatssecretaris zich per soonlijk met hun zaak bemoei de. Zij bezocht hen gisteravond rond elf uur en vroeg de hon gerstakers haar te vertrouwen. Schmitz heeft hen niet toege zegd dat zij worden erkend als politiek vluchteling. De Koerden gingen op 15 de cember in hongerstaking. Zij eisten dat er binnen een maand een beslissing zou worden ge nomen over hun asielaanvraag. Twee van hen werden met uit- Een van de hongerstakers wordt per ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. FOTO ANP GEORGE \/ERBERNE zetting bedreigd, de procedure van de andere drie liep nog. Vo rige week besloot Schmitz dat Turkse Koerden voorlopig niet worden uitgezet. De staatsse cretaris wilde eerst een ambts bericht van het ministerie van buitenlandse zaken afwachten over de situatie in zuid-oost Turkije. Desalnietemin zetten de hongerstakers hun actie voort. Zij bleven bij hun oor spronkelijke eis en besloten donderdagavond ook niet meer te drinken. Gisteren is er de hele dag overleg geweest tussen de con tactpersoon van de Koerden, de vreemdelingendienst en de Im migratie- en Naturalisatie dienst. Die besprekingen lever den echter niets op. Daarop be sloot Schmitz persoonlijk de hongerstakers te bezoeken, me de omdat voor hun leven werd gevreesd. De schaatsen waarop Rintje Ritsma gisteren voor de tweede keer in zijn loopbaan de Eu ropese titel veroverde, blijken niet te zijn gestolen. Ritsma deed gisteravond en kele uren na zijn winnende race op de 10.000 meter aangifte van diefstal bij de politie van Heerenveen. Vanmorgen ont dekte de Europese kampioen uit Lemmer echter dat de ijzers [(waarde 900 gulden) toch in zijn isporttas zaten. Ritsma won drie afstanden - de 1.500, de 5.000 en de 10.000 meter - en kroonde zich daar mee met overmacht tot de Tier een van het volksfeest in Thialf. Morgenavond wacht hem in zijn woonplaats een feestelijke ontvangst. De ge meente Lemsterland huldigt Ritsma om 19.30 uur op het r! Burgemeester Krijgerplein. Ook Annamarie Thomas, tweede in j het eindklassement bij de vrou- ■nwen, deelt mee in de huldiging. Zij woont sinds een paar maan den in Bantega, vlak bij Lem- mer. I In de schaduw van Friese hel- den en heldinnen werkte Mar tin Hersman een redelijk ge slaagd Europees schaatskam pioenschap af. JDe debutant uit Sassenheim sloot de titelstrijd af met een zesde plaats. Hij begon zelfs als vierde in het tussenklassement aan zijn slotwedstrijd over tien kilome ter. Behalve het ongenaakbare Friese duo Ritsma/ Zandstra, stond alleen de Italiaan Sighel voor hem, met negen seconden voorsprong. Achter hem hijg den Johansen 2 seconden) en Sajoetin (+8) in zijn nek. In zijn race tegen Sighel werd al snel duidelijk dat Hersman brons kon vergeten. Even later gingen ook positie vier en vijf verloren. Hersman: „Na 1200 meter ging ik al te ver naar voren han- Bezuiniging kost Leiden zeventig arbeidsplaatsen LEIDEN HENNY VAN EGMOND Bij de gemeente Leiden en in stellingen die worden gekort op hun subsidie verdwijnen zo'n zeventig arbeidsplaatsen, zo blijkt uit betrouwbare bronnen. Gedwongen ontslagen zijn daarbij niet uitgesloten. Het verlies aan arbeidsplaatsen is een direct gevolg van de bezui nigingen waartoe het college van B en W morgen besluit. Lei den is bezig met een enorme bezuinigingsoperatic die 18,6 miljoen gulden moet opleveren. Vier miljoen is nodig om tekor ten op te vangen, de rest is voor nieuw beleid. De precieze bezuinigingen zijn nog niet bekend, maar wel is een en ander uitgelekt. Dui delijk is dat door de maatrege len een aantal banen verloren gaat bij de gemeente. Het zou gaan om ruim vijftig arbeids plaatsen. De andere twintig ba nen verdwijnen bij instellingen die door de gemeente worden gekort op hun subsidie. Het gaat vooral om bezuinigingen op het onderwijs, de cultuur en sport. Pagina Leiden: loeiden wil af van molen en sporthal. "Houdt de vlam brandend" 9 - 22 januari 1995 De Leidse kerken rekenen op u! Op de foto, van links naar rechts, de medaille-winnaars op rij: Falko Zandstra, Annamarie Thomas, Gunda Niemann, Rintje Ritsma, vrijwel onzichtbaar Roberto Sighel en Tonny de Jong. FOTO REUTER JASPER JUINEN gen. Ik wilde naar achteren, door mijn benen zakken. Er niks meer te sturen. Tsjonge, bonkte door mijn kop. Die knal maar het ging niet, dat weiger- deugde niks meer van mijn mo- wat kwam ik kapot te zitten. Het de helemaal uit elkaar, zo leek den m'n hamstrings. Ik bleef toriek en coördinatie. Er viel was ook zo droog in de hal. Het het." CORRESPONDENT Het presidentieel paleis in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny is volgens Moskou door Russi sche troepen pmsingeld en be schoten. Dat gebeurde na een weekeinde van onophoudelij ke bombardementen en be schietingen. Russische eenhe den trokken vanüit twee rich tingen langzaam op naar Doe- dajevs hoofdkwartier in het centrum. De veranderde mili taire tactiek leverde terrein winst op, maar ging volgens legercommandanten gepaard met 'zware verliezen'. Gisteravond werd toegege ven, dat de Tsjetsjeense tegen stand 'zeer hevig' was. De Tsjetsjeense leider generaal Doedajev en minister van staatsveiligheid Belischanov zijn volgens Moskou afgelopen vrijdag uit Grozny gevlucht. Doedajev zou zich in de ber gen ten zuiden van Grozny be vinden. Enkele dorpen in dit gebied, waar guerrilla-strijders werden vermoed, zijn zaterdag door Russische helikopters aangevallen. Grozny zit nu al dagen zon der stroom en water. Van "de vierhonderdduizend inwoners zijn, naar schattingen, nog en kele tienduizenden in de stad achtergebleven, voornamelijk etnische Russen en ouderen die niet weg kunnen komen. Zij leven onder erbarmelijke omstandigheden in schuilkel ders. Groepen wilde honden eten van de overal in de stra ten liggende lijken. In Moskou demonstreerden gisteren enkele honderden communisten tegen de 'misdadiger Jeltsin' en het Jelt- sin-geweld. Militairen werden opgeroepen Jeltsins orders niet meer op te volgen. De de monstratie was georganiseerd door communisten die zich van de partij hebben afge scheiden. Een aantal van hun voorlieden kondigde aan deze week naar Tsjetsjenië af te rei zen om de 'stemming van de troepen te peilen'. Intussen groeit vanuit het Westen en vanuit Islamitische landen de kritiek op het Russische optre den. Pagina 5: Westerse bezorgd heid over Tsjetsjenië te laat. Man opgepakt na grootschalige verduistering RIJNSBURG/LEIDEN WIM WEGMAN De politie heeft een 50-jarige oud-Leidenaar ingerekend die ervan wordt verdacht vier jaar geleden voor zo'n 900.000 gul den te hebben verduisterd. De man is gearresteerd op Schip hol, nadat hij in Zuid-Afrika - waar hij in 1990 zijn toevlucht had gezocht - als ongewenste vreemdeling het land was uitge zet. Volgens de politie begon de oud-Leidenaar met zijn oplich terij nadat hij vier jaar geleden had besloten zich in Zuid-Afrika te vestigen. De man, een markt venter, plaatste grote bestellin gen bij zuivelbedrijven in onder meer Rijnsburg. Verder wist hij bij een bank een lening van 160.000 gulden los te krijgen, met het verhaal dat hij een nieuwe winkelwagen moest ko pen. Tevens schafte hij een auto en fax- en telefoonapparatuur aan. Hij verkocht de zuivel in een hoog tempo op de markt, ver scheepte zijn wagen en appara tuur naar Zuid-Afrika en ver dween vervolgens met de noor derzon, zonder een cent te be talen aan de bank of zijn leve ranciers. De oud-Leidenaar liep tegen de lamp toen hij onlangs zijn verblijfsvergunning in Zuid- Afrika definitief wilde regelen. Een verwisseling van een lijk is donderdag vlak voor de begrafenis ontdekt. Een medewerker van de Leidse begrafenisonderneming Ad Sanctos had twee lichamen verwisseld. De man is van morgen ontslagen. „Dit is een nachtmerrie. Het is gelukkig de eerste keer dat het is gebeurd", rea geert bedrijfsleidster L.M. Ambagtsheer van Ad Sanctos. De verwisseling werd in de Petruskerk aan de Lammenschansweg ontdekt, toen iemand in de kist keek en zag dat er een man in lag. Er moest een vrouw in liggen. Bedrijfsleidster Ambagtsheer zit verschrikkelijk in haar maag met de fout. Zij zegt dat binnen de uitvaartonderneming er van alles aan wordt ge daan om dit soort verwisselingen te voorkomen. „Donderdag was het een drukke dag. We had den veel uitvaarten en dan maken we een hele planning. Een medewerker moest om tien uur de kist met de overleden mevrouw naar de Petrus- kerk brengen, de naam van de mevrouw stond op een briefje dat hij bij zich had. Maar hij moest ook een bloemstuk bij de kist van een meneer brengen, die bij ons lag opgebaard. De medewer ker heeft toen de verkeerde kist meegenomen. Achteraf zegt hij: ik was er met m'n gedachten niet bij." In de kerk werd het niet direct ontdekt. „Nor maal schuiven we bij katholieke begrafenissen de deksel wat terug, zodat men bij de uitvaartmis nog een laatste keer afscheid kan nemen. Maar er waren mensen aan het werk in de kerk en die vin den dat niet zo leuk. Daarom hebben we de kist maar dichtgelaten. Meneer pastoor maakte nog wel de opmerking dat het hem verbaasde dat de overledene een man was." In de kerk besloot een parochiaan nog wel even een blik te werpen op de overledene. Die ontdek te de verwisseling, maar bij Ad Sanctos waren ze er ook al achter gekomen. Bij de ijzel van gisteren heeft het zeer open asfaltbeton (ZOAB) opnieuw bewezen le vensgevaarlijk te zijn. Op snel wegen die deels met ZOAB zijn geasfalteerd glibberden de au to's zo levensgevaarlijk over de rijbaan dat de politie besloot sommige weggedeelten taboe te verklaren. Zo werd onder meer het gedeelte van de A28 tussen Assen-Noord en het noordelij ker gelegen Tynaarlo gistermid dag voor alle verkeer afgesloten. Rijkswaterstaat begint zich ern stige zorgen te maken over de veiligheid van ZOAB. „Het is overal glad geweest door de ijzel maar de grootste problemen deden zich voor op ZOAB. Daar komt bij dat het ZOAB heel moeilijk weer berijd baar te maken is", zegt T. Fok- ma, waarnemend hoofd van Rijkswaterstaat Drenthe. „Het is nu al de tweede keer dat.we zul ke problemen krijgen met ijzel. Er is al een landelijk onderzoek gaande naar het ZOAB, maar het ziet er nu bijzonder ongun stig uit." Volgens een woord voerder van het korps landelijke politiediensten in Driebergen levert ZOAB vooral problemen op omdat het strooizout er wei nig effect sorteert. „Ie moet een paar keer strooien voordat de weg weer berijdbaar wordt". Vooral op de plaatsen waar het normale asfalt overgaat op het nieuw aangelegde ZOAB gleden de auto's gistermiddag bij bosjes de berm of de sloot in. Er deden zich tal van aanrijdin gen voor. Een woordvoerder van de politie in Drente noem de rijden op ZOAB met ijzel 'volstrekt onverantwoord Plaatsvervangend hoofddirec teur Hidden van rijkswaterstaat zei vanmorgen voor de NCRV- radio dat het onderzoek naar ZOAB zo snel mogelijk zal wor den afgerond. Volgens hem moet er bij ijzel in elk geval ge dacht worden aan nieuwe strooimiddelen die een goede werking hebben op het nieuwe asfalt. Op dit moment is een kwart van het Nederlandse wegennet (ca.» 700 kilometer) van ZOAB voorzien. Rijkswaterstaat is niet van plan de toepassing stop te zetten omdat, aldus Hidden, „de voordelen van ZOAB ook heel groot zijn, met name bij re gen, omdat het water snel wordt geabsorbeerd." De verkeerscentrale in Drieber gen telde gisteren 115 ongeval len, waarbij vijftien mensen lichtgewond raakten. Dat aantal betrof alleen de autosnelwegen. Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Hubert Lampo De krant die keurig leesbaar uit de rotatiemachine valt, is een klein mirakel. VANDAAG Religie - Sport HET WEER Verwachting tot morgenavond Regen en veel wind Toenemende bewolking, van het westen uit gevolgd door regen. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Westelijke wind, geleide lijk toenemend tot krachtig, 6, aan de kust en op het IJsselmeer tot stormachtig, 8. Extra hoge rente Vaste Termijn Deposito looptijd 5 jaar. taal Wanneer u nu f 1.000,- vastzet voi van 5 jaar ontvangt u 7,4 Kom langs of bel gratis VSB«BANK Daar kom je vorder m I cidsch I )agbi: üd 1 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat Is goed nieuws Dus neem Ik nu een abonnement. (I.v itrolc bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: j Per maand automatisch I via acceptgiro 31,05) I O automatisch 3Q.05) j Per kwartaal I via acceptgiro 87,70) I automatisch 86,70) I j Nr. bank/giro:

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1