Pernix speelt zich uit de gevarenzone Kok en Baart zorgen voor eerste zege TOP Piket is terug en Leiden ook Sport Rohda wint Europa Cup Grasshoppers kan Leiderdorp even volgen 16- Grasshoppers smacht naar echte tegenstand MAANDAG 9 JANUAR11995 Fides Pacta wint maar net van hekkesluiter KORFBALMEDEWERKER De eerste speeldag van het nieuwe jaar leverde gelijk twee opmerkelijke uitslagen op. TOP kwam eindelijk van de nul af door te winnen van ODO(M) met 20-18. De Algemene leed in topper tegen ZKV de eerste derlaag in deze zaalcompeti tie (11-9). Tempo is thans nog de enige club met een honderd procent score, want de Alphen- se acht zette moeiteloos Water- aan de kant (24-14). TOP wist bij ODO(M) voor het eerst in dit zaalseizoen een die pe inzinking te voorkomen en prompt met 20-18. De Sas- senheimers namen in het eerste kwartier een 7-4 voorsprong, maar raakten daarna verward door het vijandelijke voorverde- digen (8-7, 9-9 rust), In de twee de helft werden Steven Baart en Michiel Kok optimaal in stelling gebracht, wat zij honoreerden met respectievelijk zeven en acht treffers. Bij 17-17 schoot Kok tweemaal raak en de thuis club stelde hier slechts een strafworp tegenover. In de laatste tien minuten bleken bei de clubs het richtingsgevoel kwijt te zijn. Coach Anne van der Zaag zette Olaf Dannijs in i de aanval meer te laten rou leren, wat in de voorlaatste mi nuut nog een treffer van Baart opleverde. 't teamverband van Fiks in de wedstrijd tegen KIOS duidelijk aangetast door de af wezigheid van vaste krachten Marleen Boomgaard en Adinda Hooimeijer. De eerste is door auto-ongeluk langdurig uit geschakeld, de tweede mocht in de tweede helft invallen voor Gwenny de Best. De ploeg had nu een duidelijk mindere aan valsopbouw en balcirculatie dan de koploper uit Nieuw Ven nep. Theo Vreeken kon pas in de zeventiende minuut de nul het scorebord halen (1-4). Ook in het vervolg bleef de af werking ondanks de hattrick Matthijs de Visser pover, zodat er aan een ruime 8-16 ne derlaag niet te ontkomen viel. De Algemene kwam uitgere kend bij naaste achtervolger ZKV niet goed voor de dag. De Leidenaars begonnen te slap en verloren onder de paal veel duels, doordat hun tegenstan ders fel achterverdedigden. De beginaanval had via Diana Hoppenbrouwer en Alfred Lam- booy tenminste nog enig succes (1-1 en 3-2), de tweede aanval ging in de eerste omgang voor nul aan de kant (5-2). Coach Ed Molloy gebruikte de pauze om zijn manschappen tot meer in zet te manen. Zij legden in het vervolg inderdaad meer bezie ling in hun spel, maar wisten het gat niet meer te dichten: 11- 9 verlies. De vrouwen van De Danaï den hadden een belangrijke in breng in de 17-16 overwinning op Vlaardingen. Barbro Heij- man, Sandra Kalthoff, Ingrid Slingerland en Henny van der Top scoorden namelijk op cru ciale momenten of forceerden strafworpen, waardoor zij hun ploeg ila 5-4 lange tijd aan de leiding hielden (7-4, 10-6, 14- 11). Het dreigde desondanks nog verkeerd af te lopen, want op 15-15 werd een doelpunt van Kalthoff afgekeurd en maakten de bezoekers gelijk 15- 16. Marcel Keijzer herstelde echter het evenwicht, waarna Eric Kromhout met zijn enige treffer op de valreep nog match winnaar werd. Fides Pacta had de kracht van Victoria waarschijnlijk on derschat, omdat de tegenstan der puntloos op de laatste plaats stond. De formatie van Steven Tims kreeg genoeg ruimte om aan te leggen, alleen misten de afstandschoten vaak de nodige zuiverheid. Zij kon in de eerste helft dan ook niet ver der weglopen dan twee goals. Na de pauze-(7-7) was er zelfs drie keer sprake van een minie me achterstand tussen 8-9 en 10-11. Dimitri IJzerman leek met 12-11 en 13-11 de wedstrijd beslist te hebben, maar nog maals werd het gelijk. Nadat IJzerman opnieuw twee keer had gescoord, werd met hangen en wurgen de voordelige marge vastgehouden: 15-14. Lijstaanvoerder Tempo blijft onverdroten winnen in 2F en haalde bij hekkesluiter Water land flink uit met liefst 24-14. De geelhemden startten nog enigszins moeizaam, afgaande op het feit dat de score ruim twintig minuten gelijkop ging (5-7). Na de paalverwisseling (6- 10) kregen Martijn Hooijer en Erik Pons alle ruimte om aan te leggen door het achterverdedi- gen van hun tegenstanders. Zij scoorden zowat om en om en kwamen allebei aan acht doel punten. Veelzeggend voor het krachtsverschil was ook dat het hele achttal tot scoren kwam, op Marjolein de Jongh na. Voor Crescendo was het ma ken van doelpunten bij Swift(A) juist een groot probleem. Het achttal van Ruud Niesing moest na 3-4 steeds tegen een kleine achterstand aankijken, die op slag van rust van 9-8 tot 11-8 groeide. Dat was niet zo ejrg, want twee doelpunten van Sas- kia Baak en Gert-Jan Hensing leverden nog eenmaal een gelij ke stand op (12-12). In de reste rende twintig minuten was ech ter alleen Wijnand Alberts nog eens trefzeker, te weinig om een 16-13 nederlaag te verhinderen. KZ Leiden toonde zich tegen Stormvogels (U) zeer wisselvallig en bleef dan ook op 12-12 ste ken. Kitty de Wit, Aldo Spadon (2), Annelies van der Blom, San dra Verhorik, Els en Erik van Lunteren zorgden na een zwak ke opening (0-4) voor 8-6, maar verzuimden deze goede lijn door te trekken (8-10). Coach Herman Godefroy zette op 11- 11 Martin Verhorik in om nog een beslissing te forceren. Deze wist met nog anderhalve mi nuut inderdaad te scoren, maar amper zesentwintig seconden later volgde de domper in de vorm van een gelijkmaker. Pernix heeft zich door een 18-11 zege op TOP(A) stevig in de middenmoot genesteld. De eersteklasser hoeft zich nauwelijks meer te bekommeren om promotie of degra datie. Koploper Oranje Wit is nog ongeslagen en heeft een voorsprong van vier punten, terwijl ten opzichte van de hekkesluiters een nog ruimere marge van vijf punten bestaat. KORFBALMEDEWERKER Coach Cor Gravekamp heeft niettemin enige goede voorne mens voor de resterende acht competitieduels. „Wij proberen wat nieuwe dingen in ons spel te brengen en gewoon elke wedstrijd punten te pakken wanneer dat kan. Ook willen we nog revanche nemen tegen Oranje Wit en Avanti, want die wedstrijden hebben we op een wel heel ongelukkige manier verloren." De start van Pernix tegen TOP (A) was veelbelovend. De aanval zoqht vlot combinerend naar mogelijkheden en de verdedi ging gaf nauwelijks kansen weg. Lian Tieleman (2), Karen Arnol- dus, Janneke van Driel (vervangster van de geblesseer de Helène Zuurmond), Marco van der Lucht, Casper de Rooy en Bert Vanhaelen scoorden: 7- 2. In de volgende vier minuten kwam de tegenstander uit Arne- muiden echter tot 7-6 terug. Gravekamp was niet verrast door deze ommekeer. „TOP is een rare ploeg, het is net een stel sluipmoordenaars. Ze laten je eerst een eindje uitlopen en komen dan ineens weer terug. VEO stond tegen hen met 10-4 voor, maar ging wel met 11 -9 de kattebak in. Gelukkig hadden wij ons daar goed op kunnen instellen en kwamen niet in de problemen." Met doelpunten van Marco van der Lucht (strafworp), Karin Ar- noldus en Bert Vanhaelen stelde Pernix nog voor rust orde op za ken (10-7). Deze voorsprong werd in het eerste kwartier van de tweede helft moeiteloos uit gebouwd tot 15-10. Dat was in feite beslissend, want Pernix noch TOP bleken veel schot over te hebben. „Wij speelden op het 'laatst inderdaad wat minder, maar ook de tegenstan der kon niet echt boeien", ver goelijkte Gravekamp de zwakke slotperiode. Hij zag vooral dat zijn heren moeite hadden met het afronden van kansen. Zelfs enige vrije doorbraken bleven onbenut. Zodoende bleef de produktie beperkt tot twee strafworpen van Van der Lucht en geslaagde doorbraak van Ka ren Arnoldus, resulterend in een degelijke 18-11 overwinning. Raymond Boerman gaat De Europa Cup zaalkorfbal blijft in Nederlands bezit. Na twee keer Deetos nam zondag Rohda de bokaal in ontvangst. In een span nende en h«ogst aantrekkelijke finale wonnen de Amsterdammers in Hongarije van de Belgische kampioen Catba (23-19). Coach Re- né Kruse was uiteraard tevreden. „Ons doel hebben we bereikt: de cup winnen. Ik vond dit een sportief zinvol toernooi, hoewel de on derlinge verschillen wel wat kleiner zouden mogen zijn." Guard viert rentree met zege De wedstrijd tussen BS Leiden en Noorderkruis is acht minu ten oud als Henk-Jan Piket het veld betreedt. De guard met vier interlands achter zijn naam maakt zijn come-back in de Vijf Mei-hal. Piket stelt niet teleur. Ondanks een conditionele ach terstand als gevolg van de ziekte van Pfeiffer leidt hij BS Leiden naar winst op de nummer drie van de promotiedivisie, die in de seizoensouverture nog ruim schoots te sterk was voor de ploeg van Ton Kallenberg: 88- 85. Voor de dertig-jarige Piket was het elf jaar geleden dat hij zijn basketbalcarriere in de ere divisie bij Elmex Leiden begon. Toen kwam hij als junior van BV Leiderdorp. Omzwervingen langs onder andere het Amster damse Canadians, het Delftse DAS en het Haarlemse Akrides volgden, voordat zijn werk als steward bij de KLM hem twee jaar geleden noopte te stoppen met basketbal op het hoogste niveau. Piket keerde terug bij BV Leiderdorp en draaide op kernniveau zijn wedstrijdjes af. ■Daarnaast traint en coacht hij sinds dit seizoen het vrouwen team van BV Leiderdorp dat in de eerste divisie uitkomt. Toen BS Leiden aan de bef trok om hem te vragen het gu- ardprobleem binnen de ploeg op te lossen hoefde hij niet lang te denken. De tussentijdse over schrijvingstermijn met de kerst greep Piket aan om onder Ton Kallenberg te gaan spelen. Een mysterieus virus - naar latei- bleek CMV, een 'broertje' van Pfeiffer - gooide bijna roet in het eten, maar Piket bleek toch voldoende hersteld om afgelo pen zaterdag aan de start te ver schijnen en vervolgens 32 mi nuten te spelen. Volgens dokter Edwin Wallaart, die toevalliger wijs ook scheidsrechter was za terdagavond, kon het geen kwaad. Voor zijn doen speelde Piket niet goed, maar op 50 procent van zijn kunnen bleek hij toch goed genoeg om makkelijk mee- te draaien. „Ik wilde niet force ren in de eerste wedstrijd", al dus Piket. „Ik heb gewoon gu ard gespeeld en niet te veel ini tiatief genomen. Ik moest ge woon nog ingespeeld raken in het team en heb de spelletjes af gedraaid, maar ik wil natuurlijk meer." Rustig Piket deed het inderdaad rustig aan. De Leidenaar beperkte zich tot de bal opbrengen en wat schotjes en liet het penetreren achterwege. In de elfde minuut schoot hij zijn eerste driepun ter, wat Leiden tot 20-23 terug bracht. Luttele seconden voor tijd mocht hij als laatste twee vrije worpen nemen, die feilloos verzilverd werden. Hij tilde daarmee de stand naar 88-85, waarna Noorderkruis het laatste noodschot miste en dus geen verlenging kan afdwingen. Leiden dankte sowieso de overwinning aan het optreden aan de vrije-worplijn. Twee mi nuten voor tijd stond de ploeg nog 78-85 achter. Tien vrije worpen later was de winst bin nen. Uiteraard ook tot genoe gen van Kallenberg, die wel in trainingspak was gestoken, maar dit keer niet hoefde in te vallen. Doorwisselen „Het guardprobleem is opge lost. We zijn nu echt compleet. Ik kon veel doorwisselen en dat betaalde zich uit. De overwin ning is ook terecht denk ik. Wij hebben een betere ploeg. Dat we door blessures zo laag staan is jammer, maar we kunnen nu echt omhoog kijken. Zeker ook omdat Loet de Ruijter weer he lemaal fit is. Piket en De Ruijter zijn erg belangrijke spelers voor ons", aldus Kallenberg. Piket bekende best wel zenu wen te hebben gehad toen hij als laatste aan de vrije-worplijn stond. „Het gaat om winnen of verliezen en ik wil nu eenmaal altijd winnen. Voor mijn basket balcarrière maakte het niet uit of ik zou missen of raken. Maar het is gewoon een heerlijk ge voel dat je deze wedstrijd toch wint." Scores BS Leiden: Huybens 18, Piket 17, Ginjaar 17, Zeven hoven 14, Wals 10, De Ruijter 10. Noorderkruis: Van Oostrum 20, Koning 20, Tuinstra 18. Henk-Jan Piket (13) vierde zijn terugkeer in de Vijf Mei-hal met een zege op Noorderkruis. De guard kwam zelf aan 17 punten. foto loekzuyderduin Zeven minuten lang heeft Grasshoppers het spoor van de meisjes junioren van Leider dorp kunnen volgen. Slechts vijf punten (9-4) bedroeg toen het verschil tussen de nummer één en de nummer laatst van de ju nioren eredivisie. Daarna liep Leiderdorp weg. Ook zonder de nog steeds geblesseerde guard Sandra Wagemaker liep de fast- break van de Üiuisclub naar wens. Na rust (43-14) konden ook de Katwijksen nog enkele keren makkelijk scoren, maar de eindstand toonde het klasse- verschil tussen de twee teams goed aan: 90-34. Scores Leiderdorp: Saidi 19, B.Van der Voort 17, Van Zegveld Scores Grasshoppers: T.Ver- steeg 13, Van der Plas 8, G.Ver steeg 7. De jongens van Leiderdorp topnden zaterdagavond in Gro ningen twee gezichten. Voor rust speelde de ploeg geconcen treerd en liep ver weg van de thuisploeg. Dat de 28-50 voor sprong tot 37-51 werd verkleind bij rust leek gezien het vertoon de spel niet echt bedreigend. Leiderdorp kreeg na rust echter 23 punten op rij tegen (60-51 voor Groningen) en herstelde niet meer van die klap. Slechts 18 punten scoorden de Leider dorpers nog, zodat de wedstrijd uiteindelijk met 81-68 verloren ging- Scores Leiderdorp: Gadzuric 12, Kool 12, Van de Burg 11, Smeding 10. Katwijkse ploeg blijft op 98 punten steken De vrouwen van Grasshoppers kijken reikhalzend uit naar het einde van de wedstrijden in de Topdivisie B. De tegenstand in de meeste wedstrijden is im mers van een zeer laag gehalte, zoals ook in de wedstrijd tegen Hoofddorp weer bleek. Na tien minuten was immers de stand 3-28 en kon Grasshoppers al be ginnen met het uitspelen van de wedstrijd. Dat dit ten koste ging van de concentratie moge dui delijk zijn. De ruststand (19-47) toont al aan dat de Katwijksen de rest van de wedstrijd vooral zo leuk mogelijk wilden spelen. Vooral snelle aanvallen dus en minder strak verdedigen. In de tweede helft werd er dan ook vooral veel gescoord, maar spannend werd het uiteraard niet meer. De einstand, 98-43, had zelfs een nog groter verschil kunnen laten zien als Grasshop pers zich vol had ingezet. Na zo'n tien veegpartijen van deze orde is de motivatie daarvoor echter begrijpelijkerwijs ver te zoeken. Lisse kwam dit week einde niet in actie, omdat de reis langs het Noord-Hollands Kanaal naar Den Helder met het oog op de ijzel te gevaarlijk werd geacht. Scores Grasshoppers: Kuit 22, Weeda 20, Driessen 19, Al- lers 14. Ook de vrouwen van Leider dorp krijgen in de meeste wed strijden weinig tegenstand. Wel licht mede daardoor gingen in de eerste wedstrijdhelft de twee wedstrijden die wél moeilijk waren ook verloren. Tegen Pris ma College 2 probeerde coach Henk-Jan Piket in de tweede helft dan ook wisselende verde- digingsvormen uit. De stand in de wedstrijd (20-40 na vijf mi nuten in de tweede helft) leende zich daar ook wel voor. Gevolg van dit alles was wel dat de aan val iets minder ging lopen. Na de 34-63 overwinning was Piket echter toch wel tevreden: „We speelden niet geweldig, maar iedereen deed gewoon wat 'ie moest doen. Sluys pakt bijvoor beeld 10 steals en zowel Van Zegveld als Koivisto pakken 11 rebounds. Ik ben hier wel over te spreken.", aldus Piket. Het is te hopen voor hem dat tegen Den Helder en Jumpers zijn ex perimenten hun vruchten af gaan werpen, dat zijn immers de wedstrijden waar de echte winst te halen valt. Scores Leiderdorp: Schuit 16, Sluys 12. De mannen van MSV moeten het vooral hebben van hun spel onder de basket. De tegenstan der van gisteren, Voorburg, speelt een totaal ander spel dat met name op de afstandsschut- ters is gebaseerd. Helaas voor de Noordwijkers stond het vi zier van de bezoekers gisteren op scherp. Maar liefst twaalf driepunters aan de zijde van Voorburg, waaronder zes van forward Rob de Graaf, bleken teveel om tegenop te spelen, zo dat de eerste wedstrijd van de tweede seizoenhelft voor MSV verloren ging. De thuisploeg wist eigenlijk geen moment het hoogge plaatste Voorburg echt het vuur aan de schenen te leggen. Weliswaar werd de 14-23 ach terstand nog teruggebracht tot 23-25 na dertien minuten, maar toen was de koek ook op. Voor burg schoot zich naar 30-47, liep verder uit naar 35-62 in de tweede helft en liet toen pas de teugels wat vieren. Daardoor kon MSV de schade nog beper ken tot 68-83, maar een wed strijd is het in Noordwijk eigen lijk nooit echt geweest. Scores MSV: Koek 16, Driessen 16, Van Velzen 13. De mannen van Lisse zijn het derde kwartaal in de Eerste Di visie B van start gegaan met een 67-59 overwinning op het be scheiden geklasseerde Bragg arts. Het spel dat beide ploegen de matig bezette tribunes voor schotelden was ronduit pover. Veertig minuten lang onthaal den beide formaties.het publiek op een hakpartij, die met goed basketbal niets te maken had. Het balverlies aan beide zijden was legio, terwijl de goed lopen de combinaties op de vingers van één hand te tellen waren. De'gasten konden ondanks alle malaise aan Lisse-kant niet pro fiteren en bewezen eens te meer een belangrijke degradatiekan didaat te zijn. Lisse kon on danks de 67-59 overwinning, bereikt na een 35-24 ruststand, ook niet tevreden zijn over het vertoonde spel. Mank gaat de formatie na het wegvallen van Harold van der Stoep met name aan een spelverdeler, die leiding kan geven aan de ploeg, die te gen Braggarts vrijwel alleen uit hardlopers bestond. Scores Lisse: Verhaar 14, Korte- kaas 12, Taal 10. Sterke boksploeg naar Stockholm DEN HAAG ANP De boksbond vaardigt een ster ke ploeg af naar de Stockholm Box Open, die van 13 tot en met 16 januari in het Zweedse Sundsvall wordt gehouden. De ploeg bestaat uit Arthur Santa- na, Hans Janssen, Orhan Deli- bas, Eric van der Heuvel en Wil lem Sterkenburg. Op de wereldranglijsten van de WBC en WBA wordt wereld kampioen Regilio Tuur gene geerd. De in de New York wo nende prof is wereldkampioen in het zwaarvedergewicht in de WBO-versie. Op de lijsten van de WBC en WBA komt slechts één Nederlander voor: Eddy Smulders. In het halfzwaarge- wicht staat hij op de WBA-Iijst vijfde, bij de WBC vierde. Orhan Delibas en Hans Janssen hebben zaterdagavond tijdens het boksgala in Terborg gemakkelijke overwinningen behaald. Beide internationals waren binnen twee minuten klaar met hun Poojse tegen standers. Saturnus komt niet in actie LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER De mannen van TKS/ Saturnus hadden in de tweede divisie een beslissende slag kunnen slaan door concurrent Achilles in de Vijf Meihal af te troeven. De wedstrijd ging echter niet door omdat Achilles de reis vanuit Utrecht naar Leiden door de slechte weersomstandigheden niet durfde te maken. Volgens de reglementen resulteert dat voor de Utrechters in twee ver- liespunten omdat het openbaar vervoer gisteren wel functio neerde. Maar in deze klasse lie ten ook Attila uit Utrecht en La ren verstek gaan. BDC uit Soest verscheen echter wel in Utrecht tegen DSO, 11-20, en ook Vo- lendam 2 liet in Rijswijk tegen Animo niet verstek gaan, 21-18. Het is nu dus de vraag of het handbalverbond de absenties accepteert. De vrouwen van TKS/Satur- nus speelden zaterdag een toer nooi in 't Veld en troffen daar naast de ontvangende vereni ging VZV (eerste divisie) ook de concurrenten uit de eredivisie Westland en Volewijckers. De Leidse vrouwen eindigden als tweede achter Volewijckers dat de slotwedstrijd van Saturnus

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17