SKrook raakt de gevoelige snaar De schaatssport staat onder druk Succes voor IHCL Ruud Borst mist het podium weer Innerlijke rust doet goed "Sport 9 JANUAR11995 chef willem spierdijk. 071 -356464, plv -chef r08 onderwater. 071 -356463 Het 92e Europees kampioen schap schaatsen kon voor Ne derland niet kapot. Na Schenk- Verkerk (1966), Van der Duim/Kramer ("83), Vergeer- /Schalij ('85) en Visser/Kernkers ('89) won de Oranje-delegatie voor de vijfde keer in de ge schiedenis de dubbel op het EK. Ritsma 1, Zandstra 2. Twaalf duizend schaatsfans gingen in het Heerenveense Thiali weer eens ouderwets uit hun dak. Ottavio Cinquanta probeerde temidden van de hossende mensenmassa mee te genieten. Het lukte maar ten dele. Oh ja, de hoogste baas van de Interna tionale Schaats Unie zag drie dagen lang mooie sport. De der de plaats van landgenoot Sighel mocht er ook zijn. Minder te spreken was de Milanees („He laas, ik ben supporter van In- ter") over het ontbreken van een duidelijk scorebord. „Heerenveen is het schaats- mekka op de wereld. Maar het heeft geen fatsoenlijk score bord, zoals Hamar en Inzeil dat wel heeft. Belachelijk. 1 lei lijkt wel of Nederland een arm land is. Dat is toch niet zo?" Cinquanta had nog meer zor gen. En grotere. Een knap sco rebord is nog wel aan te schaf fen, Betere allround-rijders niet. Het was tekenend, dat het jolige publiek gisteren tijdens een sa menzang bijna smeekte om de terugkeer van Johann Olav Koss, die als radiocommentator in Heerenveen aanwezig was. Na het afscheid van Koss wordt alleen in Nederland nog serieus aan allround-schaatsen gedaan. Door gebrek aan ken nis, geld en populariteit richten andere landen zich niet langer op de meerkamp, het moeilijk ste onderdeel in het schaatsen. Gemakkelijker is het om als rij der je zwakste afstand te laten voor wat die is en je louter op je sterkste punt(en) te concentre ren. De 1SU heeft aan die wens gehoor gegeven door de WK af standen vanaf '96 te introduce ren. Als die aanslaan is de kans groot, dat bij voorbeeld het EK allround van de eivolle kalender verdwijnt. Beschermen Cinquanta wil niet op die zaken vooruit lopen. „Persoonlijk vind ik, dat we er alles aan moeten doen om het allroundwerk, dat de traditie en het hart vormt van het schaatsen, te bescher men. Ik ben er een fanatiek supporter van. Maar ik ben pre sident van de ISU, geen eige naar en heb het dus niet alleen voor het zeggen. Willen we het klassement-schaatsen in stand houden, dan zullen er in de na bije toekomst vooral sterke tien kilometer-rijders moeten ko men." leeuwarden marc van der jagt Junioren en pupillen van de In- door Hardrij Club Leiden (IH CL) hebben tijdens sterk bezette internationale wedstrijden om de Friesland Cup indrukwek kende prestaties neergezet. Cees Juffermans (Stompwijk) veroverde gisteren de eerste plaats bij de jongens pupillen. De zusjes Margot en Chantal Boer uit Woubrugge behaalden respectievelijk bij de pupillen en de C-junioren de tweede stek. Ook bij de junioren B waren er successen. Leidenaar Harold Janssen en Melanie de Lange (Leiderdorp) schaatsten in die categorie respectievelijk naar de derde en vierde eindnotering. Aan de wedstrijden in Leeuwar den werd afgelopen weekeinde deelgenomen door een zevental landen: België, Engeland, Duits land, Hongarije, Zweden, Frankrijk en Nederland. De 12-jarige Juffermans bleek in de finalerace over 800 meter sterker dan al zijn concurren ten. De jonge shorttracker be reikte de finale van de pupillen na een prima optreden in de heats. Juffermans is eigenlijk te sterk voor zijn leeftijdsgenoten. Hij behoort nog tot de pupillen, maar schaatst in de vaderlandse competitie mee met de junio ren C. Datzelfde geldt voor clubgenoot Robbert Cees Boer. De 13-jarige bereikte in Leeuwarden eveneens de finale, maar werd vierde door een val. De familie Boer uit Woubrugge was in het geheel succesvol. Margot Boer (10) liet door een sterke 500-meterfinale zien, dat ze een belofte voor de toekomst is. Chantal Boer (15) evenaarde de tweede plaats van haar zus. Zij eindigde op die stek in het eindklassement door goede prestaties op 800 meter (vierde), 400 meter (derde), 1000 meter (tweede) en 500 meter (tweede). Bij de B-meisjes schaatste Mela nie de Lange naar de vierde eindnotering. Deze plaats dank te ze onder andere aan de twee de plaats op de 500 meter. Harold Janssen moest zich als lid van de nationale shorttrack selectie waarmaken in het inter nationale veld. De 17-jarige Lei denaar kan iedere internationa le ervaring goed gebruiken, om dat hij eind deze maand op het WK shorttrack voor junioren in Calgary gaat strijden om de me dailles. Tijdens de Friesland Cup won Janssen de 1000 meter en werd hij vierde op de 1500 meter. Ondanks een val op de 800 meter en een valse start op de 500 meter verzamelde hij ge noeg punten voor de derde plaats in het eindklassement. j Ruud Borst was er dicht bij, maar een podiumplaats lijkt de ma- I rathonschaatser uit Leiderdorp dit seizoen niet gegund. Tijdens een koppelwedstrijd op de Amsterdamse Jaap Eden-kunstijs baan had hij goede papieren in de eindsprint. Honderd meter voor de streep liet zijn techniek hem echter in de steek en kwam hij bijna ten val. Bart Veldkamp maakte van de fout van Borst hel best gebruik. I Samen met koppelgenoot Arjan Schreuder stond de Hagenaar even later op de hoogste tree van het ereschavot. De twee leden j van de nationale all-roundselectie versloegen afgelopen zater- j dagmiddag indrukwekkende koppels. De combinatie Arnold Stam/Richard van Kempen eindigde op de tweede plaats, net voor het duo Henk Angenent/Jan Dirk Corts. Met de koppelwed- i strijd konden punten behaald worden voor het KNSB-Cupklas- I sement. Een plaats in de finale van de koppelkoers voor A-marathon - rijders moest worden verdiend. De ene helft van een duo diende I een afvalrace te rijden en de andere helft een klassementswed strijd. Bij de afvalrace viel iedere ronde één rijder af totdat drie schaatsers over bleven. Borst toonde zijn kracht door de eind sprint van de afvalrace te winnen voor regiogenoten Angenent (Alphen aan den Rijn) en Van Kempen (Nieuwveen). Koppel partner Peter Baars uit Nieuw-Vennep moest aan de bak in de klassementswedstrijd over dertig ronden. Baars scoorde net vol doende punten om een finaleplaats veilig te stellen. Koudeker- ker Corts liet zién, dat Angenent een goede partnerkeuze had ge maakt. De door Invepro gesponsorde rijder werd in de door Veldkamp gedomineerde klassementswedstrijd zesde. Het duo Yep Kramer/Peter de Vries scoorde in Amsterdam geen punten, omdat Kramer tijdens de afvalrace ten val kwam en De Vries niet voldoende punten bijeen wist te rijden. In de finale troffen de beste elf koppels elkaar. „Het ging ont zettend hard", zo vertelt Corts. De finale eindigde met een zinderende sprint. Leiderdorper Borst: „Ik voelde me heel goed en reed sterk. In de laatste ronde kwam ik in een gat terecht, waardoor ik kans kreeg op een goede klassering. Maar honderd meter voor de finish ging er iets fout en viel ik bijna. Angenent schoot het gat in, dal daardoor ont stond." Corts zag koppelgenoot Angenent vanaf de zijlijn van de achtste stek oprukken en derde worden in de eindsprint. Veld kamp bleek in de slotfase over de sterkste benen te beschikken en won voor Nederlands marathonkampioen Stam. Het sterke koppel Huitema/Kleine eindigde als vierde. Beide schaatsers be haalden door die prestatie de nodige punten voor het Cupklas sement. Borst en Baars kwamen uiteindelijk niet verder dan de teleurstellende tiende notering. Kleine (Kerkenveld) voert het klassement nog steeds aan voor Kramer, De Vries, Angenent en Huitema. De Jong en Thomas pieken op EK Zacht ijs, hoge druk De Europese kampioenschappen schaatsen in Heerenveen leverden een dieptepunt aan records op. In drie da gen waren vijf persoonlijke records te noteren. Opvallend was dat Tonny de Jong er twee (op drie en vijf kilometer) voor haar rekening nam. Vrijdag was het zachte ijs schuld, zaterdag en zondag het hogedrukgebied boven Heerenveen. Ijsmeester Jan de Jong erkende op de eerste avond een „miskleuntje" te heb ben gemaakt. Vervolgens legde de Fries volgens eigen zeggen een „perfecte ijsvloer" neer. „Maartegen 1040 millibar lucht druk valt niet op te schaatsen", aldus De Jong. „Het was alsof je tegen een muur reed", zei Europees kampioen Rintje Ritsma. „Het was ontzettend droge lucht", meende nummer twee, Falko Zandstra. „Mijn lippen werden helemaal naar beneden getrok- ken ^dus Martin Hersman. Op de lijsten van 's werelds snelste Crystë kunstijsbanen staat Thialf zowel bij de mannen als vrouwen op de derde plaats. Achter het Vikingskipet in Hamar en de Olympic Oval in Calgary. Selectie WK onduidelijk heerenveen Bondscoach Wopke de Vegt vergadert vanavond met de commissie kernploegen van de KNSB over de ploeg die in februari aan het wereldkampioenschap mannen in Baselga di Piné (Ita) deelneemt. Europees kampioen Rintje Ritsma en nummer twee Falko Zandstra schaatsen ook in Italië. Voor de derde plaats zijn enkele kandidaten. Martin Hersman debuteer de met een zesde plaats bij het EK. „Ik zou het reëel vinden als er een selectiewedstrijd plaatsvindt", zei de Sassenheimer in Heerenveen. Die selectiewedstrijd zou moeten plaatshebben in Davos. Waarschijnlijk enkele dagen na de wereldbekerwedstrij den, van 20 tot en met 22 januari. De KNSB wil dan de 1500 en 5000 meter laten rijden. Geen tien kilometer, de afstand waarop Hersman bij het EK zijn vierde plaats verspeelde. WK-ploeg veldrijden voor Eschenbach sqestduinenBondscoach Martin van Dijk heeft voor de open wereldtitelstrijd veldrijden nationaal kampioen Adri van der Poel, Richard Groenendaal, amateur Erik Boezewinkel, Wim de Vos en Frank van Bakel aangewezen. Dit vijftal bezette ook de top bij het NK in Soestduinen. Als reserves staan Huub Kools en Henk Baars op de lijst. Het WK heeft plaats in het laatste week einde van januari in Eschenbach (Zwitserland). Bij de junioren rijden dan Johan Bruinsma, Maarten Nijland, Raymond Lubberman, Felix Kools en Boris Berkhout. In de cate gorie neo-amateurs, die in Zwitserland een Europees kampioen schap rijden, komen nationaal kampioen Bram de Groot uit Ze venhoven, Gretienus Gommers, Richard Coehorst en Vasco de Kinkelder uit. De vijfde plaats vult Van Dijk uiterlijk komend weekeinde in, na een veldrit in Groesbeek. De KNWU heeft de nationale titelstrijd voor volgend jaar toegewezen aan Zwolle. Het NK heeft dan plaats op het recreatieterrein Westerveld. Op het parkoers is binnenkort een veldrit tellend voor de topcompe- titie van de amateurs. Titel veldrijder De Groot soestduinen Bram de Groot is zaterdag nationaal kampioen veldrijden bij de neo-amateurs geworden. In Soestduinen bleef de man uit Zevenhoven titelverdediger Gretienus Gommers en Maikel den Ouden voor. Wobbe van den Kieboom van Swift uit Leiden werd zeventiende. Bij de vrouwen veroverde Reza Raven- stijn uit Wijchen de titel. Titelverdedigster Natasja den Ouden was door een blessure afwezig. De zilveren medaille ging naar Loes van Wersch en het brons was voor Nicolle Leyten. Janssen en De Lange naar WK leiden De shorttracktalenten Harold Janssen (17) en Melanie de Lange (16), zijn door bondscoach Peter Breukel aangewezen om deel te nemen aan de Wereldkampioenschappen shorttrack voor junioren. Naast de twee leden van de Indoor Hardrij Club Leiden (IHCL) zijn ook Ellen Wiegers en Roderik Meijer van de Hengelose IJsclub (HYC) verzekerd van een ticket. De WK short track voor junioren vindt op 28 en 29 januari plaats in het Cana dese schaatsmekka Calgary. Een aantal dagen later vertrekken dezelfde vier schaatsers naar Andorra, waar ze deelnemen aan de Jeugd Olympische Dagen (4 tot en met 11 februari). De renners banen zich een weg door het bos bij Soestduinen. Adrie van der Poel slaagt er te genwoordig in enige afstand van het wielrennen te nemen en die benadering doet hem goed. Sinds het overlijden van zijn vader, ruim twee jaar gele den, en de geboorte van zijn zoontje David (3), is de Braban der het fietsen meer gaan relati veren. Hij zei na zijn vijfde Ne derlandse titel veldrijden, giste ren in Soestduinen, 'innerlijke rust' te hebben gevonden en niet meer de asceet te zijn die hij vroeger was. Van der Poel 'vloog vroeger tegen de muren op' als hij door slecht- weer een dag niet kon trainen. Tegenwoordig slijt hij soms weken in ledigheid, zon der enig schuldgevoel. Beetje wandelen met zijn vrouw Co- rinne - niet te hard want ze ver wacht over enkele weken hun tweede kind - een beetje dollen met David en de honden. Laat de anderen maar trainen. Die benadering was vroeger ondenkbaar voor het trainings beest van weleer. In de herfst van zijn loopbaan brengt de ontspannen aanpak hem zon der stress aan de start. Vroeger, ja vroeger...Toen liet hij zich aan de vooravond van het Ne derlands kampioenschap nog wel eens gek maken. Maar in zijn vijftiende jaar als professio nal is de familieman financieel onafhankelijk en met vier cross titels op zak was de zege dit weekend minder noodzake lijk dan voor al die anderen. „En dat is prettige uitgangs positie", aldus Van der Poel, en kele minuten nadat hij de rest op grote afstand had gereden. Richard Groenendaal, de titel verdediger, toonde zich met zijn tweede plek op driekwart mi nuut de beste van de 'concur renten'. Erik Boezekwinkel, amateur nog, werd derde, voor Wim de Vos en een andere ou de rot: de 36-jarige Frank van Bakel. Van der Poel was al warm aangekleed toen genoemde coureurs de finish passeerden. Zelden zal een nationaal kam pioenschap zo door één man zijn beheerst. En hij had nog niet eens alles gegeven. In de derde en vierde ronde even de 'forcing' gevoerd, even alle risi co's genomen op de harde on dergrond. Maar de rest van de strijd (die nooit een strijd was) had hij niet eens 'volle bak' ge reden. „Het was niet nodig om honderd procent te geven, dan moet je het ook niet doen." Obsessie Pas op het WK, over drie weken in het Zwitserse Eschenbach, zal de miljonair onder de mini mumlijders alles uit zijn pezige lichaam peuren om de regen boogtrui mee naar Kapellen te nemen. Na vijf tweede plaatsen leek de wereldtitel een obsessie te worden voor de Brabantse- boerenzoon, maar hij heeft vre de met het idee zijn carrière eventueel zonder een mondiale hoofdprijs te moeten beëindi gen. Althans, dat zegt-ie. „Het zou mooi zijn, schitte rend zelfs. Maar ik laat me er niet door gek maken. Heus, de druk is niet ineer zo groot. Vroeger, bij PDM, raakte ik in paniek ik ik in maart nog geen wedstrijd had gewonnen. Deed je gekke dingen omdat je je sa laris wilde waarmaken. Dan ging ik nog harder trainen. Ver keerd. Gelukkig trof ik in Gis- bers een ploegleider die me te rugfloot. Die zei: 'dan win je volgend jaar maar een klassie ker'. Zo heb ik van alle ploegen waarvoor ik gereden heb, net beste meegepikt." Bij Collstrop, zijn huidige sponsor, rijdt 'Poeleke' vooreen salaris waarvoor hij vroeger niet eens op de fiets zou stappen. Maar het is crisis in hel wieler- peloton, dus hij is al lang blij dat-ie onderdak is en de gele genheid krijgt als gevorderd dertiger nog een financieel graantje mee te pikken. fijftien jaar geleden stopte Sijtje van der Lende van de ine op de andere dag met schaatsen, toen haar coach Ab jrook wat anders ging doen. Dit weekend werd die her- finering weer opgehaald, nadat twee van haar pupillen ||det EK hadden afgesloten met prachtige podiumplaat- ***•- 'en. Annamarie Thomas greep zilver, Tonny de Jong in- Jasseerde opgetogen een bronzen plak. Het duo moest lleen de ongenaakbare Gunda Niemann laten voorgaan. Ab Krook is het beste wat een damesploeg kan overko- sprak Van der Lende. herenveen renze lolkema lopen zomer intensief contact met Van der Lende, die Thomas en De Jong het beste kende. „Dat is de beste weg om te be wandelen", aldus Krook. „Er zijn in het verleden al zoveel mensen in de kernploeg geko men en er een jaar later weer uitgevallen. Overleg is belang rijk." pd-verslaggever jwee Nederlandse schaatsvrou wen op het erepodium, het was Iven wennen. Alleen bij de ver- rjtokte liefhebber begon er iets _;en. In 1973 was een der- jelijk tafereel immers voor het katst voorgekomen. Toen be- flom Atje Keulen-Deelstra de joogste trede, gevolgd door jrijnie Rep. Maar het was Van Ier Lende die anderhalf jaar te- Lg voorspelde dat Nederland jen nieuwe Atje Keulen-Deel- tra rijk was, toen ze voor het pst kennismaakte met De png. Vanuit dat perspectief is jet niet ondenkbaar dat de ge- phiedenis zich zal gaan herha- Bn. I Van der Lende stond dit l/eekend Krook terzijde. Offi- peel als stagiaire, maar in de paktijk betekende de 44-jarige ewestelijk trainster veel meer. k erguld met zilver en brons leitten Thomas en De Jong ie- ■k er afzonderlijk voor een rol ^^Toor Van der Lende in de kern- „Voor mij zou het het este zijn wanneer Sijtje blijft", notiveerde De Jong. „Ik ben blij at ze er hier in Heerenveen bij ■as. Ik zie dat als overbrugging im het straks zonder Sijtje te 1- uv oen. Want elke trainer zegt be- s^zJaalde dingen anders. En je "'poet toch wel wennen aan Ab." Krook zocht, nadat hij als da- nescoach was aangesteld, afge- Op stelten Thomas en De Jong zetten Thi alf op een sensationele manier op stelten. Zaterdag al steeg De Jong boven zichzelf uit op de drie kilometer met een tijd van 4.24,31 minuten. Een dag later vestigde ze opnieuw een per soonlijk record op de 5000 me ter: 7.31,39. Thomas deed het op lange afstanden iets minder, maar het bleek toereikend voor een tweede plaats. Volgens Krook biedt juist dat gegeven ruimte om van Thomas eeh grootheid te maken. „Op de lange afstanden kan Annamarie zich nog enorm verbeteren. Ik vergelijk haar wel eens met Rits ma. Die kon aanvankelijk ook moeilijk uit de voeten op de lange afstanden. Heeft-ie moe ten leren. Annamarie ook." Thomas reed zich op de af sluitende vijf kilometer 'hele maal verrot'. „Tonny had al zo vreselijk Hard gereden, probeer daar-maar eens bij te blijven." In haar dankwoord vergat de 23-jarige boerendochter uit Bantega Henk Gemser, de voor ganger van Krook, niet te noe men. „Hij heeft de basis gelegd voor dit succes." Het succes van Thomas en De Jong was opval lend omdat bijna alle gouden medaille-winnaressen van Lille- harnmer '94 (Hunyady, Pech- stein, Bazhanova) in Heeren veen present waren. „Als je Nie mann niet meerekent, hebben we de aansluiting met de we reldtop gevonden", aldus Tho mas. De Jong: „Derde op een EK, stom hé. Die andere meiden kunnen toch allemaal veel har der. Voor mijn gevoel hebben die het toch wel af laten weten. Maar dat heeft natuurlijk met de Spelen te maken. Misschien hebben ze het bewust wel wat rustiger aan gedaan." Nichtje Van der Lende beschouwt zich zelf als een nichtje van Thomas en De Jong. „Noem me geen moeder of tante, ik sta veel meer tussen hen in. We weten alles van elkaar. Ik heb die mei den drie, vier jaar onder m'n hoede gehad in het gewest. Ze weten dat ik niets te gek vind. Vooral Tonny wordt steeds be ter. Toen ze vorig jaar werd uit genodigd voor de kernploeg, was er nog niet aan toe. Ze wist waar Langezwaag lag, dat was het." „Als ze niet was gaan schaat sen, was het altijd dat verlegen meisje uit Langezwaag geble ven. Ik ben blij dat ze zich zo sterk ontwikkelt. Gelukkig dwingt ze dat met schaatsen af. Want er komt zoveel op je af. Maatschappelijk en financieel. Ze kan er nu geleidelijk aan wennen." Dat het Friese koppel in de kernploeg te maken heeft met Krook, vindt Van der Lende een zegen. „Toen ik in de kernploeg zat, was Krook mijn coach. We kregen een goede band, konden lezen en schrijven met elkaar. Annamarie Thomas (links) en Tonny de Jong zoenen onder het toeziend oog van Gunda Niemann, foto anp Zijn ideëen spraken me enorm aan. Ab is zo'n iemand die nooit ouder wordt. Egbert van 't Oe ver is ook zo'n type. Leen Pfrommer bij voorbeeld niet. Dat bedoel ik niet negatief, hij is alleen een stuk serieuzer. Ik weet ook zeker dat de jongens hem missen." Toen Krook het destijd bij de damesploeg voor gezien hield, wilde Van der Lende ook niet meer. „Dat had mede met zijn vertrek te maken. Ik was niet meer gemotiveerd. Ab weet er het allermeeste van, niemand heeft zoveel schaatskennis als hij. Bovendien kan hij het op een manier overbrengen die al tijd boeit. Tegelijkertijd is het een soort van vaderfiguur. Het is te hopen voor de dames dat Krook voorlopig hun coach blijft." Carla Zijlstra, die behalve haar val op de 1500 meter een bevredigend toernooi reed met twee tweede, plaatsen op de 3 en 5 km, bevestigde dat beeld. „Krook kent een manier van werken die heel professioneel is. Professioneler dan alle anderen. Dat heeft ook te maken met het feit dat hij, in tegenstelling tot zijn voorgangers, fulltime-coach is. Bovendien is Krook directer, Bij Henk Gemser kropte ik bij voorbeeld nog wel eens wat op. Bij Ab doet niemand dat."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15