PORT Ritsma speelt met ijs en snelheid Van Barneveld vindt een tweede plaats maar niks Van Hooijdonk woensdag al in het shirt van Celtic Real Madrid kraakt Barcelona Martin Hersman is 'niet ontevreden' Coren en Van Zwam comen samen bij UVS Jü Het jaar was pas zeven dagen oud, maar Real Madrid - FC Barcelona was zaterdag in Spanje al de wedstrijd van het jaar. Het duel van de wraak. De revanche voor de 5-0 nederlaag van Real in december '93 in Barcelona. Het werd de perfecte wraak voor 110.000 uit zinnige toeschouwers. Real Madrid kraakte FC Barcelona met exacte dezelfde cijfers, 5-0. Met in de hoofdrol de Chileen Zamorano, die in de eerste helft een glaszuivere hattrick voor zijn rekening nam. En als aangever Michael Laud- rup, de begaafde Deense spelverdeler die door Cruyff aan het einde van het seizoen werd afge dankt en gekrenkt naar Real Madrid vertrok. „Onvoorstelbaar", zei Ronald Koeman een dag na de nederlaag. „Real rook bloed. Ze wa ren zeker van zichzelf. Wij niet. Wij speelden slecht. Zoals wij het hele seizoen al slecht spe len." Voor Koeman is Barcelona over zijn hoog tepunt heen. „De ploeg is mentaal buitenge woon zwak. Wij hebben de laatste vier, vijf jaar enorm veel succes gehad, veel prijzen en be kers gewonnen, maar we zitten nu in een dip. Wij zitten in dezelfde positie als AC Milan." Cruyff begon in het Bemabeu-stadion met Romario op de bank. Real had een bliksem- stait. Na vijf minuten was het 1-0 door Zamo* rano, vier minuten later had het 2-0 moeten zijn, maar arbiter Uzqueda sloot de ogen voor de kogelharde overtreding van Abelardo op Luis Enrique binnen het strafschopgebied. Het deerde de thuisclub niet. Zamorano maakte in de 21e minuut 2-0 en zes minuten voor de rust 3-0. Die vernederende achterstand werd Stoitsjk- ov teveel. De Europese voetballer van het jaar reageerde op slag van rust zijn frustraties af op verdediger Quique. Hij ging bovenop de knie van de Madrileen staan en kreeg de rode kaart, zijn elfde in vijf seizoenen. Met tien tegen elf en met Romario voor Ba- kero en Nadal voor Guardiola probeerde Bar celona in de tweede helft wat terug te doen. „We zijn niet in de wedstrijd geweest", keek Koeman terug. „We hebben geen kans gehad. Real wel acht of negen." Het was het dramatische verschil tussen win naar en verliezer. Real speelde op vleugels, nam nooit gas terug en liet de trotse Catalanen alle hoeken van het veld zien. Luis Enrique (68) en Amavisca (70) maakten 4-0 en 5-0. Zamora no kreeg tien minuten voor het einde zijn ap- plauswissel. Trainer Valdano werd luidruchtig gefêteerd en alles wat Real was, zong met over gave de spelers toe. Cruyff bleek na afloop niet te spreken over de verrichtingen van het merendeel van zijn spe lers. Hij had kritiek op Stoitsjkov. „Zijn uitslui ting was infantiel", zei de coach. „Hij deed in de eerste helft zowat alles wat hij niet had moe ten doen. Hij acteert lang niet op het peil dat hem toegeschreven wordt." De Amsterdammer ontkende dat Barcelona op jacht is naar Berg kamp. „Wij kijken op dit moment niet uit naar een buitenlander. Ook niet als Romario ver trekt." Voor de penningmeester van Real betekende het duel een goudmijn. De wedstrijd bracht ruim drie miljoen gulden op. Het duel werd door veertien tv-stations direct uitgezonden en trok vierhonderd journalisten uit alle delen van de wereld. Frustratie in beeld. Hristo Stoitsjkov van Barcelona plant zijn voet in het lichaam van Quique van Real Madrid. Een rode kaart is het gevolg. foto ap chaatser Martin Hersman zal ich de tien kilometer-race in 'hialf nog lang heugen. De EK- ebutant uit Sassenheim kwam i^termiddag meer dood dan le- end over de finish. Zijn benen jvqigerden meteen na zijn race iienst en pats... daar ging Hers man, languit op zijn snuit op het ijs van Thialf. Even later lag hij op het bankje naast de Schaatsbaan uit te hijgen. Voor fijn ploeggenoten Ritsma en Zandstra, bezig met hun tien ki lometer, had hij even geen oog. Hij voelde alleen maar zijn li chaam, dat schreeuwde van de pijn- Coach Wopke de Vegt had de martelgang van zijn pupil met lede ogen aangezien. „Toch was het knap, dat Hersman niet he lemaal inklapte. Halverwege zeiden wij als begeleiders langs ■de kant tegen elkaar: als dat maar goed gaat. Voor hetzelfde ';eld komt hij in rondetijden van ;8 terecht. Dat gebeurde niet." Wat de toekomst betreft ïoudt Hersman zich maar vast tan Ritsma. Zijn ploeggenoot vas ooit ook een heel matige ien kilometer-rijder, die zich )p dat punt later sterk heeft mtwikkeld. Hersman: „Het is puur een kwestie van trainen. Ik heb te weinig trainingsjaren ge maakt om nu al vol te kunnen houden." Ondanks zijn slechte slotrit keek Hersman 'niet ontevreden' terug op zijn eerste grote all- roundtoernooi. „Ik heb vreselijk veel geleerd. Dit maakt me al leen maar sterker. Ik was alleen niet te spreken over mijn speci aliteit, de 1500 meter. Ik had daarop' meer tijd kunnen win nen." Of hij aan het wereldkam pioenschap mee mag doen, is zeer de vraag. Vermoedelijk komt er over twee weken in Davos een extra selectiewed strijd, waarin de derde Neder landse WK-ganger - Zandstra en Ritsma zijn zeker van uitzen ding - wordt aangewezen. Hers man: „De anderen, die niet aan het EK hebben meegedaan, hebben zich in alle rust kunnen voorbereiden. Ik ben alleen maar met toernooi bezig ge weest. Ik ben nu even aan rust toe en wil daarna de draad weer oppakken. Dat is niet ideaal zo vlak voor een selectiewedstrijd. Maar hoe het anders zou moe ten, weet ik ook niet. De ande ren moeten tenslotte ook een kans hebben." Carlos Monzon verongelukt buenos aires De Argentijnse oud-wereldkampioen boksen in de middengewichtklasse, Carlos Monzon, is gisteren bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. De 52-jarige Monzon vond de dood bij een auto-ongeluk in het stadje Santa Rosa de Calchi- nes, 470 kilometer ten noorden van Buenos Aires en 35 kilome ter ten noorden van zijn woonplaats Santa Fe. Monzon won de wereldtitel op 7 november 1970 door in de 12de ronde zijn tegenstander Nino Benvenuti in Rome knock-out te slaan. Hij slaagde er 14 maal in zijn titel met succes te verdedi gen voor hij zich in augustus 1977 uit de bokssport terugtrok. Monzon werd in 1988 schuldig bevonden aan de dood van zijn vriendin, die tijdens een ruzie van een balkon viel. Hij kreeg daarvoor elf jaar gevangenisstraf. Op het moment van het onge luk was hij met verlof. )e trainersstaf van UVS onder- aat ingrijpende wijzigingen. Ja het vertrek van hoofdtrainer ierard Desar houden ook zater- lag-trainer Wally Gallert, jeugd- rainer Fred Filippo en jeugd- :oördinator Bert Jansen het na lit seizoen voor gezien in de ikkerpolder. Aad Koren, jeugd- 'ainer van ARC en in het verle ien als speler uitkomend voor le huidige Leidse hoofdklasser, teemt in het seizoen 1995/96 je gezamenlijke taken van Fi- ippo en Jansen op zich. De Alphense jeugdtrainer tornt bij UVS ,een goede bekèn- 'e tegen in de persoon van Vim van Zwam. De nieuwe joofdtrainer van de Leidse zon- amateurs vormde bij ARC een 'tandem' met Koren, tot hij op 4 december jongstleden bij de Alphense zaterdageersteklas ser op non-actief werd gesteld. Koren verving Van Zwam ver volgens tijdens de wedstrijd te gen Zwart Wit '28 (0-2) als hoofdtrainer en concentreerde zich daarna weer op zijn werk als jeugdtrainer. Met het aanstellen van Van Zwam en Koren heeft UVS zijn 'trainersplaatje' voor het ko mende seizoen bijna rond. Al leen voor de zaterdagafdeling is nog geen trainer gevonden. Fred Filippo heeft er tien jaar opzitten als jeugdtrainer bij UVS. De 35-jarige Leidenaar, in het bezit van het diploma oe- fenmeester 2, wil zjjn terrein verleggen naar de senioren. 'Dinsdag ga ik weer gewoon op mijn fietsje naar m'n werk' frimley gpd Bezweet en lichtelijk teleurge steld komt hij van het podium af, de cheque van 45.000 gulden in de hand. „Nederland wordt al zo vaak tweede. Ik had van daag graag laten zien dat wij een woordje meespreken. Een tweede plaats is niks". Maar voor de dikbuikige speaker in de Lakeside Country Club in het Zuidengelse Frim- ley, het Wembley van de darts wereld, is Raymond Barneveld de 'trots van Nederland'. Als eerste Hollander wist de Haagse postbode door te dringen tot de finale, die hij met 6-3 verloor van de als tweede geplaatste Ri chie Burnett. Raymond toont zijn cheque, en zegt: „Dit lijkt misschien enorm veel geld. Maar er gaat hier al 25 procent belasting af, en van de rest geef ik de helft aan Roland Scholten (zijn darts vriend die in de eerste ronde van het WK werd uitgeschakeld, red). Dinsdag ga ik gewoon weer op mijn fietsje naar m'n werk". Sylvia Walraven gooit tijdens de wedstrijd bijna evenveel peukjes in haar asbak als 'Bar- ny' pijltjes werpt - ze is zijn vriendin. Soms is haar blik strak omlaag gericht, vooral als de ge- tatoeerde man uit Wales, aan zet is. Dan weer ontsnappen er zachte aanmoedigingen aan haar mond. „Hij is helemaal van jou, Raymond, helemaal"! „Vooruit, doe het"! Tijdens de wedstrijd is Sylvia geen schim meer van de vertel ster die zich daarvoor, had ge openbaard. „Raymond speelt al langer darts dan ik hem ken", zegt ze. „Vroeger deed hij taek wondo. Toen, ongeveer tien jaar geleden, besloot hij over te stappen op darts. Hij bleek daar heel goed in te zijn". Zoals wit de kleur is van van de ijsbaan, en groen de kleur van het voetbalveld, is darts rood. De duizenden bierglazen weerpiegelen het rood van de lange tafels waarop zij rusten, en zachlrode lampen versprei den een licht dat in een bordeel niet zou misstaan. Maar vandaag heeft zich aan de rode tafels en onder de bor deellampen ook een andere kleur genesteld, een kleur die in deze heilige arena van de Engel se dartswereld een vloek is. Die kleur is oranje - de kleur van Raymond Barneveld. Raymond Barneveld is van beroep postbode. Maar anders dan schaatser Piet Kleine, die ooit zijn WK-titel gebruikte om postbode te worden, wil de Ha genaar daar juist vanaf. „Het is mijn bedoeling om prof te wor den", zegt hij. „In 1993, toen ik bij het WK de tweede ronde haalde, kreeg ik ook veel aan biedingen van sponsors. Maar na een paar dagen hoorde je daar niets meer over. Ik hoop dat dat nu anders is". Zich als prof in Engeland ves tigen, ziet hij zich niet een-' twee-drie doen. „Ik heb heel snel heimwee", zegt hij. „Ik ben hier nu sinds 27 december ge weest, en ik kan niet wachten om terug te gaan''. Raymond Barneveld (26) is nog van de eerste Flinstone-ge- neratie. Als kleine jongen was zijn achternaam wat lastig uil te spreken voor zijn vriendjes: Bar neveld werd 'Barney'. Raymond Barneveld mag dan de Britten in hun eigen arena bijna hebben vernederd, hij is er niet minder populair om. Barney is de vriend van Fred Flinstone, en dus ook de vriend van menig Engels kind. Voorin de zaal houdt een jongetje in een grijze koltrui een bord om hoog met een tekening van Bar ney. Daaronder staat, in het handschrift van een 6-jarige: 'Come on, Barney'. Het mag niet baten. Nadat hij zaterdag in een spektaculaire halve finalewedstrijd de Engels man A^lams nog met 5-4 de baas is gebleven, komt Ray mond Barneveld er in de eindstrijd niet echt aan te ptis. De nerveus begonnen Ritchie Burnett krijgt zn zenuwen op tijd onder controle en mag zien uiteindelijk als wereldkampioen laten bejubelen door de 1200 enthousiaste darlsfans. 'Barney' staat er bij en kijkt er naar. „Een tweede plaats is niks." De Schotse club Celtic heeft za terdag NAC-spits Pierre van Hooijdonk gecontracteerd. De aanvaller werd zaterdag tijdens een bliksembezoek in Glasgow voor 3,5 jaar gecontracteerd. NAC ontvangt een transfersom van drie miljoen gulden. In Bre da was rekening gehouden met de mogelijkheid dat de spits zijn laatste wedstrijd voor de eredi visieclub al had gespeeld. De topscorer van de Brabantse ploeg debuteert aanstaande woensdag voor zijn nieuwe werkgever in het duel met He- arts. „De clubs hadden vrijdag al overeenstemming bereikt. Hoe wel ik lang aan de onderhande lingstafel heb gezeten, zijn we er uiteindelijk toch uitgekomen. Het is een spel van geven en ne men", vertelde Van Hooijdonk nadat hij zich aan Celtic had verbonden. „Ik beschouw de overgang als een promotie. Zondag keer ik terug naar Ne derland om enkele zaken te re gelen, koffers te pakken en af scheid te nemen van NAC, mijn vrienden en kennissen. Dinsdag vlieg ik terug naar Schotland." Celtic, nummer vier in de Schotse competitie, had al lan ger interesse in de 25-jarige aanvaller, die dit seizoen tien keer scoorde voor de Braban ders. Scouts van de club uit Glasgow volgden zijn verrich tingen in de uitwedstrijd tegen Heerenveen en de thuiswed strijd tegen Ajax. Ook bij de thuiswedstrijd tegen PSV, die vrijdag werd afgelast, zou een lid van de technische staf van Celtic op de Bredase tribune hebben gezeten. Na de afgelas ting vroeg Celtic de speler met zijn zaakwaarnemer Rob Jansen naar Glasgow te komen voor een gesprek. Van Hooijdonk woonde zater dag de laatste tien minuten van de competitiewedstrijd van Cel tic tegen Dundee United (1-1) bij. Eerder toonde Feyenoord interesse voor de lange spits. De Rotterdamse club stelde NAC een ruil voor: Van Loen en Gor- ré voor Van Hooijdonk met bij betaling. NAC had daarvoor geen belangstelling. „Feyenoord vond me te duur. Prima. Dan houdt het op. De duur van de verbintenis was een eis van Cel tic", verklaarde van Hooijdonk, verleden seizoen goed voor 25 treffers, de lange looptijd van zijn overeenkomst. NAC wilde ook contanten voor zijn speler, die in de inter land tegen Luxemburg zijn de buut in Oranje maakte. „Met de opbrengst uil de transfer van Van Hooijdonk gaan we de ploeg versterkep. We hadden het geld niet nodig, maar Van Hooijdonk gaat erop vooruit, NAC financieel, maar dat geld gaan we gebruiken om het elftal uit te breiden", aldus voorzitter Peek van NAC. Van Hooijdonk is de tweede voetballer uit de eredivisie voor wie Celtic interesse toont. Eer der liet de Schotse club Hans van Arum van Willem II voor een proefwedstrijd overkomen. Die contacten liepen op niets MNDAG 9 JANUAR11995 fries prolongeert titel met overmacht )p de ijsbaan, waar hij ruim tien jaar geleden het schaat- en leerde, greep Rintje Ritsma het afgelopen weekeinde [efinitief de macht. Zo onzeker hij toen als puber in zijn chaatsen stapte, zo overtuigend reed de 24-jarige reus ip Noren naar zijn tweede internationale allround-kam - lioenschap. Het moet heel raar lopen, wil de krachtpat- er uit Lemmer zijn abonnement op de Europese titel iet met enkele jaren verlengen. Koss is weg, de concur- 'entie - op Falko Zandstra en Ids Postma na - nog verder veg. Wie o wie doet Ritsma wat? zijn mond open te trekken. Meedoen met de grote jongens was er niet bij. Niet met grap pen, niet in de sport. Speciaal voor Ritsma en 'kneusjes' uit andere ploegen werd 's och tends in alle vroegte voor een officiële World Cup een bijpro gramma in elkaar geknutseld. In het halfdonker, bij min tien. pd-verslaggever bat de schaatsende bodybuilder nomenteel met rode kop en ge pierde schouders boven alles m iedereen uitsteekt, is een errassing voor degenen, die litsma kennen als beginnend ernploeg-lid. Hij was er vijf aar geleden eigenlijk niet goed jn rijp genoeg voor. Aangezien lij te oud was voor Jong Oranje jn dreigde buiten de boot te allen, werd hij min of meer uit irrenmoede toegelaten tot het litekorps van Krook. Het waren destijds de hoogtij- igen van de Haagse bluf: Van Ier Burg, Veldkamp en Bos. De plegen Fries durfde amper Ritsma trok zich nergens wat van aan, trainde stug door, werd sterker, en beter. Twee jaar ge leden, toen Falko Zandstra tot de schaatsgod van de jaren '90 werd gebombardeerd en Ritsma als nummer drie in diens scha duw rondreed, voorspelde de toenmalige bondscoach Ab Krook al een ommekeer. „Net als Koss heeft Ritsma fysiek meer mogelijkheden dan Zand stra. Als Ritsma zijn kracht tech nisch beter kan omzetten op het ijs, wordt hij in de toekomst onklopbaar." Iedereen keek Krook een beetje raar aan. Want Zandstra, toen Europees- en wereldkam pioen, kon men toch niet zo maar uitvlakken. De Loosdrech- ter heeft wel gelijk gekregen. Ritsma heeft, mede door goed op Zandstra te letten en diens stijl zoveel mogeljk te kopiëren, zijn techniek verbeterd. Daar door kan hij de kracht, die zijn turbo-dijen produceren, tegen woordig veel beter dan vroeger kwijt op het bevroren water. Ritsma: „Ik kan nu spelen met ijs en snelheid. Dat lukte vroeger niet. Het geeft een heer lijk gevoel van macht." Voor Ritsma was het dood- zonde, dat hij zijn suprematie - overwinningen op 1500, 5000 en 10.000 meter - het afgelopen weekeinde niet kon accentu eren met toptijden. Dat had zijn kampioenschap extra cachet gegeven. Het was niet Ritsma's schuld. Maar na de dramatische vrijdagavond, toen ijsmeester De Jong zijn ijsvloer verknalde, kwam het niet meer goed met Bart Veldkamp steekt 'dikke vinger' op heerenveen gpd Volgens Wopke de Vegt was het een zwarte bladzijde in het prachtige EK-boek dat de Ne derlandse mannen- en vrou- wenallrounders dit weekeinde in Heerenveen volschreven. Bart Veldkamp was er voor ver antwoordelijk. De Hagenaar had zaterdag in een interview met NRC Handelsblad fel uitge haald naar het bestuur van de KNSB. In de ogen van de Hagenaar deugde er niets van het premie stelsel van de schaatsbond. Af gelopen week kregen de leden van de diverse kernploegen een brief thuis gestuurd waarin ze voor de laatste keer werden ge waarschuwd dat ze zich niet mogen afzetten tegen het bondsbeleid. Bovendien dienen de schaatsers zich voortaan te houden aan de kledingvoor schriften. Het epistel meldde dat er geen ruimte is voor vreemde reclame-uitingen. Veldkamp wond zich daar enorm over op. „Alle feeling met die bondslui is weg", liet de ex-Olympisch kampioen op de tien kilometer optekenen. „De KNSB is een ding. Flet is balen, balen. Als je iets fout doet, krijg je een brief thuis waarin staat, nog een keer en we flikkeren je uit de ploeg. Nou, van mij krij gen ze een dikke vinger te zien." Veldkamp werd op het matje geroepen door voorzitter David Meijer. Na dat gesprek was alles weer koek en ei. De tien kilometer zit erop, Rintje Ritsma is weer Europees kampioen. Reden voor Falko Zandstra (rechts) om Ritsma met een verrassende kus op de wang te belonen. foto» ap de Thialf-baan. Bovendien zorgden de rokers onder de 12.000 toeschouwers voor een benauwde sfeer. Doordat onder het Heeren- veense dak buitenijs-tijden wer den gereden, zal het 92e EK niet de historie ingaan als een toer nooi, waar de mensheid over een aantal jaren nog over praat. Ook het feit, dat de schaats- driedaagse zo voorspelbaar ver liep als een voetbalwedstrijd tussen Ajax en Eindhoven, zal dit EK niet in de geschiedenis boeken doen belanden. Was het ijs wel in perfecte conditie geweest, dan had Rits ma op zaterdag zeer waar schijnlijk op de 1500 meter dicht in de buurt van Koss' re cord gekomen. De 1.53,68 van de Oranje-kopman was onder de gegeven omstandigheden wel van wereldklasse, maar niet van wereldrecord-niveau. Rits ma: „Ik was ontzettend gemoti veerd tijdens die race, omdat ik baalde van de vrijdag, toen het ijs zo tegenviel. Ik wilde iets rechtzetten." Ritsma zette Zandstra in een rechtstreeks duel op anderhalve seconde. Een dag later gebeurde hetzelf de op de 10.000 meter. Beide Friezen, die ondanks hun con- currentie-positie zeer ontspan nen met elkaar omgingen, maakten er een leuk spelletje van om het pubiek bij gebrek aan spanning te vermaken. Dat lukte. Thialf raakte helemaal over zijn toeren, toen Zandstra op het eind iets inliep op Rits ma. Die trapte achteloos op het gas en won vervolgens op zijn sloffen zijn derde afstand en tweede Europese titel. Ondanks het gebrek aan te genstand' was Ritsma verguld met zijn kampioenschap. „Ik vind dit kampioenschap meer waard dan die van vorig jaar in Hamar. Winnen in m'n eigen hal en met de arreslee door Thi alf, daar droomde ik van. Bo vendien is het niet zo gemakke lijk als iedereen denkt om je als kampioen opnieuw te bewij zen." Wat dan het moeilijke is ge weest, bleef onduidelijk. Ritsma reed met twee vingers in de neus naar zijn titelprolongatie. Zijn maatje Falko Zandstra kon als enige zijn spoor houden, maar een echte dreiging ging er niet uit van de man uit Joure. Desondanks was Zandstra, die Ritsma na de tien kilometer feli citeerde middels een spontane zoen op de wang, een tevreden mens. „Ik zit in een stijgende lijn. Ritsma was een niveau te hoog voor me, maar ik ben ab soluut niet afgegaan. Ik las er gens, dat men vreesde, dat het met mij dezelfde kant zou op gaan als Vergeer en Van der Burg. Jonge talenten, de ineens waren opgebrand. Dat men dat ook over mij dacht, heeft me best kwaad gemaakt. Ik heb nu bewezen, dat ik nog lang niet ben afgeschreven." Pag. 15: 'Krook raakt de gevoelige

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13