Russen blijven Grozny bestoken Buitenland VN-commandant Rose kwaad uit Bosnië-overleg SPECIAL OFFER IN LEDER DESIGN BIJ VAN TIL Wereldleiders naar Auschwitz-herdenking Israëlische koloniste gedood bij aanslag Zaïrese maffia licht Zwitserse banken op Het specifieke karakter van het Tsjetsjeense 'leger' van tilVniMÉMHi 4 ZATERDAG 7 JANUAR11995 Aanslag op busreizigers Sierra Leone freetown Gewapende mannen hebben in Sierra Leone negen passagiers van een bus gedood. Van sommige slachtoffers werd de maag opengesneden en van andere de ogen uitgestoken. Een Zwitserse passagier werd gegijzeld. Dat hebben diplomatieke en militaire bronnen gisteren gezegd. De aanslag zou woensdag zijn gepleegd bij de plaats Kenema, 240 kilometef ten zuidoos ten van d? hoofdstad Freetown, in een gebied waar rebellen sinds driejaar strijd voeren. Volgens de bronnen slachtoffers twee kinderen, twee vrouwen en vijf i Doden bij busongeluk Colombia bogota Een busongeluk in het midden van het Zuidameri- kaanse land Colombia heeft aan twaalf passagiers het leven ge kost, 22 anderen liepen verwondingen op. De bus, die op weg was naar het stadje Puerto Araujo, vloog uit de bocht omdat de chauffeur te hard reed. Journalist vermoord in Algerije algiers In een voorstad van Algiers is gisteren een journalist, die eerder door moslim-fundamentalisten met de dood was be dreigd, bij zijn huis doodgeschoten. Dat heeft zijn krant, Liberte, gemeld. Aliou Salah (35) was onderzoeksjournalist bij Liberte dat met een oplage van 230.000 de grootste Franstalige krant in het land is. De krant heeft openlijk kritiek geuit op de funda mentalisten. Een journalist van de staatsradio raakte bij een an dere aanval in de buitenwijk Birkhadem gewond. In Algerije zijn sinds mei 1993 al 25 journalisten gedood door moslim-funda mentalisten. Terroriserende ransuil doodgeschoten greenville In het plaatsje Greenville, in de Amerikaanse staat Maine, is een ransuil doodgeschoten die de buurt al geruime tijd onveilig maakte. De agressieve uil voerde woensdagochtend een luchtaanval uit op een klein hondje. Hij nam het negen kilo we gende dier in zijn snavel, steeg op en verdween uit zicht. Even later viel de hond uit de lucht en smakte dood op straat. Bejaar den in de wijk durfden niet meer baar buiten. De uil zou ook di verse katten, eekhoorns en vogels hebben gedood. Noordkoreaanse leider mogelijk ziek seoul» De nieuwe Noordkoreaanse leider Kim jong ii, die zich zelden in het openbaar vertoont, is waarschijnlijk ziek. Dat blijkt uit een persbericht van het Noordkoreaanse persbureau KCNA die gisteren berichtte dat mensen uit het hele land de leider een goede gezondheid toewensen. Kim Jong zou ook 100 soorten medicinale kruiden, waaronder de als zeer geneeskrachtig be kend staande Ginseng-wortel, als geschenk hebben gekregen. Er gaan geruchten dat Kim suikerziekte heeft, of met nier- of lever problemen kampt. Chinezen ontdekken voorloper vogel peking Chinese archeologen hebben de fossielen ontdekt van twee vogelachtige dieren die ongeveer 150 miljoen jaar geleden leefden. De beesten, die genoemd zijn naar de Chinese filosoof Confucius, hadden veren op hun poten en een snavel zonder tanden. Het betreft waarschijnlijk voorlopers vqp de moderne vogel, aldus de archeologen. De overblijfselen van één vogel lij ken compleet. De restanten tonen grote verwantschap met vo gelfossielen uit dezelfde periode die in 1862 in Duitsland zijn ontdekt. Paus overweegt bezoek aan België brussel De paus denkt erover in juni dit jaar een bezoek aan België te brengen. Het bezoek ging vorig jaar niet door toen de paus gewond raakte bij een slippartij in zijn badkamer. Het dag blad De Standaard schreef gisteren dat het Vaticaan wil afwach- hoe de paus zijn komende het bezoek van 3-4 juni definitief a naar België komt, zal hij onder me zalig verklaren. Deze pater" werkte de melaatsen op Hawaii. naar Azië doorstaat, alvorens te kondigen. Als de paus pater Damiaen de Veuster im een eeuw geleden onder Generaal Michael Rose, com mandant van de Verenigde Na ties in Bosnië, is gisteren op het vliegveld van Sarajevo kwaad weggelopen uit een vergadering met moslims en Bosnische Ser viërs. De besprekingen gingen over de naleving en uitvoering van het verleden week overeen gekomen bestand in Bosnië. Doordat beide partijen op het laatste moment allerlei 'kinder achtige' eisen op tafel legden, raakte het overleg in een impas se, aldus een VN-woordvoerder. Het staakt-het-vuren, dat in principe voor vier maanden is afgesloten, werd gisteren goed nageleefd. Het bleef rustig in Bosnië. Het wantrouwen over en weer is echter groot, zoals bleek uit het verloop van de ge sprekken bij Sarajevo. Zowel moslims als Serviërs hebben Nagenoeg alle wereldmerken vindt u bij Van Til. Met zo'n 12.000 m' topdesign staan wij voor de meest complete collectie die u ooit zag. Y UNG Eén van die bijzondere ontwerpen krijgt u nu Special offer: voor een zeer lage prijs in uw bezit Model Alina in leer, Want de spannende bank van Ann Maes is van 5650.- tijdelijk bijna tweeduizend gulden voordeliger dan normaal. Zolang de voorraad strekt in soepel rundleder (kleuren: zwart, groen, rood en blauw). nu slechts 3795.- Al 1.800 Russen en 2.000 Tsjetsjenen gedood Rusland wenst niet toe te geven aan binnen- en buiten landse kritiek op het geweld in Tsjetsjenië. De Russische Veiligheidsraad, onder voorzitterschap van president Bo ris Jeltsin, besloot gisteren dat het 'ontwapenen en ele- mineren van gewapende bendes' onverminderd door gaat. De Tsjetsjeense hoofdstad Grozny lag gisteren op nieuw zwaar onder vuur. moskou gpd-/I Bij het begin van de zitting van de Russische Veiligheidsraad, waarbij pers aanwezig was, maakte Jeltsin de indruk defen sieminister Gratsjov op het matje te roepen. Hij zei infor matie te hebben dat ondanks zijn verbod de bombardemen ten op Grozny gewoon doorgin gen. Ook kondigde hij aan dat de Raad een datum zou moeten bepalen waarop de militaire ac ties als afgesloten kunnen wor den beschouwd en speciale po- litie-eenheden van binnenland se zaken de taken van Defensie kunnen overnemen. Maar in het communiqué van de presidentiële persdienst, twee uur na de zitting, was van Jeltsins energieke begin weinig terug te vinden. Er werd slechts opgemerkt dat de verschillende ministeries die bij de acties be trokken zijn, de coördinatie met de troepen beter moeten rege len. Er werd geen datum gemeld voor het afsluiten van de mili taire acties. Aan het tot twee keer toe negeren van Jeltsins 'bommenstop' werd evenmin een woord vuil gemaakt. Vol gens de onafhankelijke omroep NTV had defensieminister Gratsjov Jeltsin weten te over tuigen, dat Tsjetsjeense terroris ten zelf woonhuizen in puin hadden geschoten en er geen sprake was geweest van Russi sche bombardementen. Moskou wil, zo blijkt uit de officiële verklaring, zo snel mo gelijk een regering in Grozny in stalleren. Dat wordt de 'regering van nationale herleving', een groep opposanten van de Tsjetsjeense leider generaal Docdajev. Deze regering wordt geleid door Salambek Chadzjie- jev die van Tsjetsjenië een repu bliek wil maken. In Grozny was gisteren nog geen sprake van een intocht van Russische commando-eenhe den. Het bleef bij zware be schietingen. Volgens Tjetsjeense bronnen zou generaal Doedajev de wijk hebben genomen naar de bergen ten zuiden van de hoofdstad, waar al een groot deel van zijn troepen gereed zou zijn voor een guerrilla-oor log. Volgens het dagblad Moskowskije Novosti zijn sinds de inval in december al meer dat 1.800 Russische militairen en zo'n 2.000 Tsjetsjeense strij ders gesneuveld. Jeltsin heeft de directeur van de Russische staatstelevisie RTR gisteren ontslagen wegens kriti sche berichtgeving over Tsjets jenië. De Nederlandse regering heeft gisteren de Russische am bassadeur op het matje geroe pen, daartoe aangespoord door de Tweede Kamer. De Neder landse regering is zeer bezorgd over het voortdurende geweld in Tsjetsjenië. Warschau»ap Nobelprijswinaars, onder wie Eli Wiesel, zelf een overlevende van de Holocaust, en vertegen woordigers van de Verenigde Naties en Amnesty Internatio nal zullen op 26 januari in kas teel Wawel in Krakow bijeenko men om een boodschap op te stellen waarin alle landen wor den opgeroepen tot wederzijdse verdraagzaamheid. De eigenlij ke herdenkingsceremonie vindt een dag later plaats op het ter rein van het voormalige kamp Auschwitz, 50 kilometer ten westen van Krakow. Duitse en Poolse bisschoppen zijn er niet in geslaagd een ge- zamenlijk document over de bevrijding van Auschwitz op te stellen. ,,Na verhitte debatten hebben we uiteindelijk afgezien van een al voorbereide geza menlijke verklaring", aldus bis schop Stanislaw Gadecki. Overlevenden van de nazi-con- ekampen, Nobelprijs- n vertegenwoordi gers van zo'n twintig landen zullen eind januari deelnemen aan de vijftigste herdenking van de bevrijding van het kamp Auschwitz. Dat heeft een woordvoerder van de Poolse president Lech Walesa gisteren gezegd. Negen presidenten, onder wie die van Duitsland, de Tsjechi sche Republiek, klein-Joegosla- vië (Servië en Montenegro) en Kroatië, hebben Walesa's uitno diging voor de herdenking van 26 en 27 januari aanvaard. De Amerikaanse president Bill Clinton kan zelf niet maar stuurt een vertegenwoordiger. Israël stuurt parlementsvoorzit ter Simon Weiss. tel aviv gpdKort na de aanslag koelden kolonisten hun woede op buitenlandse cameraploegen en voor bijrijdende auto's van Palestijnen. Een camera man van Worldwide Television News raakte ge wond en zijn camera werd vernield. Kolonisten stalen een camera van Middle East Broadcasting Centre (MBC), ter waarde van 75.000 gulden. De Israëlische oppositie eist dat premier Rabin een volwaardige minister van defensie benoemt, om dat Rabin zelf geen oog voor de veiligheidspro blemen van de kolonisten in de bezettte gebieden heeft. Bij een aanslag op een auto met Israëlische kolo nisten op de Westelijke Jordaanoever is gisteren een vrouw om het leven gekomen. Het slachtof fer, een 20-jarige vrouw uit de nederzetting Elon Moreh bij Nablus, werd dodelijk getroffen toen Palestijnen vanuit een passerende auto het vuur openden. Haar zwager, die de auto bestuurde, raakte gewond. Zijn kinderen van drie en vier jaar oud, die op de achterbank zaten, bleven onge deerd. De schietpartij deed zich voor op de hoofdweg van Jeruzalem naar Nablus. Bende opereert vanuit heel Europa geneve» bob kroongefingeerde naam, gestaafd met vals identiteitsbewijs. Vervolgens laat de rekening houder door medeplichtigen uit andere Europese landen gesto len cheques sturen op zijn con to. Van de cheques zijn namen en bedragen veranderd. De fraude komt pas aan het licht, als de bank die de cheques heeft uitgegeven, bij de ver meende eigenaar aanklopt voor de afrekening. In de tussentijd heeft de Z-Connectic dc bedra gen al geïncasseerd en zijn de rekeninghouders spoorloos ver dwenen. De Z-Connectie zou uit duizenden in Europa verblij vende Zaïrezen bestaan. Alle Zwitserse banken zijn in middels gealarmeerd. De Sch- weizerische Bank Verein heeft zijn filialen gewaarschuwd in een circulaire, om 'uiterste waakzaam te zijn bij transacties met kleurlingen'. Zaïrese families in Zwitserland, Frankrijk, Nederland en Por tugal hebben de laatste drie jaar Westeuropese banken, met na me in Zwitserland, voor miljoe nen guldens opgelicht door middel van een simpele goed doordachte truc. Volgens de Ge- neefse Justitie zijn al verzoeken om uitlevering aan deze landen gericht, maar het onderzoek verloopt uiterst moeizaam, om dat het gaat om 'een solidaire groep emigranten, die elkaar dekken en niet loslippig zijn.' Grote Zwitserse banken zoals de UBS en SBS hebben aangifte gedaan van twintig gevallen van oplichting voor ettelijke miljoe nen guldens. Leden van de Z-Connectie, zoals deze Zaïrese maffia wordt genoemd, openen bij de ban ken een privé-rekening onder nog niet voldaan aan de eisen van het bestand. De moslims moeten zich nog verder terug trekken van de strategische berg Igman in de wapenvrije zone rond Sarajevo. De Serviërs wei geren de toevoerwegen naar de Bosnische hoofdstad vrij te ge ven voor hulpkonvooien zolang de moslims de berg nog beheer sen. De moslims willen dat de Serviërs eerst de weg vrij maken voordat zij Igman verlaten. Ondanks eerder gemaakte af spraken over gezamenlijke pa trouilles in een VN-helikopter bleven de onderhandelaars vol harden in hun gekissebis over details, zoals een VN-functiona- ris het noemde. Vooral de Servi sche afgevaardigde was in een 'pestbui'. De verkenningsvluch ten werden dan ook niet uitge voerd. De volgende gespreks ronde moet 11 januari plaats hebben. Een Tsjetsjeense strijder maakt een vreugdedansje in de stad Grozny terwijl overal in de stad de granaatinslagen zijn te horen. FOTO REUTER YANNIS BEHRAKIS Van de beroepscomman dant tot de Tsjetsjeense boer die alleen bewapend is met een bijl het is een ongelooflijk gescha keerd 'leger' dat sinds een maand het hoofd biedt aan de Russische troepen. Aan de top staan enkele krijgsheren. Van hen is Chamil Bassajev zonder twijfel de belang rijkste. Het eerbiedig zwijgen bij Bassajevs aankomst in het presi dentiële souterrain, waar normaal geroezemoes is, maakt duidelijk dat deze stevige man met baard een legendarische figuur Als beroepsstrijder voer de Bassajev in 1992 het commando over het Tsjetsjeense bataljon dat aan de kant van de naar onafhankelijkheid snak kende Abchaziërs streed tegen Georgië. Heden ten dage zegt hij een regi ment van 5.000 man te leiden tegen de troepen van Moskou. Hij doet daarmee zijn vornaam Chamil eer aan zo heette ook de imam (het hoofd) van het Kau- kasisch verzet tegen de Russische opmars in dij 19-de eeuw. „Ik heb iets om de Rus sen mee op te wachten", zegt deze strijder wiens helm getooid is met het beroemde groene lint van de 'smertniki' (vrijwilli gers tot de dood toe). Hij wijst daarbij op de twee Kalasjnikovs die hij voortdurend binnen handbereik heeft. „Maar het belangrijkste zijn niet de wapens, maar de ziel en het geloof in de juist heid van je zaak." Net als Bassajev kwamen ettelijke commandanten donderdag verslag uit brengen aan het hoofd van de Tsjetsjeense gene rale staf. Asian Mosj- kadov, een man van in de vijftig met een verweerd gezicht, volgt de militaire operaties op een gede tailleerde kaart van Groz ny, de hoofdstad van Tsjetsjenië. Coördinatie lijkt overi gens op voorhand een il lusie gezien de werkelijk heid: een stadsguerrilla door losstaande groepen Tsjetsjenen. Zo zijn er de eenheden van ongeveer twaalf man van boven de dertig en doorgaans vete ranen uit de oorlog in Af ghanistan. Zij zijn zwaar bewapend en goed geor ganiseerd, en vormen de elite van het Tsjetsjeense leger. Saïd Doebajev (32) leidt één van deze groe pen. Met verscheidene granaatwerpers en ma chinegeweren kunnen zij de Russische tanks besto ken. Maar Saïd heeft zojuist vier man verloren, en hij weet terdege waar dat aan ligt: „Wij proberen de Russen terug te drijven, maar letten niet op hun scherpschutters die ons neermaaien." De wapens die deze groepen gebrui ken, zijn vaak buitge maakt op het Russische leger toen dat eind 1991 ijlings uit Tsjetsjenië ver trok. Of ze zijn gekocht op de bloeiende T sjetsjeense wapen- markt. Maar het hart van het verzet vormen niet deze gestaalde strijders, maar die eenheden zoals een groepje verslaggevers er donderdag één trof: ze ven man die alleen bewa pend waren met een mes en een bijl. Of die twee jongelui, Moeslim van 19 en Ibrahim van 22, die zich van geen gevaar be wust zijn als ze met twee granaten op zak de Russi sche posities te lijf gaan. „Wapens zijn niet be langrijk op een moment dat Allah ons steunt", legt Moeslim uit. Hij is ver pleegkundige maar leer de al op 17-jarige leeftijd letterlijk van zich af te bijten in het conflict in 1992 tussen de Osseten en de Ingoesjiërs, buur volken van deTsjetsje- Wat hun ervaringen in het verleden ook zijn, de meeste van deze jonge strijders leveren tegen de Russen hun ware vuur proef. „Elke minuut die verstrijkt, leren we een beetje beter vechten. Als dit zo doorgaat, zullen de Russen nog spijt krijgen van Afghanistan", verze kert Beslan Magoeama- dov, een 25-jarige rech tenstudent. 'Hertogin van York is een vulgaire vrouw De hertogin van York, de schoondochter van dc Brit se vorstin, is 'vulgair, vul gair, vulgair'. Dit heeft Lord Charteris, lange tijd secreta ris van de koningin, gezegd in een vraaggesprek met het weekblad The Spectator. Eerder had Charteris in een televisie-interview over de hertogin gezegd: „Prima meid, maar in feite onge schikt om prinses te zijn, niet alleen in deze tijd, maar überhaupt." Hij kwalificeer de Ferguson als een 'slot'. Lord Charteris verklaarde gisteren dat hij in de veron derstelling verkeerde dat zijn opmerkingen 'off the record' waren, en dus niet gepubliceerd zouden wor den, maar hij nam zijn woorden niet terug. Sarah Ferguson was een paar jaar geleden de eerste Britse prinses die topless werd gefotografeerd. Die fo to's, eerst gepubliceerd in het Franse weekblad Paris Match, markeerden het be gin van het einde van haar huwelijk met prins Andrew. Gevraagd naar haar mening over Lord Charteris zei de hertogin van York, die we gens haar vetzucht door dc boulevardpers 'Duchess of Pork' wordt genoemd: ,,lk ben eigenlijk behoorlijk op hem gesteld." Over prins Charles zegt Charteris dat „vrouwen gek op 'nt zijn, als hij tenminste niet kribbig is." En over de koningin-moeder: „Je wordt niet 94 jaar zonder een aan tal schokken te overleven. Ze heeft waarschijnlijk ge leerd zichzelf te beschermen door een beetje een struis vogel te zijn." DESIGNCENTRUM Zimbabwe doet olifanten in de uitverkoop De regering van Zimbabwe wil 5.000 olifanten uit het nationaal park I Iwange verkopen of des noods doden. 1 let aantal olifan ten voor het gebied is te groot. Bovendien is het erg milieube lastend. In het grootste nationale park van Zimbabwe bevinden zich momenteel 31.000 olifanten, terwijl er voldoende voedsel en ruimte is voor slechts 20.000. Een functionaris van het park zei dat spoedig wordt geadver teerd, zodat mensen de dikhui den kunnen kopen. De dieren die dan overblijven, moeten misschien worden afgeschoten, aldus ecoloog Peter Mundy van het I Iwange-park. India koopt verrijkt uranium van China India heeft lot grote woede van de Verenigde Staten verrijkt uranium gekocht van China. Een eerste lading is donderdag aangekomen. India zegt dat het het recht heeft gebruikte nucle aire brandstof op te werken, maar de Amerikanen betwisten dat. Dopr het opwerken van kernbrandstof ontstaat plutoni um. dat gebruikt kan worden bij de vervaardiging van kernwa pens. India voerde 20 jaar gele den een test met een kernwa pen uit. Algemeen wordt aange nomen dat het land in staat is kernbommen te maken. Frans-Iraakse verzoening fel bekritiseerd LONDEN/PARUS Rtf-AFP-ANP De Britse en Amerikaanse rege ringen hebben gisteren felle kri - lick geuit op Frankrijk, omdat dit land de betrekkingen met Irak gaat aanhalen. De landen nemen hel Parijs kwalijk dat er vooraf geen overleg is geweest met de leden van de Europese Unie. Groot-Brittannië wil druk blijven uitoefenen op de Iraakse president Saddam I lussein. Ook de Nederlandse regering be treurt het dat het Franse besluit de banden met Irak aan te ha len zonder vooroverleg in EU- verband is genomen. Washington is verbolgen. „Irak blijft de internationale ge meenschap uitdagen en schendt voortdurend vele VN- resoluties", aldus een regerings- woordvoersler. De Fransen worden weer ver tegenwoordigd in Bagdad. Pa rijs vindt dat de verzoening wel kan. Irak heef! het oliestaatje Koeweit namelijk officieel er kend en beschouwt het staatje niet meer als zijn eigen provin

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5