Spanje is 'hot' j Reizen naar Nederlandse Antillen veel goedkoper Vakantiebeurs 1995 Frankrijk blijft op eerste plaats Middellandse Zeegebied blijft belangrijkste vliegvakantie-bestemming ZATERDAG 7 JANUAR11995 Zomervakantie '95 OOST-EUROPA Als er een stad profiteert van de toeristenstroom na het open schuiven van het IJzeren Gor dijn, is het wel Praag. Maar pas op voor zakkenrollers en ander geboefte. De politie doet wei nig. VER De belangstelling voor ver re reizen groeit nog steeds. Trendy zijn Vietnam, Zim babwe en Jordanië. Maar wie zich echt de laatste mens op aarde wil voelen (of de eerste) gaat naar Alaska. DENEMARKEN In Denemarken logeert de Neder landse vakantieganger vooral in zo merhuisjes. En soms gaat hij naar Kopenhagen. Niet ver daarvandaan ligt Amager. Noordhollandse sporen in de Sont. BOERDERIJ De boerderij. Een vakan tieparadijs voor kinderen. Konijntjes mogen natuur lijk geaaid worden. Maar ze mogen niet op de wip worden gezet. Bericht De boerderij als vakantieplek. ™naf Oostenrijkse foto hans van weel Baueriüiot. Trouwen in de Caribbean populair De Nederlandse An tillen lijken de Do minicaanse Repu bliek en Cuba te gaan verdringen als belangrijkste be stemming in de Ca ribbean. De verras sende herfst-ma- n oeuvre van de KLM, die Holland International, Arke en Maduro in staat stelde vakantierei zen naar Aruba en Curasao aan te bie den voor nog geen 1700 gulden, heeft er toe geleid dat ook andere touropera tors hun prijs heb ben aangepast. Het gevolg is dat een trip naar de 'West' de komende zomer 15 tot 20 procent goedkoper is gewor den dan vorig jaar. Opvallend is het aantal aanbieders van huwelijksreizen naar de Caribbean. Wat een jaar of acht met een aparte reisgids werd aange zwengeld door Evenements Rei zen is bijna uitgegroeid tot een aparte bedrijfstak. Volgens een overzicht van het vaktijdschrift Reisrevue is vooral Jamaica een geliefde trouwplek. Ook St. Lu cia en Barbados liggen goed in de markt bij de honeymooners. Koudijs organiseert trips naar deze eilanden waarbij voor de huwelijksvoltrekking zelf niet meer apart hoeft te worden be taald. Evenements Reizen dat de eer ste plek op deze markt nog al tijd vast in handen heeft, breid de het aanbod (dat onder meer ook een ceremoniele huwelijks voltrekking in Sri Lanka omvat) uit met de mogelijkheid te trou wen in Disneyworld te Orlando (Florida). 'The Magic Kingdom' is in Amerika Las Vegas inmid dels voorbijgestreefd als meest geliefde vakantie-trouwlokatie. Wie het nog gekker wil, kan zich via dezelfde touroperator in de echt laten verbinden in een hete luchtballon, die boven Califor- nië zweeft. De Vakantiebeurs 1995 in de Utrecht se Jaarbeurshallen wordt dit jaar ge houden van 11 tot en met 15 januari. Op woensdag, za terdag en zondag is ze geopend van 09.30 tot 17.30 uur; vrijdag en donder dag gaan de deu ren om 21.30 uur dicht. Toegangs prijs 15,00 per persoon, kinderen tot en met 11 jaar en zestig-plussers 10,00. Op de NS- stations zijn ge combineerde trein- 10-15 J/Tas ten te koop. De voorlopige agenda van an dere belangrijke vakantiebeur zen dit jaar: Fietsvakantiebeurs (25 en 26 februari in Merwes- tein te Nieuwegein), Fiets RAI (2 tot 6 maart in de RAI te Amster dam), Kanobeurs (3 tot 5 maart in Merwestein te Nieuwegein), Attraktie '95 (van 29 maart tot 2 april tijdens de Huishoudbeurs in de RAI te Amsterdam), Kam peer Caravan RAI (van 24 tot 29 november in de RAI te Am sterdam) en de HISWA (van 9 tot 17 december in de RAI te Amsterdam). Frankrijk blijft voor Nederlandse vakantiegangers de belangrijkste vakantiebestemming. Een positie die, zeker nu het land ook bij wintersporters steeds populairder wordt, voorlopig niet uit handen zal worden gegeven. Afgelopen jaar trokken twee miljoen Neder landers naar Frankrijk. Ruim tachtig procent daarvan gebruikte de wagen. Bij Vrij Uit, de grootste aanbieder van auto-vakanties in Ne derland, scoorde het land zelfs een 'plus' van 27 procent. Frankrijk nestelde zich daardoor naast het eigen land, voor het eerst sinds lange tijd, weer op de eerste plaats van Vrij Uit's top-tien. bigspenders. Het aanpalende Gozo (geliefd bij diepzee-dui kers) profiteert dankbaar mee met Oad als belangrijk pleit bezorger. De ambitieuze Holtense touroperator organiseert 4-, 5-, 11- en 12-daagse reizen naar het kleine eiland. Cyprus (Transavia was er reeds kind aan huis - Air Holland is nieuwkomer) verwacht bij monde van directeur Dimitri Sparsis van het Verkeersbureau in Nederland ook de ko mende zomer een aanzienlijk toename: twintig procent maar liefst. Het aantal reisorganisaties dat het eiland aan biedt, is gestegen van veertig tot meer dan vijftig. Aardig is de mogelijkheid die Holland International biedt: een mini cruise vanuit pleisterplaats Limassol waarbij zowel Israël als Egypte wordt aangedaan. De prijzen voor een vakantie op Cyprus zijn net als die op Malta.met ruim vijf procent gedaald. Een zonnige kijk op de toekomst hebben ook Portugal (dat vooral scoort met Madeira - er werd door de Nederlandse reisbranche veertig procent meer accommodatie inge kocht), Italië (kunstreizen naar Toscana en Rome - De Jong Intra verdubbelt de eigen charter), Tunesië (de teruggang lijkt gestopt) en Israël, dat nu de grens met Jordanië is opengesteld veel verwacht van gecombineerde reizen door beide landen. Isropa, de specialist op vakanties in Het Be loofde Land, durft het zelfs aan Eilat als zomerbestemming aan te bieden. Welliswaar kan de temperatuur in het zui den van de Negev met gemak oplopen tot veertig graden Celsius, maar ten eerste zijn dezomerprijzen in vergelijking met die in de winter tien procent lager, ten tweede kan een duik in de Rode Zee voor afkoeling zorgen en ten derde ligt de fameuze roze stad Petra in Jordanië min of meer om de hoek. Directeur Wim Heere van Isropa: „Een mooiere zon- /zee/cultuur-combinatie is bijna niet mogelijk." Turkije tenslotte, komt er wat bekaaid af bij de Nederlandse touroperators. Van de groten durfde alleen Hotelplan het aan met een aparte landen-brochure uit te komen. De an deren brachten Turkije, dat de prijzen verlaagde met 3 tot 5 procent, meestal onder in een Midden Oosten-gids. Vol gens de cijfers van Toeristiek deed de reisbranche een fer me stap terug. Werd vorig jaar 18 procent mèèr ingekocht; het aantal offertes voor komend seizoen is teruggelopen met 13 procent. Bomaanslagen in mei 1993 verziekten de markt totaal. Niettemin blijft het aanbod in Turkije natuur lijk nog altijd aanzienlijk. Interessant lijkt de culturele rondreis (met Nederlands sprekende gids) die Evenements Reizen aanbiedt. De wonderbaarlijke come back van het reeds afgeschreven Spanje. Drie jaar geleden leek Neêrlands vliegvakantie-be- stemming El Nummero Uno weg te glijden in een moeras van hoge prijzen, krakkemikkige accommodaties en slechte service. Toen greep de overheid in. Hoteliers, die in slaap waren gewiegd op de golven van het succes, werd de wacht aangezegd en een enorme publiciteitscampagne plus een paar bomaanslagen in aanstormend concurrent Turkije de den de rest: in Spanje hebben Nederlandse reisorganisaties voor de komende zomer 19 procent meer bedden inge kocht dan afgelopen jaar. Uit door bureau Toeristiek gepubliceerde cijfers blijkt dat vooral de Costa de la Luz (rondom Cadiz - Neckermann en Transavia laten er voor het eerst een charter op vliegen), Costa del Almeria (Almeria) en Costa del Azahar (Valencia) profiteren van de revival. Het aanbod - in die streken tot nu toe overigens niet echt geweldig - blijkt daar meer dan ver dubbeld. Maar ook het binnenland lijkt mee te delen in het ongebreidelde optimisme dat de Nederlandse reisbranche heeft ten aanzien van Spanje. Touroperator Kras en lucht vaartmaatschappij Air Holland durven het zelfs aan een charter te beginnen op Madrid. Toch zitten er aan die opleving van Spanje een paar merk waardige kantjes. Afgelopen jaar, toen de bezoekcijfers ook al omhoog schoten, werd de stormbal reeds gehesen voor dat het seizoen goed en wel op gang was gekomen. Er dreigde een catastrofe. Onderzoek wees uit dat veel hote liers meer bedden hadden verkocht dan ze bezaten (over boekingen) en hier en daar waren kamers zelfs aan vier ver schillende reisorganisaties toegezegd. Een massale red dingsoperatie beperkte het ongerief uiteindelijk tot wat in de reiswereld 'aanvaardbare proporties' wordt genoemd, maar de geur van 'ons-wacht-straks-een-gesloten deur' lijkt daarmee toch niet geheel en al weggekomen. Duurder De juichende Spanjaarden hebben bovendien de logies prijzen voor de komende zomer danig opgeschroefd: ge middeld zo'n vier tot vijf procent. Wat de heren hoogmo gendheden op het Iberisch schiereiland zelf tot de uit spraak heeft verleid dat er in 1995 van een echte groei van het aantal vakantiegangers waarschijnlijk nauwelijks sprake zal zijn. Of dat betekent dat er straks in Nederland - wegens een teveel aan ingekochte accommodatie - kan worden ge profiteerd van een groot aantal goedkope last minute rei zen, moet worden afgewacht. Arke Reizen heeft in elk geval een voorschot op die mogelijkheid genomen. Laatboekers, die geduld en zenuwen weten te bewaren tot vijf dagen voor vertrek, kunnen met de Enschedese touroperator ko mende zomer voor 295 gulden naar Mallorca, Ibiza of de Costa Blanca. Tenminste als er dan nog plaats is in zowel vliegtuig als hotel. En dat garandeert Arke uiteraard niet. Bijzonder hoge verwachtingen voor het komende zomer seizoen heeft men in de andere Mediterrane vakantie-top per Griekenland. Daar wordt een aanwas verwacht van ze ven tot tien procent. Sakis Ioannidis, na een aantal jaren van afwezigheid teruggekeerd als directeur van het Grieks Verkeersbureau in Amsterdam, voorspelt vooral veel be langstelling voor reizen naar kleinere eilanden als Chios, los, Karpathos, Lesbos, Skiathos en Zakinthos, die inder daad in zowat alle gidsen voorkomen. Een verblijf in Grie kenland, dat samen met Spanje ongeveer tweederde van al le Nederlandse vliegvakantiegangers trekt, kost komend jaar gemiddeld twee procent meer dan in 1994, maar er zijn ook gebieden waar het prijspeil iets is gezakt. Opvallend in de vakantie-brochures is de sterke uitbreiding van het aantal mogelijkheden tot hoppenhet reizen van het ene Griekse eiland naar het andere. Dat kan per ferry (de NBBS heeft er een flink aantal in het programma opge nomen) maar ook per vliegtuig. MIT-Reizen zette samen met Transavia een combinatiecharter op waarbij de vakan tieganger een week op Kreta verblijft en een week in Kala- mata (Peloponnesos). Malta/Cyprus Van de andere Middellandse Zee-bestemmingen hadden vooral Cyprus en Malta de afgelopen zomer zo'n succes (beiden boekten een 'plus' van meer dan 40 procent) dat de hele Nederland reiswereld zich er samen met twee lucht vaartmaatschappijen bovenop heeft gestort. Malta (dat in Luqa een splinternieuwe luchthaven heeft) werd door Air Malta reeds elke dag vanuit Amsterdam aangevlogen; Air Holland en Transavia voegen daar de komende zomer nog een paar vluchten bij. Malta lijkt - gezien het aantal luxueu ze hotels dat in brochures figureert - vooral te mikken op Het haventje van Barbate aan de Costa de la Luz, een van de nieuwe vakantiebestemmingen in zuid-Spanje.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21